Zprávy

STEM: Lidé soudí, že Grossova vláda si vede lépe než Špidlova

Podle většiny občanů České republiky přistupuje vláda premiéra Stanislava Grosse k řešení problémů země lépe než kabinet Vladimíra Špidly. U Grosse lidé jako vlastnost nejlépe hodnotí pracovitost, nejhůře je na tom premiér podle občanů se zásadovostí. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury STEM pro deník Právo.

Sněmovna má znovu posoudit návrh ODS odškodnit oběti roku 1968

Sněmovna má znovu posoudit návrh ODS odškodnit oběti okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy z roku 1968. Odškodnění se může pohybovat v řádech statisíců a v některých případech i milion korun. Odškodnění by se týkalo doby od 20. srpna 1968, kdy okupace začala, do 27. června 1991, kdy zemi opustili poslední sovětští vojáci. Poslanci ODS tvrdí, že státní rozpočet by odškodnění přišlo na 600 milionů korun.

Podle posudků, jež mají poslanci ODS k dispozici, okupanti mezi 20. srpnem a 9. zářím 1968 zabili 72 lidí a dalších 266 zranili těžce a 436 lehce. Zabíjení, znásilňování a zraňování občanů podle poslanců pokračovalo až do konce roku 1968. V letech 1969 až 1991 počet těchto případů klesal, ale stávaly se pořád, tvrdí poslanci. ODS přišla se svým návrhem poprvé před mnoha měsíci, ale sněmovna ho hlavně díky hlasům vládní a opoziční levice zamítla. Komunisté varovali, že návrh může být zneužit k jiným účelům. Sociální demokraté mu vytýkali, že obsahuje řadu nedostatků, jež by mohly způsobit mnoho problémů a možná i soudních sporů.

Proti chřipce je v ČR očkováno jen sedm procent lidí

Proti chřipce je v Česku očkováno jen sedm procent lidí. Evropská unie doporučuje mezi pandemiemi očkovat 22 procent a při pandemii až polovinu obyvatel. ČTK to řekl hlavní hygienik ČR Michael Vít. Připomněl, že Česko má vlastní pandemický plán z roku 2000, který byl novelizován podle požadavků EU a Světové zdravotnické organizace tak, aby pandemické plány zemí unie byly v souladu. "Vláda ve středu projedná opatření, jak uchránit obyvatele v případě, že by se v Česku objevila nová varianta chřipkového viru," uvedl Vít. Ujistil, že zatím se nikde na světě neobjevila nová varianta viru. Vědci se obávají, aby nevznikla proměnou viru ptačí chřipky. Vývoj a výroba vakcíny by trvaly asi tři měsíce.

Řidič na Kutnohorsku při couvání zajel dvouletého syna

Rodinná tragédie se odehrála v jedné obci na Kutnohorsku. Dvaatřicetiletý muž při couvání s pracovním strojem na dvorku u rodinného domu přehlédl dvouletého syna, který tam jezdil na tříkolce a přejel ho. Chlapec zemřel na místě. Podle policie šlo zřejmě o nešťastnou náhodu. Dosud ale nemohla otce vyslechnout, protože se psychicky zhroutil.

Při výbuchu v rodinném domě v Liberci byla těžce zraněna žena

V rodinném domě v Liberci se těžce popálila čtyřiaosmdesátiletá žena. Podle záchranářů se pokusila spáchat sebevraždu tak, že se polila benzinem a zapálila. Utrpěla popáleniny třetího stupně na téměř 100 procentech těla. "Zranění jsou prakticky neslučitelná se životem, lékaři proto nedávají velkou naději, že přežije," řekla ČTK mluvčí rychlé záchranné služby Kristýna Fejfarová. Žena byla podle svědků v domě sama, rodina pracovala na zahradě. Rodina ženu okamžitě uhasila.

Do okolí Bělehradu putuje humanitární pomoc z Olomouce

Zhruba jednu tunu dezinfekčních prostředků, nábytku a hraček odvezla z Olomouce tento týden skupina dobrovolníků Maltézské pomoci do uprchlických táborů kosovských Srbů v okolí Bělehradu. Kromě pomoci mají organizátoři pro tamní děti připraven speciální program. "Pro tyto děti, které přebývající ve velmi obtížných podmínkách uprchlických táborů, připravujeme v Banátu v městečku Bela Cerkva, kde přebývají čeští krajané, letní tábor," řekl ČTK Michal Umlauf z Centra Maltézské pomoci v Olomouci, které humanitární zásislku do těchto míst vypravilo.

Pražský dopravce Hofmann stane před soudem

Významný pražský dopravce a privatizátor ČSAD Klíčov Jan Hofmann stane ve středu před soudem. Čelí obžalobě, že neodváděl dávky za zaměstnance a zpronevěřil motorovou naftu. Hrozí mu od dvou do osmi let vězení. Hofmann podle policie neodvedl za zaměstnance na zdravotním pojištění 12,5 milionu korun a na sociálním pojištění 30 milionů korun. Obviněn je také za zpronevěru - údajně odčerpal ze státní mobilizační rezervy 220.000 litrů motorové nafty za více než tři miliony korun.

Týdeník Euro před dvěma lety napsal, že Hofmann podnik koupil 7. ledna 1994. Podle listu tvrdí, že až do dubna nebyl kompetentní za firmu jednat, a tudíž nenese odpovědnost za účetnictví do té doby. První rok byla firma podle týdeníku schopna plnit své závazky, pak ale začaly chodit pohledávky za nezaplacené penále na starším zdravotním a sociálním pojištění zaměstnanců. Zatímco právnickým osobám šlo penále odpustit, fyzickým nikoliv. Hofmann Euru řekl, že dávky za své zaměstnance důsledně platil a když těmito penězi byly ze zákona přednostně umořeny pohledávky za penále, nelze mu prokázat úmysl pojištění neplatit.

Právo: Horník chtěl v dole zabít kvůli šikaně i dalšího kolegu

Horník, který v úterý v Dole Darkov zabil svého kolegu a pak spáchal sebevraždu, si pravděpodobně svůj čin naplánoval. Nejspíš měl v úmyslu zabít ještě jednoho horníka. Vraždil zřejmě kvůli slovní šikaně na pracovišti. Informuje o tom deník Právo. Podle úvahy jednoho z horníků hledal dalšího havíře, kterého chtěl zabít. Nenašel ho však, a tak nakonec spáchal sebevraždu. Havíři také deníku řekli, že si muž pravděpodobně svůj čin dopředu naplánoval. "S některými lidmi si před osudným dnem podával ruku a říkal jim, že už se neuvidí. Když se ho ptali, jestli jde na jinou šachtu, tak jim řekl, že ne," řekli Právu horníci. Letos už v podzemí ostravsko-karvinských dolů zemřelo 15 lidí. U 13 smrt souvisela s důlní činností. Jednalo se o otřesy či jiné pracovní úrazy.

Rozdíl mezi Čechy a Slováky v postoji k sexu pramení ve víře

Zatímco obyvatelé České republiky patří k liberálnějším na světě v postojích k sexu, pornografii, interrupcím, nevěře, či homosexualitě, na Slovensku jsou lidé podstatně konzervativnější a zaujímají k těmto věcem spíš restriktivní postoje, soudí vědecký sekretář sexuologické společnosti České lékařské společnosti Peter Weiss. Příčinou je podle něj zejména odlišný postoj k náboženství. Zatímco Česká republika patří k zemím s nejnižším počtem lidí, kteří se hlásí k jakémukoli vyznání, na Slovensku se ke katolické víře hlásí víc než 60 procent obyvatelstva, uvedl Weiss, který se spolu s dalšími odborníky v metropoli východního Slovenska zúčastnil konference slovenských a českých expertů nazvané Košické sexuologické dny.

Nova: Ministr Paroubek chce podporovat lidi, kteří půjčí chatu turistům

Ministr pro místní rozvoj Jiří Paroubek připravuje návrh, podle kterého by stát dával mimořádné dotace lidem, kteří by své domy a chalupy poskytovali k turistickým účelům. Chce tak zvýšit nízký počet rekreačních lůžek v zemi. Uvedla to televize Nova a dodala, že většina politiků návrh označila za nesmysl. "Hledáme cestu, jak by stát mohl podporovat vznik nových ubytovacích kapacit," řekl televizi mluvčí ministerstva František Tlapák. Podle ministerstva je v ČR velké množství nevyužívaných chat a bylo by výhodnější je poskytovat turistům. Jednou z možností je, že by stát pomohl lidem například opravit chalupy pod podmínkou, že pak v nich budou provozovat penzion nebo je pronajímat. A to hlavně v horských oblastech, kde podle ministerstva rekreační lůžka chybějí nejvíce, uvedla Nova.

Archeologové objevili v areálu Hradu neznámou štolu a chodby

Členové občanského sdružení Evropský klub a archeolog Jan Frolík objevili pod areálem Pražského hradu neznámou štolu a systém chodeb, jejichž historie spadá snad až do 15. století. Průzkum štoly je součástí dlouhodobého archeologického výzkumu, informoval předseda zakladatelů Evropského klubu Jindřich Vácha. Štolu a chodby objevili náhodně pod bývalým Tereziánským ústavem šlechtičen v hradním areálu.

Vácha poznamenal, že štola, vysoká asi 1,6 metru a široká přibližně půl metru, je zajímavá hned z několika důvodů. "Bylo zajímavé, že tehdy sekali lidé štolu tak, že záměrně nechávali více místa pro ramena procházejících osob, zatímco v místě pasu bylo místo zúžené," řekl. Štoly, jež vznikaly později, už mívaly zpravidla stěny rovné. Vácha vysvětlil, že štoly tohoto typu mohly sloužit v době svého vzniku k válečným účelům. V nově objevené štole a chodbách narazili průzkumníci na křišťálově čistou vodu, která pokrývala spodní část chodeb až do výše zhruba 30 centimetrů. Další zajímavostí bylo podle Váchy to, že voda ve štole a v chodbách cirkuluje, stoupá a klesá. Nevyloučil, že voda se tam mohla dostat ze systému, který ji v minulosti přiváděl do areálu Hradu z nedalekých nádrží za Černínským palácem.

Otevření repliky vyhořelého kostela v Ostravě-Hrabové přilákalo stovky lidí

Stovky lidí se přišly podívat na dřevěnou novostavbu kostela svaté Kateřiny Alexandrijské v Ostravě-Hrabové, která byla slavnostně předána církvi a otevřena pro veřejnost. Stavba je kopií původního renesančního kostela, který za dosud nevyjasněných okolností vyhořel předloni v dubnu. Oslavy byly spojeny s vysvěcením dvou nových zvonů. Výstavba repliky stála 21 milionů korun a spotřebovalo se při ní bezmála 500 metrů krychlového beskydského dřeva, uvedli zástupci církve. "Vzpomínám na zoufalost, když kostel vyhořel, ale i na naději, která se zračila v očích zdejších obyvatel, která říkala, my si to postavíme znovu. Jsem rád, že to netrvalo tak dlouho," řekl biskup ostravsko-opavské diecéze František Václav Lobkowicz.

Kostel je proti původní stavbě vytápěn, je do něj zavedena voda a nechybí ani sociální zařízení. Interiér nechal architekt Marek Štěpán vyzdobit mimo jiné mosaznými pečetěmi s plamínky, které symbolizují požár z roku 2002, a ponechal i 500 let starou původní dlažbu. Věřící na stavbu kostela přispěli ve veřejné sbírce 2,5 miliony korun, 500.000 korun věnoval obvodní úřad v Hrabové a značnou část pak uhradily pojišťovny.

Pískovcová jeskyně v Rudce má po 60 letech opět sousoší legionářů

Pískovcová Jeskyně blanických rytířů v Rudce u Kunštátu na Blanensku má po takřka 60 letech opět sousoší legionářů. Kopie tří mužských postav vytvořil podle dokumentace v uplynulých třech měsících akademický sochař Sergej Kulina. Slavnostnímu odhalení v bývalém lomu před jeskyní přihlížela asi stovka lidí včetně někdejších legionářů.

Původní sousoší vytvořil, stejně jako další sochy v jeskyni a okolním parku, v letech 1928 až 1930 sochař samouk Stanislav Rolínek. Během druhé světové války ho zničili místní příznivci nacistického režimu. "Napadlo nás sousoší legionářů obnovit," řekla novinářům spolumajitelka jeskyně a potomek původních Rolínkových mecenášů Zdeňka Popelková. U jeskyně původně stála také 14 metrů vysoká socha prezidenta T. G. Masaryka. I tato skulptura byla za války zničena. Zbyly z ní jen obří boty. Jeskyni navštíví ročně 30.000 lidí. Více informací o ní je internetové stránce www.rudka.cz.

Tomáš Baťa junior dostal historicky první Cenu Zlínského kraje

Tomáš Baťa junior převzal ve Zlíně historicky první Cenu Zlínského kraje. Společenská událost v Městském divadle byla jednou z akcí, při kterých syn zakladatele obuvnického impéria opožděně oslaví ve Zlíně své 90. narozeniny. "Děkuji Pánu Bohu, že jsem se toho dožil a také Valašsku, kde se zdravě žilo a pracovalo," řekl po převzetí ocenění Baťa. Při předávání také dodal, že ocenění přebírá za svého otce Tomáše Baťu, který vše dokázal díky lidem, kteří ho obklopovali a při všem spolupracovali. Baťa junior je podle představitelů kraje mimořádná osobnost, která je symbolem úspěšnosti kdysi chudého Valašska. Proto se radní při výběru kandidáta na cenu jednohlasně shodli na jeho jménu a nepodali jiný návrh.

Ocenění představuje zlacená plastika od sochaře Otmara Olivy, který žije a tvoří ve Velehradě na Uherskohradišťsku. Hlavním motivem asi 30 centimetrů vysokého díla je lipový list, nechybí ani znak kraje. Baťa junior se účastní i slavnostního otevření 21. budovy bývalých Baťových závodů, která prošla celkovou rekonstrukcí a bude sloužit jako reprezentativní sídlo krajského a finančního úřadu.

Nadace Emy Destinnové vzdala poctu Janáčkovi a Dvořákovi

Koncert operních árií Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka uspořádala v Londýně britská Nadace Emy Destinnové. Sopranistky Kimberley Myersová a Stanislava Vajarová a tenoři Andrew Rees a Mark Chaundy nabídli publiku v kostele svatého Jana ve Westminsteru večer známých a oblíbených melodií. Nadaci založila s pomocí řady osobností v roce 1997 Jarmila Karasová.

Roku 1998 uplynulo přesně 70 let od posledního vystoupení obdivované české divy, která v roce 1928 zpívala na počest prvního desetiletí Československé republiky právě v Londýně a ve zdejší Královské opeře také zažila obrovské úspěchy. Před několika lety právě na této scéně uspořádala nadace večer českých árií. Nyní směřuje více své činnosti do vlasti Emy Destinové. Podle Karasové se chce podílet na výstavě o umělkyni v jejím bývalém zámečku ve Stráži nad Nežárkou na Jindřichohradecku a nový majitel zámku je plánům nakloněn. Za své poslání považuje nadace naplňovat odkaz nejznámější české pěvkyně podporou mladých pěvců na počátku jejich kariéry.

Štoly pod Sněžkou nabídnou turistům v příští sezoně další atrakce

Letos v červenci zpřístupněné podzemí bývalého dolu Kovárna v Obřím dole v Krkonoších si v letošní turistické sezoně prohlédlo několik stovek lidí. Členové České speleologické společnosti Albeřice na příští rok chystají do štol ještě více atrakcí pro turisty, řekl vedoucí speleologů Radko Tásler. Turisté mohli podzemí navštívit tři dny v týdnu a kapacita je navíc omezena po dohodě s Krkonošským národním parkem na 50 lidí denně. Návštěvu části podzemí si letos v srpnu nenechal ujít ani prezident Václav Klaus při svém výstupu na Sněžku.

Historickými štolami je možné projít zhruba 250 metrů, turisté při vstupu do podzemí dostanou přilby a pláštěnky, uvnitř dolu si mohli sami vyzkoušet postup při těžbě. "Příští rok chceme zprovoznit přímo v dole úsek kolejí, aby si návštěvníci zkusili vytlačit vozíček, či nabídnout takzvané kouřové patro, které ukáže původní technologii těžby," uvedl Tásler. Štoly v Obřím dole vznikaly od středověku, těžily se v nich například arzenové rudy, které se používaly při výrobě skla.

Mění se čas, řidiči budou muset od neděle svítit i přes den

Končí letní čas. Se začátkem zimního času také přichází povinnost pro řidiče mít zapnutá světla i přes den. Podle zákona musí totiž motoristé v tomto období svítit i v době, kdy není snížená viditelnost. Zkušenosti potvrzují, že osvětlení aut přispívá k bezpečnosti na silnicích.

V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé v letech 1915 a 1916. Vrátil se v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si lidé začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979. Až do roku 1995 trval letní čas šest měsíců, od roku 1996 Češi srovnali svůj čas se zvyklostmi Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října. Kromě států Evropské unie se letní čas zavádí například i ve Spojených státech, Mexiku a na Kypru.

Vítězové tanečního maratonu si po 42 hodinách odnesli milion

Vítězem tanečního maratonu se v pražském paláci Flora stal pár, který vydržel na parketu 42 hodin a 38 minut. Žaneta a Richard, kteří se seznámili jen den před maratonem, si rozdělí hlavní cenu - jeden milion korun. Účastníci letošní soutěže se zdaleka nepřiblížili rekordu z roku 1994, při kterém deset dvojic tančilo 126 hodin. O milionovou výhru tentokrát soutěžilo 11 párů, největší výdrž měla dvojice z Prahy. "Žaneta je maminka z azylového domu, která vychovává dvouleté dítě, Richard je číšník," řekla ČTK mluvčí Dancemarathonu Šárka Hamanová.

Tenista Novák postoupil do finále turnaje v Basileji

Jiří Novák bude hrát na turnaji v Basileji o titul. Nejlepší český tenista v semifinále porazil Stefana Koubka z Rakouska 6:4 a 6:0. Novák, který tento měsíc triumfoval na turnaji v Tokiu, Koubka porazil i v pátém vzájemném měření sil. V úvodu semifinále sice prohrával 0:3, ale pak převzal režii zápasu do svých rukou. V nedělním finále se utká s Argentincem Davidem Nalbandianem. Ten ve druhém semifinále porazil přemožitele českého tenisty Bohdana Ulihracha, olympijského vítěze Nicolase Massua z Chile.

Sparta porazila Olomouc a vede fotbalovou ligu o sedm bodů

Fotbalisté pražské Sparty si udrželi neporazitelnost v první lize i po sobotním utkání 11. kola, v němž zdolali druhou Olomouc 2:0. V čele tabulky mají svěřenci Františka Straky už sedmibodový náskok před Olomoucí, kterou mohou z druhého místa sesadit Teplice a Liberec.

Kůrková skončila v malorážce na finále SP v Bangkoku jedenáctá

Závod ve střelbě ze sportovní malorážky se ve finále Světového poháru v Bangkoku Kateřině Kůrkové nevydařil. Bronzová olympijská medailistka ze vzduchovky, která ve své lepší disciplíně skončila třetí i v Thajsku, v kvalifikaci obsadila jedenáctou příčku a do finálové osmičky nepostoupila.

České volejbalisty čekají na mistrovství Evropy i domácí Srbové

Čeští volejbalisté se na mistrovství Evropy v příštím roce utkají se Srbskem a Černou Horou, Francií, Nizozemskem, Španělskem a Řeckem. Rozhodlo o tom rozlosování závěrečného turnaje na bělehradské radnici. Šampionát se poprvé v historii uskuteční ve dvou zemích, hrát se bude od 2. do 11. září 2005 v metropolích Itálie a Srbska a Černé Hory.

Počasí

Bude polojasno až oblačno, ráno s mlhami. Později přibývání další oblačnosti a místy občasný déšť. Denní teploty 11 až 15 stupňů Celsi