Zprávy

Obstrukce opět přerušily jednání sněmovny

Necelou hodinu vydrželi ve čtvrtek poslanci pracovat bez obstrukcí. Jakmile měli hlasovat o odmítnutí odpovědi na interpelaci poslance Václava Exnera (KSČM) na premiéra Jana Fischera, klidné jednání se zadrhlo. Část poslanců se odhlásila, takže elektronický systém je evidoval jako nepřítomné, proto nemohli hlasovat. Předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) schůzi proto na 20 minut přerušil. "Ve Sněmovně bylo sice fyzicky přítomných poslanců dostatek, ale před hlasováním se někteří odhlásili tak, že počet přihlášených klesl pod 67, což je minimální počet potřebný pro to, aby byla sněmovna způsobilá se usnášet," komentoval situaci Vlček. Obstrukcím se vyhnulo pouze schvalování programu jednání. Většina bodů, o které vedla pravice a levice spory a kvůli nimž vznikaly obstrukce, byla zařazena na mimořádné schůze. Na žádost ČSSD bylo jedno mimořádné zasedání sněmovny svoláno na úterý. Jednat by se zde mělo například o vyplácení 13. důchodů, o zrušení regulačních poplatků ve zdravotnictví či o zvýšení mateřské. Hned dvě mimořádné schůze svolal předseda sněmovny na příští středu. Obě iniciovali poslanci ODS. Chtějí jednat například o údajné korupci v kauze nákupu letounů Jas-39 Gripen či o státním dluhopisovém programu.

ODS kritizovala návrhy ČSSD na změny důchodů

Místopředseda ODS Petr Nečas ve čtrvtek kritizoval předvolební slib ČSSD, že sociální demokracie zajistí důchody v poměru 74 procent k průměrné čisté mzdě. Nyní je to asi 54 procent. Opatření by podle Nečase zvýšilo státní výdaje o více než 120 miliard korun. ODS také odmítla návrh ČSSD na vyplacení 13. důchodu s tím, že k tomu není důvod, protože se seniorům nezvýšily výdaje. Sociální demokraté kritiku odmítli. ODS naopak vyčetli, že senioři nejsou její prioritou. "Náklady rodin důchodců nerostou v průměru tak výrazně, aby museli být za toto kompenzováni. Zní to tvrdě, ale je to pravda," prohlásil předseda ODS Mirek Topolánek. Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach kritiku ODS odmítl. Jednorázový příspěvek podle něj má důchodcům kompenzovat růst životních nákladů, který způsobilo mimo jiné zvýšení DPH a cen nájmů. Dlouhodobým cílem ČSSD je zachovat průběžné financování důchodového systému a nevyvádět z něj peníze. ČSSD podle Škromacha připravuje důchodovou reformu, měla by ale být "citlivá" a založená na solidaritě lidí s vyššími a nižšími příjmy.

Poslanci chtějí bránit laserovým útokům na letadla změnou zákona

Poslanci chtějí bránit laserovým útokům na přistávající a startující letadla přílepkem k atomovému zákonu. Podle předpokladů do něho vloží novelu zákona o civilním letectví o zákazu používání laserů v okolí letišť, řekl poslanec KSČM Pavel Hojda. V atomovém zákoně navrhují poslanci ČSSD příspěvky obcím v havarijních zónách jaderných elektráren. V novele zákona o civilním letectví by dostal Úřad pro civilní letectví pravomoc vymezit kolem letišť ochranné pásmo, ve kterém by se lasery nesměly používat. Lidem, kteří by zákaz porušili, by hrozila až třímilionové pokuta přímo od úřadu, řekl jeho ředitel Josef Rada. V případě nedbalostního skutku by to bylo tři až osm let vězení, dodal. Útoky na letouny u ruzyňského letiště se rozmohly podle Rady koncem loňského roku. Bylo jich údajně sedm, zatím žádný z nich nevedl k nebezpečné události.

MO chce mít smlouvu na dodávku 8000 pušek hotovou do měsíce

Ministerstvo obrany chce asi do 30 dnů sepsat smlouvu s Českou zbrojovkou na dodání 8000 nových pušek pro armádu. ČTK to sdělila mluvčí obrany Lucie Kubovičová. Zbrojovka se zbraní ČZ 805 v tendru porazila belgickou firmu Herstal, zastupovanou dodavatelskou firmou MPI Group. Armáda na pořízení nových pušek vyčlenila 1,5 miliardy korun. Ministerští úředníci podle mluvčí nyní jednají se zástupci České zbrojovky o podrobnostech smlouvy. Rozpočet resortu pro letošní rok s nákupem zbraní počítá. Obrana tudíž nebude muset žádat vládu o vyčlenění dalších finančních prostředků. Ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík ve středu vyjádřil přesvědčení, že se smlouvu podaří uzavřít během několika týdnů. Cenu nabízených pušek odmítl sdělit s odůvodněním, že jde o obchodní tajemství.

V nejtěžší armádní soutěži obhájili prvenství studenti z Brna

Vítězem letošního ročníku nejtěžší sportovní soutěže české armády Winter Survival, která se od neděle konala v Jeseníkách, se stal tým brněnské Univerzity obrany ve složení Luděk Čičmanec, Jan Tvrdík a Jan Tancibudek. Družstvo studentů z Brna navíc v soutěžním klání obhájilo loňský triumf. ČTK to řekl mluvčí soutěže Pavel Pazdera. Na druhém místě za vítězným týmem z Brna skončilo družstvo 73. tankového praporu z Přáslavic, bronzovou příčku obsadili vojáci ze Základny munice v Týništi nad Orlicí. Na startu 16. ročníku armádního mistrovství v zimním přírodním víceboji se objevilo celkem 18 tříčlenných týmů. Většinu z nich tvořila družstva české armády, klání se ale účastnily i soutěžící z Polska, Slovenska a Belgie. Osm týmů nakonec extrémní soutěž vzdalo. Jediná žena, která se klání účastnila, závod dokončila.

Hřebčín v Kladrubech se privatizovat nebude, slíbil ministr

Ministerstvo zemědělství neplánuje privatizaci Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem na Pardubicku. Prohlásil to ve čtvrtek ve sněmovně ministr Jakub Šebesta, kterého kvůli hřebčínu interpelovali hned tři poslanci. Ministr zopakoval, že přeměnou státního podniku na příspěvkovou organizaci chce získat peníze na jeho záchranu. Proti případné privatizaci začalo už v lednu občanské sdružení CES organizovat petici. Důvodem byla nabídka britské společnosti Northcroft na finanční spolupráci při obnově hřebčína. "Tato nabídka byla přijata na ministerstvu zemědělství, byla posouzena a byla odmítnuta," uvedl ministr Šebesta s tím, že jeho úřad se takovou cestou nehodlá vydat. "Veškeré kroky, které činíme, a je to přechod na příspěvkovou organizaci, jsou z jednoho jediného důvodu - zachránit tuhle národní kulturní památku," uvedl Jakub Šebesta. Přeměna má umožnit získání evropských dotace ve výši 300 milionů korun. Státní podnik totiž o dotace žádat nemůže. Národní hřebčín Kladruby je nejstarším velkým hřebčínem na světě, loni od jeho založení uplynulo 430 let. Od roku 2002 je kladrubský hřebčín a kmenové stádo tamních běloušů národní kulturní památkou.

Jan Fischer žádá prověřit, zda se kontroly ČEZ konají podle zákona

Premiér Jan Fischer apeloval na ministra financí Eduarda Janotu a další státní akcionáře ČEZ, aby dohlédli na zákonnost procesů v energetické firmě. Předseda vlády také zdůraznil, že žádná instituce nemůže vytvářet jednotky či skupiny, které by mohly suplovat činnosti ve výhradní kompetenci státu. Kontroloři odboru netechnických ztrát (NTZ) energetického giganta v minulých letech procházeli například výcvikem ve střelbě a někteří nyní čelí obvinění z vydírání. Firma se brání tvrzením, že se tito její zaměstnanci často dostávají do rizikových situací. Média v úterý od zástupců jedné z malých politických stran získala videozáznamy, na kterých se pracovníci NTZ mimo jiné cvičí ve střelbě. Další video zachycovalo sebevraždu muže, který se zastřelil, když ho navštívili kontroloři útvaru. Od roku 2008 čelí tři desítky zaměstnanců NTZ obvinění, že vydírali odběratele elektřiny. Údajně vstupovali bez povolení na jejich pozemky a nutili je k zaplacení vysokých částek za "černý odběr".

Ředitel ČEZ dočasně odvolal šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů

Ředitel firmy ČEZ Martin Roman dočasně odvolal z funkce šéfa kontroverzního útvaru kontrolorů Karla Vaniše. Chce prošetřit, proč měl Vaniš při pracovním výjezdu zbraň. ČTK o tom informoval mluvčí ČEZ Ladislav Kříž. Tři desítky pracovníků oddělení netechnických ztrát (NTZ) jsou od roku 2008 obviněni z vydírání odběratelů elektřiny a čelí kritice kvůli metodám své práce. Podle mluvčího měl Vaniš u sebe soukromou, legálně drženou zbraň při jednom z pracovních výjezdů v roce 2006. Ředitel Roman se o tom prý dověděl až nyní. Ještě na středeční tiskové konferenci Vaniše i jeho podřízené hájil s tím, že při kontrolách mnohdy riskují své životy.

Europoslanci hrozí, že odmítnou dohodu EU s USA o sdílení dat

Dohoda mezi Evropskou unií a Spojenými státy o sdílení dat týkajících se bankovních převodů je v ohrožení. Europoslanci totiž hrozí, že dohodu, kterou USA berou jako jednu z klíčových os boje proti terorismu, odmítnou. Podle týdeníku European Voice středoleví a liberální poslanci stojí v čele kritiků dohody, která zatím na devět měsíců umožňuje americkým úřadům přístup do evropských záznamů o převodech prostřednictvím mezinárodní bankovní sítě SWIFT. Socialisté a liberálové jsou druhou a třetí největší frakcí v Evropském parlamentu. K jejich boji proti dohodě se zřejmě přidají i zelení a některé další menší skupiny. Hlasovat se o ní bude patrně již příští týden na plenárním zasedání EP ve Štrasburku. Dočasná dohoda platí teprve od počátku tohoto měsíce. Parlamentu však loňským vstupem lisabonské smlouvy o reformě EU v platnost stouply pravomoci, takže je třeba i souhlas europoslanců. Pokud by řekli ne, byl by dokument zřejmě neplatný.

ČNB počítá letos i nadále s růstem ekonomiky o 1,4 pct.

Česká národní banka ponechala ve své nové prognóze odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 1,4 procenta. Pro příští rok odhad růstu hrubého domácího produktu mírně zhoršila na 2,1 procenta. Na čtvrteční tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma. Loni podle odhadů ČNB ekonomika klesla o 3,9 procenta. V listopadu ČNB počítala s poklesem o 4,4 procenta. Podle odhadů ministerstva financí čeká letos ekonomiku růst o 1,3 procenta a příští rok o 2,6 procenta. Mezinárodní měnový fond předpokládá letos růst o 1,5 procenta. Analytici letos očekávají zvýšení výkonu ekonomiky mezi jedním až dvěma procenty. "Nijak se nezměnil náš náhled na ekonomiku a nedošlo k žádným dramatickým změnám," uvedl Tůma. Podle něj trvalejší vzestup ekonomiky přijde až v příštím roce v souvislosti s výraznějším oživením v zahraničí. Letos ekonomika podle ČNB nejdříve v prvním čtvrtletí stoupne až ke dvěma procentům, poté bude její růst zvolňovat.

Nová prognóza ČNB počítá letos s posílením koruny na 25,50 Kč/EUR

Nová prognóza České národní banky počítá pro tento rok s mírně větším posílením kurzu koruny. ČNB očekává v tomto roce kurz kolem 25,50 Kč/EUR, zatímco počátkem loňského listopadu odhadovala 25,70 Kč za euro. Guvernér centrální banky Zdeněk Tůma po jednání bankovní rady řekl, že posilování koruny bude velmi pozvolné. Posílení koruny může podle odborníků ještě dále ztížit situaci některých exportních firem, které již nyní jsou pod tlakem v důsledku slabé zahraniční poptávky. Z pohledu inflace je silnější koruna pozitivem, které by se mohlo odrazit v nižším růstu cen.

Farmáři zvažují první letošní demonstrace kvůli mléku a řetězcům

Tuzemští zemědělci zvažují první letošní demonstrace. Kvůli stále nízkým výkupním cenám mléka by mohli v dohledné době demonstrovat před mlékárnami. Farmáři z Pardubicka navíc vyzývají vedení Agrární komory k organizaci protestu před prodejnami obchodních řetězců. ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. Podle něj je většina členů komory pro demonstrace, což dokládá výsledky ankety mezi členskými subjekty. "Více než 70 procent respondentů chce, aby se udělaly akce proti řetězcům s tím, že se jich osobně zúčastní, stejné číslo chce, aby se udělaly akce proti mlékárnám s tím, že se jich zúčastní," uvedl Veleba. O případném konání protestů před mlékárnami tak nejspíše rozhodne výsledek jednání chovatelů krav s majiteli mlékáren v příštím týdnu. "Do té doby nebudeme dělat nic," poznamenal Veleba, podle nějž ceny mléka po růstu v uplynulých měsících opět stagnují. Propad cen komodity trápí farmáře již déle než rok.

Škoda Auto začne v Egyptě prodávat Superb, je již na 102 trzích

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto začne na egyptském trhu prodávat svou vlajkovou loď - Škodu Superb. Bude to po Fabii, Octavii a Roomsteru čtvrtý model Škody prodávaný v Egyptě. Loni v Egyptě prodala 3581 vozů, řekl ČTK mluvčí firmy Jaroslav Černý. Škodovky jsou nyní k dostání na 102 světových trzích. Přesný termín zahájení prodeje firma zatím neuvedla, vůz v Egyptě představí v neděli. Kolik superbů plánuje na tamní trh dodat, firma nezveřejnila. Egyptský je však pro českou automobilku i s okolními africkými zeměmi velmi perspektivní. "Co se týče Egypta, spolu s ostatními zeměmi severní Afriky zde vidíme potenciál do budoucna," podotkl mluvčí. Automobilka v současné době prodává své vozy na pěti kontinentech. Mezi úspěšné trhy patří tradičně Německo, nejrychleji rostoucím je v současné době Čína.

Ombudsman Motejl: Invalidům hrozí bída, pokud jim zákonodárci nepomohou

Ombudsman Otakar Motejl žádá, aby zákonodárci urychleně změnili zákon o pomoci v hmotné nouzi. Tisícům invalidů prý kvůli němu hrozí bída. Od loňska jim stát dává méně peněz. Na to, že současná novela zákona je podle něj špatná, upozorňuje marně již půl roku. Zákon o pomoci v hmotné nouzi byl novelizován k 1. lednu 2009. Přijat byl s cílem omezit dlouhodobou závislost lidí na sociálních dávkách a zajistit, že dávky budou vypláceny jen těm, kteří se snaží najít si práci. Byl projevem nulové tolerance k občanům parazitujícím na sociálním systému státu. Loňská novela ale podle Motejla silně postihla invalidy, kteří se ocitli téměř bez peněz. Přišli o podstatnou část dávek. Tvrdě dopadla hlavně na postižené ve třetím stupni invalidity, tedy lidem s nejtěžším zdravotním postižením.

Lékař: Dopady zemětřesení na Haiti jsou nejhorší, jaké jsem zažil

Dopady lednového zemětřesení na Haiti jsou podle traumatologa německé University Tübingen Bernda D. Domrese nejhorší, jaké kdy zažil. Lékaře, který v minulosti zasahoval po zemětřesení na různých místech světa již devětkrát, překvapila především chudoba a primitivní podmínky při záchraně lidí. Domres to ČTK řekl na zahájení mezinárodního kongresu Medicína katastrof v Brně. "Byl jsem jako lékař po zemětřesení například v Itálii, Peru, Iránu, Arménii nebo Alžírsku, ale nikdy ne v tak chudé zemi. Jen v hlavním městě byly zasaženy zhruba dva miliony lidí," řekl Domres. Při neštěstí zahynulo podle odhadů na 200.000 lidí, dalších 250.000 utrpělo zranění. Ročně přitom zemře na důsledky zemětřesení průměrně 20.000 lidí po celém světě. Jeho tým strávil na Haiti deset dní, hlavně v počátcích se musel vypořádat s velmi primitivními podmínkami. Nefungovala elektřina, v budovách netekla voda. Na řadu zákroků, včetně amputace končetin, musel Domres používat například pilku na kapesním nožíku.

ČLK: Lékaři chtějí lepší podmínky očkování proti pneumokoku

Praktičtí dětští lékaři nadále požadují, aby jim ministerstvo zdravotnictví zajistilo lepší podmínky očkování proti pneumokokům. Přejí si, aby mohli vakcínu psát na recept jako v jiných zemích. Nyní ji musejí nakupovat sami od distributora. Prezident České lékařské komory Milan Kubek považuje postup za "naprosto nestandardní". Podle něj lékaři očkovat proti pneumokokům chtějí, odmítají však za něj nést ekonomické riziko. Plošné dobrovolné očkování nejmenších dětí proti pneumokoku umožnil zákon od 1. ledna. ČLK požaduje od ministerstva písemnou záruku toho, že lékaři dostanou očkovací látku proplacenu pojišťovnou. Písemnou garanci úhrady vakcíny dostali lékaři podle mluvčího Vlastimila Sršně v metodickém pokynu, který je dostupný na webu ministerstva.

Pozemky na Hradčanech nepatřily Schwarzenbergovi v době smrti

Pozemky na Hradčanech u Schwarzenberského a Salmovského paláce v době smrti Adolfa Schwarzenberga již šlechtici nepatřily. Rozhodl o tom pražský městský soud, který tak s konečnou platností zamítl žalobu dědičky hlubocké větvě šlechtického rodu Schwarzenbergů Alžběty Pezoldové. Schwarzenberg zemřel v roce 1950, pozemky přešly na stát o dva roky dříve. "S rozhodnutím nesouhlasíme, podáme dovolání k Nejvyššímu soudu," řekl po jednání právník Pezoldové Viktor Rossmann. U soudu argumentoval tím, že se zvláštní zákon z roku 1947, takzvaný Lex Schwarzenberg, nevztahoval na nemovitosti na Hradčanech. Podle něj totiž nesloužily zemědělskému, průmyslovému ani obchodnímu účelu. Pezoldová, dědička posledního šlechtického majitele Adolfa Schwarzenberga, si v Česku dělá nárok na stovky nemovitostí z někdejšího majetku hlubocké větve Schwarzenbergů, jehož hodnotu odborníci odhadují na 40 miliard korun. Soudila se například o zámky v Hluboké nad Vltavou a Českém Krumlově, budovu pivovaru Bohemia Regent v Třeboni a několik domů v Praze na Smíchově.

Ekologové budou v Beskydech mapovat výskyt velkých šelem

Ochránci přírody i dobrovolníci se na konci února vydají do Chráněné krajinné oblasti Beskydy (CHKO), aby zde zmapovali výskyt velkých šelem. V oblasti se tradičně vyskytují vlci, rysi a medvědi. Cílem akce je nejen shromáždění dat o pohybu a výskytu těchto zvířat, ale také jejich ochrana před pytláky. Ochránci přírody mapují výskyt a pohyb velkých šelem v Beskydech pravidelně. Loňská akce potvrdila, že v oblasti žije minimálně 16 rysů, osm vlků a tři medvědi. Největším nepřítelem těchto ohrožených druhů šelem je člověk. Ilegální lov představuje vážnou překážku jejich přežití. Podle ochránců viditelná přítomnost hlídek pomůže pytláky od střelby odradit. Zastřelení rysové či důkazy o upytlačených vlcích a medvědech nejsou v Beskydech žádnou výjimkou.

Cenu Ferdinanda Peroutky dostali Šustrová, Kosatík a Macháček

Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2009 získali Petruška Šustrová, Pavel Kosatík a Jan Macháček. Prestižní novinářské ocenění již popatnácté udělilo Sdružení Ferdinanda Peroutky. Osobnosti si ho ve čtvrtek převzaly v panteonu Národního muzea v Praze. ČTK o tom informovala Margareta Vojtková ze Sdružení Ferdinanda Peroutky. Petruška Šustrová se proslavila nejen jako novinářka, ale především jako disidentka. Také ekonomický novinář Jan Macháček působil v disentu. Spisovatel a novinář Pavel Kosatík se nejprve věnoval literatuře science-fiction, kterou vydával i v samizdatech. Sepsal také několik knih o historii první republiky, mimo jiné i o Ferdinandu Peroutkovi.

Vláda by měla vyhlásit 38 nových národních kulturních památek

Vláda by měla na svém pondělním jednání vyhlásit 38 nových národních kulturních památek (NKP). Je mezi nimi třeba Plečnikův kostel v Praze na Vinohradech, kubistický dům U Černé Matky Boží, brněnský hotel Avion, vila Primavesi v Olomouci i technické stavby. Z movitých památek bude nejvyšší ochranu státu požívat zlomek latinského překladu Dalimilovy kroniky nebo železniční motorový vůz Slovenská strela z roku 1936. Materiál, který ministři dostanou, zahrnuje návrh na prohlášení 33 nemovitých a pěti movitých NKP, a to ze všech krajů, sdělila ČTK Viktorie Plívová z tiskového oddělení ministerstva kultury, které návrh předkládá. Prohlásit objekt či předmět za kulturní památku má v kompetenci sám úřad, NKP pak prohlašuje vláda. Pokud kabinet současný návrh schválí, seznam NKP se rozšíří od letošního 1. července. Národních kulturních památek by pak v zemi bylo 274. Vedle historických staveb se mezi NKP v posledních letech prosazují i stavby novější, průmyslové i technické.

Nový festival v Brně uvede oscarové kandidáty

Nový brněnský festival Cinema mundi promítne v sedmi dnech stovku celovečerních a 50 krátkometrážních filmů. Zahájí jej americké válečné drama Smrt čeká všude (The Hurt Locker). Film režisérky Kathryn Bigelowové patří k favoritům oscarového klání a v české distribuci zatím chybí, sdělili pořadatelé. Kvůli nedostatku peněz musel ambiciózní festival omezit plánovaný počet hostů. Ze známějších zahraničních jmen přijedou například Miguel Littin z Chile a Rumun Corneliu Porumboiu. Festival v hlavním programovém bloku představí filmy, které bezmála 60 zemí světa vyslalo do boje o Oscara za nejlepší zahraniční film roku 2009. Podle dramaturga přehlídky Jiřího Králíka, bývalého šéfa Letní filmové školy v Uherském Hradišti, podobně zaměřený festival dosud neexistuje. Hlavním pořadatelem festivalu je Kinematograf bratří Čadíků, jeho dějištěm bude od 24. února do 3. března multiplex Velký Špalíček v historickém středu Brna.

V dvorské zoo měl premiéru film o přesunu vzácných nosorožců

V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku měl ve čtvrtek premiéru snímek nazvaný Poslední šance na přežití, který zachycuje projekt záchrany severního bílého nosorožce. Čtveřice těchto nosorožců odletěla z dvorské zoo do keňské rezervace Ol Pejeta vloni v prosinci, všem zvířatům se daří dobře, řekla ČTK ředitelka zoo Dana Holečková. "Všichni nosorožci již chodí do velkého travnatého výběhu a až si zvyknou na elektrické ohradníky, budou v ještě větším prostoru," řekla Holečková, která tvrdí, že u zvířat se neobjevily po transportu žádné potíže. "Naopak, u samic je viditelná změna chování, což považuji za veliký počin. Dokonce chovatelé měli pocit, že samice Nájin měla říji, což prokáže vyšetření trusu," řekla Holečková. Zhruba padesátiminutový snímek přibližuje kromě transportu nosorožců také jejich první dny v Africe.

Ze sportu:

Hlavní část české olympijské výpravy ve čtvrtek odletěla do Vancouveru. Na palubě speciálu boeing bylo 48 sportovců a celkem 106 osob. Do Kanady tak zamířila více než polovina českých aktivních účastníků her, protože v nominaci je dohromady 93 jmen. Prvním speciálem za Atlantik odcestovali biatlonisté, sjezdaři, sdruženáři, skokani na lyžích v čele s nejlepším Čechem ve Světovém poháru Antonínem Hájkem, bobisté, sáňkaři, běžkyně na lyžích, krasobruslař Tomáš Březina nebo rychlobruslařka na krátké dráze Kateřina Novotná.

Běžkyně Lenka Masná obsadila druhé místo v závodu na 800 metrů na halovém mítinku v Düsseldorfu. Už jistá účastnice mistrovství světa v Dauhá prohrála o desetinu sekundy s Ukrajinkou Natalijí Lupuovou. Za svým letošním maximem zaostala Masná výkonem 2:02,96 minuty o více než sekundu.

Jednotný systém baráží mezi všemi soutěžemi chce zavést od příští sezony Český svaz ledního hokeje. Výkonný výbor přišel s návrhem, aby v extralize šly místo jednoho klubu do prolínací soutěže dva celky. Také v první lize by měla být zavedena místo přímého sestupu baráž. Změna systému v extralize řízené Asociaci profesionálních klubů ledního hokeje by měla podle prezidenta svazu Tomáše Krále projít i přes případný nesouhlas klubů, protože soutěž spadá pod ČSLH. Šéf extraligy Stanislav Šulc počítá s tím, že svaz svou představu prosadí.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Zataženo až oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mrholení. Teploty - 1 až + 3 stupně Celsia.