Zprávy

Premiér bude sněmovnu informovat o jednáních o radaru

Premiér Mirek Topolánek hodlá sněmovnu pravidelně informovat o tom, jak pokračují jednání o případném umístění amerického radaru v České republice. Předseda vlády požádal o zařazení tohoto bodu do programu současné schůze. Zároveň oznámil, že organizační výbor dolní komory požádal o to, aby průběžnou zprávu o jednáních o radaru zařazoval do programu dalších sněmovních schůzí automaticky. Poslanci tento postup v hlasování podpořili.

USA chtějí k nevoli Ruska umístit v tuzemsku radarovou část své evropské protiraketové základny a v Polsku desítku antistřel. Základny mají čelit případným raketovým útokům ze zemí, jako je Severní Korea a Írán. Většina české veřejnosti si radar na českém území nepřeje. Proti je i levicová opozice, která požaduje vypsání referenda. Zcela jednotná není ani vládní koalice. Topolánek říká, že systém ochrání celý euroatlantický prostor, a pokud evropské země nevyjádří svobodnou vůli ke své ochraně, hrozí jejich zánik.

Opozice kabinet kvůli radaru několikrát kritizovala, neochotu uspořádat k věci referendum považují ČSSD a KSČM za pohrdání voliči. Například vicepremiér Alexandr Vondra a ministryně obrany Vlasta Parkanová ale soudí, že lidové hlasování by v tomto případě znamenalo, že politici se zbavují odpovědnosti za rozhodnutí.

V Evropském parlamentu diskutovali odpůrci amerického radaru

Argumenty odpůrců chystaných amerických protiraketových základen v České republice a Polsku zaznívaly v úterý na slyšení v Evropském parlamentu, které uspořádala komunistická frakce. Představitel ruského zastoupení u NATO potvrdil, že Moskva by musela přijmout proti základnám protiopatření, zatímco experti z Británie a USA tvrdili, že systém protiraketové obrany je nevyzkoušený a zbytečný. Starosta brdské vesnice Trokavec Jan Neoral kritizoval českou vládu za to, že s místními obyvateli prý nekomunikuje, a když tak "hloupě". Kritizoval především premiéra Mirka Topolánka, který obce navštívil na začátku května, ale vystupoval prý při setkání s občany způsobem, který je "premiéra nedůstojný, troufám si říci hloupý". Neoralovi se nelíbila především údajná Topolánkova otázka "Dneska je vás tu plný sál, kde jste byli v osmašedesátém?" Takhle premiér nemá jednat, řekl Neoral.

Analytička amerického Střediska pro obranné informace (Centre for Defence Information) Victoria Samsonová označila systém za neúplný, nevyzkoušený, nákladný a zamířený proti pochybné hrozbě. Cílem není chránit Evropu, ale Spojené státy proti útokům balistických raket, řekla a připomněla, že nepokrývá jižní evropské křídlo NATO. Stejně tak prý není připraven na to, aby fungoval v "reálném světě". Není s to rozeznat falešné hlavice a není s to se vypořádat s několika raketami najednou, dodala.

Ian Davis z britské organizace Britsko-americké středisko bezpečnostních informací (British American Security Information Centre) uvedl, že systém je namířen proti balistickým raketám, ale hrozba těmito zbraněmi v posledních 20 letech klesá. Připomněl, že riziko takového útoku z Íránu a KLDR, o němž hovoří americká vláda, není bezprostřední. Ale kdyby tyto země chtěly takový útok podniknout, znamenalo by to, že chtějí spáchat kolektivní sebevraždu, řekl Davis. On i Samsonová se shodli, že nynější americká administrativa George Bushe se snaží kontroverzní program dotáhnout co nejdál, aby od něho další prezident, který nastoupí v lednu 2009, nemohl ustoupit.

NATO vytvořilo mezinárodní jednotku vojenské policie s účastí ČR

Severoatlantická aliance v úterý ve Varšavě oficiálně vytvořila mezinárodní jednotku vojenské policie, jejímiž členy se stanou vojáci z Polska, České republiky, Slovenska a Chorvatska. Hlavním úkolem bude podpora NATO v regionech, kde probíhají alianční vojenské operace. Dohodu o vzniku praporu podepsali náčelník české vojenské policie Oldřich Kubát, slovenské Stanislav Bero, polské Jan Žukowski a chorvatské Ivan Jurič. Příslušníci jednotky se mají zabývat kontrolou na silnicích, vyšetřováním trestné činnosti vojáků či zajatců a zadržených. Pomáhat mají také při humanitárních akcích NATO, například v případě katastrof. V praporu bude 140 vojenských policistů z Polska, 34 ze Slovenska, 31 z Česka a stejný počet z Chorvatska. Schopna nasazení by jednotka měla být pravděpodobně v roce 2009. Do té doby se mají konat společná cvičení. Na plánu vytvořit jednotku vojenské policie se státy shodly během summitu NATO v roce 2002 v Praze.

ČR bude navrhovat rychlejší zrušení hraničních vzdušných kontrol

Česká republika bude na půdě Evropské unie navrhovat rychlejší zrušení vzdušných kontrol, které je připravováno se vstupem Česka a dalších zemí do takzvaného schengenského prostoru. V rozhovoru pro ČTK to v Lucemburku řekl ministr vnitra Ivan Langer. Zatímco rušení pozemních kontrol je naplánováno na 31. prosince letošního roku, vzdušné kontroly se měly rušit o tři měsíce později. Podle Langera jdou přípravy na vstup nových členských zemí EU do Schengenu tak rychle, že by i vzdušné kontroly mohly být zrušeny k 31. prosinci 2007. "Přípravy u nás probíhají přesně podle harmonogramu a budeme navrhovat rychlejší rušení vzdušných kontrol," dodal. Český ministr vnitra rovněž tvrdí, že neexistuje žádný objektivní důvod, proč by neměl být dodržen termín zrušení pozemních kontrol.

Policejní spolupráci v EU čeká revoluce, státy se dohodly

Na výrazném prohloubení policejní spolupráce se v úterý dohodli ministři vnitra Evropské unie. ČTK o tom informoval diplomatický zdroj. Převedení takzvané Prümské smlouvy do evropského práva dovolí, aby si státy vzájemně mohly vstupovat do databází s informacemi o DNA, otiscích prstů pachatelů či poznávacích značkách automobilů. Policejní jednotky navíc budou moci operovat na území jiného státu, budou však potřebovat povolení. Do národních legislativ by měla být Prümská smlouva převedena do čtyř let. V České republice to ale bude nejpozději do tří let, řekl v rozhovoru s ČTK ministr vnitra Ivan Langer. Podle něj jsou s tímto krokem spojeny náklady ve výši 250 milionů korun. "Když se podíváte na ten efekt, který to přináší, tak z pohledu občanů jsou to dobře vynaložené peníze," usoudil.

Že se principy Prümské smlouvy vyplatí je podle českého ministra vnitra jasně patrné na zkušenostech ostatních zemí, které již sdílejí rejstříky DNA. Rakouským a německým policistům se takto podařilo odhalit 38 pachatelů do té doby nevyřešených vražd a asi tři stovky pachatelů závažných násilných činů. Revoluce v policejní spolupráci má ale omezení. Čeští kriminalisté tak při hledání pachatele budou moci porovnávat vzorek DNA či otisky prstů podezřelého například se záznamy kolegů v Belgii, ale nebudou mít přímý přístup k informacím o jednotlivých osobách. Bude-li však jejich vzorek stejný jako ten v databázi sousedního státu, mohou požádat o zpřístupnění dalších informací.

Ve Washingtonu za účasti Bushe odhalen pomník obětem komunismu

Obětem komunismu, jejichž počet historici odhadují na více než sto milionů, je zasvěcen památník, který byl v úterý za účasti amerického prezidenta George Bushe odhalen ve Washingtonu. Hlavním motivem pro jeho vznik byla snaha zabránit hrozícímu zapomínání na zločiny komunistických režimů ve světě, uctít ty, kteří se jim dokázali postavit, a poučit příští generace o hrozbách tyranie. Finanční příspěvek na vznik památníku ve výši 150.000 korun věnovala také česká vláda. ČSSD a KDU-ČSL přispěly dohromady zhruba poloviční částkou. Celkem se na výstavbu pomníku sešlo přes 800.000 dolarů, tedy asi 16,8 milionu korun. Dary přišly také z pobaltských států a z Tchaj-wanu.

"Hrdě přijímám Památník obětem komunismu jménem amerického lidu," prohlásil Bush. Podle něho je třeba upozorňovat na zločiny tyranských režimů kvůli těm, kteří zemřeli, i proto, aby se podobné hrůzy neopakovaly. Kongresman Tom Latnos pocházející z Maďarska ocenil roli Spojených států v boji proti komunismu. Národy, které zažily komunismus, vědí, "že jejich existenční zápas za lidskou svobodu by byl bez pomoci USA ztracen," řekl.

Vzorem třímetrového bronzového monumentu v podobě ženy třímající pochodeň byla socha Bohyně demokracie, kterou v roce 1989 vztyčili studenti na pekingském náměstí Tchien-an-men při násilně potlačené demonstraci za demokracii. Inspirací jim byla newyorská socha Svobody. Jejich dílo ale skončilo pod pásy čínských tanků. Ze 100 milionů obětí komunismu připadá podle Černé knihy komunismu 65 milionů právě na Čínu.

Český Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu uvádí, že v době komunistické vlády v Československu bylo z politických důvodů popraveno 234 lidí a další 4000 zahynuly v koncentračních táborech a ve věznicích. Několik set lidí zemřelo při pokusu o útěk za hranice. Komunistickými věznicemi prošlo 262.000 politických vězňů a 80.000 lidí bylo bez soudu posláno do pracovních táborů. Bezmála čtvrt milionu lidí opustilo vlast a 300.000 občanů bylo perzekvováno v zaměstnání nebo při studiu.

Poslanec Liška ostře kritizoval českou evropskou politiku

Evropskou politiku České republiky v úterý ostře kritizoval předseda výboru pro evropské záležitosti české Poslanecké sněmovny Ondřej Liška. Podle něj dělá "samoúčelně ramena" a vede k tomu, že není v tomto směru čitelná. Zbrklá veta či žaloby na Evropskou komisi jsou zástupné ideologické problémy, jimiž si ODS řeší vlastní problém, řekl Liška ČTK. Podle poslance nemá Praha dostatečně vyjasněno, čeho chce v Evropské unii dosáhnout. Poté, co ODS převzala funkci místopředsedy vlády pro evropskou politiku, se ukázalo, že jí jde o "získání pověsti potížistů, což jakoby znamená zvýšení vlivu ČR", prohlásil Liška.

Ukazuje se ale, že česká "kritika, nespokojenost, neschopnost přistoupit na rozumné kompromisy, nečitelnost a nekontinuita postojů z nás sice dělá někoho, o kom se mluví, ale vždy v negativním smyslu". Máme spíš pověst těch, s nimiž je obtížné nalézt nějakou dohodu, tvrdí Liška. Podle něj to je "samoúčelné dělání ramen, které nemá další cíl a nevede k posílení českého vlivu na evropskou integraci". Liška soudí, že ČR by měla především formulovat dlouhodobé priority a držet se jich.

Česká diplomacie Vídni sdělí, že dohodu z Melku o Temelínu plní

Česká diplomacie je přesvědčena, že země plní česko-rakouskou dohodu z Melku o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín. Věří také, že odlišné názory na Temelín se postupně vyjasní v rámci ustavené meziparlamentní komise. Zhruba v tomto duchu se má podle českého ministerstva zahraničí nést odpověď na dopis, který česká vláda obdržela od rakouských kolegů. Do Vídně dokument vláda pošle tento týden. Mluvčí ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová ČTK řekla, že vláda v návaznosti na rakouskou expertizu odešle v nejbližších týdnech také své vlastní odborné stanovisko. Další podrobnosti k odpovědi česká diplomacie nebude zveřejňovat. "Protože to považujeme za nezdvořilé," uvedla Opletalová. Narážela tak na to, že rakouská vláda dopis zveřejnila v rakouských médiích dříve, než jej předala české straně.

Opletalová doplnila, že česká odpověď nebude mít formu nóty, ale bude to dopis, protože i z Rakouska dorazil dopis. V něm si rakouská vláda stěžovala, že nebyly splněny bezpečnostní cíle, které by opravňovaly ke spuštění komerčního provozu Temelína. Rakousko také vyzvalo českou vládu, aby s ním jednala o otázkách týkajících se bezpečnosti jaderné elektrárny, které jsou podle názoru Vídně dosud otevřené. Rakouský kabinet se odvolává na dohodu z Melku, která řeší bezpečnostní otázky Temelína.

Rakouští odpůrci Temelína chtějí, aby česká vláda v odpovědi na rakouský dopis uznala mezinárodněprávní závaznost melkského protokolu a příslušnost Mezinárodního soudního dvora v Haagu pro řešení sporu kolem Temelína. Česko by se podle nich také mělo zavázat, že urychleně provede všechna dodatečná bezpečnostní opatření, která žádá rakouská strana. Jinak hrozí aktivisté koncem června další blokádou všech rakousko-českých hraničních přechodů.

ČR začala jednat o vstupu do Evropské kosmické agentury

Česká republika začala jednat o plném členství v Evropské kosmické agentuře (ESA). U příležitosti návštěvy šéfa ESA Jean-Jacquesa Dordaina to oznámil náměstek ministra dopravy Petr Šlegr. Sám Dordain odhadl datum vstupu ČR do ESA na polovinu příštího roku. Členství bude stát ČR zhruba 150 milionů korun ročně. Podle vládního zmocněnce pro satelitní navigační systémy Karla Dobeše znamená členství v ESA velkou příležitost pro český průmysl. V ESA totiž platí pravidlo tzv. geografického návratu peněz. To znamená, že české podniky získají zakázky od ESA minimálně v hodnotě celkového příspěvku České republiky. České firmy prý také získají snazší přístup k projektům souvisejícím s navigačním systémem Galileo. Ten se ESA chystá naplno spustit v roce 2012; dosud však není jisté, z jakých zdrojů se bude systém za tři miliardy eur financovat. Zatím zástupci jednotlivých členských států pouze odsouhlasili financování Galilea veřejnými penězi. Rozhodnuto není ani o sídle systému. Jedním z kandidátů je i Praha, jejíž šance vidí Dordain jako nadějné, neboť zatím z projektu Galileo těží především staré státy EU.

Většina ministerstev bude muset podle návrhu MF příští rok šetřit

Většina ministerstev bude muset zřejmě v následujících letech šetřit. Ministerstvo financí (MF) totiž snížilo v přípravném materiálu ke státnímu rozpočtu jejich výdaje, a to nejen příští rok, ale i v letech 2009 a 2010. S méně penězi by měla hospodařit například ministerstva zemědělství, kultury, zdravotnictví nebo průmyslu. Naopak polepšit by si mělo například ministerstvo vnitra, práce a sociálních věci i resort financí. Vyplývá to z materiálu MF, který má ČTK k dispozici. Někteří ministři věří, že během nadcházejících jednání se ještě dočkají posílení své kapitoly. "Platí, že během přípravy státního rozpočtu lze navýšit jakékoliv výdaje - ovšem za předpokladu, že se někde jinde o stejnou částku sníží," řekl ČTK ministr financí Miroslav Kalousek.

Ministr Pospíšil: Úřad Vesecké výměnou žalobce v kauze Čunek nepochybil

Nejvyšší státní zastupitelství nepochybilo, když rozhodlo o změně žalobce v údajné korupční kauze vicepremiéra Jiřího Čunka. "Zvolený postup je v souladu s právní úpravou," tlumočila ČTK vyjádření ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila jeho mluvčí Zuzana Kuncová. Pospíšil k takovému závěru dospěl poté, co se seznámil s postupem brněnského zastupitelství a s analýzou svého náměstka pro justiční sekci Vladimíra Krále. Podle některých státních zástupců, které ČTK oslovila, byl ale postup nejvyššího zastupitelství nezákonný. "Podle názoru Ministerstva spravedlnosti ČR nelze postup Nejvyššího státního zastupitelství v uvedené věci hodnotit jako postup protiprávní," uvedl Král. Podle ČSSD a bývalé nejvyšší žalobkyně Marie Benešové neměla Vesecká právo do živé kauzy zasahovat, je prý zřejmé, že jednala pod politickým tlakem a porušila zákon o státním zastupitelství a trestní řád.

Starostové chtějí kvůli změně financování obcí i protestovat

Starostové menších měst a obcí zesílili tlak na změnu způsobu rozdělování daňových příjmů tak, aby je nediskriminoval ve prospěch velkých měst. Stále věří, že se jim podaří dohodnout začlenění změny do vládní reformy veřejných financí. V opačném případě chtějí přistoupit k protestům. Oznámili to v úterý v Praze na tiskové konferenci k podpisu Smlouvy obcí a měst proti daňové diskriminaci. Ke smlouvě o společném postupu při prosazování změn rozpočtového určení daní se mohou připojit starostové z celé republiky. V čele má sedmičlenné předsednictvo, mluvčí je zlínská senátorka Jana Juřenčáková. Cílem smlouvy je podle ní sdružit obce v úsilí o odstranění daňové diskriminace menších měst a obcí v ČR. "Chceme společně bojovat za ochranu ústavou zaručeného práva měst a obcí a chceme, aby nás vláda vzala jako partnera," uvedla senátorka.

Starostové ze Zlínského kraje už dříve představili návrh, který počítá se zvýšením příjmů obcí na úkor největších měst, a dohodu obcí na financování neinvestičních výdajů vyšších celků. Výzvu ke změně současného systému přídělu státních peněz podle nich podpořilo již na 800 starostů z celé České republiky. Nynějším pravidlům starostové vyčítají znevýhodnění obcí s méně než 100.000 obyvateli, kdy nejmenší obce dostávají na občana až 6,5násobně méně peněz než Praha. Starostové především odmítají to, aby čtyři největší města, a to Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, v nichž žije pětina všech obyvatel země, získávala více než polovinu prostředků pro všechny obce a města.

Median: Volby by vyhrála ODS s pětiprocentním náskokem před ČSSD

Pokud by se nyní konaly sněmovní volby, vyhrála by je ODS se ziskem 36,1 procenta. Druhá by skončila ČSSD s 31,1 procenta. Vyplývá to z výsledků volebního modelu, který zveřejnila společnost Median. Pětiprocentní hranici, která je nutná pro vstup do sněmovny, by překročily ještě komunisté a zelení. Lidovci by se ocitli těsně pod touto hranicí, ale vzhledem k statistické chybě to nemusí znamenat, že by se do parlamentu nedostali. Je to však jejich nejslabší výsledek od loňských voleb. Pozici nejsilnější strany si tak podle průzkumu upevnila vládní ODS, která v porovnání s dubnovými výsledky modelu posílila o zhruba 2,5 procenta. Naopak opoziční ČSSD v květnu ztratila v porovnání s dubnem zhruba jedno procento. Při loňských volbách činil rozdíl ODS a ČSSD asi tři procenta. Volební model vychází ze stranických preferencí, ale zahrnuje pouze dotázané, kteří se chtějí voleb zúčastnit a kteří uvedli, jakou stranu by volili. Průzkumu se zúčastnilo 1091 respondentů ve věku od 18 let. Statistická chyba v rámci průzkumu se u menších stran může pohybovat v rozmezí jednoho až dvou procent. U velkých stran, jako jsou ODS a ČSSD, může činit dvě až tři procenta.

Agrární komora očekává průměrnou úrodu obilí a dobré ceny

Letošní úroda obilí v České republice podle očekávání Agrární komory bude zřejmě průměrná. Některé porosty na jaře poškodilo sucho. První odhady produkce se pohybují kolem 6,5 milionu tun. V minulém roce se v celé zemi sklidilo 6,39 milionu tun obilí. I letos by měl být pro obilí dostatečný odbyt a farmáři by za něj měli opět dostávat dobře zaplaceno. Na Obilnářském fóru ve Žďáru nad Sázavou to v úterý řekl prezident Agrární komory Jan Veleba. "Dneska říci odhad je velmi brzo, do žní se všechno může změnit," upozornil Josef Kubiš z komory. V jednotlivých regionech se situace liší - někde je obilí značně poškozeno, jinde zatím mohou farmáři očekávat skoro rekordní sklizeň. Odhadovaná úroda sice patří k nižším, pro tuzemsko by ale postačila. Domácí spotřeba obilí činí 5,75 milionu tun.

Ve Vysokých Tatrách zahynul český turista

Ve Vysokých Tatrách zahynul v úterý 30letý turista z České republiky. Při výstupu na Lomnický štít uklouzl na sněhu a nepřežil více než stometrový pád. ČTK to řekl mluvčí letecké záchranné služby Air Transport Europe Pavol Svetoň. Informaci potvrdila mluvčí českého ministerstva zahraničí Zuzana Opletalová. Krátce po pádu k turistovi slezl jeden z trojice mladíků, kteří s ním byli na túře. Pomoci mu však již nedokázal. Záchranáři za pomoci vrtulníku tělo vytáhli a převezli na heliport do Starého Smokovce. Podle Svetoně turisté na Lomnický štít vystupovali bez průvodce a v době uzávěry vysokohorských chodníků. Čeští a polští turisté patří mezi nejčastější oběti slovenských hor. Podle údajů horské služby totiž právě z těchto dvou zemí přijíždí největší počet návštěvníků.

V Liberci se uskuteční ojedinělá výstava českých loutek

Ojedinělá výstava českých loutek bude v Liberci. Expozice nazvaná Okno do českého loutkářství mapuje vývoj českého loutkářství od kočovného divadla až po současnost. Výstava představí trendy českého loutkového divadla s prvky, které jsou v mezinárodním kontextu unikátní, například divadlo kočovných marionetářů, rodinné loutkové divadlo, spolkové loutkářství se svébytným projevem umělců české moderny a nakonec tvorbu současných loutkových scén. Cyklus o rodinných divadlech představí soubory modelovaných loutek včetně několika jejich předloh. Prvními českými loutkami tohoto druhu z roku 1912 byly takzvané alšovky, inspirované obrázky Mikoláše Alše. Budou tam i loutky firmy Münzberg nebo Modrý &Žanda, pro které modelovali předlohy známí výtvarníci a sochaři. Výstava začne 21. června a potrvá do konce léta.

Nejkrásnější české známky představuje pražské Poštovní muzeum

V Poštovním muzeu v Praze byla zahájena výstava nejkrásnějších českých známek. Až do konce září nabídne zájemcům to nejzajímavější z novější domácí produkce. Od roku 1993 vyšlo v desetitisícových až milionových nákladech přes 500 známek s nejrůznějšími náměty, které vytvořili uznávaní výtvarníci - malíři, grafici a rytci. Mezi jejich autory jsou například Vladimír Suchánek, Oldřich Kulhánek, Alfred Fuchs, Antonín Odehnal, Zdeněk Ziegler, Jan Kavan, Libuše a Jaromír Knotkovi, Karel Zeman, Adolf Absolon či Bedřich Housa, který je současně nestorem české rytecké školy v této oblasti. Mezi současné špičkové grafiky a rytce, podílející se na známkové tvorbě, patří Václav Fajt, Miloš Ondráček, Martin Srb a Bohumil Šneider. Například Suchánkova známka k miléniu sv. Vojtěcha zvítězila v evropské soutěži a vyšla i v Německu, Polsku, Maďarsku a Vatikánu. K právě otevřené výstavě vyšla poštovní dopisnice s přítiskem. V sobotu 16. června bude v Poštovním muzeu zřízena poštovní přepážka, na níž bude používáno příležitostné poštovní razítko.

Ze sportu:

Fotbalová reprezentace do 21 let se v dalším průběhu evropského šampionátu v Nizozemsku zřejmě bude muset obejít bez ofenzivního hráče Daniela Koláře. Jednadvacetiletý sparťan v pondělním zahajovacím utkání proti Anglii utrpěl těžký výron kotníku a s největší pravděpodobností se odjede léčit zpět do Prahy. S výjimkou Koláře jsou ostatní reprezentanti zdravotně v pořádku, ve čtvrtek sehrají druhý zápas v základní skupině proti Srbsku a v neděli se utkají s Itálií.

Fotbalová Sparta Praha oznámila první letní hráčskou posilu, kterou se podle očekávání stane juniorský reprezentant Ondřej Kúdela. Dosavadní záložník Slovácka na Letné podepíše čtyřletou smlouvu. ČTK o tom informovali mluvčí klubu Lukáš Přibyl a Pavel Zíka z agentury Sport Invest, která hráče zastupuje. Kúdela v první lize odehrál 31 utkání a vstřelil jeden gól. Je mezi hráči, kteří by se měli zúčastnit blížícího se mistrovství světa dvacítek.

Plavkyně Yvetta Hlaváčová odstartovala v Týně nad Vltavou svou sedmidenní etapovou plavbu ve vlnách Vltavy. Vytrvaleckým výkonem při akci Vltava Tour 2007 se chce pokusit o zápis do Guinnessovy knihy rekordů. Během týdne chce uplavat 138 kilometrů z Týna nad Vltavou až do Prahy. Vltava Tour je podle ní stejně náročná jako přeplavání kanálu La Manche, který zdolala loni. "Je to v mnoha věcech jiné, už jenom tím, že to trvá sedm dní a ne jenom jeden den. Není to slaná voda, nejsou tam vlny, budou tam jiná úskalí než na La Manche," podotkla.

Významného úspěchu dosáhla česká golfistka Jana Peterková, když podruhé v kariéře prošla náročným kvalifikačním sítem na US Open. Poslední krok k účasti v prestižní soutěži udělala sedmadvacetiletá rodačka z Domažlic v pondělí na turnaji v Glen Ellyn ve státě Illinois, když obsadila poslední postupové místo. Celkem si v tomto turnaji zajistilo postup na 63. ročník US Open 21 golfistek.

Krátce o středečním počasí v České republice:

Oblačno s přeháňkami a bouřkami. Teploty 24 až 28 stupňů Celsia.