Zprávy

Barack Obama: Blahopřeji ČR a SR k výročí revoluce, byli jste inspirací

Americký prezident Barack Obama ve videozdravici pro sobotní koncert pořádaný exprezidentem Václavem Havlem poblahopřál ČR a Slovensku k 20. výročí takzvané sametové revoluce. Svou odvahou jste inspirovali celý svět a napomohli k šíření svobody po celé Evropě, řekl. Sametová revoluce podle něho nadále inspiruje lidi, kteří o svobodu usilují. "Blahopřeji vám, jsme na vás hrdi a jsme vám velice vděčni," uzavřel Barack Obama vzkaz, který pořadatelé koncertu promítli na závěr slavnostního večera. Václavu Havlovi a české sametové revoluci vzdali ve videozdravicích hold také německá kancléřka Angela Merkelová, bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov a tibetský duchovní vůdce dalajlama. Merkelová zdůraznila, že pád berlínské zdi a sjednocení Německa by nebyly možné bez prodemokratického úsilí jeho sousedů. Čechům poděkovala za to, že v roce 1989 pomáhali uprchlíkům z východního Německa, kteří se přes Prahu snažili dostat na Západ. "Rád bych vám k 20. výročí sametové revoluce poslal své modlitby. Přestože jste již svého cíle dosáhli, doufám, že se vám podaří zachovat onoho odvážného ducha, který nepřestává být zásadní pro celé lidstvo," vzkázal do ČR dalajlama. Gorbačov, který stál v roce 1989 v čele Sovětského svazu, označil Havla za svého přítele, kterého si velmi váží.

Václav Havel: ČR potřebuje jasnější ústavu, listinu práv a proměnu stran

Česká republika by měla v příštích letech dospět k jednoznačnější ústavě, měla by s EU sdílet její listinu základních práv, politické strany by měly přestat "rozhodovat v příšeří", stát by měl mnohem více spoléhat na občanskou společnost a lidé by měli více ctít mravní řád. Bývalý prezident Václav Havel to v sobotu řekl v projevu, který odvysílala Česká televize. Popisoval v něm svou představu, jak by měla země vypadat za dalších 20 let. Kromě upravené ústavy by Česko podle Havla mělo mít také nový volební zákon a s EU by mělo sdílet "její listinu artikulující okruh základních civilizačních hodnot a ideálů". Posílit by se podle něj mělo mravní cítění a slušnost všech občanů. Příkladem by měli jít politici. "Nebude například myslitelné, aby politici soudili Ústavní soud nebo se před volbami podbízeli voličům apelem na jejich předsudky nebo se navzájem špehovali," řekl. Pilířem státu by podle Havla měla být občanská společnost, která je prý nejlepší obranou proti každému pokusu uzurpovat moc. Po desetiletích potlačování se ale podle něj rodí těžko. "Za dvacet let bude daleko rozvinutější než dnes. Stát se jí nebude bát, ale bude na ni naopak hrdý," řekl Václav Havel.

Václav Klaus ocenil hlavní roli Václava Havla v sametové revoluci

Prezident Václav Klaus na sobotním koncertě pořádaném jeho předchůdcem Václavem Havlem k 20. výročí sametové revoluce ocenil ústřední roli Havla v událostech roku 1989, které vyústily v pád totality v Československu. Havlovi, se kterým v posledních dvaceti letech vedl řadu politických a ideových střetů, za jeho tehdejší činy poděkoval. "Pro mne je jedna věc jistá. Události, které se staly před dvaceti lety, jsou spjaté s jednou osobou a to je můj předchůdce v prezidentském úřadě Václav Havel," řekl Václav Klaus a vysloužil si za to nadšený aplaus. Je podle něj jasné, že se dále povedou spory o to, zda to byly více vnitřní či vnější faktory, systémové problémy nebo role jednotlivců, co způsobilo pád komunismu, nic to ale prý nemění na tom, že revoluce je spojena s osobou Václava Havla. Prezident Klaus, který na Pražském hradě žádnou akci k 17. listopadu nepořádá, pochválil také charakter Havlovy oslavy revoluce. Je podle něj dobře, že v Česku volíme "méně okázalé akce", které se týkají bezprostředně těch, kteří "u toho tehdy byli". Takový způsob je mu prý milejší než "grandiózní akce", jako byly oslavy pádu zdi v Berlíně.

Havlův večer přinesl výjimečný koncert

Výjimečný koncert, při němž se setkaly uznávané pěvecké osobnosti různých stylů, i hold takzvané sametové revoluci z úst světových státníků, přinesl sobotní slavnostní večer, který v Pražské křižovatce uspořádal k 20. výročí listopadových událostí exprezident Václav Havel. Koncert zahájily písně americké písničkářky Suzanne Vega. Následovalo vystoupení jednoho z otců amerického undergroundu a zakladatele slavných The Velvet Underground Lou Reeda. V hudební koláži pokračovala americká písničkářka Joan Baezová - jedna z ikon protestního hnutí 60. let. Baezová zazpívala píseň Johna Lennona Imagine, spirituály Swing Low, Sweet Chariot a We Shall Overcome. Poslední píseň, která provázela i československou sametovou revoluci, si s ní v sále zazpívali i někteří hosté, mezi nimi bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightové či kardinál Miloslav Vlk. Koncert vyvrcholil vystoupením americké sopranistky Renée Flemingové, která je jednou z nejuznávanějších operních div současnosti. Flemingová za doprovodu Pražské komorní filharmonie pod taktovkou jejího zakladatele Jiřího Bělohlávka zazpívala v češtině árie z Dvořákovy Rusalky a Smetanova Dalibora. Bonusem, který se zřejmě již v hudebních dějinách nebude opakovat, byl duet Flemingové s Reedem, v němž zazpívali jeho píseň The Perfect Day. Všichni pozvaní zpěváci na závěr akce společně zazpívali spirituál Freedom, který Havel věnoval občanům zemí, které stále žijí v nesvobodě a trpí útlakem státní moci: Severní Koreje, Barmy, Tibetu, Běloruska, Íránu, Dárfúru, Zimbabwe, Kuby, Venezuely a dalších.

Bývalý studentský vůdce míní, že směřování ČR není stále vyřešené

Právě v současnosti je potřeba si odpovídat na otázky, kam Česká republika patří a jak se chce v Evropě angažovat, domnívá se jeden z někdejších studentských vůdců a nynější diplomat Václav Bartuška. Po roce 1989 měla podle něj česká politika i veřejnost jasný cíl návratu do Evropy, a proto i "tah na branku". O dvacet let později jsou tyto cíle splněny a je potřeba se zamýšlet nad tím, kudy dál. "Ona asi není náhoda, že se nyní cítíme v nějakém okamžiku zlomu nebo změny. Protože něco se teď opravdu mění," řekl v rozhovoru s ČTK nynější zvláštní vyslanec pro otázky energetické bezpečnosti Bartuška. Jako student byl kooptován do tehdejšího Federálního shromáždění, kde pracoval v komisi, která dohlížela na vyšetřování událostí na Národní třídě 17. listopadu 1989. Kniha Polojasno, kterou o této zkušenosti napsal, minulý týden vyšla v novém vydání. "Celé naše usilování po roce 1989 bylo vrátit se do Evropy. Vstoupit do NATO a do Evropské unie. Tomu bylo podřízeno všechno," připomněl Bartuška. Proto podle něj bylo jasné směřování domácí i zahraniční politiky. Nyní "zjišťujeme, že NATO je spíš diskusní klub demokracií než reálně fungující instituce," podotkl diplomat. Evropská unie je podle tohoto muže, který pomohl zažehnat lednovou plynovou krizi a nyní úzce spolupracuje i se švédským předsednictvím EU, "pohyblivým cílem".

Exprezident Havel: Výjimka z listiny práv EU pro ČR by měla zaniknout

Výjimka z Listiny základních práv EU pro Česko by podle bývalého prezidenta Václava Havla neměla začít vůbec platit nebo by měla později zaniknout. Řekl to v nedělním diskusním pořadu České televize. Výjimku si vynutil současný prezident Václav Klaus jako podmínku pro svůj podpis lisabonské smlouvy. Zdůvodňoval to rizikem prolomení Benešových dekretů. Některé politické strany a odbory naopak vyjadřují obavy, že výjimka může omezit uplatňování sociálních práv českých občanů. Vláda dodatek vyjednala na říjnovém summitu EU, měl by být včleněn do textu přístupové smlouvy Chorvatska k EU. Do té doby součástí smlouvy nebude, protože nebude ratifikován. Václav Havel připomněl, že výjimka zatím součástí smlouvy není. Podle něj by ČR měla s EU sdílet "její listinu artikulující okruh základních civilizačních hodnot a ideálů".

Ministr Kocáb: O směřování KSČM ať rozhodne soud

O dalším směřování KSČM by měl podle ministra pro lidská práva Michaela Kocába (za SZ) rozhodnout soud. Do té doby by se měla činnost komunistické strany pozastavit. Kocáb to řekl v nedělním diskusním pořadu televize Prima. Předseda KSČM Vojtěch Filip na to řekl, že jeho strana se nevyhýbá debatě, je ale přesvědčený, že dostatečnou přeměnou již prošla. Soud by měl podle Kocába načrtnout určité mantinely a podmínky fungování komunistické strany. Používání některých symbolů a odkazování na některé osobnosti a myšlenky z komunistické historie by totiž mohlo být v rozporu s českou ústavou, domnívá se Kocáb. "Ta vaše věrouka, ke které se hlásíte, je v konfliktu s českou ústavou, to není možné, to musíte vyřešit," uvedl Kocáb. Připomněl, že si na webových stránkách komunistické strany v kolonce "knihy klasiků" lze stáhnout například Manifest komunistické strany. KSČM se ve svých materiálech hlásí také k odkazu Lenina a Marxe, což Kocáb považuje za nepřijatelné. Podle Filipa není možné se od historie úplně odstřihnout, ale je třeba rozlišovat, co bylo dobré a co špatné, a to prý KSČM dělá.

Čs. parašutisté se poprvé vrátili do míst, kde za války cvičili

Před skoro sedmdesáti lety tu absolvovali výcvik speciálních jednotek a teď se sem vrátili kvůli odhalení památníku československým parašutistům. Veteráni druhé světové války Ján Bačík, Tomáš Sedláček a Jaroslav Klemeš přijeli do skotského Arisaigu, ale také kolem něho navštívili místa, kde se oni - i jejich kamarádi jako atentátníci na Reinharda Heydricha Jozef Gabčík a Jan Kubiš - cvičili na seskok do týla nacistické třetí říše. Odlehlé končiny kolem Arisaigu byly uzavřeny jako vojenský prostor a v letech 1941 až 1943 zde působila Special Operations Executive (SOE), tedy organizace pro speciální operace. Výcvikem tu prošlo asi 500 cizinců, z toho kolem tří stovek Čechů a Slováků. Celkem 127 jich pak bylo skutečně zařazeno do 34 výsadků. Z nich se konce války dožilo jen čtyřiačtyřicet a dnes žijí již jen dva.

Jan Pirk: ČR má metodu, která může pomoci lidem s prasečí chřipkou

Česká republika má k dispozici léčebnou metodu, která by mohla pomoct některým pacientům nakaženým virem takzvané prasečí chřipky. ČTK to řekl přednosta kardiocentra pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Jan Pirk. Podle něj by se metoda mohla využít zejména u mladých lidí, které napadl virus H1N1 a způsobil jim závažné plicní onemocnění. O metodě informoval v nedělním diskusním pořadu České televize hlavní hygienik ČR Michael Vít. V Česku již zemřeli tři lidé s virem prasečí chřipky, všichni předtím trpěli závažnou chorobou. První obětí viru nové chřipky byla jednatřicetiletá žena z Karlovarska, druhou muž z Moravskoslezského kraje. U obou virus způsobil závažný zápal plic. Třetí oběť, muž s virem H1N1 z pražské vinohradské nemocnice podlehl leukémii. Podle Pirka by se metoda mohla v budoucnu využít například u mladých žen nakažených virem prasečí chřipky, které prodělaly porod, nebo u těhotných. Metoda by naopak asi neměla smysl u starých a chronicky nemocných pacientů, dodal expert.

Ministryně Kopicová dá vládě návrh, jak lépe financovat velké sportovní akce

Ministryně školství Miroslava Kopicová předloží v pondělí vládě návrh opatření, jak v budoucnu zajistit bezpečnější financování velkých sportovních akcí. Její úřad tak reaguje na chyby, kterých se dopustil při pořádání letošního mistrovství světa v klasickém lyžovaní v Liberci. Kvůli podhodnocené finanční a organizační náročnosti akce totiž zůstaly po šampionátu dluhy ve výši 81 milionů korun. Nově by měli ministerští úředníci víc dohlížet na organizování podobných akcí a průběžně je kontrolovat. Pokud by chtěl pořadatel navýšit peníze ze státního rozpočtu, jeho žádost by předtím musela schválit ministryně školství, u menších částek by pak navýšení řešila její první náměstkyně. Pořadatelé sportovních akcí by museli předložit detailní sportovní i ekonomický audit chystané akce. Pořadatel by přitom hradil minimálně polovinu nákladů a v případě nedodržení podmínek by mu hrozily tvrdé sankce. Všechny tyto náměty budou podrobněji zpracovány v závěrečné zprávě, kterou ministerstvo předloží vládě do konce roku.

Na Frýdecko-Místecku se propadl tunel

Na Frýdecko-Místecku se v neděli ráno propadl dosud nedokončený železniční tunel, místo prohledávali hasiči a policisté. Podle mluvčího frýdecko-místecké policie Ivana Žurovce ale nebylo pravděpodobné, že by v troskách někdo zůstal. Železniční doprava na Slovensko byla až do 16:30 zcela zastavena, protože statik báňských záchranářů prověřoval stabilitu sousedního funkčního tunelu. Cestující využívali náhradní autobusovou dopravu. Škoda způsobená sesuvem se podle stavební firmy Subterra bude pohybovat v desítkách milionů korun. "Doprava byla obnovena. Jako první tunelem projela prázdná souprava desetikilometrovou rychlostí. Nyní už budou jezdit vlaky i s lidmi," řekla ČTK mluvčí Čerských drah Radka Pistoriusová. Stavebním dělníkům se propadl strop nově raženého železničního tunelu, který má propojit Českou a Slovenskou republiku. "Zavalený úsek je dlouhý asi 70 metrů. Na povrchu vznikl kráter s plochou asi 150 na 50 metrů," vysvětlil Žurovec.

Voják se znaky SS na uniformě možná dezertoval z cizinecké legie

Jeden z českých vojáků, kteří v Afghánistánu nosili na přilbách symboly jednotek SS, možná dříve dezertoval z francouzské cizinecké legie. Nacistické symboly navíc možná nosil už během své předchozí služby v Kosovu. Náměstek ministra obrany Jan Fulík v nedělním diskusním pořadu České televize tuto informaci o Hynku Matonohovi přímo nepotvrdil, ale dosavadní zjištění tomu podle něho nasvědčují. Vyšetřování pokračuje, uvedl. "Máme indicie, které nasvědčují tomu, že to tak skutečně je," řekl Fulík. Ministerstvo podle něj vyšetřování případu ukončí do 14 dnů. "Pak se chceme jednoznačně rozhodnout o budoucnosti vyšších řídících důstojníků," řekl. Matonoha působil v brigádě rychlého nasazení v afghánské provincii Lógar. Na přilbě tam nosil symbol brigády SS Dirlewanger. Nacistické symboly v Lógaru podobně používal i další voják Jan Čermák. Ministr obrany Martin Barták kvůli tomu nechal oba propustit z armády. Zároveň postavil mimo službu jejich velitele Petra Procházku a generála Jiřího Halašku zodpovídající za velení vojsk v operacích a to do doby, než se případ vyšetří.

Policie zadržela vojáka podezřelého z výroby a distribuce drog

Vojáka podezřelého z výroby a distribuce drog zadrželi v neděli při společné akci příslušníci Vojenské policie a Policie ČR. ČTK o tom informoval mluvčí Vojenské policie Jan Čermák. Podle mluvčího voják pěstoval konopí, z něhož vyráběl marihuanu. Drogu distribuoval do civilního prostředí, případná distribuce vojákům je předmětem dalšího šetření, uvedl mluvčí. Podle ministerstva obrany jde o selhání jednotlivce, resort z případu hodlá vyvodit personální důsledky. Zadržením vyvrcholila akce Ryba, v jejímž rámci policisté monitorovali vojákovu činnost téměř rok. V té době údajně pěstoval ve sklepě domu hydroponním způsobem konopí seté. Pěstoval ho prý také ve skleníku na své zahradě. Server iDnes.cz uvedl, že policie zasahovala ve Středočeském kraji, spolu s vojákem zadržela ještě dva další podezřelé lidi. "V tomto případě se jedná o selhání jednotlivce. Trestnou činnost, ze které je podezřelý, prováděl bez souvislosti s výkonem služby," uvedl v tiskové zprávě zaslané ČTK mluvčí ministerstva Andrej Čírtek. Zadržení muže je podle něho výsledkem zvýšené aktivity ministerstva při potírání negativních jevů v resortu.

Ve věku 90 let zemřel známý fotograf Ladislav Sitenský

Ve věku 90 let zemřel v sobotu v Praze klasik české fotografie Ladislav Sitenský. ČTK to řekla jeho vnučka Tereza Horká-Sitenská. Sitenský proslul zejména svými fotografickými cykly z bojů na západní frontě za druhé světové války, kterých se účastnil jako příslušník československé zahraniční armády. Působil v 312. peruti Britského královského letectva. Sitenský, který se narodil 7. srpna 1919, začal fotografovat ve čtrnácti letech. Za svůj život pořídil asi půl milionu snímků a zhruba 50.000 jich otiskl. Uspořádal na dvě desítky samostatných výstav doma i v zahraničí, vystavoval například v Británii či USA, a vydal přibližně stejný počet fotografických publikací.

Ve věku 67 let zemřel český umělecký fotograf Jan Reich

Ve věku 67 let zemřel v sobotu v Praze český umělecký fotograf Jan Reich. ČTK to bez bližších podrobností sdělila prezidentka soutěže Czech Press Photo Daniela Mrázková. Jan Reich byl jedním z posledních klasiků české fotografie, který fotografoval černobíle na velkoformátový deskový přístroj. Je považován za představitele krajinářské a městské fotografie. V letech 1965 až 1970 studoval FAMU v Praze, obor výtvarné fotografie. V roce 1968 emigroval do Francie, kde pobyl devět měsíců, nakonec se vrátil zpět do tehdejšího Československa. Po roce 1989 své fotografie představil i v různých Českých centrech v zahraničí, vystavoval v Paříži, Tokiu, Berlíně či Nizozemsku. Zúčastnil se více než stovky společných výstav. Je zastoupen ve sbírkách Uměleckoprůmyslového muzea v Praze, Moravské galerii v Brně, Centra George Pompidou v Paříži, The University of Texas v Austinu nebo The museum of Fine Arts v Houstonu.

Na senátní výstavě Cesta z okovů bude i Havlův svetr z roku 1989

Rukavice z pozůstalosti Jana Palacha nebo modrý svetr Václava Havla s odznakem Občanského fóra patří mezi exponáty výstavy Cesta z okovů, která bude v pondělí zahájena v sídle Senátu. Určitý protipól těchto artefaktů pak tvoří vězeňský stejnokroj, uniformy komunistické policie včetně obušku, střelných zbraní, pout nebo odposlouchávacího zařízení někdejší Státní bezpečnosti. Výstava i za pomoci písemných dokumentů a fotografií má podle tiskového tajemníka Kanceláře Senátu evokovat dobu v Československu před 20 lety, která skončila pádem totalitního režimu. Senát na její přípravě spolupracoval s Vojenským historickým ústavem. Část expozice bude přístupná denně až do 10. prosince v senátní výstavní síni, část o víkendech v historických prostorách Valdštejnského paláce. Pondělní vernisáž bude určitým předkrmem před stejnojmennou úterní mezinárodní konferencí představitelů parlamentů zemí bývalého socialistického tábora v sídle horní komory. Byli na ni pozváni jak bývalý prezident Havel, tak nynější hlava státu Václav Klaus nebo premiér Jan Fischer.

Restaurátoři odhalili další část fresek v sázavském klášteře

Restaurátoři odhalili další kus svatoprokopské legendy zachycené na freskách křížové chodby kláštera v Sázavě. Obrazy doprovázené latinskými prorockými texty se téměř 200 let ukrývaly pod vrstvou malby. Byl mezi nimi i výjev znázorňující založení kláštera v roce 1032, který letos restaurátoři obnovili, řekla ČTK kastelánka Slávka Matoušová. "Je více než symbolické, že právě v roce milenia příchodu Prokopa do Sázavy se začal zpod nátěrových vrstev obnažovat výjev znázorňující založení kláštera," dodala. Dlouho ale nebylo jasné, ke komu nebo k čemu směřují pohledy zobrazených postav sv. Prokopa, přemyslovského knížete Břetislava I. a biskupa Šebíře. Až na konci října se pod rukama restaurátorky Renaty Novotné-Zemanové objevila tvář Panny Marie, která byla spolu se sv. Janem Křtitelem původní patronkou sázavského kláštera a českých zemí.

Ze sportu:

Čeští fotbalisté vstoupili do turnaje v Al-Ajnu ve Spojených arabských emirátech bezbrankovou remízou s týmem hostitelské země. V penaltovém rozstřelu prohráli 2:3 a budou hrát ve středu o 3. místo s Ázerbájdžánem. Trenérovi Michalu Bílkovi tak premiéra na lavičce příliš nevyšla.

Mistrovství světa juniorů v klasickém lyžování bude v roce 2013 hostit Liberec. Svaz lyžařů České republiky (SLČR) požádal o pořadatelství šampionátu nedávno při zasedání rady Mezinárodní lyžařské federace (FIS) v Curychu a s kandidaturou Liberce uspěl i proto, že neměl soupeře. Liberec pořádal letos v únoru mistrovství světa v klasickém lyžování, které však skončilo několika skandály a finanční ztrátou ve výši zhruba 81 milionů korun. "O juniorské mistrovství světa žádný extra zájem není, protože to je rozhodně akce úplně jiného charakteru a kalibru," prohlásil v rozhovoru pro ČTK prezident SLČR Lukáš Sobotka. I proto prý nehrozí finanční ztráta jako tomu bylo u seniorského mistrovství.

Cyklokrosař Zdeněk Štybar se prosadil i ve třetím závodu Superprestige na stupně vítězů. V belgickém Gavere dojel český vicemistr světa třetí, když nestačil pouze na nejlepší dvojici seriálu. Podruhé za sebou vyhrál mistr světa Niels Albert s velkým náskokem 36 sekund před dalším Belgičanem Svenem Nijsem, jenž ovládl úvodní závod. Stejné pořadí na prvních třech místech je i v průběžném pořadí Superprestige.

Český judista Libor Švec se poprvé ve Světovém poháru prosadil na stupně vítězů. Na ostrově Samoa obsadil ve váze do 81 kg třetí místo. Na turnaji, kde chyběla absolutní špička, měl člen USK Praha bilanci tří výher a jedné prohry. Jediný český reprezentant v turnaji bral soutěž hlavně jako zpestření své australské tréninkové stáže.

Krasobruslař Tomáš Verner skončil na Americké brusli pátý. V Lake Placid sice v sobotu předvedl třetí nejlepší volnou jízdu, ale ztrátu z pokaženého pátečního krátkého programu nedohnal. Vítězem se stal americký mistr světa Evan Lysacek, který triumfoval v obou částech soutěže. Verner nenavázal na druhé místo z Paříže a nepostoupil do finále seriálu Grand Prix.

Krátce o pondělním počasí v České republice:

Převážně zataženo, občas s deštěm. Teploty 7 až 11 stupňů Celsia.