Zprávy

Rodiče zaměněných dětí se setkali, chtějí si děti vyměnit

Rodiče dětí, které před deseti měsíci zaměnili v třebíčské porodnici, se ve čtvrtek dohodli, že si dívky vymění. Podle serveru Novinky to řekl Libor Brož, otec jednoho z dětí, který záměnu odhalil. Děti by se vlastním rodičům měly podle představ obou rodin dostat do 9. prosince, narozenin dětí, nejpozději do Vánoc. Zároveň se rodiny shodly na tom, že dětem vymění jména, aby se dívky jmenovaly tak, jak si jejich biologičtí rodiče přáli.

Mluvčí rodičů z Jabloňova Milan Smejkal ČTK řekl, že se rodiny i s dětmi setkali za přítomnosti psychologa v Jihlavě. Domluvili se na postupném seznamování, návštěvách. Otec byl rád, že je jeho dcera zdravá a je mu podobná, řekl Smejkal ČTK. Postupně si chtějí na své vlastní děti zvykat.

Podle psycholožky specializující se na vývoj dětí Lenky Šulové má taková záměna zničující vliv na vztah dítěte s matkou. "První měsíce jsou pro vývoj člověka velmi důležité, zejména pro vztah s matkou. Vzniká specifické pouto. Ty děti budou poškozeny dvakrát - jednak kvůli záměně po porodu, pak po druhé výměně po deseti měsících," řekla psycholožka serveru Aktuálně.

Identitu dětí Nikoly a Krystýny, které byly s největší pravděpodobností zaměněny v třebíčské porodnici loni v prosinci, musejí ještě potvrdit další testy DNA. Třebíčští kriminalisté se případem zabývají od úterý, kdy odebrali vzorky pouze rodině z Jabloňova na Žďársku a odeslali je na rozbor do ústavu kriminalisticko-technických expertiz v Brně. Pokud soud verdikt potvrdí, bude výměna holčiček pro mladé manžele z Třebíčska hodně bolestná. "Maminka na své dceři lpí, nikde ji nenechává ani na okamžik samotnou. Jestli je to pravda, je to hrozná tragédie," řekla ČTK jedna ze sousedek.

Pokud záměna dětí nebyla úmyslným činem, tedy obchodováním s dětmi, potom nejspíše trestná nebude. Věc bude muset řešit nemocnice. Jeden z otců již avizoval, že bude po nemocnici požadovat odškodné deset milionů korun. Za každý měsíc, co vychovávali cizí dítě, milion. Pochybnosti o tom, že něco není v pořádku, měli rodiče z Jabloňova už v porodnici, kdy ze dne na den výrazně poklesla váha dítěte. Otec si na radu švagra nechal udělat privátní testy otcovství i proto, že oba rodiče mají tmavé vlasy a holčička je světlovlasá. Následně soud dospěl k závěru, že ani otec ani matka nejsou pokrevními rodiči dnes desetiměsíční holčičky.

Topolánek: Česko potřebuje víc vysokoškoláků

Jestli nechce Česko být levnou montovnou a chce se zařadit mezi země, kde se dělá špičková věda a výzkum, je třeba zvýšit podíl lidí s vysokoškolským vzděláním. Na setkání s vědci to v Brně řekl premiér Mirek Topolánek. Podle něj je třeba zvýšit kvalitu i kvantitu. Kvantitu by měly zabezpečit bakalářské obory a kvalitu špičková centra, jakým je podle premiéra například kampus Masarykovy univerzity v Brně. Premiér je přesvědčen, že by studenti měli platit školné. V kombinaci se stipendii to prý umožní mladým ze sociálně slabých rodin studovat víc než dnes. Současný systém podle něj brzdí talentované děti z nemajetných rodin ve studiu na vysoké škole. Topolánek také řekl, že je pro povinnou maturitu z matematiky.

Klaus o reformě: Má legislativní vady, v rozporu s ústavou není

Prezident Václav Klaus připustil oprávněnost námitek, podle nichž má zákon o stabilizaci veřejných financí legislativní vady a hrubé chyby. Současně si ale myslí, že předloha není v hrubém rozporu s ústavou. Napsal to v odpovědi na dopis předsedy KSČM Vojtěcha Filipa. Klaus se nyní rozhoduje, zda zákon schválený parlamentem podepíše. "Nesdílím však vaše hodnocení, podle kterého zákon vykazuje hrubý rozpor s Ústavou České republiky. Nic takového v něm nenacházím. Musím také připomenout, že vážné legislativní vady vykazovaly desítky zákonů, kterými jsem byl doslova zasypáván v minulých letech. Vrátit jsem se odvážil jen ty nejkřiklavější případy," napsal Klaus Filipovi. Prezident Filipa ubezpečil, že zákon bude posuzovat velmi zodpovědně a nepřehlédne opodstatněné námitky - bude ale brát v úvahu i širší kontext, především ve vztahu k situaci ve veřejných financích.

Kuchtová tvrdí, že ministerstvo otevřela a dala mu správný směr

Bývalá ministryně školství Dana Kuchtová (SZ), jejíž rezignaci dnes podepsal prezident, soudí, že pod jejím vedením se stal úřad otevřenějším. Na tiskové konferenci se ohradila proti tvrzením, že svoji funkci nezvládla po manažerské stránce. Ministerstvo se pod jejím vedením podle ní posunulo správným směrem. "Snažila jsme se, aby bylo ministerstvo transparentní, otevřené odborné veřejnosti i školám," uvedla Kuchtová s tím, že její snahu ocenili učitelé i experti zabývající se administrativou. Ministerstvo převzala v lednu letošního roku. Za svůj úspěch považuje Kuchtová odklad státních maturitních zkoušek a posunutí reformy školství do úrovně středního školství. "Připravili jsme rámcové vzdělávací programy pro 63 oborů středního vzdělání," konstatovala s tím, že na středních školách se žáci a studenti začnou vzdělávat podle nových pravidel od roku 2009. Ministerstvo pod jejím vedením začalo pracovat také na nové Bíle knize terciálního vzdělávání a umožnilo vznik nového systému skládání zkoušek pro zvýšení kvalifikace. Podle jejím vedením ministerstvo připravilo také novelu zákona, který umožní cizincům jednodušší přístup ke vzdělání.

Část zelených prý ve vládě nechce Schwarzenberga

Část Strany zelených si již podle serveru Aktuálně.cz nepřeje ve vládě ministra zahraničí Karla Schwarzenberga. Podle místopředsedy republikové rady strany Matěje Stropnického zatím ve funkci neudělal "jediný zelený krok". "On tu svoji funkci pojal tak, že reprezentuje Českou republiku v duchu schwarzenberských tradic. Ty jsou z doby napoleonských válek a jsou značně rozdílné od postoje Strany zelených. Pochybuji, že četl zelený program," uvedl Stropnický v rozhovoru pro Aktuálně.cz. "Druhá věc je jeho postoj k radaru, který Stranou zelených dost cloumá," dodal. Uvnitř strany nyní sílí také odpor proti jejímu předsedovi Martinu Bursíkovi. Někteří zelení ho obviňují z toho, že začal provádět "čistku" a že odstoupivší ministryně školství Dana Kuchtová je její první obětí. Straničtí kolegové Kuchtové vidí za jejím odchodem nátlak koaličních partnerů včetně premiéra Mirka Topolánka. Část zelených proto žádá, aby zelení z vlády vystoupili, nebo alespoň diskutovali o úpravě fungování koaliční vlády. Většina krajů i šest zelených poslanců je pro setrvání v koalici. Zelení téma proberou v neděli na zasedání republikové rady v Brně.

Jednání bankovní rady ČNB skončilo bez měnových rozhodnutí

Jednání bankovní rady České národní banky skončilo ve čtvrtek bez měnových rozhodnutí. Hlavní úroková sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, tak zůstala na 3,25 procenta. Česká republika má i po třech letošních zvýšeních úrokové sazby na nejnižší úrovni v EU. Podle odhadů některých analytiků by měla ještě letos ČNB sazby zvýšit, a to kvůli hrozbě rostoucí inflace. Na druhou stranu řada ekonomů počítá s růstem sazeb až v příštím roce, kdy by se inflace měla vyšplhat až nad čtyři procenta. V současnosti brání podle nich růstu sazeb silnější kurz koruny.

Komorám se nelíbí záměr poslanců zrušit povinné členství

Záměr poslanců ODS změnit pravidla fungování komor lékařů, zubařů a lékárníků vyvolal nesouhlas prezidentů tří profesních organizací. Vadí jim, že by do chodu komor zasahoval stát. Chtějí zachovat povinné členství. Prezident České lékařské komory Milan Kubek ve čtvrtek vyzval ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS), aby se od návrhu veřejně distancoval. Všichni tři prezidenti vyzvali poslance k diskusi o budoucnosti komor.

Skupina 22 poslanců ODS v čele s místopředsedou zdravotního výboru Jozefem Kochanem předložila sněmovně minulý týden návrh novely, která upraví pravomoci ministerstva vůči komorám zdravotníků. Místopředseda výboru Boris Šťastný (ODS) ČTK potvrdil, že při projednávání novely navrhne zrušit povinné členství v lékařské komoře. Poslanci diskutovali o zrušení povinného členství v minulých letech několikrát, ale dosud vždy zvítězili zastánci povinného členství. Podle Šťastného neplní lékařská komora úlohu stavovské organizace, ukázala se spíše jako organizace nátlaková a politicky orientovaná, vystupuje prý jako prodloužená ruka ČSSD. Členství by proto mělo být dobrovolné. Nyní je jednou z podmínek výkonu lékařského povolání.

"Majetky komor shromáždili jejich členové, kdyby se jich zmocnil stát, byla by to určitá forma loupeže," řekl Kubek. Připomněl, že z 27 členských států EU je povinné členství v lékařské komoře ve 12, v dalších 13 je povinná registrace, což je obdoba. Nepovinné členství a dobrovolná registrace je pouze v Dánsku a Maďarsku.

Kontrolní výbor: Ministerstvo zdravotnictví nerespektuje předpisy

Ministerstvo zdravotnictví podle sněmovního kontrolního výboru nerespektuje zákony, nemá účinnou kontrolu, nedostatečně připravuje investice a neefektivně nakládá s penězi ze státního rozpočtu. Vyplývá to z usnesení, které výbor ve čtvrtek přijal. Jeho členům se také nelíbí, že s nimi ministerstvo nespolupracuje při ekonomickém vyhodnocování výdajů ve své kapitole. Výbor opět projednával závěr Nejvyššího kontrolního úřadu týkající se státních peněz na nákup vybavení ve fakultních nemocnicích. NKÚ v něm odhalil řadu pochybení.

Majitelé bytů budou zřejmě moci místo na schůzi hlasovat poštou

Majitelé bytových jednotek se už zřejmě nebudou muset účastnit schůzí společenství vlastníků, svůj hlas budou moci zaslat poštou. Majitel budovy pak bude mít předkupní právo na pozemek, na kterém dům stojí. Tyto a další změny má přinést nový zákon o vlastnictví bytů, který přichystalo ministerstvo pro místní rozvoj. Nový zákon má také například odstranit nejasnosti v tom, co patří do společných prostor. Nově se budou do výpočtu pro údržbu a opravy započítávat vlastníkovi i lodžie a balkony, které používá jen on. Úprava mění i podmínky, které jsou nutné pro založení společenství vlastníků. Bez jeho založení nebude možné provést změny v katastru nemovitostí.

Svaz průmyslu: Emisní povolenky nebudou českému průmyslu stačit

Povolenky na emise oxidu uhličitého na léta 2008 až 2012, které ve středu mezi jednotlivé podniky rozdělila vláda, nebudou stačit na rozvoj českého průmyslu, tvrdí člen představenstva Svazu průmyslu a dopravy Josef Zbořil. Nedostatek povolenek údajně poškodí nejen průmysl, ale také všechny občany. Oslovení analytici však soudí, že přidělená kvóta povolenek české hospodářství výrazně neomezí. Vláda nyní pošle plán na rozdělení povolenek ke kontrole Evropské komisi. Zhruba za měsíc by ho měli bruselští úředníci schválit a vrátit do Česka, kde z něj vláda učiní své nařízení. Trhem s povolenkami se unie snaží omezit emise oxidu uhličitého, které přispívají ke globálnímu oteplování. Když znečišťovatel překročí povolené emise, musí si na evropském trhu koupit další povolenky.

Americká delegace z Pentagonu jednala v ČR o misích

Vysoká představitelka amerického ministerstva obrany Debra Caganová jednala ve čtvrtek se zástupci ministerstva obrany o účasti českých vojáků v zahraničních misích. Podle armády je reálné, že Američané vypomohou Česku poskytnutím lehkých obrněných vozidel, které by mohly sloužit například v Iráku nebo v Afghánistánu. Ministerstvo doplnilo, že Američané by mohli poskytnout vojsku také elektronické vybavení. Přesná forma pomoci však podle resortu vyplyne až z dalších bilaterálních jednání. Obrněná vozidla chtějí vojáci urychleně pořídit především kvůli zahraničním misím. Podle ministerstva Caganová, která má na starosti zahraniční operace, ocenila také záměr Česka vyslat do afghánské provincie Lógar vlastní provinční rekonstrukční tým (PRT). Jeho součástí by měli být vojáci i civilní experti, kteří by se podíleli na obnově země. Podle ministerstva obrany by PRT mohl vytvořit také příležitosti pro české firmy, které působí například v potravinářství. Právě v Lógaru by Češi s Američany měli úzce spolupracovat. V provincii nyní vyrůstá americká základna, na jejímž chodu se mají podílet i Češi. Američané si však cení i české jednotky speciálních sil z Prostějova, která již v Afghánistánu působila dvakrát a zúčastnila se i ostrých bojů. Příští rok by se tak jednotka měla na přání USA do Afghánistánu vrátit.

Vláda navrhla vyznamenat policisty, kteří chránili diplomata

Vláda navrhla udělit státní vyznamenání dvěma příslušníkům Útvaru rychlého nasazení. Policisté Marek Král a Marián Šovčík byli letos v květnu zraněni v Afghánistánu, když při útoku skupiny ozbrojenců chránili českého chargé d'affaires Filipa Velacha. Kabinet doporučil ocenit oba nadpraporčíky Medailí za hrdinství. Medaili za zásluhy navrhli ministři udělit politickému vězni a řediteli Muzea třetího odboje v Příbrami Františkovi Zahrádkovi, a to za "aktivní boj proti komunistickému režimu v období totality". V komunistických vězeních strávil Zahrádka 13 let. O tom, kdo ocenění nakonec získá, rozhodne prezident Václav Klaus. Vyznamenání předá tradičně 28. října na Pražském hradě. Návrhy mu dávají kromě vlády také obě komory parlamentu. Klaus k jejich nominacím může, ale nemusí přihlížet; má právo si vybrat i vlastní kandidáty.

Předseda iráckého parlamentu vyzval ČR k větší aktivitě v Iráku

Česká republika by spolu s dalšími státy Evropské unie měla hrát významnější roli v ekonomické rekonstrukci Iráku i podpoře jeho bezpečnostních složek. Novinářům to v Praze řekl předseda iráckého parlamentu Mahmúd Mašhadání. Se svým českým protějškem Miloslavem Vlčkem se dohodl také na tom, že další iráčtí poslanci navštíví českou sněmovnu, aby zde získali zkušenosti s fungováním demokratického parlamentu. Vazby mezi Irákem a Českou republikou mají podle Mašhadáního historické kořeny a trvají už dlouhé dekády. České firmy by podle něj měly této příležitosti využít. Členové irácké delegace během návštěvy ČR měli na programu setkání se zástupci společnosti Česká zbrojovka. Dohodnutí konkrétních smluv s českými firmami je podle Mašhadáního věcí irácké vlády. Iráčtí poslanci ale jednali také se členy branného výboru české sněmovny a budou české zbrojaře v Iráku propagovat, řekl. Podle Mašhadáního se může Česká republika dobře zapojit právě do vyzbrojování a školení irácké armády a policie. Mimo jiné proto, že československé zbraně jsou v Iráku stále základním vybavením. "Český zbrojařský průmysl je v Iráku dobře známý. Dokonce česká puška je v Iráku v každé rodině," řekl. Stejně tak rozšířené jsou ale podle něj v Iráku i jiné české produkty, například traktory Zetor. "A většina iráckých profesorů jsou absolventi českých a československých vysokých škol," dodal.

Česko se na projektech obnovy a rekonstrukce Iráku podílí od roku 2003. V letech 2004 až 2006 uvolnilo ministerstvo zahraničí na projekty transformační spolupráce 49,4 milionu korun, letos zatím asi 4,5 milionu korun. Čeští experti v Iráku proškolili několik tisíc policistů ve střelbě a sebeobraně. Cvičili iráckou dopravní policii, diplomaty a soudce. V Česku se léčí irácké děti, objevují se první velké obchodní zakázky, například v ropném průmyslu.

Mezinárodní trestní soud stále odmítají někteří v ODS a komunisté

Přistoupení České republiky ke smlouvě o Mezinárodním trestním soudu (ICC) má v českém parlamentu stále některé významné odpůrce. Proti ratifikaci se ve čtvrtek vyslovil předseda ústavně-právního výboru sněmovny Marek Benda (ODS). Nepodpoří ji zřejmě ani komunisté. Stále proto není jasné, jak se čeští zákonodárci k dohodě o Mezinárodním trestním soudu postaví. Česko je jedinou zemí EU, která dosud dohodu o vzniku stálého trestního tribunálu neratifikovala. Činnost Mezinárodního trestního soudu přišli ve čtvrtek do Poslanecké sněmovny obhajovat jeho prezident Philippe Kirsch i hlavní žalobce Luis Moreno-Campo. Myšlenku stálé soudní instance, která se bude starat o ochranu práv v nedemokratických režimech, podpořil i ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Přistoupení České republiky k dohodě o novém trestním tribunálu podporuje ČSSD i vládní zelení.

Podle Bendy je činnost soudu někdy kontraproduktivní, protože hrozba mezinárodního trestu konflikt v některých zemích naopak vyhrotí. "Ti diktátoři pak vědí, že není cesty jinam, že není možné klidné předání moci výměnou za beztrestnost," řekl. Mezinárodní soudy podle něj navíc dosud vždy používali dvojí metr. Stíháni a ostouzeni jsou podle něj spíše pravicoví diktátoři a bolševické vládce prý nikdo stíhat nechce. Poslanec KSČM Václav Exner ČTK řekl, že pro české přistoupení k Mezinárodnímu trestnímu soudu nezvednou zřejmě ruku ani komunisté. Podobně jako Bendovi mu vadí, že je mezinárodní spravedlnost údajně zaujatá. Nespravedlivě podle něj postupovala vůči vůdci komunistické Jugoslávie Slobodanu Miloševičovi. Komunisté by podle něj i přesto pro dohodu o ICC byli, musely by ji ale prý ratifikovat i Spojené státy a Izrael.

Topolánek odmítl, že by kdy žádal přísnější tiskový zákon

Český premiér Mirek Topolánek popřel, že by kdy žádal pro české novináře přísnější tiskový zákon. Na setkání věnovaném vzpomínce na zavražděnou ruskou novinářku Annu Politkovskou ale zároveň zapochyboval, zda jsou novináři v zemích se stoprocentní svobodou slova, mezi které podle něj patří i Česká republika, vždy věrni vlastnímu svědomí a odolní vůči korupci a manipulaci. Za typický příklad novinářské nezodpovědnosti pak označil informace médií o tom, že někdy prosazoval přísnější mediální zákon. "Já jsem nikdy nic takového neřekl. Už to, že se na to ptáte, znamená, že (novináři) selhali," odpověděl na žádost, aby toto své dřívější prohlášení vysvětlil.

Předseda české vlády 24. září na svém pravidelném briefingu poznamenal, že se z českého novinářského prostředí stává "žumpa". "Nevím, jestli je cestou nový zákon. Já si myslím, že to je spíše otázka evolučního vývoje, to volání po nějakém zákonu, který bude více zpřesňovat možnost omluvy, více zpřesňovat ochranu osobnosti, více zpřesňovat ty atributy, které se týkají pomluvy a tak dál. Nicméně já nejsem přítelem nového zákona, alespoň tedy ne bez diskuse," prohlásil Topolánek při téže příležitosti.

Praha zakázala pochod extremistů bývalou židovskou čtvrtí

Pražský magistrát zakázal pochod pravicových radikálů bývalou židovskou čtvrtí. Průvod byl plánován na 10. listopadu, den výročí takzvané křišťálové noci. Úřad zákaz zdůvodnil tím, že oznámený účel shromáždění "směřuje k výzvě k rozněcování nenávisti a nesnášenlivosti občanů pro jejich národnost, původ a náboženské vyznání". Je to jeden ze zákonných důvodů k zákazu akce. Proti pochodu se zvedla vlna odporu. Svolavatel akce Erik Sedláček magistrátu ve čtvrtek sdělil, že posouvá termín na 17. listopad. Změnu termínu zdůvodnil tím, že "může mít jistý negativní podtext a působit nevhodně". Při křišťálové noci byly v Německu zabity desítky Židů a desetitisíce jich skončily v koncentračních táborech. Magistrát ale nemohl změnu termínu přijmout. Už předtím na úřad doručila oznámení o průvodu po stejné trase Židovská liberální unie, a to na všechny dny od 5. října do konce roku.

Vláda čeká, až jí kvůli olympiádě osloví olympijský výbor a Praha

Kvůli záměru Prahy uspořádat za devět let v České republice olympijské hry zatím vládu neoslovili ani zástupci hlavního města, ani představitelé Českého olympijského výboru. Premiér Mirek Topolánek i vicepremiér Jiří Čunek proto nevidí důvod, proč by se do té doby měl kabinet k olympijské kandidatuře Prahy a možným ekonomickým dopadům této akce vyjadřovat. Reagovali tak na výzvy nevládních senátorů z klubu Sdružení nezávislých kandidátů, aby Topolánkův kabinet zaujal k možnosti pořádat olympiádu v Praze jasné stanovisko. Ekonomická náročnost přípravy olympiády není v souladu se snahou vlády snižovat deficit veřejných financí, tvrdí někteří zákonodárci.

Čunek uvedl, že pokud se prokáže, že by pražská olympiáda skutečně zatížila státní pokladnu o desítky miliard korun, pak je proti uspořádání her. "Ty ohromné miliardy, které teď potřebujeme na spolufinancování evropských fondů, si nemůžeme dovolit utratit za olympiádu," řekl ČTK místopředseda vlády a ministr pro místní rozvoj. Není přesvědčen ani o návratnosti vložených investic.

Baťova vnučka přeložila pro Brazilce český seriál a filmy

Vnučka podnikatele Jana Antoníny Bati, která se narodila a žije v Brazílii, ráda přibližuje Brazilcům českou kulturu. Dolores Ljiljana Bataová Arambasicová, která v Senátu za svoji krajanskou činnost dostala ocenění Významná česká žena ve světě 2007, například pro brazilskou televizi přeložila do portugalštiny více než dvacítku českých filmových titulů. Je mezi nimi například seriál Cirkus Humberto. "Na všechny filmy si nevzpomínám. Vím, že to bylo dvanáct dílů Cirkusu Humberto. A potom nějaké filmy, co byly natočené podle románů Milana Kundery. Těch titulů bylo celkem asi dvaadvacet," řekla ČTK. Třebaže v Česku nikdy nežila, mluví velmi dobře česky. Se svojí češtinou ale spokojena není, prý se teprve teď učí opravdu dobře česky psát. "Moje čeština je indiánská," prohlásila sympatická žena s úsměvem. "Ještě mám problém se psaním. Kvůli tomu, že čtu, tak si víceméně pamatuji, jak je to napsané. Potřebuji ale opravdu ještě jeden kurz," zmínila. Česky mluví odmala, v rodině se jinak nemluvilo.

Třebaže pochází z Brazílie, kde její dědeček podnikal a nechal postavit několik měst, za svoji vlast považuje Českou republiku. "Cítím Českou republiku jako vlast. Pro mě je strašně důležité, že se můžu vrátit ke svým kořenům," uvedla žena, která je profesí advokátka a nyní pracuje na rodinné farmě. Věnuje se také vydávání knížek s pamětmi svého dědečka.

Bataová Arambasicová je mezi pěti výraznými Češkami, které dostaly ocenění Významná česká žena ve světě 2007. Uděluje ji Mezinárodní koordinační výbor zahraničních Čechů ve spolupráci se senátní komisí pro krajany žijící v zahraničí. Cenu, udělovanou letos potřetí, si převzaly také významná charitativní pracovnice a bývalá předsedkyně České maltézské pomoci Margareta Waldsteinová - Wartenbergová, známá česká choreografka a tanečnice žijící v Austrálii Zora Šemberová, architektka a designérka Eva Jiřičná, která žije v Británii. In memoriam bude vyznamenána rovněž vynikající lékařka a zakladatelka československé nemocnice v Bagdádu Vlasta Kálalová - di Lotiiová.

Divadlo Járy Cimrmana oslavilo 40 let své existence

Speciálním pořadem nazvaným 40 let Divadla Járy Cimrmana aneb Ze hry do hry oslavila ve čtvrtek tato populární pražská scéna jubileum svého vzniku. Podle manažera Václava Kotka, který všechna představení dokumentuje, šlo shodou okolností o vystoupení s pořadovým číslem 11.000. Čtvrteční oslava jubilea byla spojena s prezentací snímků z nedávné výpravy některých členů této scény na Altaj a křtem filmového dokumentu Vojty Kotka z jejího průběhu. Spolu se záznamem pořadu Ze hry do hry bude uveden 24. října v České televizi. Zdeněk Svěrák při této příležitosti tlumočil rozhodnutí federace altajského alpinismu ze začátku tohoto měsíce, která jejich prvovýstup uznala, a horu pojmenovala po Járovi Cimrmanovi jako vrchol česko-altajské družby.

Knihovna roku je z obce Bory

Knihovnou roku 2007 se stala Obecní knihovna v Borech na Žďársku. Ocenění spojené s odměnou 70.000 korun ve čtvrtek zástupcům knihovny předal v Zrcadlové kapli Klementina první náměstek ministra kultury František Mikeš. Porotci na knihovně ocenili to, že kromě půjčování knih je i významným komunitním centrem, nabízí programy pro děti i pro seniory a příkladně pracuje s regionální literaturou. Borská knihovna v obci, která má 780 obyvatel, loni evidovala 1145 výpůjček a knihovnu navštívilo 579 lidí.

Za významný počin v knihovnické oblasti byl oceněn a stejnou sumou odměněn projekt Šablona webu pro malé knihovny. Díky tomuto projektu si vlastní internetovou prezentaci vytvořilo již 200 knihoven v malých obcích. V každé kategorii pořadatelé udělili ještě zvláštní ocenění. V kategorii základní knihovna dostala zvláštní ocenění Místní knihovna ve Všechovicích na Přerovsku. Cena patří zejména knihovnici Lýdii Trlifajové, která se stará o dalších 12 knihoven a zdařile získává nové čtenáře mezi dětmi. Druhá zvláštní cena patří Obecní knihovně ve Vidči na Vsetínsku. Cena v kategorii základní knihovna je určena především knihovnám v malých obcích, kde působí dobrovolní knihovníci, jako vyjádření veřejného uznání této práci.

Výstava Zaniklé chrámy mapuje zmizelé kostely i hudební památky

Výstava Zaniklé chrámy - živá hudba začala ve čtvrtek v Českém muzeu hudby v Praze. Do 4. února 2008 budou mít návštěvníci možnost shlédnout sbírku hudebních památek a archeologických nálezů, které se vztahují ke zmizelým pražským sakrálním stavbám. Autoři výstavy chtějí přispět k diskusi o současném využití bývalých církevních památek. V expozici je možné zhlédnout antifonáře, staré rukopisy, archeologické nálezy i hudební nástroje z 18. století. Exponáty propůjčilo 13 pražských institucí, mezi nimi Národní knihovna, Národní archiv nebo Řád křižovníků s červenou hvězdou. Mnoho vystavených rukopisů propůjčily instituce pouze na šest týdnů, protože podléhají přísným klimatickým podmínkám. Patří mezi ně také Kodex staroměstských zlatníků obsahující speciální zpěvy k uctění patrona zlatníků svatého Eligia. Tento rukopis, podle autorů výstavy jeden z nejcennějších exponátů, je psaný na pergamenu a pochází z 14. až 16. století.

Soud zamítl žádost doživotně odsouzeného Vocáska o propuštění

Šumperský soud ve čtvrtek za branami věznice v Mírově zamítl žádost o propuštění doživotně odsouzeného vězně Zdeňka Vocáska. Za komunismu byl Vocásek odsouzen za dvojnásobnou vraždu k trestu smrti, po roce 1989 mu byl trest změněn na doživotí. Je vůbec prvním odsouzeným na doživotí, který možnosti žádat o propuštění využil. Proti rozhodnutí soudu si na místě podal stížnost, jeho případem se tak bude zabývat ostravský krajský soud. Podle soudu Vocásek dosud nemá takové předpoklady, aby byl zařazen do normálního života.

V České republice je Vocásek vězněm, který si doživotí odpykává nejdéle. Muž v roce 1987 pro majetkový zisk ubil invalidního důchodce a o tři měsíce později kvůli loupeži zavraždil dalšího starého muže. Soud mu za to v roce 1988 uložil trest smrti. Popraven měl být v prosince 1989, ale smrti unikl díky změně režimu v listopadu téhož roku.

Policie zatkla gang, který prý legalizoval pobyt stovek cizinců

Pražští policisté zadrželi pětičlenný gang, který údajně zajišťoval padělané doklady stovkám cizinců. Zájemci touto cestou získávali oprávnění k trvalému či dlouhodobému pobytu. Skupina také poskytovala nejrůznější dokumenty potřebné k založení obchodních společností a nelegálnímu podnikání. Gang, který sídlil v Praze 4, podle policie nabízel své služby prostřednictvím inzerátů a zprostředkovatelů v zemích bývalého Sovětského svazu. Kolik osob takovým způsobem získalo povolení k pobytu a další listiny, dosud není známo, ale podle informací policie jde o stovky lidí. Při domovních prohlídkách policisté zajistili razítka českých i zahraničních institucí, úřední listiny a hotovost v cizích měnách. Akce s názvem Tibet, kterou policisté provedli 2. října, se účastnilo na 70 příslušníků odboru hospodářské kriminality, pražské speciální pořádkové jednotky a Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu. Kriminalisté prý sledovali jednání skupiny v uplynulých dvou letech.

Přepadení poštovního vozu na Brněnsku bylo vymyšlené

Úterní přepadení poštovního vozu u Popovic na Brněnsku bylo fingované. Novinářům to řekl kriminalista Antonín Hrdlička s tím, že si loupež vymyslel třicetiletý řidič kurzovního vozu s devětatřicetiletým cizincem, který pracoval u ostrahy pobočky České pošty v brněnské Opavské ulici. Mužům hrozí za zpronevěru až osm let vězení. Zmizelých 1,6 milionu korun se zatím nenašlo. "Ve výpovědi řidiče nesedělo více věcí. Zatkli jsme ho ve stejný den, kdy loupež ohlásil. Ve středu jsme zadrželi i jeho komplice," uvedl kriminalista. Policie již podala soudu návrh na vzetí dvojice do vazby. Rozhodne se o něm v nejbližších době.

Za falešnou směnku dal soud exdůstojníkovi StB pět let vězení

Bývalý vysoký důstojník komunistické Státní bezpečnosti Petr Žák dostal za pokus o prodej padělané směnky Investiční a poštovní banky pět let vězení. Odvolací senát Vrchního soudu v Praze tak potvrdil výši trestu vyměřeného Žákovi již pražským městským soudem letos v květnu. Podle obžaloby i rozsudku se Žák dopustil trestných činů padělání a pozměňování peněz a veřejné listiny a přípravy podvodu. Snažil se totiž prodat pod cenou padělanou směnku IPB jedné firmě na Slovensku. Směnka měla údajnou hodnotu více než 45 milionů korun, Žák za ni chtěl 34 milionů. Obžalovaný se však hájil tím, že padělanou směnku pokládal za pravou, a nemohl se tak prý žádné trestné činnosti dopustit.

U Rohanského nábřeží v Praze zakotvila třípatrová jachta

Třípatrová jachta - údajně největší plavidlo, které kdy plulo po Vltavě - zakotvila ve čtvrtek u Rohanského nábřeží před Libeňským mostem. Bývalá lodní klubovna Československé plavby labsko-oderské byla zvětšena o dvě další patra a sluneční palubu, díky které dosáhla délky 80 metrů. Od listopadu bude sloužit jako zázemí pro golfisty a jachtaře. Uvedla to Česká televize. Plavidlo na jeho místo odtáhly dva remorkéry z holešovického doku. Na trase dlouhé jeden a půl kilometru jim stál také Libeňský most, který musela loď podplout. Hladina Vltavy proto musela být snížena a nutné bylo také bezvětří. Jachta bude přikotvena lávkami k nábřeží a zůstat by tu měla i při povodních. "Není to úplně běžný způsob kotvení lodí v těchto končinách, spíš tento způsob vidíme na Rýnu a na Dunaji, ale mělo by to údajně vydržet až pětisetletou vodu," řekl ČT vedoucí lodního provozu Tomáš Graf. Pražská golfovo-jachtařská společnost loď koupila v Hamburku, kde poskytovala zázemí námořníkům. Plavidlo pak bylo odtaženo na přestavbu do holešovického doku, kde ho rok a půl upravovali. Loď se tak údajně stala největší jachtou na světě, uvedla televize. V okolí jachty by mělo vzniknout ještě nové přístaviště pro malé jachty a lodní taxi.

Počasí

V pátek čekají meteorologové zpočátku zataženo s přeháňkami, odpoledne v Čechách od západu ustávaní srážek a ubývání oblačnosti. Teploty 14 až 18, na horách kolem 12ti stupňů Celsia.

Uplynulé září přerušilo víc než rok dlouhou řadu teplotně nadprůměrných a na srážky chudších měsíců. Průměrná teplota prvního školního měsíce dosáhla 11,7 stupně Celsia, což je o 1,5 stupně méně, než činí dlouhodobý normál. Množství srážek dvojnásobně překročilo obvyklou míru. Podobně studený i mokrý bude podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu zřejmě i říjen. Teplotně nadprůměrné počasí panovalo v Česku od dubna minulého roku, přičemž největší odchylky meteorologové zaznamenali v zimě, která se v tradiční středoevropské formě v Česku vůbec nekonala.