Zprávy

Klaus komplikuje ratifikaci smlouvy EU, chce výjimku

Prezident Václav Klaus dále zkomplikoval již tak nejistou ratifikaci lisabonské smlouvy o reformě EU v Česku. V pátek oznámil, že nebude jen čekat na verdikt Ústavního soudu o smlouvě, ale bude také žádat trvalou výjimku z Listiny základních práv EU, která je součástí smlouvy. Výjimku chce dojednat ještě než dokument případně podepíše. Prezident se obává, že listina by mohla prolomit takzvané Benešovy dekrety. Premiér Jan Fischer a právní odborníci tento názor nesdílejí, poválečné dekrety podle nich nelze narušit. I přes dodatečný požadavek Fischer doufá, že je možné ratifikaci smlouvy v Praze dokončit do konce roku. Jednání o Klausově žádosti a její ujasňování v Česku i v EU bude ale podle Fischera obtížné. Česká vláda se lisabonskou smlouvou proto bude opět zabývat v pondělí. Poté, co zřejmě v sobotu dokončí ratifikaci Polsko, bude Česko posledním členem EU, který dokument dosud nepřijal. Na základě žádosti skupiny senátorů se také čeká, až Ústavní soud posoudí slučitelnost lisabonské smlouvy s českým právem.

Situaci ohledně ratifikace v pátek v Praze zjišťoval šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek, po setkání s Klausem jako první oznámil, čeho se prezidentova výhrada konkrétně týká. Prezident vystoupil až poté. Klaus svoji nečekanou žádost dopředu nekonzultoval s vládou ani s českou diplomacií.

Klausův požadavek vyvolává v EU kritiku i pochopení

Různé reakce mezi experty a europoslanci vyvolala snaha českého prezidenta Václava Klause dosáhnout toho, aby před jeho podpisem ratifikace lisabonské smlouvy byla k dokumentu připojena krátká poznámka týkající se listiny základních práv. Někteří to kritizují, další tvrdí, že Klaus "nemá šanci" na otevření textu lisabonské smlouvy, jiní mají pro prezidenta do určité míry pochopení. Někteří soudí, že Klaus si tak možná chce do jisté míry zachovat tvář před podpisem.

Ředitel londýnského Střediska pro evropskou reformu (CER) Charles Grant považuje za vyloučené, aby se znovu otevřel text lisabonské smlouvy. "Británie a Polsko mají ve smlouvě protokol zdůrazňující, že Charta základních práv nedává unii nová práva v oblasti sociálních věcí a zaměstnanosti," uvedl. "Klaus by mohl dostat podobný protokol a ten by mohl být připojen ke smlouvě o vstupu Chorvatska. Ujištění, která získalo (po prvním referendu) Irsko, budou obdobně připojena k této smlouvě," připomněl Grant. "Podle mě ale není šance na to, aby se znovu otevíral vlastní text lisabonské smlouvy," zdůraznil. Podle slovenské europoslankyně Moniky Flašíkové-Beňové jde českému prezidentovi jen o zviditelnění. Lituje prý, že k tomu Klaus zneužívá lisabonskou smlouvu. "Myslím, že už se dost zesměšnil názorem na klimatické změny, tak teď v tom jen pokračuje," řekla ČTK.

ODS: Klausův návrh by mohl být vyjednán s přístupem Chorvatska

Návrh prezidenta Václava Klause na výjimku z lisabonské smlouvy pro Česko by podle vedení ODS mohl být vyjednán s EU v rámci přístupové smlouvy s Chorvatskem. ODS zároveň lituje, že prezident s návrhem nepřišel dřív, uvedlo v pátek grémium strany v tiskové zprávě. Za nadbytečný považuje požadavek druhá nejsilnější parlamentní strana - ČSSD. Šéf lidovců Cyril Svoboda má Klausův postoj za další obstrukci ratifikačního procesu. Sociální demokracie má podle prohlášení předsedy Jiřího Paroubka pro Klausovy obavy z prolomení takzvaných Benešových dekretů "jisté pochopení". Upozorňuje ale současně, že všechny relevantní analýzy právních autorit z celé EU a z ČR i stanoviska politických představitelů zemí EU tyto obavy vyvrací. I podle sociálních demokratů bude záležet hlavně na tom, zda bude kvůli doplnění Lisabonu nutné ratifikační proces znovu otevřít, nebo bude možné výjimku dojednat jinou cestou.

Podle předsedy KDU-ČSL Cyrila Svobody je jakákoli další podmínka ratifikace jen obstrukcí a soukromý názor jednoho člověka, který jde proti vůli parlamentu. "Obojí je proti zájmům naší země. Postoj Václava Klause je dávno vyvrácen posudky renomovaných právních autorit nejen u nás, ale i na evropské úrovni, podle kterých se právo Evropské unie nevztahuje na poválečné uspořádaní Evropy včetně majetkových vztahů. To Václav Klaus dobře ví," uvedl v tiskové zprávě.

Zelení: Mělo by se začít mluvit o odvolatelnosti prezidenta

Prezident Václav Klaus podle Strany zelených překročil své ústavní pravomoci, když si klade dodatečné podmínky pro podpis lisabonské smlouvy poté, co ji ratifikoval parlament. Je proto třeba začít diskutovat o zavedení institutu odvolání prezidenta, řekl v pátek novinářům předseda zelených Ondřej Liška. Zdůraznil, že předchozí vláda při jednání o podobě smlouvy nechtěla přijmout podmínky stejné jako Polsko a Británie, protože podle ní nejsou prospěšné. "Je to obrovský pokrok, že se konečně listina stává právní součástí takového dokumentu," uvedl Liška s tím, že kdyby se Česko listiny vzdalo, mělo by menší práva než ostatní země evropské sedmadvacítky. Je podle něj nutné, aby se Češi proti takové změně bránili.

Premiér Fischer poslancům předloží programové priority, důvěru má

Premiér Jan Fischer na příští schůzi sněmovny předloží programové priority kabinetu a seznam legislativních kroků, které chce vláda do konce volebního období prosadit. Prohlásil to po schůzce s lídry všech parlamentních stran s výjimkou KSČM. Předsedové ODS a ČSSD Mirek Topolánek a Jiří Paroubek uvedli, že vláda nemusí ve sněmovně žádat o důvěru. Fischer prý nechce ve sněmovně rozpoutat "legislativní smršť". Program, který poslancům představí, by měl být střízlivý a realistický.

Paroubek zdůraznil, že vláda podle ČSSD důvěru má a není třeba hlasovat o důvěře. Podle Topolánka bude faktickým hlasováním, které ukáže důvěru kabinetu ve sněmovně, schvalování státního rozpočtu na rok 2010 s plánovaným deficitem asi 163 miliard korun.

Před izraelskou ambasádou v Praze protestovali Palestinci

Před budovou izraelského velvyslanectví v pátek protestovala skupina asi pěti desítek Palestinců a jejich příznivců. Nelíbí se jim, že Izrael načas pro arabské věřící uzavřel Chrámovou horu v Jeruzalémě, třetí nejposvátnější místo islámu. Pátek Palestinci prohlásili "dnem hněvu". Na trávníku před ambasádou a frekventovanou silnicí vlály v davu palestinské vlajky, protestující v rukou drželi plakáty se slavnou jeruzalémskou mešitou a propalestinskými hesly. Po čtvrté hodině odpolední vzali organizátoři do ruky megafon a provolávali svobodu Palestině. "Izraelská armáda zakazuje muslimům, aby se mohli modlit v mešitě," uvedl pro ČTK mluvčí Palestinského klubu ČR Muhammad Nabulsí. "Izrael plně respektuje náboženskou svobodu všech vyznání v Jeruzalémě a postaví se proti snahám extremistů podněcovat mezi věřícími násilí pod zástěrkou víry či údajného ohrožení posvátných míst muslimů, která Izrael chrání," sdělil ČTK izraelský velvyslanec Jaakov Levy.

Člověk v tísni pomáhá v Indonésii obětem zemětřesení

Čeští zdravotníci společnosti Člověk v tísni odcestovali pomáhat lidem zraněným při zemětřesení, které minulou středu zasáhlo indonéskou provincii Západní Sumatra. ČTK to sdělil mluvčí organizace Karel Vrána. Čeští zdravotníci budou ošetřovat zejména lidi, jejichž zranění nebyla příliš vážná, a proto mohli místní lékaři odložit jejich ošetření na pozdější dobu. Podle oficiálních údajů o život přišlo přes 700 lidí. "Chceme se zaměřit hlavně na pomoc méně zraněným lidem, o které se v tuto chvíli nikdo nestará," uvedl lékař Filip Frohlich. "Tito lidé sice katastrofu přežili, ale mají neošetřené otevřené rány, u kterých by mohla v případě opomenutí hrozit infekce, případně i ztráta poraněné končetiny," uvedl Frohlich. Lékaři chtějí také přispět ke zlepšení obvykle velmi špatného psychického stavu zraněných lidí. "Část z nich přišla o všechno, někoho z blízkých či rodinných příslušníků, nemají domov ani se kam vrátit," vysvětlil Frohlich; lidé postižení zemětřesením také často upadají do šoku.

Median: Volby by vyhrála ODS s 30,7 pct., ČSSD má 27,6 a ztrácí

Ve volbách do sněmovny by v září zvítězila ODS s 30,7 procenta, druhá ČSSD má 27,6 procenta a meziměsíčně ztratila téměř sedm procentních bodů. Uvedla to v pátek agentura Median, podle níž je to pro ČSSD nejhorší výsledek od jara 2007. Také ODS, i když ČSSD předstihla, by však podle autorů průzkumu ve srovnání se srpnem ztratila dva procentní body. Do sněmovny by se dostala i TOP 09 s 13,2 procenta, což pro tuto novou stranu znamená oproti srpnu nárůst o necelých pět procentních bodů. Podrobnější analýza podle Medianu ukazuje, že TOP 09 získala nejvíce příznivců mezi bývalými voliči ODS, KDU-ČSL, ČSSD a Strany zelených. Čtvrtí skončili komunisté s 12,5 procenta, meziměsíčně si KSČM pohoršila o 1,5 bodu. KDU-ČSL by v září získala 6,8 procenta, podle Medianu si tak lidovci polepšili zhruba o 3,5 procentního bodu. Zelení mají nyní kolem tří procent, a vzhledem ke statistické chybě tak nelze s jistotou odhadovat, zda by tato strana do dolní komory pronikla.

STEM: Vládě důvěřuje asi polovina lidí, nejoblíbenější je premiér

Důvěru vládě premiéra Jana Fischera vyjádřilo 44 procent lidí. Z členů vlády je nejoblíbenější premiér, na něhož má příznivý názor 83 procent lidí. Vyplývá to ze zářijového průzkumu agentury STEM, jehož výsledky má ČTK k dispozici. Stejně vysokou důvěru vládě vyjádřili dotázaní naposledy v květnu roku 2006, vyšší důvěře se těšila jen vláda Vladimíra Špidly v roce 2002, kdy zaznamenala kladné hlasy 55 procent lidí. Průzkum ukázal, že důvěra v současnou vládu roste s tím, jak se zvyšuje vzdělání a materiální zajištění domácností dotázaných. Podle politické orientace je kabinet důvěryhodnější pro příznivce pravice. Největší podíl kladných odpovědí zaznamenal u sympatizantů stran TOP 09 a ODS, nejméně naopak u voličů KSČM.

CVVM: Účast KSČM ve vládě by nevadila 45 procentům Čechů

Účast KSČM ve vládě by 20 let od listopadu 1989 nevadila 45 procentům Čechů, zhruba stejný počet lidí, 47 procent, je proti. Vyplývá to z aktuálního průzkumu společnosti CVVM, který má ČTK k dispozici. Zákaz komunistické strany si přeje necelá třetina občanů, tři pětiny oslovených si naopak myslí, že by strana být zrušena neměla. S vyloučením KSČM z jednání o závažných společenských otázkách souhlasí 47 procent lidí, o opaku jsou přesvědčeny více než dvě pětiny oslovených. Vstřícnější stanovisko ke komunikaci s komunisty deklarují důchodci, finančně hůře zajištění lidé a voliči KSČM a ČSSD. Vzdělanější a movitější občané častěji jednání s komunisty odmítají, uvedl průzkum.

Klaus podepsal úsporná opatření, která umožní deficit 163 miliard

Prezident Václav Klaus podepsal novely zákonů, které umožní státu příští rok hospodařit s deficitem 163 miliard korun, tedy takzvaný úsporný balíček ministra financí Eduarda Janoty. "Jeho nezbytnost je dána předpokladem nepříznivého vývoje veřejných financí v roce 2010," uvedl v tiskové zprávě mluvčí Hradu Radim Ochvat. Pokud by opatření nevešla v platnost, schodek státního rozpočtu by mohl podle propočtů ministerstva financí mohl dosáhnout až 230 miliard. Zákon novelizuje celkem patnáct zákonů z oblasti daní, sociálního zabezpečení a zdravotnictví. Protože jde o soubor související se státním rozpočtem na rok 2010, jsou všechny změny formulovány jako změny pouze pro rok 2010, uvedl Ochvat.

Inflace vykázala v září nulový růst; naposledy to bylo v září 2003

Meziroční růst spotřebitelských cen se v září zpomalil na nula procent ze srpnových 0,2 procenta, což je hodnota zjištěná naposledy v září 2003. Informoval o tom Český statistický úřad. Tento vývoj ovlivnily zejména ceny alkoholických nápojů a tabáku. Oproti srpnu spotřebitelské ceny klesly o 0,4 procenta. Meziměsíční pokles způsobilo zejména snížení sezónních cen rekreačních pobytů.

Kraje vyzvou vládu, aby žádala EU o peníze z globalizačního fondu

Kraje vyzvou českou vládu, aby požádala Evropskou unii o peníze z Evropského fondu pro přizpůsobení se globalizaci. Z něho lze přispívat třeba podnikům na řešení nezaměstnanosti způsobené vývojem světové ekonomiky. Česká republika je podle Rady asociace krajů (RAK) jedinou členskou zemí, která z fondu peníze nečerpá. Novinářům to řekl po jednání RAK její místopředseda a hejtman Pardubického kraje Radko Martínek (ČSSD). Přestože se objevují některé informace o tom, že krize je u konce, z hlediska českých regionů tomu tak určitě není, uvedl Martínek. Hejtmani mají obavy, že kraje mohou mít v příštím roce větší problémy, než letos. Nejspíše ještě poroste nezaměstnanost a ohroženo je mimo jiné i fungování sociální sféry. "Jen na sociální oblast pro příští rok chybějí zhruba čtyři miliardy korun. Přitom podmínky pro čerpání z globalizačního fondu se zmírnily, a tak jsou tyto prostředky dostupnější," podotkl.

Sdružení nájemníků ČR vyzvalo vládu k přechodnému zmrazení nájmů

Republiková rada Sdružení nájemníků ČR vyzvala vládu, aby zvážila vyhlášení cenového moratoria na nájemné do přijetí nové zákonné úpravy určování výše nájmů. Důvodem je neustále rostoucí podíl nákladů na bydlení na celkových výdajích domácností, uvedlo v pátek sdružení na svých internetových stránkách. Sdružení nájemníků vedle přechodného zmrazení nájmů vyzvalo kabinet také k "důslednější" regulaci služeb spojených s užíváním bytu, které ovlivňují celkové náklady na bydlení. Místopředseda Občanského sdružení majitelů domů Libor Dellin se ale nedomnívá, že by nájemníci mohli se svou výzvou uspět. "Zatím se nikdy nepodařilo, aby se na základě záměru Sdružení nájemníků snížily ceny tepla, vody, energií nebo odvozu popela," řekl ČTK. Rostoucí náklady na bydlení podle Sdružení nájemníků nejvíce ohrožují seniory, mladé rodiny, zdravotně postižené a osamělé osoby s nízkými příjmy. Na nedávné tiskové konferenci předseda sdružení a poslanec za ČSSD Stanislav Křeček řekl, že potíže s placením nájemného může mít v současnosti až 171.000 domácností.

Šéf ÚOHS potvrdil pokutu 100.000 korun MPSV za chybu v zakázce

Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) dostalo pokutu 100.000 korun od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Důvodem byl údajný střet zájmů jednoho z pracovníků ministerstva ve veřejné zakázce v předpokládané ceně asi 40 milionů korun z roku 2006. MPSV se odvolalo, podle antimonopolního úřadu tak ale učinilo pozdě. Jeho rozklad proto v září předseda ÚOHS Petr Rafaj zamítl. ČTK to zjistila z elektronické úřední desky antimonopolního úřadu. Rozhodnutí nabylo právní moci a MPSV musí pokutu zaplatit.

ČEZ koupí za 3,8 mld.Kč zbývající podíl v rumunských energetikách

Elektrárenská společnost ČEZ se dohodla s rumunskou společností Electrica SA na odkoupení 19 procent v rumunských firmách ČEZ Distributie a ČEZ Vanzare za 145,36 milionu eur, tedy asi za 3,8 miliardy korun. ČEZ to v pátek sdělil v tiskové zprávě. Tuzemská energetická jednička tak v obou firmách získala stoprocentní podíl. Na cestě k plnému ovládnutí obou firem ČEZ minulý týden dokončil také transakci s rumunským státním investičním fondem Fondul Proprietata, od kterého koupil v obou firmách 30procentní podíly.

Vesecká nařídila pokračovat ve vyšetřování Mrázkovy vraždy

Nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká nařídila pokračovat ve vyšetřování vraždy kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Případ byl podle ní odložen předčasně. "Nejvyšší státní zastupitelství proto uložilo věc dále šetřit a doplnit dokazování v souladu s trestním řádem," informovala mluvčí Nejvyššího státního zastupitelství Renata Malinová. Vesecká podle ní využila svého oprávnění nařídit kontrolu skončené věci a ta prý ukázala, že byla odložena "předčasně a neodůvodněně" a že "nebyly provedeny všechny dostupné důkazy vedoucí k jejímu objasnění".

Dělnická strana podle vlády vyvolává napětí a ohrožuje demokracii

Krajně pravicová Dělnická strana (DS) podle vládního návrhu cíleně vyvolává napětí ve společnosti, soustavně uráží menšiny a bezprostředně ohrožuje demokracii. Její rozpuštění Nejvyšším správním soudem je podle vlády nezbytné i přesto, že strana zatím nemá velkou voličskou podporu. "Historická zkušenost ukazuje, že nelze čekat na to, až extremistické strany naberou sílu," stojí v návrhu, který poskytl mluvčí Nejvyššího správního soudu František Emmert. Předseda Dělnické strany Tomáš Vandas považuje dokument za bezzubý. Cílem návrhu je prý očernit stranu, z níž mají politici strach. "Byť je návrh obsáhlý a tváří se honosně, nic, co by opravňovalo rozpuštění strany, v něm vlastně není, je to popis veřejných akcí, soupis toho, co někde řekl předseda nebo místopředseda. Je to určitě dobré pro náš archiv, můžeme si to založit," řekl ČTK Vandas.

Plagiátorství na právech dostane na starost protikorupční policie

Prověřováním údajného plagiátorství bývalého proděkana plzeňské právnické fakulty Ivana Tomažiče se bude zabývat útvar odhalování korupce a finanční kriminality, informoval server Novinky.cz. Rozhodla tak šéfka plzeňského státního zastupitelství Antonie Zelená. Na případu začali minulý týden dělat plzeňští policisté na základě trestního oznámení na porušení autorského práva v souvislosti s Tomažičovo disertační prací. "V prověřování bude dál pokračovat útvar odhalování korupce a finanční kriminality. Je nutné, aby policie problémy právnické fakulty prošetřovala jako celek a ne je kouskovala po jednotlivých přijatých trestních oznámení," potvrdila serveru i ČTK Zelená. Jde prý i o to, aby svědci, kteří se mohou v jednotlivých věcech prolínat, nemuseli vypovídat opakovaně.

Kaplického Future Systems se změní v nadaci

Návrh českého architekta Jana Kaplického na muzeum Enza Ferrariho v Modeně bude realizovat jeho spolupracovník Andrea Morgante. Stejně tak Kaplického Future Systems přestalo fungovat jako architektonické studio a změní se v nadaci. Napsala to v pátek na své webové stránce odborná britská revue Building. Jan Kaplický zemřel letos v lednu ve věku 72 let. Podle revue vdova po něm Eliška potvrdila, že plány na změnu Future Systems v nadaci budou dokončeny během několika měsíců. Future Systems zaměstnával až 50 lidí a Kaplický studio vedl se svou bývalou ženou Amandou Leveteovou. Teprve krátce před Kaplického smrtí se dohodli na rozdělení kanceláře. Kaplický si ponechal jméno Future Systems a tým čtyř architektů, zatímco ona zůstala v původním ateliéru pod firmou Amanda Levete Architects.

Plzeň má koncepční plán rozvoje kultury, tvořila ho i veřejnost

Na kulturu v Plzni, tedy na dotace, granty a provoz městských organizací zaměřených na kulturu a cestovní ruch, by mělo jít v budoucnu minimálně devět procent všech provozních výdajů města. Říká to nový strategický materiál Program rozvoje kultury ve městě Plzni na léta 2009 - 2019, který schválili radní. Suma je odvozena z průměru peněz, které město dávalo do kultury v minulých pěti letech a pohybuje se kolem 350 milionů korun, řekla ČTK náměstkyně primátora Marcela Krejsová (ODS). Materiál musejí schválit zastupitelé. Až dosud město kulturu financovalo podle fixní částky. Procentní podíl je podle Krejsové lepší. "Zajišťuje to spravedlivý proces plynutí peněz do kultury. Když městské finanční možnosti budou nižší, poteče i absolutně nižší částka do kultury a naopak," vysvětlila.

Starosta bulharského města zakázal Černému kvůli Entropě výstavu

Bulharské úřady zakázaly českému umělci Davidu Černému uspořádat výstavu ve městě Plovdiv. Podle starosty tohoto druhého největšího bulharského města Slavča Atanasova není Černý v Plovdivu vítán. Bulharsko prý ponížil na svém díle zvaném Entropa, když jej zobrazil jako turecký záchod. "Tento umělec ponížil bulharský stát a ublížil naší národní hrdosti," citovala Atanasova televizní stanice bTV. Starosta Černému zakázal uspořádání výstavy, která se měla v galerii v Plovdivu uskutečnit tento víkend, a pohrozil mu policejním zásahem. Kontroverzní plastika Entropa byla umístěna v bruselském sídle Rady EU při příležitosti českého předsednictví Evropské unie. Dílo se strefuje do stereotypů spojovaných s jednotlivými zeměmi evropské sedmadvacítky. Bulharsko Černý na Entropě zobrazil jako turecký záchod, proti čemuž se Bulhaři ostře ohradili. Česko pak vyhovělo bulharskému požadavku a kontroverzní část plastiky nechalo zakrýt.

Hudba má možná ve filmu větší význam než slova, řekl Miloš Forman

Hudba je podle režiséra Miloše Formana ve filmu možná důležitější než pronesené slovo. Řekl to v rozhovoru pro agenturu AFP, která s ním mluvila u příležitosti začínajícího 11. festivalu evropského filmu v Essonne jižně od Paříže, kde je čestným hostem. "Hudba je ve filmu stejně důležitá, ne-li důležitější než slova, protože se dotýká přímo vašich emocí, zatímco slova se obracejí na váš intelekt," prohlásil sedmašedesátiletý umělec, který na festivalu představí mimo jiné svá největší díla jako Přelet nad kukaččím hnízdem, Vlasy nebo Amadeus. Diváci budou mít možnost vidět také zfilmované divadelní představení Dobře placenou procházku vyrobenou v České republice, které se do sítě francouzských kin jen tak nedostane, protože nemá svého distributora.

Naivní divadlo udělalo z Labutího jezera hudební komedii

V hudební loutkovou komedii přeměnilo Naivní divadlo v Liberci věhlasný pohádkový balet Petra Iljiče Čajkovského Labutí jezero a přejmenovalo ho na Labutí jezírko. Inscenace, jejíž premiéru v pátek diváci zhlédli, otevřela jubilejní 60. sezonu liberecké loutkové scény. Přestože výročí Naivního divadla připadá na podzim, oslavy se uskuteční až v únoru příštího roku, kdy divadelní sezona vrcholí, řekl ČTK dramaturg divadla Vít Peřina. Klasickou pohádku o čarovné moci lásky pro liberecké divadlo upravila jeho dvorní autorka Iva Peřinová. Při psaní vycházela ze známého libreta k romantickému baletu, zároveň ale po svém rozpracovala některé motivy, třeba brusinky, které dávají čarovnou moc. Režisérem představení je Tomáš Dvořák, scénu připravil výtvarník Ivan Nesveda. Oba stáli v Naivním divadle u zrodu více úspěšných titulů, třeba Bezhlavého rytíře, Alibaby a 40 loupežníků nebo Krásného nadhasiče aneb Požáru Národního divadla.

Na Podzimním knižním veletrhu neubylo přes krizi vystavovatelů

Podzimního knižního veletrhu, jehož 19. ročník začal v Havlíčkově Brodě, se účastní 154 nakladatelství, tedy přibližně stejně jako loni. Nesplnily se tak obavy organizátorů z úbytku vystavovatelů kvůli krizi. Pro úspěch veletrhu ale bude důležité, jak moc budou lidé nakupovat, v tom by se případně důsledky krize mohly projevit, řekla ČTK ředitelka veletrhu Markéta Hejkalová. Organizátoři očekávají kolem 13.000 návštěvníků. Budou se moci zúčastnit autogramiád a autorských čtení s osobnostmi jako je například Ludvík Vaculík, Michal Viewegh, Jiří Dědeček, Jiří Stránský a řadou dalších spisovatelů a básníků. Hlavním tématem dvoudenního veletrhu jsou cesty.

Golfu a ragby v ČR by mělo přijetí na olympiádu pomoci v rozvoji

České představitele golfu a ragby nadchlo páteční rozhodnutí Mezinárodního olympijského výboru (MOV) zařadit oba sporty do programu her v letech 2016 a 2020. Přijetí přivítalo i vedení českého olympijského hnutí. Shodli se především v tom, že golf i ragby dostanou lepší šanci na svůj rozvoj, a to už jenom díky vylepšeným podmínkám při financování ze státní pokladny, které je s tím spojeno. Předseda Českého olympijského výboru (ČOV) Milan Jirásek se domnívá, že výběr golfu a ragby zvýší sledovanost olympijských her. "A zároveň i popularitu těchto sportů," uvedl Jirásek na webu olympic.cz. Místopředseda ČOV pro sport František Dvořák dodal, že především zařazení ragby vnímá jako určitou kompenzaci za vyřazení softbalu a baseballu.

Hašek tvrdí, že z osmdesáti procent umí odhadnout polskou sestavu

Trenér české fotbalové reprezentace Ivan Hašek dokáže podle svých slov z 80 procent odhadnout složení základní sestavy polské reprezentace v sobotním kvalifikačním utkání na Letné. Český trenér to prohlásil na páteční tiskové konferenci před oficiálním tréninkem, který však národní tým neabsolvoval přímo v místě utkání, ale na stadionu v Edenu na druhém konci Prahy. Polský celek je pro Čechy před sobotou velkou neznámou. Po takřka jisté ztrátě postupových nadějí přivezl do Prahy hodně pozměněný tým. Pro Haška a jeho kolegy proto bylo složité dávat dohromady informace o sobotním soupeři. Teď už má prý ale o možné hře Poláků poměrně dobré představy.

Počasí

V sobotu většinou zataženo, místy déšť nebo přeháňky. Teploty 13° až 17° Celsia.