Zprávy

0:00
/
0:00

Sněmovna podpořila škrty ve státní podpoře stavebního spoření

Sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh na škrty ve stavebním spoření. Státní podpora připsaná v příštím roce za rok letošní se má podle návrhu zdaňovat sazbou 50 procent. V dalších letech má příspěvek státu klesnout ze současných 15 procent na deset procent, nejvýše to má být 2000 korun ročně. Nyní se návrhem bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Podle vedoucího analytika společnosti Fincentrum Josefa Rajdla utlumí chystané kroky celý systém stavebního spoření. "Stavební spořitelny budou muset podle našeho očekávání významně omezit poskytování překlenovacích úvěrů. Nebudou tak již moci konkurovat svými překlenovacími úvěry s nulovou akontací hypotečním úvěrům. Na realitní trh by toto rozhodnutí nemělo mít významný dopad, nákupy nemovitostí mohou zafinancovat banky," uvedl Josef Rajdl. Vláda si od snížení příspěvku slibuje, že v roce 2012 vyplatí na státní podpoře místo plánovaných 11,4 miliardy korun 6,5 miliardy korun. Nově by také mělo platit, že úroky z vkladů na stavebním spoření, včetně bonusových úroků, už nebudou osvobozeny od daně.

Vláda se po přerušení úterní schůze sněmovny rozhodla, že předlohy ke snížení rozpočtových výdajů z řádného projednávání ve sněmovně stáhne a požádá její předsedkyni Miroslavu Němcovou o vyhlášení stavu legislativní nouze pro jejich rychlé schválení. Kabinet reagoval na situaci, kdy opoziční ČSSD a KSČM zablokovaly jejich zrychlené schválení a vetovaly i zkrácení jednání ve výborech. Předlohy by neplatily od příštího roku, návrh rozpočtu s tím ale počítá. ČSSD pokládá postup vlády za zneužití institutu legislativní nouze a hrozí Ústavním soudem. Vláda chce, aby Miroslava Němcová vyhlásila legislativní nouzi od 1. do 5. listopadu. Umožnilo by to schválit zákon během jediného čtení i během jednoho dne. Do deseti dnů po sněmovně by musel normy projednat také Senát. Horní komora by je tedy mohla schválit ještě v předvolebním složení, kdy v něm má převahu pravice.

O rozpočtu mají poslanci jednat ve středu

Poslanci budou jednat o návrhu státního rozpočtu ve středu. Půjde o první čtení, v němž se schvalují jeho základní parametry. Vládní plán zahraničních vojenských misí na další léta by pak dolní komora měla posoudit příští týden ve středu. Poslanci o tom rozhodli při projednávání návrhu programu sněmovní schůze, která v úterý začala. Po středečním projednání příjmů, výdajů a schodku státního rozpočtu budou následovat vládní novely, které omezují podporu slunečních elektráren. Poslanci by měli ve středu končit vzhledem k zasedání vlády mezi 16:00 a 16:30, uvedla předsedkyně sněmovny Miroslava Němcová (ODS). V pátek se budou poslanci zabývat vládní předlohou, která by snížila platy ústavních činitelů. Následovat mají předlohy ve druhém čtení, například o krizovém řízení, pobytu cizinců, základních registrech a odkladu zavedení elektronických dálničních vinět o pět let. Plán armádních misí v cizině zařadili poslanci z iniciativy Jana Vidíma (ODS) na středu příštího týdne.

ČSSD na předsedu Senátu nominovala Milana Štěcha

ČSSD na předsedu Senátu nominovala dosavadního místopředsedu horní komory a bývalého odborářského předáka Milana Štěcha. Oznámil to předseda senátorů ČSSD Petr Vícha. Sociální demokraté poprvé obsadí křeslo předsedy horní komory, volební vítězství jim přineslo v Senátu většinu. Milan Štěch patřil spolu s místopředsedou strany Zdeňkem Škromachem mezi favority na nejvyšší senátní funkci. Zdeněk Škromach byl navržen na místopředsedu Senátu, tuto funkci by měla obhájit i Alena Gajdůšková. Horní komora bude své vedení volit 24. listopadu.

Senátní výbor podpořil vládní plán armádních misí do roku 2013

Senátní výbor pro zahraničí a obranu podle očekávání podpořil vládní plán zahraničních misí na příští dva roky, a to i hlasy části sociálních demokratů. Senát má o návrhu rozhodovat přes výhrady vedení ČSSD ještě v dosavadním složení, a to tuto středu. Vládní koalice má zatím v horní komoře většinu, kterou ale od druhé poloviny listopadu převezme ČSSD díky vítězství v letošních senátních volbách. Vládní plán počítá s navýšením počtu českých vojáků v Afghánistánu o zhruba dvě stovky v příštím roce, v přespříštím má být jejich počet o 80 nižší. "Příští rok by byl jakýmsi kulminačním bodem, pokud jde o naši účast," řekl senátorům ministr obrany Alexandr Vondra. Navýšení se ale nelíbí lídrům ČSSD, podle jejich místopředsedy a stínového ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka je chybou přizpůsobování české armády afghánské misi, jejíž dosavadní výsledky jsou přitom sporné.

Vláda odborům nabízí zachování tabulek,trvá na nižším objemu mezd

Vláda na jednání s odbory přistoupila na zachování současných platových tabulek pro příští rok, trvá však na snížení objemu platů o deset procent. Po úterním jednání s odbory zastupujícími zaměstnance veřejné a státní správy to novinářům řekl premiér Petr Nečas (ODS). Kabinet dále nabídl, že pro roky 2012 až 2014 zůstane zachován objem mzdových prostředků. Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil uvedl, že odbory se k návrhu vyjádří v pátek, podle předsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Aleny Vondrové je však nabídka formální a na podstatě vládních záměrů nic nemění. Jde v podstatě o to, co už vláda předložila ve své novele zákoníku práce, řekla ČTK Vondrová. Prohlásila také, že ať už páteční jednání odborářů dopadne jakkoli, Odborový svaz státních orgánů a organizací na vládní návrh nepřistoupí. K tomu, zda odbory odvolají stávkovou pohotovost, nebo naopak sáhnou k tvrdším krokům, se odboráři nevyjádřili.

TOP 09 v Praze nabízí koalici jen ODS, jednání s ČSSD odložila

Vítězná TOP 09 v Praze zatím nabídla koalici jen ODS, jednání s ČSSD odložila. Volební lídr a kandidát na primátora TOP 09 Zdeněk Tůma v úterý řekl, že ODS je pro ně prioritním partnerem a sociálním demokratům nabídku na koalici dávat nebudou. Podle předsedy pražské ČSSD Petra Hulinského zároveň TOP 09 odvolala středeční schůzku s vyjednávači pražské sociální demokracie. Podle návrhu TOP 09 by obsazení v radě hlavního města bylo šest ku pěti ve prospěch TOP 09. Vítězná strana by získala místo primátora, ODS by dostala funkci prvního náměstka. Primátor by pak měl ještě další tři náměstky, jeden by zastupoval TOP 09 a dva ODS. Volební lídr ODS Bohuslav Svoboda označil takovou nabídku za akceptovatelnou, podle něj odpovídá výsledku voleb. Podle předsedy pražské ODS Borise Šťastného se návrhem bude zabývat na společném jednání regionální rada a zastupitelský klub. Znovu se s TOP 09 sejdou začátkem příštího týdne.

Propuštěný kubánský vězeň s rodinou přiletěl do Prahy

Politický vězeň z Kuby Rolando Jiménez Pozada s rodinou přiletěl v úterý do Prahy. Získají zde azyl, stát jim zajistí ubytování a pomůže jim se začleněním do české společnosti. Kubánský disident opustil vězení před několika dny, strávil v něm sedm let za kritiku poměrů na Kubě. Na letišti kubánskou rodinu přivítal ministr vnitra Radek John a zástupci české diplomacie, vnitra a organizace Člověk v tísni, která propuštěnému pomáhala už ve vězení a spoluorganizovala přesun do ČR. Pozada je jedním z 53 politických vězňů, které se kubánský režim rozhodl pustit na svobodu. Podmínkou pro jeho propuštění ale bylo to, že ostrovní zemi opustí. "Gesto kubánské vlády nepovažuji za nijak zvlášť humanitární, protože jsme nic neudělali a jen jsme bojovali za svá práva," řekl politický vězeň a právník po příletu. Současně poděkoval za vstřícnost České republiky.

TI: Česko si letos v hodnocení míry korupce opět pohoršilo

Česká republika si v letošním hodnocení míry korupce, které každý rok zveřejňuje mezinárodní organizace Transparency International (TI), opět pohoršila. Mezi 178 hodnocenými zeměmi klesla z 52. na 53. místo. Zhoršení situace letos zaznamenala organizace také v Itálii, Spojených státech nebo Řecku. Označením nejméně zkorumpovaných zemí se mohou tradičně pochlubit Dánsko, Nový Zéland, ale i Singapur. Česko si vysloužilo známku 4,6. Na stupnici od 0 do 10 přitom hodnocení blížící se nule znamená vyšší míru korupce, naopak čím je známka vyšší, tím je země méně zkorumpovaná. Loni se Česko v uvedeném hodnocení propadlo ze 45. na 52. místo. Letos mu patří třiapadesátá příčka. "Na vládní úrovni se za poslední rok a půl nepřijalo žádné protikorupční opatření, vedla se permanentní volební kampaň. Politici o protikorupčních opatřeních zatím jen mluví, je nejvyšší čas je začít realizovat," řekl ředitel TI v ČR David Ondráčka.

Transparency International kritizuje způsob odvolání Renaty Vesecké

Organizace Transparency International (TI), která v zemích sleduje korupci, kritizovala způsob odvolání nejvyšší státní zástupkyně Renaty Vesecké. O jejím odchodu z funkce se hovoří sice již delší dobu, vláda by měla rozhodnout až tuto středu. Ředitel TI David Ondračka míní, že pokud je s Veseckou nespokojena, měla by odejít ihned, nikoli po nově předpokládané dvouměsíční lhůtě. Ondračka novinářům řekl, že soustava státních zastupitelství, která jsou důležitá pro potírání kriminality včetně korupce, je rozvrácená. Průtahy s Veseckou jí podle něj rozhodně nepomohou. "Je to naprosto komická situace, kdy se vláda bojí odvolat nejvyšší státní zástupkyni," prohlásil. Vesecká by měla podle předpokladů skončit ve své funkci nejpozději do konce roku, kdy by ji měl nahradit dosavadní český zástupce v organizaci Eurojust Pavel Zeman.

Vysoké školy i studenti nesouhlasí se zápisným

Zástupci vysokých škol i studentů se bouří proti plánu ministerstva školství zavést na univerzitách takzvané zápisné. Poplatky by zatížily chudé rodiny, stát tak chce řešit škrty v rozpočtech vysokých škol, shodli se zástupci škol oslovení ČTK. Premiér Petr Nečas (ODS) v Českém rozhlase Radiožurnálu řekl, že návrh chápe jako skryté zavedení školného. Chce jej projednat na koaliční úrovni. Proti návrhu se postavila i Univerzita Karlova, která zavedení zápisného loni sama iniciovala. Platit by se mohlo už od příštího akademického roku, výši poplatků by si mohly školy nastavit od nuly do 6000 korun. Zápisné by mělo fungovat jen následující dva roky, pak by jej mělo vystřídat školné. Ministerstvo tak chce částečně zakrýt díru v rozpočtu vysokých škol, které v příštím roce kvůli škrtům přijdou zhruba o deset procent státních dotací. Náměstek ministra školství Kryštof Hajn však Radiožurnálu řekl, že bude záležet na školách, jak citlivě výši zápisného nastaví. "Neexistují tady finanční nástroje, které by umožnily to řešit i těm, kteří nejsou příjmově tomu adekvátní. Nejsem pro, aby se takovou skrytou plíživou cestou zavádělo školné," uvedl v Radiožurnálu Petr Nečas.

Autor Konečného řešení otázky cikánské dostal za knihu podmínku

Okresní soud v Písku v úterý udělil autorovi publikace Konečné řešení otázky cikánské Jiřímu Gaudinovi 14 měsíců vězení s podmíněným odkladem na dva roky. Dílo mimo jiné obsahuje myšlenku vystěhovat Romy do Indie. Podle soudu dílo podněcuje k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv a svobod. Gaudin byl do loňského roku členem zemské rady Národní strany. Knihu Konečné řešení otázky cikánské loni v dubnu pokřtilo 20 členů a příznivců Národní strany v Letech na Písecku, konkrétně v místě, kde stál za druhé světové války nacistický sběrný tábor pro Romy. Gaudinův obhájce si vzal pro svého klienta lhůtu na rozmyšlenou, v níž uváží, zda se odvolá. "Soud vycházel ze znaleckých posudků a ty práci obžalovaného poměrně jednoznačně hodnotily, že může podněcovat k rasové nenávisti," uvedl předseda senátu píseckého okresního soudu Martin Král. Podle znalců jde v případě Konečného řešení otázky cikánské o ideologicky zabarvený materiál, který měl sloužit k propagandě Národní strany. Navíc je prý dílo společensky vysoce nebezpečné, protože otevřeně vykazuje rasistické a antisemitské znaky.

Město pro byznys: Nejlepším městem pro podnikání je letos Písek

Nejlepším městem pro podnikání je letos Písek. Na dalších místech se umístily Nová Paka a Prostějov. Vyplývá to z výsledků třetího ročníku soutěže Město pro byznys, kterou každoročně pořádá týdeník Ekonom. Soutěže se zúčastnilo 205 měst. Loni zvítězily Klatovy. Žebříček hodnotí 50 kritérií zaměřených na rozvoj podnikatelského prostředí, kvalitu lokality, podmínky pracovního trhu, přístup veřejné správy a ceny, součástí je také průzkum mezi více než 10.000 podnikateli. V hodnocení podnikatelského prostředí byla první Plzeň, v kvalitě lokality Vimperk, v pracovním trhu Nová Paka, v přístupu veřejné správy Kladno, v cenách Třinec a podnikatelském průzkumu Jihlava. Poslední místa žebříčku patřila Uničovu, Havířovu, Karviné, Týnu nad Vltavou a Ivančicím. Písek se umístil v čele pořadí zásluhou příznivých podmínek na pracovním trhu a průzkumu mezi samotnými podnikateli. "Do čela pořadí pomohla městu radnice, která je velmi úspěšná v získávání evropských dotací a jako jedna z nejlepších uspěla v testu elektronické komunikace. Písek v celorepublikovém srovnání vyniká nízkým podílem dlouhodobě nezaměstnaných a dynamickou bytovou výstavbou," uvedla šéfredaktorka Ekonomu Eva Hanáková.

CzT: Nejlepší turistickou nabídkou je zámek Hluboká nad Vltavou

Nejlepší turistickou nabídkou letošního roku je zámek Hluboká nad Vltavou; novogotická stavba zvítězila v soutěži Kudy z nudy, kterou pořádá státní agentura CzechTourism (CzT). Uvedli to zástupci CzT na úterní tiskové konferenci. Pořadatelé ocenili především skutečnost, že nabídka na Hluboké se neomezuje pouze na letní sezonu. Na druhém místě za jihočeským zámkem skončila aktivita s názvem "ošetřovatelem v zoo", kterou nabízí zahrada ve Dvoře Králové nad Labem. Třetí místo obsadil hrad Křivoklát. Za nejlepší akce letošního roku byly vyhlášeny Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově, festival Colours of Ostrava a Znojemské historické vinobraní. "Potvrzuje se, že Češi jsou národem zvídavým, chtějí hodně poznávat, zajímají je zážitkové a aktivní dovolené," uvedl ředitel ČzT Rostislav Vondruška. Do hlasování na portálu Kudyznudy.cz se zapojilo 11.000 lidí, kteří udělili 62.000 hlasů. Nominace sestavili podle regionů odborníci z cestovního ruchu.

Pražské cyklotrasy by se měly za deset let zdvojnásobit

Pražské cyklotrasy by se měly za deset let více než zdvojnásobit. Délka cyklostezek by měla přibývat každoročně minimálně o deset kilometrů. Počítá s tím koncepce rozvoje cyklistické dopravy v Praze, kterou v úterý přijali radní hlavního města, sdělil Pavel Polák, předseda komise městské rady pro cyklistickou dopravu. V současné době je v Praze necelých 450 kilometrů značených cyklotras. Tedy cest, na kterých je pro cyklisty připraveno značení, ale které často vedou po silnicích. Podle koncepce by jich do roku 2020 mělo být asi o 550 kilometrů více. Stoupnout by měl i počet cyklostezek, kterých je nyní asi 200 kilometrů. Ty jsou určeny pouze pro cyklisty nebo bruslaře. Pavel Polák podotkl, že finančně nenáročné stezky již byly vybudovány. Nyní bude město muset stavět cyklostezky, které budou výrazně dražší. Pavel Polák by také chtěl zvýšit počet Pražanů, kteří cyklostezky využívají, a to ze současných 2,6 procenta na sedm procent.

Václav Havel se stal desátým držitelem Ceny Franze Kafky

Bývalý prezident Václav Havel se stal desátým držitelem mezinárodní literární ceny Franze Kafky. Sošku vyrobenou podle návrhu Jaroslava Róny obdržel za své dramatické, spisovatelské a esejistické dílo. "Já si z různých důvodů ohromně vážím Franze Kafky. Četl jsem ho v mládí, v době, kdy nebyl ještě tak známý a populární. A tato cena se liší od jiných tím, že je to cena Franze Kafky. A mně samozřejmě dělá radost, že cenu nesoucí toto jméno jsem též dostal," řekl Václav Havel po skončení úterního ceremoniálu. Exprezident je podobně jako Kafka známý využíváním absurdních situací v literární tvorbě. Podle svých slov se však nikdy nepokoušel světoznámého spisovatele napodobovat. "Necítím se být jeho žákem, cítím se být pouze člověkem, který neobyčejně rozumí a má zvláštní citlivost pro některá základní Kafkova témata," dodal Václav Havel.

Zbraně diplomatky Albrightové: Brože a diplomatické líbání

Nejen řeč broží, ale i "diplomatické líbání" bylo unikátním znakem práce bývalé americké ministryně zahraničí Madeleine Albrightové. Pražská rodačka to v úterý řekla v knihkupectví Neoluxor na pražském Václavském náměstí, když představovala svojí knihu Tajná řeč broží s podtitulem Příběhy z mé šperkovnice. Vypráví v ní o tom, jaké příběhy ze zákulisí americké zahraniční politiky se skrývají za ozdobnými špendlíky. Diplomatická řeč broží by nikdy nevznikla, nebýt prohlášení z Iráku z dob vůdce Saddáma Husajna, že Albrightová je had. "Takže když jsme mluvili o Iráku, nosila jsem hada," uvedla. Pak si prý šla koupit všelijaké další brože, které později partnerům v politice naznačovaly, co se bude dít. Některé také dostávala darem. Připustila, že jednou "svoji řeč broží" dost přehnala, když si vzala na jednání s tehdejším ruským prezidentem Vladimirem Putinem trojici opic symbolizujících "nevidím, neslyším, nemluvím" jako její názor, že se Moskva odmítá podívat na problém Čečenska. Putin se prý šíleně rozčílil.

Cenu Josefa Škvoreckého letos získal Emil Hakl

Literární Cenu Josefa Škvoreckého letos získal spisovatel Emil Hakl. Oceněn byl za novelu Pravidla směšného chování, kterou porota vyhodnotila jako nejlepší letošní český beletristický počin. Novelu vydalo nakladatelství Argo. Emil Hakl v úterý v Praze převzal z rukou organizátorů hlavní cenu, čtvrt milionu korun. Udílí ji Společnost Josefa Škvoreckého. "Haklova kniha je generační výpovědí, která je výjimečná především velmi osobitým jazykem. Autor dokázal jazyk dneška přetavit v jazyk literární až básnický," řekl předseda poroty Vladimír Karfík. Autor převyprávěl v novele ve třech příbězích kroniku svého života. Nejprve se vydal se dvěma mladšími přáteli vyzkoušet paragliding, aby se v napůl bezmocném závěsu začal přibližovat k vlastní minulosti. Předělem triptychu je působivé loučení s otcem. Závěr patřil cestě do dunajské delty, symbolickému pokusu najít sebe sama. "I v nejsmutnější situaci si Haklův hrdina dokáže zachovat odstup a s jazykem i vlastní pamětí zachází se stejnou bravurou jako Hrabalův Hanťa. Je ovšem dnešní, a proto drsnější," uvedli porotci.

V Jihlavě začal 14. ročník festivalů dokumentárních filmů

V Jihlavě začal 14. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Jihlava 2010. Největší přehlídka autorského dokumentu ve střední a východní Evropě divákům představí téměř 280 filmů z 52 zemí. Dvě desítky z nich budou uvedeny ve světové premiéře. Festivalovým centrem budou letos poprvé prostory Oblastní galerie Vysočiny v Komenského ulici. Osu festivalového programu tvoří čtyři soutěžní sekce. Opus bonum je určena pro světové dokumenty, sekce Mezi moři uvede nejkvalitnější snímky ze zemí střední a východní Evropy. Česká radost nabídne nejnovější domácí tvorbu a sekce Fascinace se soustředí na experimentální dokument. Autorem výtvarné koncepce festivalu je i letos přední český výtvarník a nositel řady grafických ocenění Juraj Horváth. Přehlídka potrvá do 31. října. Kromě cen udělovaných porotami bude také předána Cena diváků a Cena za přínos světové kinematografii.

Archeologové objevili u Pasohlávek předměty z římského osídlení

Cenné předměty z dob římského osídlení našli archeologové u Pasohlávek na Břeclavsku, kde měla ve druhém století našeho letopočtu pevnost desátá legie císaře Marka Aurelia. Na dně zasypané studny v osadě germánského kmene Markomanů, sousedící s římským vojenským táborem, objevili kus jantaru, bronzovou sponu, křesadlo a další kovové předměty. ČTK to řekl vedoucí archeologů Balász Komoróczy. Artefakty budou vystaveny v expozici, která se stane součástí budovaného termálního akvaparku v Pasohlávkách. Výzkum dokládá, že pasohlávecká osada Markomanů byla jednou z největších na Moravě a měla zcela výsadní postavení. Těžila ze spojenectví z Římany, s nimiž vedli barbaři čilý obchod. Právě proto se v germánské osadě našlo nebývale mnoho výrobků z kovu. Desátá legie střežila nejsevernější okraje Římské říše a dohlížela na Jantarovou stezku, po níž se cenný jantar dovážel z Pobaltí do říše.

Pražský kongres má za cíl dostat myšlenku fair play do škol

Na prosazování zásad fair play při výchově dětí a roli školy v tomto ohledu se zaměří 16. kongres Evropského hnutí fair play (EFPM), který se koná v Praze 28. a 29. října. "Rozhodně nechceme být kongresem salonních filozofů, kteří se sejdou, diskutují a zase se rozejdou," uvedla na úterní tiskové konferenci předsedkyně Českého klubu fair play (ČKFP) Květa Jeriová-Pecková. "Chceme učinit první hmatatelný krok pro to, aby se situace začala zvolna měnit," uvedla trojnásobná olympijská medailistka v běhu na lyžích. Mottem pražského kongresu je slogan "Výchova k fair play ve škole - všichni jsme zodpovědní". Jeden ze čtyř hlavních referátů přednese dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor, který je rovněž členem předsednictva ČKFP. Jeho příspěvek se bude týkat toho, jak česká mládež aktuálně vnímá fair play.

Ze sportu:

Olympijská vítězka Kateřina Emmons obsadila ve finále Světového poháru v Mnichově ve vzduchové pušce páté místo. Od stupňů vítězů ji dělilo jen šest desetin bodu. Zvítězila Němka Sonja Pfeilschifterová před krajankou Beate Gaussovou, která v základní části absolutním nástřelem 400 bodů vyrovnala světový rekord.

Vstupní zápas do kvalifikace mistrovství Evropy čeká ve středu večer české házenkáře, kteří se ve Zlíně střetnou s Řeckem. Národní tým obsadil na minulém šampionátu osmé místo, ale pak se neprobojoval na mistrovství světa 2011, a tak boj o účast na dalším evropském turnaji bere jako možnou náplast na barážové vyřazení se Srbskem. Vedle středečních zlínských soupeřů v šesté kvalifikační skupině hrají ještě Nizozemsko a Norsko, které je vedle Čechů považováno za spolufavorita na dvě postupová místa.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, odpoledne od západu přibývání oblačnosti. Teploty 5 až 9 stupňů Celsia.