Denní souhrn zpráv Zprávy

05-02-2011

Premiér Nečas souhlasí, že problémy na severu Afriky jsou rizikem i pro Evropu

Český premiér Petr Nečas souhlasí, že destabilizace severoafrického regionu v důsledku současných nepokojů v Egyptě představuje bezpečnostní riziko i pro Evropu. Česká republika má podle něj na mírovém vývoji v oblasti také svůj zájem, neboť Egypt je pro ČR i zajímavý ekonomický partner. Nečas to řekl eským novinářům na mnichovské bezpečnostní konferenci, které se účastní. Stejný názor na vliv dění v Egyptě na evropskou bezpečnost má i ministr obrany Alexandr Vondra.

Nečas se připojil k názoru generálního tajemníka NATO Anderse Fogha Rasmussena, který v pátek ve svém projevu na konferenci upozornil, že destabilizace severoafrického regionu představuje bezpečnostní riziko i pro Evropu. "Egypt dlouhodobě patří mezi priority zahraniční politiky České republiky. Je to pro nás ekonomicky velmi zajímavý partner a určitě i přechod k plně demokratickému uspořádání je něco, kde Česká republika má své specifické zkušenosti například z hlediska budování demokratických institucí, procesu demokratických voleb a podobně," dodal Nečas.

Do ČR se vrátilo 150 turistů z Egypta, 700 jich tam ještě je

První z šesti charterových letů, kterými se do konce víkendu vrátí poslední čeští turisté z Egypta, přistál v Praze. Do vlasti se tak vrátilo zhruba 150 turistů, necelých 700 jich ještě v zemi zmítané nepokoji pobývá. ČTK to řekl mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura. V oblastech, kde bydlí čeští turisté, podle něj panuje klid. České aerolinie vypravily také svou pravidelnou linku do Káhiry. Spojem cestovalo pouze 23 lidí.

V EU se budou slaďovat ekonomiky, přidá-li se i ČR se teprve ukáže

Eurozóna bude zřejmě dál slaďovat ekonomické politiky svých členských zemí, ukázal summit EU. Na něm Německo s Francií prezentovaly návrh na nový pakt pro konkurenceschopnost obsahující i některé kontroverzní věci, které se týkají reforem důchodových systémů či harmonizování daní. Pakt je určen hlavně pro státy eurozóny, avšak otevřen by mohl být i další zemím včetně Česka. To v něm podle premiéra Petra Nečase vidí některé pozitivní prvky, avšak jako velmi diskutabilní považuje pokus slaďovat daňový základ u firemních daní, který podle něj ale v podstatě znamená pokus o harmonizování přímých daní. "To je naprosto předčasné říkat, že by se to týkalo České republiky, soudí Nečas. Z některých menších zemí či od zástupců unijních institucí nad francouzsko-německou "hotovou věcí", jak plán někteří označili, zaznívala určitá frustrace. Nejde o první případ, kdy si tyto dvě silné země něco dohodnout a následně to společně prosazují, přičemž ostatní nemají takovou sílu je zastavit.

V březnu se uskuteční mimořádný summitu eurozóny, dohodli se evropští lídři na summitu v Bruselu. Řešit se na něm budou opatření k předcházení opakování současných dluhových krizí v potížích a nový francouzsko-německý plán na posílení konkurenceschopnosti. Podle českého premiéra Petra Nečase zatím není datum konání tohoto summitu upřesněno. Zřejmě se uskuteční někdy mezi 9. březnem a už dopředu plánovaným jarním summitem EU, který bude 24. až 25. března. Nečas dodal, že podobné setkání je něčím výjimečným. Podotkl také, že je možné, že se budou moci kromě lídrů 17 unijních zemí platících eurem zúčastnit i zástupci dalších unijních států.

ČLK vyzvala všechny lékaře k podpoře akce Děkujeme, odcházíme

Česká lékařská komora (ČLK) vyzvala všechny lékaře, aby plně podpořili akci Děkujeme, odcházíme, při níž už dalo výpověď 3800 nemocničních lékařů. Současně vyzvala zástupce ministerstva zdravotnictví a lékařských odborů, aby se v zájmu občanů urychleně vrátili k jednacímu stolu. ČLK je připravena hrát roli prostředníka. Po jednání představenstva ČLK to novinářům řekl její prezident Milan Kubek. ČLK varovala před tím, že bez dohody s protestujícími lékaři velmi pravděpodobně nebude možné od 1. března zajistit dostupnost ani akutní lékařské péče, což může mít katastrofální důsledky. Komora zároveň odsoudila "štvavou kampaň" některých politiků proti lékařům.

Dosavadní jednání ministerstva zdravotnictví a lékařských odborů zkrachovala. Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) slíbil lékařům, že od března jim stoupnou podle kvalifikace a praxe příjmy o 5000 až 8000 korun. Nyní mají zhruba 48.000 až 50.000 korun. V průměru chce odejít k 1. březnu z nemocnice každý pátý lékař, zajištění péče by tak kleslo zhruba na prázdninový stav. Problém je ale v tom, že v některých oborech chce odejít většina lékařů nebo alespoň vypovídají dohody o přesčasech, takže nebude mít kdo sloužit. Ohrožena je neurologická péče, porody a péče o rizikové novorozence. V řadě míst by byl problém i se zajištěním operací, omezit práci chtějí anesteziologové.

ČT: V Česku se budou cvičit američtí a afghánští piloti

Česká republika bude cvičit vojenské piloty Spojených států a Afghánistánu v létání na ruských dopravních vrtulnících Mi-17. S odvoláním na ministerstvo obrany to uvedla Česká televize (ČT). Výcvik má začít na přelomu března a dubna. Cena kontraktu je zhruba 260 milionů korun. Americká strana zatím informaci nechtěla komentovat. Podle televize chtějí piloti získané zkušenosti využít v afghánské válce. Tréninkem má projít i jejich pozemní personál. Projekt má trvat dva roky a v ČR by se mělo vystřídat asi 360 osob, z toho budou dvě třetiny Afghánci, třetina Američané, potvrdil ČT náměstek ministra obrany Jiří Šedivý. Letecký publicista Tomáš Souček doplnil, že se jedná o obchod financovaný americkou stranou. Část vrtulníků budou používat i Američané působící v operaci v Afghánistánu.

Zájem Američanů o praxi na vrtulnících ruské výroby přišel poté, co se osvědčily během spojeneckých operací v Iráku a Afghánistánu. Nyní mají v plánu 60 nových vrtulníků Mi-17 pořídit afgánské armádě. V armádách NATO létá více než 200 ruských vrtulníků Mi-17. Ve své výzbroji je mají také Velká Británie a Spojené státy. V Česku se zahraniční vojáci naposledy hromadně cvičili vojáci koncem 40. let 20. století. Tehdy československá armáda zajišťovala výcvik budoucím příslušníkům izraelských ozbrojených sil, uvedla ČT.

Středočeská ČSSD navrhla na předsedu strany Bohuslava Sobotku

Středočeská ČSSD navrhla na nového předsedu strany jejího úřadujícího šéfa Bohuslava Sobotku. V krajských nominacích tak vyrovnal náskok svého konkurenta, jihomoravského hejtmana Michala Haška. Sobotka získal 80 ze 118 hlasů, Hašek 38 hlasů. Nejvíce nominací na statutárního místopředsedu strany dostal středočeský hejtman a poslanec David Rath. Středočeská ČSSD byla poslední krajskou organizací, která svého kandidáta na nového lídra strany vybírala. Sobotka a Hašek získali shodný počet nominací, oba sedm. Sociální demokraté budou předsedu strany volit na sjezdu, který se sejde už za šest týdnů v Brně.

MfD: Topolánek se sám přihlásil policii a poskytl alibi Bartákovi

Expremiér Mirek Topolánek se podle Mladé fronty Dnes (MfD) loni sám přihlásil protikorupční policii, aby poskytl alibi bývalému ministrovi obrany Martinu Bartákovi. O Bartákovi řekl bývalý velvyslanec USA v Česku a předseda dozorčí rady automobilky Tatra William Cabaniss, že v únoru 2008 po něm chtěl miliony dolarů za to, že Tatra už nebude mít problémy s armádní zakázkou. Topolánek se před policií postavil za Bartáka a uvedl, že žádost o peníze nepadla, informuje MfD. "Pan Topolánek vypověděl, že byl na recepci v Centreville u Washingtonu po boku Bartáka a žádná žádost o peníze nepadla. V podstatě mu dal alibi," řekl MfD zdroj obeznámený s vyšetřováním údajné korupce. Podle MfD se Topolánek sám ozval detektivovi protikorupční policie nedlouho poté, co loni na podzim Cabaniss o údajném Bartákově požadavku řekl v rozhovoru pro MfD.

Podle Cabanisse se událost stala v únoru 2008 ve Washingtonu na akci pořádané českým velvyslancem. Mezi hosty byli i Barták, Cabaniss a jeho kolega z Tatry, šéf její americké pobočky Duncan Sellars, který Cabanissova slova potvrdil. MfD píše, že je několik možností, proč Topolánek policii sám nabídl svou výpověď - buď chtěl pomoci Bartákovi, nebo cítil potřebu říct vyšetřovatelům pravdu, anebo tušil, že by se ve spise mohlo objevit i jeho jméno. MfD píše, že o Topolánkovi se mluví mimo jiné na zvukovém záznamu ze setkání ředitele Tatry Ronalda Adamse a vlivného obchodníka Michala Smrže, o němž MfD informovala ve čtvrtek a který je součástí policejního spisu. Právě tento záznam má údajnou snahu o korupci při řešení problémů Tatry dokládat. MfD píše, že do pár týdnů by mělo padnout rozhodnutí o tom, zda policie někoho obviní, či případ zastaví.

Policie varovnou střelbou uklidňovala baníkovce, čtyři zadržela

Policisté v noci na sobotu varovnou střelbou v Ostravě-Porubě uklidňovali rozvášněný, asi čtyřicetičlenný dav radikálních příznivců fotbalového klubu Baník Ostrava. Dva policisté jsou zraněni, čtyři útočníci byli zadrženi. Konflikt se odehrál před restaurací Parlament, kde se rowdies a také pravicoví extremisté pravidelně scházejí. ČTK o incidentu informovala mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková. Do restaurace nejprve před půlnocí dorazila policejní hlídka. "Řešili úplně jiné oznámení. Přítomnost policistů ale u přítomných zvyšovala agresivitu," popsala začátek konfliktu mluvčí. Dav policisty vytlačil z restaurace na ulici. Situace vyvrcholila útokem asi 40 převážně opilých lidí na policisty před restaurací. Situace se uklidnila až v okamžiku, kdy jeden z policistů pro výstrahu vystřelil do vzduchu.

Neznámý pachatel zastřelil v tramvaji v Praze-Hostivaři muže

Neznámý pachatel zastřelil v noci na sobotu v tramvaji v pražské Hostivaři čtyřiatřicetiletého muže. Zasáhl jej do hlavy, muž zraněním podlehl. Policie po střelci pátrá, nevylučuje přitom, že pachatelů může být víc. Řidič tramvaje si po vystoupení cestujících všiml muže sedícího v přední části soupravy. Myslel, že spí, a proto ho chtěl vzbudit. Přitom ale zjistil, že muž má na hlavě zranění. Řidič proto okamžitě přivolal záchrannou službu a policii.

LN: ÚDV začal stíhat příslušníka StB za údajné bití disidenta

Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu začal podle Lidových novin (LN) stíhat někdejšího příslušníka komunistické Státní bezpečnosti (StB) Antonína Prchala. Na tohoto jednašedesátiletého muže podal trestní oznámení historik a někdejší disident Petr Placák, který tvrdí, že ho Prchal a další tři příslušníci StB naložili na protivládní demonstraci v červnu 1989 do auta, odvezli ho do křivoklátských lesů a tam ho prý Prchal a další příslušník StB mlátili. Prchal to popírá. Nakonec čtveřice Placákovi všechno sebrala a nechala ho v lese, popsal Placák událost. Další bití následovalo příští den na StB v Bartolomějské ulici, kam si Placák přišel vyzvednout občanský průkaz.

LN píšou, že Prchal je dnes advokátem a v Benešově vlastní poradenskou bezpečnostní agenturu. Podíl na bití Placáka popřel, disident si prý vše vymyslel. Placák u případného soudu spoléhá mimo jiné na to, že ho po události prohlédl lékař, který prý viděl pohmožděniny na jeho těle. Okamžitě po incidentu navíc podal Placák na příslušníky StB trestní oznámení.

Na rekonstrukci Ještědu bude podle odhadů třeba 400 mil. Kč

Na rekonstrukci Ještědu bude podle odhadů třeba 400 milionů korun. I kdyby Liberecký kraj získal polovinu z EU, nemůže si takovou investici dovolit. Mimo 200 milionů na opravu by musel najít v rozpočtu zhruba 80 milionů na to, aby horský hotel a vysílač koupil od současného majitele, kterým jsou České Radiokomunikace. Dalších 20 milionů by kraj potřeboval na projektovou dokumentaci a na ostatní věci spojené s rekonstrukcí, sdělil ČTK hejtman Stanislav Eichler (ČSSD). To je důvod, proč kraj jednání o koupi zastavil. O možnostech čerpání evropských dotací z programu ministerstva kultury na obnovu Ještědu jednal v pátek hejtman v Praze s ministrem Jiřím Besserem (TOP 09).

Pro Ještěd, který je od roku 2006 národní kulturní památkou, je tak zřejmě největší šancí nový nájemce, kterého hledají České Radiokomunikace. Jednou z podmínek jsou totiž investice do obnovy unikátní stavby. Horský hotel Ještěd je českou stavbou století. Hyperboloid vysoký 94 metrů unikátním způsobem slučuje funkci vysílače, hotelu a restaurace. Jeho autor Karel Hubáček získal za projekt v roce 1969 Perretovu cenu udělovanou Mezinárodní unií architektů.

Ministr Besser přišel s návrhem řešení sporu o Slovanskou epopej

Ministr kultury Jiří Besser (TOP 09) navrhuje Moravskému Krumlovu a Praze své řešení sporu o Slovanskou epopej malíře Alfonse Muchy. Podle něj by kolekce 20 rozměrných pláten měla být převezena do Prahy a tam dva až tři roky po zrestaurování vystavena. Mezitím by se měl opravit zámek v Krumlově, do něhož by se pak monumentální dílo mohlo vrátit. Uvádí to ve svém zveřejněném stanovisku na internetových stránkách ministerstva. Města v něm vyzývá ke společnému postupu. Podle Bessera by se měl na opravě zámku podílet jeho majitel - slovenská společnost Incheba, společně s Moravským Krumlovem, Jihomoravským krajem a státem, zastoupeným ministerstvem. Praha by po vytvoření kvalitních výstavních prostor v Krumlově mohla dílo na Moravu půjčit "třeba až do doby, než postaví pro Slovanskou epopej vlastní prostory". Mucha pro toto své dílo požadoval postavení nového pavilonu, který Praha nevybudovala.

Masopustovi popřály k narozeninám fotbalové legendy včetně Pelého

Český fotbal má za sebou největší narozeninovou oslavu v historii. Na 400 fotbalových a sportovních legend z Česka i Slovenska se sešlo v pražském hotelu Ambassador, aby pogratulovaly českému fotbalistovi století Josefu Masopustovi k 80. narozeninám, které oslaví 9. února. Na dálku mu popřály i světové hvězdy včetně Brazilce Pelého. Mezi stovkami dárků byla také Masopustova socha v nadživotní velikosti. V dvouhodinové oficiální části se na podiu vystřídali bývalí Masopustovi spoluhráči z Dukly Praha i z reprezentace, předseda ČMFS Ivan Hašek, Antonín Panenka a další členové Nadace fotbalových internacionálů, zástupci Českého klubu olympioniků v čele s Věrou Čáslavskou a Danou Zátopkovou, ale své zdravice přednesly i osobnosti ze zahraničí, jakými jsou Uwe Seller, Alfrédo di Stefáno a především Pelé. Blahopřání dokonce zaslaly děti z Hongkongu, které jsou Masopustovými fanoušky.

Držitel Zlatého míče pro nejlepšího fotbalistu Evropy za rok 1962 přiznal, že tak velkou oslavu nečekal. "Ještě jsem se z toho všeho nevzpamatoval. Podle mě to bylo až přehnané. Přeci jen jsem jen jeden z tisíců fotbalistů, kteří hráli za Česko, a myslím si, že taková pocta pro jednoho člověka je až moc," řekl Masopust se svou tradiční skromností. "Překvapilo mě, kolik přišlo lidí. Tento večer mi bude povzbuzením do dalšího života," dodal.

Tikající výstava obsahuje exponáty v hodnotě přes 120 milionů Kč

Hodinky, které doprovázely astronauty na Měsíc atraktivně instalované na autentickém skafandru, ty, které byly vyrobeny u příležitosti olympijských her, i vůbec nejtenčí mechanický strojek, "tlustý" pouze 1,38 milimetru, obsahuje výstava zahájená na Staroměstské radnici v Praze. Do Křížové chodby a Rytířského sálu přilákala dvě desítky světových hodinářských firem včetně šesti vystavovatelů z Česka a Slovenska. Návštěvníci si mohou do 29. března prohlédnout i luxusní náramkové modely pro pány a dámy, komplikované strojky dedikované velkým mistrům astronomie a astrologie či unikátní kolekci chronografů s odklápěcí dělenou lunetou, jejichž pouzdro bylo zhotoveno ze sloučeniny inoxu a titanu. "V kolekci je 200 modelů v celkové hodnotě přes 120 milionů korun," řekl na vernisáži generální ředitel společnosti ABL Matěj Bárta, která výstavu uspořádala k šestistému výročí pražského orloje.

Největší jedlík spořádal za pět minut téměř 900 gramů steaků

Téměř 900 gramů hovězích steaků dokázal během pěti minut spořádat Jaroslav Němec z Bystré u Poličky v šestém ročníku soutěže Maxijedlík. V Soběsukách na Plzeňsku porazil dalších devět soupeřů, kteří snědli minimálně 200 gramů steaků, řekl ČTK organizátor soutěže Václav Silovský. Jaroslav Němec má prý nejraději švestkové knedlíky, jichž spořádal loni rekordních 30 za tři minuty. Jedlíkovi z Vysočiny je 37 let a váží stabilně kolem 78 kilogramů.

Otužilci si užívali Vltavu, plaval i sedmadevadesátiletý muž

Do studené Vltavy se v pražském Braníku ponořilo na 140 otužilců z Česka i ze zahraničí. Mezi odvážlivci, kteří si přišli zaplavat v chladné únorové vodě, nechyběl sedmadevadesátiletý otužilecký nestor Ladislav Nicek z Olomouce, tři přemožitelé kanálu La Manche Richard Haan, Petr Mihola a Ital Thomas Kofler a dokonce dvě mladé těhotné ženy. Všichni si akci užívali. Teplota řeky byla 2,8 stupně Celsia. Vzduch o teplotě devíti stupňů byl k plavcům na devátém ročníku mezinárodních Branických ledů o něco milosrdnější.

Sport

České tenistky dělí jediná výhra od třetího postupu do semifinále Fed Cupu po sobě. Svěřenkyně kapitána Petra Pály vedou v utkání prvního kola Světové skupiny na Slovensku po úvodním dnu 2:0 na zápasy. Druhý bod přidala Petra Kvitová. Česká jednička v Bratislavě smetla domácí Dominiku Cibulkovou hladce 6:2 a 6:3. O postupu mohou hostující hráčky rozhodnout už v úvodní nedělní dvouhře, v které se utkají Kvitová s Danielou Hantuchovou.

Roman Koudelka si dolétl na mamutím můstku v Oberstdorfu pro třinácté místo. V třetím závodu Světového poháru v letech na lyžích v sezoně se mu nepodařilo navázat na stupně vítězů z Harrachova, naopak triumf z prvních harrachovských letů zopakoval Rakušan Martin Koch. V Oberstdorfu bodoval i další Čech, šestadvacátý Lukáš Hlava.

Skikrosař Tomáš Kraus skončil na mistrovství světa v Deer Valley čtvrtý, ve finále dojel těsně za medailisty. Zdeněk Šafář i Nikol Kučerová vypadli ve čtvrtfinále. Zvítězili Kanaďané Christopher Delbosco a Kelsey Serwaová.

Dvojnásobný mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar dojel druhý v předposledním závodu seriálu Gazet van Antwerpen Trophy v belgickém Lille. Ve spurtu prohrál o pár centimetrů s kolegou z týmu Fidea Kevinem Pauwelsem. Třetí dojel další Belgičan Sven Nijs, který celkově dál vede. Štybar si upevnil třetí příčku v průběžném pořadí, které vede Nijs o dva body před Pauwelsem. Štybar ztrácí na první místo 12 bodů.

Počasí

Více než stokilometrové rychlosti dosahoval v sobotu ráno vítr na českých a moravských horách. Na Fichtelbergu na německé straně Krušných hor dosáhl v nárazech rychlosti 140 kilometrů za hodinu, na Sněžce to podle neověřených informací bylo prý až 144 kilometrů v hodině. Průměrná rychlost větru na hřebenech českých a moravských hor byla zhruba 65 až 79 kilometrů v hodině, informoval na svém webu Český hydrometeorologický ústav. Naplnily se tak předpovědi meteorologů. Vítr komplikuje i dopravu na Vysočině. Nárazy se objevují hlavně na Jihlavsku, Třebíčsku a Pelhřimovsku. Bude oblačno, teploty 8 až 12 stupňů Celsia.

05-02-2011