Zprávy

Starostové z Příbramska chtějí od vlády informace o základně USA

Starostům obcí a měst z Příbramska ležících v sousedství vojenského výcvikového prostoru Brdy, v němž chtějí USA postavit radarovou základnu, chybějí konkrétní informace o chystané stavbě. Vyzvali proto vládu, aby je o projektu informovala ještě dříve než odpoví na americkou žádost. Píše se to v prohlášení, které na páteční schůzce v Příbrami podepsali zástupci 16 obcí z Příbramska, a které má ČTK k dispozici. Mluvčí premiéra Mirka Topolánka ČTK řekl, že předseda vlády se chce se starosty sejít. Hledá prý jen volný termín.

"Požadujeme především, aby nám zodpovědní vládní činitelé předložili technická data zařízení, jehož výstavba se chystá. Chceme vědět, jaká zdravotní, bezpečnostní a ekologická rizika radar představuje," uvádí se v prohlášení. Starostové ho poslali premiérovi Topolánkovi a předsedovi Poslanecké sněmovny Miloslavu Vlčkovi. Topolánek už dříve řekl, že vládní kampaň o americké základně plánované v Česku nebude vyzdvihovat jen přínos vojenského zařízení. Veřejnost by podle něj měla být informována především o problémech, kterých se lidé obávají. Česká vláda oficiálně odpoví na americkou žádost o umístění základny zřejmě do konce března.

Radarovou základnu v Česku nechtějí tři pětiny lidí

S vybudováním americké radarové základny protiraketové obrany na území Česka nesouhlasí než tři pětiny lidí, přesně 61 procent. Opačný názor má čtvrtina dotázaných, vyplynulo z průzkumu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Téměř tři čtvrtiny respondentů soudí, že o výstavbě radaru, který chtějí Američané postavit ve vojenském prostoru v Brdech, by měli rozhodovat občané v referendu. Necelá pětina lidí plebiscit o této otázce odmítá.

Záležitost rozděluje také českou politickou scénu. Vládní ODS výstavbu podporuje, opoziční ČSSD by dala souhlas jen v případě dohody s NATO. Podle Strany zelených by se o záměru mělo jednat vedle NATO i s Evropskou unií. Proti plánu je KSČM, která žádá vypsat referendum.

Německo chce protiraketovou základnu jako součást systému NATO

Německo prosazuje, aby eventuální americká protiraketová základna v České republice a v Polsku byla součástí obranného systému NATO. Na neformálním zasedání ministrů obrany členských zemí Evropské unie ve Wiesbadenu to v pátek podle agentury DPA řekl německý ministr Josef Jung. Případné výhrady Moskvy k tomuto projektu by měly být podle Junga projednány v Radě Rusko - NATO. "Rozvoj takového systému by měl být integrován v NATO," prohlásil Jung na závěr dvoudenní schůzky, na níž českou stranu zastupoval náměstek ministryně obrany Martin Barták.

Ředitel americké Agentury pro protiraketovou obranu generál Henry Obering ve čtvrtek uvedl, že Washington se chtěl při vybudování ochranného štítu v Evropě opřít o podporu 25 členských zemí NATO; jejich výslovný souhlas však nevyžaduje. Spojené státy v lednu formálně oslovily Českou republiku a Polsko se žádostí instalovat na jejich území část svého protiraketového systému. Premiéři Česka a Polska Mirek Topolánek a Jaroslaw Kaczynski minulý týden oznámili, že jejich vlády s americkou stranou zřejmě zahájí jednání na toto téma.

Armáda potřebuje modernizaci cvičišť a jejich datové propojení

Pro zkvalitnění výcviku vojáků je nutné modernizovat střelnice a cvičiště v Česku a dále vytvořit integrovaný simulační systém, který jednotlivá zařízení určená pro výcvik, včetně trenažérů a učeben, datově propojí. Shodli se na tom armádní specialisté na Ředitelství výcviku a doktrín krále Jana Lucemburského ve Vyškově. "Zatím nevíme, kolik prostředků si tyto projekty vyžádají. Je nutné je podrobněji rozpracovat. Pak se pro ně pokusíme získat prostředky," řekl ČTK mluvčí ředitelství Pavel Kočvara. Ze závěrů armádních expertů vyplývá, že české střelnice a cvičiště jsou sice provozuschopné, nicméně jejich technologické vybavení je v mnoha případech zastaralé. V některých místech slouží již 35 let, tedy od doby vzniku těchto zařízení.

Velvyslanectví USA slibuje větší komfort při zařizování víz

Větší komfort při vyřizování žádostí o víza slibuje americké velvyslanectví. Nechalo totiž zrekonstruovat a rozšířit své konzulární oddělení na pražské Malé Straně. Zvláštní a větší prostor je od pátku vyhrazen pro české žadatele o víza, kterých je ročně na 30.000, a úplně nově byla vytvořena místnost pro americké občany, kteří v tuzemsku potřebují pomoc velvyslanectví. Každoročně Česko navštíví kolem půlmilionu Američanů, uvedl velvyslanec zaoceánské země Richard Graber. Podle něj byla například zvětšena čekárna pro žadatele tak, aby si každý mohl sednout. Zastupitelský úřad konzulární oddělení vylepšil, třebaže se nyní jedná o zrušení víz pro české občany. Graber upozornil, že možný bezvízový styk se totiž bude týkat pouze turistů. Ostatní lidé, kteří chtějí v USA pracovat nebo podnikat, víza budou nadále potřebovat.

Senát amerického Kongresu začal ve středu projednávat změnu vízového režimu, která by mohla přinést zrušení víz pro občany České republiky, Slovenska a dalších zemí. Návrh je součástí obšírné předlohy zákona, kterým by se měly uvést do praxe doporučení kongresové komise vyšetřující okolnosti teroristických útoků na Spojené státy z 11. září 2001. "Pokud bude legislativa schválena a uvedena do praxe, a to záleží na Kongresu, tím si nemůžeme být jisti, neukončí to práci konzulárního oddělení," poznamenal velvyslanec. Zatím se hovoří o tom, že by bezvízový styk mohl začít v horizontu dvou let. Američané pro své cesty do ČR víza nepotřebují.

Vláda podpoří brněnskou snahu o vybudování vědeckého centra

Vláda všestranně podpoří projekt Středoevropského technologického institutu, který chtějí jako exkluzivní výzkumné středisko věnované například biotechnologiím vybudovat brněnské univerzity z peněz Evropské unie. Pomoc vlády spočívající prozatím v lobbování v Bruselu slíbil při páteční návštěvě Brna premiér Mirek Topolánek. "Je povinností tyto plány podpořit," uvedl předseda vlády. Vize Masarykovy univerzity (MU) o sepjetí s výzkumem a soukromým podnikáním podle něj představuje správnou cestu, kterou by se mohly vydat i další vysoké tuzemské školy.

Topolánek si jako první z českých premiérů prohlédl bohunický kampus, který je nyní dostavěn asi z poloviny. Univerzitní městečko s plánovanou užitnou plochou bezmála 90.000 metrů čtverečních slouží především lékařské a přírodovědecké fakultě, zvláště jejím biologickým a chemickým oborům. Zázemí najde v Bohunicích i fakulta sportovních studií. Kampus určený pro výuku, výzkum, sportování i ubytování studentů nakonec bude užívat asi 5000 studentů a 800 pedagogů a vědců. Kvalitu výuky mediků i biomedicínský výzkum podpoří sousedství a propojení kampusu s Fakultní nemocnicí Brno. Počítá se rovněž s vazbou na vývojové a inovační podnikatelské provozy západně od městečka. Celkové náklady stavby bez související infrastruktury mají do roku 2008 překročit pět miliard korun.

Ministr Nečas: Lustrace by se mohly rozšířit, navrhne to nový zákoník

Lustrace by se v budoucnu mohly rozšířit i na vedoucí pracovníky v institucích, které hospodaří s veřejnými penězi. Zajistit by to měl nový zákoník práce, který chce příští rok předložit ministr práce Petr Nečas. Ještě letos se ale chystá prosadit novelu nynějšího zákoníku, která by z kodexu podle něj odstranila "několik desítek chyb". Nový zákoník práce platí od ledna. Loni před volbami ho i přes prezidentovo veto ve sněmovně prosadila ČSSD spolu s komunisty. Topolánkova vláda navrhovala roční odklad k odstranění nedostatků. Nepodařilo se jí ho ale prosadit. Levice byla proti.

Ministr Nečas uvedl, že od ledna se kvůli zákoníku na některé funkce v určitých organizacích lustrační zákon už nevztahuje. Ministr jmenoval například Českou televizi. V ní musí mít nyní lustraci generální ředitel a ředitelé studií, stejně je tomu i u Českého rozhlasu. Lustrační osvědčení pak musí předložit ředitel ČTK a generální ředitel Správy železniční dopravní cesty. Ministr zdůraznil, že ve státní správě se u jmenovaných funkcí požadavek lustračních osvědčení nezúžil.

Polsko na špici zemí v EU ve vztahu k víře, ČR na chvostu

Polsko zůstává na špici mezi zeměmi Evropské unie, kde nejvíce lidí považuje víru za důležitou v životě. Česká republika obsadila tradičně konec žebříčku. Prvenství však Polsko ztratilo, předehnala ho Malta. Vyplývá to z výsledku průzkumu Eurobarometr, který zveřejnila polská média. Seznam uzavírají Estonci, kde je víra důležitá pro 29 procent a na posledním místě jsou Češi, z nichž pouze 28 procent deklaruje oddanost k víře.

Česká republika je považována za jednu z nejvíce ateistických zemí na světě. Podle sčítání lidu z roku 2001 o sobě téměř 60 procent obyvatel tvrdí, že jsou bez vyznání, k víře v boha se hlásí něco přes 30 procent lidí a jejich počty ubývají. Ještě méně je těch, kteří se pravidelně zúčastňují obřadů - v kostelech bývá v neděli zhruba desetina věřících.

Kdyby všichni žili jako Češi, svět by potřeboval asi 2,5 planety

Kdyby obyvatelé na celém světě žili tak "ekologicky" jako Češi, lidstvo by muselo osídlit ještě další jeden a půl planety. Vyplývá to z propočtů takzvané ekologické stopy, kterou pravidelně zveřejňuje organizace Global Footprint Network. Ekologická stopa zachycuje plochu (v takzvaných globálních hektarech), kterou každý člověk potřebuje k pokrytí svých potřeb. Každý Čech v průměru potřebuje k pokrytí svých potřeb téměř pět hektarů, což je téměř o tři hektary více než průměrně potřebuje každý obyvatel na planetě. Země má přitom 11,2 miliardy hektarů a každý člověk potřebuje v průměru 2,2 hektaru. I tak si ale Češi nevedou ve srovnání se zbytkem světa nejhůř. I když ne třeba tak dobře jako Slováci, kteří se drží "jen" jeden hektar nad celosvětovým průměrem.

Každý Čech si může svou ekologickou stopu změřit na webových stránkách sdružení Zelený kruh www.hraozemi.cz. Koordinátorka projektu Jana Krčmářová ČTK řekla, že délka stopy závisí hlavně na tom, zda je dotyčný automobilistou a spotřebovává tak pohonné hmoty. Kratší stopu mívají vegetariáni, protože konzumace masa v sobě nese rostlinou spotřebu pojídaných zvířat. Důležité také je, zda člověk žije sám, nebo sdílí bydlení s dalšími lidmi. V rámci Evropské unie Česko patří k naprostému průměru. Slováci jsou naopak spolu s Lotyši, Bulhary a Rumuny "nejekologičtější" a spotřebovávají tak nejméně přírodních zdrojů.

Euro: ÚOHS označil první dodatek ke smlouvě o mýtném za nezákonný

První dodatek ke smlouvě o mýtném, který uzavřelo ministerstvo dopravy a firma Kapsch v polovině loňského roku, je nezákonný. Podle serveru Euro Online o tom rozhodl Úřad na ochranu hospodářské soutěže. Ministerstvo verdiktem překvapeno není, vinu vidí na předchozím vedení resortu, sdělil ČTK mluvčí Karel Hanzelka. "Na nevýhodnost dodatku pro stát upozorňujeme již několik měsíců," řekl Hanzelka. Přesto podle něj ministerstvo, až výrok antimonopolního úřadu obdrží, zváží možnosti odvolání.

Podle dřívějších slov představitelů firmy je však dodatek standardním nástrojem, který původní smlouva umožňovala, a díky dodatku bylo mýtné spuštěno včas. Jaký bude mít rozhodnutí úřadu dopad, netuší ani jeho šéf Martin Pecina. "Na to není žádný judikát, v minulosti se zatím nikdy nestalo, že by smlouva mezi objednavatelem a dodavatelem byla v pořádku a nezákonný byl pouze dodatek," řekl serveru Euro Online. Rozhodovat tak bude zřejmě soud.

Ministerstvo financí: Počet připojištěných na penzi stoupl o 314.000 na 3,6 mil.

Počet penzijně připojištěných občanů dosáhl podle údajů ministerstva financí koncem loňského roku 3,594 milionu, což proti stavu ke konci roku 2005 představovalo nárůst o 314.000. Znamená, že každý třetí občan v Česku má připojištění na důchod, uvedl náměstek ministra financí Milan Šimáček. Dosavadní vývoj podle něj svědčí o stále rostoucí oblibě penzijního připojištění. Plynule také roste objem příspěvků účastníků (bez příspěvků zaměstnavatelů), který v roce 2006 dosáhl 17,607 miliardy Kč. To představuje meziroční nárůst o 14,8 procenta. Průměrný měsíční příspěvek účastníka vzrostl meziročně o 5,6 procenta na 431 Kč, dodal Šimáček.

Občané Česka se mohou prostřednictvím penzijních fondů připojistit za finančního přispění státu od roku 1994. Na trhu pokračuje koncentrace, z původních 44 fondů jich zbylo deset.

ČOI loni šetřila pět stížností na diskriminaci z rasových důvodů

Česká obchodní inspekce (ČOI) šetřila loni pět stížností na diskriminaci romských spotřebitelů z rasových důvodů, prokázala ji v jednom případě. ČTK to sdělila mluvčí ČOI Miloslava Fléglová. Uvedla, že dlouhodobě se celkový počet podání s podezřením na diskriminaci spotřebitele pohybuje v desítkách. Loni z celkových 9248 stížností jich bylo 69. Kontrola diskriminaci potvrdila v 51 případech, šlo zejména o upřednostňování českého spotřebitele před zahraničním nebo naopak. "Od roku 2000 se počty podání od Romů pohybují od tří v roce 2004 do 16 v roce 2001. Dá se říci, že počet podání romských spotřebitelů... není nijak dramatický," řekla mluvčí.

Budovu Národní knihovny má postavit studio Jana Kaplického

Nová budova Národní knihovny v Praze by měla vzniknout podle návrhu britského ateliéru Future Systems, který založil architekt českého původu Jan Kaplický. Jeho projekt zvítězil v mezinárodní architektonické soutěži, porota jej vybrala z téměř 400 návrhů. Oznámili to na páteční tiskové konferenci organizátoři soutěže. Objekt, který má podle současných plánů stát v Praze na Letné, by měl řešit dlouhodobé prostorové problémy Národní knihovny. Náklady na jeho výstavbu se odhadují přibližně na dvě miliardy korun. Vítězství v soutěži neznamená automaticky realizaci. Pro vítězný návrh ale hlasovali i reprezentant Prahy a zástupce UNESCO - stavět se má na hranici pražské památkové rezervace. S budovou knihovny od Kaplického by se Praha dostala do první ligy současné architektury - to bylo také velkým přáním zadavatele architektonické soutěže. Jeho stavby jsou však někdy kritizované z praktických důvodů jejich uživateli.

Stavby Future Systems jsou radikální a progresivní, mají již typicky oblé a organicky vyhlížející tvary. Jak by jeho návrh přijalo české prostředí, nelze odhadovat. V Česku ještě nic nepostavil, kromě rodinného domu a částí vily v době před svou emigrací.

Češi chtějí připomenout Hollara - muže který namaloval Londýn

Sérii akcí k letošnímu 400. výročí narození a 330. výročí úmrtí Václava Hollara připravuje české velvyslanectví v Londýně. Hollarovo dílo je Londýňanům velmi dobře známo, protože prakticky jen díky němu vědí, jak jejich město vypadalo v 17. století. Jeho jméno už znají mnohem méně, poznamenala Gillian Tindallová, autorka knihy o Hollarovi Muž, který namaloval Londýn, která vyšla v roce 2002. Tindallová ve své knize připomněla, že Londýn 17. století je dnes ve velké míře zničen. Právě díky Hollarovi, který nalezl v Anglii bohaté mecenáše, útočiště a manželku, víme, jak vypadal.

Umělec z pražské Soukenické uličky zachytil živou tepnu Temži, krásné dámy a jejich oblečení, ulice a domy, které dnes už neexistují, a bukolické louky s lesíky na místech, kde jsou dnes ulice a domy. "Všichni jsme viděli obrázky od Hollara, ať si to uvědomujeme nebo ne," říká autorka a připomíná, že právě od něj je obrázek Toweru na každé plastové tašce, ve které si turisté odnášejí suvenýry. Kdykoli dnes někdo vytváří knihu, výstavu, příběh o této době v Anglii, musí sáhnout k Hollarovi. Tak jako Canaletto zafixoval v naší vizuální představě Benátky, zanesl do ní Hollar starý Londýn, napsal před časem britský deník The Guardian.

První plánovanou akcí bude koncem března odpoledne hudby a čtení v kostele svaté Margarety ve Westminsterském opatství, kam přijde předseda Dolní sněmovny. Nad akcí převzal záštitu český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a vévoda z Norfolku. Mezi další akce bude patřit výstava Hollarových prací v Britském muzeu, Britské knihovně a na dalších místech. Hollar dostane také pamětní plaketu na jednom z domů.

Pražský Alcron slavil ve stylu art deco

Na zlatou éru třicátých let zavzpomínali ve čtvrtek při slavnostním galavečeru hosté pražského hotelu Alcron. Pánové v cylindrech a buřinkách, dámy s peřím ve vlasech, nylonkách se švem a v elegantních dobových modelech korzovali mramorovými chodbami a oddávali se opulentní gastronomii. Vrcholem oslav 75. výročí vzniku hotelu byla přehlídka modelů Osmanyho Laffity navržena ve stylu art deco. "Je to styl blízký lidem, kteří znají Kubu. Polovina budov je tam postavena ve stylu art deco. Vždy mě fascinoval. I vila mé matky je postavena v tomto duchu," řekl ČTK 41letý návrhář kubánského původu, který představil kolekci inspirovanou 30. lety.

Alcron, který je označován za první luxusní hotel prvorepublikového Československa, byl původně zapsán jako Štěpánská stavba, Pension. Poblíž Václavského náměstí vznikl v roce 1932 a dobový text o něm hovoří jako o "největším a nejvznešenějším paláci". Architekt a majitel Alois Krofta jej vybavil na tehdejší dobu nejmodernější technikou. Pro výzdobu zvolil luxusní výtvarný styl nazvaný art deco. Hosty si hotel získal také skvělou gastronomií. Na tu vsadilo vedení také při čtvrtečních oslavách.

V hotelové knize Alcronu jsou zapsána slavná jména jako anglický spisovatel Frederick Forsyth, francouzský kabaretník Maurice Chevalier, americký generál Douglas MacArthur, český olympionik Emil Zátopek nebo komunistický vůdce Klement Gottwald. Chodily tam filmové hvězdy, politici i špioni. Dnes je to oblíbené ubytování pro obchodní cestující a bohaté turisty. Pod hlavičkou světové sítě Radisson SAS působí na českém trhu již devět let.

Po delší době nastane úplné zatmění Měsíce

V noci ze soboty 3. března na neděli 4. března bude jediné letošní zatmění Měsíce viditelné z české kotliny. "Bude pozorovatelné v celém průběhu za výborných podmínek, samozřejmě bude-li jasno," uvedl Pavel Suchan z České astronomické společnosti. Meteorologické předpovědi pro Českou republiku ale nejsou příznivé. Některé slibují v sobotu oblačno až polojasno, místy s přeháňkami, jiné od jihozápadu postupně zataženo s deštěm nebo sněžením. V neděli má být oblačno až polojasno. Jistá naděje, že se Měsíc alespoň na chvíli ukáže, existuje. "Zatmění trvá téměř čtyři hodiny, takže musíme doufat, že se oblačnost alespoň na chvíli rozptýlí," uvedl Suchan. I loni při částečném zatmění se Měsíc po nějakou dobu schovával za mraky, uvedl.

Začátek zatmění bude viditelný z většiny Asie, západu Austrálie, z Evropy, Afriky, Grónska a přilehlé části Severního ledového oceánu i východního výběžku Jižní Ameriky, dále pak z Indického a většiny Atlantského oceánu. Konec zatmění bude možné sledovat ze západní Asie, Evropy, Afriky, z Jižní Ameriky a většiny Severní Ameriky, z Grónska a přilehlé oblasti Severního ledového oceánu, dále pak ze západní poloviny Indického oceánu, z Atlantského oceánu a jihovýchodního okraje Tichomoří.

Ze sportu:

České štafetě běžců na lyžích se na mistrovství světa v Sapporu nesplnil medailový sen. Kvarteto ve složení Martin Koukal, Lukáš Bauer, Jiří Magál a Milan Šperl v pátek obsadilo osmou příčku stejně jako na minulém mistrovství světa v Oberstdorfu. Titul obhájili Norové, druzí skončili Rusové a bronz získali Švédové.

Sobotního závodu na středním můstku na mistrovství světa v Sapporu se zúčastní kompletní kvarteto českých skokanů. Z páteční kvalifikace postoupili Roman Koudelka, Jakub Janda, Antonín Hájek a Ondřej Vaculík, jenž v nominaci nahradil oproti soutěži na velkém můstku Jana Maturu. Nejdelší skok z české čtveřice předvedl obhájce stříbra z minulého šampionátu Jakub Janda, jemuž za výkon 91,5 m patřilo jednadvacáté místo. Sedmnáctiletý talent Roman Koudelka předvedl skok o půl metru horší, ale díky bodovému zisku se zařadil na stejnou příčku jako Janda. Čtvrtý český reprezentant Antonín Hájek dopadl na značku 87 metrů a byl čtyřicátý.

Bez Tomáše Rosického budou fotbalisté Arsenalu bojovat o postup do čtvrtfinále Ligy mistrů. Londýnský klub na své internetové stránce oznámil, že český záložník zmešká kvůli zranění třísel i sobotní ligový duel s Readingem a především středeční odvetu evropské soutěže s Eindhovenem. Rosický utrpěl zranění přesně před týdnem při tréninku před finále Ligového poháru s Chelsea, který sledoval jen z tribuny. Kvůli potížím musel vynechat i středeční zápas s Blackburnem, jenž po výhře 1:0 vyřadil fotbalisty Arsenalu z Anglického poháru.

Fotbalová Sparta Praha se vrátila ze soustředění ve Španělsku a trenér vedoucího týmu ligy Michal Bílek vyhlásil nejsmělejší plány. Sparta chce jako první klub v české historii získat double, tedy vítězství v lize i národním poháru. Sparta má před startem jara vše ve svých rukou: ligu vede o dva body před Slavií, zimní příprava se podařila. "Až na zranění Kadlece jsme neměli žádné dlouhodobější zdravotní potíže, hráči nezvykle dlouhé přípravné období zvládli výborně. Vedle nabírání kondice jsme se snažili také o vylepšení herního projevu. Pokud chceme přitáhnout více diváků, nemáme jinou možnost," vysvětlil sparťanský kouč, čemu věnuje hlavní pozornost.

Únor byl nadprůměrně teplý, ale také vlhký

Uplynulý únor byl v Česku nejen nadprůměrně teplý, ale i vlhký. Spadlo o třetinu víc srážek, než je pro druhý měsíc roku obvyklé. Podle statistik vedených od roku 1961 byl letošní únor s 3,7 stupni nadprůměr v pořadí pátým nejteplejším a dvanáctým nejvlhčím. Zatím nejteplejším únor prožili Češi podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v roce 1966, tehdy bylo v průměru ještě o stupeň tepleji než letos. Nejvíc srážek spadlo v únoru roku 1970, a to víc než dvojnásobek normálu.

Ve čtvrtek ČHMÚ oznámil, že zima byla letos zřejmě nejteplejší za posledních 85 let. Definitivní hodnocení přinesou meteorologové v polovině března. Teplo bylo letos v zimě i v dalších evropských zemích, například ve Francii bylo v tomto ročním období nejtepleji nejméně od roku 1950. Teploty se tam pohybovaly 2,1 stupně nad dlouhodobým normálem. Na rozdíl od Česka ale ve Francii málo pršelo a zvlášť v jižní části země letos hrozí velké sucho.

ČHMÚ: Déšť zvedne hladiny řek, neměly by se ale vylít

Český hydrometeorologický ústav vydal výstrahu kvůli očekávanému intenzivnímu dešti, který by mohl zvednout hladiny toků v Plzeňském, Jihočeském a Královéhradeckém kraji. Výstraha platí do nedělního večera. V ohrožených oblastech doporučují hydrologové sledovat vývoj situace a další předpovědi. Vydatné čtvrteční deště způsobily už v pátek zvýšení hladin na Šumavě a v Krkonoších. Voda se nikde nevylila z břehů, na Teplé Vltavě v Chlumu byl vyhlášen druhý povodňový stupeň, tedy pohotovost. V povodí horního Labe se potoky zvedly o víc než 80 centimetrů, nedosáhly ale ani prvního stupně, tedy bdělosti. Výrazně přibylo vody v Metuji, Divoké Orlici a Jizeře. Na horách nyní budou hladiny klesat, řeky se zvednou na středních a dolních tocích. Během soboty kvůli dešti opět stoupnou potoky na jihozápadě území. Až druhý stupeň aktivity očekávají hydrologové zejména v povodí horní Vltavy nad Lipnem, Otavy, Radbuzy a Orlice.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Zataženo s deštěm nebo přeháňkami. Teploty 3 až 7 stupňů Celsia.