Zprávy

Česko vyšle do Afghánistánu vojenskou polní nemocnici

Vyslání české vojenské polní nemocnice do Afghánistánu již nic nebrání. Po středečním rozhodnutí Senátu ve čtvrtek misi podpořila i Poslanecká sněmovna. Čeští vojenští lékaři by do Afghánistánu měli odjet v březnu. Mise by se mělo zúčastnit asi 70 vojáků a měla by trvat jeden rok. Šestá polní nemocnice se zapojí do mírové mise ISAF pod hlavičkou NATO. Působit bude u letiště v hlavním městě Kábulu.

Původně se s vysláním nemocnice nepočítalo. Spojenci z NATO o ni ale požádali loni v listopadu a vláda se jim rozhodla vyhovět. Vyslání nemocnice ve sněmovně podpořila drtivá většina koaličních poslanců, ale i opozičních sociálních demokratů. Proti hlasovali téměř všichni komunisté.

Česká nemocnice byla v Afghánistánu již v roce 2002. O rok později byli čeští vojenští lékaři v Iráku. Náklady na činnost nemocnice mají činit 150 milionů korun. Téměř polovinu potřebné částky podle ministra zahraničí Alexandra Vondry uhradí NATO.

Ministr vnitra na zaměří na odposlechy

Ministr vnitra Ivan Langer (ODS) slíbil prezidentu Václavu Klausovi, že se zasadí o zlepšení situace kolem odposlechů. Jako první krok nařídil Langer policejnímu prezidentovi Vladislavu Husákovi, aby do konce letošního čtvrtletí zpracoval komplexní analýzu odposlechů včetně zhodnocení jejich efektivity za rok 2006. Zprávu by měl Husák předkládat pravidelně každý rok. Klaus se podle ministra o problematiku odposlechů velmi zajímá a znepokojuje ho jejich rostoucí počet. Podle Langera se zájem hlavy státu o tuto problematiku projevil i na klesajícím počtu nasazených odposlechů. Zatímco v roce 2004 jich prý bylo 10.000, o rok později 7300. V roce 2005 tak počet odposlechů poprvé klesl. Podle policie za prvních šest měsíců loňského roku odposlouchávala policie 4130 telefonních čísel.

Podle Langra se s prezidentem dohodli, že policisté, státní zástupci a soudci by měli k otázce odposlechů přistupovat mnohem odpovědněji. "Měli by pečlivě zvažovat tento zásah do soukromí občanů," uvedl ministr. S prezidentem se také shodl na nutnosti zákonné úpravy odposlechů, které provádějí například soukromé bezpečnostní agentury. Do konce roku by měla být připravena právní norma, která tyto druhy odposlechů postaví mimo zákon.

Policie má na obvinění Čunka čas ještě víc než tři měsíce

Trestní kauza vicepremiéra a předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, podezřelého z korupce, podle zdrojů ČTK není bezprostředně ohrožena promlčením. Doba, po kterou požíval jako senátor imunity, se do promlčecí lhůty nezapočítává. Protikorupční služba tak zřejmě má na obvinění Čunka čas ještě víc než tři měsíce, promlčení by patrně nastalo až někdy kolem 20. května.

Na údajnou korupční kauzu Čunka se vztahuje pětiletá promlčecí lhůta, která by jinak vypršela 11. února. Policie Čunka podezírá z toho, že právě před pěti lety dostal jako vsetínský starosta zhruba půlmilionový úplatek od realitní společnosti H&B Real.

ČSSD Čunka kritizuje, Topolánek mu dává šanci

Sociální demokraté ve čtvrtek znovu vyzvali vicepremiéra a ministra pro místní rozvoj Jiřího Čunka (KDU-ČSL), aby kvůli trestnímu stíhání pro podezření z korupce opustil vládu. ČSSD kritizovala šéfa lidovců i za to, že Senát sám nepožádal o vydání ani pro zbavení své imunity nehlasoval. Vadí jim rovněž, že premiér Mirek Topolánek (ODS) nechává Čunka ve svém kabinetu. Předseda ČSSD Jiří Paroubek novinářům řekl, že v západní Evropě je zvykem, že v případě pouhých pochybností, tím spíše trestního stíhání opouští vysoký ústavní činitel funkce. Zdůraznil, že v takových případech platí presumpce viny a kdyby byl premiérem on, Čunek by už členem vlády dávno nebyl.

Opozice, která volá po rezignaci Jiřího Čunka na vládní funkce, by mu podle premiéra Mirka Topolánka měla dát šanci se očistit. Podle něho je kauza zpolitizovaná. "Dávám Jiřímu Čunkovi šanci, a chci, abyste mu ji dali i vy, protože ten případ je podivný, nese znaky určitého ovlivňování," uvedl premiér v reakci na poslaneckou interpelaci svého předchůdce Jiřího Paroubka. "Pokud by to, co je mu dáváno za vinu, spáchal v průběhu svého mandátu ve vládě, tak bych byl naprosto nekompromisní, a nebyl by v té vládě ani minutu, protože bych samozřejmě chtěl vládu očistit," řekl o Čunkovi ministerský předseda.

Nezaměstnanost v lednu stoupla na 7,9 procenta

Míra nezaměstnanosti v lednu stoupla na 7,9 procenta ze 7,7 procenta na konci loňského roku. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Ekonomové tento vývoj očekávali, důvodem vyššího počtu nezaměstnaných jsou podle nich sezónní faktory, tedy nástup zimy a ukončování pracovních smluv na dobu určitou na konci roku. Zároveň ovšem jde kvůli mírnější zimě o nejnižší lednovou nezaměstnanost za posledních osm let. Během roku ekonomové vyšší nezaměstnanost již nečekají.

"Zvýšení nezaměstnanosti v lednu padá plně na vrub sezónním pohybům. Ty ale letos oslabil mírný průběh zimy, který umožnil pokračování venkovních prací ve stavebnictví," uvedl David Marek z Patria Finance. Podle analytika Next Finance Vladimíra Pikory jsou nová data zajímavá i v meziročním srovnání. "Oproti loňskému lednu je míra nezaměstnanosti o 1,3 procentního bodu nižší. Takto výrazný meziroční pokles naše ekonomika ještě nezažila," uvedl. Za poklesem míry nezaměstnanosti stojí podle něj rychlý růst ekonomiky, příznivé demografické vlivy a jednorázově také nezvykle teplé počasí v lednu, které neutlumilo stavební výrobu. Vzhledem k síle hospodářského růstu má podle Pikory ekonomika ještě prostor pro vznik dalších volných pracovních míst.

Odborový svaz vyjednal stavebníkům růst mezd o 3,5 procenta

Pracovníkům ve stavebnictví, kteří jsou sdruženi v Odborovém svazu Stavba ČR, vzrostou letos mzdy o 3,5 procenta. Je to však nejnižší dojednaný růst mezd od roku 1991. Vyplývá to z druhého dodatku ke kolektivní smlouvě na roky 2005-2007, kterou uzavřel Odborový svaz Stavba ČR a Svaz podnikatelů ve stavebnictví ČR. Týká se 2200 firem a 250.000 zaměstnanců ve stavebnictví. Průměrné loňské mzdy pracovníků ve stavební výrobě v členských podnicích svazu dosáhly 18.894 korun.

Průzkum: ODS stále nejsilnější, ovšem volilo by ji méně lidí

Pozici nejsilnější strany si podle lednového průzkumu udržuje vládní ODS, ovšem v porovnání s prosincem by ji volilo o 4,4 procenta lidí méně, tedy 36 procent. To je zhruba stejně jako při loňských červnových volbách, sdělila ČTK společnost Median. ČSSD by dalo hlas 28,8 procenta voličů, což je lehký nárůst o 0,6 procenta. Podle Medianu by posílili třetí komunisté, které by nyní volilo 13,9 procenta. Průzkum uvedl, že je to o 2,5 procenta více než v prosinci a o jedno procento víc než ve volbách. Mírně si naopak ve srovnání s koncem roku pohoršili zelení, které by volilo 6,6 procenta, a lidovci se současným teoretickým ziskem šesti procent.

Pozice ODS v tomto průzkumu odpovídá poslednímu šetření, které provedlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Podle něj by ODS zvítězila s 37 procenty. Sociálním demokratům přiřknulo CVVM 24,5 procenta, následovali by komunisté s 16 procenty a zelení s 11,5 procenta.

Generální ředitel Lesů ČR rezignoval

Na funkci generálního ředitele státního podniku Lesy České republiky (LČR) ve čtvrtek rezignoval František Koníček, který řídil podnik od loňského června. Jeho hlavním úkolem v čele podniku mělo být vyřešení problému výběrových řízení. Ministr zemědělství Petr Gandalovič od pátku řízením Lesů pověří dosavadního ředitele krajského inspektorátu LČR Karlovy Vary Jiřího Holického. Na pozici generálního ředitele podniku bude v následujících dnech vypsáno veřejné výběrové řízení.

Koníček podle svých slov důvody rezignace sdělil ministrovi a odmítl je dále komentovat. "Rozhodnutí generálního ředitele Koníčka akceptuji a vnímám jej jako logické vyústění rozdílných názorů na budoucí strategii rozvoje státního podniku Lesy ČR. Ty se týkají oblasti strategie řízení, obchodu se dřevem, způsobu zapojení regionálních zpracovatelů a přípravy střednědobých výběrových řízení na lesnické práce," uvedl Gandalovič.

Lesy ČR zatím nemohou podepsat smlouvy s vítězi tendrů

Státní podnik Lesy České republiky (LČR) zatím nemůže uzavřít smlouvy s vítězi loňských tendrů na lesnické práce za několik miliard. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) vydal předběžné opatření a tendry zmrazil do doby, než rozhodne o jejich zákonnosti. Podnik nedávno kvůli větrné kalamitě přidělil na části ploch zakázky na vytěžení popadaných stromů ve zkráceném režimu, těch se verdikt netýká. "Úřad získal pochybnosti, zda zadavatel postupoval při zadávání veřejné zakázky v souladu se zákonem," uvedl předseda ÚOHS Martin Pecina. Přípravu tendrů přitom Lesy s ÚOHS konzultovaly. Firma podle mluvčího Tomáše Vyšohlída trvá na tom, že všechny kroky, které ohledně tendrů učinila, byly v souladu se zákonem. Tendry vypsal státní podnik loni v říjnu. Reagoval tak na rozhodnutí ÚOHS, že musí jako veřejný zadavatel postupovat podle zákona o veřejných zakázkách. Lesy proto vypověděly dosavadní smlouvy.

ÚOHS svým rozhodnutím vyhověl části lesnických firem okolo Sdružení podnikatelů v lesním hospodářství. Podniky v lesích pracovaly právě na základě zrušených smluv a nyní se domáhají zrušení nových tendrů. Sdružení je označuje za netransparentní a protizákonné.

Nová léková vyhláška podle ministra nezatíží lidi vysokými doplatky

Pacienti doplatí podle nové lékové vyhlášky ročně za léky v průměru o 150 korun více. Nyní občané dávají na léky v průměru 700 korun ročně, z toho důchodci 1200 korun. Vyhláška začne platit od 1. dubna a podle ministra zdravotnictví Tomáše Julínka (ODS) rozšíří léčebné možnosti o drahé moderní přípravky. Doplatky se podle Julínka jako dosud nesoustředí na úzkou skupinu vážně nemocných a chroniků. Tím, že budou lidé platit i za levnější přípravky užívané běžně většinou obyvatel, rozprostře se spravedlivě spoluúčast a vážně nemocným doplatky klesnou, řekl novinářům ministr.

Vyšetřování vražd v Havlíčkově Brodě zřejmě skončí na podzim

Východočeští policisté by mohli s vyšetřováním série vražd v havlíčkobrodské nemocnici, ze kterých je obviněný její bývalý zaměstnanec Petr Zelenka, skončit v září či v říjnu. "Tento případ je složitostí dokazování naprosto výjimečný, průběh vyšetřování s ohledem na obtížnost vyšetřování není možné urychlit," řekl ředitel východočeské policejní správy Petr Přibyl. Kriminalisté podle ředitele služby kriminální policie a vyšetřování východočeské policie Jiřího Karáska například prověřují, jaký byl Zelenkův motiv, opakovaně ho také v případu vyslýchají. "U obviněného dochází postupně ke změnám výpovědi, takže k motivu je obtížné se vyjádřit," řekl Karásek, který tvrdí, že motiv by mohli pomoci odhalit soudní znalci. Policie také prověřuje některá další úmrtí v havlíčkobrodské nemocnici, zatím však vyšetřování neskončilo.

Bývalý zaměstnanec havlíčkobrodské nemocnice Petr Zelenka, kterého policie obvinila ze série vražd a pokusů o vraždu, údajně zabíjel tím, že pacientům ARO podával lék na ředění krve a lidé vykrváceli. Policisté Zelenku obvinili z osmi vražd a devíti pokusů o vraždu. Zelenkovi v případě prokázání viny hrozí doživotní trest.

Ve čtvrtek byl Zelenka z věznice v Hradci Králové převezen na psychiatrické oddělení vězeňské nemocnice v Brně-Bohunicích. Podle její mluvčí Soni Haluzové cílem hospitalizace je "stabilizace psychického stavu" zadrženého.

Na Slovensku našli baktérii listerie v českém sýru

Slovenští hygienici našli v sýru Niva Pilos zdraví nebezpečnou bakterii listerie. Sýr byl vyroben v Česku, kde listerióza loni usmrtila více než desítku lidí. "Zatím nemáme informaci o tom, že by listerii našli v sýru Niva i kontroloři v Česku," řekl ČTK Martin Chudý ze Státní veterinární a potravinové správy.

Podle nedávného vyjádření hlavního hygienika Michaela Víta měl výskyt listeriózy v Česku na svědomí jeden zdroj, který už dnes je mimo provoz a v příštích měsících Vít očekává pokles počtu onemocnění.

Sněmovna schválila přísnější regulaci bank

Banky a další finanční instituce se pravděpodobně od poloviny letošního roku dočkají zpřísnění pravidel fungování. Ve čtvrtek Sněmovna přijala příslušnou novelu zákona. Předloha počítá s tím, že zpřísnění by se mělo týkat zejména řízení rizik, tedy kapitálové přiměřenosti a kontrolních pravidel. Novelu musí ještě projednat Senát a podepsat prezident republiky.

Nová pravidla například mění způsob měření rizik bankami a finančními institucemi. Dále se změní způsob, kterým finanční společnosti umisťují kapitál pro neočekávané škody. Změnou projdou také informace bank a finančních institucí, přičemž se zvětší požadavek na odbornost a aktuálnost informací. Rozšíří se i rozsah informací, které budou instituce požadovat od zákazníka žádajícího o úvěr. Banky tak budou moci například rozlišovat mezi méně a více rizikovými podnikovými klienty a méně rizikovým nabídnout lepší podmínky pro financování.

Sněmovna bude mít vyšetřovací komisi k tendru na mýtné

Poslanecká sněmovna bude mít vyšetřovací komisi, která bude zkoumat okolnosti výběru dodavatele na vybudování systému elektronického mýtného. Zřízení komise prosadili komunisté. Výsledky šetření by komise měla předložit do 30. června letošního roku. Předseda vlády Mirek Topolánek k návrhu na zřízení komise uvedl, že všechny potřebné podklady má již policie a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Podle něj proto není efektivní zřizovat a stejnou prací zatěžovat sněmovní komisi.

Podle mediálního zástupce Kapsche Davida Šimoníka patří výběrové řízení na mýtný systém v ČR k nejprověřenějším na světě. "Dvakrát je šetřil ÚOHS, krajský soud a dokonce Evropská komise a nikdo neshledal žádná pochybení," řekl ČTK Šimoník. Stejný závěr očekává firma i od parlamentní komise.

Poslanci odmítli rozšířit výčet důvodů pro odvolání šéfů škol

Výčet důvodů, pro které může zřizovatel odvolat ředitele školy, se rozšiřovat nebude. Rozhodla o tom sněmovna, která hned v prvním čtení zamítla takový návrh poslanců ODS. Pro zamítnutí byli sociální demokraté a komunisté, ale i čtyři poslanci vládní KDU-ČSL. Někteří kritici novely míní, že z ředitelů škol by se stali "rukojmí" zřizovatelů, například obcí a krajů. "Tento návrh je veskrze politický, protože uvědomme si, kdo dneska ovládá radnice, kdo ovládá kraje a jistě tato strana má kádrovou rezervu připravenou k tomu, aby vystřídala velmi kvalitní ředitele třeba z jiných politických stran," uvedla na adresu předlohy sociální demokratka Vlasta Bohdalová.

Autoři novely z ODS tyto obavy odmítají. "Zřizovatel nemá v současné době například možnost odvolat ředitele na základě posouzení kvality řízení školy, vzdělávacího klimatu školy, úrovně pracovněprávních vztahů ve škole, odpovídající míry spolupráce s rodičovskou veřejností," zdůvodnili svůj návrh v důvodové zprávě. Na druhou stranu ale navrhovali vypustit ze zákona ustanovení, které umožňuje odvolat ředitele poté, co dosáhl 65 let.

Dosavadní senátorka Seitlová bude zástupkyní ombudsmana

Zástupkyní ombudsmana se na příštích šest let stane Jitka Seitlová. Ve druhém kole tajné volby získala 100 hlasů ze 168. Její protikandidát, šéf Rady vlády pro lidská práva Jan Litomiský, obdržel od poslanců 47 hlasů. Sněmovně to ve čtvrtek oznámila místopředsedkyně volební komise Vlasta Bohdalová.

Funkce v úřadu veřejného ochránce práv se Seitlová ujme složením slibu do rukou předsedy sněmovny. Stát se tak má v nadcházejících deseti dnech. Již v prosinci rozhodla dolní komora o tom, že veřejným ochráncem práv bude i dalších šest let Otakar Motejl. Úkolem úřadu ombudsmana je bezplatně hájit občany před byrokracií a bránit jejich práva.

Rozsah reklamy v ČT se nyní zvyšovat nebude

Rozsah reklamy v České televizi (ČT) se teď zvyšovat nebude. Návrh jejího navýšení z půl procenta na jedno procento vysílacího času dolní komora neschválila. Ve čtvrtek hlasovali pro návrh jen sociální demokraté, ostatní byli buď proti nebo se zdrželi. Objem reklamy chtěl zvýšit sociální demokrat Petr Rafaj. Navrhoval také, aby ČT použila 30 procent čistých výnosů z reklamy za rok 2008 na podporu digitalizace, 30 procent na správu a digitalizaci svého archivu a 30 procent na podporu českých filmů, do fondu kinematografie.

Procento reklamy měla veřejnoprávní televize do konce loňského roku. Od letošního ledna klesl objem na půl procenta. Současně se ale od ledna zvýšil koncesionářský poplatek na 120 korun. V roce 2008 má reklama z ČT zmizet až na výjimky úplně a poplatek by měl vzrůst na 135 korun. Průběžné snižování reklamy v ČT a navyšování poplatků schválil parlament v roce 2005. Reklamu tehdy zákonodárci omezili i kvůli tomu, aby se na jejím vysílání mohly více podílet také nové digitální televize. Jejich rozjezd se ale nyní opožďuje. Právě omezení reklamy v ČT bylo již v roce 2005 jedním z nejspornějších bodů. Odpůrci tohoto kroku tvrdili, že sumu uvolněnou útlumem reklamy v ČT převezmou Nova a Prima, což zdeformuje trh a zdraží reklamu. Na omezení trhu upozorňuje také předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina. "Trh potřebuje minimálně tři hráče. To se pozitivně projevilo třeba při vstupu třetího mobilního operátora do Česka," uvedl již dříve Pecina.

Prezident podepsal zákony o centrech pro oběti násilí

Intervenční centra, která od ledna pomáhají obětem domácího násilí, budou mít nyní přesně stanovenou podobu. Upravují ji novely zákonů o sociálních službách a na ochranu před domácím násilím, které ve čtvrtek podepsal prezident Václav Klaus.

Od ledna smí policie vykázat na deset dní z domova lidi, kteří ubližují svým blízkým. Chrání tak oběti domácího násilí před dalšími případnými útoky. Do 48 hodin po vykázání jim musí nabídnout právní, psychologickou či jinou pomoc pracovníci nových intervenčních center. Tato střediska fungují ve všech krajích. Jejich role a podoba nebyla ale dosud jasně upravena.

Novela zákona o sociálních službách má předejít také tomu, aby dětské domovy kvůli nedostatku míst odmítaly přijmout děti s nařízenou ústavní výchovou. Další úprava se týká odborných požadavků na pracovníky v sociálních službách.

KSČM chce ztrátu mandátu za opuštění strany

Komunistická strana chce, aby zákonodárci za opuštění strany, za kterou byli zvolení, a za přestup mezi kluby ztráceli mandát. Navrhují to v předloze ústavního zákona o ztrátě mandátu poslance nebo senátora. Řekl to Stanislav Grospič, jeden z deseti komunistických poslanců, kteří návrh podepsali. O ztrátě mandátu by podle Grospiče na návrh politické strany rozhodoval Nejvyšší správní soud. Proti jeho rozhodnutí by bylo možné se dovolat k Ústavnímu soudu, dodal. Přestupování poslanců mezi kluby je praxe, která se podle Grospiče objevila v polovině 90. let. Poslanci by ale měli být věrni volebnímu programu strany, na jejíž kandidátce získali mandát.

Ministr Gandalovič bude jednat o přeměně cukrovarů na lihovary

Ministr zemědělství Petr Gandalovič se příští týden setká se zástupci společnosti Eastern Sugar, která chce v Česku uzavřít tři cukrovary. Bude se snažit vyjednat možnost jejich přeměny na lihovary vyrábějící bioetanol. ČTK to řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Společnost Eastern Sugar plánuje do budoucna uzavřít závody na výrobu cukru v Němčicích na Hané, Kojetíně a Hrochově Týnci. Firma v Česku zaměstnává asi 400 lidí a drží kvótu na výrobu zhruba 102.000 tun cukru. Pokud by domácí závody zavřela a kvótu odprodala Bruselu za stanovenou kompenzaci 730 eur (20.440 Kč) za tunu, klesla by domácí produkce cukru limitovaná objemem 454.000 tun více než o pětinu.

Hrad bude turisty informovat i čínsky

Na Pražský hrad zavítaly loni dva miliony platících návštěvníků; celkový počet lidí, kteří památkovým areálem prošli, byl podle odhadu Správy Pražského hradu minimálně dvojnásobný. Správa chce vycházet turistům vstříc, mimo jiné zkvalitněním informačního systému. Popisky významných objektů a zajímavostí tam proto letos budou nově instalovány až v deseti jazycích, včetně japonštiny a čínštiny.

"Tyto dva jazyky jsou raritou z hlediska prezentace, ale pokud se týká návštěvníků, tak ne. Čínské turisty očekáváme, už přicházejí, a japonští turisté patří k velmi zajímavým klientům již delší dobu. Je tedy naší povinností poskytnout jim alespoň trochu možnost komunikace v jejich řeči," řekl ČTK ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek. Jak uvedl, obvyklé to v evropských zemích není: v turistických informacích většinou převládá angličtina.

Lidé se přišli naposledy rozloučit se spisovatelkou Hercíkovou

Několik desítek lidí se ve čtvrtek přišlo do strašnického krematoria v Praze rozloučit se spisovatelkou Ivou Hercíkovou. Dobrovolně odešla ze světa ve věku 71 let v sobotu 27. ledna. Za všechny přítomné se s autorkou mnoha bestsellerů rozloučila scénáristka a moderátorka Halina Pawlowská. "Rozuměla lidem i jejich pocitům a uměla to skvěle napsat," shrnula to, co na spisovatelce obdivovala.

Hercíková napsala 22 románů a novel, několik scénářů, televizních i rozhlasových her. Její slavnou prvotinu Pět holek na krku, přeloženou do mnoha jazyků, zfilmoval v roce 1967 režisér Evald Schorm. Poslední knihu Možná ho najdeš na ulici vydala před rokem. Zfilmovány byly i další její romány a povídky. Mezi čtenáři se prosadily především díla Hester aneb O čem ženy sní, Pavouk, který kulhal, Vášeň, Touha, Klára, holub růžový a Lékař duší a zvířat. V roce 1986 Hercíková z politických důvodů emigrovala s manželem do Spojených států. Dál psala česky a nikdy se nevzdala českého občanství. V roce 2001 se přestěhovala zpět do České republiky.

Počasí

Je oblačno, místy polojasno s ojedinělým deštěm. Noční teploty +2 až -2 stupně Celsia přes den vystoupí na 4 až 8 stupňů nad nulou.