Zprávy

Policistům se výrazně zvednou platy

Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek ve sněmovně neuspěl s návrhem odložit plánované razantní zvýšení platů policistů, celníků a hasičů o dva roky. Od 1. ledna 2005 by tak příslušníci bezpečnostních sborů měli brát v průměru 32.000 korun. Zvýšení jejich mezd si vyžádá asi osm miliard korun. Vicepremiér a místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach označil Kalouskovu iniciativu za "divokou". "Myslím si, že tady ta divoká iniciativa pana poslance Kalouska souvisí s hledáním preferencí pro KDU-ČSL a volební kampaní," řekl Škromach novinářům. Podobnou motivaci Kalouskovi přisuzovali i někteří komunisté.

Kalousek dlouhodobě varuje před tím, že pokud zákon začne platit, tak státu vzrostou mandatorní, tedy ze zákona povinné, výdaje. Pro odklad účinnosti služebního zákona se vyslovili lidovci a občanští demokraté. Proti byli poslanci ČSSD a KSČM. "Zákon o služebním poměru se v těchto dnech stává epicentrem mzdové nákazy. Hrozí, že vývoj mezd předběhne růst produktivity práce," varoval Kalousek. Podobné obavy vyslovila i Česká národní banka, která považuje růst mez státních zaměstnanců za jedno z inflačních rizik. Zvýšení platů ve veřejné sféře by totiž v příštím roce mohlo rozpoutat vyšší růst mezd v celé ekonomice.

Ministerstvo financí chce novelou snížit odchodné policistů

Ministerstvo financí volá po novele služebního zákona, která by policistům, celníkům či hasičům snížila vysoké odchodné a příspěvky za odsloužená léta, a zmírnila tak nároky na státní rozpočet v příštích letech. ČTK to řekl mluvčí ministerstva Marek Zeman. Příslušníci bezpečnostních sborů budou mít podle nového zákona od příštího roku vyšší mzdy, a tím i vyšší odchodné a příspěvek k důchodu. Předseda KDU-ČSL Miroslav Kalousek varuje, že všichni ostatní zaměstnanci budou přispívat příslušníkům bezpečnostních složek na patnáctitisícové až dvacetitisícové penze a statisícové odchodné.

Sněmovna zrušila letošní 14. platy ústavních činitelů a soudců

Letošní 14. platy ústavních činitelů, soudců a státních zástupců budou zrušeny. Rozhodla o tom sněmovna. Zákon musí vyjít ve Sbírce zákonů do konce listopadu. Jinak by nárok na vyplacení platu vznikl. Předseda soudcovské unie Jaromír Jirsa řekl, že rozhodnutí sněmovny vyvolá vlnu žalob, kdy budou soudci požadovat doplatek zkrácené mzdy. Zároveň nevyloučil, že se někteří soudci obrátí se stížností na ústavní soud. Čtrnácté platy pobírají také zaměstnanci veřejného sektoru. Na ně se ale uvedený zákon nevztahuje. V koalici totiž panuje shoda v tom, že státní zaměstnanci dostanou letošní 14. platy ve výši 25 procent.

Sněmovna chce nižší DPH pro vstupné na památky, sport a hotely

Ubytovací služby mají být po celý příští rok ještě ve snížené pětiprocentní sazbě daně z přidané hodnoty. Rozhodla o tom Poslanecká sněmovna při projednávání novely zákona o DPH. Do snížené sazby navrhla přesunout také vstupné do muzeí, na historické památky a do zoologických a botanických zahrad. Levnější má být také vstup na sportoviště, ubytování vysokoškoláků na kolejích a stavební práce u objektů pro sociální bydlení.

Nový zákon o DPH sněmovna definitivně přijala 22. dubna poté, co přehlasovala prezidentské veto. Zákon od května zavedl daňové sazby ve výši pět a 19 procent. Předloha poměrně závažným způsobem přesouvala zboží a služby mezi daňovými sazbami. Podnikatelé a veřejnost ale již tehdy kritizovali zákon kvůli tomu, že obsahuje řadu věcných a technických chyb.

Sněmovna změnila správní poplatky, stát získá 140 milionů korun

Sněmovna schválila zvýšení pěti desítek správních poplatků a vznik čtyř desítek nových. Lidé a podnikatelé by tak měli do státního rozpočtu zaplatit přibližně o 140 milionů korun více, krajské rozpočty si mají přilepšit zhruba o sto milionů korun. Zvýšit se mají například poplatky za vydání žádosti v daňovém nebo celním řízení, za udělení státního občanství ČR, za zápis do registru vozidel nebo za vydání registrace k provozu autoškoly. Nově mají vzniknout mimo jiné poplatky za vydání potvrzení o bezdlužnosti nebo o stavu osobního daňového účtu.

Evropská unie upozornila Česko na prohřešky v energetické legislativě

Evropská unie upozornila Českou republiku a dalších 17 států rozšířené unie na nedostatky v legislativě týkající se liberalizace energetiky. Podle pravidel unie měly mít firmy v unii možnost vybrat si svobodně dodavatele elektřiny a plynu od 1. července tohoto roku. Pro domácnosti má platit totéž od roku 2007. Požadované legislativní změny jsou podle komise nezbytným krokem k vytvoření skutečně konkurenčního trhu s energiemi v unii. Do července zavedly potřebné legislativní změny pouze Nizozemsko a Slovinsko, napsala agentura Reuters.

Občané budou moci snáze vést spor v jiných členských zemích EU

Čeští občané budou moci snáze vést soudní spory v jiných zemích Evropské unie (EU). Rovněž pro jejich občany bude jednodušší soudit se v Česku. Počítá s tím vládní předloha, kterou schválila Poslanecká sněmovna. Pokud se občan jiného členského státu EU ocitne před soudem v Česku a požádá o to, má mít nárok na právní pomoc, konkrétně na zástupce, tlumočníka, osvobození od soudních poplatků či překlad písemností. Obdobně se zákon týká občanů, kteří bydlí v Česku, ale před soudem se ocitnou v jiné členské zemi unie.

Vladimír Špidla dostal v Evropském parlamentu převážně pozitivní hodnocení

Převážně pozitivně hodnotili poslanci Evropského parlamentu výkon českého komisaře Vladimíra Špidly při slyšení ve výboru pro zaměstnanost a sociální věci a ve výboru pro práva žen a rovnost pohlaví. Z jejich závěrů vyplynulo, že nemají zásadní námitky proti jeho zařazení do příští Evropské komise. Aby se úřadu úspěšně zhostil, musí podle poslanců "přesvědčit evropské občany o výhodách silného sociálního modelu". Vadou na kráse podle dopisu bylo to, že "odpovědi na některé otázky nebyly úplné", například pokud jde o názor na postavení žen v Turecku. Výbor žádá, aby se k tomuto bodu Špidla dodatečně písemně vyjádřil.

Specializované síly armádě zůstanou, končí jejich společné velení

Zrušením odboru specializovaných sil na olomouckém velitelství neztratí armáda podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky žádnou ze schopností, které oceňuje Severoatlantická aliance. Tyto jednotky budou existovat i nadále, změní se jen jejich zařazení uvnitř armádních struktur. Pod specializované síly nyní patří především protichemický prapor z Liberce, zařazený do sil rychlé reakce NATO, a jednotka pasivních sledovacích systémů, která nyní přebírá a zkouší první z pasivních radiolokátorů Věra. Specializované síly měly původně vlastní velitelství, po přepracování armádní reformy na konci listopadu 2003 ale zaniklo a jeho útvary jsou součástí velitelství společných sil.

Rumsfeld přislíbil Kühnlovi pomoc při prodeji radaru Věra

Americký ministr obrany Donald Rumsfeld při jednání s českým protějškem Karlem Kühnlem na neformální schůzce NATO v Rumunsku přislíbil pomoc při prodeji pasivního sledovacího systému Věra. Zároveň řekl, že USA urychlí proces testování exempláře, který od Česka nedávno koupily. "Přislíbil pomoc těmi směry, kterými se domníváme, že by Věra mohla být uplatněna - tedy do nových členských zemí (aliance)," informoval novináře Kühnl. Kromě Spojených států zatím radar nikam prodán nebyl. Jednání přitom byla vedena například s Čínou, Malajsií nebo Vietnamem. Ministerstvo zahraničí však prodej vždy nakonec zakázalo.

Na třídenní konferenci ministrů obrany šestadvaceti členských zemí NATO v rumunském letovisku Poiana Brašov se diskutuje zejména o probíhajících operacích aliance a také o tom, jak budoucí mise zefektivnit a urychlit jejich přípravu. Z jednání vyplývá, že země NATO plánují vytvořit systém plánování misí, v kterém každá země bude vědět, v jaké době mají být její jednotky v pohotovosti. Veškeré vojenské operace budou nadále podléhat schválení národními parlamenty.

Extremisté v Česku se radikalizují a navzájem spolupracují

Pravicovým i levicovým extremistům je společný odpor ke vstupu Česka do EU, snaha navazovat kontakty do zahraničí a výrazná radikalizace. V polovině loňského roku Bezpečnostní informační služba (BIS) odhalila plán pravicových extremistů na krádež zbraní a munice. Levicoví radikálové zase usilují o sjednocení všech levicových hnutí, včetně KSČM. Uvádí to výroční zpráva za loňský rok, zveřejněná na webu BIS. Odmítavý postoj k EU dokonce přivedl oba tábory extremistů k navázání spolupráce. Jako příklad uvádí BIS Mezinárodní eurokritický kongres, který se loni v únoru konal v Praze. BIS také zaregistrovala výzvy k ozbrojenému boji a předpokládá, že tento trend bude pokračovat.

Policejní prezident Kolář: Postup policie v kauze Kořistky nebyl nezákonný

Policejní prezident Jiří Kolář kategoricky odmítl úterní vyjádření ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové o tom, že policie postupovala v kauze údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky nezákonně. Podle něj současná aféra pramení z rozdílných právních názorů policie a jednotlivých státních zastupitelství.

Andělová si za zveřejněnými výsledky prověrky stojí. Na pátek připravuje tiskovou zprávu, v níž chce mimo jiné vysvětlit své pravomoci. Domnívá se, že měla právo posoudit a vyjádřit se k výsledkům Kořistkovy zkoušky na detektoru lži, neboť tyto věci byly uvedeny ve spise. Andělová poslance označila za nevěrohodnou osobu. Kromě policejního postupu v úterý Andělová označila za nezákonné i obvinění asistenta šéfa ODS Marka Dalíka a lobbisty Jana Večerka s tím, že by měla být zrušena. Policie dvojici viní z toho, že Kořistkovi při červencové schůzce nabídli deset milionů korun a místo velvyslance v Bulharsku za to, že nepodpoří novou vládu. Náměstek policejního prezidenta Jaroslav Macháně se obává toho, že slova o nezákonnosti policejních postupů mohou mít takový dopad, že se vyšetřovatelé budou obávat proti korupci bojovat.

Policie při výslechu v kauze Kořistka odhalila, že má odposlechy

V kauze údajného podplácení unionistického poslance Zdeňka Kořistky policie poprvé odhalila, že k jejím důkazům patří i odposlechy telefonních hovorů aktérů případu. Záznam svých hovorů si poslechla a policii vysvětlovala svědkyně Radmila Ondříšková. Její výslech v Ostravě trval i s přestávkami dvě a půl hodiny. "Výslech byl docela nepříjemný a podle mého názoru nebyl oproti jiným svědkům až tak regulérní," řekl ČTK advokát Stanislav Devátý, který obhajuje stíhaného asistenta šéfa ODS Marka Dalíka i lobbistu Jana Večerka. Ondříšková je jejich známá. V případu je první svědkyní, jejíž výslech chtěla policie natočit kamerou. Vzhledem k námitkám Devátého i advokátky Ondříškové od toho nakonec upustila. Při výslechu podle Devátého nic nového nezaznělo. Obhajobě se přitom s ohledem na úterní stanovisko ostravské krajské státní zástupkyně Zlatuše Andělové vůbec nelíbí, že policie ve vyšetřování vůbec pokračovala. Andělová práci policie kritizovala a označila obvinění za nezákonné s tím, že by mělo být zrušeno.

Ministr Sobotka očekává, že se příští rok zastaví růst nezaměstnanosti

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) očekává, že se v příštím roce zastaví několikaletý růst nezaměstnanosti. Naopak by měla začít výrazněji růst česká ekonomika, a to o 3,5 až čtyři procenta, uvedl Sobotka v rámci projednávání vládního návrhu zákona o státním rozpočtu ve sněmovně. Hlavním zdrojem růstu HDP v příštím roce má být podle ministra domácí poptávka. Sobotka poslance také informoval o vývoji hospodaření státního rozpočtu v letošním roce. Pro tento rok sněmovna schválila státní rozpočet s deficitem 115 miliard korun. "Očekávaná skutečnost letošního roku byla aktualizována. Schodek se sníží zhruba o 1,7 miliardy korun," řekl Sobotka.

Rozpočet na příští rok počítá se schodkem 83,6 miliardy korun při příjmech 824,8 miliardy a výdajích 908,4 miliardy korun. Sněmovna bude o příjmech a výdajích hlasovat v pátek 15. října.

CVVM: Důvěra lidí v Grosse oslabuje; věří mu 46 procent

Premiér Stanislav Gross od počátku roku ztrácí důvěru občanů. Podle zářijového šetření Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) mu důvěřuje 46 procent lidí, tedy o 14 procent méně než letos v lednu. Největší důvěře veřejnosti se z českých politiků těší stále prezident Václav Klaus. Druhým v pořadí je ombudsman Otakar Motejl a Grossovi patří třetí pozice. Nová koaliční vláda pod vedením Grosse si přitom důvěru obyvatel získává. Podle zářijového šetření CVVM věří kabinetu 35 procent občanů, což je nárůst o devět procent proti poslednímu průzkumu v červnu. Tehdy ještě vedl kabinet Vladimír Špidla (ČSSD).

Experti: Konkurenceschopnost ČR zhoršuje vláda, ne podniky

Konkurenceschopnost České republiky ve světě nezhoršují tuzemské podniky, ale především vláda svými vysokými daněmi, rostoucím zadlužováním státu a špatnou činností úřadů. České společnosti se však i přesto stále více prosazují na zahraničních trzích, uvedli experti oslovení ČTK. Česko kleslo v každoročním žebříčku konkurenceschopnosti sestavovaném Světovým ekonomickým fórem (SEF) o jednu příčku na 40. místo. Ekonomikou s nejvyšší schopností konkurovat ostatním zemím je Finsko, druhé místo obsadily USA a třetí Švédsko. Slovensku patří 43. příčka.

"Pro Česko není na tom žebříčku zajímavé ani tak jeho pořadí, jako spíš výčet nedostatků," uvedl hlavní ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek. Podnikatelé v anketě SEF kritizovali zejména špatnou práci českých úřadů, nedostatečný přístup firem k financím, vysoké daně, deficity státního rozpočtu a korupci. Ta se ve zprávě projevuje velmi negativním hodnocením stupně ochrany vlastnických práv, rozšíření organizovaného zločinu a vládního klientelismu. Mezi hodnocením SEF a domácími statistikami jsou podstatné rozdíly, upozornila hlavní ekonomka Next Finance Markéta Šichtařová. Například vývoz českých výrobků se stále zvyšuje, průmyslu se díky tomu také daří a roste i jeho produktivita. "To vše nesvědčí o klesající konkurenceschopnosti české ekonomiky na světových trzích, ale o pravém opaku," řekla. Schodky veřejných financí, výše daní nebo stabilita hospodářského růstu, které studie sleduje, nemají podle Šichtařové na konkurenceschopnost českých podniků na světových trzích přímý vliv.

S kritikou nedostatků v ČR souhlasí Svaz průmyslu a obchodu. Ten navíc kritizuje i příliš ekologické zákony bránící podnikání, nedostatečnou podporu výzkumu a stav dopravní infrastruktury. Vážným problémem je také rozvoj technického školství, uvedla zástupkyně generálního ředitele svazu Anna Veverková.

Polovina zboží dovezeného do Česka směřuje do výroby

Polovina zboží, které se dovezlo v prvních sedmi měsících letošního roku do České republiky, byla určena pro užití ve výrobě. Dalších 28,5 procenta představovaly investiční dovozy. Do ČR nicméně míří ze zahraničí stále více zboží pro osobní spotřebu. Svým podílem dovozů a vývozů na HDP se Česká republika řadí mezi 12 nejotevřenějších ekonomik na světě, uvedl Český statistický úřad v analýze dovozů. Dovozy pro osobní spotřebu však tvoří jen pětinu z celkové hodnoty importovaného zboží. Statistici nicméně upozorňují, že dovozy spotřebované ve výrobě se nemusejí vždy přeměnit do nové produkce, a fungovat tak jako výrobní vstupy. Ve značné míře jde jen o úpravu takového zboží (tzv. zušlechtění) a jeho opětovný export.

Policie v Kladně zasáhla proti desítkám neplatičů nájemného

Zhruba tři desítky policistů se zúčastnily zátahu proti lidem, kteří nezákonně obývají holobyty v nechvalně proslulém kladenském masokombinátu. V objektu může bydlet nejvýše 148 lidí, podle pracovníků magistrátu jich zde ve skutečnosti žije více než 200. Policisté však při akci odhalili pouze čtyři nezvané návštěvníky masokombinátu. "O celé kontrole zřejmě věděli předem. Stává se to docela často," řekl jeden ze zasahujících policistů.

Nad budoucností objektu, který Mezinárodní organizace pro migraci označuje za nejhůře situovanou romskou lokalitu ve středních Čechách a přirovnává ji k trestanecké kolonii, však nadále visí otazník. Není ani vyloučeno, že se situace ještě výrazně zdramatizuje. Kladenský magistrát chce do masokombinátu z Vrapic přestěhovat i mobilní buňky pro neplatiče.

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu, která má pomoci vytlačit padělky z tržnic

Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá novelu zákona o ochraně spotřebitele, od níž si slibuje účinnější boj proti prodeji padělaného či zdravotně závadného zboží na tržištích. Česká obchodní inspekce (ČOI) bude zároveň pokračovat v přísných kontrolách tržnic, které státní pokladnu podle odborníků ročně připraví o několik miliard korun a velké škody způsobují i výrobcům audiovizuální techniky či značkového textilu. ČOI za devět měsíců letošního roku na tržištích po celé České republice provedla téměř 1500 kontrol a zabavila 640.000 výrobků v odhadované hodnotě přes 650 milionů korun. Skoro dvě třetiny zabaveného zboží představovaly padělané audio a video nosiče.

Jak uvedl ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podle připravované novely zákona by prodávající musel trvale označit místo prodeje obchodním jménem a identifikačním číslem. Zároveň by měli provozovatelé tržnic vést evidenci všech prodávajících. Urban dodal, že novela zákona je součástí vládního tažení proti šedé ekonomice, jež v posledních deseti letech podle odhadů ministerstva dosahuje 20 procent hrubého domácího produktu. Podle ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného novela zákona výrazně pomůže inspektorům při kontrolách tržnic. Řada obchodníků totiž nyní raději od stánků s padělaným zbožím uteče, a jejich identifikace je proto složitá.

Zpřísnění kontrol na tržištích naopak kritizoval šéf Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter. Podle něj by stát měl těžiště kontrol přesunout spíše směrem k celnicím, přes které padělky na český trh proudí. "Padělané zboží se pak dostane přes velkosklady až k malým prodejcům na tržnicích, kteří často nemusejí poznat, že jde o napodobeniny světových značek, protože se nikdy nesetkali s originály," uvedl Winter. Naznačil, že dovoz padělaného zboží do ČR mohou doprovázet úplatky celníků. Podle ministra Urbana se však zhruba 70 procent padělků vyrábí v tuzemských dílnách.

Rakouské úřady povolily odpůrcům atomu sobotní blokádu hranic

Okresní hejtmanství v hornorakouském Freistadtu povolilo odpůrcům atomu zablokovat dopravu na česko-rakouském hraničním přechodu Wullowitz/Dolní Dvořiště. Zastavení provozu bude součástí dříve ohlášené protestní akce, která se na přechodu uskuteční v sobotu od 12:05 do 15:00 SELČ, řekla šéfka Platformy proti atomovému nebezpečí Mathilde Hallaová. Dodala, že poprvé od listopadu roku 2000 rakouské úřady povolily déle trvající blokádu hranic s Českem. Ekologičtí aktivisté se chystají protestovat na hranicích na znak nesouhlasu s pondělním rozhodnutím Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) povolit jaderné elektrárně Temelín přechod ze zkušebního na plný provoz.

Ministerstvo dopravy chce z peněz za část akcií České správy letišť financovat dráhu v Ruzyni

Ministerstvo dopravy chce z peněz, které by získalo z prodeje části akcií České správy letišť, financovat další rozvoj ruzyňského letiště. "Očekáváme, že v brzké době budeme potřebovat sedm miliard na výstavbu nové vzletové a přistávací dráhy, a v takovém objemu by také první emise akcií měla jít na veřejné trhy," řekl ČTK ministr dopravy Milan Šimonovský. Ministerstvo přitom podle něho analyzuje všechny varianty privatizace. Pražské letiště představuje dnes společně s Vídní dvě nejvýznamnější letecké adresy ve střední Evropě. Je také nejvýkonnějším letištěm ze zemí, které letos přistoupily k EU.

Kapacitu letiště zvýší nově budovaný terminál za 8,5 miliardy. Sloužit by měl od konce příštího roku. Jeho hrubá stavba už byla dokončena. Kapacitu však bude možné doplňováním odbavovacích přepážek postupně rozšířit až na 15 milionů cestujících.

Statistika nemá počty sterilizací Romek, lékaři je také neevidují

Počty sterilizací romských žen ve statistice nejsou a lékaři je také neevidují. "Etnickou příslušnost sterilizovaných žen nesledujeme," potvrdili za statistiky Ústav zdravotnických informací a statistiky a za gynekology profesor Jaroslav Živný z pražské porodnické kliniky U Apolináře. Tyto údaje od statistiků nyní žádá ministryně zdravotnictví Milada Emmerová, která se dohodla s ombudsmanem Otakarem Motejlem na spolupráci při vyšetřování údajně násilné sterilizace Romek. Dvě desítky romských žen na severu Moravy tvrdí, že byly ke sterilizaci donuceny.

Lékaři nabídnou ženě sterilizaci, pokud měla například tři porody císařským řezem a další těhotenství by ohrožovalo ji nebo plod. S počtem porodů, pokud byly nekomplikované, to nesouvisí. "Romka nebo jakákoli jiná žena. Je nám jedno, jestli má jedno dítě nebo deset, každý svého štěstí strůjce," podotkl profesor Živný.

V případě žen ze severu Moravy, které si stěžují, byla skutečnost zřejmě taková, že většina z nich svůj souhlasný podpis do lékařské dokumentace zanesla. V některých nemocnicích na Ostravsku totiž byla ještě nedávno souhlasná stanoviska s císařským řezem a sterilizací v jednom souvětí a ženy je dostaly k podpisu často až těsně před porodem.

Ústavní soud zrušil vyhlášku Chebu o zákazu pití alkoholu na veřejnosti

Město Cheb neuspělo s plánovanou prohibicí na veřejných prostranstvích. Ústavní soud zrušil spornou vyhlášku města o zákazu pití alkoholu na veřejnosti. Tato vyhláška neměla dostatečnou oporu v zákoně, uvedl ústavní soudce Jan Musil. Paušální zákaz konzumace alkoholu podle Ústavního soudu není možný. Maximálně by připadalo v úvahu zakázat nadměrnou konzumaci alkoholu, uvedl Musil. Druhým důvodem bylo nedostatečné vymezení, kterých prostor se má vyhláška týkat.

Vyhlášku u Ústavního soudu napadl jako protiústavní bývalý ministr vnitra Stanislav Gross. Radnice v Chebu zakázala žebrání a pití alkoholu na veřejných prostranstvích loni v létě. Chtěla tak obyvatele a turisty chránit před chováním některých skupin obyvatel, převážně bezdomovců.

Kongresové centrum Praha chce postavit budovu pro výstavy a rauty

Kongresové centrum Praha (KCP) chystá výstavbu nového objektu. Stavba za 120 až 180 milionů korun by měla nabídnout výstavní plochy a prostory pro společenské akce. Podle zástupců KCP budova s tímto využitím centru chybí. "Přišli jsme o sedm kongresů, protože jsme tyto prostory neměli," řekl novinářům odcházející ředitel centra František Dušek. Kongresové centrum by chtělo, aby nový objekt s užitnou plochou asi 6000 metrů čtverečních sloužil už pro kongres cestovního ruchu ASTA v roce 2006.

Strategického partnera chce KCP hledat zejména kvůli tomu, aby mu pomohl s úhradou dluhů, které vznikly v souvislosti s opravou a dostavbou centra o hotel a kanceláře před zasedáním Mezinárodního měnového fondu v roce 2000. KCP vydalo dvoumiliardové obligace, bankovní úvěry činí další zhruba miliardu korun. Centrum není schopno dluhy samo splatit.

Hejtman: V Dolních Rakousích by se mohli uplatnit pracovníci z ČR

Češi by mohli vyplnit některé mezery na trhu práce v Dolních Rakousích, řekl na tiskové konferenci v Českých Budějovicích dolnorakouský hejtman Erwin Pröll. Podle něj tam chybějí například zaměstnanci v sociálních službách. Pröll se proto chce zasadit o částečné umožnění vstupu pracovních sil z nových zemí EU do Rakouska. Obavy Rakušanů z přílivu pracovníků z nových zemí Evropské unie nebyly opodstatněné a nyní se zdá, že poptávka na dolnorakouském trhu práce nemůže být ze strany domácích pracovníků pokryta, připustil Pröll.

Na otevření čeká osm nových hraničních přechodů mezi Jihočeským krajem a Dolními Rakousy. Hejtmani obou regionů Jan Zahradník a Erwin Pröll se shodli na tom, že jejich otevření výrazně přispěje ke zvýšení turistické atraktivity a zlepšení vztahů a kontaktů na obou stranách hranice. Podle Zahradníka nebrání nic tomu, aby byly přechody otevřeny do konce letošního roku.

Čeští a slovenští hasiči nacvičovali likvidaci havárie ropovodu

Porucha na ropovodu Družba s nebývale velkým únikem ropy byla námětem rozsáhlého cvičení českých a slovenských záchranářů. Podle scénáře se stala porucha krátce po ránu při svážení dřeva z lesa. Část kmenů se nedaleko Hodonína, a to v těsné blízkosti hraniční řeky Moravy, zřítila na ropovod. Vzniklým otvorem pak uniklo 1300 litrů ropy. Dostala se i do řeky. Hasiči řeku Moravu přehradili na pěti místech nornými stěnami. Po této operaci začala dekontaminace. Větší havárie na Družbě se již delší čas nestala. Podle statistik řeší hasiči ročně v Česku asi 5000 ropných havárií. Většinu tvoří menší úniky ropných látek při dopravních nehodách.

Koupí panenky lze zachránit životy dětí v rozvojových zemích

Třetím rokem pokračuje v České republice projekt Adoptuj panenku a zachráníš dítě, který vyhlásil Český výbor UNICEF. Originální textilní panenky, které vyrobili děti a další dobrovolníci, se prodávají za 600 korun. To je cena očkovací látky proti šesti smrtelným nemocem pro jedno dítě. Novinářům to řekla ředitelka výboru Pavla Gomba. Slovo prodávají není zcela přesné, protože každá nabízená panenka má jméno a rodný list s adresou tvůrce. Ten, kdo za panenku zaplatí, by měl o prodeji informovat jejího výrobce. Každá panenka je jiná, i když vznikají podle jednotného střihu. V Česku se za dva roky podařilo prostřednictvím panenek získat prostředky na záchranu 2430 dětí.

Lidé do 35 let se cítí osaměle, když žijí s rodiči

Osamělost pociťuje 15 procent českých lidí do 35 let, kteří nemají partnera a žijí s rodiči. Ze stejně starých lidí, kteří žijí samostatně, jich považuje za svůj největší problém osamělost jen sedm procent. Údaje vyplývají z průzkumu agentury Median, který se konal během prvních šesti měsíců letošního roku a jehož se zúčastnilo přes 8000 lidí. Rozdíl mezi odpověďmi stejně starých lidí sociologové vysvětlují tím, že lidé žijící s rodiči jsou společností více tlačeni k osamostatnění se a založení rodiny. Zároveň ale mají vzhledem k povinnostem ve své rodině menší prostor k sociálnímu kontaktu - s přáteli či potenciálními partnery. Po 35. roce pociťuje osamělost pouze jedno procento lidí žijících s rodiči a osm procent lidí žijících samostatně. Důvodem může být to, že v tomto věku s rodiči či prarodiči žijí lidé, kteří si tuto variantu vybrali sami jako způsob života.

Muslimům začíná v pátek postní měsíc ramadán

Muslimům by měl v pátek 15. října po celém světě začít postní měsíc ramadán. Je devátým měsícem islámského lunárního kalendáře. V pražském islámském centru se během ramadánu denně po západu slunce koná společná večeře a večerní nepovinná modlitba, informoval ČTK Vladimír Sáňka z Islámské nadace. V Česku žije nebo studuje podle některých odhadů kolem 10.000 muslimů, podle jiných až dvojnásobek; islám vyznává také několik set rodilých Čechů.

V Kolíně nad Rýnem začínají české kulturní dny

Česká kultura se v těchto dnech představí v německém Kolíně nad Rýnem. Třídenní slavnost České dny přivítá například jednu z nejlepších českých violistek Věru Binarovou a pianistu Jana Petra. Akci pořádá kolínské Informační centrum o EU - Informationszentrum Europa a Česko představí mimo jiné i jako cíl turistického ruchu. Veroniku Hoffmannovou z informačního centra těší, že i krajané žijící v Kolíně a v okolí se o české dny zajímají. "Takže původní smysl byl prezentovat Českou republiku pro Kolíňany, ale zahřeje u srdce, když i Češi žijící tady, se o tyto dny zajímají," dodala. Návštěvníky by měly přilákat i české a moravské kulinářské speciality - guláš, becherovka nebo slivovice, nebo rychlokurs češtiny. Na březen 2005 připravuje Veronika Hoffmannová akci nazvanou Okouzlující Česko, která seznámí německé zájemce formou studijního výletu s českými a moravskými městy chráněnými v rámci UNESCO.

CzechTourism: Česko první turisty z Číny nadchlo, hodně utráceli

První turisty z Číny, kteří začali od září přijíždět, Česko nadchlo. ČTK to řekla mluvčí vládní agentury CzechTourism Hana Čermáková. Za suvenýry a služby neváhali utratit až 200 USD denně, zatímco průměrná útrata běžného turisty v ČR je 120 až 150 dolarů na den. Turisté z Číny k nám doposud nemohli cestovat. Od září jim to však umožňuje dohoda mezi EU a Čínou, na jejímž základě mohou čínské CK organizovat do zemí EU zájezdy. Počty Číňanů, kteří budou cestovat do Evropy, tak začnou postupně narůstat, řekl ředitel CzechTourismu David Gladiš. Jedním z prvních zájezdů, který vedl z nejlidnatější země světa do Česka, byla poznávací cesta čínských architektů. Zajímala je jak stará, tak nová architektura a především zakomponování nové výstavby mezi historické budovy, řekla Čermáková.

Ryb pro vánoční trh bude dost, ceny mohou i klesnout

Ryb bude letos na vánočním trhu podle ministerstva zemědělství dostatek. Roční domácí produkce podle odhadů podobně jako loni překročí 19.000 tun. Ministerstvo zemědělství vzhledem k nasycenosti trhu předpokládá, že by ceny před Vánoci proti loňsku neměly růst, mohly by i klesnout. Češi sní v průměru kolem kilogramu sladkovodních ryb na hlavu ročně a čtyřikrát více mořských produktů. Důvodem je nejen poměrně vysoká cena sladkovodních ryb, ale i výběr polotovarů a zaběhnutý zvyk pojídání kaprů jen o Vánocích.

Čtveřice Čechů si při zdolání Šiša Pangmy prožila krušné chvíle

Dramatický průběh měl nakonec úspěšný pokus českých horolezců vylézt na tibetskou osmitisícovku Šiša Pangmu. Zdeněk Hrubý, Radek Jaroš, Petr Mašek a Martin Minařík si prožili kruté chvíle, absolvovali prý nejnebezpečnější a nejtěžší výstup v životě. Na vrchol hory vysoké 8046 metrů se dostali v sobotu kolem osmé hodiny ranní středoevropského letního času. Návrat z vrcholu se o den oproti původnímu plánu protáhl a zanechal na členech expedice zdravotní následky. Stali se první českou a sedmou expedicí v historii, která horu zlezla obtížným alpským stylem bez použití kyslíkových přístrojů. Nejkrušnější chvíle si čtveřice prožila při závěrečném výstupu na stěně, která měla téměř pořád sklon 60 stupňů.

Čeští fotbalisté vyhráli v Arménii 3:0, dva góly dal Koller

Čeští fotbalisté zvítězili ve svém třetím utkání kvalifikace o postup na mistrovství světa v Jerevanu nad Arménií 3:0. Svými brankami se o výhru zasloužili spoluhráči z Dortmundu Jan Koller, který se trefil dvakrát, a Tomáš Rosický. Český tým se posunul v tabulce první skupiny z pátého na třetí místo za Finsko a Rumunsko.

Počasí

Bude oblačno, teploty vystoupí na 5 až 9, při malé oblačnosti až na 11 stupňů Celsi