Zprávy

0:00
/
0:00

Češi si připomněli 92. výročí vzniku samostatného Československa

Češi si připomněli 92. výročí vzniku samostatného Československa, od rána se na řadě míst konaly oslavy či mítinky. Prezident Václav Klaus společně s předsedy obou komor parlamentu Miroslavou Němcovou (ODS) Přemyslem Sobotkou (ODS) položili věnce u Národního památníku na pražském Vítkově. Tento akt patří k oslavám vzniku samostatného československého státu, který se zrodil před 92 lety. Po vojenské přehlídce prezident vojáky pozdravil a spolu s ostatními politiky položil k památníku věnce. Minutou ticha pak přítomní uctili památku všech, kteří v bojích za samostatnost Československa zahynuli. Památník na Vítkově byl postaven ve 30. letech 20. století jako připomínka vzniku Československa a hrdinství československých legionářů z první světové války. Historický objekt zrekonstruovalo Národní muzeum za 321 milionů korun. Památník by měl sloužit jako muzeum českých a československých moderních dějin i jako místo slavnostních aktů.

Lidé si připomněli vznik Československa v Národním muzeu

Politici, účastníci odboje a další lidé si připomněli výročí založení samostatného československého státu tradičně také v panteonu Národního muzea. V projevech řečníků často zněla slova svoboda a demokracie a výzvy k uchování historické paměti. Někteří ale také poukazovali na to, že se dějiny v současné době prý dezinterpretují. "Musíme ochraňovat historickou pravdu," zdůraznila předsedkyně Českého svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková a kritizovala televizní pořady, které podle ní znevažují státnost. O údajné dezinterpretaci dějin hovořil také europoslanec ODS Jan Zahradil, který nadhodil, že jde zřejmě o módu. O husitech se prý mluví jako o bandě lapků, o době pobělohorské se říká, že to nebyla doba temna, a v Rakousku-Uhersku se Čechům dařilo dobře. Podobné výklady a také to, že se nemluví o genocidě, kterou prováděli nacisté, ale o odsunu Němců, Zahradil označil za historii obrácenu naruby. Před neznalostí dějin varoval předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS). "Pro mnoho občanů je státní svátek den volna bez hlubšího obsahu," uvedl. Zazněla slovenská a česká hymna a také husitský chorál.

Výročí ve společném prohlášení připomněli také český premiér Petr Nečas a slovenská premiérka Iveta Radičová, kteří se účastnili summitu EU v Bruselu. Přestože se původní československý stát rozdělil do dvou samostatných republik, čelí podle premiérů oba národy v současnosti stejným problémům, které mohou společně řešit.

Odhalení Masarykovy sochy v Bratislavě doprovázel protest

Asi čtyři stovky lidí se zúčastnily odhalení sochy prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka v centru Bratislavy. Slavnost, která se konala u příležitosti 92. výročí vzniku první Československé republiky, provázel protest asi dvaceti sympatizantů extremistické Lidové strany Naše Slovensko, podle které Masaryk celý život bojoval proti právům Slováků. Policie nemusela důrazněji zasahovat. Masarykova podobizna se stala součástí nového vzhledu Památníku československé státnosti. Více než dvoumetrovou sochu nechala vyrobit bratislavská městská část Staré město. Z předních slovenských politiků se akce zúčastnil slovenský ministr zahraničí Mikuláš Dzurinda. Obešla se naopak bez účasti hlav obou států.

Kramářovu vilu a parlament navštívily tisíce lidí

Možnost navštívit vládní Kramářovu vilu a sídla obou komor českého parlamentu, které se otevřely při příležitosti státního svátku - Dne vzniku samostatného československého státu, využilo několik tisíc návštěvníků. Nejvíce lidí si prošlo prostory Senátu, jejich počet přesáhl 4500, sněmovnu si prohlédlo 1700 zájemců, do Kramářovy vily zavítalo 2100 lidí.

Případné úpravy "Lisabonu" by Češi mohli schvalovat v referendu

Pokud by se Evropská unie shodla na úpravě lisabonské smlouvy a znamenalo by to přenesení pravomocí na evropskou úroveň, pak by Češi o těchto změnách pravděpodobně rozhodovali v referendu. Novinářům to řekl český premiér Petr Nečas. O případných úpravách "Lisabonu", který reformoval unii a její vnitřní mechanismus, bude jednat začínající summit EU v Bruselu. Přenosem pravomocí by podle premiéra bylo dočasné odebrání hlasovacích práv členským zemím, které nebudou plnit rozpočtová pravidla. Právě to je částí návrhů, které chtějí prozatím jen v eurozóně prosadit dva klíčoví členové unie: Německo s Francií.

Česká republika je zastáncem dalšího rozšiřování Evropské unie. Podporuje také výstavbu plynovodu Nabucco. V Bruselu to po setkání s eurokomisařem pro rozšíření Štefanem Fülem řekl český premiér Petr Nečas. Plynovod o délce 3300 kilometrů by měl spojit ložiska zemního plynu kolem Kaspického moře s centrální distribuční stanicí v Rakousku.

Brusel chce postavit Česko před soud za nákup letadel CASA

Evropská komise žene Českou republiku k evropskému soudu kvůli výběru vojenských transportních letadel CASA. Praha podle jejího prohlášení nedodržela předpisy EU týkající se zadávání veřejných zakázek. Podle komise Česko mělo letadla vybrat na základě celoevropského tendru, ale místo toho o zakázce za 132 milionů eur (téměř 3,5 miliardy korun) rozhodlo bez výběrového řízení.

Premiér Petr Nečas v Bruselu na dotaz, zda Česku nehrozí, že by musela letadla vrátit, nejprve v žertu podotkl: "Je otázka, jestli by to pro armádu nebylo dobře." Vzápětí už vážně dodal, že Praha nejprve musí počkat, až rozhodnutí dostane. "Což bude trvat možná až dva měsíce. Teprve poté samozřejmě zaujmeme k tomu stanovisko, ale pozice ministerstva obrany je taková, že jsme příslušným a správným způsobem využili výjimek z příslušné evropské směrnice," dodal.

Pořízení čtyř transportních letadel CASA C-295M vyráběných konsorciem EADS loni schválila bývalá vláda Mirka Topolánka. Obchod byl terčem kritiky od samého začátku. Napadl jej mimo jiné italský výrobce transportních letounů Spartan, který o zakázku rovněž usiloval, ale česká vláda se nakonec rozhodla, že výběrové řízení nevypíše. Český antimonopolní úřad navíc nyní zkoumá smlouvy na servis letounů CASA, který opět bez výběrového řízení připadl společnosti Omnipol.

MF: Schodek letošního rozpočtu 163 mld. Kč bude možné dodržet

Ministerstvo financí odhaduje, že schválený schodek letošního státního rozpočtu zhruba 163 miliard korun dodrží. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Ke konci září stát hospodařil se schodkem téměř 100 miliard korun. Vláda v červenci schválila úspory v letošním rozpočtu, které mají za cíl udržet letos deficit veřejných financí na 5,3 procenta hrubého domácího produktu. Výdaje státu mají být proti původním očekáváním na konci roku nižší o 28,2 miliardy korun. Rozpočet na příští rok, který ještě musí s ostatními změnami schválit parlament, počítá se schodkem 135 miliard korun.

Opoziční ČSSD opět navrhla progresivní daň 30 procent

Opoziční ČSSD opět předložila do sněmovny návrh na zavedení progresivního zdanění. Stejně jako dříve chce, aby byla zavedena 30procentní daň z příjmů nad 1,2 milionu korun ročně. Nyní platí jednotná daň 15 procent. Podobnou předlohu sociální demokracie projednávali poslanci v minulém volebním období, ale nerozhodli o ní. Nyní ČSSD, aby byla daňová progrese obnovena od roku 2012. "Ve srovnání s daňovou progresí platnou do konce roku 2007 jde o opatření, které postihuje jen skupiny poplatníků s vysoce nadprůměrnými příjmy," tvrdí předkladatelé v čele s úřadujícím předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou. Tehdy existovaly čtyři daňová pásma od 12 do 32 procent podle výše příjmu.

Podle představy ČSSD by lidé platili daň 15 procent z příjmu do 1,2 milionu korun ročně. Vyšší 30procentní daň by byla uvalena na částku nad tuto sumu. Pokud by předloha ČSSD platila, státnímu rozpočtu by prý přinesla zhruba 1,5 miliardy korun navíc ročně. Sociálnědemokratický návrh nemá ve sněmovně s největší pravděpodobností žádnou šanci na přijetí. Koalice ODS, TOP 09 a Věcí veřejných (VV) nechce přímé daně zvyšovat. Zavedení daňové progrese mají ve stranickém programu jen VV. Slibovala zavedení 25procentní daně pro příjmy nad nad šestinásobek průměrné hrubé měsíční mzdy, tedy asi 145.000 korun.

Hnutí Duha: Lesy ČR nevýhodným prodejem dřeva snižují výnosy

Nevýhodný prodej dřeva státních Lesů ČR podle ekologického Hnutí Duha připravil státní kasu za první pololetí letošního roku nejméně o miliardu korun. Vyplývá to ze srovnání hospodaření Lesů ČR s výsledky některých jiných veřejných lesů, tvrdí Hnutí Duha. Mluvčí Lesů ČR Zbyněk Boublík odmítl kritiku ekologů jako účelovou a nevěrohodnou. Podnik Lesy ČR za prvních osm měsíců letošního roku vytvořil hrubý zisk 2,08 miliardy korun. Za stejné období loni měl podnik hrubý zisk 147 milionů.

Na internetu začal oficiálně fungovat portál o regionu Centrope

Nový internetový portál, který se zaměřuje na středoevropský region Centrope, spustili oficiálně ve Vídni představitelé Rakouska, Česka, Slovenska a Maďarska. Webové stránky www.mycentrope.com nabízejí informace o kultuře či možnostech trávení volného času v těchto čtyřech zemích. Zprávy jsou k dispozici ve všech čtyřech jazycích. Region Centrope se ustavil v roce 2003. Tvoří ho jižní Morava, východ Rakouska, okolí Bratislavy a západ Maďarska. Žije v něm kolem 6,5 milionu lidí. Cílem iniciativy je díky přeshraniční spolupráci vytvořit prosperující oblast v srdci Evropy. Jako jeden region by si chtěla vydobýt také silnější hlas v EU. Do budoucna se v regionu počítá třeba i s propojeným pracovním trhem.

Čínské investiční fórum chce navázat na dobrý dojem z EXPO

Navázat na dobrý dojem, který Česká republika zanechala na EXPO v Šanghaji, a posílit česko-čínské obchodní vztahy chce Čínské investiční fórum, které se uskuteční v Praze 8. až 11. listopadu. Přímo v dějišti světové výstavy zřejmě vznikne český dům, který by umožnil pořádání prezentací českých firem a uzavírání obchodních smluv. Také by se do něj mohly přestěhovat agentury propagující Česko v zahraničí, řekli novinářům generální komisař české účasti na EXPO 2010 Pavel Stehlík a předseda China Investment Group Petr Hýl.

Stehlík vyzdvihl úspěchy české expozice na světové výstavě. Působení Čechů na EXPO 2010 skončilo zhruba 90 milionovým přebytkem. Pořadatelé na celou prezentaci dostali od státu 530 milionů korun. Přitom se jim podařilo ušetřit 32 milionů, 29 milionů vydělali díky komerčním akcím a dalších 28 milionů korun přinesl prodej pavilonu československo-čínské farmě přátelství, uvedl Stehlík. Z celkového počtu 70 milionů návštěvníků výstavy získal český pavilon téměř 13 procent, když do něj zavítalo více než 8,5 milionu lidí. Za expozici získala Česká republika několik ocenění. Úspěchem je podle Stehlíka i fakt, že se český pavilon dostal mezi pouhých šest národních prezentací, o nichž vyšla samostatná kniha.

Obří zlatá kapka na Expu je ve skutečnosti z hliníku

Obří zlatá slza, která se stala jedním z nejsledovanějších exponátů českého pavilonu na Expu 2010 v Šanghaji, je ve skutečnosti vyrobena z hliníku, zlato ji pouze pokrývá. ČTK to řekl manažer marketingu a komunikace české expozice Jiří František Potužník. Kapka měla být původně vyrobena z tuny zlata České národní banky, vláda je však tvůrcům odmítla zapůjčit. Tvůrce obří kapky Federico Díaz ČTK prozradil, že součástí českého pavilonu v Číně zůstane věrná kopie kapky, originál Díaz prodat nechce a bude jej dále vystavovat ve světě. Umělec kapku odlil z hliníku a na hliníkové tělo pak nanesl tenkou vrstvu zlata, sdělil Potužník. Podle něj byly na výrobu uměleckého díla použity i nanotechnologie. Kopie bude podle Díaze vyrobena úplně stejně. Díaz je nyní v New Yorku, kde jedná o první "štaci" pro originál zlaté kapky. Poté by ji rád vystavil i v dalších světových muzeích a galeriích.

Aktuálně.cz: John Bok byl obviněn z údajného napadení strážníka

Občanského aktivistu Johna Boka stíhá policie kvůli údajnému napadení strážníka. Informoval o tom server Aktuálně.cz. Bok, který působí jako předseda Spolku na podporu nezávislé justice Šalamoun, serveru řekl, že strážník naopak napadl jeho, protože se zastal romské rodiny. Dodal, že se před prázdninami zastal na karlínské ulici členů romské rodiny, proti kterým prý nemístně tvrdě zasahovali tři strážníci. "Vjeli autem do zákazu vjezdu a mladý strážník tam starší ženě, která auto ani neřídila, vyhrožoval, jak ji zatkne a předvede," uvedl Bok s tím, že když proti tomu zasáhl, strážník ho prý škrtil a strkal do něj. Strážník, který se dostal s Bokem do konfliktu, byl 40 dnů v pracovní neschopnosti, údajně proto, že mu facka poškodila krční páteř. Podle Boka je to nesmysl vzhledem k jeho věku i kvůli tomu, že hlídal vnuka a ještě měl v ruce vodítka s dvěma psy.

Smyslem spolku Šalamoun, který vede, je vyhledávat, sledovat, dokumentovat a medializovat ty soudní případy, ve kterých je zpochybněna nezávislost vyšetřování a soudních řízení. Na spolek se již obrátily stovky občanů. Boka letos i v roce 2006 navrhl prezident republiky Václav Klaus jako jednoho z kandidátů na českého ombudsmana, zvolen nebyl.

V Hodoníně byl uveden do provozu čtyřicátý babybox

Hodonínská nemocnice uvedla do provozu nový babybox. Je už čtyřicátým zařízením tohoto typu v České republice a v Jihomoravském kraji druhým v pořadí. Jedno už funguje v Brně v Nemocnici u Milosrdných bratří. První babybox byl v České republice instalován 1. června 2005 v GynCentru v Praze-Hloubětíně. "Tehdy jsem myslel, že zůstane právě u jednoho, i když jsem tajně snil o druhém v Brně. Předpokládal jsem také, že se najde jedno odložené děťátko za pět let," řekl ČTK předseda OS Babybox pro odložené děti Ludvík Hess. Toto přání se mu ale nesplnilo. Do babyboxů bylo odloženo celkem 36 dětí. Babyboxy jsou už také ve všech krajích republiky. Nejvíce je jich v Praze a ve Středočeském kraji. Naopak pouze jeden je v kraji Plzeňském.

Takzvaný babybox je vyhřívaný inkubátor, který nabízí ženám v tíživé životní situaci možnost odložit anonymně dítě, aniž ho ohrozí na zdraví či na životě.

Radiožurnál: Na zbourání Labské boudy lze využít evropské dotace

Na zbourání Labské boudy v Krkonoších a zahlazení případných ekologických škod bude stát moci využít evropské peníze. Tento fakt by mohl výrazně přispět k rozhodnutí ministerstva životního prostředí dát odkupu Labské boudy zelenou. Informoval o tom Český rozhlas Radiožurnál. Z rozpočtu resortu by byly potřeba peníze už jen na spolufinancování a samotný odkup hotelu, řekl náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař. Majitel chce za budovu okolo 30 milionů korun. Vedení resortu nyní zjišťuje, jakou metodou nejlépe zjistit, kolik bude sanace boudy a půdy pod ní ve skutečnosti stát. Ministerstvo se rozhodne do Vánoc. Pokud ale stát hotel v první zóně Národního parku od soukromého vlastníka nekoupí, bude hotel v přísném režimu, aby nezatěžoval vzácnou přírodní lokalitu.

Od pondělí budou na části D1 opět povinné zimní pneumatiky

Od pondělí začne v Česku platit zimní období, během kterého musí mít řidiči na označených úsecích silnic a dálnic povinně zimní pneumatiky. Značka zimní výbava bude letos na dálnici D1, tedy mezi 21. a 182. kilometrem, na jiných dálnicích se neobjeví. Vedle toho se motoristé se značkou setkají na několika desítkách převážně horských silnicích. Vyplývá to z informací ministerstva dopravy a autoklubu.

Monarchistická strana po roce požadovala návrat pomníku Radeckého

Přesně po roce Monarchistická strana Čech, Moravy a Slezska znovu uspořádala setkání na podporu návratu pomníku maršála Radeckého na jeho místo na pražském Malostranském náměstí. Bronzový empírový pomník jednoho z nejvýznamnějších českých vojevůdců tam byl postaven v roce 1858. V roce 1918 pomník vojevůdce sloužícího rakouskému císařství z politických důvodů zakryli a o rok později sňalit z podstavce a uložili v Lapidáriu Národního muzea.

Mináč uvede v lednu nový film o Wintonových dětech

V lednu příštího roku uvede slovenský scenárista a režisér Matej Mináč svůj nový film Nickyho rodina, který sleduje osudy dalších Wintonových dětí. Nickyho rodina je celovečerní dokumentární film s hranými rekonstrukcemi. Jednu z hlavních rolí ztvárnila herečka Klára Issová. Průvodcem filmu je reportér stanice CBC Joe Schlesinger, jeden z Wintonových dětí.

Nicholas Winton zachránil těsně před začátkem druhé světové války stovky českých a slovenských, převážně židovských dětí. Mináč o jejich příbězích natočil snímky Všichni moji blízcí (1999) a Nicholas Winton - Síla lidskosti (2002).

Stovky lidí přišly oslavit 80. narozeniny ostravské radnice

Stovky lidí si přišly prohlédnout ostravskou radnici, která pořádala oslavy 80. výročí svého otevření. Návštěvníci mohli spatřit běžně nepřístupné reprezentativní prostory, setkat se s primátorem Petrem Kajnarem nebo zdarma vyjet na radniční věž. Na závěr oslav pro ně radnice připravila dort a slavnostní ohňostroj.

Radnice je nejproslulejší dominantou moravskoslezské metropole. Objekt se otevřel v roce 1930 a dodnes je charakteristický především svou vysokou věží, která je oblíbeným cílem turistů. Počáteční úvahy o její výstavbě jsou z roku 1870, kdy radní Moravské Ostravy rozhodli o každoročním spoření peněz na stavbu. Průčelí radnice zdobí čtyři bronzové sochy, které symbolizují hornictví, obchod, vědu a hutnictví. Budova je postavena ve funkcionalistickém stylu.

Moravská galerie vystavuje užité umění s motivy květin

Užité umění s květinovými motivy představuje nová komorní výstava Květomluva v Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v Brně. Ukázky nábytku, skla, porcelánu, textilií i kovových předmětů pocházejí z 19. století. Výstava chce návštěvníkům přiblížit květinu jako oblíbenou dekorativní ozdobu, ale také jako prvek květomluvy, řeči symbolů a skrytých významů, které jsou dnešním lidem většinou nesrozumitelné. Růže například v květomluvě znamenala lásku, břečťan přátelství, konvalinky, fialky a pomněnky něžné city. Specifickým projevem 19. století a oblíbenou zábavou období biedermeieru se staly sofistikované květinové hlavolamy a rébusy umístěné na předmětech upomínkového charakteru, které zpravidla ukrývaly jméno milované osoby či jednoslovný vzkaz.

Anenský vrch v Orlických horách má novou rozhlednu

Na Anenském vrchu opět stojí rozhledna. Naposledy se tam lidé mohli kochat výhledem do krajiny v roce 1937, kdy k vyhlídkové věži náležela i kaple. Obě stavby tehdy ustoupily budování těžkého vojenského opevnění. "Slavnostního otevření se zúčastnilo asi 400 lidí. Rozhledna dostala jméno Anna, protože stojí na Anenském vrchu a svatá Anna je patronkou Orlických hor," uvedla vedoucí Lesní správy Lesů ČR Rychnov nad Kněžnou Jana Trejtnarová. Rozhledna měří 17 metrů a její stavba trvala tři měsíce. Sloupy tvoří modříny a odpočinkové plošiny jsou z dubového dřeva. Na výplně zábradlí stavebníci použili borovice. Na její výstavbu Lesy ČR potřebovaly zhruba 1,5 milionu korun, část přispěla Evropská unie. Další tři rozhledny v této oblasti na českém i polském území ještě vzniknou.

Sport

Hokejový útočník Jaromír Jágr sice i s naraženou klíční kostí nastoupil ve středu v KHL na ledě Nižněkamsku, ale listopadový turnaj Karjala v dresu české reprezentace vynechá. Kouč Alois Hadamczik chtěl osmatřicetiletého olympijského vítěze z Nagana a dvojnásobného mistra světa pozvat na domácí zápas se Švédskem, který se hraje jako součást jinak helsinské akce 11. listopadu v Českých Budějovicích. "Nemyslím si, že se toho zúčastním a že by bylo rozumný se znova vracet v tak krátký době zpátky do Čech. Hlavně nejsem ještě stoprocentně zdravej. Věřím tomu, že by bylo lepší vyzkoušet mladší hráče než čtyřicetiletého hokejistu," řekl Jágr novinářům po příletu do Prahy, kde dnes podle informací médií převezme na Hradě od prezidenta Václava Klause medaili Za zásluhy. Jágr bere ocenění od prezidenta jako obrovskou čest a poctu. Podle něj by si ale vyznamenání zasloužila řada jiných lidí, ať už sportovců, nebo především osobností z jiných oborů.

Český reprezentant Radomír Šimůnek vyhrál cyklokrosový závod v Táboře, který se jel jako memoriál jeho otce, jenž letos v srpnu zemřel. O neporazitelnost v letošní sezoně přišel úřadující mistr světa Zdeněk Štybar, jenž po sérii sedmi vítězství skončil čtvrtý. Šimůnka na stupně vítězů doprovodili Němec Christoph Pfingsten a Francouz Steve Chainel. Přestože na startu stáli dva nejlepší současní cyklokrosaři Štybar a Belgičan Niels Albert, hlavní pozornost byla upřena na Šimůnka mladšího, který hned v prvním kole vyrazil jako střela dopředu a rychle získal malý náskok. "Ani otec by asi nebyl šťastný, že jsem vyrazil tak zbrkle. Ale byl jsem obrovsky namotivovaný a jel," řekl po závodu šťastný vítěz, který jinak spíše vyznává taktické závody, v nichž uplatňuje dobrý spurt.

Čeští házenkáři vstoupili do kvalifikace mistrovství Evropy vítězstvím 32:20 nad Řeckem. Přestože měli v utkání ve Zlíně ve své hře pár hluchých momentů, o jejich vítězství nebylo ani na chvíli pochyb. Druhý kvalifikační duel čeká český výběr v sobotu v Nizozemsku. Osm branek vstřelil Filip Jícha, o gól méně dal Tomáš Sklenák.

Čeští útočníci Tomáš Necid z CSKA Moskva a Václav Kadlec ze Sparty Praha patří podle španělského magazínu Don Balon k největším talentům světového fotbalu. Vedle české dvojice jsou na stočlenném seznamu také slovenští reprezentanti Miroslav Stoch z Fenerbahce a Vladimír Weiss mladší. Ten momentálně hraje za Glasgow Rangers, kde hostuje z Manchesteru City. Don Balon zveřejňuje stovku největších fotbalových talentů od roku 2007. Jediným pravidlem pro zařazení na aktuální seznam byl rok narození maximálně 1989.

Novým trenérem extraligových hokejistů Mladé Boleslavi se stal Miloš Holaň, který v úterý skončil na lavičce pražské Sparty. Informoval o tom klubový web. Holaň nahradil ve funkci Jana Tlačila.

Počasí

Bude jasno, až polojasno, teploty 10 až 14 stupňů Celsia.