Denní souhrn zpráv Zprávy

04-01-2011

Přijetí protikorupční strategie ohrožují spory mezi ODS a VV

Rychlé přijetí vládní protikorupční strategie, kterou připravilo ministerstvo vnitra, ohrožují spory mezi občanskými demokraty ve vládě a ministrem vnitra Radkem Johnem (VV). Premiér Petr Nečas (ODS) i někteří další ministři za jeho stranu v ní žádají změny, s nimiž John nesouhlasí. Proti výhradám ODS se neohradil jen John, ale i vedení strany Věci veřejné. Uvedlo, že je výtkami šokováno. John věří, že kabinet ve středu dokáže rozpory překonat a strategii podpoří, Nečas ale míní, že důležitá je kvalita materiálu, ne to, zda bude schválen hned, nebo o něco později. Premiér na úterní tiskové konferenci prohlásil, že některá Johnova slova, například o riziku "zmrzačení" strategie, považuje za nepřijatelná. S ministrem se prý shodne na 95 procentech bodů, zbývajících pět procent bude předmětem jednání. Nevidí na tom nic výjimečného. "Zásadní připomínky" k protikorupční strategii mají přitom podle Nečase i některá další ministerstva. "Nám jde skutečně o kvalitní materiál," uvedl a jeho slova podpořili straničtí kolegové, ministři spravedlnosti a obrany Jiří Pospíšil a Alexandr Vondra. John ještě před tímto briefingem uvedl, že kdyby se rozpory překonat nepovedlo, byl by to velmi špatný signál.

Policejního prezidenta mají vybírat i exministři vnitra z ČSSD

V desetičlenné komisi, která má vybrat nového policejního prezidenta, budou například i bývalí ministři vnitra František Bublan a Martin Pecina (oba ČSSD) nebo šéf Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek. Novinářům to oznámil ministr vnitra Radek John (VV). Zájem o funkci podle něho projevil minulý týden náměstek policejního prezidenta Ivan Bílek. Žádost o přijetí do služebního poměru na pozici policejního prezidenta pak v pondělí podal i náměstek ministra vnitra Viktor Čech. Bývalý šéf policie Oldřich Martinů ve funkci skončil ke konci loňského roku. V komisi podle Johna zasedne také člen legislativní rady vlády, bývalý ředitel odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra a odborník na vnitřní bezpečnost Michal Mazel, Johnovi náměstci pro vnitřní bezpečnost a ekonomiku a provoz Jaroslav Salivar a Jiří Franc, policejní psycholožka Ludmila Čírtková, šéf policejní ochranné služby František Snopek a vedoucí oddělení strategického plánování policejního prezidia Pavel Osvald. Šéfkou komise je psycholožka a ředitelka personálního odboru ministerstva vnitra Ivana Moravcová. Z Johnových předchůdců v ministerské funkci v komisi chybí Ivan Langer z ODS.

Němcová i Štěch věří Klausovi, že tajná dohoda z Hradu neexistuje

Předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS) i předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) po úterním novoročním obědě s prezidentem Václavem Klausem uvedli, že lídři koalice v prosinci na Hradě žádnou podrobnou dohodu o dalším fungování vlády neuzavřeli. Potvrdili tak pondělní vyjádření Klause, který prohlásil, že žádná tajná dohoda vládních lídrů na Hradě nevznikla. "Neměla jsem od první chvíle žádnou informaci, ani průběžně, že se uzavírají nějaké zvláštní specifické dohody personálního charakteru, programového charakteru," řekla šéfka sněmovny a první místopředsedkyně ODS Němcová. Nebyla prý nijak nervózní z toho, jestli zná obsah dohody lídrů ODS, TOP 09 a VV, protože se nic nezměnilo na vládním programu ani chystaných reformách.

Štěch před novoročním obědem s Klausem avizoval, že se bude Klause ptát na obsah dohody, která umožnila Věcem veřejným postavit se za kabinet premiéra Petra Nečase. "Pan prezident mě ubezpečil, že žádná dohoda skutečně není. A já tomu už od prosince věřím," prohlásil Štěch po úterním obědě s Klausem. Dohoda vládních stran podle Štěcha spočívala v tom, že Věci veřejné podpoří vládu výměnou za odchod policejního prezidenta. "Jsem přesvědčen, že dohoda o dalším nebyla," řekl. "Udělat dohodu o něčem zásadním během několika málo hodin je v České republice nemožné," poznamenal.

Štěch: S Klausem jsme si byli blízcí v názorech na reformu penzí

Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) uvedl, že si s prezidentem Václavem Klausem byli blízcí v názorech na parametry důchodové reformy. Podrobnosti ale neprozradil. Štěch to řekl novinářům po úterním obědě s hlavou státu a s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS). "V takové krátké diskusi nad parametry důchodové reformy jsme byli názorově, aspoň já osobně a pan prezident, velice blízko. To řešení vidíme přibližně stejným směrem," uvedl Štěch. Podrobnější být nechtěl s tím, že k tomu nemá od prezidenta zmocnění. Odmítl nicméně, aby Česko následovalo polský, maďarský nebo slovenský model. "Protože to jsou reformy, které se nepovedly," dodal. Podobný model reformy, který také počítá s vyvedením části peněz z průběžného důchodového systému do kapitálového spoření, už loni představilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Opoziční ČSSD to opakovaně odmítla, podle ní by to stejně jako na Slovensku a v Polsku zvýšilo rozpočtový schodek. Názorová spřízněnost s prezidentem ohledně důchodové reformy podle Štěcha neznamená, že Senát pod vedením opoziční ČSSD nebude vládě reformy blokovat. Znamenalo by to kupovat zajíce v pytli, poznamenal předseda horní komory.

Nečas zopakoval, že šéfa MŽP vybere rychle, Chalupu nepotvrdil

Starosta Prahy 6, poslanec a místopředseda pražské ODS Tomáš Chalupa je podle médií horkým kandidátem na funkci ministra životního prostředí ve vládě premiéra Petra Nečase (ODS). Dva dobře informované zdroje nicméně ČTK potvrdily, že ve hře jsou ještě další jména. Chalupa se jako budoucí ministr objevuje nejen v médiích, ale i v neformálních názorech členů vedení ODS. Nečas novinářům řekl, že téma nebude komentovat, protože jmenování nového člena vlády podléhá určitým procedurám. Zopakoval nicméně, že se "média dočkají" v řádu několika dnů. Chalupovo jméno nebylo podle informací ČTK oznámeno ani na ranním jednání stranického grémia. "Je to zcela na premiérovi a ten se, pokud vím, zatím definitivně nerozhodl," řekl ČTK vlivný člen strany.

Heger vezme peníze nemocnicím bez lékařů, chce audity

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) chce dojednat se zdravotními pojišťovnami, aby po 1. březnu platily méně nemocnicím, které kvůli masovým odchodům lékařů omezí péči. Ušetřené peníze by měly poslat nemocnicím a ambulancím specialistů, kteří se o pacienty navíc postarají. Tento Hegerův záměr je součástí opatření, jež připravil k řešení situace po výpovědích lékařů v odborové akci Děkujeme, odcházíme. ČTK o tom informoval mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň. Výpověď se podle mluvčího očekává celkem od 3772 lékařů, což je zhruba 18,6 procenta z celkového počtu 20.014 lékařů (fyzických osob) působících v českých a moravských nemocnicích. Část lékařů ale má menší úvazek, někdy i jen pětinový či desetinový. Součet všech úvazků včetně částečných v celé republice dá podle statistiků 18.852,8 přepočteného počtu lékařů.

ČSSD předložila novelu, která částečně zavádí regulaci nájemného

Část poslanců sociální demokracie předložila do Poslanecké sněmovny novelu, která má zavést novou formu regulace nájemného. Předloha určuje postup v případech, kdy nájemce nesouhlasí se zvýšením činže. Spor by v takovém případě řešil soud, který by mohl rozhodnout o zvýšení nájmu až o 15 procent jednou za dva roky. ČSSD tvrdí, že přijetí novely je nezbytné, neboť oblast sjednávání nájemného neupravuje až na některé výjimky od letošního roku žádný předpis. "Měly by rozhodovat soudy, nicméně není jednoznačné, čím se mají řídit. Vzniklo právní prázdno, náš zákon je pokus situaci legislativně řešit," řekl ČTK místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Podle novely by bylo možné nájemné zvýšit, pokud s tím budou souhlasit obě strany, tedy pronajímatel i nájemce. Pak by jeho výše nebyla ničím limitována. V případě, že by se na zdražení neshodli, mohl by se pronajímatel obrátit na soud. V jeho kompetenci by bylo rozhodnout o zvýšení činže na částku v místě a čase obvyklou. Nesmělo by to ale být o více než o 15 procent původního nájmu. Dalším limitem je období dvou let, po které se nájem nesmí zvyšovat.

Obnovitelné zdroje v EU přesáhnou 20% do roku 2020, v ČR 13,5%

Evropská unie splní svůj závazek, že do roku 2020 bude pětina její konečné energetické spotřeby pocházet z obnovitelných zdrojů. Vyplývá to z analýzy, kterou zveřejnila Evropská asociace pro větrnou energii (EWEA). Závazky splní i Česko, které před časem slíbilo, že do roku 2020 bude z obnovitelné energie pocházet 13 procent konečné energetické spotřeby. "Když dáme dohromady akční plány všech 27 členských států EU, je zřejmé, že podíl obnovitelných zdrojů energie na konečné spotřebě dosáhne 20,7 procenta," uvedl jeden ze šéfů EWEA Justin Wilkes. V ČR by měl podíl obnovitelných zdrojů činit 13,5 procenta. Zdaleka nejrozšířenějším obnovitelným zdrojem bude v roce 2020 v EU větrná energie, která bude tvořit celkem 14 procent celkové poptávky po elektřině.

ČR vyjednala odklad plateb na vývoj ochranného systému pro NATO

Česká republika vyjednala odklad placení vývoje satelitního systému NATO určeného na ochranu aliančních vojáků v zahraničních misích. Kvůli úsporám v rozpočtu ministerstva obrany zaplatí první příspěvek až v roce 2013, celkovou částku 550 milionů korun splatí do roku 2018. ČTK to sdělilo tiskové oddělení úřadu ministra Alexandra Vondry (ODS), který o vývoji projektu bude ve středu informovat ostatní členy vlády. Program Aliančního sledování pozemních cílů (Alliance Ground Surveillance - AGS) na nedávném summitu v Lisabonu označily zástupci států NATO za jednu z naprostých priorit, bez nichž se spojenci neobejdou. Česko se na projektu bude podílet 1,51 procenta z celkového objemu nákladů. "Vzhledem k úsporným opatřením v resortu, byl českou stranou vyjednán odklad plateb až na rok 2013, s poslední platbou v roce 2018," sdělilo ČTK tiskové oddělení ministerstva.

MfD: Bárta chce spojit ČD Cargo s polskou nákladní železnicí

Česká vláda chce sloučit tuzemského železničního přepravce ČD Cargo do jedné firmy s polskou státní PKP Cargo. O zatím nejambicióznějším plánu ministerstva dopravy na středoevropské železnici, napsala úterní Mladá fronta Dnes (MfD). Mluvčí skupiny PKP, jejíž součástí je PKP Cargo, ČTK řekl, že ohledně případné fúze polského a českého dopravce žádné rozhodnutí nepadlo. Plán ministerstva dopravy podle listu dostává konkrétní obrysy. "Na české i polské straně vznikla pracovní skupina, která se možným spojením zabývá," řekl MfD náměstek ministra dopravy Jakub Hodinář. Během ledna by měl do Česka přijet polský ministr dopravy a řešit podrobnosti. O zájmu české strany o polského nákladního dopravce spolu mluvili v listopadu i premiéři obou zemí Petr Nečas a Donald Tusk. Podle ministra dopravy Víta Bárty (VV) není současná velikost ČD Cargo na evropském železničním nákladním trhu dostatečná, aby mohla konkurovat největším železničním dopravcům.

ŘSD: Nynější zima zatím na silnicích způsobila škody 9 mld. Kč

Nejméně devět miliard korun by podle současných odhadů bylo potřeba na opravu škod způsobených nynější zimou na tuzemských dálnicích a silnicích první třídy. S takovou částkou však Státní fond dopravní infrastruktury pro rok 2011 nepočítá, pro opravy komunikací ze státního rozpočtu jsou zatím vyčleněny tři miliardy korun. ČTK to sdělila mluvčí Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Martina Vápeníková. Obdobná situace nastala i loni, kdy podle ŘSD na opravy komunikací chyběly čtyři miliardy korun. Při opravách se tak dostalo pouze na nejdůležitější silnice a dálnice, na další opravy peníze nezbyly i přes to, že tehdejší ministr dopravy Gustav Slamečka schválil navýšení finančních prostředků pro ŘSD o jednu miliardu korun. Konečná částka, kterou si letos vyžádají nezbytné opravy silnic a dálnic, bude známá teprve až skončí zimní sezona a z komunikací zmizí poslední zbytky sněhu a ledu. Už nyní je ale podle Vápeníkové jasné, že náklady ještě vzrostou.

Ekonom.cz: Česku hrozí další arbitráž, tentokrát za 12 miliard Kč

Česku hrozí další velká arbitráž. Společnost Washington Investment Company LLC (WIC) podala ministerstvu financí oznámení o existenci sporu. Ušlý zisk vyčíslila na 12 miliard korun. Uvedl to server Ekonom.cz. Spor údajně souvisí s IT zakázkami pro státní podnik Lesy ČR. "Mohu potvrdit, že jsme dostali dvě oznámení o sporu od této společnosti s vyčíslením údajně ušlého zisku. Zatím se s nimi seznamujeme," řekl Ekonomu mluvčí ministerstva Ondřej Jakob bez dalších podrobností. WIC podala ještě druhé oznámení, v tomto případě škodu zatím nevyčíslila. Kauza se údajně týká postupu finančního úřadu Praha 4 vůči této společnosti.

V ČR loni vyhlášeno 1615 firemních bankrotů, meziročně o 159 více

V roce 2010 bylo v Česku vyhlášeno 1615 firemních bankrotů, ve srovnání s rokem 2009 se jejich počet zvýšil o 159. Rovněž rostl i počet insolvenčních návrhů týkajících se firem nebo podnikatelů, který se meziročně zvýšil ze 4425 na 4910. Vyplývá to z analýzy, kterou ČTK poskytla společnost CCB - Czech Credit Bureau. Bankroty obchodních společností činily 78 procent celkového počtu, podíl 22 procent měly bankroty fyzických osob podnikatelů.

Vláda bude jednat o miliardových úsporách elektronizací zakázek

Stát a veřejná správa by mohly díky elektronickému zadávání veřejných zakázek ušetřit ročně až 50 miliard korun. Počítá s tím strategie elektronizace zadávání veřejných zakázek pro období 2011 až 2015 z ministerstva pro místní rozvoj, kterou má ve středu projednat vláda. ČTK to sdělila mluvčí MMR Jana Jabůrková. "MMR odhaduje, že zavedení elektronizace zadávaní může ze současného ročního objemu veřejných zakázek okolo 600 miliard korun uspořit zadavatelům při zachování fyzického objemu těchto zakázek až 50 miliard korun rozpočtových prostředků, které budou využitelné pro jiné účelné použití," uvedl ministr pro místní rozvoj Kamil Jankovský.

Češi pozorovali částečné zatmění Slunce ve hvězdárnách i venku

Nad Českou republikou bylo ve středu ráno a dopoledne možné pozorovat částečné zatmění Slunce. Vzácný nebeský úkaz lidé sledovali ve hvězdárnách i venku ve městech či přírodě. Výborný výhled na zatmění měli například obyvatelé Prahy nebo Ostravy, naopak v Jihlavě a Brně zamračené počasí plány pozorovatelů zhatilo. V hlavním městě se lidé sešli převážně na Petříně, kde dění na obloze pozorovali buď dalekohledem Štefánikovy hvězdárny nebo menšími přibližovacími skly na nedaleké rozhledně. Nejvíce lidí se na Petříně sešlo okolo 09:30, kdy zatmění dosáhlo svého maxima.

Zaměstnanci Mendelovy univerzity v Brně volají po zřízení školky

Zaměstnanci Mendelovy univerzity v Brně volají po zřízení univerzitní mateřské školky. Vedení univerzity zjistilo, že by školku rádi využili rodiče nejméně 200 dětí. Nyní škola shání peníze na vybudování zařízení. ČTK to řekla mluvčí školy Kateřina Brettschneiderová. Podobné úvahy se objevují také na Vysokém učení technickém v Brně. Školku zvažovala i Masarykova univerzita, nakonec ale myšlenku opustila. V Brně je nedostatek míst ve školkách, který pociťují i zaměstnanci univerzit. Mendelova univerzita uspořádala dotazníkový průzkum, v němž univerzitní školku podpořilo 95 procent z 1136 respondentů, uvedla Brettschneiderová.

Podle primátora Svobody bude tendr na čističku zrušen, nebo přepracován

Podle právního posudku, který si nechal zpracovat pražský magistrát, je miliardový tendr na přestavbu čistírny odpadních vod špatný. Měl by být zrušen, nebo přepracován, řekl ČTK primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Jakou variantu město zvolí, rozhodne podle něj vedení Prahy do 22. ledna. Nechce ohrozit získání evropských peněz nebo dosud získaná povolení. Výběrové řízení doprovází řada nejasností. Výběrové řízení mělo skončit již na počátku prosince, vedení města ale prodloužilo termín na podávání nabídek, firmy se do výběrového řízení mohou hlásit do 28. ledna, obálky se mají otevírat 31. ledna.

Protikorupční policie obvinila exstarostu Prahy 5 Jančíka

Protikorupční policie obvinila bývalého starostu Prahy 5 Milana Jančíka ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli postoupení pohledávek za nájemné Agentuře Praha 5. Vyplývá to z informací policie a nevládní organizace Transparency International (TIC). Policie klade Jančíkovi za vinu, že s Agenturou Praha 5 neoprávněně uzavřel smlouvu o postoupení pohledávek za víc než 63 milionů korun. Smlouva totiž nemohla být uzavřena bez předchozího schválení zastupitelstva, sdělil ČTK mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek. Jančík podle policie jednal s vědomím, že jde o nezákonný postup.

Policie vyšetřuje krádež starých fotografií v Národním technickém muzeu

Policie vyšetřuje krádež vzácných historických fotografií, které se během několika let postupně ztrácely z archivu Národního technického muzea. ČTK to řekl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan. O případu informovaly Hospodářské noviny, podle listu zmizelo v rukou soukromníků na 150 unikátních historických snímků s tematikou letectví Rakouska-Uherska, v archivu je nahradily kopie. Škoda se odhaduje na statisíce korun, historickou škodu podle odborníků nelze vyčíslit. Ředitel Národního technického muzea Karel Ksandr tento případ označil za jednoho z "kostlivců", kteří na něj poté, co se 1. prosince ujal funkce, "vypadli ze skříně". "Potřebuji čas, zatím se s tím stále seznamuji," řekl ČTK s tím, že pracovníci muzea odhalili podezřelé snímky při digitalizaci archivu loni na podzim.

Raiffeisenbank čelila pokusům o zneužití klientských účtů

Raiffeisenbank zaznamenala v uplynulých dnech pokus o zneužití účtů přes internet, tzv. phishing. Klienty proto upozorňuje, aby nereagovali na výzvy elektronickou poštou ohledně přihlášení do elektronického bankovnictví nebo k zadání přihlašovacích údajů či jiných citlivých informací. Podle vyjádření mluvčího banky Tomáše Kofroně pro ČTK nebyl žádný z klientů banky útokem poškozen. "Raiffeisenbank nikdy neoslovuje své klienty prostřednictvím mailu s žádostí o poskytnutí jakýchkoli citlivých dat umožňující přístup k Vašemu účtu. Na podobné maily proto nikdy nereagujte, případně o podobných mailech informujte banku," uvedla banka na internetu.

Manžel Fibingerové dostal za tragickou nehodu 3,5 roku vězení

Hodonínský soud potrestal manžela někdejší koulařky Heleny Fibingerové Jaroslava Šmída za způsobení kolize v opilosti vězením na 3,5 roku. Šmíd navíc musí pozůstalým uhradit statisícové odškodné a sedm let má zakázáno řízení. Nehoda se stala v listopadu 2009 u Vnorov na Hodonínsku. Šmíd při ní v opilosti zezadu srazil šestatřicetiletého cyklistu, který zemřel. Muž byl otcem tří dětí. Manžel koulařky byl odsouzen za ublížení na zdraví a také za ohrožení pod vlivem toxické látky. Procesu se neúčastnil. Státní zástupkyně pro něj žádala přísnější trest, a to 4,5 roku až pět let vězení. Po verdiktu se proti rozsudku odvolala. Kauzou se proto bude muset zabývat Krajský soud v Brně.

Kvartetu obžalovaných hrozí za pašování kokainu až 15 let vězení

Před senátem krajského soudu ve Zlíně stanulo kvarteto obžalovaných z pašování kokainu z Jižní Ameriky do České republiky. Dva muži a dvě ženy se údajně pokusili dovézt drogu z hlavního města Kolumbie Bogoty do Zlína prostřednictvím expresní zásilkové služby DHL. Všichni obžalovaní vinu popírají. Za nedovolenou výrobu a držení omamných a psychotropních látek a jedů jim hrozí deset až 15 let.

Grand Restaurant Festival se rozšiřuje také do sedmi měst regionů

Luxusní pokrmy ve špičkových restauracích za třetinové ceny ochutnají poprvé lidé z regionů díky druhému ročníku gastronomické přehlídky Grand Restaurant Festival. Zatímco loni se konala pouze v Praze, letos od 15. ledna do 15. února se rozšíří do 22 vybraných podniků v Brně, Ostravě, Plzni, Olomouci, Liberci, Karlových Varech a Nepomuku. V Praze se přihlásilo 20 restaurací. Novinářům to řekl pořadatel gastronomické přehlídky a vydavatel gastronomického průvodce Grand Restaurant Pavel Maurer. Restaurace nabídnou mistrovský kousek šéfkuchaře, nejlepší jídlo od maminky, regionální specialitu nebo celé degustační menu. "Snažili jsme se v každém městě vybrat restaurace, které patří do té vyšší kategorie a garantují, že to bude jídlo zajímavé za přitažlivé ceny od 200 do 600 Kč, přičemž to nejdražší menu je tříchodové. Všechny pokrmy se dostanou až na třetinové ceny," uvedl Maurer.

Pražský klub Roxy musí ukončit svůj provoz

Pražský hudební klub Roxy, který sídlí v Dlouhé, musí ukončit svůj provoz. Po společné kontrole s hasiči a hygieniky o tom rozhodl stavební úřad Prahy 1. Kontroloři údajně zjistili závažné nedostatky, které ohrožují bezpečnost návštěvníků provozovny. ČTK to řekla mluvčí Prahy 1 Veronika Blažková. "Vybavení provozovny závažným způsobem porušuje požárně-bezpečnostní předpisy, je hygienicky nevyhovující a navíc byly v uvedených prostorech provedeny stavební úpravy, jež jsou v zásadním rozporu s kolaudačním rozhodnutím," uvedla Blažková. Stavební úřad, hygienici a hasiči si podle ní vyžádali kompletní stavební dokumentaci. Na klub si prý opakovaně stěžovali lidé z okolí. "Stavební úřad vyzval provozovatele, aby uvedl vše do stavu, který bude odpovídat předpisům vztahujícím se na tento druh podnikání. Bude také muset požádat o nové stavební povolení," doplnila Blažková.

Spáčil s tatrou skončil na Rallye Dakar už po druhé etapě

Marek Spáčil s kamionem Tatra odstoupil po nehodě v druhé etapě z Rallye Dakar. V nedělní první etapě z Victorie do Córdoby přitom dojel Spáčil s třináctiminutovou ztrátou šestý, z českých řidičů byl lepší jen Aleš Loprais. "Až do okamžiku kolize jsme jeli svižně a přitom na jistotu. Pak se mi ale zasekl plyn a díky tomu jsem byl v daném úseku příliš rychlý," uvedl Spáčil v oficiální tiskové zprávě Czech Dakar teamu. Přestože se druhá etapa jela na mokré a kluzké trati, nebylo prý místo nehody označené jako kritické. "Podle itineráře měla tato část tratě jeden vykřičník, problémy zde však mělo mnoho aut, která jela po nás. A to i přitom, že nás bylo poměrně dobře vidět," řekl Spáčil.

Slalomářka Záhrobská byla při dalším triumfu Schildové až 19.

České lyžařce Šárce Záhrobské se nedařilo ve slalomu Světového poháru v Záhřebu a obsadila v něm až devatenácté místo. Po první jízdě jí dokonce reálně hrozilo, že nepostoupí do druhé části závodu, který nakonec vyhrála Marlies Schildová. Rakušanka si připsala čtvrté vítězství z pěti slalomů v sezoně. Na druhém místě skončila se ztrátou 75 setin na vítězku Maria Rieschová z Německa a navýšila svůj náskok v průběžném pořadí SP o 186 bodů, neboť obhájkyně celkového vítězství Američanka Lindsey Vonnová první kolo nedokončila. Třetí pozici obsadila Italka Manuela Mölggová, která nabrala na nejrychlejší slalomářku manko 1,08 sekundy. Druhá česká závodnice Michaela Smutná první kolo nedokončila.

Tenista Berdych deklasoval v Čennaí Portugalce Gila

Český tenista Tomáš Berdych ztratil při prvním ostrém startu v sezoně jediný game. Portugalce Gila v prvním kole na turnaji v indickém Čennaí deklasoval 6:0 a 6:1 za pouhých pětačtyřicet minut. "Od začátku jsem hrál hodně solidně, agresivně a vyplatilo se. Jsem rád, že jsem postoupil, a doufám, že se mi bude dařit dál. Takhle rychlý zápas se ale nedá čekat příliš často, spíš zřídka," řekl v Čennaí nejvýše nasazený Berdych v rozhovoru na dvorci. Příštím soupeřem šestého hráče světa bude Chorvat Ivo Dodig.

Čech je podle IFFHS třetím nejlepším brankářem roku 2010

Petr Čech byl v anketě Mezinárodní federace fotbalových historiků a statistiků (IFFHS) zvolen třetím nejlepším brankářem roku 2010. Před gólmanem Chelsea skončil druhý Julio César z Interu Milán, jednoznačně zvítězil Iker Casillas z Realu Madrid, který pomohl Španělsku k titulu mistrů světa. "Ocenění v mezinárodní anketě mě určitě těší. Přede mnou už skončili jen brankáři, kteří vyhráli dvě nejdůležitější soutěže roku - mistrovství světa a Ligu mistrů. Jsem rád, že jsem mezi touto společností dlouhodobě a držím si výkonnost, díky které mě oceňují i v těchto anketách," uvedl Čech v prohlášení.

Počasí ve středu

Slunečno, jen místy zataženo nízkou oblačností. Odpolední teploty -7° až -3° Celsia.

04-01-2011