Denní souhrn zpráv Zprávy

17-01-2011

Klaus jmenoval Chalupu ministrem životního prostředí

Prezident Václav Klaus jmenoval svého bývalého mluvčího, starostu Prahy 6 a poslance Tomáše Chalupu, ministrem životního prostředí. Nového ministra uvede do jeho úřadu premiér a předseda ODS Petr Nečas. Chalupa nahradí ve funkci Pavla Drobila, který musel v prosinci rezignovat kvůli údajné korupci na Státním fondu životního prostředí. Podle Nečase by měl Chalupa zajistit pokračování neideologického a nedogmatického přístupu k vedení resortu. Chalupu označil za talentovaného, pracovitého politika s mezinárodním rozhledem. Chalupa už před týdnem, kdy jeho nominaci premiér zveřejnil, oznámil, že se vzdá vedení městské části. Praha 6 bude bez starosty víc než měsíc. Chalupova nástupce má vybírat oblastní sněm ODS v druhé polovině února.

Ministr Chalupa chce řešit hlavně ochranu ovzduší

Nový ministr životního prostředí Tomáš Chalupa (ODS) označil za své priority ochranu ovzduší, protipovodňová opatření, program Zelená úsporám a budoucnost Národního parku Šumava. Hospodaření Státního fondu životního prostředí, který byl v centru údajné korupční aféry kolem jeho předchůdce Pavla Drobila (ODS), chce Chalupa prověřit auditem. Teprve poté prý uspořádá výběrové řízení na nového ředitele fondu. Chalupa to řekl novinářům při přebírání nového úřadu. Nový ministr chce úřad vést "racionálně, slušně, průhledně a úsporně". Je si prý vědom toho, že po aféře kolem Drobila je pověst úřadu otřesena.

Stejně jako Drobil, Chalupa nemá bližší vztah k záležitostem ochrany životního prostředí, což kritizuje opoziční ČSSD. Její stínový ministr životního prostředí Václav Zemek novinářům řekl, že Nečas měl do čela úřadu raději vybrat státního úředníka, který by situaci v resortu uklidnil.

Do Prahy přijel nový americký velvyslanec

Nový americký velvyslanec Norman Eisen, jenž se koncem ledna ujme funkce, dorazil v pondělí dopoledne do Prahy. O jeho příletu informovalo americké velvyslanectví. Končí tím dvouleté období, kdy v ČR velvyslanec USA chyběl. Eisenův mandát bude zatím omezený zřejmě na jeden rok. Americký prezident Barack Obama svého dosavadního poradce pro etiku jmenoval na sklonku loňského roku bez souhlasu Senátu, kde se schválení kandidatury zdržovalo. Senát nyní ale může velvyslance v jeho funkci potvrdit a jeho působení prodloužit. Česká diplomacie jmenování Eisena uvítala. Dlouhodobá absence velvyslance USA v Česku už totiž českým představitelům připadala zvláštní a šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg neskrýval, že ani on nebude spěchat s vysláním nového českého velvyslance do USA. Eisen začne oficiálně pracovat 28. ledna po předání pověřovacích listin prezidentovi Václavu Klausovi. Diplomat má kořeny v bývalém Československu. Pocházela odtud jeho matka, otec se narodil v Polsku. Oba rodiče přežili holokaust.

Ministr Schwarzenberg je pro sankce vůči vládním politikům Běloruska

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09) je proti přerušení všech styků s Běloruskem, byl by ale pro sankce vůči politickým představitelům země, například omezení jejich možnosti cestovat za hranice státu. Naopak se vyslovil pro další podporu rozvoje občanské společnosti ve východoevropské zemi. Ministr to řekl ve své přednášce o prioritách české zahraniční politiky pro letošní rok v Praze. V připravované nové koncepci české diplomacie má být důraz například na lidská práva a demokracii ve světě.

K zavedení sankcí namířených proti režimu prezidenta Alexandra Lukašenka před týdnem v Praze vyzvali EU představitelé běloruské demokratické opozice. Schwarzenberg tehdy řekl, že si nedokáže představit přátelské vztahy ČR s Běloruskem v situaci, kdy Lukašenkovi političtí oponenti sedí ve vězení. Rozvoj občanské společnosti by Česko mělo podporovat také v případě Ukrajiny, uvedl Schwarzenberg. Praha by přitom měla být opatrná při jednání s jejími politickými představiteli, podotkl v souvislosti s obviněními některých bývalých vládních představitelů. Jednomu z nich, Bohdanu Danylyšynovi, Česko minulý týden udělilo azyl.

ODS žádá ministra Bártu, ať vysvětlí roli ABL při sledování politiků

Výkonná rada ODS vyzvala ministra dopravy Víta Bártu (VV), aby vysvětlil veřejnosti roli agentury ABL ve sledování politiků ODS. Bárta ABL před vládním angažmá vlastnil, bezpečnostní agentura je dosud v rukou jeho rodiny. Informace o tom, že detektivní agentura ABL sledovala před lety politiky ODS v Praze 11 přinesl deník Mladá fronta Dnes loni v září. Bárta tehdy vše popřel a dal čestné slovo premiéru Petru Nečasovi (ODS), že jeho lidé občanské demokraty nesledovali. Minulý týden MfD zveřejnila fotografie, videozáznamy a počítačové dokumenty, které podle listu dosvědčují, že ABL před několika lety skutečně sledovala politiky ODS. Bárta nechtěl před médii nová zjištění MfD komentovat, neboť případ vyšetřuje policie. Nečas dal už minulý týden oznámil, že nehodlá přistoupit na Bártův návrh, aby v této věci dostal vysvětlení pouze on jako předseda vlády.

Paroubek podal na Bártu trestní oznámení pro krácení daně

Poslanec a bývalý předseda ČSSD Jiří Paroubek podal na ministra dopravy Víta Bártu a bývalého majitele bezpečnostní agentury ABL trestní oznámení pro podezření z krácení daně. Finančně analytickému útvaru ministerstva financí podal také podnět k šetření údajně nepřehledné majetkové struktury ABL, finanční situace firmy a prodeje podílu firmy mezi bratry Bártovými.

ODS: Výběr policejního prezidenta není v souladu se zákonem

Výběrové řízení na nového policejního prezidenta není podle ODS v souladu se služebním zákonem. Občanští demokraté se proto nebudou účastnit práce komise ustavené ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Soudí navíc, že konkurz je vypsán pro předem vybraného uchazeče, a to prý pro Johnova náměstka Viktora Čecha. Novinářům to řekli místopředsedové sněmovního branného a bezpečnostního výboru Jan Vidím a Jana Černochová (oba ODS). Konkurz nemůže být podle občanských demokratů dříve, než se vyřídí žádosti o přeřazení policejních náměstků na místo policejního prezidenta. "Je třeba respektovat kariérní řád," podotkl Vidím. Pochyby ODS budí i to, že výběrové řízení vyhlásilo vnitro, a nikoli policejní prezidium. Podle Vidíma k tomu má pravomoc jen policejní prezident nebo člověk, který ho zastupuje. V komisi jmenované Johnem je i jeho první náměstek Jaroslav Salivar, který je na vnitru za ODS. Občanští demokraté tvrdí, že Salivar v ní zasedá jako odborník, nikoli za stranu.

Ministr vnitra Radek John zopakoval, že vše je v souladu se zákonem. V reakci na slova poslanců ODS uvedl, že má pocit, že systém výběru z médií špatně pochopili.

Pochybnosti mají i sociální demokraté. Podle úřadujícího šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky je že výběrové řízení zpochybněno od samého počátku. ČSSD se podle něj nemůže podílet na ministrem vnitra předem inscenované hře s dopředu jasným kandidátem. Sociální demokraté tak Sobotkovým prohlášením opět couvají z účasti ve výběrové komisi, jejíž práce se měli účastnit dva její členové, bývalí ministři vnitra Martin Pecina a František Bublan.

Některými zjištěními z auditu vnitra se bude zabývat policie

Některá zjištění z auditu, který prověřoval hospodaření Zařízení služeb ministerstva vnitra (ZSMV), generálního ředitelství hasičů a policejního prezidia jsou natolik závažná, že je úřad rovnou předá policii. Novinářům to řekl ministr vnitra Radek John (VV). Zakázkou generálního ředitelství hasičů na dodávku ochranných oděvů za zhruba 200 milionů korun se již zabývá policie, uvedl John. Častým problémem bylo podle výsledků auditu rozdělování velkých zakázek na menší, aby nebylo nutné vypisovat řádné výběrové řízení. Byl také oslovován stejný okruh dodavatelů. Auditoři zkoumali hospodaření organizací z doby od 1. ledna 2008 do konce června 2010, kdy byli ministry Ivan Langer (ODS) a Martin Pecina (ČSSD).

Odbory navrhují zvýšit důchody lidem s vyššími příjmy

Odbory, na základě rozhodnutí Ústavního soudu, navrhují zvýšit důchody lidem s vyššími příjmy. U ostatních by zůstaly důchody na současné úrovni. Počítá s tím návrh penzijní reformy, který představila Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Do roku 2020 by si to vyžádalo náklady ve výši 28,6 miliardy korun.

Návrh se podstatně liší od návrhu ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV). Podle něj by se v praxi zvýšily důchody lidem s vyšším příjmy, 80 procentům budoucích důchodců by ovšem klesly o jedno až pět procent oproti současnému stavu. To ovšem odborům vadí. "To je naprosto nepřijatelná filozofie, zvlášť, když Ústavní soud k ničemu takovému nevyzývá," řekl expert ČMKOS Vít Samek. Ústavní soud podle něj naopak vyslal signál, aby se nesnižovaly důchody vyšších a nižších příjmových skupin.

Odbory navrhují i reformu současného penzijního připojištění, které by se tak stalo druhým pilířem důchodového systému. Penzijní společnosti, které by vznikly ze současných fondů, by lidem mladším 40 let mohly umožnit na individuálních účtech spořit tři až devět procent své mzdy. Stát by jim odstupňovaně přispíval jedním až třemi procenty. Spoření by přitom bylo podle dobrovolné, nikoliv povinné. "Na povinné nebude řada lidí mít zdroje," řekl Samek. Když už si ovšem lidé připojištění zavedou, budou u něj muset setrvat. Pojistné nebudou muset platit pouze tehdy, když nebudou mít příjem.

ODS vyzvala vládní partnery k přijetí systémové změny v důchodech

Širší vedení ODS vyzvalo koaliční strany TOP 09 a VV k rychlé shodně na "skutečné a systémové důchodové reformě". Nelze podle něj zůstat u kosmetických změn. Shodu přitom považuje za klíčový test koaliční soudržnosti. Diskuse se mimo jiné týká odmítavého postoje Věcí veřejných ke zvýšení spodní sazby DPH, které by mělo krýt výpadky veřejných financí při zavádění reformy. Premiér a předseda ODS Petr Nečas se v Hospodářských novinách vyslovil pro možnost sjednocení sazeb daně z přidané hodnoty na úrovni 19 procent. Považuje to za systémové a nejčistší řešení. Případné zavedení jednotné sazby DPH by podle premiéra mohlo být doprovázeno kompenzacemi pro lidi s nízkými příjmy.

Shoda zatím nepanuje ani nad tím, zda má být spoření na důchod na individuální účty povinné, nebo dobrovolné. TOP 09 se přiklání k povinnému spoření, ODS je pro dobrovolné. Místopředseda TOP 09 a ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek minulý týden připustil, že TOP 09 je ochotna dojít k dohodě. Podle kandidáta na předsedu ČSSD a jihomoravského hejtmana Michala Haška je Nečasův návrh na sjednocení sazeb DPH pokračováním dosavadní vládní politiky "tupých účetních operací". Pro mne i ČSSD je zcela nepřijatelné takto po škrtech sociálních dávek, porodného, zvýšení cen léků, zvýšení nájmů atakovat sociálně citlivé či slabé skupiny občanů jako jsou senioři či rodiny s dětmi na základních životních potřebách - potravinách, energiích, lécích," uvedl v tiskovém prohlášení.

Sazka je v insolvenčním řízení, návrh podal podnikatel Vítek

Největší česká loterijní společnost Sazka je v insolvenčním řízení. Podnikatel Radovan Vítek podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud zveřejněním v insolvenčním rejstříku řízení zahájil. Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci. Předseda představenstva a šéf Sazky Aleš Hušák uvedl, že podání návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti. "Není pochyb o tom, že po podání insolvenčního návrhu může Sazka přijímat sázky a vyplácet výhry," uvedl Jaromír Císař z advokátní kanceláře Císař, Češka, Smutný a spol., která se Sazkou spolupracuje.

Podle předsedy rady expertů Asociace insolvenčních správců Michala Žižlavského insolvenční soud nyní nejprve posoudí, zda má návrh všechny náležitosti. Pokud ano, začne jej věcně projednávat. Předseda majoritního akcionáře Sazky Českého svazu tělesné výchovy a sportu Pavel Kořan označil návrh za šikanózní. Zaprvé jsme přesvědčeni, že Sazka není v insolvenční situaci. Zadruhé jednání pana Vítka můžeme brát do jisté míry jako hru, kdy se snaží vytvořit určitou paniku. Chce dosáhnout toho, aby byly ceny dluhopisů výrazně sníženy, že by je potom sám skoupil, dodal Kořan. Vítek naopak míní, že Sazka se v insolvenční situaci nachází, protože je předlužená a její celkové závazky přesahují deset miliard korun. Vlastní jmění Sazky má podle Vítka zápornou hodnotu. Vítek počítá i s odstraněním nynějších akcionářů Sazky, kteří firmu podle něj do potíží přivedli.

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské O2 areny držitelům dluhopisů. Sazka vznikla v roce 1956, akciovou společností je od roku 1993. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Pojišťovny: Objem odhalených podvodů loni stoupl až o desítky pct

Počet odhalených pojistných podvodů výrazně stoupl i v loňském roce. Jejich objem loni vzrostl až o několik desítek procent na stovky milionů Kč. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími domácími pojišťovnami. Podle světových statistik patří mezi podvody zhruba každý sedmý případ, který klient pojišťovnám ohlásí. V případě motoristů je to dokonce přes 30 procent. "Počty lidí, kteří se snaží neoprávněně vydělat na pojistných událostech, jsou stále obrovské. Allianz odhalila loni pojistné podvody za 85 milionů Kč. Každoročně její detektivové rozkryjí asi tisícovku podvodů. Z dlouhodobého porovnání se počty podvodů stále zvyšují," řekl ČTK mluvčí pojišťovny Václav Bálek. Česká pojišťovna v roce 2010 odhalila 680 případů pojistných podvodů za celkem 278 milionů korun, což bylo o 16 procent více než v roce 2009. Většina pojistných podvodů je stále páchána jednotlivci, menší část pojistných podvodů jich jde na účet organizovaných skupin.

Voda v Labi už nestoupá, přesto působila potíže

Vzestup hladiny Labe na dolním toku se zastavil. V Litoměřicích přesto voda zalila venkovní koupaliště na Písečném ostrově. V Děčíně museli odčerpávat vodu z budovy polikliniky. V kraji je uzavřeno kvůli vodě několik silnic. Podle původních prognóz měla hladina Labe v Ústí vystoupat až na osm metrů, což se zatím nestalo a nyní kolísá kolem 750 centimetrů. Ostatní řeky v kraji již své okolí neohrožují, povodňové stupně mají nadále jen Ohře a Bílina.

Ministerstvo zveřejnilo vzorové úlohy pro testování 5. a 9. tříd

Na stránkách www.rvp.cz ministerstvo školství zveřejnilo vzorové úlohy pro plošné testování žáků 5. a 9. tříd. Úlohy z češtiny, angličtiny, matematiky a dalších předmětů kromě znalostí ověřují i to, zda žák umí své poznatky použít v praxi. Kromě toho jsou na portálu i návrhy standardů, které zpřesňují, co by žák v daném ročníku měl umět. Učitelé mají nyní měsíc na to, aby se k materiálu vyjádřili. Ministerstvo tak chce zastavit propad znalostí českých dětí, plošné testování podobné státním maturitám má odstartovat v roce 2013. Už nyní má však testování řadu kritiků. "Obsah testů bude určovat, nač žáci a učitelé zaměří svou pozornost, tedy na to, co se snadno testuje. Jiné důležité cíle vzdělávání se rychle dostanou na okraj pozornosti učitelů, žáků a jejich rodičů," napsali v dopise premiérovi zástupci spolku EduIn. Pilotní ověřování testů by se mělo uskutečnit letos v říjnu, velká generálka je pak plánovaná na příští rok.

Na základních školách začaly zápisy do 1. tříd

Základní školy zaplavily děti ze školek, začaly totiž zápisy do 1. tříd. Může k nim přijít téměř 99.000 dětí, každoročně si však pětina rodičů žádá o odklad povinné docházky. Množství uchazečů hlásí hlavně školy s rozšířenou výukou jazyků nebo sportovními třídami. Například na pražskou Základní školu Kladská, kde se vyučuje němčina od 1. třídy, se přišel zapsat dvojnásobek dětí, než mohou přijmout. Termíny zápisu si určuje každá škola sama, musí je však stihnout do 15.února.

Poznávání barev, zavazování tkaničky, básnička a kreslení obrázku-tyto disciplíny musí při zápisu většina dětí absolvovat, aby prokázaly školní zralost. Učitelky také hodnotí, nakolik je dítě bázlivé a jak by ve škole zvládalo několikahodinové odloučení od rodičů. Od tohoto školního roku mohly poprvé nastoupit do školy i pětileté děti, novinka je určena hlavně mimořádně talentovaným dětem. Zájem byl však minimální. Při velkém zájmu si školy vybírají budoucí žáky jednak podle toho, jak dobře zvládnou zápis, jednak podle místa bydliště.

Ceny v průmyslu v prosinci stouply nejvíc od října 2008

Ceny průmyslových výrobců v prosinci zrychlily tempo růstu meziročně na 3,6 procenta po listopadovém růstu o 2,7 procenta. Oznámil to Český statistický úřad s tím, že jde o nejrychlejší růst od října 2008. Za celý loňský rok se ceny v průmyslu meziročně zvýšily o 1,2 procenta. Ceny zemědělských výrobců byly v prosinci meziročně vyšší o 23,6 procenta, proti listopadu vzrostly o 1,4 procenta. Ceny stavebních prací naopak klesly meziročně o 0,4 procenta a v meziměsíčním srovnání se čtvrtý měsíc za sebou nezměnily.

Veterináři zajistili pětinu nebezpečného vepřového masa z Německa

Veterinářům se podařilo najít a pozastavit prodej zhruba pětiny z celkem 4500 kilogramů vepřového masa, které bylo na přelomu loňského a letošního roku dovezeno z Německa do Česka a mohlo obsahovat rakovinotvorný dioxin. Vzorky vepřového masa veterináři odeslali na rozbor do laboratoře. ČTK to sdělil mluvčí Státní veterinární správy ČR (SVS) Josef Duben. Z 4500 kilogramů vepřového masa, které pocházelo z německé farmy používající krmivo s obsahem dioxinů, směřovala přibližně polovina zejména do stravovacích zařízení ve Středočeském kraji. Z této zásilky veterináři našli a pozastavili prodej 145 kilogramů masa. V Ústeckém kraji se podařilo dohledat asi polovinu dodávky, tedy 820 kilogramů vepřového masa. Aféra kolem zvýšeného výskytu dioxinu vypukla v Německu na přelomu roku.

Státní zástupce zrušil obvinění exstarosty Jančíka

Státní zástupce minulý týden zrušil usnesení o zahájení trestního stíhání bývalého starosty Prahy 5 Milana Jančíka (ODS). Protikorupční policie koncem loňského roku Jančíka obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli údajně neoprávněnému postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5. Státní zástupce ale považuje obvinění za nepřezkoumatelné a uložil policii, aby ve věci opětovně jednala a rozhodla. Jančík uvedl, že v kauze Agentury Praha 5 vylučuje jakékoliv své pochybení i pochybení zaměstnanců radnice nebo členů rady a zastupitelstva. Podle něj byla spolupráce s agenturou komplikovaná, ale i přesto se jí podařilo vymoci asi 28 milionů korun. Vinu vidí Jančík pouze na straně agentury, která podle něj městské části dosud dluží asi 6,5 milionu korun.

Hlavní podezřelý prý viděl Annu Janatkovou v den jejího zmizení

Hlavní podezřelý v případu zmizení devítileté Anny Janatkové přiznal podle serveru Aktuálně.cz., že ji v den jejího zmizení viděl. Předtím to přitom popíral. Dívka se pohřešuje od loňského 13. října. Muž dosud tvrdil, že Aničku neviděl a že jí nijak neublížil. Během jednoho sezení u znalce z oboru psychiatrie se ale prý odborníkovi svěřil, že Aničku v den zmizení potkal. Server uvedl, že jedenačtyřicetiletý recidivista Otakar T. neprošel detektorem lži právě v těch částech výslechu, které se týkaly Anina zmizení. Testy DNA prokázaly, že držel v ruce její batoh, se kterým se loni v říjnu vracela v pražské čtvrti Troja ze školy. Policie tohoto muže vyšetřuje na svobodě, protože soud nepřistoupil na návrh na uvalení vazby. Podle Aktuálně.cz se vyšetřování případu v posledních týdnech zkomplikovalo. Otakar T. prý zmizel z Mostu, kde žil se svojí družkou a policie ho tam měla pod kontrolou. Podle policie ale některé informace, které přinesl server Aktuálně.cz, nejsou pravdivé. Sdělila to mluvčí policistů Andrea Zoulová. Kriminalisté je však podle ní nemohou vyvrátit, doplnit ani upřesnit, aby neohrozili vyšetřování a důkazní řízení.

Středočeský kraj žádá o dotaci na sanaci skály u Štěchovic

Vedení Středočeského kraje žádá ministerstvo životního prostředí o dotaci na sanaci uvolněné skály, z níž u Štěchovic padají kameny na silnici. Celkové náklady odborníci vyčíslili na zhruba jednu miliardu korun, což je roční rozpočet kraje na údržbu silnic v celých středních Čechách, uvedl na tiskové konferenci v Praze hejtman David Rath. Kvůli uvolněné skále je silnice II/102 mezi Davlí a Štěchovicemi uzavřena již od minulého týdne. V pondělí navíc na dopravní cestu mezi Měchenicemi u Prahy a Zbraslaví spadly zhruba čtyři tuny kamene. Padání skály se zatím snaží zabránit odborníci. Lezci srážejí nejvíce uvolněné balvany, skály jsou zajišťovány sítěmi. Podobný sesuv, jaký se stal nyní, ale sítě neudrží, dodal hejtman.

Ministerstvo pozastavilo rušení trati z Aše na hranici s Německem

Ministerstvo dopravy přerušilo správní řízení o zrušení železniční trati Aš - státní hranice. Důvodem je zájem německé strany provozovat zde železniční dopravu. Aš rozhodnutí přivítala, protože otevírá cesty k dalšímu jednání o obnovení trati, řekl ČTK starosta Aše Dalibor Blažek. Trať z Aše na státní hranice je roky nevyužívaná. "O jeho obnovu usiluje už asi 15 let. Dosud byly problémy spíš na německé straně, nyní se postoj měst na druhé straně změnil a chtějí dopravu obnovit," uvedl Blažek.

Ukradená socha dívky z Lidic se vrátila na své místo

Pomník dětských obětí války v Lidicích na Kladensku, z kterého neznámý zloděj vloni v listopadu ukradl bronzovou sochu dívky, je opět kompletní. Nový odlitek zhruba metr vysoké sochy se vrátil na své místo v den nedožitých 87. narozenin autorky sousoší Marie Uchytilové. Ředitel památníku Milouš Červencl ČTK řekl, že odlitek stál zhruba 30.000 korun, jelikož se sochař Oldřich Hejtmánek vzdal nároků na honorář. Částku památník uhradil z peněz vybraných při veřejné sbírce. Lidé do ní přispěli 161.000 korunami. Podle Červencla bude zbývající část peněz využita k obnově místního Růžového sadu. Nevyloučil ovšem, že peníze půjdou na autorský honorář, který požaduje manžel Uchytilové a spoluautor sousoší Jiří Hampl. Slavnostního odhalení sochy se zúčastnilo asi 200 lidí, mezi kterými byla i dcera Uchytilové Sylvia Klánová. Klánová ČTK řekla, že byla z krádeže sochy nešťastná.

Uchytilová na sousoší nazvaném Památník dětským obětem války spolupracovala až do své nenadálé smrti s manželem Jiřím Hamplem. Své životní dílo umístěné v Lidicích však nikdy nespatřila - prvních 30 soch bylo instalováno až v roce 1995, posledních sedm o pět let později. Lidice jsou v Česku považovány za jeden ze symbolů nacistického teroru za druhé světové války. Nacisté je vypálili v červnu 1942. Důvodem byla domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha.

Centrum Bohuslava Martinů zpřístupní sbírky na internetu

Centrum Bohuslava Martinů v Poličce zpřístupní sbírky na internetu. Budou k dispozici badatelům i veřejnosti. Centrum je zatím jediné městské muzeum, které v Pardubickém kraji zřídilo pracoviště pro digitalizaci sbírkových předmětů. Uvedla to pracovnice centra Radka Marková. S elektronickou podobou fotografií či pohlednic muzeu pomáhají studenti. Podařilo se jim naskenovat zhruba 80.000 digitálních obrázků, což je desetina celkového sbírkového fondu. Na digitalizaci pracují i zaměstnanci muzea. Digitalizace sbírek pomáhá badatelům v jejich práci a zároveň ochraňuje vzácné dokumenty, kterým častá manipulace škodí.

Trutnovské muzeum otevře výstavu historických map Krkonoš

Muzeum Podkrkonoší v Trutnově zahájí ve čtvrtek výstavu nazvanou Historické mapy Krkonoš a Podkrkonoší. Expozice, která bude přístupná až do 6. března, nabídne zájemcům prohlídku map zachycujících nejvyšší české hory od 16. století do roku 1945. Výstava originálů i kopií kartografických děl představí například Helwigovu mapu Slezska z roku 1561, na které je zakresleno v oblasti Krkonoš první známé vyobrazení Krakonoše. "Návštěvníci například dále uvidí mapu Krkonoš z 60. let 16. století od Jiříka z Řásné či kolorovanou mapu z konce 16. století připisovanou tradičně trutnovskému měšťanovi Simonu Hüttelovi," uvedl ředitel trutnovského muzea Vlastimil Málek.

Počasí:

Polojasno, teploty od 1 do 5 stupňů Celsia.

17-01-2011