Zprávy

Vicepremiér Jiří Čunek ve vládě končí

Šéf lidovců Jiří Čunek ve čtvrtek oznámil, že příští středu na zasedání kabinetu odstoupí z funkce prvního místopředsedy vlády a ministra pro místní rozvoj. K tomuto kroku se rozhodl po zveřejnění informací, že nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká chce znovu otevřít případ jeho údajné korupce. Jako důvod uvedl, že si přeje, aby další vyšetřování jeho kauzy bylo nezávislé. Svůj záměr zveřejnil na mimořádné tiskové konferenci za přítomnosti premiéra Mirka Topolánka a vicepremiéra Martina Bursíka. Funkce předsedy KDU-ČSL se ale vzdát nehodlá, zůstává také senátorem. Všichni tři předsedové vládních stran se ještě před Čunkovým oznámením sešli ve Strakově akademii. Čunek od pondělí čelí nové aféře, a to podezření ze zneužívání sociálních dávek. Podle šéfa zelených Bursíka přinese Čunkův krok koalici větší stabilitu.

Čunkův odchod koalici zřejmě neohrozí

Odchod šéfa lidovců Jiřího Čunka z vládních funkcí zřejmě neohrozí soudržnost vládní trojkoalice. Podle místopředsedy sněmovního klubu KDU-ČSL Tomáše Kvapila bude lidovecká frakce i nadále podporovat koaliční kabinet. "Máme platnou koaliční smlouvu, kterou se cítíme vázáni," řekl Kvapil. Dříve ovšem dávali Čunkovi stoupenci v KDU-ČSL najevo, že jeho odvolání z vlády Mirka Topolánka by vnímali jako vypovězení koaliční smlouvy. Lidovci nyní pravděpodobně v nejbližších dnech vyberou Čunkova nástupce ve funkci vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj. Nejpravděpodobnějším kandidátem na tyto posty je první místopředseda KDU-ČSL Roman Línek. Myslí si to další z místopředsedů strany David Macek. Vhodnými adepty na řízení resortu, kde se rozdělují miliardy z unijních fondů, jsou podle něj i další "zkušení regionální politici". Odchod Jiřího Čunka z vlády ale může zvýšit napětí v jeho straně a otevřít dlouhodobé vnitrostranické spory. Čunek totiž nehodlá opustit křeslo předsedy strany, do níž ho sjezd zvolil loni v prosinci. Senátoři stejně jako někteří krajští politici KDU-ČSL si ale myslí, že Čunek by měl odejít i z čela křesťanských demokratů. O jeho dalším působení ve vedení lidovců se bude rozhodovat v úterý na celostátní konferenci KDU-ČSL.

Odložení Čunkovy kauzy bylo předčasné

Vyšetřování údajné korupční kauzy Jiřího Čunka bylo odloženo předčasně. Dospěla k tomu nejvyšší státní zástupkyně Renata Vesecká. Současně nařídila otevření případu. Podle Vesecké je potřeba opatřit nové znalecké posudky a vyslechnout svědky. Nejvyšší státní zástupkyně rozhodla o zrušení usnesení jihlavského státního zástupce Arifa Salichova již minulý čtvrtek. Svůj postup ale zveřejnila až nyní s odůvodněním, že musela vyčkat na to, až budou o novém vývoji v kauze vyrozuměni účastníci řízení. Čunek je podezřelý z toho, že jako starosta Vsetína přijal před pěti lety od realitní společnosti H&B REAL úplatek. Nyní mu znovu hrozí, že stane kvůli úplatkům před soudem.

Inspekce má u úniku dat o Čunkovi podezření na dva trestné činy

Inspekce ministra vnitra začala ve středu oficiálně prověřovat podezření, zda informace o majetkových poměrech odstupujícího vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) neunikly do médií od policistů. Podle Čunka informace pocházejí z vyšetřovacího spisu v jeho údajné korupční kauze. Inspekce tak ve vztahu k případnému pachateli uvnitř policie zkoumá podezření ze dvou trestných činů. Potvrdil to mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka. Ministerská inspekce podle něj prověřuje, jestli se někdo z policistů nedopustil trestných činů zneužívání pravomoci veřejného činitele a neoprávněného nakládání s osobními údaji. Inspekce se únikem materiálů o Čunkovi začala zabývat z úřední povinnosti po pondělní reportáži České televize, podle níž v 90. letech pobíral sociální dávky od státu, i když měl na bankovních účtech 3,5 milionu korun.

Školství má zatím řídit Bursík, premiér o to požádá prezidenta

Premiér Mirek Topolánek ve středu navrhne prezidentovi, aby řízením ministerstva školství dočasně pověřil vicepremiéra a šéfa Strany zelených Martina Bursíka. Hledání nástupce někdejší ministryně Dany Kuchtové se podle předsedy vlády ukazuje složitější, než se zdálo. Je třeba získat čas, úřad stabilizovat a mít v čele ministerstva někoho, kdo může rozhodovat, řekl Topolánek novinářům. Vicepremiér, který je zároveň ministrem životního prostředí, bude podle svých slov na dva úřady stačit. Vsází na svého prvního náměstka Jana Dusíka, který během jeho měsíční nepřítomnosti vedl ministerstvo životního prostředí za něj. Zelení hledají nástupce Kuchtové již několik týdnů. Původně prosazovali Dušana Lužného, kterého si ale Topolánek nepřál. Podle Bursíka si Lužný nedokázal získat podporu koaličních partnerů.

Češi a Američané uzavřeli další kolo jednání o radaru

Čeští a Američané ve čtvrtek v Praze uzavřeli další kolo jednání o textu dohody o radarové základně. Dohoda má mimo jiné stanovit právní rámec pro pobyt amerických vojáků v ČR. Podle šéfa české delegace Ivana Dvořáka jakákoliv přítomnost představitelů Ruska na možné radarové stanici v Brdech "nikdy nebyla a nikdy nebude předmětem těchto jednání". O možné přítomnosti Rusů na amerických základnách v Polsku a Česku hovořil nedávno při návštěvě Prahy ministr obrany USA Robert Gates. Uvedl zároveň, že žádná americko-ruská dohoda se neobejde bez souhlasu české strany. Podle Dvořáka budou jednání pokračovat i v následujících měsících do té doby, než nastane shoda na finálním textu bilaterální smlouvy SOFA. Návrh dohody SOFA podle dřívějších informací například řeší i budoucí přístup Čechů na základnu, podmínky provozu automobilů, využívání zbraní a právní postavení základny a jejích pracovníků včetně případného pobytu americké obsluhy radaru na českém území.

Beckstein vybízí Prahu k dialogu o minulosti

Bavorský premiér Günther Beckstein znovu potvrdil svůj zájem vést s Prahou dialog o minulosti. V rozhovoru pro páteční vydání německého deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung však zopakoval názor, že takzvané Benešovy dekrety, které zbavily majetku a občanských práv sudetské Němce, odporují mezinárodnímu právu. Je nezbytné, aby se Česká republika zabývala svou minulostí stejnou měrou, "jako jsme to učinili my v Německu", uvedl v rozhovoru pro FAZ. Válka, kterou rozpoutal Adolf Hitler, přinesla podle něj Čechům velké utrpení. To je však neopravňovalo k tomu, aby po válce páchali na Němcích těžké zločiny jako "vyhánění, vraždění a znásilňování". Becksteinova Křesťanskosociální unie (CSU) vystupuje jako patronka Němců vysídlených z bývalého Československa. Na rozdíl od svého předchůdce Edmunda Stoibera Beckstein navštívil Prahu. Byl zde letos v září, ještě jako bavorský ministr vnitra a designovaný předseda vlády. Po zvolení premiérem se v Bavorsku neoficiálně setkal s českým ministerským předsedou Mirkem Topolánkem i šéfem opoziční ČSSD Jiřím Paroubkem.

Prokurátorka z procesu s Horákovou má jít na osm let do vězení

Ludmila Brožová-Polednová, bývalá prokurátorka z procesu s Miladou Horákovou, má jít za účast na justiční vraždě na osm let do vězení. Rozhodl o tom pražský městský soud. Polednová podle něj spáchala vraždu ve spolupachatelství na více osobách. Podle trestního senátu se společně s dalšími prokurátory podílela na obžalobě proti Horákové, přičemž postupovala v rozporu s tehdy platnými zákony. Podle předsedy senátu Petra Brauna si musela být vědoma toho, že o vině Horákové již před tím rozhodly mimosoudní orgány a že celý proces má jen vyvolat dojem zákonnosti. Polednová měla podle připraveného scénáře "zrádce" odsoudit především morálně. Důraz byl také kladen na to, že mezi odsouzenými byly tři ženy, a právě na ně měla působit. Jde o vůbec první soud, který je veden kvůli procesu s Horákovou. Polednové za spolupachatelství na vraždě hrozilo až patnáct let vězení. Žalobce jí ale navrhl jen pětiletý trest. Polednová se líčení neúčastnila kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Proti rozsudku se lze odvolat k pražskému vrchnímu soudu.

Třebíčská policie odložila případ záměny novorozenců

Třebíčská policie odložila případ záměny novorozenců v tamní nemocnici. Policisté podle policejní mluvčí nezjistili spáchání trestného činu ani přestupku. Příčinou záměny dětí bylo s největší pravděpodobností selhání lidského faktoru. Zdravotníci děti zaměnili v době od narození do 09:00, tedy než je předali matkám. "Nepodařilo se však zjistit, která pracovnice dětského oddělení záměnu způsobila," doplnila mluvčí. Na záměnu se přišlo následující den večer, kdy nesouhlasily váhy dětí, poté se manipulovalo s dokumentací. Společný právník obou rodin Igor Veleba je ale rozhodnutý, že proti odložení kauzy podá stížnost. Podle něj byl spáchán trestný čin poškozování cizích práv. Pro objektivní přezkoumání by podle něj bylo vhodnější, kdyby se případu věnovala jiná složka policie než místně příslušná v Třebíči. Odložení případu podle Veleby nijak neovlivní posuzování výše odškodného, které budou obě rodiny po nemocnici požadovat.

Radikálové opět podali žalobu kvůli zákazu pochodu Prahou

Pravicoví radikálové opět podali žalobu na pražský magistrát kvůli tomu, že zakázal jejich pochod 10. listopadu na den výročí protižidovského pogromu v Německu. Domáhají se toho, aby městský soud verdikt úřadu zrušil. Sdružení Mladí národní demokraté nahlásilo magistrátu počátkem týdne celkem osm tras. Pochod má být "protestem proti účasti České republiky na okupaci Iráku". Úřad všechny zamýšlené pochody zakázal, protože jejich důvod považuje za fiktivní. Soud bude o žalobě rozhodovat v pátek. Původně chtěli pravicoví extremisté pochodovat někdejší židovskou čtvrtí. Magistrát shromáždění zakázal, soud ale jeho verdikt zrušil. Úřad nakonec uvedl, že ohlášení bylo neplatné. Mladí národní demokraté to zpochybňují. Ve středu ale oznámili, že dávají přednost pořádání pochodu po náhradní trase. Nahlášení pochodu pravicových radikálů vyvolalo v české společnosti kritiku z mnoha stran. Do ulic někdejší židovské čtvrti a do jejich okolí je už oznámeno několik shromáždění proti neonacismu.

Čeští turisté už nepotřebují víza do Kanady

Od čtvrtka nepotřebují víza pro cestu do Kanady čeští turisté, kteří budou v zemi pobývat do 90 dnů, řekl novinářům český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česká diplomacie o zrušení víz usilovala od roku 1997, kdy Kanada Čechům kvůli přílivu žadatelů o azyl, mezi nimiž převažovali Romové, vízovou povinnost obnovila. Kanaďané ovšem i nadále mohli cestovat do ČR bez víz. Přestože Kanada nyní dospěla k názoru, že Česko splňuje požadovaná kritéria, může kdykoli své rozhodnutí přehodnotit, upozornil Schwarzenberg. Trvalé zrušení krátkodobých víz podmínila Kanada především tím, že se situace z roku 1997 nebude opakovat. "Počet žadatelů o azyl z České republiky nesmí být za rok vyšší než dvě procenta z celkového počtu podaných žádostí v Kanadě ročně. Zároveň víc než tři procenta Čechů, kteří do Kanady na krátkodobý pobyt ročně přijedou, nesmí porušit jeho pravidla. Tedy nesmí v Kanadě zůstat déle než 90 dní anebo krátkodobý pobyt zneužít k výdělečné činnosti," varoval Černínský palác.

Češi nemohou volně pracovat již jen v pěti zemích unie

Čeští občané již nemohou volně pracovat jen v pěti státech Evropské unie. Ze seznamu zemí, které mají pracovní omezení pro občany nových členů EU, zmizelo ve čtvrtek Lucembursko. Německo až na výjimky nadále zůstává spolu s Rakouskem, Francií, Belgií a Dánskem pro většinu zaměstnaneckých profesí uzavřeno. Země EU mají právo zachovat omezení pro pracovníky z nových členských států do května 2009 bez udání důvodu. Pokud by chtěly i po tomto datu dál omezovat přístup, a to nejdéle do roku 2011, musejí to řádně zdůvodnit Evropské komisi. Předběžně s tím počítají Německo a Rakousko. Podle Bruselu však může otevření pracovních trhů jednotlivým zemím přinést zejména pozitiva, protože se naplní pracovní místa, o která nemají místní obyvatelé zájem. Příliv pracovníků z Česka a dalších zemí nebyl přitom po jejich vstupu do unie nijak zásadní. Podle posledních statistik pracuje v EU necelých 55.000 českých občanů, přičemž nejvíc je jich ve Velké Británii (zhruba 18.000). V Německu, jež pracovní trh pootevřelo pro strojní inženýry, odborníky z automobilového průmyslu či elektroinženýry, pracuje o něco více než 12.000 českých občanů. Předpovědi o dramatickém odlivu pracovní síly z Česka se tak nepotvrdily.

Stát hospodařil ke konci října s přebytkem 27 miliard

Ke konci letošního října hospodařil stát s přebytkem 27,2 miliardy korun. Vyplývá to z informací ministerstva financí. Do přebytku se státní rozpočet dostal podle MF díky nižším výdajům, a to o 72 miliard. Zároveň příjmy státu byly ke konci října vyšší, a to o 31,7 miliardy korun. Úřad počítal ke konci října se schodkem státního rozpočtu 76,5 miliardy korun. Schodek za celý rok by měl být 91,3 miliardy korun. Ministr financí Miroslav Kalousek již dříve uvedl, že by Česká republika letos plánovaný deficit překročit neměla.

MŽP zamítlo žádost o průzkum zlata v Kašperských Horách

Ministr životního prostředí Martin Bursík zamítl žádost české společnosti Potamon GTS o povolení průzkumu zlatonosných dolů na Kašperskohorsku. "Stát v současné době ani v blízké budoucnosti nemá zájem na stanovení průzkumného území žádnému subjektu zamýšlejícímu provádět průzkum ložisek zlata na území ČR, neboť za současného stavu nepovažuje těžbu zlata za žádoucí," uvádí Bursík ve svém odůvodnění. Podle státní surovinové politiky představují ložiska zlata "rezervu pro eventuální využití v budoucnosti". V rozhodnutí se dále uvádí, že zásoby nerostů v Kašperských Horách byly rozhodnutím ministerstva průmyslu a obchodu odepsány. Firma už rozhodnutí obdržela, takže nabylo právní moci. Proti verdiktu není odvolání. Firma se ale nevzdává. V nejbližších dnech podá na ministerstvu žádost o předchozí souhlas se stanovením dobývacího prostoru. Území v okolí Kašperských Hor je poddolované od středověku. Eventuální těžba i úprava rud by se dělaly pod existujícími chodbami. K ložisku by podle geologů byla vyražena podzemní komunikace z prostoru mimo chráněná území i Kašperské Hory. Podobné ložisko je v rakouském Mittersillu v národním parku Velké Taury, kde se takto těží 30 let wolfram.

Dálnice mezi Ostravou a Prahou se odkládá na rok 2009

Dálniční propojení Ostravy s Prahou se odkládá až na rok 2009. Zatímco úsek dálnice D47 z Ostravy do Bohumína se otevře oproti plánu o několik měsíců dřív, již na začátku prosince, na trase mezi Bělotínem a Bílovcem začnou jezdit automobily až na sklonku roku 2009. Roční zpoždění zavinily boje o územní rozhodnutí, které zbrzdily přípravu stavby. Uvedl to generální ředitel Ředitelství silnic a dálnic Alfréd Brunclík. Za vybudování ostravské části dálnice, která je dlouhá 17 kilometrů, zaplatí stát 14 miliard korun. 80 kilometrů dlouhá dálnice z Lipníku nad Bečvou až k hranicím s Polskem bude stát 58 miliard korun, hotova by měla být v roce 2010. Úplné dokončení dálnice D47 umožní propojení Moravskoslezského kraje s dálniční sítí republiky, zrychlí se i doprava do Polska. Po uvedení do provozu bude dálnice D47 označena jako dálnice D1. Ta bude v budoucnu mezi Prahou a polskou dálnicí A1 dosahovat délky 377 km.

Madeta razantně zdraží máslo, může stát přes 60 korun

Největší domácí zpracovatel mléka, jihočeská Madeta, příští rok zvýší cenu másla. Podle šéfa a majitele firmy Milana Teplého bude čtvrtkilové balení másla obchodníkům dodávat za 51,50 Kč. Na pultech by tak mohlo překročit cenu 60 korun. Madeta zřejmě zdraží i ostatní mléčné výrobky. Vedle vyšších výkupních cen mléka se podle Teplého na zdražování podepíší také rostoucí ceny energií, vodného a stočného. Podle mluvčího společnosti Ahold Libora Kytýra ale prudké zvýšení cen másla nemá rozumné důvody. Nedostatek mléka na světových trzích prý není tak velký, aby ospravedlnil skokový nárůst cen. Obchodníci očekávají, že po razantním zvýšení cen dojde k výraznému poklesu poptávky po másle a mléčných výrobcích. Podle zemědělského analytika Petra Havla by se máslo za 50 korun mohlo stát na českém trhu neprodejné. Není ale vyloučené, že výkupní ceny mléka se budou i nadále zvyšovat. Sdružení dodavatelů mléka z jihu Čech se totiž snaží co nejvíce přiblížit k hranici deseti korun za litr. Argumentují tím, že zhruba třetinu své produkce prodávají do Německa za cenu ještě o korunu vyšší.

Záznam procesu s Horákovou by měl být za půl roku památkou

Záznam vykonstruovaného a politicky zneužitého soudního procesu s političkou Miladou Horákovou se pravděpodobně během příštích měsíců stane národní archivní památkou. Národní filmový archiv (NFA) totiž splnil podmínku, na níž proces prohlašování za památku závisel - tedy zajistil, že dokument bude v dobrém stavu zachován i do budoucna. "Dohodli jsme se, že za památku bude vyhlášena duplikační kopie na polyesterovém podkladu. Materiál, na kterém je záznam pořízen, podléhá rychlé zkáze, která se nedá zastavit," řekl ČTK ředitel NFA Vladimír Opěla. Kopie podle něj při správném ošetření vydrží 600 let beze změn. Komise, která rozhoduje o prohlášení záznamu za památku, by se podle Opěly měla sejít do konce roku. V květnu má být dokončen film, pro který NFA záznam poskytl. "Do té doby bychom chtěli, aby byl za památku prohlášen," řekl Opěla.

Renč začal natáčet nový film Hlídač č. 47

Na Ústecku padla tento čtvrtek první klapka nového filmu Filipa Renče Hlídač č. 47. Jeho námětem je stejnojmenný román Josefa Kopty z roku 1926. Jde o baladický příběh člověka, na jehož tragickém osudu se podílejí prožité válečné zkušenosti. Námět zaujal české filmaře už v roce 1937. Režisér Josef Rovenský natočil podle scénáře tehdy mladého Otakara Vávry úspěšný film, ve kterém se objevili Jaroslav Průcha, Marie Glázrová a Ladislav Boháč. Protože Josef Rovenský během natáčení onemocněl a zemřel, film dokončil Jan Sviták. Scénář k Renčovu filmu Hlídač č. 47 je poslední prací renomovaného scenáristy Eduarda Vernera, který zemřel v roce 2003. V hlavní roli Renčova snímku se objeví Karel Roden, v dalších například Václav Jiráček, Vladimír Dlouhý a epizodní roli válečného invalidy ztvární Jan Svěrák. S režisérem Renčem na filmu spolupracuje debutující kameraman Karel Fairaisl, výtvarník kostýmů Roman Šolc, architekt Zdeněk Flemming a střihač Jan Mattlach. Snímek bude mít premiéru na podzim roku 2008.

Jeřáb umístil historický stroj do roubeného vodního mlýna

Historické strojní zařízení na mletí mouky umístili pracovníci Muzea lidové architektury v Zubrnicích na Ústecku do rozestavěného roubeného vodního mlýna. Museli k tomu použít jeřáb. Ředitel skanzenu František Ledvinka ČTK řekl, že tak vzniká unikátní památka, které nemá ve střední Evropě obdobu. Roubený mlýn zachránil a přestěhoval z nedaleké Homole pod Pannou. Stavbu nyní dělníci sestavují na Lučním potoce na odkrytých základech podobné budovy. Strojní zařízení z přelomu 19. a 20. století skanzen získal z mlýnu Hamr ve středních Čechách, který jeho majitelé přestavují. "Zachraňujeme tak vlastně tři památky najednou," uvedl Ledvinka. Skanzen se snaží obnovit část vodních mlýnů, které v minulosti na potoce stály. Podle Ledvinky jich zde bylo 27, ovšem během první poloviny minulého století všechny zanikly. Skanzen v Zubrnicích je nejmladším muzeem svého druhu v České republice.

Národní park Šumava střeží smíšené česko-německé hlídky

Cenná území Národního parku Šumava střeží od tohoto týdne smíšené česko-německé hlídky strážců přírody. Opatření vyplývá z blížícího se vstupu České republiky do schengenského prostoru, díky němuž v prosinci zmizí hraniční přechody. V národním parku však lidé nebudou moci přecházet hranici kdekoli, protože je třeba chránit nejcennější přírodní lokality. Uvedl to vedoucí strážní služby NPŠ Jan Konvička. Omezení podle něj platí pro první zóny a klidová území národního parku, přírodní a národní přírodní rezervace v chráněné krajinné oblasti. Tento čtvrtek vyrazili do terénu čtyři strážci, dva z nich jsou profesionální strážci NPŠ a dva z Národního parku Bavorský les. První dva týdny proběhne osm společných služeb, nejdřív budou chodit čtyřčlenné hlídky. Musí si totiž rychle doplnit informace o obou stranách hranice, protože v zimě budou terény kvůli sněhu nepřístupné. Do 21. prosince je třeba po celé hranici národního parku a chráněné krajinné oblasti rozmístit nové česko-německé značky se zákazem vstupu do těchto lokalit. Na české straně budou rozmístěny ve 160 místech.

Odveta Slavie s Arsenalem je vyprodaná

Rekordní sedmibrankový debakl Slavie na hřišti Arsenalu z minulého týdne nesnížil zájem fanoušků o návštěvu odvetného duelu na Strahově. Ten se odehraje příští středu 7. listopadu. Mluvčí klubu Ondřej Zlámal uvedl, že zápas je vyprodaný a v hledišti by mělo být přes 17 tisíc diváků. Slavia dala do předprodeje přes 15 tisíc lístků v cenové relaci od 850 do 1300 korun, přednostní právo na nákup měli držitelé permanentek a ti diváci, kteří přišli na první zápas v základní skupině proti Steaue Bukurešť. Celkem 1400 vstupenek pro své příznivce zajistil Arsenal, takže i jeho sektor bude plný. Několik stovek lístků připadlo pro pořadatele soutěže a oficiální partnery UEFA. O zápasy Slavie v Lize mistrů je letos zájem. Utkání druhého předkola se Žilinou na Strahově sledovalo 11.222 diváků, ve třetím předkole jich na Ajax přišlo 17.500 a na Steauu 15.723.

Trenér Ščasný dostal stotisícovou pokutu

Disciplinární komise fotbalového svazu potrestala trenéra Mladé Boleslavi Zdeňka Ščasného pokutou 100 tisíc korun za jeho nesportovní chování v nedělním ligovém utkání v Ostravě. Ščasného asistent Petr Čuhel zaplatí 20.000 korun. Ščasný tak dostal jako trenér od disciplinárky největší pokutu v historii. Komise se ale podle něj chovala korektně. Ščasný se před disciplinárkou ocitl za poslední rok už počtvrté, v letošní sezoně podruhé. Tentokrát je potrestán za to, že při utkání v Ostravě byl ještě v prvním poločase vykázán z lavičky na tribunu. Nesouhlasil totiž s výroky rozhodčích; do ochozů byl vykázán poté, co míč směřující na lavičku odkopl zpět do hřiště. Ščasnému podle předsedy komise Alexandra Károlyiho uškodila "recidiva". Přitížila mu také skutečnost, že hned po utkání napadl i komisi rozhodčích v čele s jejím předsedou Luďkem Macelou, kterého označil za nekompetentní osobu. Naopak v jeho prospěch hovořilo to, že se na lavičce nikdy vůči rozhodčím nechoval vulgárně. Proto komise sáhla k udělení pokuty, nikoli třeba k zákazu vstupu na lavičku, což byl také možný trest. Ščasný už v tomto týdnu jeden trest dostal. Ředitel profesionálního fotbalu Ivo Lubas mu vyměřil padesátitisícovou pokutu kvůli tomu, že bezprostředně po ostravském utkání kritizoval rozhodčí, což je v rozporu se soutěžním řádem. Podle něj se k rozhodčím nesmí vyjadřovat do 24 hodin od skončení utkání.

Federace uznala dva světové rekordy rogalisty Béma

Mezinárodní letecká federace tento týden uznala dva světové rekordy českého rogalisty Jana Béma. Pražský letec dosáhl absolutního výškového rekordu v kategorii dvoumístných motorových rogal a zároveň překonal rekordní výkon v rychlosti stoupání do šesti kilometrů nad místem startu. Sdělil to mezinárodní sportovní letecký komisař FAI Ivo Pujman. Šedesátiletý Bém, český reprezentant v ultralehkém létání, který má také občanství Spojených států, dosáhl obou rekordů na dvoumístném motorovém rogalu se svou šestadvacetiletou dcerou Jane-Marií. Startoval 23. července z letiště v Milovicích na Nymbursku. Podle Pujmana se 10. listopadu chystá další pokus o překonání absolutního světového rychlostního rekordu českým pilotem, tentokrát ve vrtulníku Robinson R-44 na trati Žebrák-Beroun v kategorii strojů do 1000 kilogramů. Tento rekord od roku 2005 drží norský pilot Roger Eilertsen výkonem 226,96 km/h. Český pilot vrtulníku naposledy překonal světový rekord v roce 1959.

Vaidišová vzdala účast na na turnaji v Québeku

Nejlepší česká tenistka Nicole Vaidišová kvůli zranění pravého zápěstí vzdala středeční zápas prvního kola na turnaji v Quebéku. V Kanadě v zápase s krajankou Renatou Voráčovou vyhrála úvodní set hladce 6:2, ale druhou sadu prohrála 3:6 a rozhodla se nepokračovat. Vaidišová byla na podniku s dotací 175.000 dolarů nejvýše nasazenou hráčkou. Sezona ale pro ni skončí bez zisku titulu. Osmnáctiletou hráčku během ní trápily zdravotní problémy. Kvůli bolavému zápěstí nehrála už na jaře před grandslamovým Roland Garros, po Wimbledonu pak měla další pauzu, protože onemocněla mononukleózou.

Počasí

V pátek očekáváme oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť. Teploty 8 až 12, na horách kolem 6-ti stupňů.