Zprávy

Paroubek zažil na sjezdu zklamání, hrozící vzpouru ale odvrátil

Jiří Paroubek se na brněnském sjezdu přesvědčil, že jeho pozice ve straně už dávno není tak neotřesitelná jako dříve. Poté, co při páteční volbě předsedy získal nepřesvědčivých 60 procent hlasů, mu druhý den delegáti neschválili klíčové změny stanov, s výjimkou přímé volby předsedy. Navíc jeho odpůrce, bývalý místopředseda pro řízení Martin Starec, se dostal do vlivné funkce šéfa kontrolní komise. Za této napjaté situace Paroubek naznačil, že by mohl rezignovat, kdyby sjezd zvolil místopředsedou pro řízení předsedu pražské ČSSD Petra Hulinského místo Milana Urbana, kterého prosazoval. "Já si nemyslím, že ztrácím kontrolu nad ČSSD. Budu si to myslet, když pan Hulinský vyhraje," reagoval na dotazy novinářů, zda průběh sjezdu nevnímá jako vnitrostranickou vzpouru. Tím ale "protiparoubkovská revolta" skončila. Většina delegátů poté vyslechla doporučení svého lídra a dala přednost Urbanovi. Hulinský pak vzdal i boj o řadového místopředsedu. Už předtím funkci prvního místopředsedy suverénně obhájil Bohuslav Sobotka, který neměl soupeře. A do zbývajících funkcí ve vedení se dostali přesně ti, které si Paroubek vedle sebe spolu se Sobotkou a Urbanem přál - dosavadní místopředsedové Zdeněk Škromach, Petr Vícha, Jana Vaňhová. Předsedkyně Sociálnědemokratických žen Jindřiška Maršová neuspěla.

Paroubek děkoval za kritiku, pochválil vedení, přiznal neúspěchy

Šéf ČSSD Jiří Paroubek na závěr víkendového sjezdu ČSSD v Brně poděkoval za kritiku, kterou si vyslechl od některých delegátů. Ocenil, že ve staronovém vedení jsou zastoupeny všechny názorové skupiny ve straně. Za neúspěch považuje to, že sjezd neschválil ženské kvóty na kandidátkách, přímou volbu krajských a okresních předsedů či zavedení stálé konference. Tyto změny ale hodlá prosazovat dál. Za zlomové označil zavedení přímé volby předsedy ČSSD, vnitrostranického referenda či nový institut - podmínečné pozastavení členství pro ty, kteří čelí obvinění. Presumpci viny vnímá jako velký příspěvek k politické kultuře. Kdyby prý byl vicepremiér a předseda lidovců Jiří Čunek v ČSSD, už by kvůli obvinění z korupce měl pozastavené členství, prohlásil.

ČSSD za loňských 11 měsíců utratila více než 400 milionů korun

ČSSD hospodařila v loňských prvních jedenácti měsících s příjmy ve výši 392 milionů korun. Vzhledem k tomu že byl volební rok, byly součástí příjmů také dary ve výši 74,5 milionů korun, z toho ale 50 milionů bylo od společnosti Cíl, jejímž vlastníkem je sama sociální demokracie. Výdaje ale měli sociální demokraté ještě vyšší, celkem zhruba 404 milionů korun. Tyto informace obsahuje zpráva o hospodaření ČSSD, které měl k dispozici víkendový sjezd v Brně. Na členských příspěvcích sociální demokraté odevzdali téměř 16 milionů korun, což je i s ohledem na volební rok, kdy je členové dobrovolně zvyšují, nebývalá výše. Příjmy z pronájmu činily zhruba 12,5 milionů korun.

ČR není proti rychlému kompromisu o reformách institucí EU

Česká republika není proti rychlému vypracování kompromisu o institucionálních reformách Evropské unie. Stejně tak debata o euroústavě neovlivní české předsednictví unie v první polovině roku 2009, protože v té době bude vrcholit kampaň před volbami do Evropského parlamentu a není možné současně vést citlivá jednání o ústavě. Vyplývá to z dnešních prohlášení českého prezidenta Václava Klause a vicepremiéra Alexandra Vondry po skončení mimořádného summitu EU v Berlíně. Německé předsednictví chce do června prosadit harmonogram pro institucionální reformy. Proti tomu nikdo nic nenamítá, ale řada hlav států, včetně mě, poukazovala na to, že časový ohled by neměl zastínit obsah, protože kolem něj dosud není kompromis, řekl Klaus. Debata o kompromisu by se ale podle českého prezidenta neměla prodlužovat donekonečna. Pokud jde o obsah, nebudeme chytřejší za dva roky než za dva měsíce, prohlásil Klaus. Existující názory se výrazně neposunou za dva roky, či za deset nebo 20 let, dodal.

V Berlíně byla přijata deklarace k 50. narozeninám EU

Prezidenti a premiéři členských států Evropské unie dnes v Berlíně přijali deklaraci k 50. výročí počátku evropské integrace. Oslavnou deklaraci, jejíž přípravu provázely kontroverze, podepsali německá kancléřka Angela Merkelová za členské státy unie, předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering a předseda Evropské komise José Barroso. Všichni tři ve svých projevech zdůraznili potřebu reforem unijních institucí, které jsou základem evropské ústavy. Deklarace měla podle původních záměrů Německa, které nyní EU předsedá, prolomit ledy po odmítnutí evropské ústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku v roce 2005. Kvůli odporu Polska, Británie a ČR není v deklaraci zmíněna evropská ústava, ale jen odkaz na reformy, které mají postavit unii na "obnovený společný základ" do voleb do Evropského parlamentu v červnu 2009. Češi dali najevo, že budou tento odkaz interpretovat po svém, rozhodně ne jako časový limit pro vyřešení euroústavy.

Rouček by na rozdíl od ODS a KDU-ČSL ústavu do deklarace dal

Zatímco hlavní vládní strana ODS uvítala, že se v Berlínské deklaraci k 50. výročí neobjevilo slovo euroústava, podle europoslance opoziční ČSSD Jana Roučka by se zmínka o ústavě do slavnostního dokumentu hodila. Předseda koaliční KDU-ČSL Jiří Čunek dnes ČTK řekl, že je s textem deklarace spokojen. Myslí si, že zmiňovat ústavu v deklaraci by v současnosti bylo kontraproduktivní. Z deklarace je nadšena je Strana zelených. "Text mi připadá výborný... Je to dobrá předmluva k budoucí evropské smlouvě," uvedl šéf sněmovního výboru pro EU Ondřej Liška (SZ). Deklarace, která vyzdvihuje hodnoty EU, byla přijata v Berlíně na summitu státníků. Konal se na oslavu výročí podpisu základních smluv z Říma. Prezident Václav Klaus pochybuje o tom, zda byla deklarace třeba. Podle něj se její obsah míjí s problémy, které v EU jsou. Podle europoslance Jana Zahradila (ODS) se v deklaraci dosáhlo maxima možného a oslavy byly důstojné. Protože podle premiéra Mirka Topolánka (ODS) neobsahuje deklarace žádná politická zadání, vláda s deklarací souhlasí. Je symbolická, oslavuje kulatiny EU, uvedl. Během příprav textu dával premiér najevo námitky proti zmínce o ústavě a časovém horizontu 2009 pro její přijetí.

Bursík: Odpověď na nótu by měla žádat začlenění základny do NATO

Odpověď na americkou nótu k vybudování protiraketové základny v ČR by měla obsahovat podmínku, aby se radar v budoucnu stal součástí společné obrany NATO. V diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes řekl vicepremiér a předseda Strany zelených Martin Bursík. O přesném znění nóty se podle něj bude vláda teprve dohadovat. Není ale jisté, zda to bude již na středečním zasedání kabinetu. "Uvidíme, jak povedeme tu debatu, ale z logiky věci by v té odpovědi měly být z naší strany alespoň základní podmínky, které chceme vyjednávat," řekl Bursík. Začlenění radaru do kolektivní obrany NATO by podle něj mezi takové základní požadavky mělo patřit. Právě tímto příslibem podmiňují zelení svou podporu pro umístění základny v ČR. Americký velvyslanec v ČR Richard Graber již dříve uvedl, že americké protiraketový štít bude se systémem Severoatlantické aliance slučitelný. Některé členské státy NATO se ale k americkému projektu staví chladně.

NKÚ: Situace v zadávání veřejných zakázek je neudržitelná

Zadavatelé veřejných zakázek nejsou ochotni ani schopni řešit neudržitelnou situaci, která v této oblasti panuje. Jde přitom o věc, kterou velmi přísně sleduje Evropská unie a veřejnost ji chápe jako podhoubí možné korupce. Uvádí to Nejvyšší kontrolní úřad ve výroční zprávě za loňský rok. Na nedostatky v zadávání veřejných zakázek poukazuje NKÚ v kontrolních závěrech i ve výročních zprávách již několik let. Podle odhadu nevládní organizace Transparency International připravily jen v roce 2004 neprůhledné státní zakázky stát o více než 32 miliard korun. Více než polovina veřejných zakázek se neodehrává podle příslušného zákona. Podle loňské zprávy Světové banky navíc korupce při veřejných zakázkách v tuzemsku roste, zatímco v celé střední a východní Evropě klesá.

Bursík: ČR dostane méně povolenek, asi na 85 milionů tun CO2

Česká republika bude mít v letech 2008 až 2012 k dispozici zřejmě emisní povolenky jen na 85 až 86 milionů tun oxidu uhličitého ročně, což je o zhruba 15 procent méně než české úřady požadují. V dnešním diskusním pořadu Otázky Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Martin Bursík. Česká vláda požádala Evropskou komisi o souhlas se 102 miliony tun emisí CO2 ročně. O českém přídělu emisních povolenek na léta 2008 až 2012 rozhodne Evropská komise v pondělí. "Už jsou venku informace od Deutsche Bank, které ukazují, že tam (u emisních povolenek) dojde k výraznému škrtu," uvedl Bursík. Dodal, že podle předběžných informací zveřejněných na specializovaných internetových serverech by Česká republika mohla získat povolenky na 85 až 86 milionů tun emisí ročně; požadovala téměř 102 miliony tun. Kvůli tomu se podle Bursíka o něco sníží například zisky energetické společnosti ČEZ, která s povolenkami obchoduje. "Poláci budou mít ještě výraznější škrt (emisních povolenek)," podotkl Bursík.

Husák v ČT: Mediální obvinění mohla být součástí policejní hry

Podle bývalého policejního prezidenta Vladislava Husáka policie neměla žádné konkrétní informace o tom, že se chystala vražda kontroverzního podnikatele Františka Mrázka. Uvedl to dnes v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Média před Husákovým odstoupením informovala, že Husák o hrozbě vědět tři měsíce dopředu z dopisu bývalého šéfa protikorupční policie Milana Šišky, ale podcenil ji. Husák, který pod tlakem rezignoval, dnes nevyloučil, že se mohl stát obětí policejní hry. "To je nehoráznost," reagoval na podezření Husák. Ukázal na kameru zmíněný dopis, který podle něj místo o chystané vraždě Mrázka informuje o snaze organizovaného zločinu zdiskreditovat tři policejní důstojníky. "V tomto materiálu jsou tři skupiny, Mrázek je jmenován v té třetí. Zde, v tomto materiálu, je jednoznačně řečeno, že jestliže tady hrozí nějaké ohrožení, jedná se zejména o osoby ze skupiny jedna a dva," řekl Husák.

Veleba: Někteří obchodníci při prodeji masa podvádějí zákazníky

Některé obchodní řetězce podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby při prodeji masa podvádějí své zákazníky, protože uvádějí nepravdivé informace o původu masa dováženého ze zahraničí. Výsledky vlastní kontrolní akce zaměřené na nabídku masa v tuzemských obchodech Agrární komora oznámí příští týden. Podle viceprezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Zdeňka Juračky by měl Veleba pro tato tvrzení předložit důkazy, protože podobná obvinění poškozují pověst obchodníků Veleba, který nejmenoval konkrétní obchodníky, dnes ČTK řekl, že na balíčku s masem dovezeným ze zahraničí je v některých českých obchodech například uvedeno, že pochází z býka, ve skutečnosti je to ale levnější maso z krávy. "Proč, to je jasné. Je tam veliký rozdíl v nákupní ceně," uvedl.

Žalobci souhlasí s odložením Němcovy kauzy katarského prince

Pražští žalobci i po druhém kole prověřování považují za správné rozhodnutí o odložení případu, ve kterém policie zkoumala, zda exministr spravedlnosti Pavel Němec nespáchal svým postupem v kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního trestný čin. Sání byl v Česku stíhán za pohlavní zneužívání školaček a Němec jako ministr rozhodl o předání jeho stíhání katarským úřadům. Policie Němcův postup opakovaně prověřovala, podezření z trestného činu ale nezjistila. Odložení věci odsouhlasilo i nadřízené pražské městské státní zastupitelství, řekl ČTK obvodní státní zástupce pro Prahu 2 Tomáš Bláha.

Aktuálně: Škoda Holding má zakázku až za čtvrt mld. Kč v Moldavsku

Česká firma Škoda Holding vyhrála zakázku až za čtvrt miliardy korun. Do hlavního města Moldavska dodá 50 trolejbusů. Uvedl to dnes server Aktuálně.cz s odvoláním na zprávu agentury Infotag. Kišiněv nyní provozuje asi 340 postsovětských trolejbusů. A ty má v plánu postupně vyměnit. Další fáze výměny vozového parku ale budou přicházet podle toho, co si bude město moci dovolit. Podle mluvčího města Vasyla Rudyho získala Škoda tuto zakázku i díky plánu postavit montážní továrnu poblíž Kišiněva. V ní budou montovány vozy z částí, které do Kišiněva připutují z Česka.

Nejoblíbenějším učitelem se stal osmdesátiletý Ivan Sedlák

Korunu a žezlo nejoblíbenějšího učitele převzal dnes na Kantorském bále z rukou ministryně školství Dany Kuchtové osmdesátiletý Ivan Sedlák. Učitel chemie na pražské Masarykově střední chemické škole zvítězil ve 14. ročníku ankety Zlatý Ámos. Nejstarší účastník v historii zvítězil také v soutěži Ámos sympaťák. Svědky dnešní korunovace byli učitelé z celé republiky, kteří zaplnili sály Národního domu v Praze na Smíchově. "My, svobodně zvolený král, slavnostně přísaháme, že budeme plnit svědomitě své povinnosti z našeho úřadu vyplývající a k tomu mi dopomáhej Bůh," řekl bezprostředně po své korunovaci Sedlák. Ministryně Kuchtová přiznala, že vítězství panu Sedlákovi přála. Viděla ho při finálových bojích a líbilo se jí, že ve svém věku je stále plný energie a humoru. "Jsem opravdu velice ráda, že máme takového úžasného člověka v našich učitelských kruzích. Že i ve svém věku nejenže učí, ale učí rád a jeho žáci ho mají tak rádi, že ho nominovali na Zlatého Ámose," řekla Kuchtová přítomným.

Prodaná nevěsta v Baltimore s Burešovou, Prolatem a Dohnányim

Opera v americkém Baltimoru uvedla v sobotu večer vůbec poprvé komickou operu Bedřicha Smetany Prodaná nevěsta. V hlavních rolích Mařenky a Jeníka se představili pěvci pražského Národního divadla Dana Burešová a Valentin Prolat, hudebního nastudování a řízení orchestru se ujal šéfdirigent české první scény Oliver Dohnányi. Další postavy ztvárnili američtí umělci, včetně Gregoryho Franka jako Kecala. "Celý tým je skvěle sestaven," řekla ČTK Burešová, která ve Spojených státech hostuje poprvé v dosavadní kariéře. Režisér James McNamara působící nyní převážně u opery v německém Frankfurtu nad Mohanem nastudoval dílo v českém originále. Představení je ale provázeno anglickými titulky.

Celkem 13 umělců dnes v Praze převzalo prestižní ceny Thálie

Herci David Prachař, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, světově uznávaný choreograf Jiří Kylián a baletka Adéla Pollertová byli mezi šťastnou třináctkou těch, kteří dnes převzali v historické budově Národního divadla v Praze za mimořádné jevištní výkony v oblasti dramatických umění v roce 2006 ceny Thálie. Herecká asociace je udělovala už počtrnácté. Do nominací se dostali umělci z jedenácti scén, z nichž bylo šest mimopražských. Moderátorem večera v přímém přenosu České televize byl plzeňský herec, dramatik a režisér Antonín Procházka. Thálie za celoživotní mistrovství získaly pražská herečka Věra Kubánková, operní pěvkyně Miloslava Fidlerová, která přes 30 let působila v Národním divadle v Praze, a Jiřina Šlezingrová Škodová. Ta během své kariéry tančila na jevištích v Brně, Opavě a v Olomouci. Zvláštní cenu Thálie udělilo kolegium slavnému choreografovi Jiřímu Kyliánovi, jehož jméno je spojeno s Nizozemským tanečním divadlem. Cenu pro činoherce do 33 let převzal nový člen souboru Národního divadla v Praze Jan Hájek. Hraje tam ve třech inscenacích a hostuje v pražském Činoherním klubu.

Na pražskou část Febiofestu zavítalo už přes 45.000 diváků

Už více než 45.000 diváků přišlo během čtyř dnů na projekce pražské části Febiofestu. A protože neděle je vždy silným dnem, ředitel této přehlídky filmu, televize a videa Fero Fenič odhaduje, že před dnešní půlnocí by se jejich počet mohl přiblížit až k padesáti tisícům. "Největší zájem filmových fanoušků přilákaly sekce Novinky světové tvorby, Britsko-americké kino či Panorama mladého evropského filmu," uvedl Fenič. Zájem byl i o sekci Jiný břeh, která obsahuje šestnáct snímků s tematikou gayů a lesbiček. Velký zájem je podle Feniče rovněž o snímky z Latinské Ameriky, asijské kino a pochopitelně Kino osobností. Dnes vzbudil velký ohlas film maďarského režiséra Bély Tarra Satanské tango, jehož projekce začala dopoledne a končila až vpodvečer. Trvá totiž 445 minut, tedy sedm a půl hodiny. Promítalo se s přestávkami.

Mezi studentskými divadly na Vysočině vede Jihlava a Přibyslav

Nominaci na národní divadelní přehlídky vybojovali na jihlavském festivalu studenti z Jihlavy a z Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Studentský divadelní festival JID-20-07, jehož patronem je jihlavský rodák a herec Ondřej Vetchý, se letos v krajském městě Vysočiny konal posedmé. Během tří dnů diváci shlédli 14 soutěžních představení. "Porotci ocenili tvůrčí přístup soutěžících i velkou žánrovou pestrost," řekla dnes ČTK organizátorka festivalu Ivana Fexová. Na přehlídce se představily převážně studentské soubory z Vysočiny, na pódiu se vystřídalo 160 herců.

Brückner týmu dál věří, ale proti Kypru plánuje změny

Svému týmu dál věřím, ale v utkání proti Kypru dojde ke změnám v sestavě. Po dnešním tréninku fotbalové reprezentace na pražském Strahově to řekl její kouč Karel Brückner, který vstřebává zklamání ze sobotní domácí prohry v evropské kvalifikace s Německem 1:2. Trenér připustil, že hráčům má za sobotní výkon co vyčítat. Zároveň ale znovu ocenil představení Německa, které českým konkurentům uštědřilo první prohru ve skupině a získalo důležité body na cestě za evropským šampionátem. Brückner se i dnes vyhýbal příkrým výrazům, podle něj sobotní nezdar není současnou realitou české reprezentace. "O tom takhle odmítám hovořit, počkejme třeba, až skončí kvalifikace. Mužstvu pořád věřím," řekl Brückner novinářům, když po poledni skončil pozápasový trénink zaměřený hlavně na regeneraci.

Experti: Češi prohráli, protože neukázali své přednosti

Český tým nechal ležet ladem své nejsilnější zbraně a na soupeře proto nestačil. Porážka fotbalistů s Německem byla podle expertů oslovených v dnešní anketě ČTK naprosto zasloužená, soupeř domácí tým předčil ve všech směrech. Pro další boje ve skupině to však podle nich nemá zásadní vliv, pro postup budou rozhodující zápasy se soupeři na nižších místech tabulky. Odborníci se shodli, že si Češi nechali vyrazit nejsilnější zbraně z rukou vlastní pasivitou. "Pokud v posledních letech národní tým dokázal udělat velké výsledky, bylo to díky agresivitě v presinku, a ten tentokrát zcela chyběl," řekl někdejší reprezentační kapitán Václav Němeček. Možná by prý stačilo Němce dostat do úzkých alespoň v úvodu utkání. "Možná jen dvacet minut, trochu by tím utrpěla jejich suverenita," odhadl Němeček. Stejně jako jeho kolegové se ale i on domnívá, že česká hra hodně vycházela z toho, jak hrál soupeř. Neplatilo totiž obvyklé pravidlo, že český tým se snaží soupeři vnutit svůj styl. "Němci byli opravdu velmi dobří, byli aktivní a zcela eliminovali naše největší zbraně, tedy kreativitu a hru v pohybu," všiml si Němeček, nynější hráčský agent.

Fenomén Neumannová ve Falunu po šestnácti letech skončil

Plných šestnáct let dokázala Kateřina Neumannová prohánět světovou špičku. V sobotu 24. března 2007 krátce před třináctou hodinou ve švédském Falunu ale všechno skončilo. Fenomenální běžkyně na lyžích finišovala do cíle skiatlonu, do cíle sezony a do cíle kariéry. Byla druhá, ale v tu chvíli umístění nebylo vůbec důležité. V historii českého lyžování bude totiž už navždy vepsána doba před Kateřinou Neumannovou a po Kateřině Neumannové. Byla to rozmanitá doba. Od prvního vítězství v závodu SP v Ramsau v prosinci 1992, přes protrápený závod na horských kolech na OH v Atlantě k olympijským medailím z Nagana a Salt Lake City, které se vinou dopingových skandálů soupeřek měnily. Od porodu dcery Lucie a senzačního návratu vítězstvím v závodu SP v Ramsau v prosinci 2003 až k dvěma zlatým medailím na mistrovství světa a k titulu olympijské vítězky z Turína. Cenných kovů z vrcholných soutěží Neumannová nakonec posbírala jedenáct.

Peškovi unikl o 14 tisícin sekundy premiérový triumf v MS

Motocyklovému závodníkovi Lukáši Peškovi, jenž jezdí v kategorii do 125 ccm, dnes unikl o 14 tisícin sekundy premiérový triumf ve Velké ceně mistrovství světa. Českého jezdce na derbi předstihl na cílové pásce Grand Prix Španělska v Jerezu Maďar Gábor Talmacsi s aprilií. Třetí s velkým odstupem skončil vítěz prvního závodu sezony z Kataru Héctor Faubel. Na stupně vítězů se tak postavila stejná trojice jako v úvodním závodě roku, jednadvacetiletý Pešek o jednu příčku vylepšil své postavení z Kataru a pojistil si třetí místo v průběžném pořadí SP. V Jerezu byl Pešek druhý i loni, tehdy to byl jeho první pódiový výsledek.

Počasí v nadcházejícím týdnu

V pondělí bude slunečno s teplotami od 12 do 16 stupňů, na horách kolem 4 st. C. Východní vítr bude mít místy rychlost v nárazech do 50 kilometrů za hodinu.

Podle meteorologů byly nízké teploty a sněžení v několika uplynulých dnech posledním záchvěvem zimy, která ale letos byla nejteplejší za posledních několik desítek let. Celý nadcházející týden by mělo panovat slunečné počasí. Uvádí to Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce. Jen přechodně se při zvětšené oblačnosti v druhé polovině týdne mohou objevit srážky. Denní teploty vystoupí v průměru na 11 až 16 stupňů Celsia, noční se ale zpočátku budou pohybovat mezi dvěma a minus dvěma stupni Celsia.

Pokud by se teplota skutečně pohybovala kolem 14 stupňů Celsia, byla by, alespoň podle statistik z pražského Klementina, opět nad dlouhodobým průměrem, byť jen o pár stupňů. Teplotně nadprůměrná v Česku nebyla jen letošní zima, ale celé období dlouhé několik měsíců. S krátkou přestávkou v loňském studeném srpnu trvalo nadprůměrné teplo již od loňského března.