Zprávy

Studenti z roku 1989: Demokracie není kvůli radaru ohrožena

Studentští vůdci z roku 1989 se domnívají, že demokracie v Česku není kvůli možné výstavbě radarové základny USA v zemi ohrožena. Šimon Pánek, Tomáš Klvaňa, Václav Bartuška, Martin Mejstřík a Marek Benda ve čtvrtek na Národní třídě v Praze podpořili představitele iniciativy Pro, kteří nesouhlasí s demonstrací svolanou do Prahy na Václavské náměstí na sobotu 17. listopadu. V den výročí takzvané sametové revoluce chtějí někteří dnešní studenti spolu s odpůrci radaru vyjádřit nespokojenost se stavem demokracie v Česku i politikou vládní koalice. Kavárník Martin Kotas z iniciativy Pro, která stavbu radaru podporuje, si myslí, že demokracie v Česku funguje. "Naopak si myslíme, že plebiscitem se ohánějí ti, kterým na formalitách ústavní demokracie nikterak nezáleží, ale potřebují k naplnění svých cílů využít davových vášní," řekl u pamětní desky listopadových událostí.

Podle ředitele společnosti Člověk v tísni Šimona Pánka demonstrace pouze zneužívá datum 17. listopadu. "Předpokládám, že většina rozumných lidí si uvědomí, že když je tam Společnost Julia Fučíka a další krajně levicové a podezřelé skupinky, že ta věc je divná," řekl Pánek, který výstavbu radaru podporuje. Podle něj referendum o radaru není žádným prubířským kamenem demokracie. Senátor Martin Mejstřík zalitoval, že demonstraci podpořili také někteří studenti vysokých škol. Podle něj je smutné, že "nedokážou rozlišit mezi demokracií a diktaturou či svobodou a nesvobodou". Setkání se také zúčastnil současný vládní koordinátor pro radar Tomáš Klvaňa, poslanec ODS Marek Benda nebo zvláštní velvyslanec pro energetickou bezpečnost při ministerstvu zahraničí Václav Bartuška.

Zrušení kontrol na hranicích ČR podpořil po ministrech také EP

Zrušení kontrol na českých hranicích ještě před Vánoci už nestojí nic v cestě. Před týdnem dali zelenou rozšíření takzvaného schengenského prostoru volného pohybu bez hraničních kontrol o dalších devět zemí včetně ČR a Slovenska ministři vnitra zemí Evropské unie a ve čtvrtek to podpořil i Evropský parlament. Rozšíření schengenského prostoru od 21. prosince sice ještě musí definitivně potvrdit členské státy, avšak tento krok už je všeobecně považován za formální záležitost.

Schengenský prostor, který dosud tvoří 13 zemí EU (staré členské země bez Británie a Irska) a navíc i Norsko a Island, je založen na tom, že kontroly jsou při vstupu do něj jen na vnějších hranicích. Když do něj někdo vstoupí, tak už při cestách do jiných zúčastněných států nemusí žádnými dalšími hraničními kontrolami procházet. Česko bude po rozšíření sousedit pouze ze zeměmi, které budou do prostoru rovněž zapojeny. Na pozemních hranicích tak nebudou dosud běžné pasové kontroly. Výjimkou budou jen letiště, na nichž kontroly dál budou, avšak pro přílety ze zemí schengenského prostoru by měly skončit koncem března 2008.

V letadlech z Česka do USA bude nadále ozbrojený doprovod

Na leteckých linkách mezi Českem a USA bude spolu s pasažéry z bezpečnostních důvodů nadále létat český a americký ozbrojený doprovod. Vyplynulo to z memoranda, které s americkými představiteli ve středu podepsal ředitel cizinecké a pohraniční policie Jindřich Urban. Podle policie je podepsání memoranda jednou z podmínek pro zrušení vízové povinnosti. Češi by do USA bez víz podle dřívějšího vyjádření amerického velvyslanec Richarda Grabera mohli jezdit do jednoho až dvou let. Podle mluvčí cizinecké policie Kateřiny Jirgesové se ozbrojený doprovod z Česka a USA účastní letů přes oceán již zhruba rok. V memorandu se podle ní země shodly, že chtějí ve spolupráci pokračovat. Na palubě letadel proto bude nadále přítomen ozbrojený doprovod bez uniformy. Česko by měli zastupovat policisté z oddělení doprovodu letadel.

Topolánek podpořil úsilí Turecka stát se plnohodnotným členem EU

Premiér Mirek Topolánek podpořil úsilí Turecka o plnohodnotné členství v Evropské unii. Po čtvrtečním jednání se svým tureckým protějškem Recepem Tayyipem Erdoganem v Praze prohlásil, že i přes těžkosti na obou stranách považuje propojení obou civilizačních okruhů za jedinou možnou cestu. Turecko si v nedávné hodnotící zprávě Evropské komise opět vysloužilo kritiku za malý pokrok v oblasti lidských práv. Na druhé straně se Ankaře podařilo překonat politickou a institucionální krizi, která je před nedávnem postihla při volbě tureckého prezidenta. Podle komise navíc Turci pokročili v legislativních reformách veřejné správy a soudnictví.

EK vyzývá ČR a Slovensko,aby zabránily diskriminaci romských dětí

Evropská komise vyzvala Českou republiku a Slovensko, aby přijaly taková opatření, která v budoucnu zabrání diskriminaci romských dětí ve vzdělávání. Komise tak reagovala nejen na aktuální zprávu Amnesty International (AI), která poukazuje na nerovnoprávné zacházení s romskými dětmi na Slovensku, ale i na úterní výrok Evropského soudu pro lidská práva na obdobné téma týkající se ČR. Podle mluvčí komise Kathariny von Schnurbeinové si komise situaci v ČR a na Slovensku uvědomuje. "Doufáme, že obě země přijmou taková konkrétní opatření, která nerovnoprávnost překonají," uvedla. Nová zpráva Amnesty International poukazuje na problém "otevřené segregace" romských dětí na Slovensku. Podle AI velký počet dětí je nucen chodit do škol, jejímiž žáky jsou pouze Romové, další romské děti jsou umisťovány do zvláštních škol, ačkoli nemají potíže s učením.

Vědci pozvaní Klausem: Hysterie z globálních změn je zbytečná

V souvislosti s globálními změnami klimatu nehrozí žádné katastrofy a není důvod k hysterii, vyplynulo z přednášek konference Centra pro ekonomiku a politiku (CEP), kterou ve čtvrtek v Praze moderoval Václav Klaus. Prezident, známý skepsí k závěrům Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC), pozval na setkání názorově spřízněné vědce. Ti zpochybňovali metody IPCC i jeho závěry. Podle Vojtěcha Koteckého z Hnutí Duha byly ale zpochybněny i 150 let platné výsledky fyzikálních bádání. "Mezi hosty CEPu nebyl ani jeden klimatolog, to je příznačné," řekl k semináři Kotecký. Prezident na setkání představil brožuru grafů týkajících se dané problematiky, jejíž autoři pracují v CEPu blízkém dallaském Národním středisku politických analýz. V úvodním slově k českému překladu publikace Klaus zopakoval svoje obavy ze zneužití tématu lidmi, "kteří chtějí diktovat naše životy". Míru podle Klause překročil výbor pro udělování Nobelovy ceny, když ocenění udělil bývalému viceprezidentovi USA Al Goreovi, stejně jako německá kancléřka Angela Merkelová, když "definitivně stvrdila hypotézu lidmi způsobeného globálního oteplování svým vlastním pozorováním při krátké návštěvě Grónska".

Ministerstvo financí poprvé vydává dluhopisy s 50letou splatností

Ministerstvo financí vydá 26. listopadu na tuzemském trhu první emisi dluhopisů se splatností 50 let; objem emise je osm miliard korun. Aukce cenných papírů se uskuteční 21. listopadu. Tato emise výjimečně dlouhodobého dluhopisu se vydává mimo emisní kalendář, informoval úřad v tiskové zprávě. Zároveň ministerstvo odkoupí státní dluhopisy za deset miliard korun do vlastního portfolia. "Důvodem je doplnění portfolia ministerstva financí dlouhodobými státními dluhopisy, které postupně nahrazují část státních pokladničních poukázek," uvedlo ministerstvo. Česká republika se stane pátou evropskou zemí za Velkou Británií, Francií, Řeckem a Itálií, která 50letý dluhopisy vydala.

Stovky lidí přišly před ministerstvo vyjádřit podporu ÚHKT

Vyjádřit podporu samostatné existenci Ústavu hematologie a krevní transfuze (ÚHKT) přišlo ve čtrvetk před ministerstvo zdravotnictví asi 300 lidí. Ministr Tomáš Julínek (ODS) chce ústav sloučit s Všeobecnou fakultní nemocnicí (VFN). Pacienti se bojí zhoršení péče, zdravotníci ztráty zaměstnání. Za nesouhlas se sloučením odvolal ministr profesora Pavla Klenera z funkce ředitele. Náladu lidí vyjadřovaly nápisy na transparentech, jako "Julínku, skonči!", "Slučuj a panuj!", či "Neohrožujte pacienty!". Přicházejícím zpívali The Plastic People of the Universe a mnozí se k nim přidali. Kdo měl zájem, mohl přímo na demonstraci připojit podpis pod petici za záchranu ÚHKT. Zatím je pod ní 4000 podpisů, další přibyly.

Na podporu profesora Klenera a ústavu s mezinárodní akreditací promluvili prezident České lékařské komory Milan Kubek, předseda Odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Jiří Schlanger a předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel. Mezi účastníky demonstrace byl i profesor Klener. Ministr na demonstraci nepřišel, vzkázal ale pacientům, že je připraven s nimi jednat. Jeho plán na slučování fakultních nemocnic s ústavy do větších univerzitních celků podporuje premiér Mirek Topolánek (ODS). Lidovci a zelení ho vyzvali, aby svolal koaliční schůzku. Postrádají podrobnější informace o Julínkových záměrech. Kritiku si Julínek vysloužil také od ČSSD a komunistů.

Učitelé v Libereckém kraji budou stávkovat

Učitelé z poloviny základních a středních škol v Libereckém kraji budou na začátku prosince stávkovat. Nelíbí se jim, že na školství chce dát stát méně peněz než letos. Podle učitelů chybějí peníze na pomůcky i na jejich další vzdělávání. Některé školy zůstanou úplně zavřené, v jiných budou učit a suplovat nestávkující učitelé. Vedení odborů v Libereckém kraji už rozeslalo všem ředitelům základních a středních škol v kraji dopisy, ve kterých je informuje o důvodech stávky a žádá o podporu. Odboráři již oslovili všechny ředitele škol na Českolipsku a příští týden vysvětlí svou strategii ředitelům libereckých škol. Podle předsedy školských odborů Františka Dobšíka se v sobotu v poledne uskuteční v Praze celostátní setkání, na němž si odboráři vyjasní podporu ostatních regionů. O novém státním rozpočtu, který se dotkne i regionálního školství, má sněmovna hlasovat na svém prosincovém zasedání.

Odbory: Stávka v Německu může být příkladem českým strojvůdcům

Stávka německých strojvůdců může ovlivnit mzdové vyjednávání na českých drahách. Pokud se strojvůdci nedohodnou s vedením Českých drah na mzdovém růstu, je možné, že budou následovat příkladu svých německých kolegů a vstoupí do stávky. ČTK to řekl mluvčí Federace strojvůdců Libor Poláček. Obavy z vývoje v Německu má i generální ředitel Českých drah Josef Bazala. "Já si nedovedu představit, že by vedení Deutsche Bahn těm požadavkům ustoupilo," řekl. Pokud totiž němečtí strojvůdci uspějí se svými požadavky na 30procentní mzdový růst, ztíží to vyjednávací pozici vedení drah i v ČR. Kolektivní vyjednávání na dráze je v plném proudu, jak ale přiznal Bazala, mzdové požadavky odborů se zatím liší od představy vedení. Žádná ze stran zatím nechce zveřejnit své požadavky.

Žalobci očistili J. A. Baťu, dál jej stíhat nebudou

Žalobci po šedesáti letech od odsuzujícího rozsudku očistili jméno zlínského podnikatele Jana Antonína Bati, který dostal v roce 1947 v nepřítomnosti 15 let vězení za to, že se veřejně nepřihlásil do odboje proti nacistům. Městský soud v Praze letos rozsudek zrušil a žalobci nyní dospěli k závěru, že je J. A. Baťa nevinný. "Nebyl spáchán žádný trestný čin, věc byla bez dalších opatření založena," řekla ČTK mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová. Případ podle ní skončil založením proto, že ze spisových materiálů nebylo možné dovodit, zda tehdy bylo zahájeno prověřování, případně zda byl Baťa vůbec obviněn. Právě na návrh žalobců pražský městský soud trestní řízení s jedním z nejvýznamnějších členů rodiny, která vlastní obuvnické impérium, v červnu obnovil. Zrušil rozsudek Národního soudu, který J. A. Baťu počátkem května 1947 odsoudil k mnohaletému vězení a k propadnutí celého jmění ve prospěch státu, a vrátil Baťův případ žalobcům k došetření.

Jan Antonín Baťa byl nevlastním bratrem zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati. Když Tomáš v roce 1932 zahynul, zaujal v podniku jeho místo. Za jeho vedení továrna i město Zlín vzkvétaly. V roce 1941 odjel do Brazílie, kde v roce 1965 zemřel. Nyní tam žije osm desítek členů jeho rodiny a s dvaadevadesátiletým Tomášem Baťou juniorem, který žije v kanadském Torontu, údajně nemají nejlepší vztahy. Tomáš Baťa junior při červnovém soudním jednání nevyloučil, že by se v budoucnu mohl domáhat odškodnění za zabavený majetek. V poválečném Československu Národní soud J. A. Baťu obvinil z různých zločinů. V procesu, který se opíral o Benešovy dekrety, byl pak v nepřítomnosti odsouzen za to, že prý od poloviny roku 1939 v zahraničí vědomě poškozoval zájmy republiky tím, že se odmítl otevřeně připojit k československému odbojovému hnutí, bránil v tom i svým zaměstnancům a jednal tak, že se i se svými závody dostal na anglickou a americkou černou listinu. Obžaloby z kolaborace s nacisty Národní soud J. A. Baťu zprostil.

STEM: Nejoblíbenějším politikem je nadále Bém

Nejoblíbenějším politikem je podle aktuálního průzkumu společnosti STEM pražský primátor a první místopředseda ODS Pavel Bém, i když jeho popularita v poslední době poklesla z 60 na 55 procent. STEM uvádí, že na druhém místě zůstává místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka, za ním následuje šéf Strany zelených Martin Bursík. Zjištění společnosti STEM se liší od říjnového průzkumu CVVM, podle něhož Bém pozici nejpopulárnějšího politika ztratil. Na prvním místě ho podle průzkumu CVVM vystřídal Sobotka.

Češi dál opouštějí velká města

Lidé v Česku nadále opouštějí velká města a stěhují se do jejich okolí. Nejčastějším cílem je Středočeský kraj, kam se stěhují občané z celé republiky. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Vliv na stěhování má podle statistiků zaměstnanost i výše mezd. "Stěhování do Prahy z celé republiky a výměna mezi Prahou a Středočeským krajem představuje 60 procent stěhování," řekl ředitel odboru veřejných databází ČSÚ Eduard Durník. Za ostatními kraji zaostává naopak Moravskoslezský kraj, a to i přesto, že zde v posledních letech nejvíc vzrostla zaměstnanost.

Počet turistů v ČR klesl

Do tuzemských ubytovacích zařízení přijelo v letošním třetím čtvrtletí celkem 4,6 milionů hostů. Meziročně jejich počet klesl o 0,2 procenta. Přesto se jednalo o druhý nejvyšší počet ubytovaných hostů v posledních osmi letech. Počet přenocování u zahraničních hostů se snížil o 2,8 procenta, u domácích dokonce o 7,8 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad. Stejně jako v jiných letech se ve třetím čtvrtletí ubytovalo méně zahraničních turistů (2,2 milionu) než domácích (2,4 milionu). Meziroční pokles o 0,2 procenta byl shodně vykázán jak u domácích tak zahraničních turistů.

Prahou prošel smuteční průvod za zesnulé kuřáky

Na Václavském náměstí v Praze se ve čtvrtek sešli studenti v bílých pláštích a s rouškami na ústech. "Smutečním pochodem za zesnulé" chtěli připomenout Mezinárodní nekuřácký den. Každých šest vteřin zazvonili zvoncem na památku člověka, který právě někde na světě zemřel v důsledku kouření. Jen do čtvrteční půl dvanácté zemřelo na světě celkem 6900 lidí, řekla před odchodem průvodu směrem k Národní třídě a Karlovu náměstí novinářům ředitelka České koalice proti tabáku Kateřina Langrová. "Cílem našeho pochodu je upozornit na tu základní věc, tedy že je kouření škodlivé a umírá se na to," dodala. Ve všech diskusích o omezování kouření v restauracích, které se vedou, se totiž podle ní zapomíná na podstatu věci. Pro kuřáky měli studenti připravené letáčky s radami, jak přestat s kouřením. Rozdávali i kontakty na centra pro odvykání kouření.

Prezident a primátor udělili ceny soutěže Czech Press Photo

Na Staroměstské radnici v Praze začala výstava fotografií, které se zúčastnily 13. ročníku fotožurnalistické soutěže Czech Press Photo. Primátor Pavel Bém předal ceny vítězům, hlavní cenu Křišťálové oko předal reportérovi Danu Maternovi prezident Václav Klaus. Vítězný snímek s názvem Exekuce dítěte i další fotografie budou v Křížové chodbě radnice vystaveny do 31. ledna 2008. Mezinárodní porota vybrala vítězný snímek jednohlasně z více než 3000 fotografií proto, že podle ní obsahuje největší soukromé drama v životě člověka - válku v rodině. Navíc zobrazuje problém, který je celoevropský. V letošní soutěži bylo málo snímků z oblastí válečných konfliktů, reportéři se hodně zaměřili na domácí témata.

Knihovna může stát i mimo Letnou, nutný je souhlas autora

Knihovna podle návrhu Jana Kaplického může stát i jinde v Praze než na původně vybraném místě na Letné. Podmínkou je, že s přesunem bude autor souhlasit. Shodli se na tom členové expertní komise právníků, která se otázkami kolem zamýšlené stavby nové Národní knihovny zabývá. O výsledku jednání komise ČTK informovali zástupci pražského magistrátu a Národní knihovny. Posouzení právní stránky případného umístění návrhu na Letné či jinde v Praze bylo jednou ze tří otázek, které právníci řešili ve středu. Pokud tedy Kaplický svolí, může stavba stát i jinde v Praze bez toho, že by byla zrušena architektonická soutěž. Na této odpovědi se shodli všichni přítomní členové skupiny. Právníci se nezabývali regulérností architektonické soutěže, pouze uvedli, že nešlo o veřejnou zakázku, což již ve dvou svých vyjádřeních konstatoval Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Regulérnost soutěže je jedním z pěti témat, které pokládá primátor Pavel Bém za problematické.

Výstava o Valdštejnovi se otvírá veřejnosti

Dobu a osobnost vévody Albrechta z Valdštejna, který v 17. století ovlivňoval dění v celé Evropě, přibližuje ojedinělá výstava v Praze. Její pořadatelé shromáždili stovky exponátů z řady evropských zemí i ze zámoří, aby představili Valdštejna nejen jako úspěšného vojevůdce, ale i jako diplomata, stavitele a mecenáše. Organizátorům se podařilo alespoň na tři měsíce soustředit do Valdštejnské jízdárny umělecká díla, zbraně i další dobové předměty, které jsou od dob třicetileté války roztroušeny jako válečná kořist po celé Evropě. K výstavě bylo vydáno CD s dobovou hudbou a interaktivní CD-ROM pro děti, pro které je na jednom z balkónů jízdárny připraveno několik atrakcí. Budou si moci třeba poskládat halapartníka nebo znovu svést bitvu u Lützenu, v níž se Valdštejn v čele císařských armád střetl s vojsky švédského krále Gustava II. Adolfa. Lidé si také budou moci půjčit audioprůvodce nebo koupit rozsáhlý výstavní katalog. Výstavu provází řada doprovodných akcí - koncerty, semináře či mimořádné dny otevřených dveří v Senátu. Podrobnosti jsou na www.valdstejn.org.

Expozici na Hradě doplní pohřební výbava Ladislava Pohrobka

Expozice Příběh Pražského hradu, která popisuje historii sídla českých králů a panovníků, dostala tento čtvrtek nový exponát. Přibyla do ní pohřební výbava krále Ladislava Pohrobka (1440 až 1457). Příběh Pražského hradu se otevřel na jaře roku 2004 v gotickém podlaží Starého královského paláce. Seznamuje návštěvníky s tisíciletou historií Hradu. Návštěvníkům zpřístupňuje některá místa v královském paláci, jež dosud sloužila jako technické zázemí. Unikátní jsou i mnohé exponáty. Výstavu z 90 procent tvoří originály, kopií je minimum. Jednou až dvakrát do roka je expozice obohacena o nové artefakty.

Výstava představuje architekturu pražských vil

Nový pohled do historie i současnosti architektury rodinného bydlení nabízí výstava s názvem Slavné pražské vily, která ve čtvrtek začala ve Veletržním paláci v Praze. Výstavní panely s texty, aktuálními či starými fotografiemi, trojrozměrné modely, ale i vzácné historické dokumenty představují na výstavě výběr 63 staveb, které vznikly v Praze od sklonku 17. století až do 21. století. Námět výstavy se vyhýbá monumentálním a všeobecně známým památkám. Zaměřuje se na osobité a výjimečné vily a rodinné domy, které měly velký význam pro vývoj české architektury. Návštěvníci se tak dozví více o Trojském zámku, Náhlovského nebo Müllerově vile, o tvorbě Dušana Jurkoviče, Adolfa Loose nebo Jana Kotěry. Expozice představuje nejenom vnější vzhled staveb, ale i interiérovou tvorbu známých architektů. Užité umění a nábytek je totiž přinejmenším stejně důležitý jako samotný exteriér stavby, řekla spolukurátorka výstavy Daniela Karasová z Uměleckoprůmyslového muzea Praha. Výstava potrvá do 6. ledna 2008.

Gobelínka z Valašského Meziříčí představuje svá díla v Prostějově

Historické gobelíny, restaurovaná díla, ale i nejnovější práce z produkce Moravské gobelínové manufaktury ve Valašském Meziříčí vystavuje Muzeum Prostějovska v Prostějově. Lidé si mohou prohlédnout mimo jiné jednu z nejcennějších textilií, která v gobelínce vznikla, nazvanou Dopoledne Velkého pátku, řekl ČTK ředitel manufaktury Jan Timotej Strýček. "Výstava připomene hned tři výročí. Kromě 110 let trvání manufaktury i 100 let od založení Zemské gobelínové jubilejní školy. V příštím roce oslavíme i 15 let od obnovení gobelínky, jejíž provoz byl zhruba na rok a půl přerušen," uvedl Strýček. Výstava představuje produkci manufaktury od doby jejího vzniku až po současnost. Jedna z částí expozice bude 20. prosince obměněna. Průřez tvorbou z let 1898 až 1948 nahradí díla novější, a to z 60. a 70. let minulého století. Výstava v Prostějově potrvá do 27. ledna.

Ze sportu:

Česká reprezentace nastoupí k sobotnímu kvalifikačnímu utkání proti Slovensku v nových dresech, které však budou fotbalisté od příště oblékat výhradně při zápasech na soupeřových hřištích. Duel bývalých federálních partnerů na Letné bude výjimkou a pro mužstvo zároveň příležitostí pokřtít je vítězstvím před domácími fanoušky. Nové dresy značky Puma představili na čtvrteční tiskové konferenci reprezentanti Tomáš Rosický, Radoslav Kováč a David Rozehnal. Trikot z nové kolekce je bílý s červenými pruhy po stranách s moderním střihem límečku, doplňují jej červené trenýrky s bílým pruhem, případně bílé s červeným. Lehký materiál dokonale odsává pot a má optimální prodyšnost.

Fotbalový brankář Petr Čech popřel, že by chtěl přestoupit do Barcelony. Podle španělských médií by si českého reprezentanta mohl do katalánského klubu přivézt jeho bývalý trenér z Chelsea José Mourinho, o němž se spekuluje jako o možném nástupci Franka Rijkaarda, jehož pozice je prý velmi nejistá. "V některých novinách mne citují, že bych měl zájem přestoupit do Barcelony. To jsem ale řekl v rozhovoru, který jsem poskytl v roce 2003, kdy jsem působil v Rennes," uvedl Čech v prohlášení na internetové stránce Chelsea.

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly první výhru v letošním ročníku Evropské ligy. Na Folimance ve druhém kole porazily účastníka loňského Final Four Bourges 60:51. Další zápas Pražanky sehrají příští středu ve španělské Salamance.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Oblačno, ojediněle sněžení. Teploty minus dva až plus dva stupně Celsia.