Zprávy

Zelení chtějí dohodu koalice o odchodu Čunka z vlády

Strana zelených trvá na odchodu vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z vlády. Pokud Čunek neodejde z vlády sám, případně ho neodvolá KDU-ČSL, měl by tak podle předsedy zelených Martina Bursíka učinit premiér Mirek Topolánek. Bursík to oznámil novinářům po sobotním jednání Republikové rady Strany zelených. Rada podle něj požaduje svolání schůzky zástupců vládních stran k podmínkám dalšího fungování koaliční vlády. Podle Bursíka se ale nejedná o ultimátum, podle něhož jeho strana odejde z vlády, pokud Čunek kabinet neopustí. Zelení od Topolánka požadují také záruky, že se Čunek už nebude vyjadřovat k romské problematice, a nebude tak zasahovat do kompetence ministryně Džamily Stehlíkové (Strana zelených). Čunkovy postoje a výroky vůči Romům považují zelení za nepřijatelné. Topolánek se v sobotním Právu opět vyslovil pro Čunkův odchod z vlády. "Pokud chci tuto koalici uchovat, tak musím důsledně naplnit svou roli toho, kdo ji stmeluje. To znamená: vyjednat Jiřímu Čunkovi čestný odchod," řekl. Dal přitom najevo, že Čunkův případ hodlá vyřešit již brzy. "Jiřího Čunka a mne čeká velmi vážný rozhovor, ve kterém ho budu přesvědčovat, aby z vlády odešel - s garancemi ode mne i od vlastní strany, že když vyšetřování té jeho záležitosti pro něj dopadne úspěšně, tak se bude moci do své funkce vrátit," uvedl Topolánek.

Línek: Žádost zelených na odchod Čunka je nad rámec koaliční dohody

Požadavek Strany zelených na koaliční jednání o odchodu vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka z vlády jde podle místopředsedy lidovců Romana Línka mimo rámec koaliční dohody. Personální složení vlády je podle této dohody věcí premiéra a předsedy příslušné koaliční strany, nikoli věcí dohody všech koaličních partnerů. "Není principálně možné přistoupit na politickou kulturu, že bude jedna strana hlasovat o tom, kdo z té druhé nebo třetí tam bude personálně dán," uvedl Línek. Ocenil však, že usnesení zelených nebylo ultimativní,že z vlády odejde buď Čunek, nebo strana Martina Bursíka. Pozastavil se ale nad dalším usnesením zelených, podle něhož má Čunek xenofobní postoje a výroky. Zelení podle Línka nevzali v úvahu Čunkovu opakovanou omluvu za výrok o opálených lidech ani odmítavý postoj vedení strany ke xenofobii a rasismu.

Čunkovi příznivci chystají protesty

Příznivci vicepremiéra Jiřího Čunka (KDU-ČSL) připravují tři protestní shromáždění. V následujících dnech chtějí v Praze, Vsetíně a Přerově poukázat na údajně nepřijatelný způsob vedení trestního stíhání proti Čunkovi. Lidé, kteří jsou pověřeni objasněním případu, jsou podle svolavatele protestu Zbyňka Horvátha nedůvěryhodní. "Chceme vystoupit proti podezřelým praktikám orgánů činných v trestním řízení," řekl Horváth. Protestní setkání začnou ve středu v Praze před úřadem vlády, poté budou ve čtvrtek pokračovat před vsetínským městským úřadem a v pondělí 23. dubna před přerovským státním zastupitelstvím. O demonstraci na podporu Čunka uvažuje i Národní strana. Nacionalisté tak chtějí reagovat na středeční demonstraci Romů za Čunkovo odvolání. Čunek je podle nich jediný politik, který se nebojí otevřeně říct názory na Romy a doprovodit je i činy. Od podpory neonacistických, xenofobních či ultrapravicových sil se ale Čunek distancoval.

Čínská pohraniční stráž nepustila Béma do Tibetu

Čínská pohraniční stráž nepustila primátora Pavla Béma do Tibetu. Informoval o tom internetový server Týden.cz. Bém spolu s dalšími horolezci odjel do Himálaje s cílem vystoupit na nejvyšší horu světa Mount Everest. "Čína mě nepřekvapila. Její zahraniční politika stále nese příchuť starých komunistických praktik," tlumočila Bémovo vyjádření Martina Jirovcová, která je s primátorem v kontaktu. Bém podle ní nebyl puštěn do Tibetu navzdory platným vízům a platnému vrcholovému povolení k výstupu severní stezkou. Horolezci nyní míří zpátky do základního tábora a na Mount Everest se vypraví z jižní strany. Bém věří, že odmítavý postoj Číňanů nebude znamenat pro jeho expedici zdržení. "Výstup z jihu je kratší, za dobrého počasí a s dobrou aklimatizací může být rychlejší, i když je z objektivního hlediska nebezpečnější. Ledopád Khumbu je v letošním roce mimořádně nepříjemný," upozornil Bém. Ledopád bývá považován za nejnebezpečnější místo výstupu, cestu přes něj totiž ohrožují laviny.

Senátora na Chomutovsku volila jen desetina občanů

Nezájem lidí provázel v pátek a v sobotu první kolo doplňovacích voleb do Senátu na Chomutovsku. K urnám se dostavila jen desetina oprávněných voličů. V říjnu loňského roku přitom dalo v prvním kole hlas některému kandidátovi do Senátu 33,3 procenta voličů, ve druhém kole to byla necelá pětina. Do druhého kola voleb postoupili občanský demokrat Jan Řehák a komunista Václav Homolka. Náměstek chomutovské primátorky Řehák získal v prvním kole 25,41 procenta hlasů, ředitel kulturního domu v Klášterci nad Ohří Homolka 23,28 procenta hlasů. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu, zveřejněných na internetové stránce www.volby.cz. Vítězný kandidát nahradí v horní komoře parlamentu lékaře Petra Skálu, který po tříměsíčním působení v Senátu na mandát rezignoval ze zdravotních důvodů.

Husitská církev postavila svého biskupa mimo službu kvůli sexuální aféře

Pražský biskup Církve československé husitské Karel Bican byl tuto sobotu prozatímně, až do vyřešení kárného řízení, postaven mimo službu a zbaven všech funkcí. Informoval o tom vedoucí církevního úřadu Jiří Vaníček. Ústřední rada tak chce uzavřít loňskou homosexuální aféru svého duchovního, která církev podle jejího patriarchy Tomáše Butty poškozuje v očích veřejnosti. Ženatého biskupa, který požadoval sex po muži, jemuž pomáhal po návratu z vězení, se pokusilo už v březnu odvolat mimořádné diecézní shromáždění. Bicanovi odpůrci ale nezískali potřebných 60 procent hlasů. Biskupská rada a později i ústřední rada církve počátkem roku vyzvaly biskupa Bicana, aby ze své funkce odstoupil. Pětapadesátiletý duchovní však abdikovat odmítl. Církev československá husitská je v Česku s více než 100.000 členy třetí nejpočetnější.

Zátiší Emila Filly se vydražilo za 5,2 milionu korun

Obraz Emila Filly Zátiší s artyčokem a mandolínou byl na sobotní aukci výtvarného umění v Praze vydražen za 5,2 milionu korun. Významné kubistické dílo z roku 1926 mělo podle katalogu Galerie Art Praha vyvolávací cenu 2,5 milionu korun. V žebříčku nejdráže prodaných obrazů na aukcích v Česku od roku 1990 je Fillovo zátiší deváté. Nejvyšší částku v dražbě dosud dosáhl obraz Koupel nohou od Josefa Čapka, který se loni vydražil za 9,3 milionu korun. Jiné Fillovo dílo, Zlaté rybičky, bylo před několika lety vydraženo za 7,3 milionu korun. Zátiší s artyčokem a mandolínou z proslulé Borovičkovy sbírky bylo představeno na řadě výstav, mimo jiné v Mánesu v roce 1932. Patřilo do sbírek státní galerie v Litoměřicích, v rámci restitucí bylo v 90. letech vráceno původnímu majiteli.

Budějovické historické domy navštívily stovky lidí

Stovky lidí v sobotu navštívily řadu památkových objektů v Českých Budějovicích. Jejich majitelé a správci je otevřeli v rámci Mezinárodního dne památek a sídel. Zájemci tak mohli bezplatně vidět celkem 13 domů a prostor, včetně radnice. Poprvé se otevřel i dům v Krajinské ulici 30, kde je galerie a zrekonstruovaná původní pekařská pec. Návštěvníci viděli i místa, kam se běžně nedostanou, například biskupskou zahradu, která je jedinou svého druhu na území historického centra města. Z dalších památek se otevřely také věže Rabenštejnská a Železná panna, původně tvořící městské opevnění. Volně přístupná byla novorenesanční budova Jihočeského muzea, středověký dům Galerie u Schelů v Panské ulici, gotický měšťanský dům Galerie Na Dvorku v Hroznové ulici a dům U Beránka v Krajinské ulici. Mimo obvyklé bohoslužby byly přístupné i kostely Růžencové Panny Marie v Žižkově ulici, kostel Obětování Panny Marie a bývalý dominikánský klášter na Piaristickém náměstí a také kostel sv. Jana Křtitele a sv. Prokopa ve Staroměstské ulici. Příští víkend se k akci připojí Národní památkový ústav. Zdarma se tak milovníci historie podívají do některých míst na jihočeských hradech a zámcích. Přístupné bude například i lapidárium na prvním nádvoří českokrumlovského zámku, dále renesanční dům a pro děti zámecká věž.

Vandal zničil nejstarší náhrobky na krnovském židovském hřbitově

Neznámý vandal zničil tři nejstarší náhrobky na krnovském židovském hřbitově. Náhrobky pocházející z let 1874 až 1875 byly vyvráceny, dva z nich jsou rozbité na kusy. Šlo o cenné historické památky z doby krátce po založení hřbitova, podle správce hřbitova Jana Stejskala se jedná o těžko vyčíslitelnou historickou ztrátu a neodstranitelnou škodu. Vandal naházel přes zeď na hřbitov kusy ocelové konstrukce i další odpad jako dřevěné desky, zbytky stavební směsi v igelitovém pytli, lepenku, nebo topenářské trubky. Případem se zabývá krnovská policie. Židovský hřbitov v Krnově byl založen roku 1873. Komunistický režim jej začal v roce 1986 likvidovat, nechal ho zpustnout, část pozemků rozprodal a přeměnil v zahrádkářskou kolonii, nejhodnotnější kameny z náhrobků odvezl na přebroušení. Mnoho dalších kamenů použili lidé do základů svých domů a chat. Krádež náhrobních kamenů neustávala ani v současnosti, proto má od loňska hřbitov uzamykatelnou bránu. Pietní místo nutně potřebuje generální opravu, na tu však majitel nemá dost peněz.

Dobrovolníci v Lužických horách uklízeli odpadky

Čtyři černé skládky uklidili tuto sobotu dobrovolníci při prvním organizovaném úklidu chráněné krajinné oblasti Lužických hor. Zaměřili se na Lužickohorské bučiny a okolí Bouřného vrchu. Uvedl to Miloslav Lomič z českolipské pobočky Hnutí Duna, která brigádu v přírodě organizovala. Sešlo se celkem 25 lidí, hlavně z ekologických sdružení. Jednu skládku našli u silnice na Svor, druhou u vozovky na Rousínov, další dvě byly mezi železniční tratí a silnicí u Bouřného vrchu. Lidé se v těchto místech zbavili stavební suti, starých autosedaček, autobaterií, zbylých léků, vyřazených lednic, praček a nábytku. Zahrádkáři tam vyvezli v igelitových pytlích shrabané listí. Před nedávnem vyčistili ekologové s pomocí 30 dobrovolníků národní přírodní památku Peklo u obce Zahrádky. Zatímco Lužické hory se čistí letos poprvé, v Jizerských horách uklízí ekologové s dobrovolníky pravidelně na jaře a na podzim od roku 1998. Zpočátku uklízelo v horách jen pár nadšenců a skautů při výletech. Rok od roku má však o akci zájem stále více lidí, kteří se nechtějí dívat při výletech na haldy smetí. Letošní úklid Jizerských hor bude ale až koncem května.

Brankář Čech v Londýně oceněn jako nejlepší hráč měsíce

Brankář Chelsea Petr Čech získal v anglické fotbalové lize ocenění pro nejlepšího hráče měsíce. Za březnové výkony obdržel titul jako první gólman po šesti a půl letech. Před ním byl takto oceněn naposledy v září 2000 Tim Flowers z Leicesteru. Brankáři Chelsea vynesla titul neprůstřelnost, která v Premier League trvá už 792 minut. Český reprezentant útočí na vlastní rekord soutěže: ve své první sezoně v londýnském klubu neinkasoval 1025 minut v kuse.

Sparta vyhrála nad Teplicemi 2:1

Fotbalisté Sparty Praha ve 22. ligovém kole zvítězili v sobotu nad Teplicemi 2:1. O svém vítězství rozhodli už v první půlhodině. Získali přitom další tři body ve své cestě za titulem. Vedoucí Slavii se tak přiblížili na jediný bod, jejich pražský rival má ale před sebou ještě nedělní zápas se Slováckem. Sparťanský trenér Bílek provedl v sestavě ještě víc změn, než se očekávalo. Do základní sestavy poprvé poslal Juna, po čase dostali šanci také Zabavník s Kiselem.

Hokejisté Sparty zdolali Pardubice 2:0 a obhájili titul

Hokejisté pražské Sparty obhájili titul v extralize. V šestém finálovém utkání v sobotu zvítězili dvěma brankami Ondřeje Kratěny nad Pardubicemi 2:0 a sérii vyhráli 4:2 na zápasy.

Hokejová osmnáctka porazila na MS Slováky po nájezdech

Čeští hokejisté do osmnácti let porazili ve svém druhém utkání na mistrovství světa ve Finsku slovenské vrstevníky 3:2 po samostatných nájezdech. Svěřencům trenérů Martina Pešouta a Jiřího Šejby tak v tabulce základní skupiny B patří první místo, které jim zajišťuje přímý postup do semifinále.

Šéfem ČSTV nadále zůstává Vladimír Srb

Pokus opozice uvnitř Českého svazu tělesné výchovy změnit současné vedení nevyšel. Delegáti valné hromady, která reprezentuje 1,5 milionu členů, podpořili tuto sobotu v Nymburce většinou hlasů Vladimíra Srba. Ten stojí v čele ČSTV už od roku 1990. Hlavní kritik současného vedení, předseda svazu jachtingu Karel Bauer, hned v úvodu jednání vyzval Srba i místopředsedu Pavla Kořána k rezignaci. Zdůvodnil to tím, že jako manažeři selhali, když uzavřeli velmi nevýhodnou smlouvu a nepravdivě informovali členskou základnu. Srb sice připustil, že udělal chybu, ale odstoupit odmítl, stejně jako Kořán. Srb přitom přiznává, že finanční situace ČSTV se zhoršuje. Sportovní svazy dostaly za rok 2006 jen 75 procent plánovaných příjmů. Organizace s rozpočtem 725 milionů korun nedostala například 142 milionů od Sazky. Loterijní společnost i vedení ČSTV rozdíl zdůvodňují tím, že ministerstvo financí trvá na tom, že Sazka musí platit DPH.

Počasí

V neděli čekáme jasno, na severu a východě polojasno. Teploty od 21 do 24 stupňů, na horách kolem 17 stupňů.