Zprávy

Henry Obering: I demokraté v USA podporují protiraketovou obranu

Příští americká administrativa bez ohledu na stranickou příslušnost prezidenta neustoupí od projektu, jehož součástí má být i radar v Česku. Ředitel americké protiraketové agentury (MDA) Henry Obering to ve čtvrtek v Praze řekl ministryni obrany Vlastě Parkanové. Zdůvodnil to tím, že budování protiraketové obrany podporuje kromě republikánů i demokraty ovládaný Kongres, informovala ministryně ČTK v SMS zprávě. Parkanová se také s Oberingem v souvislosti s íránskými testy balistických raket shodla, že protiraketová obrana je potřebná. "Její budování nelze odkládat," uvedla ministryně. Henry Obering také starostům a zástupcům brdských obcí a měst, v jejichž blízkosti má zařízení stát, řekl, že pokud to Česká republika nedovolí, radar v Česku nebude. Věří ale, že český parlament smlouvu o radarové základně schválí. Na budoucnost radaru v případě, že parlament smlouvu zamítne, se Oberinga zeptal starosta Míšova Pavel Hrubý. A generálova slova ho prý utvrdila v tom, že je rozhodnuto už dopředu.

Ministerstvo obrany se ohradilo proti Moskvě

České ministerstvo obrany ve čtvrtek upozornilo Moskvu, že Praha je znepokojena "pokračující nepřiměřenou rétorikou Ruské federace vůči České republice" v souvislosti s plány na vybudování radaru amerického systému protiraketové obrany. Uvedlo to ministerstvo ve zprávě o přijetí ruského generála Jevgenije Bužinského, který je vyjednavačem o protiraketové obraně. Česká diplomacie dosud nechávala ruskou rétoriku bez komentáře. Bužinskij, jehož přítomnost v Praze v době podpisu smlouvy mezi ČR a USA o protiraketovém radaru vzbudila kontroverzi, se setkal s českým vyjednavačem s Američany Ivanem Dvořákem. Podle Jana Pejška z tiskového oddělení ministerstva dala česká strana při jednání s Bužinským jasně najevo znepokojení nad výhrůžkami některých ruských oficiálních činitelů. Rusko zásadně odmítá plány USA vybudovat v ČR a Polsku evropskou část protiraketového systému. Vnímá ji jako hrozbu vlastní bezpečnosti, a po úterním podpisu ministrů zahraničí USA a ČR Condoleezzy Riceové a Karla Schwarzenberga pod smlouvou o vzniku radaru Moskva dokonce varovala před "vojenskými" opatřeními.

Rusko prý vidí velké rozpory slov a činů v protiraketové obraně

Náměstek ruského ministra zahraničí Sergej Kisljak prohlásil, že Moskva vidí "velký rozdíl" mezi slovy a činy Washingtonu týkajících se amerického projektu protiraketové obrany ve východní Evropě. Podle Kisljaka Spojené státy ujišťovaly, že jsou připraveny zajistit přítomnost ruských specialistů na místech v České republice a v Polsku, aby viděli, že systém není používán proti ruským zájmům. "Ale prozatím jsme se dál než k slovům a deklaracím nedostali," dodal Kisljak podle agentury ITAR-TASS. "Není žádná jasnost v dialogu s našimi polskými a českými kolegy. Jsou vůbec připraveni na takovou úroveň transparentnosti, jakou navrhují Američané? Zatím to nevidíme." Americký projekt protiraketové obrany, který je podle USA namířen proti zemím, jako je Írán, počítá s instalací radaru v České republice a základny s protiraketami v Polsku. Moskva to považuje za ohrožení vlastní bezpečnosti. Američané se pokusili Rusko uklidnit tím, že mu nabídli inspektory na místě, ale jednání o tom se stále protahuje.

Naději na zapojení do vědecké spolupráce s USA má 119 subjektů

Celkem 119 českých vědeckých a průmyslových institucí figuruje v tuto chvíli na seznamu firem, které by v budoucnu mohly profitovat na americkém systému protiraketové obrany. Novinářům to řekl Michal Pěchouček z pražského Českého vysokého učení technického (ČVUT). Jeho tým pro americkou stranu připravuje hodnocení českých subjektů, o spolupráci s kterými by mohly mít USA zájem. Ve středu bylo dohodnuté přesné znění rámcové dohody, která podobnou spolupráci umožňuje, podepsána by podle prvního náměstka ministra zahraničí Tomáše Pojara mohla být za dva až tři měsíce.

Premiér Topolánek: Bez dohody s USA možná ODS nebude pro lisabonskou smlouvu

Pokud parlament neschválí česko-americkou dohodu o umístění amerického radaru USA v Česku, předseda vlády a ODS Mirek Topolánek si nedovede představit, že zákonodárci ODS podpoří lisabonskou smlouvu reformující instituce Evropské unie. Topolánek to prohlásil v diskusním pořadu, který vysílalo Rádio Česko. Šéf ČSSD Jiří Paroubek označil v tiskové zprávě, kterou má ČTK k dispozici, Topolánkova slova za neprofesionální a skandální. ČSSD podle Paroubka, který je nyní v Izraeli, nevidí jediný důvod, proč dohodu o radaru spojovat s lisabonskou smlouvou.

Bursík prosadil svolání mimořádného sjezdu zelených

Šéf zelených Martin Bursík prosadil svolání mimořádného sjezdu nejmenší vládní strany. Sejít se má 5. až 7. září. Vedle volby nového vedení by podle Bursíka měl sjezd změnit stanovy SZ ve smyslu oslabení pravomocí republikové rady a definovat koaliční potenciál zelených. V dopise, který rozeslal členům strany, Bursík svolání sjezdu vysvětlil snahou zbavit se dvojkolejnosti strany v podobě konkurujících si republikové rady a předsednictva. Sjezd a změna stanov by podle Bursíka měly vyjasnit vztahy a kompetence mezi stranickými orgány SZ a obnovit demokratickou vnitrostranickou diskusi. Podle předsedkyně republikové rady Olgy Zubové se však nedemokraticky chová Bursík, když svolává sjezd, který krajští funkcionáři odmítají. Snaží se podle ní polarizovat zbytečně stranu. Podle dalších informací je možné, že Bursíkovi odpůrci se budou snažit sjezd zablokovat např. tím, že delegáty přesvědčí, aby se ho neúčastnili. Pokud by nepřišla polovina, sjezd by byl neusnášeníschopný.

STEM: Dvě třetiny občanů si myslí, že vládní koalice letos vydrží

Dvě třetiny obyvatel si myslí, že koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených přes vnitřní rozepře a snahy o odvolání letošní rok přečká. Vyplývá to červnového průzkumu agentury STEM, který má ČTK k dispozici. Nejsilněji jsou o tom přesvědčeni příznivci ODS, ale myslí to i přibližně polovina voličů KSČM a tři pětiny příznivců ČSSD. S podobnými výsledky skončil i lednový průzkum agentury STEM na toto téma. Před rokem však na otázku, zda koaliční vláda vydrží až do voleb v roce 2010 odpověděla kladně pouze třetina respondentů.

Vyznamenaní vojáci z Iráku museli čelit v misi na 300 útokům

Stovka vojáků, která se minulý měsíc vrátila ze zahraniční mise v Iráku, se a základně v Přáslavicích na Olomoucku dočkala ocenění. Vojáci od prosince loňského roku střežili bezpečí britské základny v jihoirácké Basře. Za dobu působení mise museli čelit na 300 raketovým útokům. Jeden z vyznamenaných vojáků ještě nastoupil se zraněnou rukou. I z tohoto důvodu vedení armády ocenilo především to, že se všichni členové mise vrátili domů živí a v pořádku. V pořadí 4. kontingent v Iráku tvořili příslušníci 73. tankového praporu z Přáslavic, z celkového počtu stovky vojáků se do mise zapojilo i osm žen. Šlo o poslední bojovou misi v tomto složení. O stažení kontingentu z Basry rozhodla loni v říjnu česká vláda. Vojáky nyní nahradili především instruktoři, kteří cvičí irácké vojáky na bojových vozidlech a tancích.

Premiér Topolánek: Ministerstvo vnitra přestává být ministerstvem strachu

Ministerstvo vnitra se podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) mění z "ministerstva strachu na ministerstvo vnitřních věcí". Premiér to řekl po čtvrteční návštěvě úřadu. S výsledky práce v resortu ministra Ivana Langra (ODS) je prý spokojen. "Ministerstvo vnitra prošlo podle mě nejrazantnější změnou," uvedl premiér. Drobné výhrady, které vůči ministerstvu má, se týkají spíše dědictví po bývalých ministrech, řekl. Různé problémy, které prý nynější vedení ministerstva nezavinilo, by podle premiéra mohly být odstraňovány rychleji. Jde například o reformu civilní a vojenské rozvědky, která je společným úkolem premiéra, ministerstva vnitra a obrany. K chystané reformě má připomínky řada poslanců, kterým se nelíbí, že tajné služby by podle nového zákona mohl kromě komisí složených z poslanců navíc kontrolovat zcela nově vzniklý nezávislý orgán. Premiér připomněl, že resort stále trápí úbytek policistů. Tento trend se zatím i přes masivní kampaň, která stála 22 milionů korun, podařilo jen zastavit, nikoli zvrátit. Policie od začátku roku do května přijala zhruba 1400 nováčků, celkem 1571 policistů ale ve stejném období odešlo.

Ministr Bursík: V nové klimatické politice nebude prostor pro rozvoj jádra

Ministerstvo životního prostředí nepočítá při přípravě nové klimatické politiky země s rozvojem jaderné energetiky. Dokument by měl být podle ministra a šéfa zelených Martina Bursíka hotov v září, tedy ve stejné době, kdy zveřejní výsledky analýz energetické koncepce ČR komise vedená předsedou Akademie věd Václavem Pačesem. Podle předběžných doporučení komise se Česko bez rozvoje jaderné energetiky neobejde, a to i kvůli závazkům na snižování produkce skleníkových plynů. "Stávající (jaderné) elektrárny Temelín a Dukovany jsou pro nás konstantami, nepočítáme s dalšími," řekl Bursík ČTK. Zdůraznil, že Evropská unie nechává citlivé téma jaderné energetiky v diskusi o připravovaném energeticko-klimatickém balíčku stranou - zda jádro budou akceptovat, záleží na jednotlivých zemích EU. Základem pro novou českou koncepci snižování produkce skleníkových plynů má být podle Bursíka důraz na stranu spotřeby, nikoli výroby. Úspory navrhuje ministerstvo v oblasti energetické spotřeby budov, průmyslu a zefektivnění stávajících zdrojů. Zaměřit by se Češi měli také na emise z veřejné dopravy. Škála opatření je podle Bursíka velice široká a cílem práce ministerstva na nové koncepci je ukázat, jaký potenciál ve snižování emisí Česko má.

Milan Urban: ČR by měla mít v energetice jasno před předsednictvím EU

Sociálnědemokratičtí poslanci chtějí s pomocí návrhu novely zákona o hospodaření s energiemi, který již dostala k posouzení vláda, aktualizovat současnou energetickou koncepci. Tu by měl napříště namísto vlády schvalovat parlament. Česko by mělo mít v energetice jasno ještě před svým předsednictvím EU v první polovině příštího roku, řekl místopředseda ČSSD a stínový ministr průmyslu a obchodu (MPO) Milan Urban. MPO ale takovou změnu odmítá. Jde již o druhý Urbanův pokus podobnou změnu prosadit. Návrh by mohl podle řady dřívějších informací otevřít cestu k novým jaderným zdrojům a zároveň vyvolat třenice ve vládní koalici. Strana zelených je totiž důsledně proti výstavbě dalších jaderných bloků, zatímco někteří poslanci ODS se náklonností k jádru netají. "Pokud chceme mít energetiku jako hlavní téma předsednictví EU, musíme vědět, co chceme, musíme mít platnou energetickou koncepci," řekl Urban. Nyní schvaluje energetickou koncepci na návrh ministerstva průmyslu a obchodu vláda. Ta současná je z roku 2004, kdy ji připravoval na ministerstvu právě Urban.

Česko se dohodlo se společností Mittal, spory končí

Česká republika se dohodla se společností Mittal na ukončení arbitráží a vzájemných sporů. ČTK o tom informovalo ministerstvo financí. Ocelářský gigant stáhne žaloby, ve kterých požadoval 26 miliard korun, a ČR odprodá společnosti ArcelorMittal 11procentní podíl ve firmě ArcelorMittal Ostrava. ČR získá za akcie 6,8 miliardy korun. Dohodu musí ještě schválit vláda. Nyní ArcelorMittal drží v největší české hutní společnosti ArcelorMittal Ostrava přes 71 procent. Dohodu podepsal v noci na čtvrtek ministr financí Miroslav Kalousek a viceprezident společnosti Sudhir Maheshwari. Spor ocelářské firmy a českého státu začal v roce 2005. Mittal tehdy žaloval Česko za to, že byl vyloučen z privatizace železáren Vítkovice Steel. Ty se nyní přejmenovaly na Evraz Vítkovice Steel a ovládá je ruský kapitál. Obě strany v průběhu sporu naznačily, že začnou pracovat na smíru.

ČSSZ: Počet podnikatelů letos v Česku stoupl

Nárůst počtu podnikatelů v Česku pokračoval i v letošním prvním pololetí. Osob samostatně výdělečně činných, tedy podnikatelů, soukromých lékařů, umělců nebo zemědělců, přibylo 14.000 na 932.000. Jde o stejný nárůst jako za celý loňský rok. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytla mluvčí České správy sociálního zabezpečení Štěpánka Filipová. "Rostoucí počet podnikatelů, tedy lidí, kteří stojí na vlastních nohách a dávají práci i dalším, je jistě pozitivní zpráva. Jedním z důvodů jejich zvyšujícího se počtu je rostoucí tuzemská ekonomika, která vytváří další příležitosti," řekl ČTK prezident Hospodářské komory Petr Kužel. Komora se podle něj snaží maximálně usnadnit start nových podnikatelských aktivit svou poradenskou činností prostřednictvím kontaktních míst Czech POINT.

Statistika: Za prací přišlo letos 32.300 cizinců, což je rekord

Do Česka v letošním prvním pololetí přišel zatím rekordní počet zahraničních pracovníků. Práci zde v prvních šesti měsících našlo zhruba 32.300 cizinců, tedy přibližně o 8000 víc než za stejnou dobu loni. Celkem tak na konci června v ČR legálně pracovalo 272.500 lidí ze zahraničí. Vyplývá to ze statistik, které zveřejnilo ministerstvo práce. Nejvíc zahraničních pracovníků pocházelo ze Slovenska. V ČR jich bylo 102.100. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili Ukrajinci. Legální zaměstnání jich v Česku na konci června mělo 72.162. Pomyslnou třetí příčku zaujímali Poláci, kterých v zemi působilo bezmála 22.500. Významným zdrojem pracovní síly se pro Česko stává Vietnam. Zatímco na konci loňska v zemi pracovalo zhruba 5400 Vietnamců a Vietnamek, za letošních prvních šest měsíců jich místo v zemi našlo dalších téměř 10.800. Loni přišel do ČR zatím nejvyšší počet zahraničních pracovníků. Bylo jich téměř 55.200. Letošek by tak mohl loňský rekord překonat. V dalších měsících roku totiž obvykle přichází za zaměstnáním víc cizinců než v prvních týdnech. Firmy si navíc stěžují na nedostatek pracovních sil a mají o cizince zájem.

Projekt: Riziko předčasného úmrtí v zemích EU kleslo nejvíc v ČR

Riziko předčasného úmrtí se v 90. letech a na přelomu tisíciletí v Česku snížilo nejvýrazněji ze zemí EU. ČR měla nejlepší výsledky nejen mezi desítkou nových členských států, ale i ve srovnání se zeměmi bývalé patnáctky. Vyplývá to z výsledků projektu, který se zaměřuje na nerovnosti ve zdraví a na snižování předčasné úmrtnosti. Novinářům je představila Ivana Holcátová z Ústavu hygieny a epidemiologie Všeobecné fakultní nemocnice. I přes největší pokrok je ale stále hrozba, že člověk zemře před 64. narozeninami, v Česku vyšší než v 15 starých státech unie. V roce 2002 mohl takto předčasně zemřít každý čtvrtý Čech a zhruba každá devátá Češka.

Ivan Passer představil na festivalu své Intimní osvětlení

Režisér a scenárista Ivan Passer, který je předsedou hlavní mezinárodní poroty karlovarského festivalu, oslavil čtvrteční 75. narozeniny pracovně. Nejprve pozdravil diváky své slavné hořké komedie Intimní osvětlení z poloviny 60. let, vpodvečer byl přítomen křtu knihy Jiřího Voráče nazvané Ivan Passer: Filmový vypravěč rozmanitostí aneb Od Intimního osvětlení k Nomádovi. Projekci Intimního osvětlení v karlovarském divadle předcházelo uvedení Passerova komicko-melancholického debutu z roku 1964 nazvaného Fádní odpoledne. Vznikl jako součást generačního manifestu české "nové vlny" Perličky na dně podle raných próz Bohumila Hrabala. Ivan Passer proslul jako spoluscenárista a asistent režie u všech českých filmů Miloše Formana, počínaje Konkursem (1963) a konče komedií Hoří, má panenko (1967). Žije v Los Angeles, kde přednáší na univerzitě.

Herci Danny Glover a Christopher Lee přijeli na karlovarský festival

Na karlovarský festival přijel ve středu jeden z nejuznávanějších černošských herců současnosti Američan Danny Glover. Stejně jako britský herec Christopher Lee, který přicestoval večer, převezme Cenu prezidenta MFF Jiřího Bartošky. Je udělována osobnostem, které v oblasti hereckého umění, filmové režie či producentské činnosti zásadním způsobem přispívají k rozvoji filmové tvorby. K nejslavnějším rolím rodáka ze San Franciska, který se k herectví dostal až kolem třicítky, patří postava Rogera Murtaugha ve čtyřech pokračováních akčního hitu Smrtonosná zbraň. V posledním desetiletí se Danny Glover věnuje vedle herectví rovněž filmové produkci a režii. V současnosti pracuje na filmu o Toussaintu Louverturovi, vůdci povstání otroků proti francouzským kolonizátorům na Haiti. Na festivalu se objeví i na plátně, a to ve dvou snímcích v sekci Horizonty - Honeydripper a Prosíme přetočte.

Se zpěvákem Karlem Hálou se rozloučili bez projevů, pouze hudbou

Bez smutečních proslovů se ve čtvrtek obešlo poslední rozloučení se zpěvákem Karlem Hálou, který zemřel v neděli v pražské Nemocnici Na Homolce ve věku 74 let. Ve velké obřadní síni pražského krematoria ve Strašnicích vedle reprodukované hudby s nahrávkami Hály zahrál i jazzový orchestr. Jednomu z nejlepších českých interpretů swingové hudby přišlo vzdát hold několik stovek lidí, rodinných příslušníků, kolegů z hudební branže, přátel a příznivců. Na konci obřadu zazněl uznalý potlesk přítomných. Mezi smutečními hosty byli například zpěváci Josef Laufer, Petr Spálený, Josef Zíma, či Milan Drobný, herec Zdeněk Srstka, hudebník Felix Slováček s manželkou Dagmar Patrasovou nebo textař Pavel Vrba. Mezi desítkami květin ležících před katafalkem se objevily i věnce od Orchestru Václava Hybše, orchestru Karla Vlacha a s věnováním "králi swingu" také od skladatele Zdeňka Bartáka. Když zazněl z nahrávek Hálův hluboký hlas v reprodukované písni Dej mi pár okovů, v očích mnoha přítomných se objevily slzy.

Začal festival Colours of Ostrava

Festival Colours of Ostrava, který je jednou největších hudebních událostí v Česku, začal ve čtvrtek v Ostravě. Na pódiu se během čtyř dnů vystřídají velká světová jména jako Sinéad O'Connorová, Happy Mondays či Gogol Bordello. Mezi hlavní hvězdy festivalu dále patří kapela Goldfrapp či zpěvačka Lou Rhodesová. Z českých interpretů se návštěvníci mohou těšit například na J.A.R., Báru Basikovou, Pražský Výběr II a další. Pořadatelé na festivalu očekávají návštěvnost výrazně přesahující 20.000 lidí. Do Ostravy se začali z celého Česka, Slovenska i Polska sjíždět návštěvníci.

Francouzská slavnost na Kampě připomene dobytí Bastily

Na pražském ostrově Kampa začnou 13. července oslavy nejvýznamnějšího francouzského svátku, výročí dobytí Bastily v roce 1789. Až do druhého dne oživí Kampu trh s tradičními delikatesami, na programu je také koncert předních francouzských hudebníků. Oslavy na Kampě jsou součástí Francouzské kulturní sezony, v jejímž rámci uspořádá Francie u příležitosti svého předsedání Evropské unii do poloviny ledna příštího roku v Česku pět desítek kulturních akcí. Na trhu umístěném přímo na náměstí Kampa budou francouzští výrobci nabízet sýry, husí a kachní játra, burgundská a provensálská vína a množství dalších lahůdek. Oslavy vyvrcholí 14. července večerním koncertem předních francouzských muzikantů.

Koňská spřežení ze 13 zemí se sjela na závody do Nebanic

Mezinárodní závody koňských spřežení začaly v Nebanicích na Chebsku. Až do neděle tam budou soutěžit závodníci ze 13 zemí světa s jedno-, dvoj- i čtyřspřežími, řekla ČTK organizátorka nebanických závodů Eva Šimáčková. Jezdci absolvují třídenní sérii disciplín. "Zahajuje se drezurní zkouškou s předepsanými cviky na drezurním obdélníku. Druhý den se jezdí obvykle cross-country, kde musí spřežení ujít určité úseky v klusu, v kroku zdolat všechny překážky ve stanoveném čase. V neděli už je zkouška zručnosti mezi kužely," popsala program Šimáčková. Do letošního závodu, který je součástí světové soutěže, se přihlásilo 82 účastníků. Divácky nejzajímavější maraton se pojede v sobotu. V okolí závodiště budou v této disciplíně soutěžit koňská jedno- až čtyřspřeží a jedno- a dvojspřeží pony.

Ze sportu:

Václav Chalupa se nakonec přece jen dočká startu na šestých olympijských hrách. Veslařská legenda dostala společně s Jakubem Makovičkou na dvojce bez kormidelníka divokou kartu od Mezinárodní veslařské federace (FISA) a oba se tak mohou začít připravovat na start v Pekingu. Chalupa s Makovičkou se v Číně představí místo původně nominované rakouské posádky.

David Kostelecký získal stříbrnou a Jiří Lipták bronzovou medaili v disciplíně trap na mistrovství Evropy v brokové střelbě. Lepší než čeští reprezentanti byl v Nikósii pouze Němec Karsten Bindrich, který součtem 149 bodů překonal světový rekord. České družstvo, v němž byl ještě Jiří Gach, obsadilo druhé místo za Itálií, další stříbro vybojoval i tým juniorských skeetařů.

Český cyklista ve službách stáje Liquigas Roman Kreuziger dojel šestý v první horské etapě letošní Tour de France. Kreuziger se po prvním umístění v elitní desítce posunul na 23. místo celkové klasifikace.

Hokejový útočník Martin Straka se ze zámořské NHL definitivně vrátil do Plzně a v mateřském klubu bude působit nejen v roli extraligového hráče, ale bude zastávat i funkci generálního manažera a jednatele. Potvrdil to podpisem smlouvy s prezidentem klubu Tomášem Králem na tiskové konferenci v Plzni. Pětatřicetiletý forvard podepsal jednoletý hráčský kontrakt.

Čeští in-line hokejisté porazili ve čtvrtfinále mistrovství světa organizace FIRS v Düsseldorfu domácí mužstvo 8:4 a postoupili do pátečního semifinále. Díky výhře si zároveň zajistili postup na Světové hry 2009 na Tchaj-wanu, což byl hlavní cíl výpravy před turnajem. Další překážkou v cestě za obhajobou titulu mistrů světa bude českému výběru v pátek Francie.

V závěrečném utkání základní skupiny kvalifikace o postup na mistrovství Evropy 2010 zvítězili čeští baseballisté nad Lotyšskem vysoko 22:2. Utkání v pražské Krči bylo ukončeno už po páté směně. Český tým vyhrál bez porážky skupinu a k postupu mu chybí už jen jedno vítězství v sobotním zápase play off s druhým týmem tabulky.

Basketbalistky Gambrinusu Sika Brno budou mít v Evropské lize za soupeře ve skupině B CSKA Moskva, Šoproň, Lille, Rigu a Benátky. Český vicemistr ZVVZ USK Praha se utká ve skupině C s polskou Gdyní, letošními semifinalistkami z Jekatěrinburgu, Šibenikem, Valencií a francouzským týmem Union Hainaut. Rozhodl o tom čtvrteční los ve Freisingu nedaleko Mnichova.

Český tenis bude mít dvojnásobné zastoupení ve čtvrtfinále turnaje WTA v Budapešti. Svá utkání druhého kola na maďarské antuce hladce vyhrály Klára Zakopalová i Petra Kvitová, které dohromady ztratily jen čtyři gamy. Obě Češky předvedly naprosto suverénní výkon a na kurtu se nezdržely ani hodinu. Sedmá nasazená Zakopalová deklasovala 6:0, 6:1 Mathilde Johanssonovou z Francie, která v prvním kole vyřadila Lucii Hradeckou. Osmnáctiletá Kvitová zase nedala v poměru 6:2, 6:1 šanci Němce Martině Müllerové.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Teploty 28 až 32 stupňů Celsia.