Zprávy

ČR a USA se na smlouvě o radaru dohodnou během následujících dní

Česko a Spojené státy se na hlavní smlouvě k radarové základně na českém území definitivně dohodnou během následujících dní, tedy do summitu NATO nebo během něj. Uvedl to hlavní český vyjednavač o smlouvě a náměstek ministra zahraničí Tomáš Pojar. Pojar uvedl, že Američané ustoupili ve zbývající sporné části týkající se ekologie. Nechtějí už, aby v ní byl odkaz na americké právo. Premiér Mirek Topolánek si je jistý, že NATO radar v závěrech svého summitu podpoří. Zdůraznil, že bude ještě třeba doladit druhou smlouvu, která upravuje to, čí zákony se budou vztahovat na americké vojáky na českém území. To, že smlouva mezi ČR a USA je těsně před podpisem, ve Washingtonu potvrdil i náměstek ministryně zahraničí USA John Rood. Podle něj by mohla být hotová během několika dní. Rood také doufá, že státy NATO uznají rostoucí nebezpečí možného nepřátelského raketového útoku a že se americkému projektu protiraketové obrany dostane jejich širší podpory. Uvedl to na výroční konferenci o americké protiraketové obraně.

Podle ministryně Parkanové americký radar v ČR pomůže také Izraeli

Nový protiraketový obranný systém, jehož radarová část má být umístěna v České republice, přispěje také k obraně Izraele. Prohlásila to v rozhovoru pro nedělní vydání izraelského listu Haarec česká ministryně obrany Vlasta Parkanová. Ministryně měla na programu setkání se svým izraelským protějškem Ehudem Barakem, s nímž měla hovořit o větší vojenské spolupráci mezi oběma zeměmi a o možných dodávkách izraelských obranných systémů do Česka. Parkanová při rozhovoru požádala Baraka o pomoc pro palestinského studenta, který v Praze studuje ČVUT. Mladík odjel navštívit své rodiče do pásma Gazy, ale nedokáže se vrátit do Česka, aby studium dokončil. Izraelská strana slíbila pomoc.

Kosovo dál dělí českou politickou scénu

Návrh na uznání Kosova, který hodlá ve středu vládě předložit ministr zahraničí, dál rozděluje českou politickou scénu. Nejen opozice, ale i část koalice důrazně žádá, aby Česká republika zatím Kosovo neuznávala. Premiér Mirek Topolánek (ODS) ale míní, že by bylo taktičtější ho uznat a dále nevyčkávat. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg v neděli uvedl, že chce vládě ve středu návrh na uznání Kosova sice předložit, nebude ale trvat na tom, aby o něm kabinet již rozhodl. Kritici případného uznání Kosova soudí, že tento krok by byl v rozporu s mezinárodním právem. Obávají se také, že by šlo o precedent, který povzbudí separatistické tendence i v jiných zemích.

Sněmovna projedná navýšení důchodů, Tibet a lisabonskou smlouvu

Sněmovna se v úterý sejde na mimořádném jednání, kde by mohla rozhodnout o vládním návrhu o valorizaci důchodů. Ministr práce Petr Nečas navrhuje zvýšit penze od srpna v průměru o 465 korun. Vláda chce důchodcům přidat kvůli neočekávaně vysokému růstu cen. K takovému kroku ale potřebuje souhlas parlamentu, protože důchody je možné mimořádně zvýšit jen tehdy, když růst cen překročí deset procent. Poslanci budou také jednat o návrhu rezoluce k situaci v Tibetu. Dokončit by mohli i první čtení lisabonské smlouvy, která místo neschválené euroústavy reformuje instituce EU. Premiér by měl také poslance informovat o vyjednávání kolem umístění americké radarové základny v ČR.

Tripartita se opět pokusí projednat novelu zákona o zaměstnanosti

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se v úterý už napodruhé pokusí projednat návrh novely zákona o zaměstnanosti. První mimořádné zasedání tripartity minulý pátek zkrachovalo poté, co premiér Mirek Topolánek (ODS) ostře kritizoval odboráře a zaměstnavatele za jejich postoj k daňovému zvýhodnění stravenek. Odbory na protest jednání opustily. Pohrozily odchodem z tripartity. Podle ministra práce Petra Nečase (ODS) by změny v zákoně měly motivovat lidi k rychlému nalezení místa. Norma zkracuje dobu podpory v nezaměstnanosti o měsíc a upravuje její výši. Nečasovy plány se příliš nelíbí odborářům. Podle vedení Českomoravské konfederace odborových svazů na změny doplatí starší pracovníci, kteří práci hledají obtížně. Nezaměstnanost v Česku však klesá. V únoru její míra činila 5,9 procenta.

Odbory chystají mediální kampaň proti plánovaným vládním reformám

Odbory se chystají odstartovat mediální kampaň namířenou proti plánovaným vládním reformním záměrům. Na jejím uspořádání se shodl krizový štáb Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS), která na protest proti dopadům reformy a dalším reformním plánům vstoupila na začátku března do stávkové pohotovosti. Odboráři kritizují vysokou inflaci, kterou podle nich reforma vyvolala. Nesouhlasí ani s návrhem reformy penzí a s plány ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) na převod univerzitních nemocnic a zdravotních pojišťoven na akciové společnosti. Předáci nevyloučili stávku. Situaci vyostřil premiér Mirek Topolánek (ODS), když odbory a zaměstnavatele na pátečním zasedání tripartity ostře kritizoval za postoj k daňovému zvýhodnění stravenek. Odboráři jednání pobouřeně opustili a pohrozili odchodem z tripartity.

Vláda chce zlepšit situaci na silnicích

Vláda se chce zasadit o větší bezpečnost na českých silnicích. Za hlavní pilíře považuje účinnou prevenci včetně využití emotivní kampaně, srozumitelný zákon, efektivní práci dopravní policie a kvalitní komunikace. Takzvaný Dopravní čtyřlístek představil premiér Mirek Topolánek spolu s ministrem vnitra Ivanem Langrem a ministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Podle předsedy vlády se bezpečnost v dopravě musí stát celospolečenským tématem. K větší bezpečnosti na silnicích mají přispět také elektronické viněty, které zřejmě od ledna 2009 nahradí dálniční známky pro osobní automobily. Na osobní vozy tak budou stejně jako na kamiony dohlížet mýtné brány. Na rozdíl od kamionů by však osobní auta platila i nadále za časový úsek a nikoliv za ujetou vzdálenost. O financování projektu elektronických vinět má ve středu jednat vláda. Podle Řebíčka zavedením vinět ušetří stát i řidiči. Stát nebude muset každoročně tisknout dálniční známky, protože viněty budou "věčné" a řidiči je budou dobíjet jako mobilní telefony. Cena za roční používání dálnice by se údajně neměla lišit od dnešní ceny dálničních známek.

Za soutěží na mýtné korupce nebyla

Jednání členů hodnotící komise, která posuzovala nabídky uchazečů v soutěži na dodávku mýtného systému, neovlivnily při jejich činnosti "zištné důvody". Jejich přístup byl však často nekompetentní až nezodpovědný a jejich role spíše formální. K tomuto závěru dospěla sněmovní vyšetřovací komise, která okolnosti soutěže na výběr dodavatele mýtného systému vyšetřovala. Komise zjistila řadu nedostatků. Většina členů hodnotící komise, případně i jejich náhradníků, neznala procedury upravující zadávací řízení ani obsah a kvalitu podaných nabídek. Hodnotitelé dokonce neměli ani snahu sehnat si stanoviska odborných poradců. Tendr vyhrála rakouská firma Kapsch, která nabídla až třetí nejnižší cenu. Ostatní tři uchazeče ministerstvo dopravy vyřadilo. Podle vyšetřovací komise byly hlavním důvodem velmi tvrdé podmínky v zadávací dokumentaci, které pro dodavatele představovaly v případě nesplnění daného zadání vysoké riziko.

Stát zvažuje, že dá firmě Čepro policejní ochranu

Premiér Mirek Topolánek se v minulých dnech sešel na utajované schůzce s ministrem vnitra Ivanem Langerem a spravedlnosti Jiřím Pospíšilem kvůli hrozbě vytunelování státních peněz ze strategického podniku Čepro. Uvedl to server Aktuálně.cz. Ohrožení firmy zřejmě pramení z letitého sporu o platnost pohledávek, s nimiž údajně operuje uprchlík Radovan Krejčíř a jeho spolupracovníci. Ministerstvo vnitra podle serveru nyní zvažuje, že v krajním případě bude managementu společnosti a jejím budovám poskytnuta i policejní ochrana. Převod pohledávky v hodnotě 2,6 miliardy korun u společnosti Čepro před několika dny posvětil soudce David Hovorka. Stejný soudce už před čtyřmi lety uznal platnost této pohledávky vůči Čepru, aniž se zástupci společnosti dostavili k soudu a měli možnost se hájit. Pohledávku získala lichtenštejnská firma Global Licence and Services Establishment, která sídlí v Lichtenštejnském knížectví. Hrozba, že Čepro přijde o miliardy, je podle nejnovějších zjištění české policie reálnější, než se zdálo. Čepro se zabývá zejména přepravou, skladováním a prodejem ropných produktů.

Okamžitá deregulace nájmů se nemusí vyplatit

Připravovaný návrh ODS na okamžité zrušení regulovaného nájemného by mohl ohrozit investice majitelů nemovitostí, kteří je dále pronajímají. Regulované nájmy se zvyšují, tržní nájemné však dlouhodobě klesá. Plán prosazovaný ODS by pokles tržního nájemného mohl ještě dále urychlit. Odborníci ale varují také před sociálními a politickými důsledky okamžité deregulace. Současná právní úprava počítá se zrušením regulace nájmů až v roce 2010. Pokud by návrh ODS prošel parlamentem a podepsal jej i prezident, nájemné by v některých městech podle deníku mohlo vzrůst i na víc než dvojnásobek.

Národní strana se připravuje na zablokování svých stránek

České nacionalistické uskupení Národní strana (NS) se připravuje na případné zablokování svých internetových stránek, na kterých zveřejnilo kontroverzní protiislámský film Fitna (Rozvrat) nizozemského krajně pravicového politika Geerta Wilderse. Obsah filmu nyní zkoumá Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Policie se k možnosti zablokování stránek zatím nechce vyjadřovat.

Se schválením programu pro vědu by neměl být problém

Evropská komise podle všeho nebude mít námitky proti problematickému dotačnímu programu pro vědu, výzkum a inovace. ČTK a Českému rozhlasu to při návštěvě v Brně řekla evropská komisařka pro regionální politiku Danuta Hübnerová. Program Výzkum a vývoj pro inovace je jediným českým dotačním programem, který dosud komise neschválila. Ministerstvo školství ho teď s několikaměsíčním zpožděním dokončilo, nyní ho předá vládě a po ní se jím bude zabývat právě komise. Podle Hübnerové ale nejsou v materiálech, které dosud viděla, sporná místa. Zhruba 68 miliard Kč by tak mohly vybrané projekty dostat příští rok. Programu mohou využít vysoké školy, výzkumné instituce i soukromé firmy.

Školské odbory mají obavy o osud učňovského školství

Školské odbory vyzývají ministerstvo školství, aby společně se zástupci dalších resortů a krajů neprodleně zahájilo kroky k řešení situace v učňovském školství. Upozorňují na to, že se učiliště potýkají s úbytkem žáků a ztrátou prestiže. I kdyby se situace začala řešit okamžitě, první výsledky se projeví přibližně za pět let, řekla na pražském diskusním fóru místopředsedkyně odborů Markéta Vondráčková. Domnívá se, že by se měly vytvořit pracovní, materiální a sociální podmínky, které by umožnily preferovat učební obory, o které je sice menší zájem, ale je po nich vyšší společenská poptávka.

Většina lidí chce zákaz kouření v restauracích, ne v barech

Více než polovina lidí si přeje zákaz kouření v restauracích. Vyplývá to z výsledků únorového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V barech a kavárnách by však kouření zakázalo jen 39 procent lidí, ukázal průzkum. Naopak více než polovina respondentů se domnívá, že by v barech a kavárnách kouření zakázáno být nemělo. Největší podíl dotázaných se v průzkumu shodl na tom, že by zákaz kouření měl platit v divadlech, kinech, respektive v prostředcích veřejné dopravy. Myslí si to až 95 procent lidí. Necelá čtvrtina (24 procent) dotázaných v průzkumu byla pro zákaz kouření ve venkovních veřejných prostorech, naopak proti se vyslovilo 68 procent.

V Česku chybějí zdravotní sestry, hrozí zhoršení kvality péče

V Česku chybějí zdravotní sestry, takže hrozí zhoršení kvality ošetřovatelské péče. Výpadky už nedokážou vyplnit ani cizinky. Dosud chyběly sestry jen v Praze a větších městech, teď už nejsou po celé zemi. Nemocnice kvůli tomu zavírají oddělení. Nejsou hlavně dětské sestry a specialistky. Průměrný plat sestry se započtením příplatků za směny se pohybuje kolem 21.000 korun měsíčně. Za náročnou práci s řadou nočních a víkendových směn, bez dostatečného odpočinku a s odpovědností za zdraví a životy pacientů má sestra o tisíc korun méně, než je průměrný plat v Česku. Řada sester z oboru odchází a nové si hledají lépe placenou práci v jiném oboru.

Dětské domovy mají výhrady k plánům vlády měnit ústavní péči

Ředitelé některých dětských domovů se na celostátní konferenci v Praze vyslovili proti změnám ústavní péče v Česku, která by vedla k rušení dětských domovů. Do konce roku má ministerstvo práce a sociálních věcí předložit návrh opatření, která upřednostní návrat ohrožených dětí do rodinné či náhradní rodinné výchovy. Podle ředitele dětského domova Sedloňov Františka Veverky není rušení ústavů systémové, česká společnost na takový krok není připravená. Například ve Velké Británii nebo v Irsku nežijí děti v ústavech, neboť tam, na rozdíl od ČR, funguje kvalitní systém profesionální pěstounské péče. Řešením, jak snížit počet dětí v ústavech, tkví podle některých odborníků v posílení terénní práce s ohroženými rodinami. Ředitel sedloňovského domova ale moc šancí terénní práci nedává. I kdyby měli sociální pracovníci více času, v rodinách nemohou být každý den. Spíše než rušení dětských domovů by se podle ředitelů měl klást důraz na kvalitu péče v ústavech.Českou republiku dlouhodobě kritizují různé mezinárodní organizace kvůli vysokému počtu dětí v ústavní péči. Žije jich tam asi 20.000, z toho v dětských domovech téměř 5000.

V Praze vystoupil Goran Bregovič se svým orchestrem

V pražském Kongresovém centru se v pondělí představil proslulý srbský hudebník Goran Bregovič se svým Svatebním a pohřebním orchestrem. Diváci během tříhodinového koncertu slyšeli slavné Bregovičovy písně z filmů a liturgické zpěvy. Skladatel představil i část z vlastní úpravy opery Carmen - Karmen se šťastným koncem. Bregovič patří k nejvýraznějším představitelům balkánské muziky a k uznávaným tvůrcům filmové hudby. Se svým svatebně pohřebním orchestrem vystupoval v Česku už několikrát. Naposledy se loni v létě stal jednou z hlavních hvězd festivalu Colours of Ostrava. Bregovič proslul jako autor hudby k filmům režiséra Emira Kusturici. Právě skladby z jeho filmů jako Kalašnikov či Mesečina téměř zlidověly a přispěly k celosvětové oblibě balkánské dechovky.

V Amsterodamu se draží díla ze sbírek Lichtenštejnů

V amsterodamské aukční síni Christie´s se v úterý draží umělecká díla ze sbírky šlechtického rodu Lichtenštejnů. Do aukce jde celkem 450 předmětů. Velká část dražených artefaktů pochází z moravských zámků Valtice a Lednice a z hradu Šternberk, odkud je Lichtenštejnové na konci druhé světové války odvezli. Aukční síň odhaduje výtěžek dražby na pět milionů eur (126,3 milionu korun). Zúčastní se jí i zástupci České republiky. Podle ředitele olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu Pavla Konečného mají pro dražbu k dispozici deset milionů korun.

Jan Kaplický přijel do Českých Budějovic kvůli nové koncertní síni

Architekt Jan Kaplický přijel do Českých Budějovic, aby jednal o nabídce navrhnout podobu nové koncertní síně. Tu chce postavit Jihočeská společnost přátel hudby, která oslovila Kaplického s nabídkou, aby zpracoval studii. K městu má Kaplický vztah, protože jezdil do Českých Budějovic s rodiči na prázdniny. Líbí se mu, že leží ve středu Evropy a není odtud daleko do Prahy ani do Lince.

V Lidicích zahájilo provoz vzdělávací středisko a výstavní síň

Novou expozici "... a jméno obce bylo vymazáno", učebnu s počítačovým vybavením a možnost bádání v digitálním archivu sbírky nabízí vzdělávací středisko a výstavní prostor v Památníku Lidice na Kladensku. V prostoru Pod Tribunou zájemci například naleznou řadu dokumentů o zničení obce nacisty. Ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl uvedl, že v loňském roce poprvé po mnoha letech zájem českých škol o návštěvu Lidic převýšil počet školáků ze zahraničí. Důvodem pro vyhlazení Lidic nacisty se stala domnělá souvislost jednoho z lidických občanů s atentátem na říšského protektora Reinharda Heydricha dne 27. května 1942.

Argentinci prý mají velký zájem o současný český film

Vratné lahve, Tajnosti či Příběhy obyčejného šílenství patří k současným českým filmům, které od minulého týdne představuje argentinským divákům České centrum v Buenos Aires. Během prvních čtyř dnů se na ně do kina v centru města přišlo podívat přes 2000 lidí. Informovala o tom ředitelka buenosaireského centra Daniela Čapková. Ve vyhlášeném kině Gaumont s kapacitou 1250 diváků uvedla film Tajnosti osobně režisérka Alice Nellis, která po jeho skončení také s přítomnými diskutovala. Hlavní deníky zveřejnily celostránkové rozhovory s Alicí Nellis a kritiky jejího filmu. České filmové centrum chce využít přehlídky a nabídnout filmy místním distributorům.

V Žirovnici opraví zámecký pivovar

V Žirovnici na Pelhřimovsku opraví zchátralý renesanční pivovar, poté v něm bude muzeum knoflíkářství, expozice šicích strojů a regionálního pivovarnictví. Revitalizace přijde na 48 milionů korun, město by na ni mohlo získat více než 90 procent peněz z evropských fondů.

Na německé mapě z 50. let bylo šumavské pohraničí pouští

V roce 1955 končilo území Československa u Nýrska na Klatovsku, mnohakilometrový prostor ve směru k současným hranicím s Německem jako by neexistoval. O dva roky později dostaly na německých mapách vysídlené osady a obce západních Čech, jichž bylo 443, označení poušť. Tyto zajímavé informace lze vyčíst ze starých map, které v Plzni vystavuje pod názvem Šumava v mapách a průvodcích Klub českých turistů.

Slavia po výhře nad Libercem postoupila do finále hokejové extraligy

Hokejisté Slavie si po roční pauze opět zahrají finále extraligy. V domácím prostředí vyhráli nad Libercem 2:0. O výsledku rozhodla osm minut před koncem trefa Jakuba Klepiše na 2:1, Bílí Tygři v dramatickém závěru už jen zkorigovali stav. Soupeřem pražského celku v jeho čtvrtém boji o titul budou České Budějovice, nebo Karlovy Vary.

Slavia remizovala v derby se Spartou, policie krotila fanoušky

Fotbalisté Slavie remizovali v ligovém derby se Spartou 1:1, góly vstřelili v druhém poločase Kalivoda a Kadlec. V čele tabulky tak slávisté udrželi před Spartou dvoubodový náskok. Fotbalovému derby pražských "S" hrozilo kvůli řádění fanoušků předčasné ukončení. Více než hodinu se přitom zdálo, že se prestižní zápas o první místo v lize obejde bez větších výtržností a nepokojů v hledišti. Po hodině hry se ale všechno změnilo, když záložník David Kalivoda poslal Slavii do vedení a vzápětí byl po druhé žluté kartě vyloučen za to, že si při gólové oslavě sundal dres. V souvislosti s derby mezi Spartou a Slavii zadržela policie přibližně 25 lidí. Potvrdila to mluvčí pražské policejní správy Iva Knolová. Policie po zápase oddělila obě skupiny fanoušků, příznivce Sparty doprovodila na Prahu 7 a slávisty v autobusech na Prahu 5. Bezpečnostní opatření kolem zápasu 23. kola fotbalové ligy zajišťovalo asi 600 policistů. Tvrdé jádro fanoušků obou klubů údajně plánovalo cílenou demolici strahovského stadionu Evžena Rošického. Pondělní derby totiž bylo zřejmě posledním, které se na Strahově odehrálo.

Lyžař Koukal si zazávodí na Tour de Ural

Zimní sezona již běžcům na lyžích skončila, ale bývalý mistr světa v závodu na 50 km volnou technikou Martin Koukal si ji ještě prodlouží. Muž, který vylezl i na osmitisícovou horu Čo Oju, v sobě nezapřel povahu dobrodruha a odjel na netradiční etapový závod do Ruska. Od úterý do soboty absolvuje Tour de Ural, jakousi obdobu Tour de Ski. Lyžaře čeká směsice závodů od sprintu na 100 metrů klasicky, přes kritérium na 4 km, 1400 metrů dlouhý výběh do sjezdovky, distanční závody či extrémní sjezd z kopce v klopených zatáčkách, jakýsi skikros na běžkách. Mezi jednotlivými etapami bude lyžaře převážet vlak, v němž budou mít závodníci každý dvoje luxusní kupé, které bude zároveň i jejich domovem a zázemím po dobu závodu.

Legendární letoun Morava L-200 startuje na severní pól

Legendární letoun L-200 Morava z 50. let minulého století v úterý odstartuje z letiště Aero Vodochody směrem na severní pól. Dvojice českých pilotů Petr Bold a Richard Santus tak chtějí připomenout 90. výročí vzniku československého letectva a 50. výročí zahájení výroby tohoto stroje. Letci z expedice nazvané North Pole Exhibition 2008 mají překonat vzdálenost více než 1000 kilometrů nad oceánem směrem k severní točně a poté přistát na ruské základně Barneo zřízené na ledové kře. Celkově má historický letoun urazit přes 9000 kilometrů.

Červenohorské sedlo bude sedm měsíců neprůjezdné

Více než půl roku budou muset motoristé mířící ze Šumperska na Jesenicko objíždět Červenohorské sedlo. Silničáři v úterý uzavřou úsek ze sedla na jesenickou stranu kvůli rekonstrukci místní silnice. Letošní poslední etapa oprav potrvá do konce října. Auta do výšky 3,9 metru budou sedlo objíždět přes Ramzovou a Hanušovice. Délka této objížďky činí 47 kilometrů. Automobily vyšší musejí jezdit přes Bruntál, protože na první trase je železniční podjezd, kterým by neprojely. Druhá objížďka má délku 89 kilometrů.

Počasí

Bude velká oblačnost, místy občasný déšť nebo přeháňky. Teploty 13 až 17 stupňů.