Denní souhrn zpráv

Velvyslanec Sečka: Firmy by měly hledat obchodní možnosti po brexitu

České firmy by se neměly soustředit pouze na okamžik brexitu, ale začít hledat i nové příležitosti k obchodu s Británií poté, co se situace po jejím odchodu z Evropské unie uklidní. V rozhovoru s ČTK to řekl český velvyslanec v Británii Libor Sečka, podle kterého mají české firmy co nabídnout zejména v oblasti moderních technologií. Česká ambasáda v Londýně se podle něj snaží moderní české technologie podporovat pořádáním tematických dnů. Vyjádřil také naději, že brexit nic nezmění na přístupu britských úřadů k českým studentům, kteří studují na tamních vysokých školách. "Ani univerzity, ani ministerstvo školství, ani britské elity nemají zájem, aby se něco vážného v otázce studentů měnilo," dodal.

Ambasáda v Londýně se nyní snaží co nejlépe informovat české občany v Británii o situaci kolem brexitu a pomůže jim i s přípravou na situaci poté, co Británie EU definitivně opustí. Bude se na tom podílet i nový generální konzulát v Manchesteru. Velvyslanec také uvedl, že v souvislosti s brexitem vzrostl zájem Britů o české občanství. Na ambasádu se podle něj obrátilo zhruba 150 lidí, kteří mají v rodině nějakou českou stopu. Velvyslanectví se jim snaží vyjít vstříc, procedura ale trvá několik měsíců, protože vyžaduje ověření řady dokumentů.

Na Thajsko udeřila bouře Pabuk, v zemi je přes 2500 Čechů

Na jižní pobřeží Thajska udeřila tropická bouře Pabuk, která přinesla prudké lijáky a vichr o rychlosti dosahující až 70 kilometrů v hodině. Provoz ve vrcholící turistické sezoně přerušila místní letiště. V Thajsku je nyní více než 2500 českých turistů, odhaduje Asociace cestovních kanceláří. "Zatím české cestovní kanceláře nemusely nikoho evakuovat, ale za pár hodin to může být jinak," řekl ČTK místopředseda asociace Jan Papež. Individuálním turistům v zemi asociace doporučuje zaregistrovat se do systému ministerstva zahraničí Drozd. České ministerstvo zahraničí vydalo pro cesty do Thajska upozornění. Doporučuje nepodceňovat situaci, dbát pokynů úřadů, v případě nouze se obrátit na nouzovou linku zastupitelského úřadu. Podle úřadu by zhoršené počasí mělo kulminovat v noci ze 4. na 5. ledna.

Počet požárů loni výrazně stoupl i kvůli suchu, zahynulo 95 lidí

Hasiči za loňský rok předběžně evidují 20.663 požárů, tedy o 3906 více než v roce 2017. Vliv na to mělo extrémní sucho, které zvýšilo počet požárů v přírodním prostředí. Oheň však loni způsobil menší přímé škody - přes 2,6 miliardy korun. Při požárech zahynulo 95 lidí, předloni jich podle aktualizovaných statistik přišlo o život 92. Na bilanční tiskové konferenci to uvedl náměstek hasičů pro integrovaný záchranný systém František Zadina. Největší škody loni způsobily únorový požár mrazíren v Mochově a říjnový požár výrobní haly v Lysé nad Labem - předběžné odhady se u obou událostí pohybují kolem 100 milionů korun. Nejdéle hasiči zdolávali lednový požár skladu recyklátu v Nové Cerekvi, zasahovali tam 11 dní.

Lékárny si mohou objednávat dříve nedostupný lék digoxin

Běžné dodávky léku na srdce digoxin, který v Česku není dostupný, budou obnoveny na konci ledna. Na dotaz ČTK to sdělilo ministerstvo zdravotnictví. Lék chybí od 10. prosince a výroba měla být podle dřívějších informací obnovena 8. února. Na 6000 balení se dovezlo ze zásob na Slovensku. Lékárny si je už mohou objednat, dostanou je během několika dní. Digoxin se používá při léčbě pacientů se srdečním selháním a s poruchami srdečního rytmu ke zpomalení tepové frekvence. V Česku jej užívá asi 350.000 pacientů.

Pošta před Vánoci přijala rekordních 14 milionů balíků

České poště loni v posledním čtvrtletí vzrostl počet přijatých balíků o 15 procent na téměř 14 milionu, což je nový rekord. O rok dříve pošta přijala 12 milionu vnitrostátních balíkových zásilek. Důvodem je zvýšený počet nákupů v internetových obchodech. ČTK to řekl mluvčí Matyáš Vitík. Češi podle odborníků nakupují v e-shopech čím dál častěji, tržby tuzemských internetových obchodů stouply loni meziročně o 17 procent na 135 miliard korun. Česká pošta loni na podzim poptávala až 5000 brigádníků a posílila i vozový park o zhruba 500 vozů. Přepravní špička byla zhruba týden před Vánoci, kdy sítí procházelo přes 400.000 balíků za den.

Začíná sčítání ptáků v krmítkách, zapojit se může každý

V Česku začíná vůbec první sčítání ptáků na krmítkách. Zapojit se může až do neděle každý, pozorovat může v krmítku na okně či balkoně, na zahradě, v parku či na jiných místech. Na webu České společnosti ornitologické najdou zájemci bližší informace a také si tam mohou stáhnout sčítací arch, který jim při sčítání pomůže. Ornitologové díky akci získají informace o tom, jací ptáci v Česku zimují. V Plzeňském, Jihočeském a Karlovarském kraji se do sčítání zapojí také ornitologové ze sousedního Bavorska v rámci společného programu Ptačí hodinka. Účastníci sčítání budou ptáky pozorovat a sčítat po dobu zvolené hodiny. Je možné účastnit se opakovaně, pozorování se ale zapisuje pro každou hodinu zvlášť. Účastníci budou moci data odesílat elektronicky nebo poštou do 15. ledna. Ornitologové díky sčítání získají informace o tom, jací ptáci se v Česku v zimě vyskytují, kteří ubývají a kteří přibývají nebo jaké prostředí nejraději využívají.

Adam Ondra bude moci na OH trénovat lezení bez lana v Brně

Jeden z nejlepších světových lezců Adam Ondra bude mít v rodném Brně k dispozici nové centrum pro přípravu na olympijské hry 2020 v Tokiu. Lezecké centrum Hangar je zaměřené čistě na bouldering, tedy lezení bez lana. To je disciplína, ve které Ondra na loňském mistrovství světa neuspěl. Lezecké centrum Hangar je s rozlohou 1200 metrů čtverečných největším v republice, v podtitulu má Ondrovo jméno. Hvězdný český lezec ho chválil ještě před slavnostním otevřením, které se uskuteční za týden. Právě bouldering bude společně s lezením na obtížnost a na rychlost součástí kombinace, v níž budou lezci bojovat o medaile při olympijské premiéře tohoto sportu v Tokiu. V kombinaci získal Ondra na MS stříbro.

Součástí slavnostního otevření nového lezeckého centra bude exhibiční závod, který začne 11. ledna v 17 hodin. Vedle Ondry se ho zúčastní i další špičkoví tuzemští lezci, pozváno je i několik závodníků ze Slovenska. Od soboty 12. ledna bude centrum otevřeno pro veřejnost.

Počasí - pátek

Převážně zataženo. Nejvyšší teploty -2 až +2 °C, na severovýchodě a východě -4 až -1 °C, v 1000 m na horách kolem -3 °C.

Podle meteorologů bude vydatně sněžit, a to zejména v Jizerských horách, na Šumavě, na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a Beskydech. V Moravskoslezském a Zlínském kraji se sníh objeví i v polohách nad 400 metrů nad mořem, kde napadne sedm až 12 centimetrů. Na horách se sněhová nadílka může zvýšit až o dvacet centimetrů. Sníh může způsobit problémy řidičům i chodcům, v energetice i zásobování, upozornili meteorologové.