Denní souhrn zpráv Zprávy

21-02-2007

Tvrdík ani Zeman prý o korupci při jednání o gripenech nevědí

Bývalý český ministr obrany a nynější manažer ČSSD Jaroslav Tvrdík a český expremiér Miloš Zeman (ČSSD) ve středu prohlásili, že v souvislosti s jednáním o nákupu či pronájmu stíhaček Gripen se nesetkali s korupčním jednáním. Reagovali tak na úterní reportáž švédské státní televize, podle níž původní jednání o prodeji 24 gripenů do České republiky i následný pronájem 14 těchto strojů české armádě provázely před několika lety nevyjasněné platby a možná korupce. Předseda ČSSD Jiří Paroubek oznámil, že kdyby se v případu objevily další závažné informace, navrhne strana zřízení parlamentní komise.

Podle Tvrdíka byla nabídka švédsko-britského konsorcia BAE Systems/Saab věrohodná. "Předseda vlády (Zeman) o této věci jednal s britským premiérem Tony Blairem či s tehdejším švédským premiérem Göranem Perssonem," připomněl. Zástupci britské a švédské vlády podle Tvrdíka nabídku nejen doporučili, ale také Česku poskytli příslušné vládní garance. Tvrdík na tiskové konferenci ČSSD rovněž popřel, že by se za svého působení na ministerstvu kvůli této armádní zakázce setkal s lobbisty. Myslí si, že možnost zakoupení gripenů byla zajímavá i díky výhodným kompenzačním nabídkám pro české firmy. Také podle Zemana byla nabídka nákupu gripenů nejvýhodnější. Investice z offsetových programů by podle něj pomohly snížit nezaměstnanost na severní Moravě a v severních Čechách. Ostatní firmy nabízely nižší investiční programy pro rozvoj české ekonomiky nebo nenabízely žádné. Tvrdík také zdůraznil, že on kvůli stíhačkám nikdy vyšetřován nebyl. Švédská televize ve svém úterním investigativním pořadu uvedla, že české úřady společně se švédskými v letech 2001-2006 vyšetřovaly podezření z korupce při obchodních jednáních o gripenech.

V Česku informace o údajném společném vyšetřování potvrzena nebyla. V lednu 2003 česká policie oznámila, že odložila trestní oznámení, které pro podezření z úplatkářství v kauze gripenů podal tehdejší senátor Michael Žantovský. Policie sice dospěla k závěru, že zamýšlený nákup stíhaček korupce provázela, ale pachatele nevypátrala. Náměstkyně obvodní státní zástupkyně pro Prahu 1 Ivona Horská ve středu ČTK řekla, že v České republice se vyšetřování znovu otevře pouze v případě, že se objeví nové konkrétní důkazy. Momentálně prý ale k otevření případu, na který se vztahuje pětiletá promlčecí lhůta, důvody nejsou.

Jeden ze spoluautorů pořadu Švédské televize, novinář Fredrik Laurin, ve středu ČTK sdělil, že slíbené tajné provize za prodej, z nichž se prý vyplácely úplatky politikům, dosahovaly nejméně jedné miliardy švédských korun (tří miliard Kč), což však neznamená, že by tak vysoké částky již byly v plné výši vyplaceny. "Viděli jsme smlouvy na miliardové provize ve chvíli, kdy by byla smlouva na nákup švédských stíhaček pro Českou republiku uzavřena, nakonec se tak ale nestalo. Všichni tajní agenti, kteří měli kontakty s českými politiky vést, dostali určitě zaplaceno, ale přesná výše plateb nám není známa," řekl Laurin.

Klíčovou osobou uplácení v České republice byl podle anonymního zdroje Švédské televize šéf české kampaně stíhaček gripen, Angličan Steve Mead, který toto obvinění už dříve popřel. Za prostředníky byli označeni Rakušan Alfons Mensdorff-Pouilly, Čech Richard Háva - ředitel podniku Omnipol - a bývalý kanadský ministr Otto Jelinek. Háva v pořadu obvinění popřel, stanovisko Mensdorffa-Pouillyho nebylo k dispozici. Rakušan měl v případě uzavření kontraktu získat v přepočtu 1,6 miliardy Kč a Háva 1,2 miliardy Kč. U Jelineka se hovoří o blíže neurčené již vyplacené částce. Jelinek ve středu odmítl, že by se na uplácení spolu s jinými osobami podílel. Tvrdík prohlásil, že se s lidmi, kteří figurovali v reportáži, nepotkal, a ani je nezná.

Podle dokumentu švédské televize Mensdorff-Pouilly získal nakonec plnou provizi 81 milionů švédských korun, tedy téměř čtvrt miliardy Kč, za druhý, v tomto případě již uzavřený kontrakt mezi Českou republikou a konsorciem BAE-Saab, na jehož základě si Česko stíhačky Gripen místo nákupu pronajalo. Jak velká část těchto peněz případně putovala na úplatky do Česka, se neví. Britský deník The Guardian, jehož reportér David Leigh na pořadu švédské televize spolupracoval, ve středu napsal, že Mensdorff-Pouilly si za provizi koupil zámek ve Skotsku. Podle Guardianu také Mensdorf-Pouilly v úterý popřel, že by dostal nelegální peníze prostřednictvím panamské společnosti Valurex, jak tvrdil švédský pořad. Případem, především pak aktivitami firmy BAE, se ve středu zabývaly i britské listy The Times a The Independent.

Podle CVVM by volby nyní vyhrála ODS před ČSSD a KSČM

Kdyby se nyní konaly volby do Poslanecké sněmovny, vyhrála by je ODS, pro kterou by hlasovalo 34,5 procenta lidí. Občanští demokraté si tak stále udržují náskok před druhou ČSSD, která by získala 26 procent hlasů. Na třetím místě jsou komunisté s 15,5 procenta hlasů. Vyplývá to z únorového volebního modelu, který zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Do sněmovny by se ještě dostali zelení, které by volilo 12 procent lidí a lidovci, jimž by dalo hlas osm procent občanů. Voleb by se zúčastnilo 62 procent Čechů, uvedlo CVVM.

Podle ruského ministra zahraničí ČR a Polsko nerozhodují o americkém systému demokraticky

Rusko bude na výstavbu částí amerického protiraketového deštníku v ČR a Polsku podle svého ministra zahraničí Sergeje Lavrova reagovat bez hysterie a tak, aby nevyprovokovalo nové závody ve zbrojení. Šéf ruské diplomacie to řekl v rozhovoru pro deník Rossijskaja Gazeta, který často vyjadřuje oficiální názory ruské politiky. Lavrov také uvedl, že způsob, jakým se o rozmístění radaru a raket amerického systému rozhoduje v samotné ČR a Polsku, není v souladu s chápáním demokracie. "Nebere se ohled na veřejné mínění, na mínění spojenců," řekl v rozhovoru Lavrov. Ruské diplomacii je prý dobře známo, že velká část veřejného mínění v Česku i Polsku je proti přijetí amerických návrhů. "Víme o nápadech zorganizovat průzkumy, referenda. Přitom vedení jedné ani druhé země se tím nehodlá zabývat a už oznámilo svůj souhlas s přijetím," podotkl ruský ministr zahraničí. Lavrov připomněl výroky německého ministra zahraničních věcí Franka-Waltera Steinmeiera. Ten podle svého ruského kolegy podtrhl nevyhnutelnost řešit strategické otázky podobného typu s přihlédnutím k mínění všech, kdo by na vývoj mohli reagovat negativně. "Takového čestného postoje si ceníme a myslíme si, že nebyl diktován pouhou snahou se nám zavděčit," zdůraznil Lavrov.

Ministr v souvislosti s otázkou strategické rovnováhy v Evropě připomněl, že podle ruských expertů nemá v případě hrozby z Íránu či Severní Koreje smysl umístit elementy protiraketové obrany tam, kam se to nyní navrhuje. "Jestli se skutečně objeví právě v Polsku a Česku, musí vojenští analytici vypočíst základní trajektorie raket, na jejichž zničení jsou vymyšleny tyto systémy. A nemůžeme nekonstatovat, že dané objekty jsou zcela vhodné k tomu, aby zachytily rakety vypuštěné z ruského území," řekl Lavrov. Podle něj nejde o to, že by se Rusko skutečně chystalo nějaké střely odpálit. Samotná filosofie dohody o protiraketové obraně byla ale podle něj založena na likvidaci pokušení udeřit jako první. "A nyní bude, jak zjevně počítají američtí stratégové, garantovaná obrana proti prvnímu úderu. A tak vzniká jiné pokušení - sám udeřit jako první, protože víš, že zůstaneš nepotrestán," vysvětil Lavrov.

USA odsoudily ruské hrozby kvůli raketovému systému v ČR a Polsku

Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve středu kritizovala pohrůžku velitele ruských raketových vojsk Nikolaje Solovcova, že ruská armáda může zaměřit své vlastní rakety na Česko a Polsko, pokud v těchto zemích vznikne protiraketový systém USA. "Myslím, že to byly mimořádně nešťastné poznámky," řekla šéfka americké diplomacie. Podle ní Spojené státy Rusko o chystaném systému informují a jednoznačně zdůrazňují, že není namířen proti Rusku, ale proti případným raketám z Íránu. Deset plánovaných zachycovacích střel podle ní nemůže Rusko ohrozit. Riceová uvedla, že USA poskytují Moskvě informace o své strategii už od jara 2006. Podle ní se o tom mluvilo při deseti formálních kontaktech až po ministerskou úroveň.

Vláda je pro usnadnění nákupu české půdy cizinci z EU

Cizinci ze zemí EU zřejmě budou moci snadněji kupovat v České republice zemědělskou půdu. Zájemcům bude stačit zaregistrovat se jako zemědělský podnikatel v místně příslušné zemědělské agentuře. Vyplývá to z novel devizového zákona a zákona o podmínkách převodu pozemků na jiné osoby, které ve středu schválila vláda. Novely musí ještě schválit parlament a podepsat prezident. Proti snazšímu přístupu cizinců k české půdě se dříve vyslovila Agrární komora, Zemědělský svaz i Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů.

"U nás je dnes neprávní stav. Primární právo EU je nyní nadřazeno právu českému, takže úprava je v podstatě nesmyslná," uvedl premiér Mirek Topolánek. Když nyní žádá občan EU o zapsání do katastru nemovitostí, musejí mu podle něj české úřady vyhovět. Práva českých občanů tím nebudou nijak krácena, naopak novela ušetří státnímu rozpočtu peníze za případné soudní spory, které by stát musel prohrát, dodal.

Ministr zemědělství Petr Gandalovič navrhl vládě odložení novel. "Novelu jsme schválili po rozsáhlé diskuzi, myslím, že i Petr Gandalovič uznal nesmyslnost trvání na původním znění úpravy," podotkl premiér. "V našem národním zájmu je, aby podmínky pro prodej zemědělské půdy ještě po nějakou dobu zůstaly tak, jak jsou nyní," uvedl v úterý Gandalovič.

Novela ruší pro zájemce o českou zemědělskou půdu podmínku tříletého trvalého pobytu v tuzemsku, odpadá rovněž požadavek prokázat bezúhonnost, odbornou způsobilost i znalost českého jazyka. Podmínka minimálně tříletého pobytu podle odborníků odporuje přístupové smlouvě. Podle dohodnutých pravidel totiž musejí pro samostatně hospodařící zemědělce z EU, kteří se chtějí usadit a bydlet v ČR, platit stejná pravidla jako pro české občany. ČR si při vyjednávání vstupu do EU dohodla přechodné sedmileté období pro nakupování zemědělských a lesních pozemků cizinci. To je ale podle kritiků do značné míry formální právě proto, že nákup půdy má být fakticky otevřen soukromě hospodařícím rolníkům z EU. Jejich přístup k pozemkům je proto ztížen dalšími podmínkami v domácích předpisech.

Vláda nesouhlasí s návrhem KSČM na uzákonění obecného referenda

Vláda nesouhlasí s návrhem na uzákonění obecného referenda, který připravili poslanci KSČM. Návrh počítá s tím, že by lidé mohli v referendu rozhodovat o zásadních otázkách vnitřní nebo zahraniční politiky státu, tedy například i o umístění americké základny na českém území. Premiér Mirek Topolánek (ODS) novinářům řekl, že koalice postoj k všelidovému hlasování formulovala jasně v programovém prohlášení. "Preferujeme speciální referenda ke specializovaným otázkám," konstatoval.

Bez ohledu na názor kabinetu záměr posoudí parlament. K vypsání referenda by podle komunistického návrhu stačila petice s podpisem 200.000 občanů, vůle nadpoloviční většiny poslanců nebo senátorů či návrh vlády. V referendu by bylo přijato rozhodnutí, pro které se vysloví nadpoloviční většina občanů, kteří se hlasování zúčastní. S povinnou minimální účastí návrh nepočítá.

Ačkoli premiér tvrdí, že koalice o zavedení obecného referenda nestojí, zelení, kteří jsou koaličními partnery ODS, v úterý oznámili, že připravili vlastní návrh zákona. Chtějí tím vyhovět části stranických kolegů, kteří by o radaru chtěli nechat rozhodnout veřejnost. Víkendový sjezd zelených nicméně konstatoval, že na referendu k radaru nejmenší sněmovní strana trvat nebude.

Vláda: I mužům se má péče o dítě automaticky počítat do důchodu

Muži, kteří byli na rodičovské dovolené nebo pečovali o postižené dítě, nebudou už od pololetí muset žádat o to, aby se jim doba péče o potomka započítávala do nároku na důchod. Budou mít stejné podmínky jako ženy, kterým se rodičovská dovolená či péče o dítě do penze zahrnují automaticky. Novely dvou zákonů, které podmínky srovnávají, ve středu schválila vláda. Změnu musí ještě posoudit parlament. Kdyby zákonodárci novely o důchodovém pojištění a o sociálním zajištění neschválili, stejně se podmínky pro muže a ženy srovnají. Loni o tom totiž rozhodl Ústavní soud. Kdyby parlament normy neupravil, přestanou ustanovení týkající se mužů od 1. července platit.

Doba péče o dítě patří mezi takzvané náhradní doby stejně jako studium, vojenská služba nebo čas v evidenci nezaměstnaných. Započítává se do odpracovaného času, který je potřebný pro nárok na penzi a pro její výpočet. Muži se dosud musí do systému důchodového pojištění přihlásit nejpozději do dvou let poté, co ukončili rodičovskou dovolenou či péči o postižené dítě. O jejich nároku na zohlednění doby péče o děti do důchodu pak rozhoduje příslušná správa sociálního zabezpečení. Ženy předkládají prohlášení o době péče o dítě. K němu dodávají například i rodné listy nebo dokumenty o osvojení. Řada mužů o tom, že se musí přihlásit, nevěděla, a lhůtu tak promeškala.

Děti do deseti let budou zřejmě moci být zapsány v pasech rodičů

Koaliční vláda Mirka Topolánka souhlasí se záměrem zrušit povinnost vyřizovat každoročně cestovní pasy pro děti do věku pěti let. Sněmovně proto navrhne novelu zákona, která umožní, aby měly děti do věku deseti let zapsané ve vlastních cestovních pasech jejich rodiče. Současný systém, kdy rodiče musejí vyřizovat dětem v předškolním věku nový pas každý rok, označil ministr vnitra Ivan Langer na tiskové konferenci po jednání vlády za nesmyslné opatření.

Od 1. září 2006 vydávají české úřady nové biometrické pasy, do kterých rodiče údaje o dětech zapisovat nesmějí. Pro malé děti vyžaduje zákon vlastní cestovní doklad s fotografií. Kvůli rychlé změně podoby dětí platí jen jeden rok. Nová pravidla zavedl Langrův předchůdce František Bublan. Doklady s fotografií mají děti chránit před mezinárodními obchodníky s lidmi a únosy do zahraničí. Exministr již dříve řekl, že Langrův postup považuje za rezignaci na bezpečnostní problematiku a nepodpoří ho. Pokud sněmovnou návrh projde, mohla by se podle Langra projevit v praxi v druhé polovině letošního roku.

Vláda schválila darování samopalů a kulometů Afghánistánu

Vláda schválila darování 20.000 samopalů a 650 kulometů Afghánistánu. Celková hodnota zbraní je přes 30 milionů korun. Podle ministerstva obrany jde o nepotřebný materiál, kterým se Česko připojí k mezinárodnímu úsilí o zajištění bezpečnosti a posílení demokracie v regionu. Na začátku března by vláda měla jednat o dodávce dvanácti transportních a bitevních vrtulníků, které by se také zařadily do výzbroje afghánské armády.

O darování zbraní do Afghánistánu požádali Česko loni spojenci z NATO. České zbraně by do Afghánistánu měl některý z aliančních partnerů bezplatně dopravit do konce roku 2007. "Česká strana bude hradit náklady spojené na dopravu z místa skladování do místa soustředění v ČR," řekla ČTK Iva Ruskovská z ministerstva obrany. Přepravu na českém území zaplatí ze svého rozpočtu ministerstvo obrany.

Ministerstvo financí považuje za reálné, aby ČR zavedla euro v roce 2012

Ministerstvo financí považuje za reálné, aby Česká republika přijala evropskou měnu v roce 2012. Tomuto cíli odpovídá i národní plán zavedení eura, který ve středu schválila Národní koordinační skupina pro zavedení eura. V ní zasedají zástupci zainteresovaných resortů včetně ministerstva financí a České národní banky.

Národní plán je základním rámcem pro praktické přípravy na zavedení eura a představuje souhrn postupů a návodů pro jednotlivé sektory i občany, jak se na přijetí jednotné měny připravit. Řeší například problematiku duálního označování cen a duálního oběhu koruny a eura, úpravy informačních systémů a principy informování o zavedení eura. Klíčová je podle ministerstva ochrana spotřebitele a minimalizace nákladů pro soukromý i veřejný sektor.

CVVM: S členstvím v EU je spokojena třetina Čechů, pětina ne

S členstvím České republiky v Evropské unii je spokojena třetina občanů, nespokojenost cítí méně než polovina obyvatel země. Vyplývá to z lednového průzkumu, jehož výsledky ve středu zveřejnilo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání s výsledky podobného průzkumu z loňského dubna se podíl spokojených i nespokojených mírně snížil, naopak vzrostl ze 40 na 45 procent počet těch, kteří nejsou spokojeni ani nespokojeni.

Nejméně polovina českých obyvatel podle průzkumu CVVM souhlasí s rozšířením EU o Bulharsko a Rumunsko. V případě druhé země to bylo rovných 50 procent, v případě Bulharska 57 procent. S členstvím Rumunska v unii nesouhlasilo 32 procent dotázaných, s členstvím Bulharska 27 procent oslovených. Téměř tři čtvrtiny českých občanů by souhlasili s přijetím Chorvatska do EU, opačný názor zastává pouze 13 procent obyvatel. V případě Turecka a Ukrajiny naopak převážil podíl nesouhlasících nad podílem souhlasících. V případě Ukrajiny by pro bylo 36 procent obyvatel, nesouhlasila by téměř polovina (48 procent). S přijetím Turecka do Evropské unie by souhlasila jen zhruba čtvrtina lidí (26 procent), nesouhlas vyjádřilo šest z deseti oslovených (57 procent).

Čunek: Někteří vystěhovaní Romové na opravy peníze už dostali

Některé romské rodiny, které Vsetín vystěhoval do polorozpadlých domů na Jesenicko a Prostějovsko, peníze na opravy bydlení prý už dostaly. Získaly je v půjčkách, za které byly domy pořízeny. Nyní je mají městu 20 let splácet. Novinářům to řekl vicepremiér a starosta Vsetína Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Vsetín, z jehož čela Čunek odchází, vystěhoval Romy ze zchátralého pavlačového domu v centru města loni v říjnu. Většina rodin skončila v kontejnerových domech na okraji města. Část jich radnice přesunula do vsí na Jesenicko a Prostějovsko do polorozpadlých domů.

Ministryně Džamila Stehlíková (SZ) Čunka za vystěhování Romů ostře kritizovala. V pondělí oznámila, že chce vyjednat dotaci 1,5 milionu korun na nejnutnější opravy domů vystěhovaných romských rodin. Později řekla, že na soukromý majetek není možné dotaci přidělit, hodlá proto vypsat sbírku. Čunek ve středu řekl, že sbírky a další pomoc od státu jsou "folklór", který problém neřeší, jen "generuje jeho eskalaci". Odnaučí totiž lidi odpovědnosti za život vlastní rodiny, uvedl vicepremiér. Výsledkem je podle něj další propad "do bahna". Ve sporu se Stehlíkovou není podle Čunka, který je předsedou lidovců, nic osobního. Za vyjádřeními ministryně vidí "kombinaci nezkušenosti a politického názoru v úzké skupině zelených". Dodal, že "krvelačný boj" mezi KDU-ČSL a Stranou zelených neexistuje.

Klaus: Křivdy, které v minulosti utrpěly církve, není možné napravit v plném rozsahu

Křivdy, které v minulosti utrpěly církve, není možné napravit v plném rozsahu, soudí prezident Václav Klaus. Ve své odpovědi, kterou zaslal tvůrcům Memoranda za nápravu vztahu státu a církví v ČR, prezident mimo jiné varoval před "kategoricky nastoleným požadavkem fyzického navrácení církevního majetku", který by podle něj musel vést k odluce církví a státu. "Stát by pak musel nejen zcela zastavit jakékoli toky peněz daňových (i nevěřících) poplatníků, ale i přestat uznávat plnohodnotnost církevních sňatků, zamezit začlenění církevních škol do sítě a tak dále," napsal Klaus ve své odpovědi. Nelze podle něj požadovat totální "majetkové vyrovnání" se státem a současně žádat vzájemné partnerství. V otázce financování církví musí být podle Klause nalezen takový model, který nejen umožní jejich fungování, ale i financování obnovy a údržby církevních památek. Je ale také nutné, aby tento model zároveň "neznejistil vlastnické a právní poměry v zemi a nevytvořil nové problémy a nespravedlnosti pro další subjekty", soudí hlava státu.

Tvůrci memoranda jsou zástupci Moravskoslezské křesťanské akademie. Výzvu k vyřešení léta odkládaného problému církevního majetku, nápravě vztahu státu a církví a přijetí smlouvy s Vatikánem předali ústavním činitelům v úterý. Memorandum vzniklo již před rokem, s aktuálním sporem o vlastnictví katedrály svatého Víta bezprostředně nesouvisí. Petici podle místopředsedy sněmovny Jana Kasala (KDU-ČSL) podepsalo kolem 15.000 lidí. "Vyjadřujeme nespokojenost nad tím, že byla přijata novela zákona o církvích omezující jejich ústavní práva. Nesouhlasíme s tím, že doposud nebyla provedena majetková náprava," uvádí se v memorandu. Jeho signatáři požadují také ratifikaci smlouvy s Vatikánem. Česko je jednou z mála evropských zemí, která nemá vztahy s Vatikánem upraveny smluvně.

Lambert zůstává v ČT, rada upozornila Janečka na porušení zákona

Dosavadní vrchní a programový ředitel České televize František Lambert zatím zůstane ve vedení ČT. Novinářům to řekl šéf televize Jiří Janeček po neveřejném jednání Rady ČT. Lambert působil dříve v Lidových milicích a neodevzdal čestné prohlášení, čímž se provinil proti zákonu. Rada proto Janečka upozornila, že jako šéf ČT porušil zákon. Janeček uvedl, že během tříhodinového jednání se hovořilo i o možnosti, že by odvolal Lamberta z obou funkcí, a poté mu dal výpověď. Nakonec se přiklonil k tomu, že v následujících dnech rozdělí dosavadní spojenou funkci a Lambert zůstane v ČT na postu finančního ředitele; funkci programového šéfa ČT obsadí někým jiným.

"ČT by do deseti dnů podala určovací žalobu k soudu, zda se na tuto funkci vztahují předpoklady uvedené v lustračním zákoně, a pokud ano, zda tyto předpoklady kolega Lambert splnil nebo ne. Na výsledku tohoto soudního řízení by záviselo setrvání Lamberta v ČT," uvedl Janeček s tím, že ČT chce postupovat podle zákona. Na Janečkovo rozhodnutí tak zřejmě měla vliv i novela zákoníku práce, která podle některých výkladů ruší vliv lustračního zákona na Lambertovu funkci.

Rada ve středu vzala na vědomí informaci o zamýšlené organizační změně v ČT. Ta spočívá v oddělení funkcí programového a finančního ředitele. "Rada se přiklání k této variantě, která zajistí hospodářskou stabilitu ČT, k níž významně přispěl František Lambert," citoval předseda rady Jiří Baumruk z usnesení rady. Lambert je nejen radou považován za člověka, který měl hlavní zásluhu na tom, že hospodaření ČT se po čtyřech letech až stamilionových ztrát dostalo do současného vyrovnaného stavu. Baumruk také oznámil, že v průběhu neveřejného jednání padl i návrh, aby Janeček v souvislosti s Lambertovým působením v ČT odstoupil z funkce. Pro tento návrh ale hlasoval jediný člen rady, který tuto možnost navrhnul. Deset bylo proti a tři se zdrželi, uvedl předseda.

Arcibiskup Vlk podá demisi, odpověď papeže čeká hned v květnu

Kardinálu Miloslavu Vlkovi, pražskému arcibiskupovi, bude letos na jaře 75 let a jako všichni katoličtí biskupové v tom věku musí podle církevního práva i on podat do rukou papeže rezignaci na svůj úřad. Předpokládá, že oznámí výsledek možná už při oslavě životního jubilea 19. května ve Svatovítské katedrále. "Papež rozhodne, jestli demisi přijme, nebo ne. Zvyklost bohužel je, že ji obvykle nepřijímá hned, i když by biskup - jako například i já - rád šel do důchodu ihned," napsal kardinál Vlk v příspěvku zveřejněném na jeho internetových stránkách.

V kruzích obeznámených se situací na arcibiskupství se však podle ČTK objevují i názory - že by kardinál Vlk neodmítl, kdyby mu bylo umožněno ještě nějakou dobu ve funkci pokračovat, že ho však papež v úřadu už nenechá. "Odhaduji, že to dlouho trvat nebude," řekl ČTK církevní zdroj, který si nepřál být jmenován. Vlkovy osobní vztahy s papežem, který dříve jako Joseph Ratzinger stál v čele vatikánské Kongregace pro nauku víry a jehož pohled na řadu věcí byl strnulejší než Vlkův, jsou podle něj napjaté. Obdobný názor prezentoval v Lidových novinách komentátor Bob Fliedr, který napsal, že Vlk a Ratzinger se jako soupeři "utkali" už v 90. letech, kdy se arcibiskup pokusil integrovat do duchovní služby kněze, kteří za předchozího režimu pracovali v takzvaných podzemních strukturách.

S přidělením Bureše k Nejvyššímu soudu nadále nesouhlasí jeho předsedkyně

Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová stále nesouhlasí a nebude souhlasit s působením Jaroslava Bureše u tohoto soudu. Popřela bych sama sebe, řekla Brožová ČTK. O souhlas s přidělením Bureše ji podle televize Prima požádal ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Teprve až se vyřeší spory ve vedení, hodlá ministerstvo soudu, který je nyní vytížen na hranici možností, pomoci s navýšením počtu soudců.

"Upřednostnění personálních otázek před fungováním Nejvyššího soudu, který je na samém vrcholu soudcovské pyramidy, je nemyslitelné," řekla ČTK Brožová. Doufá, že ministerstvo spravedlnosti změní názor. Bureše stále považuje za příliš politického člověka, jehož někdejší působení v exekutivě může snižovat nezávislost Nejvyššího soudu. "V této situaci nevidím prostor pro to, abych se názorově posunula," uvedla. Pokračující tlak vlády a prezidenta na uplatnění Bureše podle Brožové potvrzuje počáteční obavy, s nimiž započala boj proti přidělení Bureše jako soudce NS a jeho následnému jmenování místopředsedou.

Přidělení Bureše zrušil loni Ústavní soud, protože chyběl souhlas Brožové jako předsedkyně. Bureš však nadále zůstal místopředsedou soudu, neboť jmenování do této funkce není podmíněno předchozím přidělením. I jmenování však Brožová napadla stížností, o které Ústavní soud dosud nerozhodl.

ÚS odmítl zkrátit mnohaletý trest pašerákovi drog Novotnému

Ústavní soud odmítl zkrátit či zrušit trest Emilu Novotnému, který byl v Thajsku za pašování drog odsouzen k padesátiletému vězení. Od roku 2004 je v cele v Česku. Novotnému po amnestiích zbývá asi 17 let vězení. Ústavní stížnost advokáta Tomáše Sokola argumentovala především nepřiměřenou délkou trestu, která se vymyká české soudní praxi. "Ústavní stížnosti není možno vyhovět. Ústavní soud není orgánem ochrany subjektivních práv, ale ústavnosti," uvedla soudkyně zpravodajka Ivana Janů. Tresty delší, než umožňuje český právní řád, jsou přípustné, když vztahy s cizí zemí upravuje mezinárodní smlouva.

Novotný měl v Thajsku za pašování více než pěti kilogramů heroinu původně dostat trest smrti, tamní justice mu ale nakonec uložila 50 let vězení. Později byl trest snížen o sedm let, loni thajský král Ráma IX. vyhlásil další dvě amnestie, po kterých Novotného sazba činí 29 let. V thajských věznicích strávil devět let, v roce 2004 byl převezen do věznice v České republice. Zbývá mu tedy asi 17 let.

Národní knihovna za týden vyhlásí vítěze soutěže na novou stavbu

Národní knihovna zveřejní v pátek 2. března vítězný návrh, který vzešel z mezinárodní architektonické soutěže na stavbu nové budovy. ČTK to řekla mluvčí knihovny Eva Štanská. Několik dní předtím bude porota posuzovat osm architektonických návrhů, které z několika set nabídek postoupily do druhého kola. Po oznámení výsledků se bude konat výstava, která představí soutěžní návrhy.

Knihovna by chtěla novou budovu, jež má řešit dlouhodobé prostorové problémy instituce, začít stavět v roce 2008. V roce 2010 by podle současných odhadů měla nová stavba v Praze na Letné stát. Nová budova by podle vedení knihovny i zástupců města měla být výrazným příspěvkem současné architektuře v Česku. Do mezinárodní projektové soutěže na stavbu knihovny se loni v červenci přihlásilo přes 760 architektů a studií z různých zemí. Modely navrhované stavby nakonec zaslaly čtyři stovky zájemců.

Celkové plánované náklady na výstavbu knihovny jsou podle propočtů z roku 2004 přibližně 1,8 miliardy korun. Plánované náklady na soutěž představují částku 26,5 milionu korun, z toho je 600.000 eur (přibližně 17 milionů korun) určeno na ceny soutěžícím.

Festival Jeden svět nabídne 123 filmů ze 40 zemí

Od 28. února do 8. března se v Praze a pak v dalších 15 městech uskuteční devátý ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Podle informací ze středeční tiskové konference uvede 123 titulů z téměř čtyř desítek zemí, které byly vybrány z 1200 přihlášených snímků.

"Festival zahájíme 28. února v kině Lucerna předáním ceny Homo Homini za přínos v oblasti lidských práv za rok 2006. Její držitelkou bude Světlana Ganuškinnová z Ruska. Součástí ceremoniálu bude ve vedlejším kině Světozor premiéra snímku Heleny Třeštíkové Marcela. Jeho producentem byla společnost Negativ, v distribuci se objeví 8. března péčí společnosti Aerofilms," řekl ČTK ředitel festivalu Igor Blaževič.

Podle něj právě dvojí zahájení ukazuje na dva póly přehlídky - silný důraz na politický, sociální a angažovaný dokument o lidských právech na straně jedné a kvalitní dokumentární tvorbu všeobecně na straně druhé. "Důležitým letošním tématem je česká produkce v mezinárodním kontextu, na což premiéra snímku Heleny Třeštíkové upozorní. Součástí akce bude seminář věnovaný účasti české tvorby na zahraničních festivalech," dodal Blaževič.

Pořadatelem přehlídky, které bylo počátkem ledna uděleno organizací UNESCO Čestné uznání za výchovu k lidským právům, je společnost Člověk v tísni. Záštitu nad ní tradičně převzal Václav Havel, podporu jí udělili i ministr kultury Václav Jehlička, primátor Pavel Bém, primátoři a starostové festivalových měst a hejtmani 12 krajů.

Eva Pilarová v pátek zazpívá v New Yorku

Zpěvačka Eva Pilarová přijala pozvání Českého centra v New Yorku a 23. února vystoupí na svém jediném koncertu v prestižní Rainbow Room v Rockefellerově centru. ČTK to před odletem řekl zpěvaččin manažer Janis Sidovský. "Držitelka tří Zlatých slavíků, Grand Prix de Disgue Sopoty, několika zlatých a platinových desek zazpívá v tomto exkluzívním sále ve stylu art deco, který patří ke špičkovým koncertním klubům. Nachází se v 65. patře mrakodrapu NBC s výhledem na Manhattan," uvedl Sidovský. Příležitost tam vystoupit měla podle něj v minulosti jen úzká skupina muzikantů a zpěváků, k nimž patří Duke Ellington, Frank Sinatra, Louis Armstrong, Tony Bennett, Bill Cosby, Liza Minelliová a Sarah Vaughnová.

Pilarová zazpívá hostům tradičního Beseda Ballu, který každoročně navštíví řada osobností česko-americké komunity v New Yorku. "Hostům představí svůj swingový repertoár (A Foggy Day, Teach Me Tonight, Boo-boo blues) a zlaté hity (Kočka není pes, Malé kotě, Oliver Twist)," uvedl manažer. Jediným hostem koncertu bude zpěvaččin žák Pavel Vítek, který zazpívá se čtyřčlenným jazzovým kvartetem skladby Mackie Masser, New York, New York, Only You nebo Kdyby sis oči vyplakala z filmu Starci na chmelu. Oba interpreti vystoupí také společně a připomenou duety Láska nebeská a Tam za vodou v rákosí.

Na brněnském Špilberku vystavují krajinomalby z liberecké sbírky

České krajinomalbě bude od čtvrtka po dva měsíce patřit západní křídlo brněnského hradu Špilberk. Muzeum města Brna, které pevnost spravuje, nabízí milovníkům výtvarného umění kolekci obrazů ze sbírek Oblastní galerie v Liberci. Vývoj pojetí krajiny v tvorbě 19. a 20. století budou moci sledovat na dílech Antonína Chitussiho, Václava Špály, Josefa Čapka nebo Kamila Lhotáka, řekla novinářům autorka výstavy Anna Habánová.

Hokejová extraliga má za sebou nejvyrovnanější základní část

Hokejová extraliga má za sebou nejdramatičtější základní část v historii. Až do posledního kola bylo dvanáct celků ve hře o postup do bojů o titul, což v minulosti nebylo zvykem. Velkou zásluhu na tom má ale změna schématu soutěže, díky které do další fáze postupuje deset místo dřívějších osmi týmů. Tato úprava pravidel se podle všeho představitelům extraligových klubů povedla, opačným počinem bylo zrušení hrozby sestupu.

Základní část vyhrál stejně jako před rokem Liberec, který opět spoléhal na podle statistik nejlepšího brankáře soutěže Milana Hniličku. Bílí Tygři se zároveň mohou pochlubit nejvyrovnanějším kádrem. Za Libercem se v tabulce srovnaly Pardubice, České Budějovice a pražská Sparta, tedy týmy, které mají dostatečné finanční zázemí a patřily mezi favority. Přímý postup do čtvrtfinále si zajistil i Zlín a Slavia Praha. Tým kouče a generálního manažera Vladimíra Růžičky si na začátku sezony prošel velkou krizí, dlouho se pohyboval v dolních patrech tabulky, ale ve druhé polovině se zvedl. K příjemným překvapením soutěže patřily Karlovy Vary, které se od začátku pohybovaly v horní polovině extraligy a ještě v posledním kole byly ve hře o přímý postup do čtvrtfinále. Nakonec Energie skončila sedmá, přesto pro ni poprvé v historii klubu nekončí sezona po základní části a Západočeši se tak těší na play off. Až v posledním úterním 52. kole postoupili do předkola hokejisté Kladna, Znojma a Třince.

Vítěz první ligy už nemusí za postup do extraligy platit miliony

Vítěz první hokejové ligy nebude muset v případě, že bude chtít postoupit do příštího ročníku extraligy, zaplatit licenční poplatek 25 milionů korun. Představitelé Asociace profesionálních klubů ledního hokeje (APK LH) se na středeční valné hromadě v Jihlavě rozhodli, že tuto podmínku postupu zruší. Další však zůstávají v platnosti. APK LH tak vyhověla námitkám Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který jí hrozil pokutou v případě, že dostatečně nezdůvodní, proč tuto sumu požaduje, a chtěl zahájit s extraligovými kluby správní řízení. Antimonopolnímu úřadu se nelíbila ani snaha manažerů nejvyšší soutěž uzavřít. "Valná hromada rozhodla, že ze schválených podmínek tuto část vypustí. Když tedy vítěz první ligy splní další podmínky, vstoupí do příštího ročníku, který by se tak hrál s patnácti týmy," řekl ředitel soutěže Stanislav Šulc ČTK.

Patnáctičlenná soutěž se však bude hrát případně jen jeden rok. Ještě v létě by totiž mělo dojít k úpravě pravidel a bude stanoven způsob, jakým se počet klubů opět sníží na současných čtrnáct. "Zvolíme takovou formu soutěže, aby extraliga zůstala otevřená, bylo možné do ní postoupit, ale po jejím skončení bylo celků opět čtrnáct," uvedl Šulc. Přesnou formu, jak toho bude docíleno, ale nechtěl specifikovat.

Čeští stolní tenisté vykročí za obhajobou bronzu proti Řecku

Čeští stolní tenisté se v osmifinále evropského šampionátu družstev v Bělehradě utkají s Řeckem. Svěřenci Tomáše Demka budou od 25. března do 1. dubna obhajovat bronzové medaile. Středeční los jim přál, protože s Řeckem mají aktivní bilanci. Ženská reprezentace bude o postup do čtvrtfinále bojovat s výběrem Nizozemska. Pokud budou české týmy ve svých úvodních zápasech úspěšné, narazí muži ve čtvrtfinále v boji o medaili na vítěze utkání Nizozemsko - Chorvatsko a ženy změří síly s úspěšnějším družstvem z duelu Rusko - Polsko.

Štěpánek vyhrál duel českých tenistů na turnaji v Rotterdamu

Radek Štěpánek v prvním kole turnaje v Rotterdamu potvrdil roli favorita a v duelu dvou českých tenistů si poradil s Janem Hernychem. Osmý nasazený v Nizozemsku obhajuje titul a svého krajana, který do hlavní soutěže postoupil z kvalifikace, ve středu porazil 6:2 a 7:5.

Tenistka Zakopalová postoupila v Bogotě do čtvrtfinále

Česká tenistka Klára Zakopalová se stala první čtvrtfinalistkou turnaje v Bogotě. Na antuce v Kolumbii sedmá nasazená hráčka porazila v druhém kole francouzskou soupeřku Pauline Parmentierovou po setech 6:2 a 6:3.

Biatlonista Vítek dojel v úvodním závodě mistrovství Evropy sedmý

Sedmé místo ve středu obsadil český biatlonista Zdeněk Vítek v zahajovacím vytrvalostním závodě na 20 kilometrů na evropském šampionátu v bulharském Bansku. Ze zlata se radoval zkušený Nor Egil Gjelland před svým krajanem Hansem Martinem Gjedremem. Třetí dojel Alexej Korobejnikov z Ukrajiny.

Počasí

Ve čtvrtek meteorologové očekávají zpočátku zataženo až oblačno, na severu a severovýchodě místy přeháňky, jinde srážky jen ojediněle, na horách může sněžit. Od západu bude postupně oblačno až polojasno a srážky mají ustávat. Teploty vystoupí na 6 až 10 stupňů, na horách bude kolem 1 stupně Celsia.

21-02-2007