Zprávy

Návrh ČSSD a KSČM na regulaci hazardu dostal šanci

Poslanecká sněmovna dala v prvním čtení šanci návrhu ČSSD a KSČM na omezení hazardu. Návrh obcím dává například právo rozhodovat pomocí vyhlášek o umístění loterií a heren na veřejně přístupných místech. Navrhovatelé také chtějí zakázat, aby loterijní firmy dávaly peníze neziskovým organizacím, které sami zřídily. Ve sněmovně jsou ještě další návrhy na omezení hazardu, například lidovecký, senátní a hlavního města Prahy. Další připravuje vláda. Návrhem, pod nímž jsou podepsání poslanci ČSSD a poslanec KSČM Petr Braný, se nyní bude zabývat sněmovní rozpočtový výbor. Žádný z poslanců z jakékoli strany se návrh nepokusil zamítnout. Pro projednání v rozpočtovém výboru hlasovalo 156 přítomných poslanců napříč sněmovnou, proti nebyl žádný. Ministr financí Eduard Janota řekl, že jeho ministerstvu by nevadilo, kdyby videoloterijní terminály povolovaly obce. Podpořil také průhlednější nakládání s odvody loterijních firem na obecně prospěšné účely.

Topolánek žádá Pecinu, ať prošetří údajnou korupci kolem gripenů

Předseda ODS Mirek Topolánek vyzval ministra vnitra Martina Pecinu, aby podnikl kroky k co nejrychlejšímu prošetření dodávek stíhaček Jas-39 Gripen do Česka. Pecina by podle Topolánka měl zohlednit nedávné výsledky vyšetřování kauzy v Británii. Zdejší protikorupční úřad minulý týden obžaloval bývalého agenta britského zbrojařského koncernu BAE, rakouského obchodníka Alfonse Mensdorffa-Pouillyho, kvůli korupci kolem prodeje gripenů do Česka, Maďarska a Rakouska. "Podezření britského úřadu, že v celé kauze byli korumpováni a zkorumpováni čeští politici nesmí být zameteno pod koberec," prohlásil Topolánek. Podle něj kauza gripenů poškozuje obraz Česka v zahraničí. Místopředseda ODS Petr Nečas obvinil z podílu na kauze představitele ČSSD, kteří o prodeji a později o pronájmu stíhaček jednali. Podle něj bývalý sociálnědemokratický ministr zahraničí Jan Kavan v záběru skryté kamery švédské televize mluvil o tom, že řada politiků úplatek v kauze přijala.

Komise ke kauze Morava a Krakatici zůstávají bez předsedů

Sněmovna nezvolila předsedy vyšetřovacích komisí k údajnému obstarávání kompromitujících materiálů na poslance a k prorůstání organizovaného zločinu do politiky. V prvním kole neuspěl nikdo z navržených kandidátů, do každé komise byli dva - z ODS a ČSSD. Všichni postoupili do druhého kola volby. Při volbě předsedy komise ke kompromitujícím materiálům dostal Miroslav Svoboda (ČSSD) 70 hlasů, Jan Vidím (ODS) 67 hlasů. Hlasovalo 184 poslanců. Komise vznikla v souvislosti s případem bývalého poslance ODS Jana Moravy, kterého média přistihla, jak se snaží získat kompromitující informace o některých jiných poslancích. Do druhého kola volby šéfa komise k prorůstání organizovaného zločinu a politiky postoupili Stanislav Křeček, jenž dostal 74 z 184 hlasů, a Jiří Polanský (ODS), kterého volilo 70 poslanců. Komise by se měla by se zabývat otázkami kolem spisu Krakatice, který mimo jiné mapuje aktivity zavražděného kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Bez předsedů se vyšetřovací komise nemohou scházet a pracovat. Vyšetřovacích komisí založila sněmovna k různým záležitostem řadu. K ničemu většinou nedospěly.

Poslanci dali šéfovi NKÚ Dohnalovi pokutu za odmítnutí kontroly

Sněmovní kontrolní výbor udělil prezidentovi Nejvyššího kontrolního úřadu Františku Dohnalovi pokutu 50.000 korun za to, že neumožnil poslancům kontrolu hospodaření úřadu. O pokutě rozhodli poslanci na uzavřené části jednání výboru. Dohnal novinářům řekl, že se o dalším postupu poradí s právníkem. Dohnal loni v prosinci neumožnil poslancům aby ve spolupráci s najatou auditorskou firmou zkontrolovali údajné nedostatky v hospodaření a plýtvání penězi. Na ně již loni v březnu upozornilo kolegium úřadu. Dohnal ale veškerá obvinění odmítá. Kontrolu prý neumožnil proto, že pro ni neexistuje zákonný předpis, který by ji upravoval. Úřad podle poslanců neplní svou zákonnou povinnost, nevytvořil podmínky pro kontrolu a Dohnal jako jeho prezident neposkytl součinnost. Pro rozhodnutí podle předsedy výboru Vladimíra Koníčka hlasovalo všech 13 přítomných poslanců.

CVVM: Většina lidí je spokojena s Fischerem a činností vlády

Většina lidí je podle lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) spokojena s premiérem Janem Fischerem a s činností, programem a komunikací vlády s veřejností. S personálním složením kabinetu je však spokojena jen necelá polovina a více než třetina je nespokojena, zjistil průzkum, jehož výsledky CVVM uveřejnilo na svém webu. S osobou ministerského předsedy Fischera je podle CVVM spokojeno 75 procent, s činností kabinetu 66 procent a s jejím programem a komunikací s veřejností shodně 56 procent lidí. S personálním složením vlády bylo v lednu spokojeno 48 procent a nespokojeno 35 procent dotázaných. Velkou oblibu Fischera již několik měsíců ukazují i průzkumy jiných agentur. Fischerův kabinet, který začal vládnout loni na jaře, si ve všech těchto ukazatelích vede nejlépe ze všech českých vlád od konce 90. let. S předsedou předchozí vlády Mirkem Topolánkem (ODS), jehož kabinetu vyslovila Poslanecká sněmovna loni na jaře nedůvěru, bylo v únoru roku 2007 spokojeno 29 procent lidí a s jeho předchůdcem Jiřím Paroubkem (ČSSD) v červnu 2005 přesně 54 procent občanů.

Ministr Kohout bude asi ve čtvrtek propuštěn z nemocnice

Ministrovi zahraničí Janu Kohoutovi, který byl kvůli náhlé nevolnosti v úterý hospitalizován, je lépe. Ve čtvrtek bude možná propuštěn z nemocnice, řekl mluvčí ministerstva zahraničí Filip Kanda. Šéf české diplomacie je v nemocnici na pozorování. Kohoutův dlouhodobý program česká diplomacie neruší, protože ministrův zdravotní stav označili lékaři jako dobrý. Kohout se kvůli zdravotní indispozici nemohl účastnit úterního jednání sněmovny. Ministerstvo zahraničí ani neuvedlo, o jaký typ nevolnosti šlo. Kohout byl koncem minulého týdne v Londýně na mezinárodní konferenci o Afghánistánu. V pondělí se účastnil pravidelného jednání vlády i následné tiskové konference.

Poslanci stihli projednat jen čtyři zákony

Pokud by poslanci chtěli projednat vše, co si na středeční odpoledne zařadili, čekalo by je dalších víc než 20 bodů. Mezi nimi je například vládní protikorupční balíček nebo zpráva o vyšetřování korupce při pořizování stíhaček gripen. Od půl třetí, kdy začalo odpolední jednání, stihli poslanci projednat jen čtyři návrhy zákonů. Nejprve projednali sociálnědemokratický a komunistický návrh na omezení hazardu, poté podpořili návrh ČSSD, který má zamezit reklamním katalogovým podvodům. K novému projednání vrátili novelu zákona o provozu na pozemních komunikacích, která mj. řeší výmluvy řidičů na osobu blízkou. Jen debatou o ní strávili víc než hodinu a půl. Stihli ještě vyslechnout výsledky voleb předsedů sněmovních vyšetřovacích komisí.

ČSSD požádala o svolání mimořádné schůze, brání se tak taktice ODS

ČSSD požádala o svolání mimořádné schůze sněmovny. Reagovala tak na chování ODS, které je podle ní obstrukcí. Schůze by mohla být příští týden v úterý nebo ve středu. ČSSD na ní chce schvalovat své návrhy a některé vládní předlohy. Sociální demokraté chtějí, aby se na mimořádném jednání rozhodlo o vrácení mateřské na úroveň roku 2009, zrušení třídenní čekací lhůty u nemocenské, zrušení poplatků ve zdravotnictví a návrhu na mimořádný třináctý důchod. Právě tyto návrhy se ODS snaží ve sněmovně blokovat, protože podle ní neúnosně prohlubují schodek státního rozpočtu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek občanské demokraty obvinil z toho, že jednání sněmovny zdržují způsobem, který je podle něj "čistou negací". "Je to prostě projev arogance ze strany ODS: Nechcete se podřídit naší vůli, nic nebude," popsal přístup ODS. Připustil přitom, že i ČSSD se v minulosti ve sněmovně uchýlila k obstrukcím. Snažila se ale přitom prý komunikovat a hledat kompromis, tvrdí Paroubek.

Zelení chtějí jednat s Fischerem o opatřeních z tripartity

Strana zelených chce jednat s premiérem Janem Fischerem o některých krátkodobých protikrizových opatřeních, na nichž se shodla tripartita. Podle zelených jsou pochybné. Jde například o podporu dostavby temelínské jaderné elektrárny, obnovy elektrárny Prunéřov a výstavby jezů na Labi, řekl předseda zelených Ondřej Liška. Zelení také kritizují návrh nepředkládat předlohy, které by vedly ke snížení konkurenceschopnosti. Jde o novelu horního zákona a zákona o ochraně ovzduší. Sociální partneři dále podporují návrh aktualizace státní energetické koncepce, který zpracovalo ministerstvo průmyslu a obchodu. Plán na dostavbu Temelína, obnovu Prunéřova a státní energetická koncepce nepatří mezi krátkodobá opatření proti hospodářské krizi, zdůraznil Liška. O výstavbě jezu na Labi pochybuje řada odporníků, pokračoval. Šéf zelených doufá, že Fischer se s nimi sejde ještě před pondělím jednáním vlády, na níž mají ministři návrh tripartity projednat. Podle poslance SZ Martina Bursíka jde o knihu "přání lobbistů a šejdířů". Bursík se v minulých dnech kvůli hornímu zákonu dostal s Fischerem do ostrého sporu. Ministr životního prostředí nominovaný zelenými Jan Dusík zdůraznil, že v případě Temelína a Prunéřova bude pokračovat posouzení vlivu na životní prostředí, jak ukládá zákon. Normu o ochraně ovzduší vládě předloží.

Ústecká SZ by chtěla Bursíka jako lídra

Ústečtí zelení se rozhodli otevřít kandidátku pro sněmovní volby, podle zdrojů zevnitř strany by se tam lídrem mohl stát bývalý šéf zelených a exministr Martin Bursík. Podle předsedy ústecké organizace Petra Klepiše ale Bursík váhá, zda do sněmovny vůbec kandidovat, a to kvůli útoku, kterému čelí ze strany těžařů. Bursík v úterý prohlásil, že proti němu společnost Czech Coal vede diskreditační kampaň, když tvrdí, že jí radil v otázce prolomení těžebních limitů uhlí. Předseda zelených Ondřej Liška řekl, že očekává, že se Bursík rozhodne do pátku, tedy do konání stranických konferencí, které se v sobotu a v neděli uskuteční Praze a v Ústí. Nevyloučil ani, že by sám mohl vést pražskou kandidátku. "To je úplně otevřené, objevila se taková spekulace. Já ji nebudu komentovat," řekl. Zatím je lídrem SZ v Jihomoravském kraji. V Bursíkově rozvažování podle něj hraje roli nejen čerstvá kauza, ale i celkové rozmýšlení, "kam má pokračovat dál". Lídr zelených se v Ústeckém kraji utká s šéfem ČSSD Jiřím Paroubkem, jedničkou Strany práv občanů (SPO) Milošem Zemanem a místopředsedou ODS Petrem Gandalovičem. Zelenou kandidátku tam dosud vede poslanec Přemysl Rabas.

Dusík tlačí na starosty Šumavy, dohodu o NP chce do půlky února

Ministr Jan Dusík chce dohodu s obcemi o hospodaření na Šumavě "Vize Šumava 2020" uzavřít nejpozději do poloviny února. Tvrdí, že nechce, aby se téma stalo součástí předvolební kampaně. V případě, že do dvou týdnů nenajde se starosty shodu, jednání přeruší, řekl na tiskové konferenci v Praze. "Boji politických stran o poslední střípky panenské Šumavy nehodlám poskytnout živnou půdu, natolik mi na osudu národního parku na Šumavě záleží," uvedl. Podpis Společné vize Šumava 2020, jež má zajistit rozvoj obcí a zlepšit spolupráci se správou národního parku, byl už několikrát na spadnutí. Dohodu chtěl Dusík podepsat se starosty šumavských obcí ve čtvrtek v Kvildě. Zastupitelé Horní Plané se ale usnesli, že by dohoda měla být podepsána až po volbách, protože už se stala součástí předvolebního boje. Představitelé několika politických stran i jednotlivci starosty vyzvali, aby se pod současné znění připravované dohody nepodepsali. Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) uvedl, že dotčené kraje by takto koncipovanou dohodu neschválily.

Pro kácení stromů u silnic platí nová pravidla, potvrdilo MŽP

Veškeré kácení stromů kolem silnic po 1. prosinci musí být posouzeno podle nových pravidel, a nestačí tudíž záměr pouze ohlásit. Uvedl to ministr životního prostředí Jan Dusík. Výkladem ministr reaguje na informace, podle nichž řada správců komunikací záměr kácet nahlásila před koncem listopadu, aby o povolení žádat nemusela. Do 1. prosince platila pro záměr kácet pouze oznamovací povinnost. "Dohlédneme, aby byly opravdu pokáceny jen ty stromy, které bezprostředně ohrožují bezpečnost silniční dopravy. Posouzení, který strom porazit, musí proběhnout podle poslední novely zákona o ochraně přírody," doplnil ministra náměstek František Pelc. V tomto duchu napsal Pelc dopis Ředitelství silnic a dálnic, které vybralo k pokácení 3300 stromů. Jejich seznam ŘSD předložilo inspekci životní prostředí, která nyní žádost posoudí. Inspekce má rozhodující slovo ke kácení na celostátní úrovni, na lokální úrovni rozhoduje samospráva. Občanské sdružení Arnika vyzvalo před týdnem hejtmany, aby věnovali záměrům správců silnic pozornost. Podle sdružení totiž nebylo jasné, zda nechají plány kácení posoudit. Řada silničních správ podle Arniky využila toho, že zákon platí od 1. prosince, a oznámila záměr kácet tisíce zdravých stromů před tímto datem.

Hackeři v Česku a Německu napadli systém obchodování s emisemi

Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi, uvedla Evropská komise. Údajně se zmocnili takzvaných "zelených certifikátů", které potvrzují, že elektřina dodávaná do sítě pochází z obnovitelných zdrojů. V současnosti s nimi mohou obchodovat, není však jisté, jaké způsobili škody. Podle deníku Financial Times Deutschland útok, který se odehrál minulý týden ve čtvrtek, vyřadil zhruba polovinu všech evropských registrů s certifikáty a odborníci stále zkoumají rozsah škod. Evropská komise dnes upřesnila, že napadení se odehrálo právě v Česku a v Německu a už varovala ostatní členské státy EU, aby zavedly ochranná opatření.

Prodej aut v lednu klesl o sedm procent na 11.603 vozů

Prodej nových osobních a lehkých užitkových aut v Česku v lednu klesl o sedm procent na 11.603 vozů. Samotný odbyt osobních vozů díky nákupům firem stoupl o 22 procent na 10.813 automobilů. Vyplývá to ze statistik Svazu dovozců automobilů.

Civilní piloti loni zaznamenali laserové útoky na letadla

Čeští civilní piloti loni zaznamenali nejméně sedm laserových útoků na přistávající nebo startující letadla v okolí pražského letiště Ruzyně. ČTK o tom informoval Karel Mündel z technické komise Českého sdružení dopravních pilotů CZALPA Českých aerolinií. Podobné jednání podle něho v současnosti nelze postihovat. Piloti proto žádají sněmovnu, aby bylo zneužití laserů postaveno mimo zákon a bylo možné kvůli tomu zahájit trestní stíhání. Mündel v prohlášení CZALPA ČSA označil laserové útoky za nový nebezpečný fenomén v českém civilním letectví. "Jde o ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu, která působí rušivě a mohou nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka mohou způsobit vážné a nevratné poškození sítnice," stojí v prohlášení. Loni zaznamenané útoky se podle dokumentu odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna. "Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír," uvedlo sdružení pilotů s tím, že zařízení jsou v Česku volně dostupná.

Boulařka Sudová pojede do Vancouveru závodit, ne se jen zúčastnit

Boulařka Nikola Sudová odjede na olympijské hry do Vancouveru naplno závodit, ne se jen zúčastnit. Nic na tom nemění ani přetržené vazy v levém koleně. Jen medailové šance nyní nemá tak úplně ve svých rukou, ale věří, že se na trati v Cypress Mountain vyhecuje a zajede maximum, kterého bude schopna. "Pořád chci medaili, ale když jsem byla zdravá, tak jsem věděla, že to ve mně je. Teď zajedu, co umím, a bohužel budu muset čekat, jak jízdu zkazí soupeřky," řekla Sudová na tiskové konferenci v Liberci. Její start posvětil v úterý předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek a ve čtvrtek už Sudová zamíří speciálem do Kanady. "Vím, že až už budu stát na startu, tak se nechám vyhecovat a pojedu naplno. Ortéza mě podrží. Vím, že se nemůže nic zhoršit. Jsem ochotná přestat koleno vnímat a jet, jak jsem naučená," řekla Sudová. Boulařka mezi novináře přišla bez berlí, které odložila již týden po zranění. Schody do čtvrtého patra vyšla bez problémů.

V Klingenthalu byli tři čeští skokané ve dvacítce

Švýcar Simon Ammann si vítězstvím v Klingenthalu pojistil vedení ve Světovém poháru skokanů na lyžích. České trio Jakub Janda, Jan Matura a Borek Sedlák se vešlo do elitní dvacítky, Ondřej Vaculík do druhého kola neprošel. Předposlední zastávka SP před olympijskými hrami českým skokanům vyšla. Nejlepší z nich Janda skočil 115,5 a 122,5 metru, což mu zajistilo patnáctou příčku. Hned za ním se umístil Jan Matura (121 a 119 m), jenž stejně jako osmnáctý Sedlák (116 a 122 m) uhájil postavení z prvního kola. S velkým náskokem dominovali soutěži Ammann a Polák Adam Malysz, jemuž utekl první triumf v SP po třech letech o necelých šest bodů. V průběžné klasifikaci už má Ammann díky páté výhře v sezoně náskok 157 bodů před Rakušanem Gregorem Schlierenzauerem, který skončil na bronzovém stupínku.

Do přípravy tenistek před Fed Cupem se zapojila už i Šafářová

Jednička českého fedcupového týmu Lucie Šafářová se zapojila v Brně do přípravy tenistek před víkendovým utkáním s Německem. Po odeznění horečky Šafářová dopoledne trénovala bez úlev, odpoledne měla na programu odpočinek a čekala ji lékařská kontrola. "Cítím se po tréninku v pohodě. Doufám, že se už nemoc nevrátí. Čtyřdenní tréninkový výpadek by neměl ovlivnit moji výkonnost," uvedla na tiskové konferenci Šafářová. Nehrající kapitán Petr Pála po třech dnech nejistoty návrat Šafářové uvítal. "Hrála v naprosté pohodě a přestávka na ní nebyla znát. Ještě záleží, jak na tom bude odpoledne. Důležité bude, aby se jí teplota nevrátila, nebyla zesláblá a mohla o víkendu nastoupit," řekl Pála. Zbývající české hráčky Petra Kvitová, Lucie Hradecká i Květa Peschkeová si už podle něj zvykly na nový taraflexový povrch. Na něm se budou hrát o víkendu zápasy vůbec poprvé. Na rozdíl od toho předchozího má od počátku ustálené vlastnosti.

Mistr světa Štybar si upevnil vedení ve světovém žebříčku

Čerstvý mistr světa v cyklokrosu Zdeněk Štybar si upevnil postavení v čele světového žebříčku. Po nedělním triumfu v Táboře vede před Belgičanem Svenem Nijsem o 430 bodů, na třetí místo klesl další belgický jezdec a exmistr světa Niels Albert. K jiným změnám v elitní desítce nedošlo, Radomír Šimůnek si udržel 11. místo. Hned za něj se ale zařadili Martin Bína, který se posunul z patnácté pozice, a Martin Zlámalík, jenž poskočil z devatenácté příčky. Česká ženská jednička Kateřina Nashová sice na vytouženou medaili v Táboře nedosáhla, ale zisk bodů za čtvrté místo pro ni znamenal v žebříčku posun z deváté pozice na sedmou.

Čeští fotbalisté jsou v žebříčku FIFA stále na 25. místě

České fotbalové reprezentaci patří v novém vydání žebříčku FIFA stejně jako v prosinci 25. místo, což je její nejhorší umístění od září 1995. V čele je stále Španělsko, následováno Brazílií a Nizozemskem. Žebříčkem zamíchal jen africký šampionát, na kterém potřetí za sebou triumfoval Egypt. Staronový šampion se posunul o 14 pozic na desáté místo. Zaznamenal tak nejen své nejvyšší postavení, ale navíc se postaral i o druhé nejlepší umístění afrického týmu v historii. Lepší byla pouze pátá Nigérie v roce 1994.

Počasí:

Převážně oblačno, ojediněle slabé sněžení nebo srážky smíšené. Ojediněle mlhy nebo zataženo nízkou oblačností. Nejvyšší teploty -1 až +3 stupně Celsia.