Denní souhrn zpráv

Počet obyvatel Česka stoupl v 1. čtvrtletí na 10,653 milionu

Počet obyvatel Česka se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil zhruba o 3000 na 10,653 milionu lidí. K přírůstku opět nejvíce přispělo přistěhovalectví z ciziny. Oznámil to Český statistický úřad (ČSÚ). Do Česka se přistěhovalo přes 16.700 lidí, což je nejvyšší čtvrtletní údaj za posledních více než deset let. Nejvíc znovu přibylo v ČR lidí přistěhovalých z Ukrajiny a Slovenska. Počet narozených dětí byl naopak nejnižší za čtyři roky. Nejvíc znovu přibylo v ČR lidí přistěhovalých z Ukrajiny a Slovenska.

Mírně, o několik desítek, se oproti loňsku zvýšil v prvním čtvrtletí počet sňatků. Manželství bylo letos v prvním čtvrtletí uzavřeno skoro 3800. Snížil se rovněž počet dětí narozených mimo manželství. Neprovdané ženy porodily asi 12.800 dětí, což bylo meziročně o osm stovek méně. Podíl dětí narozených mimo manželství činil 48,4 procenta.

Počet obyvatel Prahy se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšil o 550 na bezmála 1,31 milionu. Většina se do metropole přistěhovala. Narodilo se o 236 lidí víc, než zemřelo. Do hlavního města se od ledna do konce března přistěhovalo 10.172 lidí, z toho přes 5200 z ostatních regionů Česka a téměř 5000 ze zahraničí. Naopak z Prahy se za první čtvrtletí vystěhovalo 9858 osob, z nichž 6060 zamířilo do jiných částí republiky, ostatní za hranice.

Česko stále patří k nejmírumilovnějším zemím, je desáté na světě

Česko nadále patří k nejmírumilovnějším zemím světa, ačkoli si proti loňsku mírně pohoršilo. Vyplývá to ze Světového mírového indexu (GPI), v němž ČR zaujímá desáté místo ze 163 hodnocených zemí, zatímco loni byla sedmá. Celosvětově se index vydávaný britským Institutem pro hospodářství a mír (IEP) mírně zlepšil. Nejmírumilovnější zemí světa zůstává Island, na opačném konci žebříčku Sýrii vystřídal Afghánistán. Česko vyšlo velmi dobře například v míře násilných zločinů, vztahů se sousedními zeměmi či nátlaku politiků na obyvatele. K mírumilovnosti země přispívá rovněž relativní obtížnost dostupnosti zbraní, míra jejich dovozu či malý dopad terorismu. Českou pozici naopak zhoršuje poměrně vysoká míra zapojení do zahraničních konfliktů, poměr počtu vězňů na obyvatele či hodnocení bezpečnostních složek a policie.

Vedle Islandu zaujímají nejvyšší příčky Nový Zéland, Rakousko, Portugalsko a Dánsko. Jen o málo lepší situace než v Afghánistánu a Sýrii je v Jižním Súdánu, Jemenu a Iráku. Nejmírumilovnější oblastí zůstává Evropa, která si tuto pozici udržuje od začátku vydávání indexu v roce 2008. Většina evropských zemí s výjimkou některých balkánských států, šedesáté Francie a stopadesáté Ukrajiny se vešla do prvních 40 pozic žebříčku. Index míru je výsledkem hodnocení ve 23 kategoriích, jako jsou například míra kriminality, snadnost přístupu ke zbraním, velikost armády a její výzbroj, příspěvky na mírové mise OSN, vztahy se sousedními zeměmi, mírumilovnost demonstrací, míra nátlaku politického systému na občany či účast na zahraničních konfliktech.

Podezření kolem Babiše oslabují českou pozici v EU, uvedl Senát

Podezření ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO) oslabují podle senátorů českou pozici na jednáních Evropské rady, zejména o příštím víceletém unijním rozpočtu. Senát nad tím v usnesení vyjádřil po debatě o programu červnového zasedání špiček členských zemí v Bruselu znepokojení. Babiš se z jednání horní komory omluvil, na sociálních sítích zveřejňoval fotografie z návštěvy Baťova kanálu. Senát pravděpodobně nemá, co na práci, řekl později Babiš novinářům ke kritice ze strany senátorů.

S návrhem usnesení přišel evropský výbor, podle svého předsedy Václava Hampla (KDU-ČSL) nebyl v této věci jednotný. Od některých členů podle něho zaznívalo, že Senát by neměl vyjadřovat právní soud, jiní členové ale poukazovali na to, že jde o politický problém a Senát by se měl k situaci vyjádřit. Na plénu pro návrh hlasovalo 53 ze 72 přítomných senátorů, sedm jich bylo proti.

Podle Mikuláše Beka z klubu STAN měl být návrh usnesení ostřejší. "Formulace je korektní, nesnaží se dělat soudce, jen konstatuje fakt," podotkl. Proti návrhu vystupoval Jiří Čunek (KDU-ČSL), podle kterého by se domácí problémy měly řešit doma. Návrh označil za sebemrskačství, diskutuje se podle něho ve skutečnosti o domácím politickém poli.

Babiš poděkoval Severní Makedonii za zastavení ilegální migrace

Premiér Andrej Babiš (ANO) poděkoval Severní Makedonii za to, že podle něj fakticky zastavila ilegální migraci. Chce pokračovat v materiální i personální podpoře země. Předseda vlády to řekl na společném brífinku se severomakedonským ministrem vnitra Oliverem Spasovským při návštěvě přijímacího centra pro migranty v Gevgeliji na hranici s Řeckem. Pohraniční agentura Frontex má podle Babiše skvělé výsledky v monitoringu, návratové politice, její role by se ale měla posilovat spíše mimo Evropskou unii.

Spasovski uvedl, že Česko Severní Makedonii v době nejtěžší migrační krize, která vrcholila v letech 2015-16, pomohlo nejvíce. "Už 26. kontingent českých policistů společně s makedonskými policisty chrání makedonsko-řeckou hranici. Chtěl bych vyzdvihnout profesionalitu českých policistů, jejich ochotu sdílet své zkušenosti a pomoci v posílení kapacit naší policie," poznamenal. Od února 2016, kdy Česká republika s vysíláním svých policistů na pomoc makedonským kolegům začala, se tu vystřídalo 1014 českých policistů, uvedl úřad vlády.

Projekt e-neschopenky asi bude plně zaveden až od příštího roku

Projekt elektronické neschopenky pravděpodobně bude plně zaveden až od příštího roku. Senát to schválil navzdory žádosti Hospodářské komory, aby půlroční odklad zamítl. Podle původních plánů měli lékaři hlásit pracovní neschopnost zaměstnanců výhradně elektronicky už od poloviny letošního roku, a to společně se zrušením karenční doby. Zaměstnanci tak budou dostávat náhradu mzdy i v prvních třech dnech nemoci už od letošního července. Odklad e-neschopenky podpořilo 50 ze 71 přítomných senátorů, přičemž občanští demokraté se hlasování většinou zdrželi. Návrh nyní dostane k posouzení prezident Miloš Zeman. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) uvedla, že udělá vše pro to, aby byla e-neschopenka k 1. lednu 2020 plně funkční. Upozornila také na to, že papírové neschopenky budou existovat i po zavedení těch elektronických jako záloha pro případ výpadku elektronického systému.

Babiš: Lidé protestují na základě vylhaných věcí

Premiér Andrej Babiš (ANO) prohlásil, že lidé demonstrují proti němu a proti ministryni spravedlnosti Marii Benešové (za ANO) na základě vylhaných věcí. Babiš to řekl ČTK při návštěvě Zlínského kraje. Premiér byl v úterý, kdy proti němu opět demonstrovaly na různých místech v zemi tisíce lidí, pracovně v Severní Makedonii. Demonstrace se po republice i v Praze konají od konce dubna. Jejich účastníci chtějí odstoupení Benešové, jejíž jmenování ministryní spravedlnosti vidí jako ohrožení nezávislé justice, která vyšetřuje takzvanou kauzu Čapí hnízdo - údajný dotační podvod týkající se premiéra. Podle Babiše není pravda, že byl její předchůdce v ministerském křesle Jan Kněžínek (za ANO) odvolán. "Byl tam jen dočasně. Nemá to žádnou spojitost s objednaným stíháním na Čapí hnízdo. Nikdo nechce nikoho odvolávat, to jsou všechno nesmysly. Bohužel ti lidé tomu asi věří, a proto protestují. Je mi to líto, těžko s tím můžu něco udělat," uvedl Babiš. Bývalý ministr spravedlnosti Kněžínek nečekaně oznámil svůj odchod v dubnu, část opozice jej tehdy pokládala za vynucený.

Bahna letos nabídnou ukázky bojů, techniku i tankový balet

Tankový balet, historické ukázky z období druhé světové války i předvedení schopností české armády čeká letos na návštěvníky tradičního Dne pozemního vojska Bahna 2019. Už 30. ročník se bude letos konat 22. června u Strašic na Rokycansku v bývalém brdském vojenském prostoru. Lidé se mohou podle organizátorů těšit i na překvapení v podobě vzácné historické techniky. Akce každoročně na tankodrom Zadní Bahna u Strašic přiláká kolem 50.000 návštěvníků.

Návštěvníci se mohou podle podle ředitele Muzea na demarkační linii Františka Kocha těšit i na řadu překvapení. Jedním z nich bude tankový balet na symfonickou báseň Má vlast od Bedřicha Smetany. Organizátoři slibují i několik překvapení, která se týkají historické vojenské techniky z období druhé světové války. Právě největšího světového válečného konfliktu se budou týkat i historické vojenské ukázky. První předvede přepadení radiostanice v Gliwicích, kterým začala druhá světová válka. Druhá se bude týkat konce války, za použití 14 tanků a další techniky bude rekonstruovat události z dukelské operace.

Transformace kojeneckých ústavů má začít v r. 2023

Takzvané kojenecké ústavy a péče o nejmenší ohrožené děti by se měly v Česku začít měnit od roku 2023. Do té doby budou ministerstva práce a zdravotnictví připravovat analýzy situace a transformační plány. Dohodli se na tom ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD) a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (ANO). Zástupci organizací na pomoc dětem a rodinám pomalý postup kritizují. Poukazují na to, že se problematika řeší dvě desetiletí, analýzy existují a další tisíce dětí budou první roky života trávit v ústavu. Dětské domovy a centra pro děti do tří let spadají pod ministerstvo zdravotnictví. V roce 2017 jich podle statistik v Česku fungovalo 27. Postupně jich ubývá, klesá i počet přijatých dětí. V roce 2010 a 2011 jich byly více než 2000, předloni 1409. Zhruba dvě pětiny z nich se do ústavu dostaly jen ze sociálních důvodů. Sociální problematiku a pomoc rodinám má na starosti resort práce.

Česko sklízí dlouhodobě kritiku domácích i zahraničních institucí za velký počet dětí v ústavech. Podle asociace Dítě a rodina je ČR v Evropě jednou z posledních zemí, kde je možné děti do tří let do zařízení dávat. Experti poukazují na to, že pobyt v ústavu nepříznivě ovlivňuje vývoj a život dětí. Prokázaly to už před půl stoletím i české výzkumy. Odborníci upozorňují dlouhodobě na to, že český systém péče o ohrožené děti je zastaralý a není příliš efektivní. Podotýkají, že většina financí teče do ústavů a jejich budov, ne do podpory rodin. Organizace Lumos z údajů ministerstva financí a ústavů spočítala, že před třemi lety pobyt v kojeneckém ústavu ročně vyšel na 778.000 korun. Stál tak zhruba třicetkrát víc než podpůrné služby pro rodinu ohroženého dítěte. Na ně se vydalo 26.000 korun.

Sochař Váňa zakotvil v Praze s díly k obnově mariánského sloupu

Sochař Petr Váňa a další kameníci přivezli do Prahy na lodi díly pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí. Kromě zhruba 250 kusů kamenů přivezli také odlitek sochy Panny Marie a korintskou hlavici sloupu, kterou dokončují. Na Vltavě plánují zůstat měsíc, než celý sloup instalují na Staroměstské náměstí. Váňa ale stále nemá od Prahy 1 povolen zábor. Přes platné stavební povolení by tak neměl stavbu zahájit. V sobotu pořádá Společnost pro obnovu mariánského sloupu na Staroměstském náměstí veřejné setkání. Na místě chce Váňa lidem projekt představit.

Společnost pro obnovu mariánského sloupu považuje vztyčení sloupu v 17. století za symbol a vzpomínku na obránce Prahy za třicetileté války a významné umělecké dílo, od kterého se odvíjelo barokní sochařství v Čechách. Naopak podle odpůrců jde o symbol habsburské nadvlády a netolerantní rekatolizace země. Obě skupiny se chodí pravidelně přít a předkládat své petice na pražské zastupitelstvo.

Národní muzeum získalo licenci na archeologický výzkum v Sýrii

Národní muzeum získalo licenci na archeologický výzkum v Sýrii v lokalitě Tall Al-Šama na řece Nahr al-Arab, odkud pocházejí nálezy datované do doby bronzové až železné. Smlouvu podepsal v neděli generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš a generální ředitel Památek a muzeí Syrské arabské republiky Mahmúd Hamúd. Národní muzeum současně otevřelo v syrském národním muzeu výstavu o hradech a zámcích v Česku. Prezentuje 37 hradů a zámků, jako jsou Křivoklát, Trosky nebo Hluboká nad Vltavou. Po mnoha letech jde o první zahraniční výstavu v tomto centrálním syrském muzeu.

Na jihlavské setkání hornických měst přijede asi 70 spolků

Na 23. setkání hornických měst a obcí ČR, které letos v červnu hostí Jihlava, přijede asi 600 členů 70 hornických spolků z Česka i zahraničí. Setkání bude součástí letošního Havíření, které nabídne několik velkolepých průvodů. Kráčet v něm budou kostýmované postavy typické pro jihlavský průvod i členové hornických spolků z dalších měst z Česka, Slovenska, Maďarska a Polska. První průvod projde setmělým městem v pátek 21. června, druhý o den později dopoledne.

Průvod odkazující na hornickou minulost města je na seznamu nejvýznamnějších projevů tradiční lidové kultury na Vysočině. Byl součástí oslav 1000. výročí domnělého založení Jihlavy v roce 1799. V roce 1944 procházel Jihlavou na dlouhou dobu naposledy. Konal se výjimečně na konci 50. a v 60. letech 20. století při oslavách Dne horníků. Jeho moderní etapa se začala psát v roce 1999, kdy ho obnovil spolek Jihlavský havířský průvod. Od té doby se koná pravidelně.

Počasí

Jasno až polojasno. Odpoledne a večer v Čechách od západu oblačno, místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 29 až 33 °C, na západě kolem 28 °C, v 1000 m na horách kolem 23 °C.