Zprávy

0:00
/
0:00

V Praze si politici a další připomněli okupaci v roce 1968

Srpnovou invazi vojsk zemí Varšavské smlouvy do tehdejšího Československa v roce 1968 si dnes připomnělo několik desítek lidí u Českého rozhlasu v Praze. Během tragických událostí, které zastavily společenskou reformu v zemi, umírali i lidé. Na oběti invaze vzpomínali na Vinohradské třídě například předseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr kultury Jiří Besser, zástupci rozhlasu, pamětníci a osobnosti společenského života. Sobotka označil okupaci za ostudnou a vyzdvihl také tehdejší roli rozhlasových novinářů, kteří informovali veřejnost. "To, co se tehdy občané díky rozhlasu dozvídali, včetně vysílání mimopražských regionálních studií a vysílačů, byla na dalších 21 let poslední pravda, kterou směli veřejně slyšet," řekl Sobotka, který současně varoval před zrůdností komunistické ideologie. Prozatímní ředitel rozhlasu Peter Duhan také zmínil význam práce zaměstnanců rozhlasu, kteří před invazí i po ní usilovali o svobodu slova. Dnešního pietního aktu, který zakončila státní hymna, se účastnili místopředsedkyně sněmovny Vlasta Parkanová, zástupci Hradu, pražské radnice, vojáci a další. Jeden z příchozích držel transparent s nápisem "Ať zhynou minulí, současní i budoucí komunisté".

Oběti srpnové invaze v Liberci připomíná devět lip

Oběti srpnové invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa od dnešního dne v Liberci připomíná devět lip, které jsou vysazeny v parku v Budyšínské ulici. Během invaze před 42 lety v Liberci zahynulo devět lidí. Mluvčí magistrátu Martin Korych ČTK řekl, že mezi lidmi, kteří dnes v parku stromy vysadili, byli i tři příbuzní obětí. Podle Korycha se radnice snažila sehnat více pozůstalých, ale nakonec se podařilo kontaktovat jen tři z nich. Další lípu tak kromě představitelů města nebo kraje vysadil třeba přímý účastník událostí, lékař, který tehdy ošetřoval mnoho zraněných. Liberec byl prvním velkým městem, které se agresi 21. srpna 1968 odhodlaně postavilo. Kromě devíti mrtvých si srážky s vojáky vyžádaly asi 50 zraněných.

Na Děčínsku o půlnoci končí stav nebezpečí po záplavách

Lidé a obce v Ústeckém kraji stále pokračují s odstraňováním škod, které zde před dvěma týdny napáchaly ničivé povodně. Na Děčínsku, kde byly škody nejvyšší, dnes o půlnoci skončí stav nebezpečí, který předminulou sobotu vyhlásila hejtmanka Jana Vaňhová. Děčínský primátor Vladislav Raška dnes ČTK řekl, že prvotní škody se během něho podařilo odstranit. Obnova území podle něho ale potrvá ještě řadu měsíců možná i let. Podle Rašky jen v Děčíně náklady na prvotní škody dosáhly téměř 14 milionů korun, celkové škody budou daleko vyšší, budou se teprve počítat. Celkové škody po povodních Ústecký kraj odhaduje na 1,5 miliardy korun, podle hejtmanky Vaňhové ale mohou být i vyšší. Povodně na řekách a potocích poškodily přes 140 mostů a různých mostků. Armáda již několik provizorních mostů postavila, například ve Hřensku na Děčínsku nebo Povrlech na Ústecku.

MfD: V době vrcholící krize loni VZP vyhlásila tendry za miliardu

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) loni vyhlásila za tři měsíce několik výběrových řízení za skoro miliardu korun. Bylo to v době, kdy vrcholila hospodářská krize a stoupal počet nezaměstnaných, čímž klesaly příjmy ze zdravotního pojištění. Příští rok bude pojišťovně v pokladně chybět šest miliard korun a od státu žádá, aby zvýšil odvody za státní pojištěnce, poznamenává v kontrastu s tendry MfD. Píše, že loni v létě v průběhu jednoho dne vyhlásila VZP tři výběrová řízení v celkové výši 220 milionů korun. V následujících třech měsících je doplnila další tři za 640 milionů korun. Jedná se o vzdělávací projekty týkající se prevence u dětí, dále vydávání časopisů a právní služby. Podle deníku si VZP za projekty stojí. "Každá koruna věnovaná na prevenci přináší tři koruny na úsporách nákladů na léčení," obhajuje preventivní programy z první vlny tendrů za 220 milionů mluvčí VZP Jiří Rod. K časopisům dodal, že pojišťovna si mezi lékaři chce zlepšit image a také je informovat o aktuálním dění v oboru. Naopak člen dozorčí rady VZP Tomáš Julínek tvrdí, že pojišťovna obecně špatně hospodaří. "Preventivní projekty se mají vyhlašovat v případě, že je jasné, kolik to přinese úspor. Jestli je to špatné, nebo dobré, se často jen odhaduje," prohlásil.

Lékaři: Letos přibylo 118 případů HIV, situace se ještě zhorší

Za prvních sedm měsíců letošního roku přibylo v Česku 118 nových případů HIV infekce, což je více než třeba za celý rok 2006 a skoro stejně jako v roce 2007. Nečekaně hodně nových případů - 20 - jich přibylo letos v červenci, což bylo stejně jako v březnu. Horší bilanci má letos jen květen s 22 novými případy. Odborníci se navíc domnívají, že do konce roku by situace mohla být ještě horší. Vyplývá to z informací Národní referenční laboratoře pro AIDS ve Státním zdravotnickém ústavu, které má ČTK k dispozici. "Jsou před námi statisticky nejhorší měsíce roku (září-prosinec) a mám velké obavy co nám tyto měsíce přinesou," sdělil ČTK tajemník České společnosti AIDS pomoc Miroslav Hlavatý. Od počátku monitorování problematiky HIV/AIDS v ČR - tedy od roku 1985, kdy vznikla Národní referenční laboratoř pro AIDS - evidují odborníci 1462 HIV pozitivních osob, z toho u 312 propuklo onemocnění AIDS a z nich 160 zemřelo. Nejvíce HIV pozitivních lidí, zhruba 700 žilo či žije v Praze. Červencových 20 nově diagnostikovaných případů HIV infekce odborníky překvapilo, neboť obvykle bývá podle Hlavatého v červenci jejich počet průměrně nízký. V době dovolených je totiž méně žadatelů o testy. Loni v červenci bylo nově diagnostikováno deset, v předloňském 19, před třemi roky 11 a v červenci 2006 šest případů.

Nova: Část vakcíny proti prasečí chřipce za 32 mil. Kč je spálena

Ministerstvo zdravotnictví nechalo spálit desetitisíce nevyužitých vakcín proti prasečí chřipce v hodnotě 32 milionů korun. V pátek to uvedla televize Nova. Česká lékařská komora (ČLK) to označila za plýtvání, podle ní by za to měl být někdo potrestán. Ve spalovně královéhradecké nemocnice shořelo 130 kilogramů vakcíny. Podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Vlastimila Sršně bylo zlikvidováno 145.000 vakcín, u nichž to bylo nutné kvůli době spotřeby nebo otevření obalu. Bývalá ministryně Dana Jurásková náklady na likvidaci včetně svozu odhadla na dva miliony korun. "Je to rozhodně ukázka toho, jak se taková věc dělat nemá... Určitě by z toho měla být vyvozena odpovědnost," řekl televizi prezident ČLK Milan Kubek. ČLK vadil i nákup vakcín, připomněla Nova. To však Jurásková odmítla s tím, že náklady, které byly na vakcíny vynaloženy, odpovídaly míře rizika prasečí chřipky.

ODS, která má v Brně 16 starostů, bude spokojená s obhajobou míst

Občanští demokraté, kteří dnes ovládají většinu brněnských městských částí, budou spokojeni, když místa obhájí. Ve volbách očekávají větší konkurenci než před čtyřmi lety, navíc jim prý může uškodit vládní angažmá. Funguje známé volební kyvadlo, že se k volbám dostaví spíš jiné skupiny voličů než příznivci stran, které jsou u moci, řekl ČTK předseda brněnské ODS Pavel Blažek. Podle něj je přesto letos obtížné cokoli tipovat. "Tento rok je bláznivý. Nic nemusí platit," řekl. ODS má dnes starosty v 16 z 29 brněnských městských částí. O sedmnáctou starostku letos přišla. Janu Bohuňovskou odvolali zastupitelé z čela v Brně-Ivanovicích.

Podoba bratislavského památníku čs. státnosti naráží na nesouhlas

Odpor jednotlivců, části odborné veřejnosti i kulturně osvětové organizace Matice slovenské vyvolává plánovaná nová podoba památníku československé státnosti na nábřeží Dunaje v Bratislavě. Novou součástí památníku, který má být odhalen 28. října při příležitosti 92. výročí vzniku Československa, bude 2,2 metru vysoká socha prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Toho někteří kritici považují za "čechoslovakistu", který neuznával slovenský národ. Socha Masaryka umístěná na asi dvoumetrovém podstavci nahradí na stávajícím památníku československé státnosti před budovou Slovenského národního muzea vysoký pylon, na němž dříve stála socha lva držícího státní znak Československa. Tato socha byla před časem přesunuta na jiné místo před novostavbu Slovenského národního divadla. Tam byla také odhalena socha v nadživotní velikosti spoluzakladateli Československa Milanu Rastislavu Štefánikovi.

Muži se léčili kvůli alkoholu a drogám, ženy kvůli lékům

Kvůli závislosti na alkoholu se loni nejčastěji léčili muži nad 40 let, kvůli závislosti na ilegálních drogách muži ve věku mezi 20 až 39 lety. Muži z těchto dvou věkových skupin tvořili téměř tři čtvrtiny pacientů. Naproti tomu ženy podstupovaly většinou léčbu závislosti na uklidňujících lécích, nejčastěji ve věku 40 až 59 let, kde tvořily 70 procent pacientů, informují statistici na svém webu. V psychiatrických léčebnách a na psychiatrických odděleních nemocnic bylo loni 15.336 hospitalizací, z toho 10.026 kvůli závislosti na alkoholu a 5310 kvůli závislosti na nelegálních drogách. Jeden pacient může být v daném období hospitalizován vícekrát, započítává se každá hospitalizace.

Nova: Muž na Ostravsku ukrýval 20 tun armádní pyrotechniky

Policie nalezla poblíž vesnice na Ostravsku velké množství vyřazené armádní pyrotechniky. Byla ukryta v hospodářských budovách, podle odhadů množství výbušnin činilo až 20 tun. V pátek o tom informovala televize Nova. Kromě Vojenské policie případ vyšetřují také kriminalisté, zkoumá se, odkud vojenský materiál pochází. Vojenská policie na sklad přišla, když na internetu objevila muže, který nabízel zvláštní pyrotechniku na oslavy nebo bojové hry, bylo si prý možné u něj objednat téměř cokoliv. Kriminalisté muže vypátrali ve vesnici se 700 obyvateli, výbušniny ukrýval ve stodolách se senem, uhlím a dřevem. Nalezenou pyrotechniku musela odvézt dvě nákladní auta, mezi předměty byly podle Novy například světlice s několikakilometrovým doletem, které mohou vyvinou žár až 2000 stupňů Celsia.

Na úvod festivalu Dvořákova Praha zazněla Novosvětská

Slavná Dvořákova Symfonie č. 9 Z Nového světa zazněla v pátek před nadšeným publikem v pražském Rudolfinu na úvod třetího ročníku festivalu Dvořákova Praha, který do 4. září nabídne 16 koncertů. V podání Birminghamského symfonického orchestru pod vedením Andrise Nelsonse posluchači v první části koncertu vyslechli Wagnerovu předehru k opeře Lohengrin a Beethovenův Koncert pro klavír a orchestr č. 5.

Druhý den hudebního festivalu Dvořákova Praha nabídne v Rudolfinu koncert prestižního Budapešťského festivalového orchestru (BFO). Se svým zakladatelem, dirigentem Ivánem Fischerem přednese kromě dvou Dvořákových skladeb také Symfonii č. 3 zvanou Rýnská od Roberta Schumanna. A v jeho Koncertním kusu pro čtyři lesní rohy a orchestr představí hráče své hornové sekce. BFO vznikl v roce 1983 a sdružuje nejlepší maďarské hudebníky.

Na koncertě Hansarda a Irglové spáchal návštěvník sebevraždu

Na čtvrtečním koncertě Glena Hansarda a Markéty Irglové v kalifornské Saratoze spáchal jeden z návštěvníků sebevraždu skokem ze střechy. Muž dopadl na pódium těsně u Hansarda, uvedl zpravodajský server mercurynews.com. S irským hudebníkem Hansardem získala česká zpěvačka a pianistka Markéta Irglová za nahrávku Falling Slowly v roce 2008 Oscara za nejlepší filmovou píseň roku. Muž byl na koncertě s kamarádem, během koncertu ale opustil publikum a vylezl na střechu budovy u pódia. Skočil v momentě, kdy Hansard skončil píseň a vtipkoval s davem. Jeden z návštěvníků Kyle Rivers, který na koncert přišel se svou ženou, se nejdříve domníval, že skok je součástí představení. "Bylo to velmi traumatické," dodal. Svědkové vypověděli, že Hansard odložil kytaru a přistoupil k tělu. Přítomní lékaři se muže neúspěšně snažili hodinu zachránit.

V Trutnově dnes vystoupí Rachid Taha, Havelka a Arch Enemy

V trutnovském areálu Na Bojišti dnes pokračuje Open Air Music Festival. Na přehlídce s undergroundovými kořeny dnes vystoupí například zpěvák alžírského původu Rachid Taha nebo Oldřich Havelka se svými Melody Makers. Pak se na hlavní scéně představí švédští metalisté Arch Enemy. Na stejném pódiu dnes také vystoupí kapely Už jsme doma a Blue Effect, pozdě v noci tu zahraje i pornofolkový písničkář Záviš. Na vedlejších scénách vystoupí například Tony Ducháček s Garage, Psí vojáci, The Plastic People of the Universe či Oldřich Janota. Přehlídka potrvá do neděle, celkem se na čtyřech festivalových scénách publiku představí přes sto kapel a interpretů.

Český čtyřkajak vybojoval na MS bronz na kilometrové trati

Český čtyřkajak ve složení Ondřej Horský, Jan Souček, Daniel Havel a Jan Štěrba vybojoval na mistrovství světa v Poznani bronzovou medaili na kilometrové trati. Zvítězili Francouzi suverénně před obhájci titulu Bělorusy. Nadějná česká posádka má první medaili na olympijské trati z globální akce, dosud měl dva bronzy z mistrovství Evropy. Česká čtveřice vylepšila o jednu pozici loňské umístění z kanadského Dartmouthu, kde byl členem týmu Jan Andrlík namísto Daniela Havla. Tehdy jim k medaili chyběla zhruba půlsekunda, tentokrát kajakáře dělilo 18 setin od stříbra. "Ale nemrzí nás to, protože to byl o druhé a třetí místo boj, medaile je skvělá," shodli se Havel a Souček v rozhovoru s ČTK.

Skokan Sedlák byl ve Wisle v závodu Grand Prix dvanáctý

Dvanácté místo obsadil skokan na lyžích Borek Sedlák ve čtvrtém závodu Grand Prix v polské Wisle a postaral se o nejlepší český výsledek v dosavadním průběhu letního seriálu. K radosti domácích fanoušků vyhrál Adam Malysz, který porazil jen o šest desetin bodu dalšího polského reprezentanta Kamila Stocha. O deset let mladší Stoch sice skočil v obou kolech dál než dvaatřicetiletá legenda, ale vinou horších bodů za techniku s Malyszem těsně prohrál. Třetí skončil Japonec Daiki Ito, který musel Malyszovi přepustit první místo v průběžném pořadí a ztrácí na něj 30 bodů. Do Grand Prix poprvé ve Wisle zasáhl Jakub Janda, jenž obsadil 20. místo. Po prvním kole figuroval na 18. pozici, ale ve druhém si o dva metry pohoršil a klesl. Naopak Sedlák skočil ve druhém pokusu o čtyři metry dál než v první sérii a polepšil si o sedm míst.

Další výzvou pro brněnského ultramaratonce je Spartathlon

Zdolat 217 kilometrů v padesátistupňových vedrech napříč Údolím smrti až k úpatí hory Mt. Whitney? Pro běžného smrtelníka strastiplný týdenní výlet s nejasným koncem. Pro brněnského ultramaratonce Daniela Orálka závod jako každý jiný, možná jen s určitým nádechem výjimečnosti. "Nejhorší závody jsou pro mne ty, kdy to vůbec nejde. V tomto případě se mi běželo docela dobře," vzpomíná na svou letní anabázi v Americe čtyřicetiletý vytrvalec. Vzdálenost v nelidských podmínkách zdolal v čase 30 hodin 47 minut a 50 vteřin a skončil při české premiéře na tomto snad nejobtížnějším ultramaratonu světa desátý. Poslední kilometry ale podobně jako ostatní už jen došel. V závěrečných 19 kilometrech se totiž museli vypořádat s převýšením trati 1500 metrů. "Měl jsem už křeče a v průběhu závodu i žaludeční obtíže," přiznává brněnský běžec.

Počasí

V sobotu je skoro jasno. Teploty 25° až 29° Celsia, na horách kolem 21°C. Vítr vane slabý, jihozápadní.