Zprávy

Fischer na jméno eurokomisaře počká do neděle

Premiér Jan Fischer chce dát lídrům politických stran čas do nedělního večera, aby se dohodli na jméně budoucího českého zástupce v Evropské komisi. V případě, že se předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek na osobě do té doby nedokážou shodnout, předloží předseda vlády v pondělí kabinetu k rozhodnutí několik jmen. Hlasování mezi jmény Alexandra Vondry, kterého nominovala ODS, a současného eurokomisaře Vladimíra Špidly navrhovaného ČSSD, by se chtěl Fischer vyhnout. Ministři nominovaní velkými stranami by totiž mohli od lídrů stran dostat pokyny, jak hlasovat. Podobnému vývoji ale nasvědčuje strategie sociální demokracie, která chce ODS přesvědčit o nominaci Vladimíra Špidly. Sociální demokraté zásadně odmítají, že by za ČR mohl v EK působit Vondra. ODS zase nechce souhlasit se Špidlou, který prý byl v dosavadní komisi málo výrazný. Mezi jmény, o nichž se pro bruselskou funkci spekulovalo, byl i exministr průmyslu Vladimír Dlouhý.

Ústavní soud odmítl stížnost heparinového vraha Zelenky

Ústavní soud odmítl stížnost bývalého zdravotníka Petra Zelenky, jenž dostal doživotí za vraždy heparinem v havlíčkobrodské nemocnici. ČTK to potvrdil generální sekretář soudu Tomáš Langášek. Proti rozhodnutí Ústavního soudu se nelze odvolat, trest tak definitivně platí. Podle zjištění Ústavního soudu nebyla porušena základní práva stěžovatele. Zelenkova obhajoba totiž ve stížnosti tvrdila, že soudy porušily jeho právo na spravedlivý proces a nebraly ohled na presumpci neviny. Prý se nepodařilo ve všech případech prokázat souvislost mezi podáním heparinu a úmrtím pacientů. Stížnost také uváděla, že kauzu měl prozkoumat nejen znalec z ústavu soudního lékařství, ale také expert na biochemii a hematologii. Obhajoba zpochybnila také nutnost uložit výjimečný trest. U Zelenky prý nebyly zjištěny "žádné agresivní rysy". Zelenka jako pracovník anesteziologicko-resuscitačního oddělení havlíčkobrodské nemocnice podle spisu podával pacientům heparin od května do září 2006. Pacientům tak způsobil závažné zdravotní komplikace, někteří vykrváceli. Během přípravného řízení se Zelenka ke spáchání všech činů doznal, při hlavním líčení uvedl, že heparin podal pěti lidem a u ostatních si podrobnosti nevybavuje. K původnímu přiznání jej prý donutili policisté násilím.

ČSSD v Senátu odmítla podpořit vládní zprávu o Klausově výjimce

Většina senátorů ČSSD odmítla podpořit zprávu vlády o vyjednání výjimky z Listiny základních práv EU pro Česko. Touto výjimkou prezident Václav Klaus podmínil svůj podpis pro lisabonskou smlouvu. Senát přesto zprávu standardně vzal na vědomí. Rozhodnutí předcházela dvouhodinová debata senátorů, které dominovala slovní přestřelka hlavně mezi zástupci ODS a ČSSD. "Lisabonská smlouva nic nemění na suverenitě, kterou jsme doteďka měli a kterou do budoucna budeme mít. Ale o suverenitu přišel parlament tím, jak celá věc proběhla," zdůvodnila místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD), proč zprávu nepodpoří. "Přijetí zprávy by znamenalo, že zpochybňujeme sami sebe," dodal místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD). Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) podotkl, že sociální demokraté slibovali učinit maximum pro přijetí lisabonské smlouvy a jejich předseda Jiří Paroubek výjimku původně podporoval. Ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle odmítl výtky, že by vláda výjimku dojednávala bez vědomí parlamentu. Připomněl, že i jednání vlády o mandátu pro dojednání výjimky byli přítomni předsedové obou parlamentních komor.

Fischer poveze příští pátek lisabonskou smlouvu do Říma

Premiér Jan Fischer odveze lisabonskou reformní smlouvu do Říma příští pátek, tím bude formálně zakončena ratifikace z české strany. Smlouva tak bude moci v celé EU začít platit od 1. prosince, jak chce švédské předsednictví sedmadvacítky. Fischer poveze smlouvu na italské ministerstvo zahraničí do depozitáře, kde se unijní smlouvy uchovávají. Jednotlivé dokumenty přitom vstupují v platnost prvního dne v měsíci, který následuje po uložení ratifikační listiny od posledního členského státu.

Senát odmítl zákaz privatizace Letiště Praha

Senát podle očekávání odmítl zákaz privatizace ruzyňského letiště, jak by to chtěly ČSSD, KSČM a KDU-ČSL. Zamítnutí zákona podpořili senátoři z ODS a klubu TOP 09 a Starostové. Sněmovna, kam se zákon vrací, ale může Senát přehlasovat. Prodej pražského letiště jako celku jedinému strategickému partnerovi schválila bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS) počátkem loňského června. Tehdejší odhady prodejní ceny se pohybovaly kolem stovky miliard korun. Nynější premiér Jan Fischer v květnu řekl, že jeho vláda zřejmě nerozhodne o privatizaci pražského letiště, ale v přípravě jeho prodeje se za jejího působení bude pokračovat.

Senát schválil výměnu policistů za vojáky k ochraně v Kábulu

Senát podle očekávání hladce schválil vládní návrh, aby policisty z útvaru rychlého nasazení nahradili příští rok při ochraně českého velvyslanectví v Kábulu vojáci speciálních sil. Pro změnu bylo 54 z 59 přítomných senátorů. Výměně tak už nic nebrání, sněmovna návrh schválila ve středu. Vojáků z 601. skupiny speciálních sil, jejíž členové jsou už nyní nasazeni v Afghánistánu v bojové operaci Trvalá svoboda, má být k ochraně velvyslanectví využito maximálně 20. Přímo jich bude nasazeno deset až 12. Ostatní mají tvořit záložní tým pro případ ohrožení. Celkové náklady na tuto misi nemají převýšit zhruba 70 milionů korun, hrazeny budou z rozpočtu ministerstva obrany.

Senát povolil delší lhůtu pro studium nekvalifikovaných pedagogů

Senát schválil návrh novely zákona, která o pět let prodlužuje lhůtu pro získání vysokoškolského diplomu pro učitele bez dostatečné kvalifikace. Pedagogové by měli na studium deset let místo současných pěti. Začít se svým vzděláváním by tak mohli až v roce 2014. Podle předsedy školského výboru Waltera Bartoše (ODS) by jinak tito pracovníci museli školy opustit, což by způsobilo velké potíže, neboť potřebná kvalifikace chybí asi 20 procentům učitelů. Pokud pod novelu zákona připojí podpis prezident, začne platit 1. ledna 2010. Podle současné zákonné úpravy učitelům, kteří pracovali ve školství před rokem 2004, lhůta na zahájení studia vyprší letos v prosinci. Ostatním pět let po jejich nástupu. Pokud do této doby nezačnou studovat, musí ze školy odejít.

Učitelé možná získají příspěvek na pracovní pomůcky

Učitelé by mohli dostávat příspěvek na nákup odborné literatury, informační techniky a dalších pracovních pomůcek. Předlohu levicových poslanců z řad ČSSD a KSČM podpořila v prvním čtení sněmovna, nyní míří do školského výboru. Náhrady výdajů pracovních pomůcek ošetřuje sice zákoník práce, pro některé profese ve školství ale podle předkladatelů nedostatečně. Proti předloze vystoupil zpravodaj tisku, předseda školského výboru Walter Bartoš (ODS). Připomněl vládní nesouhlasné stanovisko, podle kterého věc řeší zákoník práce a nezdaňované náhrady vyvolávají dojem skrytého zvyšování platů. Bartoš navrhl předlohu zamítnout. Poslanci to ale neschválili.

Sněmovna odmítá fúze zdravotních pojišťoven a postup ministerstva

Poslanecká sněmovna zásadně nesouhlasí s postupem ministerstva zdravotnictví, které schválilo fúze zdravotních pojišťoven. Usnesení prosadily KDU-ČSL, ČSSD a KSČM. Vedení ministerstva dalo podle poslanců přednost soukromým zájmům před zájmem pojištěnců. Ministryně zdravotnictví Dana Jurásková výtky poslanců odmítla, podle ní ministerstvo nepochybilo a postupovalo podle práva. Poslanci v usnesení zároveň vyzvali vládu, aby předložila zákonnou úpravu, která zajistí účast pojištěnců na správě pojišťoven. Sněmovna navíc považuje za nestandardní, aby zdravotní pojišťovny vlastnily nebo nepřímo ovlivňovaly zdravotnická zařízení. Usnesení navrhl lidovecký poslanec Ludvík Hovorka. Vadí mu kladné rozhodnutí ministerstva zdravotnictví o dvou letošních fúzích. V červnu ministerstvo posvětilo sloučení pojišťovny Agel, za níž stojí miliardář Tomáš Chrenek, s Hutnickou zdravotní pojišťovnou (HZP). V červenci pak ministerstvo zdravotnictví povolilo sloučení nové HZP s Českou národní zdravotní pojišťovnou (ČNZP). Nový subjekt s názvem Česká průmyslová zdravotní pojišťovna má 700.000 pojištěnců.

Poslanci se pohádali kvůli bytům OKD

Ostrou hádku mezi poslanci vyvolala zpráva vlády o stavu bytového fondu OKD, kterou ve sněmovně přednesl místopředseda vlády Martin Barták. Poslanci se obviňovali ze lhaní, podvodů, klientelismu a nepřímo i z korupce. Barták zmínil například to, že z právních analýz, které má ministerstvo financí, vyplývá, že výpověď části smlouvy ze strany společnosti RPG Industries není platná. Ministerstvo proto ve středu podalo určovací žalobu k rozhodčímu soudu při hospodářské a agrární komoře. "Určovací žaloba je naprosto nedostatečná, pokud ji nebude doprovázet předběžné opatření, aby se nemohlo zacházet s byty. Obávám se, že se jednou přiblížíme stavu, kdy nebude možné už ty podmínky vymáhat," kritizoval vládu místopředseda ČSSD Lubomír Zaorálek. Připomněl, že společnost Allen&Overy pracovala současně pro stát i pro Zdeňka Bakalu, spolumajitele dolů OKD. "To je metoda korupce mezi některými velkými podnikateli a mezi státem," řekl. ODS zase sociální demokraty napadla za privatizaci OKD. Podle poslance ODS Petra Nečase by jedině někteří sociální demokrati mohli vysvětlit, proč byla společnost prodána za čtyři miliardy korun, když objem majetku bytového fondu je podle něho deset až 12 miliard.

Poslanci chtějí zrušit zákaz dodávek pro Búšehr

Sněmovna podpořila návrh KSČM na zrušení zákazu dodávek pro íránskou jadernou elektrárnu Búšehr. Podle komunistů je zařízení hotové a devět let starý zákon ztratil smysl. Předlohu nyní projedná sněmovní branný výbor. Zákon reagoval na záměr jihočeské firmy ZVVZ Milevsko, která chtěla dodat do elektrárny vzduchotechniku. Tento obchod dříve kritizovaly Velká Británie a USA, které měly podezření, že Írán zneužívá civilní programy ke krytí nukleárních projektů. Podle předsedy KSČM Vojtěcha Filipa nakonec však zařízení dodala britská firma. Jaderná elektrárna dostala povolení k provozu od Mezinárodní agentury pro atomovou energii a zákon zakazující dodávky nemá podle něj dále smysl. Problémy s íránským jaderným programem ale přetrvávají i v současnosti. S Teheránem nyní vyjednává šest světových velmocí. Chtějí ho přimět k ústupkům, které vyloučí, že Írán pracuje na atomové bombě. V opačném případě Íránu hrozí další sankce.

Sněmovní mediální komise navrhne poslancům odvolání Rady ČTK

Sněmovní komise pro sdělovací prostředky rozhodla, že navrhne Poslanecké sněmovně odvolání Rady České tiskové kanceláře. Důvodem je údajné neplnění povinností rady podle zákona o ČTK. Předsedkyně Rady ČTK Pavla Valčáková takové rozhodnutí komise očekávala. Podle ní však došlo k pochybení na všech stranách. Rada ČTK podle komise porušila zákon během letošní volby generálního ředitele agentury. Předseda komise Vítězslav Jandák (ČSSD) tvrdí, že rada mimo jiné nezajistila vyvážené zpravodajství agentury o volbě nového ředitele Radima Hrehy. Rada podle Jandáka rovněž nesplnila zadání komise ze začátku října, aby uvedla svá usnesení ohledně volby generálního ředitele do souladu se zákony a informovala o tom poslance. Rada podle něj nic neučinila, jen poslala komisi právní názor advokátní kanceláře Kříž-Bělina. Hreha prostřednictvím advokátní kanceláře podal určovací žalobu a další žaloby na ochranu osobnosti. Zároveň se obrátil na etickou komisi Syndikátu novinářů ohledně článků proti Hrehovi v týdeníku Respekt.

Marek Benda by mohl přijít o titul JUDr.

Poslanec a předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS) je mezi prvními adepty, kteří by mohli přijít o titul získaný na právech v Plzni. Rektor Západočeské univerzity v Plzni Josef Průša se dohodl s děkanem právnické fakulty Jiřím Pospíšilem, že v případě Bendy bude podán návrh na odebrání titulu JUDr. Jak se před několika dny ukázalo, Bendova rigorózní práce byla moc krátká a nesplnila formální požadavky. Benda řekl, že toto rozhodnutí respektuje. Pokud by mu škola titul odebrala, pokusil by se jej získat znovu; buď se současnou prací, ale řádně doplněnou, nebo by napsal jinou. Odebrání titulu hrozí podle informací z vedení školy i bývalému proděkanovi Ivanu Tomažičovi, jenž čelí podezření z opsání dizertace, a exšéfovi plzeňských strážníků Luďkovi Hosmanovi, jenž opsal bakalářskou práci, a mohl by tak přijít o titul bakalář.

Školské odbory na Znojemsku vyhlásily stávkovou pohotovost

Školské odbory na Znojemsku vyhlásily stávkovou pohotovost kvůli navyšování úvazků, které plánuje ministerstvo školství. Podle předsedkyně oblastní rady Růženy Šalomonové jde o první okres, který k protestům přikročil. Pro radikálnější krok se rada rozhodla na středečním zasedání. Znojemští však očekávají, že se připojí i další okresy. Podle Šalomonové některým učitelům a dalším pracovníkům ve školství hrozí, že jim přibudou nové povinnosti a klesne mzda. Podle ministerstva by ředitelé škol mohli měnit úvazky pedagogů. Ti, kteří nejsou třídními učiteli, by měli učit až o dvě hodiny týdně víc. Úvazky by se zvýšily také třeba učitelkám ve školkách nebo vychovatelům. Odboráři označují postup ministerstva za nehoráznou aroganci. O návrhu budou jednat příští týden s ministryní školství Miroslavou Kopicovou.

Pecina: Datové schránky pro firmy by se teoreticky mohly odložit

Ministr vnitra Martin Pecina připustil na čtvrteční diskusi o datových schránkách možnost, že by se zavádění schránek rozložilo do několika etap. Zmírnily by se tak dopady systému na právnické osoby. Pecina však tuto variantu označil pouze za teoretickou, dosavadní čísla totiž podle něj svědčí o tom, že elektronická komunikace mezi firmami a úřady bude fungovat. Podle něj situace není tak zlá, jako to vypadalo v neděli, kdy se před zákonným termínem samo přihlásilo do systému pouze 29 procent právnických osob a zbytek schránek muselo vnitro aktivovat automaticky.

EK doporučila Česku zrychlit předkládání velkých projektů

Česká republika by měla zrychlit předkládání velkých projektů financovaných z evropských fondů. Týká se to hlavně projektů z dopravní infrastruktury a životního prostředí. Na čtvrteční tiskové konferenci v Praze to řekl ředitel bruselského Generálního ředitelství pro regionální politiku (DG Regio) Nicholas Martyn. Zrychlit schvalování velkých projektů musí podle Martyna ale i samotná Evropská komise. Představitelé Evropské komise v Praze hodnotili úspěšnost Česka v čerpání dotací. V rámci Operačního programu Doprava bylo podle poslední monitorovací zprávy k začátku října řídícím orgánům předloženo 29 velkých projektů. Z nich bylo odesláno ke schválení Evropské komisi šest projektů v celkové hodnotě 34,6 miliardy korun. Komisí nebyl k začátku října žádný z těchto projektů schválen. Velké projekty jsou takové, které z evropských fondů čerpají více než 50 milionů eur, tedy asi 1,3 miliardy korun. Česko může v současném rozpočtovém období 2007 až 2013 z Bruselu získat celkem až 26,7 miliardy eur, což je v závislosti na kurzu koruny k euru kolem 700 miliard Kč.

Studie EU: Mladí Češi nadále vedou v užívání konopí a extáze

Mladí Češi podle studie Evropské unie nadále vedou mezi evropskými zeměmi v užívání konopí a extáze. Česká republika je přitom jednou z několika mála zemí EU, ve které mírně klesá počet trestných činů souvisejících s drogami. Vyplývá to z aktuální výroční zprávy agentury EU pro drogy (EMCDDA), podle které od roku 2002 do roku 2007 drogová kriminalita v Evropské unii stoupla zhruba o 29 procent. V roce 2007 bylo v ČR spácháno 2023 zločinů souvisejících s drogami. V předchozích pěti letech se počet drogových trestných činů pohyboval kolem 2200 až 2300. "Údaje odhadují stoupající trendy ve všech sledovaných zemích s výjimkou Bulharska, České republiky, Řecka, Lucemburska, Maďarska a Slovinska," uvedla agentura. Česká republika se podle výroční zprávy od ostatních zemí EU odlišuje také tím, že na jejím území není marihuana spojena s největším počtem drogových deliktů. Přitom ale stále platí, že pokud jde o užívání marihuany, Češi patří mezi nejčastější uživatele konopí. Češi do 24 let kouří marihuanu vůbec nejvíce v Evropě.

ČNB zlepšila pro příští rok odhad ekonomického růstu

Česká národní banka očekává v nové prognóze pro příští rok růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,4 procenta. Letos centrální banka očekává pokles o 4,4 procenta. Na tiskové konferenci o tom informoval guvernér ČNB Zdeněk Tůma. ČNB tak odhad vývoje ekonomiky pro příští rok zlepšila a pro letošní rok zhoršila. Loni ekonomika rostla podle revidovaných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) o 2,6 procenta. Bankovní rada České národní banky ponechala úrokové sazby beze změny. Základní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstává na 1,25 procenta. Informoval o tom mluvčí ČNB Marek Petruš. Analytici vesměs takový krok očekávali.

MERO ukončila opravu ropovodu Družba

Společnost MERO, která je výhradním dopravce ropy do Česka, dokončila rekonstrukci přečerpávací stanice ve Velké Bíteši na Žďársku. Ukončila tak poslední etapu rozsáhlé rekonstrukce ropovodu Družba. Modernizace stanice přinesla zhruba desetiprocentní zvýšení maximálního množství protékající ropy, ale především energetickou úsporu a vyšší spolehlivost. Výměna čerpadel a další techniky stála 133 milionů korun. Ropovod Družba pochází ze 60. let minulého století. MERO začalo s jeho komplexní rekonstrukcí v roce 1997.

V říjnu se vybralo méně na mýtném

Vybrané mýtné na českých dálnicích kleslo v říjnu ve srovnání s loňským říjnem o 5,7 procenta. Po dvouciferných propadech v prvním pololetí jde však o letos druhý nejmenší měsíční pokles. Za deset měsíců letošního roku mýtné vyneslo 4,65 miliardy korun, což je o 12 procent méně než loni. Vyplývá to ze statistik Ředitelství silnic a dálnic. Podle odhadu ředitelství se letos na mýtném vybere kolem 5,5 miliardy korun. Mýtné platí pouze kamiony o 12 tunách a těžší, od ledna se k nim přidají také malé nákladní vozy od 3,5 tuny. Jejich příspěvek k celkovým výběrům se odhaduje na půl miliardy korun. Jediným příjemcem mýtných plateb je Státní fond dopravní infrastruktury (SFDI).

Úřad povolil prodej diagnostických laboratoří

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil prodej pěti diagnostických laboratoří v ČR patřících dosud rakouské skupině FutureLab. ČTK to řekl mluvčí antimonopolního úřadu Kristián Chalupa. Získat by je měly firmy propojené s britskou skupinou soukromého kapitálu BC Partners. Antimonopolní úřad zkoumal převod společností Medservice, Bio-plus, LabMerKlin, KLINLAB a LABOMA mikrobiologická laboratoř pod firmy FL Holding 1 a FL Holding 2 se sídlem v Mnichově. K navrhovanému spojení dochází zejména v oblasti poskytování zdravotnických, klinických, laboratorních a diagnostických služeb. Transakce je další, která se v poslední době v ČR na trhu diagnostických laboratoří uskutečnila. ÚOHS minulý měsíc schválil prodej osmi laboratoří patřících pod AeskuLab Holding investiční skupině Penta.

Restaurátoři začali zkoumat vnitřek pomníku Jana Husa

Restaurátoři z Galerie hlavního města Prahy ve středu začali zkoumat vnitřek pomníku Jana Husa na Staroměstském náměstí. Bronzovou sochu otevřeli poprvé od roku 1915, kdy byla vztyčena. Otevření sochy navazuje na podrobný průzkum, který začal předloni. Středeční zkoumání ukázalo, že sousoší je v havarijním stavu, řekl novinářům restaurátor Pavel Filip. Vnitřek teď budou tři nebo čtyři měsíce podrobně zkoumat tři restaurátoři a tým statiků. Vše se bude konzultovat s památkáři. Poté se vypíše výběrové řízení na restaurátorskou firmu. "Objevili jsme úžasný prostor v soše Jana Husa a pak jsme tam objevili reliéf Karla Havlíčka Borovského. Čekali jsme, že se dostaneme ještě do podzemí k základnímu kameni, kde by se měla nacházet schránka s dokumenty, které tam byly uloženy roku 1915," řekl Filip.

ČT chystá na 17. listopad "přímý přenos z minulosti"

Česká televize chystá k dvacátému výročí 17. listopadu přímý přenos z koncertu, který pořádá bývalý prezident Václav Havel, sérii nových dokumentů, rozhovory s klíčovými účastníky takzvané sametové revoluce a přímé vstupy z oslav. V úterý 17. listopadu odpoledne bude ČT vysílat pořad Albertov 16:00, který označuje za "přímý přenos z minulosti". Oslavu, které má rekonstruovat 17. listopad přímo v ulicích, pořádá nezisková společnost Opona. Setkání začne stejně jako před dvaceti lety na pražském Albertově. Účastníci pochodu pak projdou po původní trase na Národní třídu, kde je od 18:00 na programu koncert. Kromě skupiny Monkey Business na něm vystoupí také Vladimír Mišík, Vlasta Třešňák, Lenka Dusilová či Dan Bárta. Česká televize bude z ulic Prahy vysílat živé vstupy, které se budou prolínat s dokumentárními záběry pořízenými na stejných místech v roce 1989.

Ze sportu

Ve středu 30. prosince zveřejní trenér Vladimír Růžička nominaci českých hokejistů na olympijské hry ve Vancouveru. Ve výběru pro turnaj, který se bude hrát od 16. do 28. února, se objeví dvacet hráčů v poli a tři brankáři. Nominace všech dvanácti účastníků budou odtajněny od 23. prosince do 1. ledna, přičemž tento den je podle dohody Mezinárodní hokejové federace, NHL a Hráčské asociace NHLPA posledním možným termínem zveřejnění týmů.

Český tenista Radek Štěpánek si v Basileji zahraje ve čtvrtfinále. Ve druhém kole porazil Francouze Florenta Serru 3:6, 7:6 a 7:6. Dalším soupeřem českého tenisty bude vítěz zápasu mezi turnajovou čtyřkou Marinem Čiličem z Chorvatska a Srbem Viktorem Troickým. Pokud Štěpánek v Basileji získá titul, bude za týden na podniku série Masters v Paříži bojovat o účast mezi elitní osmičkou pro Turnaj mistrů v Londýně, kde jsou ještě volná dvě místa.

Tenista Jan Hernych vypadl na turnaji v Basileji ve druhém kole po porážce 0:6 a 0:6 se světovou trojkou Novakem Djokovičem ze Srbska.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha nezvládly svůj druhý zápas v Evropské lize a Rivasu Madrid doma podlehly 76:83.

Největší českou olympijskou naději rychlobruslařku Martinu Sáblíkovou čeká v pátek ostrý start do sezony. V Berlíně začne Světový pohár, ve kterém bude dvaadvacetiletá závodnice útočit na čtvrtý celkový triumf za sebou. Na úvod čeká pětinásobnou mistryni světa tříkilometrová trať.

Rychlobruslaře na krátké dráze čeká o víkendu v Montrealu a o týden později v americkém Marquette kvalifikace na olympijské hry ve Vancouveru. O 60 postupových míst bude v třetím a čtvrtém dílu Světového poháru bojovat i česká trojice Kateřina Novotná, Ondřej Suchý a Vojta Loudín.

Českého krasobruslaře Michala Březinu čeká o víkendu premiérový start v seniorské Grand Prix. Úřadující juniorský vicemistr světa dostal pozvánku na NHK Trophy do Japonska, kam ve středu odletěl. Český reprezentant, který by měl společně s Tomášem Vernerem startovat na olympijských hrách ve Vancouveru, stejně jako jeho úspěšnější krajan vstoupil do nové sezony s novými programy.

Trenér hokejistů Kladna Zdeněk Müller v minulých dnech nabídl rezignaci. Vedení předposledního celku extraligové tabulky ji však nepřijalo.

Sedmnáctiletý fotbalista Antonín Fantiš z Příbrami je na testech v Juventusu. Italský klub ho v budoucnu hodlá nadále podrobně sledovat.

Ondřej Polívka se stal poprvé v kariéře nejlepším českým moderním pětibojařem. Mistr Evropy sesadil vicemistra světa Davida Svobodu.

Nejkvalitnější Setkání mistrů v historii čeká jeho sobotní osmý ročník v Sosnové na Českolipsku. Závěru motoristické sezony se totiž zúčastní i šestinásobný mistr světa v automobilových soutěžích Sébastien Loeb, který předvede exhibiční jízdu se svým mistrovským továrním Citroenem C4 WRC. Na startu budou mimo jiné Roman Kresta, novopečený mistr republiky, i juniorský mistr světa a vicemistr světa kategorie PCWR Martin Prokop, který jako jezdec Citroenu svým úspěchem výrazně pomohl k Loebově premiérové návštěvě v Česku.

Počasí

Bude zataženo až oblačno, teploty 3 až 7 stupňů Celsia.