Zprávy

Končí Dny Prahy v Chicagu; dle Béma může být Chicago Praze vzorem

Slavnostním večerem Gala Zlatá Praha vyvrcholily v Chicagu Dny Prahy, během nichž se od začátku června představila chicagské veřejnosti současná česká kultura. Úplný závěr Dnů Prahy patří ještě sobotní vzpomínkové slavnosti věnované populárnímu chicagskému starostovi původem z Kladna Antonínu Čermákovi, který stál v čele města na začátku 30. let minulého století.

"Dnes je Chicago krásným, čistým, zeleným, barevným městem. Samozřejmě má i své problémy, stejně jako Praha, ale od Chicaga se můžeme v lecčems přiučit," konstatoval primátor, který se závěrů pražských dnů zúčastnil. Výměnu zkušeností mezi městy, třeba pořádáním podobných festivalů, jako byly Dny Prahy, označil za důležitou i starosta města Richard Daley. "Můžeme se učit od sebe navzájem a sdílet nejlepší poznatky," řekl ČTK. "Historie Chicaga je těsně spojena s českou komunitou," připomněl Daley. Češi postavili v Chicagu mnoho městských budov a nemocnic, měli obrovský vliv na budovaní města, byli skvělými architekty, inženýry a obchodníky, uvedl. O krajanech a jejich potřebách hovořili primátoři i při svém setkání. Udržování vztahů s Američany, kteří se hlásí k českým kořenům, považuje Bém za mimořádně důležité. "Protože to je to, co bude zachovávat historickou paměť o vlivu a významu české komunity a české emigrace ve Spojených státech," řekl ČTK.

Dny Prahy nabídly od 5. června chicagské veřejnosti řadu koncertů, výstav, filmových projekcí či odborných seminářů. Představili se například zpěvák David Koller, filmový režisér Jan Hřebejk či výtvarníci David Černý a Oldřich Kulhánek. Páteční galavečer, jehož se zúčastnili významní představitelé města a českoamerické komunity, zarámoval do atmosféry 20. let minulého století zpěvák a herec Ondřej Havelka se svými Melody Makers.

Farma v Noříně byla sanována po ptačí chřipce

V Noříně na Orlickoústecku v sobotu dopoledne skončily sanační práce v areálu drůbeží farmy, ve které veterináři ve středu odhalili výskyt ptačí chřipky. Nyní v okolí obce začala běžet třicetidenní lhůta, kdy budou veterináři ve tří- a desetikilometrovém pásmu sledovat výskyt ptačí chřipky. ČTK to řekla mluvčí Pardubického kraje Kateřina Nohavová. Kromě likvidace brojlerů ve speciálních kontejnerech, vojáci a hasiči během sanačních prací areál farmy vydezinfikovali, v pátek chovatelé vyklidili z hal podestýlku. Poté následovala další dezinfekce. V areálu platí zpřísněná pravidla provozu, opatření například omezují vstup dalších lidí na farmu či provoz techniky, která přiváží krmivo. Radek Axmann z Krajské veterinární správy v sobotu ČTK potvrdil, že testy na drůbežích farmách v okruhu přibližně šesti až sedmi kilometrů od Nořína neprokázaly nákazu dalších chovů, na výsledky testů ze vzdálenějších farem veterináři ještě čekají.

Požár pneumatik v Uherském Brodu je už plně pod kontrolou

Požár skladu pneumatik v Uherském Brodě je už pod kontrolou. Hasiči a vojáci, kteří s ohněm bojovali od čtvrtečního odpoledne, zlikvidovali veškeré plamenné hoření na povrchu skládky. Pomocí těžké techniky rozhrabávají doutnající pneumatiky a ochlazují je. Práce se v sobotu nečekaně zpomalily, pokračovat budou až do neděle. Největším problémem byl obtěžující světlý kouř, který stále vychází z požářiště a kvůli nízké oblačnosti zůstává při zemi. Jeden z dobrovolných hasičů z Bojkovic se v sobotu nadýchal nebezpečných zplodin. Zplodiny se od požářiště vlivem větru šíří po blízkém okolí. Časně ráno zahalil kouř údolí, v němž leží několik obcí, až ke Kunovicím. Vítr však zplodiny hnal i na centrum Uherského Brodu. V ulicích města zůstává po celý den pojízdná laboratoř, která neustále monitoruje znečištění ovzduší. V sobotu odborníci měřili především v centru Uherského Brodu, v obydlených zónách. Dosavadní měření neprokázala překročení stanovených limitů, řekl ČTK František Pařízek z uherskohradišťského pracoviště krajské hygienické stanice.

Odborníci protestují proti umístění Terezky na psychiatrii

Významní zástupci lékařské veřejnosti protestují proti rozhodnutí soudce, který poslal zdravou desetiletou Terezku na psychiatrickou kliniku v Motole. Soud nařídil dívku umístit na psychiatrii, protože její matka údajně bránila dívčinu otci, aby se s dcerou stýkal. Podle soudu tak nezvládla rodičovskou roli. Rozhodnutí soudce Obvodního soudu pro Prahu 8 kritizuje prezident Asociace evropských psychiatrů Cyril Höschl, děkanové všech tří lékařských fakult Univerzity Karlovy i ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík. "Vzniklou situaci považujeme za degradaci odbornosti lékařů, medicínských procesů i Hippokratovy přísahy," stojí v jejich prohlášení. Poukazují na to, že soudce vtáhl medicínu do sporu, kterým se má zabývat justice a orgány sociální péče. Soud mohl podle nich případ řešit případným svěřením dívky do ambulantní péče se zaměřením na rodinnou terapii, nikoliv umístěním na psychiatrickém oddělení. Podle odborníků navíc zdravotnické zařízení nemůže z organizačního ani finančního hlediska zajišťovat péči o zdravého jedince. Rozhodnutí soudu se nelíbí ani některým psychologům, kteří upozorňují, že soudce postupoval v rozporu s doporučením soudních znalců. Nevzal na vědomí ani názor psychiatrů z motolské kliniky, kteří chtěli zdravou dívku pustit domů.

Francouzský Lactalis ovládl Mlékárnu Kunín, vyjádřit se musí ÚOHS

Mlékárenská skupina Lactalis získala většinový podíl ve společnosti Moravskoslezské mlékárny, která je většinovým vlastníkem společnosti Mlékárna Kunín. ČTK o tom informovala dceřiná firma Lactalis CZ s tím, že transakci ještě musí schválit Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Skupina Lactalis zároveň získala kontrolu nad společností Mlékárna Klatovy. Tato akvizice, která rovněž podléhá schválení antimonopolního úřadu, posílí pozici značky President na trhu tvrdých a tavených sýrů, uvedla jednatelka Lactalis CZ Kateřina Pernicová. Obě akvizice pomohou skupině posílit pozici ve střední Evropě, dodala.

Kamiony zablokovaly přechod v Hoře Svatého Šebestiána

Kamiony v páte odpoledne zablokovaly hraniční přechod s Německem v Hoře Svatého Šebestiána na Chomutovsku. Řidiči nákladních aut totiž využili zprovoznění sedmikilometrového úseku na silnici I/7 z Chomutova k přechodu. Neuvědomili si však, že kamiony nemohou přechod využívat, policisté je neodbavili a vraceli zpět. Stále platí, že projíždět mohou jen nákladní vozy pro regionální dopravu s platným povolením, řekla ČTK mluvčí severočeské cizinecké a pohraniční policie Eva Hauková.

Neznámá látka otrávila v řece na Novojičínsku stovky ryb

Neznámá látka otrávila v říčce Bílovka v Bílovci na Novojičínsku stovky ryb. Pracovníci rybářského svazu nyní mrtvé kusy vytahují z vody. Kolik ryb uhynulo a jaké jsou škody, bude známo v pondělí. ČTK o havárii informoval Lukáš Klazar z odboru životního prostředí bílovecké radnice. Ryby uhynuly v úseku, který začíná u továrny Massag. Podle informací ČTK je jednou z variant i možnost, že jed do řeky unikl právě z ní. "Příčinu otravy ryb ještě neznáme. Byly odebrány vzorky. Víme jen to, že se nejednalo o ropnou látku. Voda byla do běla zkalena," uvedl pracovník radnice.

Muži dali na sloup kolo za mrtvé cyklisty, policie je obvinila

Policie v pátek pozdě večer zadržela členy iniciativy Auto*Mat, kteří v centru Prahy vzpomínali na tragicky zesnulé cyklisty a chodce a jako provizorní památník instalovali na sloup veřejného osvětlení kolo. "Během tohoto pietního aktu byli zadrženi a předvedeni na místní oddělení Policie České republiky," informoval v sobotu ČTK člen iniciativy Martin Kotas. Vyšetřovatel trojici mužů obvinil z poškozování cizí věci. Pražský radní Petr Štěpánek považuje obvinění z trestného činu za neadekvátní, podle něj mohlo jít o přestupek. Podle Kotase byli zadržení přáteli tragicky zesnulého Jana Bouchala, který loni v lednu podlehl zraněním, jež utrpěl při střetu s automobilem na nábřeží kapitána Jaroše. Bouchal byl ikonou pražských cyklistů, upozorňoval na nedostatečnou péči samosprávy o bezpečnost a další rozvoj cyklistické dopravy.

Na Frýdecku-Místecku se zřítilo letadlo, jedna žena zemřela

Bezmotorový větroň značky Blaník se zřítil v sobotu odpoledne v okolí Lysé hory na Frýdecku-Místecku. Při leteckém neštěstí zahynula osmačtyřicetiletá žena z Ostravy, její instruktor se zranil. ČTK to řekla mluvčí severomoravské policie Dagmar Bednarčíková. "Letadlo odstartovalo z letiště ve Frýdlantu nad Ostravicí a kolem 16:50 se zřítilo v místní části města Lubno," uvedl mluvčí moravskoslezských hasičů Petr Kůdela. Jednasedmdesátiletého instruktora přepravil vrtulník letecké záchranné služby do ostravské fakultní nemocnice.

Zemřel politický vězeň a zakladatel meditační zahrady Hruška

V noci na sobotu zemřel v Plzni zdejší rodák, politický vězeň a zakladatel Meditační zahrady - Památníku obětem zla, letos osmdesátiletý Luboš Hruška. Poslední rozloučení s Hruškou, který je pro mnohé Plzeňany symbolem boje proti totalitnímu režimu, se uskuteční v katedrále svatého Bartoloměje v pondělí 9. července. ČTK to v sobotu oznámil náměstek primátora Plzně Petr Náhlík (KDU-ČSL). Jako mladý důstojník byl Hruška při pokusu o překročení hranic v roce 1949 zatčen a odsouzen k 18 letům těžkého žaláře. Prošel mnoha věznicemi i pracovním táborem. Během desetiletého věznění si slíbil, že pokud přežije, vybuduje v ovocné zahradě zděděné po rodičích památník obětem komunismu v podobě křížové cesty. Po návratu z vězení začal zahradu postupně měnit v meditační areál. Pokácel ovocné stromy a upravil terén. Pracoval jako dělník a zároveň se učil o zahradní architektuře. Založil zahradu tak, že vhodně kombinoval barevná uskupení jehličnanů a vodní a zelené plochy.

Před 90 lety se narodila norská bohemistka Milada Blekastadová

Bohemistka, překladatelka a komenioložka Milada Blekastadová se narodila 1. července 1917 v pražské nakladatelské rodině Topičů, v sedmnácti letech se provdala za norského malíře Hallvarda Blekastada a od té doby žila v Norsku. Rychle zvládla oba norské jazyky, překládala, psala o kulturních otázkách a rovněž přednášela českou literaturu na univerzitě v Oslu. Její překlady, za něž byla několikrát oceněna, zpřístupnily norským čtenářům nejen české pohádky a Karafiátovy Broučky, ale i díla J. A. Komenského, Karla Čapka, Ivana Klímy, Milana Kundery, Václava Havla, Ludvíka Vaculíka a dalších českých autorů druhé poloviny 20. století. Mezinárodního uznání dosáhla bezmála devítisetstránkovou monografií v němčině Comenius (1969), přepracovanou doktorskou disertací s objevnými prameny o životě a díle J. A. Komenského, jakož i dalšími komeniologickými studiemi a edicemi, zejména dopisů. Nejmenovaná velvyslankyně české literatury v Norsku, které byla v roce 1997 udělena za celoživotní dílo medaile Za zásluhy, zemřela 25. října 2003.

V Brně začala přestavba dopravního uzlu tramvají Česká

Bagry a těžká technika v sobotu začaly rozkopávat jeden z největších uzlů hromadné dopravy v Brně. Rekonstrukci naplánoval dopravní podnik na prázdniny, kdy Brno opouští desetitisíce studentů. Výměna kolejového trojúhelníku zasáhla trasy osmi ze 13 tramvajových linek. V první den změn v dopravě stáli na zastávkách tramvají pracovníci dopravního podniku, kteří radili lidem, jak cestovat dál, a rozdávali jim letáčky s přehledem dopravy, zjistila ČTK.

Na soláňských loukách si změřili své síly sekáči trávy

Přibližně tři desítky sekáčů si v pátek v podvečer daly dostaveníčko na louce na Soláni na Vsetínsku. V soutěži O nejlepšího sekáče se utkali o prvenství ve 14 kategoriích. Kromě techniky sečení porota hodnotila mimo jiné i výšku a šířku pokosu, stabilitu kroku či pohyb v bocích. Tradiční sečení luk pomocí kosy sledovaly tři stovky návštěvníků. Nejmužnějším sekáčem se během podvečera stal Vlastimil Andrys. V dívčí kategorii si cenu odnesl Vojtěch Doležálek. "Porota mu cenu udělila za to, že louku kosil po celou dobu takzvaně 'nahoře bez'," řekla ČTK pracovnice Informačního a výtvarného centra Zvonice Petra Blinková. Skupinový výkon nejlépe předvedli veteráni z Hažovic. Rovnání krtinců nejlépe provedl Dalibor Barabáš. Cenu za nejlepší výkon porota udělila Josefu Holčákovi.

Do brněnské katedrály se vrátila ukradená socha svatého Pavla

Do brněnské katedrály v sobotu kněží po 16 letech vrátili sochu jednoho z patronů chrámu, apoštola Pavla. Dřevořezbu ukradl v roce 1991 neznámý zloděj, loni ji však policisté našli u překupníka. Sobotu vybrali duchovní k jejímu návratu na oltář záměrně, brněnská diecéze v sobotu oslavila bohoslužbou 230. výročí založení, řekla ČTK mluvčí Martina Jandlová. Socha z limbového dřeva bývala součástí katedrálního oltáře z roku 1891, na který vídeňský řezbář Josef Leimer umístil 12 apoštolů s dominantními patrony chrámu i celé diecéze - svatými Petrem a Pavlem. Takřka přesně sto let po vysvěcení oltáře byla dřevořezba ukradena. V roce 2004, po 13 letech, ji na uprázdněném místě nahradila kopie. Originál našli policisté při náhodné kontrole podezřelého vozidla. Řidič nevysvětlil, jak k němu přišel. Brněnský generální vikář Jiří Mikulášek sochu nalezenou ve voze identifikoval jako pohřešovaného patrona petrovské katedrály. Soše chyběla ruka a meč, poškozený byl i podstavec.

V Čelákovicích v sobotu začala výstava Poslední Germáni v Čechách

Výsledky mnohaletého průzkumu germánského osídlení na českém území prezentuje putovní výstava, která byla v sobotu otevřena v Městském muzeu v Čelákovicích u Prahy. Až do 16. září zde zájemci na výstavě nazvané Poslední Germáni v Čechách mohou vidět různé keramické předměty, šperky i nákresy nalezišť z konce pátého až šestého století našeho letopočtu. "Jedná se o období poslední etapy stěhování národů a poslední generace Germánů na našem území před příchodem Slovanů," řekl ČTK autor výstavy a pracovník Hornického muzea Příbram Rastislav Korený. Putovní výstava Poslední Germáni v Čechách vznikla před dvěma lety, v Čelákovicích se představuje v zatím největším rozsahu. Proti předchozím například představuje pohřebiště v Záluží, premiéru zde má plán výzkumu z roku 1936, fotografická dokumentace nalezišť z 30. let minulého století nebo nádobka z pohřebiště v Jiřicích. Podle Koreného je mezi vystavovanými předměty mnoho vzácností z depozitáře Národního muzea, které nejsou běžně k vidění.

V Rusavě se po šedesáti letech opakovala tradiční valašská svatba

Valašská svatba zpestřila v sobotu velkolepé oslavy 350. výročí založení obce Rusava na Kroměřížsku. Průběh tradičního obřadu z počátku minulého století předvedli členové valašského kroužku Rusovjan. Podobnou svatbu obec naposledy zažila před šedesáti lety. Nechyběl ani starodávný rituál začepení nevěsty, setkání snoubenců na faře a závěrečná svatební hostina a veselice na louce. Ukázkové svatby v krojích se zúčastnilo pět desítek účinkujících, kteří průběh obřadu zkrátili do zhruba hodinového pořadu. Členové folklorního kroužku svatbu jen zinscenovali, mezi mladými se totiž neobjevil nikdo, kdo by takový obřad skutečně podstoupil. "Nevěstou byla moje osmnáctiletá vnučka, která má zatím na vdávání dost času," prozradil ČTK vedoucí souboru Miroslav Hovořák. Svatebčané předvedli i rituály a zvyky, které kdysi svatbě předcházely. Dříve se ženichům například podbízely falešné nevěsty. Součástí valašské svatby bylo i začepení nevěsty, které měly na starost ostatní dívky. Při tomto rituálu věneček či závoj na hlavně nevěsty nahradil šátek, který nosily vdané ženy.

V Hradci Králové večer skončil 13. ročník divadelního festivalu

Představení Ivanov v podání herců Slovenského komorního divadla Martin v sobotu večer v Hradci Králové zakončilo hlavní program letošního 13. ročníku divadelního festivalu Divadlo evropských regionů, který se ve městě konal od 21. června. Letošní ročník festivalu nabídl 227 představení, která navštívilo přes 66.000 diváků. ČTK to v sobotu řekl Alexandr Gregar, který organizoval festivalový Open Air program. "Oproti loňskému roku byla návštěva vyšší, protože se divadlo hrálo na nových místech, například na nádvoří Šatlavy či na Malém náměstí. Celkem v Hradci Králové vystoupilo za deset dní v 186 inscenacích přes 1500 divadelníků," řekl Gregar. Část představení se konala pod širým nebem a počasí některé dny divadelníkům nepřálo, přesto museli zrušit pro špatné počasí pouhých šest představení. Diváci si během desetidenního svátku divadla mohli vychutnat například inscenaci Petera Brooka Velký inkvizitor s hercem Bruce Myersem, obrovský úspěch a potlesk vestoje sklidilo také izraelské divadlo Cameri či italský soubor A.T.I.R. s představením Trójanky.

V K. Varech začal 42. ročník mezinárodního filmového festivalu

Ve zcela zaplněném sále hotelu Thermal byl v pátek zahájen 42. ročník mezinárodního filmového festivalu. Hollywoodská herečka a držitelka Oscara Renée Zellwegerová v rámci slavnostního ceremoniálu na pódiu předala první prestižní ocenění. Křišťálový globus za mimořádný přínos světovému filmu z jejích rukou převzal scenárista, režisér, pedagog a výtvarník animovaného filmu Břetislav Pojar. "Děkuji vám, že jste mě pozvali jako milovnici filmů a festivalů, které uvádějí vynikající filmová díla," uvedla herečka a konstatovala, že pro sebe objevila nového hrdinu - Břetislava Pojara. Nechala si z Prahy poslat do Ameriky výběr jeho snímků a na karlovarském pódiu o nich zasvěceně promluvila. Podle ní je film magie, provádí diváky škálou emocí v krátkém časovém úseku, inspiruje, poučuje a může mít i převratný vliv na život. Třiaosmdesátiletý filmař, který je podepsán například pod seriálem o medvědech, kteří se potkali u Kolína, se prosadil i v zahraničí. Léta spolupracoval s partnery v Kanadě a točil filmy pro OSN.

Do K. Varů se vrátila na MFF Kavárna Potmě, letos i s pohádkami

Do Karlových Varů se vrátila netradiční Kavárna Potmě, která bude nabízet hostům 42. ročníku Mezinárodního filmového festivalu posezení nad šálkem kávy či čaje. Poté, co se při loňském festivalu stala jedním z nejnavštěvovanějších míst, měl zájem o její návrat i prezident MFF Jiří Bartoška. Novinkou, která byla při sobotním otevření představena, je nový projekt Čokoládové pohádky od Světlušky. Kavárna Potmě bude otevřena po celou dobu festivalu od 10:00 do 22:00. Kavárna Potmě jako akce Nadačního fondu Českého rozhlasu ve prospěch projektu Světluška názorně představuje, jak to může vypadat, když se spojí svět barev se světem černé tmy, v níž žijí nevidomí.

V Chrudimi v sobotu začal 56. ročník festivalu loutkových divadel

Chrudim od soboty patří loutkářům z celé České republiky. Na 56. ročníku celostátní přehlídky amatérských divadel Loutkářská Chrudim, který potrvá do 6. července, se divákům představí 25 divadelních souborů. Připraven je také doprovodný program, řekl ČTK ředitel pořádající organizace Chrudimská beseda Jiří Kadeřávek. "V hlavním programu je připraveno vystoupení 21 souborů, doprovodný program nabídne představení v podání dalších čtyř," uvedl. Všechna představení souborů v hlavním programu bude bedlivě sledovat odborná porota, která 6. července vyhlásí ocenění za výrazné počiny. "Nestanovujeme pořadí, ale snažíme se ocenit například mimořádnou dramaturgii a podobně. Jeden až dva soubory také budou vybrány na přehlídku Jiráskův Hronov," řekl Kadeřávek, který tvrdí, že zájem diváků o loutkové divadlo se v posledních letech zvyšuje. "Představení na menších scénách jsou dokonce vyprodaná," dodal.

Výtvarníci a galeristé žádají po ministrovi podporu galerie

Na osm desítek výtvarníků, galeristů i dalších lidí působících v kultuře zaslalo otevřený dopis ministrovi kultury Václavu Jehličkovi, ve kterém jej upozorňují na špatnou finanční situaci galeristy Miloslava Navrátila. Signatáři dopisu zmiňují fakt, že jeho dvě nekomerční galerie, jež se dlouhodobě věnují prezentaci a dokumentaci současného umění, ještě nikdy ministerstvo kultury nepodpořilo grantem. "Na tuto skutečnost někteří z nás zástupce ministerstva kultury již dvakrát dopisem upozorňovali, bohužel bez výsledků. Existence obou galerií je dnes již zcela závažně ohrožena, a proto Vás žádáme, abyste záležitosti věnoval pozornost," píšou ve svém textu a dodávají, že případné uzavření galerií by znamenalo pro současné nekomerční výtvarné umění v hlavním městě "další citelnou ránu".

Čeští a španělští muzikanti uvedou chrámovou hudbu 18. století

Hudbu španělských skladatelů chrámové hudby z druhé poloviny 18. století přednesou na několika společných koncertech čeští a španělští hudebníci. Sbor Nová Česká píseň a Katalánský komorní orchestr se představí v několika městech České republiky, první koncert se odehraje již v neděli v Plzni v Galerii Masné Krámy. ČTK o tom informovali zástupci Institutu Cervantes, který patří k pořadatelům série koncertů. Na programu koncertů jsou díla katalánských mistrů Melciora a Francisca Junca. Orchestr, sólisté i sbor budou vystupovat pod taktovkou Joana Pamese. Jako sólisté Katalánského komorního orchestru vystoupí Montserrat Bellaová, Montserrat Piová, Hans Ever a Xavier Mendoza. Koncerty pořádají Institut Cervantes v Praze, katalánský Institut Ramon Llull, španělská agentura pro zahraniční spolupráci a španělské velvyslanectví v České republice.

Ježek a Hilgertová vyhráli Světový pohár slalomářů v Troji

Kanoista Stanislav Ježek a kajakářka Štěpánka Hilgertová vyhráli Světový pohár ve vodním slalomu v pražské Troji. Ježek se v závodu SP radoval z prvenství po téměř osmiletém čekání, Hilgertová vyhrála naposledy závod loni v Aténách, který byl rovněž úvodním dílem seriálu SP. Na šesté pozici v sobotu skončila Irena Pavelková. Třicetiletý český reprezentant Ježek z týmu USK Praha na domácím kanále uhájil vedoucí příčku z dopoledního semifinále a slovenskou hvězdu Michala Martikána odsunul na druhé místo o 14 setin sekundy. Závod SP vyhrál Ježek potřetí v kariéře. "Já mu to nechal v Liptovským Mikuláši, on mně tady," prohlásil s úsměvem Ježek, který byl na ME na Slovensku až osmadvacátý. Hilgertová měla nejrychlejší a jako jediná čisté obě jízdy a druhou Rakušanku Violettu Oblingerovou-Petersovou porazila o více než tři sekundy. Na třetí místo se díky výborné druhé jízdě dostala Britka Fiona Pennieová. "Jsem moc ráda, vítězství doma vždycky chutná lépe, navíc když se o mě pokoušela nějaká nemoc," upozornila Hilgertová na zvýšenou teplotu z pátku.

Doktor dojel při premiéře na deblkanoi na ME s Hellerem šestý

Šesté místo na kilometrové trati obsadil dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor na mistrovství Evropy, na němž poprvé startoval na deblkanoi. S Jiřím Hellerem ztratili v sobotním finále v Pontevedře přes čtyři sekundy na vítěznou německou posádku Christian Gille, Tomasz Wylenzek. Od bronzu dělilo české reprezentanty téměř dvě a půl sekundy. Šestí skončili také Ondřej Horský a Tomáš Ježek na deblkajaku, ovšem s mnohem větším odstupem na stupně vítězů. Osmé pozice vybojovaly kajakářka Michala Mrůzková a čtyřkajak Jan Souček, Jan Štěrba, Jan Andrlík a Jiří Polívka.

První prázdninový měsíc by měl být teplotně nadprůměrný

První prázdninový měsíc by podle výhledové předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu měl být srážkově průměrný a teplotně nadprůměrný. Teploty by ale podle odborníků neměly kromě následujících pár dní překračovat tropickou třicítku. První červencová dekáda by měla být převážně oblačná s občasnými přeháňkami, zpočátku místy i s bouřkami, ve druhé polovině této dekády by mělo být přechodně oblačno a srážky budou už jen ojedinělé. Nejnižší noční teploty by měly být 16 až deset stupňů Celsia, ve druhé polovině dekády 13 až sedm stupňů Celsia, nejvyšší denní zpočátku 25 až 31 stupňů Celsia, postupně 16 až 22, ke konci dekády se opět zvednou na 22 až 27 stupňů Celsia. V období od 11. do 20. července má převažovat oblačno, občas se objeví přeháňky, ojediněle i bouřky, přechodně může být polojasno. Nejnižší noční teploty se mají pohybovat mezi 14 až osmi stupni Celsia, později mezi 17 až 11 stupni, nejvyšší denní mají být zpočátku 20 až 25 stupňů Celsia, postupně 24 až 29 stupňů Celsia. Třetí červencová dekáda má být převážně oblačná s občasnými přeháňkami, ojediněle s bouřkami, postupně by se mělo dělat polojasno a srážky by se mohly objevit jen ojediněle. Nejnižší noční teploty by v tomto období měly být 17 až 11 stupňů Celsia, nejvyšší denní mezi 23 až 29 stupni Celsia.

Počasí

V neděli bude polojasno, při přechodně zvětšené oblačnosti ojedinělý slabý déšť. Teploty 25 až 29 stupňů Celsia, na horách kolem 19 stupňů. Jižní až jihovýchodní vítr do 20 km/hod.