Denní souhrn zpráv Zprávy

08-01-2011

V Praze zemřel první polistopadový ministr zahraničí Dienstbier

V pražské vinohradské nemocnici ve věku 73 let zemřel po delší nemoci první polistopadový ministr zahraničí Jiří Dienstbier. ČTK to oznámila jeho žena Jiřina Dienstbierová. Disident a novinář Dienstbier byl nyní jako nestraník za ČSSD senátorem. Jeho blízcí přátelé a kolegové z politiky věděli o těžké chorobě, se kterou v posledních měsících bojoval.

Exprezidentovi Václavu Havlovi zemřel v Jiřím Dienstbierovi přítel, který mu pomáhal v dobách věznění za komunistického režimu. "S ním a s Václavem Bendou jsem byl svého času ve vězení a i v nejtěžších chvílích nás posiloval svou stále dobrou náladou. Po několika nedávných setkáních jsem tušil, že je nemocný. Přesto mne velmi zaskočilo, že jsem zůstal z této trojice jediný," sdělil Havel ČTK. "Byl jednou z klíčových postav listopadu. Respektoval jsem ho přes rozdílnost mnoha názorů. Bez něj bude naše politická scéna rozhodně méně barevná. Patřil ke generaci gentlemanů," reagoval na dotaz ČTK na zprávu o Dienstbierově úmrtí prezident Václav Klaus. "Byl to skvělý chlap, měli jsme sice různé politické názory, to ale nebránilo tomu, abychom byli přáteli," řekl ČTK nynější šéf české diplomacie Karel Schwarzenberg (TOP 09). Předseda senátu Milan Štěch (ČSSD) ČTK řekl, že členové horní parlamentní komory jsou připraveni se s kolegou důstojně rozloučit. Rozhodující slovo bude mít v otázce přípravy pohřbu ale rodina, zdůraznil.

Dienstbier se do dějin zapsal především jako první československý ministr zahraničí po listopadu 1989, za jehož působení se kácela železná opona a zemi opouštěla sovětská vojska. Později byl tři roky zvláštním zpravodajem OSN pro lidská práva v bývalé Jugoslávii. Starší generace na Dienstbiera vzpomíná i jako na novináře - zahraničněpolitického komentátora Československého rozhlasu, který byl v roce 1968 jako politicky nespolehlivý vyhozen ze zaměstnání a z komunistické strany. Až do roku 1989 nemohl vykonávat novinářskou profesi a živil se mimo jiné jako noční hlídač a topič.

Vláda zřejmě schválí zákon o protikomunistickém odboji

Vláda premiéra Petra Nečase (ODS) s největší pravděpodobností schválí návrh zákona o protikomunistickém odboji, který předložila skupina koaličních poslanců. Vyplývá to z návrhu usnesení, který je zveřejněn na internetu. Vláda zde uvádí, že potvrzení legitimity protikomunistického odboje a odporu formou zákona je potřebné k důslednému vyrovnání se s komunistickým režimem. Téměř totožný návrh už jednou předložil Senát. Po volbách, které vyhrála levice, jej ale stáhl zpět. Podle návrhu by bojovníci proti komunismu měli mít podle míry svého zapojení nárok na osvědčení účastníka protikomunistického odboje nebo odporu. Osvědčení má vydávat ministerstvo obrany na základě kladného stanoviska Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR). Účastníci třetího odboje by tak mohli získat postavení válečných veteránů, přestože nebojovali jako vojáci. Tím by jim vznikl nárok na některé nepeněžní výhody, například ve zdravotní péči. Součástí symbolického ocenění by byl i pamětní odznak.

Vláda má k návrhu připomínky. Doporučuje například upřesnit některé pojmy, aby mohl ÚSTR o žádostech kvalifikovaněji rozhodovat. Dále poslancům navrhuje, aby zvážili, zda by vydávání osvědčení nemělo mít charakter správního rozhodnutí ministerstva obrany. Sněmovna už jednou návrh o protikomunistickém odboji posuzovala, šlo o senátní normu. Horní komora se ale po volbách, ve kterých získala levice většinu, rozhodla materiál stáhnout. Odůvodňovala to především analýzou některých historiků, kteří označili návrh za krajně nedomyšlený. Hrozí podle nich, že kvůli mlhavým a sporným kritériím nebudou o přidělených osvědčeních rozhodovat skutečné zásluhy, ale libovůle zmocněných státních úředníků.

Petr Hulinský obhájil funkci předsedy pražské ČSSD

Petr Hulinský podle očekávání obhájil funkci předsedy pražské organizace ČSSD. Hlasovalo pro něj 104 delegátů volební konference, jeho protikandidát Jiří Dienstbier mladší získal 48 hlasů.

Za zavřenými dveřmi pražští sociální demokraté hodnotili především nedávné komunální volby a vznik koalice s ODS na radnici hlavního města. Delegáti konference také rozhodli, že pražská ČSSD bude na březnovém sjezdu sociálních demokratů podporovat jako předsedu jihomoravského hejtmana a šéfa asociace krajů Michala Haška. Mezi delegáty pražské konference získal 97 hlasů, úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka 50.

Na několika místech lidé znovu volili své zastupitele

V pěti českých a moravských městech a obcích vyrazili lidé opět k volebním urnám. Ve čtyřech se komunální volby opakovaly z rozhodnutí krajských soudů, které v nich zrušily výsledky říjnového hlasování převážně kvůli kupčení s hlasy voličů. Volby se tak odehrávaly za zvýšené pozornosti médií, policie i zástupců nevládní organizace Transparency International (TIC). Na některých místech se opět hovořilo o obchodování s hlasy. Lidé vybírali zastupitele i v Libhošti, která se odtrhla od Nového Jičína.

V souvislosti s volbami v Českém Těšíně na Karvinsku se zatím policie zabývá několika anonymními podněty, avšak nemá žádné zprávy o tom, že by někdo narušil pořádek nebo spáchal trestný čin. Podezření, že se v Těšíně za hlasy platí, se objevilo i tentokrát, zatím ale neexistuje konkrétní důkaz. Nevládní organizace Transparency International - Česká republika uvádí, že se hlasy kupovaly i tentokrát. "Vycházíme z výpovědí lidí, zpracováváme poznatky z terénu. Pokud vyhodnotíme, že šlo o kriminální jednání, předáme to policii," uvedl projektový vedoucí TIC Stanislav Beránek.

Hladina toků se v sobotu zvyšovala, Radbuza dosáhla stavu ohrožení

Hladina toků v Čechách se v sobotu nadále zvyšovala, nejvíce v Plzeňském kraji. Rozvodněná řeka Radbuza ve Staňkově na Domažlicku dosáhla nejvyššího stupně povodňové aktivity, tedy ohrožení, pohotovost pak byla vyhlášena na Řasnici ve Frýdlantu na Liberecku. Na silnicích se může navíc dál tvořit náledí, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Do Česka proudí teplý a vlhký vzduch od jihozápadu a v něm postupuje přes střední Evropu frontální vlna. "Vzhledem k pokračujícímu tání sněhu očekáváme další vzestupy na vodních tocích," sdělil ČHMÚ.

Jaderné elektrárny loni přilákaly na 58.500 turistů, víc než loni

Jaderné elektrárny Dukovany a Temelín loni navštívilo na 58.500 turistů. Temelín zaznamenal návštěvnický rekord. Zájem neutuchá ani letos, o první mimořádnou exkurzi v Dukovanech trojnásobně předčil nabídku a v ostatních termínech zbývá už jen posledních pár míst, řekla ČTK průvodkyně Dana Janovská. Do Dukovan na Třebíčsko v sobotu směřovaly tři desítky turistů z různých koutů země. Za dvě hodiny si prohlédli informační centrum s technickými modely zařízení, navštívili trenažér blokové dozorny a pak se autobusem vydali na prohlídku rozlehlého areálu. Dostali se i do nového skladu použitého paliva. "Dukovany loni navštívilo 26.535 turistů a sousedící přečerpávací vodní elektrárnu Dalešice dalších 12.059," řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. V součtu přijelo o 1476 lidí méně než v roce předcházejícím. To zájem o Temelín byl loni rekordní. "Do informačního centra zavítalo 31.951 lidí. To je nejvíce od roku 1991. Dosud největší počet návštěvníků si přijel prohlédnout elektrárnu v roce 2008, a to 28.914. Loni tak přijelo ještě o 10,5 procenta lidí více," informoval mluvčí elektrárny Marek Sviták. Od roku 1991, kdy centrum začalo fungovat, do Temelína přijelo 394.053 návštěvníků, z toho 24.415 ze zahraniční, například z Brazílie, Austrálie, Indie, Japonska, Filipín, Kanady, Arménie či Jihoafrické republiky.

V tvrzi v Žumberku chystají expozici o rožmberském rybníkářství

V gotické tvrzi Žumberk na Novohradsku chystají na letní sezonu novou expozici Rožmberkové a rybníkářství v jižních Čechách a Waldviertlu. Návštěvníkům přiblíží historii rybníkářství v oblasti Třeboně a Nových Hradů. Zatím ale není jisté, zda pořadatelé získají na akci zařazenou do programu letošních Rožmberských oslav dotaci, řekla mluvčí Jihočeského kraje Kateřina Koželuhová. Jihočeské muzeum, pod něž spadá i pobočka v Žumberku, chce spolu se svým rakouským partnerem - příhraničním městem Weitrou, na projekt získat dotaci z operačního programu Evropská územní spolupráce Rakousko - Česká republika. Řídící výbor ale projekt neschválil k realizaci, rakouské straně doporučil jeho přepracování a nové předložení, vysvětlila mluvčí. I když žádost o dotaci nebude úspěšná, výstava se podle ní na české straně uskuteční. Návštěvníci by se na ní měli seznámit s údaji o posledních Rožmbercích - Vilému a Petru Vokovi a rybniční soustavě na jejich panstvích, ale také významných rybníkářích, výlovech a transportu ryb či efektivitě obchodu. Na rakouské straně by se měli pokusit představit zajímavosti o rybníkářství v oblasti Waldviertlu se specifickým zřetelem na Weitru a okolí. Ves Žumberk (Sonnberg) byla založena v polovině 13. století. O dvě století později tam byla vystavěna kamenná tvrz v pozdně gotickém slohu. Vystřídala řadu majitelů. V roce 1969 muzeum začalo s její rozsáhlou rekonstrukcí. Expozice v sousedství ojedinělého gotického kostela a vodní nádrže si ročně prohlédnou tisíce turistů.

V Olomouci proběhne Temnosvitná noc

Prohlídku expozic v netradičním čase nabídne v pátek zájemcům Muzeum umění v Olomouci, které připravilo takzvanou Temnosvitnou noc. Návštěvníci se mohou těšit na komentované prohlídky, zábavné úkoly pro celé rodiny, drobné dárky i vstup zdarma. Muzeum akci pořádá u příležitosti výstavy Olomoucké baroko, sdělil ČTK mluvčí muzea Petr Bielesz. "Název akce jsme zvolili v návaznosti na především barokní malířskou metodu temnosvitu, která využívá tmavé objekty dramaticky osvětlené sloupem světla z nevelkého a často skrytého zdroje. Návštěvníci si taky budou moci temnosvitné techniky vyzkoušet," uvedl lektor muzea Marek Šobáň. Podle něj na příchozí čekají zážitkové etudy inspirované atmosférou barokních obrazů, práce s bodovým reflektorem i se svíčkami. To vše za tónů reprodukované dobové hudby.

Keltský festival Beltine letos přivítá zámek v Jaroměřicích n. R.

Mezinárodní festival keltské kultury Beltine se po dvou letech vrací na Vysočinu. Na přelomu dubna a května se jeho 17. ročník uskuteční v zámeckém parku v Jaroměřicích nad Rokytnou. ČTK to řekl hlavní dramaturg akce Tomáš Křivánek z pořádajícího sdružení Bratrstvo Keltů. "Na Vysočinu se s festivalem rádi vracíme. Jaroměřický zámek poskytne velmi dobré prostředí pro návštěvníky i zázemí pro účinkující, setkali jsme se s velkou vstřícností," řekl Křivánek. Festival má už osvědčenou a léty prověřenou dramaturgii. Program začne v zámeckém parku v sobotu 30. dubna večer a potrvá nepřetržitě do prvomájového poledne. Bude opět sestávat z vystoupení českých i zahraničních hudebních a tanečních skupin. V keltské vesničce, kde nebudou chybět tradiční keltské nápoje - pivo a medovina, si lidé budou moci vyzkoušet tradiční keltská řemesla. Uvidí ukázky dobového bydlení, oblékání, šermu či životního stylu. Za dobu svého pořádání se stal festival Beltine největší multikulturní přehlídkou keltské kultury ve střední Evropě. Propojuje různé umělecké směry a žánry i profesionální umělce s amatérskými.

Na hrad Helfštýn zavítali první letošní návštěvníci

Na středověký hrad Helfštýn na Přerovsku zavítali první letošní návštěvníci. Jeho brány se otevřely veřejnosti na jeden den při příležitosti tradičního novoročního výstupu k památce, na který se mohou zájemci vydat vždy první sobotu v roce. Možnosti prohlédnout si hrad a jeho okolí v zimní atmosféře využilo 2072 zájemců, což je rekordní počet za dosavadních 34 ročníků akce. Hrad Helfštýn je v zimě otevřen výjimečně, lidé si jej mohli naposled prohlédnout o listopadových víkendech. Návštěvníky opět uvítá až o březnových sobotách a nedělích, hlavní sezona začne počátkem dubna. Loni památku navštívilo kolem 75.000 lidí, což bylo asi o 20.000 méně než v roce předchozím. Pokles návštěvnosti ovlivnilo zejména nepříznivé počasí. Helfštýn založil ve 14. století loupeživý rytíř Friduš z Linavy. Ve své nynější podobě má hrad charakter rozsáhlé pevnostní architektury se šesti branami, řadou věží a budov a se systémem valů z 18. století. Vliv na stavební vývoj měli zejména páni z Kravař, Pernštejnové a Bruntálští z Vrbna.

Stovky dětí i dospělých hledaly strašidla v centru Prahy

Stovky dětí, mladých lidí i dospělých prohledávaly v sobotu odpoledne ulice a zákoutí centra Prahy; při netradičním orientačním závodu se pokoušely najít 15 strašidelných postav. Na účastníky 27. ročníku akce Prahou plnou strašidel, kterou organizuje Junák, čekali například skřítkové a duchové, golem, nemravná Lukrécie a kaplan nebo vilný Ašant. Po závodu následoval doprovodný program, například ohňová show nebo volby nejhezčího strašidla - Miss Huhula 2011. Inspiraci našli organizátoři akce v knize Miroslava Švandrlíka a Jiřího Wintera-Neprakty Pražská strašidla. Netradiční závod se poprvé odehrál v roce 1983 na Betlémském náměstí v Praze. Zúčastnilo se ho tehdy jen 17 dětí, nyní je počet účastníků každoročně mnohonásobně vyšší.

Sport

Aleš Loprais s kamionem Tatra vyhrál na Rallye Dakar šestou etapu, která vedla na chilském území z Iquique do Ariky a závodníkům se měřil čas na úseku dlouhém 456 kilometrů. Rusa Firdause Kabirova porazil o téměř čtyři minuty, celkově zůstal třetí. Loprais označil dílčí vítězství za fantastický výsledek. Etapu na Dakaru vyhrál podruhé, předtím se mu to podařilo v roce 2007 ještě v Africe.

Dvojnásobná olympijská vítězka Martina Sáblíková úspěšně vykročila za obhajobou titulu mistryně Evropy ve víceboji. Česká rychlobruslařská hvězda vyhrála v Collalbu závod na 3000 metrů, a protože předtím zajela dobře i svou slabší pětistovku, má po prvním dnu v čele průběžného pořadí v přepočtu náskok 1,56 sekundy před druhou Ireen Wüstovou z Nizozemska.

Na otevřené dráze v tyrolských Alpách se daří i další české reprezentantce Karolíně Erbanové, která stejně jako před rokem ovládla nejkratší trať víceboje a poté se v dobrém světle představila i na trojce. V průběžném pořadí je sedmá a je na nejlepší cestě vylepšit loňské deváté místo.

Tenistka Petra Kvitová získala na okruhu WTA druhý titul. Dvacetiletá česká hráčka ve finále v Brisbane porazila Němku Andreu Petkovicovou 6:1 a 6:3. Předtím Kvitová triumfovala v lednu 2009 v Hobartu.

Česká tenistka Květa Peschkeová vyhrála na turnaji v Aucklandu čtyřhru a získala na okruhu WTA sedmnáctý deblový titul v kariéře. Se Slovinkou Katarinou Srebotnikovou splnily roli nasazených jedniček a ve finále porazily švédsko-novozélandský pár Sofia Arvidssonová, Marina Erakovicová 6:3, 6:0.

Tenista Radek Štěpánek si potřetí za sebou finále turnaje v Brisbane nezahraje. Český hráč v semifinále nestačil na Švéda Robina Söderlinga a nejvýše nasazenému podlehl 3:6, 5:7 za hodinu a 22 minut.

Mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar popáté vyhrál mistrovství republiky. V Hlinsku dojel na druhém místě s téměř minutovou ztrátou Martin Zlámalík, třetí byl Jaroslav Kulhavý.

První závod Světového poháru v letech na lyžích v Harrachově vyhrál Rakušan Martin Koch před krajanem a suverénem sezony Thomasem Morgensternem. Roman Koudelka byl desátý, Jan Matura jedenáctý. Druhý závod se uskuteční v neděli.

Počasí v neděli

Oblačno až zataženo, místy s deštěm či mrholením. Nejvyšší teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

08-01-2011