Zprávy

Kateřina Kůrková získala olympijský bronz

Střelkyně Kateřina Kůrková získala na olympijských hrách v Aténách bronz ve vzduchové pušce. Dvacetiletá střelkyně z Plzně vyhrála medaili hned v první finálové disciplíně olympijských her. Zvítězila čínská reprezentantka Tu Li, druhá byla Ruska Ljubov Galkinová. České reprezentantce se ve finále nevydařila první rána, po níž si připočítala jen 9,6 bodu. Při dalších devíti pokusech však již bezchybně trefovala půlmilimetrový střed terče. Mistryně světa Kůrková se tak postarala o první českou ženskou medaili v historii střeleckých soutěží na OH. "Když jsem to nedokázal já, tak aspoň ona," řekl se zadostiučiněním kouč a otec Petr Kůrka, který byl na olympiádě třikrát. Mezi prvními Kateřině Kůrkové k jejímu umístění gratuloval prezident Václav Klaus, který soutěž ve střelbě sledoval z ochozu střelnice.

Počet českých účastníků na olympiádě stoupl na 142

Olympijských her v Aténách se místo 140 původně nominovaných českých sportovců zúčastní o dva více. Českou republiku budou reprezentovat i triatlonistka Lucie Zelenková a dráhový cyklista Alois Kaňkovský. Při nástupu rekordního počtu 202 výprav při zahajovacím ceremoniálu šla česká výprava až devátá od konce. Vlajkonošem byl plavec Květoslav Svoboda. Na čestné tribuně byl mezi hlavami států z devadesáti zemí i prezident Václav Klaus. Ten byl přítomen i čtvrtečnímu otevření Českého olympijského domu v Aténách. V něm najdou zázemí sponzoři i sportovci, budou se zde slavit případné medaile a dům bude také místem pro setkávání hostů Českého olympijského výboru. "Snad se tady budou sportovci setkávat u sklenky šampaňského co nejčastěji," řekl prezident s vírou v medailové úspěchy.

Veslaři začali na olympiádě úspěšně - postupem do semifinále

Ve velmi dobrém světle se v úvodní den olympijských her představili čeští veslaři. Čtyři z pěti posádek si v rozjížďkách zajistily přímý postup do středečního semifinále. Slibné výkony předvedli zejména skifaři Miroslava Knapková a Václav Chalupa. Oba vyhráli své jízdy bez větších problémů, Knapková dokonce v nejlepším čase dne i historie olympijských her. Postup do středečního programu si zajistil dvojskif Ondřej Synek, Milan Doleček mladší i čtyřka bez kormidelníka Karel Neffe, Petr Vitásek, Jan Schindler a Jakub Makovička. Jedinou lodí, jež bude muset bojovat o postup do další fáze regaty, je dvojka bez kormidelníka Petr Imre a Adam Michálek. Vedení české veslařské výpravy je se vstupem do soutěží maximálně spokojeno. "Takhle jsme si to ani nepředstavovali. Je to výborný výsledek," řekl reprezentační šéftrenér Přemysl Panuška.

Tenk nepostoupil do finále ve střelbě ze vzduchové pistole

Český reprezentant Martin Tenk nepostoupil do finále olympijské soutěže ve střelbě ze vzduchové pistole. V kvalifikaci nastřílel 577 bodů a s dalšími dvěma závodníky se dělil o dvacátou příčku. Lepší chce být v úterý, kdy bude v libovolné pistoli, své silnější disciplíně, obhajovat bronzovou medaili ze Sydney.

Plavec Málek na stovce neuspěl

Prsař Daniel Málek skončil v rozplavbách na stometrové trati až osmadvacátý a do olympijského semifinále nepostoupil. Nezopakuje tak své vynikající páté místo z her v Sydney před čtyřmi lety. Svěřenec Petra Přikryla dohmátl v čase 1:03,35 minuty. Na postupovou šestnáctou pozici, kterou obsadil Němec Rene Kolonko, ztrácel téměř vteřinu a půl. Z šedesáti plavců, kteří zasáhli do kvalifikace, patřil k nejstarším. Jednatřicetiletý plavec se dostal na olympiádu v Aténách až díky divoké kartě. Málek startuje na své třetí olympiádě a páté místo ze Sydney bude český rekordman a šestinásobný medailista z ME v krátkém bazénu obhajovat i na dvojnásobné trati.

Na kladenském stadionu se otrávily hokejistky

Několik mladých hokejistek se v sobotu na kladenském zimním stadionu otrávilo oxidem uhelnatým. Podle předběžných informací skončilo v nemocnici osm dívek. Tři z nich leží na jednotce intenzivní péče v kladenské nemocnici. Ošetřující lékaři o zdravotním stavu sportovkyň odmítli informovat. Mluvčí magistrátu Ladislav Pavlík však jejich stav charakterizoval jako "těžkou nevolnost". Nebezpečný plyn unikl zřejmě z rolby na úpravu kluziště. Potvrdili to i hasiči, kteří přijeli nehodu vyšetřovat se speciální laboratoří. Hokejistky se účastnily ženského hokejového turnaje. Některým z nich se údajně udělalo špatně již v předchozích dnech. Oxid uhelnatý se v krvi chemicky váže na červené krvinky, a to mnohonásobně lépe než kyslík. I velmi malá koncentrace stačí, aby se zablokovala schopnost krve vázat a přenášet kyslík. Při navázání více než 60 procent hemoglobinu hrozí smrt.

Nový šéf Úřadu vlády velel policistům během Palachova týdne

Zhruba padesát podpisů známých osobností se již shromáždilo pod peticí, která vyzývá k odchodu nového šéfa Úřadu vlády Pavla Přibyla. Přibyl velel v lednu 1989 policistům při protikomunistických demonstracích během takzvaného Palachova týdne. Petici, jejímž autorem je režisér Břetislav Rychlík, podpořili například spisovatel Jáchym Topol, písničkář Vladimír Merta, senátor Jiří Zlatuška či herec Ondřej Vetchý. K protestu se připojila také bývalá předsedkyně Unie svobody-DEU Hana Marvanová. Organizátoři akce se ale nechtějí spokojit jen se slovní výzvou. Svůj nesouhlas s Přibylem budou demonstrovat v úterý v 09:00 před sídlem vlády, kdy se má kabinet Stanislava Grosse setkat na své druhé schůzi. Přibyl byl původně poradcem Grosse ve sněmovně, před čtyřmi lety si ho nynější premiér vzal na ministerstvo vnitra jako vrchního ředitele svého úřadu. Gross při obhajobě Přibyla poukazuje na to, že získal bezpečnostní prověrku. Přibyl, který se úřadu ujal minulý týden, se zatím nechce k výzvě vyjadřovat.

Šestice odsouzených složila přijímací zkoušky na vysokou školu

Pětice mužů a jedna žena absolvovali ve vazební věznici v Brně - Bohunicích přijímací zkoušky k dálkovému studiu na vysokou školu. Umožnil jim to evropský projekt EPLLA, který zapojuje vězně do všech aktivit celoživotního vzdělávání. Odsouzení byli z věznic Brno, Karviná, Kuřim a Opava. Zkoušky jim zajistila Ekonomicko-správní fakulta Masarykovy univerzity. Pokud složí zkoušky úspěšně, budou přeřazeni do Brna, kde budou moci ve volném čase za vlastní peníze studovat. Vězeňská služba se rozhodla podporovat aktivity, které zvýší kvalifikaci vězněných lidí, a tím rozšíří možnosti jejich uplatnění na pracovním trhu po propuštění. Evropský program EPLLA existuje od roku 2002. Kromě brněnské univerzity a Vězeňské služby ČR se jej účastní obdobná zařízení v Británii, Itálii, Portugalsku, Dánsku a na Maltě.

Česká filharmonie zahajuje novou sezonu

Koncertem nazvaným Prolog zahajuje v sobotu večer novou sezonu Česká filharmonie. V pražském Rudolfinu zazní Requiem od Antonína Dvořáka. Filharmonii na úvodním koncertě povede její někdejší šéfdirigent Gerd Albrecht z Německa, který se nyní k orchestru pravidelně vrací. Sólové party přednesou Lívia Ághová, Monica Groopová, Valentin Prolat a Arutjun Kočinjan, které doprovodí Pražský filharmonický sbor. V nadcházející sezoně, již 109. v pořadí, povede Českou filharmonii šéfdirigent Zdeněk Mácal. Filharmonie plánuje 50 abonentních koncertů ve Dvořákově síni Rudolfina; na plánovaných turné a zahraničních cestách stráví filharmonici 80 dní.

Ve Slavkově začaly Napoleonské dny

Stylizovaný příjezd francouzského císaře zahájil ve Slavkově letošní Napoleonské dny. Více než 150 vojáků poté zájemcům předvádělo v zámeckém parku táborový život v polním ležení, šarvátky a bojové hry, které vyvrcholily bitvou o Urbánek. Historický program uzavírá večerní slavnostní průvod armád městem. Slavkovský zámek, kde bylo po bitvě podepsáno příměří, nabídl po celý den řemeslný jarmark a pro děti pásmo pohádek. Na noc organizátoři připravili v rámci císařské letní noci zámeckou veselici. Program zahrnuje i golfový turnaj a soutěž v pétanque. Premiéru má výstava vín Grand Prix Austerlitz 2004. Napoleonské dny zakončí v neděli dopoledne slavnostní nástup vojsk na slavkovském náměstí. U Slavkova Napoleon v prosinci 1805 zvítězil nad vojsky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I.

Šumperk ovládl folklor

V ulicích i sálech Šumperka se v těchto dnech objevili tanečníci a zpěváci lidových písní z různých koutů světa. Na 14. ročníku přehlídky, kterou Mezinárodní organizace lidového umění zařadila mezi pět nejprestižnějších tuzemských festivalů, se vedle špiček domácí scény objevila řada zahraničních souborů z Mexika, Maďarska, Konga, Běloruska, Slovenska, Indonésie a Španělska. Návštěvníkům až do pondělí představují folklorní tradice svých zemí. Bouřlivý aplaus při úvodním krojovaném průvodu sklidil především soubor z Mexika v typických pestrobarevných oblecích a tradičních mexických kloboucích. Přehlídku v Šumperku každoročně navštěvují tisíce lidí. Rozpočet letošní přehlídky činí 800.000 korun. Pořadatelům na akci přispěly radnice, ministerstvo kultury a Folklorní sdružení ČR.

Památkáři v hanáckých vesnicích mapují historická vrata

Historická vrata, která zdobí domy ve vesnicích v Olomouckém kraji, mapují místní památkáři. Nejdále jejich práce pokročila v památkové rezervaci v Příkazích na Olomoucku, v nedalekých Ratajích a Staré Vsi na Přerovsku. Podle Jiřího Kalába z olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu si ale ne všichni lidé z venkova dochovaných stavebních detailů svých obydlí váží. To podle něj často ocení spíše lidé z velkých měst nebo lidé, kteří si chtějí koupit rekreační chalupu. Za příkladný přístup ke starým vratům Kaláb označil rekonstrukci statku v Paloníně na Šumpersku. "Jeho majitel už má hotovou břidlicovou krytinu. Je to klasická ukázka někdejšího bohatého hanáckého statku," řekl Kaláb.

V žirovnickém zámku začala tradiční výstava mečíků a jiřin

V Žirovnici na Pelhřimovsku probíhá tradiční výstava mečíků a jiřin. Tisíce pestrých květů zdobí 13 zámeckých sálů včetně prostor s unikátními nástěnnými malbami. Na 800 odrůd od špičkových českých pěstitelů i ze Slovenska mohou návštěvníci obdivovat do úterý. Zahradu Vysočiny pořádají zahrádkáři v žirovnickém zámku od počátku 70. let, kdy byly opraveny jeho první místnosti po ničivém požáru z roku 1964. Výstavy květin se zde pořádají několikrát ročně. Na jaře zámek zaplní narcisy a tulipány, v létě buď lilie a růže nebo gladioly a jiřiny. Podzimní část, která představuje chryzantémy, ovoce a zeleninu, se letos bude konat od 22. do 24. října. Výstavy pravidelně navštíví kolem 5000 lidí.

Plzeňský jez budou opět zdolávat kuriózní lodě

Už popáté se odvážlivci na různých kuriózních plavidlech pokusí zdolat jez řeky Radbuzy v centru Plzně. Celá trasa měří tři kilometry. Vrcholem akce je však podle organizátorů sjezd záludného, osm metrů vysokého jezu U Mráčku. V minulých letech jej zdolalo přes 200 plavidel. Nejnápaditější plavidlo ocení organizátoři 5000 korun a dalšími dary. Na cestu po řece se v minulých letech vydala kuriózní monstra na automobilových duších nebo prázdných PET lahvích. Do vln se vrhla například kadibudka s ceníkem poskytovaných služeb, lazaret, dámská plovárna, UFO Tráboš s pyrotechnickými efekty, plovoucí kontrabas s vlekem, posádka Rychlá rota se psem na palubě, parník Mississippi a další.

V Českém ráji se dá řádit ve slámě

Možnost vyřádit se ve slámě je hlavním lákadlem devítidenních slavností Slamák 2004 v Radvánovicích v Českém ráji. Program, který ocení zejména děti, zahrnuje skákání z kopce do dálky, sklouznutí s rozběhem a sjezd na lyžích. Slavnostem slámy, které v sobotu začaly v areálu Šťastná země, dominuje slaměný hrad s bludištěm o rozměrech 60 krát 40 metrů se sedmi místnostmi a pěti věžemi. Mezi obřími slaměnými sochami stojí slon v životní velikosti, pavouci - křižáci, pávi, ale i opilci nebo muchomůrky. I letos se uskuteční soutěže o nejlepší slaměnou sochu, nejhezčí ženu Slaměnku ve slámové kostýmu a nepřitažlivějšího muže Slamáka. Příští víkend, kdy slavnosti končí, vyhodnotí pořadatelé rovněž nejlepší slaměnou sochu vytvořenou lidovými amatérskými umělci z okolí. Slavnosti slámy jsou největší akcí Alternativy 3000, která se zaměřuje kromě jiného na šetrné propojení vzácné přírody s turistikou. Předloni Slamák navštívilo 10.000 lidí, loni téměř 13.000.

A jaké bude počasí?

V noci bude oblačno a místy přeháňky, teploty 14 až 10 stupňů. Zítřek pak bude převážně polojasný, ojediněle s přeháňkami. Teploty 22 až 26 stupňů Celsia.