Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

Do boje o úřad prezidenta půjde maximálně devět kandidátů

V prezidentských volbách bude mít šanci kandidovat maximálně devět uchazečů o Pražský hrad. Zbylých 11 kandidátek zjevně nesplňuje zákonné předpoklady. Ve volbách by se tak měli utkat veřejně známí uchazeči, kteří se ke kandidatuře jasně přihlásili. Vyplývá to z veřejně dostupných informací a z podrobností o podaných kandidátních listinách, které ČTK poskytla Klára Pěknicová z tiskového oddělení ministerstva vnitra. Vnitro nyní přihlášky posoudí ve správním řízení. O kandidátech, kteří se voleb budou moct zúčastnit, rozhodne do 24. listopadu. Podle dřívějších informací bylo podáno 20 kandidátních listin, z toho jedna po zákonem stanovené lhůtě.

Zeman by považoval předčasné volby za urážku voličů

Prezident Miloš Zeman by považoval případné předčasné volby do Poslanecké sněmovny za urážku voličů a projev neschopnosti politiků se dohodnout. Novinářům to řekl v závěru své návštěvy Olomouckého kraje. Hlava státu věří, že se předčasným volbám, které by hrozily při nemožnosti sestavení vlády, podaří předejít. Zeman také oznámil, že Andreje Babiše, šéfa hnutí ANO, jež volby vyhrálo, jmenuje premiérem hned po demisi současného předsedy vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD). Zeman minulý týden v televizi Barrandov naznačil, že kabinet hnutí ANO by mohl vládnout, přestože by ve Sněmovně nezískal důvěru. Sklidil za to kritiku politických stran. Rovněž Babiš, kterého Zeman koncem října pověřil jednáním o sestavení vlády, řekl, že si nedokáže představit, aby vláda bez důvěry fungovala čtyři roky. Babiš nyní se zástupci ostatních sněmovních stran jedná o sestavení koaliční vlády, zatím bezvýsledně.

Exportéři: Český vývoz letos dosáhne rekordních 4,15 bilionu Kč

Český export letos dosáhne rekordních 4,15 bilionu korun. Na Exportním fóru v Mladých Bukách odhad zveřejnila Asociace exportérů. Podíl zemí EU na celkovém exportu dál mírně narostl na 83,8 procenta. Podle náměstka ministra zahraničí Martina Tlapy by se problematika zahraničního obchodu měla přesunout pod ministerstvo zahraničí. Podle něj se daří víc podporovat export aktivitou zastupitelských úřadů a důvěra firem ve služby státu roste. Exportu nyní podle asociace bezprostředně krize nehrozí, existuje ale několik rizikových faktorů. "Kromě nedostatku pracovních sil, který nás trápí delší dobu, je dalším faktorem posilující koruna a tlak na mzdy bez ohledu na růst produktivity práce," uvedl předseda asociace Jiří Grund. Aktuálně chybí firmám 200.000 zaměstnanců. Jen kvůli nedostatku pracovních sil podle Grunda již český export přišel o 200 miliard korun.

Koupí vlčího máku lidé přispějí na nahrávání pamětí vojáků

Na desítkách míst v Praze a krajských městech si v pátek a v sobotu mohou lidé koupit vlčí mák jako připomínku obětí válek a vojáků, kteří v nich bojovali. Zakoupením květu, který je symbolem sobotního Dne válečných veteránů, přispějí na nahrávání vzpomínek vojáků do archivu Paměť národa. Sbírku třetím rokem pořádá organizace Post Bellum, která české dějiny před rokem 1989 dokumentuje. Dobrovolníci s kasičkami a vlčími máky se objeví v ulicích Prahy a všech krajských měst.

Svátek věnovaný veteránům se slaví jako připomínka 11. listopadu 1918, kdy bylo podepsáno příměří a ukončeny boje první světové války. Jeho symbolem je červený vlčí mák, tedy květina, která vyrostla jako první na polích zničených při bojích. V Česku se jako významný den slaví od roku 2001.

Zeman komentoval protikandidáty, dřív uvedl, že to nebude dělat

Prezident Miloš Zeman se v televizi Barrandov vyjádřil k několika svým protikandidátům v prezidentské volbě. Na otázku k bývalému premiérovi a někdejšímu šéfovi ODS Mirku Topolánkovi poukázal na to, že Topolánkův bývalý poradce Marek Dalík nedávno nastoupil do vězení. Další uchazeče o místo prezidenta si podle Zemana koupili miliardáři. Dřív prezident opakovaně uvedl, že se ke svým soupeřům ve volbách nebude vyjadřovat. Zeman, který pro svou kandidaturu získal víc než 113.000 podpisů občanů, se vyslovil pro odstranění možnosti usilovat o funkci prezidenta s podporou poslanců nebo senátorů. Prezidentskou kandidaturu je možné podat s minimálně 50.000 podpisy občanů, nebo 20 podpisy poslanců, nebo deseti podpisy senátorů.

ČRo: Topolánkův volební účet nebyl včas zaregistrován

Prezidentský kandidát a bývalý premiér Mirek Topolánek nestihl včas zaregistrovat svůj volební účet. Napsal to zpravodajský server Českého rozhlasu iRozhlas.cz. Od Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran mu tak hrozí pokuta až 500.000 korun. Podle Topolánkova týmu zákon nepočítá s oznámením kandidatury na poslední chvíli. Topolánek podal kandidaturu s deseti podpisy senátorů v úterý a tentýž den si založil transparentní účet, píše server. Podle mluvčího České spořitelny Filipa Hrubého má u nich Topolánek účet od 7. listopadu. "Standardní doba na to, kdy účet učiníme transparentním je 14 dnů. V případě, že klient požádá, aby byl účet transparentní dříve, tak mu vyjdeme vstříc, uvedl mluvčí. ČTK Hrubý sdělil, že transparentní účet Česká spořitelna dnes zveřejnila. Stalo se tak podle něj za méně než 72 hodin od obdržení žádosti. Na účtu má Topolánek necelých 120.000 korun, 100.000 si poslal sám, zbytek dostal od dárců. Veřmiřovský doplnil, že kontaktoval zástupce Úřadu pro dohled nad stranami, aby situaci vysvětlil.

Chovanec chce prověřit postup policistů při Zemanově mítinku

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) požádal policejní prezidium o prověření zásahu při středečním mítinku prezidenta Miloše Zemana v Lipníku nad Bečvou. Policisté v civilu tam zadrželi jednapadesátiletého Jaroslava Hensla, který na protest proti Zemanově politice pouštěl píseň Modlitba pro Martu. Zvukaři nyní hrozí pokuta až 15.000 korun za přestupek proti shromažďovacímu právu. Někteří politici takový postup označili za návrat k praktikám komunistického režimu. "Informace dostupné z médií otevírají naprosto oprávněné otázky. Policie na ně musí jasně odpovědět," napsal Chovanec na twitteru. Prezident Miloš Zeman zákrok policie schválil. "Já mám píseň Modlitba pro Martu velmi rád. To nebyla Modlitba pro Martu, to byl řev, to byla kakofonie, která naprosto přerušila úvodní projev pana starosty Lipníku. Jestliže policie tento řev v souladu se zákonem shromažďovacím přerušila, tak jí zbývá za to poděkovat," uvedl Zeman.

Policie do místnosti, odkud Hensl pouštěl píseň Marty Kubišové, vstoupila téměř na konci skladby. Zvukaře donutili hudbu okamžitě vypnout a poté ho odvezli. Policisté tvrdí, že vstoupili do soukromých prostor podle zákona o policii. Prezidenta Zemana v Olomouckém kraji stejně jako při návštěvách dalších regionů doprovází početný tým jeho ochranky, který spolupracuje s místní policií. Zatímco uniformovaní policisté řídí dopravu či hlídkují v okolí, v davu lidí jsou policisté v civilu, kteří monitorují situaci. Dlouholetý člen ochranky jednoho z předchozích prezidentů ČTK řekl, že bezpečnostní opatření při návštěvách prezidenta v krajích nevybočují ze zaběhnuté praxe. Podle něj jsou bezpečnostní opatření v Česku méně přísná než v západoevropských zemích.

Hrad bude za tvrzení o Zemanově rakovině chtít omluvu a 5 milionů

Po brněnském politikovi Svatopluku Bartíkovi, který napsal na facebook, že prezident Miloš Zeman má rakovinu, bude Pražský hrad požadovat omluvu a pět milionů korun. Peníze případně půjdou do prezidentova volebního fondu. Zeman to řekl v televizi Barrandov. Bartík tvrzení o špatném Zemanově zdraví stáhl ze svého facebookového profilu. Počátkem týdne tam napsal, že Zeman má rakovinu a zbývá mu několik měsíců života. Hrad i Zemanův lékař to odmítli. Bartík dál trvá na tom, že veřejnost má znát zdravotní stav nejvyššího ústavního činitele.

Aktuálně.cz: Tajemník SPD pronášel nenávistné výroky o menšinách

Rasistické výroky na adresu menšin na půdě Sněmovny podle končící ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) a dalších svědků pronášel tajemník Okamurova hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Jaroslav Staník. Mluvil prý o tom, že by "Židi, homosexuálové i Cikáni měli jít do plynu". Informoval o tom server Aktuálně.cz. Podle něj se Staník dostal s Marksovou do konfliktu před dvěma týdny v jednom z restauračních klubů dolní komory. Marksová zpravodajskému webu popsala, že když do sněmovního klubu vešla, silně opilý Staník ji oslovil jako Marxovou-Engelsovou. Řekl pak, že ministryně podporuje homosexuály. Dodala, že se se Staníkem pohádala. Server citoval také další svědky, kteří u incidentu byli. Podle Aktuálně.cz uvedlo i několik poslanců, že od Staníka podobné výroky už dřív slyšelo.

Tajemník Okamurova SPD serveru v textové zprávě napsal, že nikdy nic takového na adresu menšin neříkal a vše je "sprostá lež od zoufalé politické konkurence". Poslanec SPD Jaroslav Holík, jemuž Staník dělá asistenta, o incidentu nevěděl. Řekl, že pokud se informace potvrdí, bude po Staníkovi žádat omluvu a vyvodí důsledky.

Nad Evropou je prý neškodný oblak radioaktivního znečištění

Nad Evropou se v posledních týdnech pohybuje oblak radioaktivního znečištění. Informoval o tom francouzský institut pro ochranu před radiací IRSN, podle něhož příčinou je zřejmě nehoda v jednom z jaderných zařízení v Rusku nebo v Kazachstánu, ke které pravděpodobně došlo na konci září. Havárii v jaderném reaktoru ale francouzští odborníci vylučují a znečištění podle nich nemá negativní dopad na lidské zdraví vyloučil, napsal britský list The Guardian. Předsedkyně českého Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dana Drábová ČTK řekla, že jde o měsíc starou záležitost. "Naměřené hodnoty v tomto množství v žádném případě nemohou ohrožovat zdraví lidí, pozornost by z tohoto pohledu vyvolaly hodnoty až milionkrát vyšší," uvedl SÚJB na svém webu už 3. října.

Policista z Plzně je obviněn, že prodával nformace o kontrolách

Z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby obvinil ve čtvrtek vyšetřovatel Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) příslušníka cizinecké policie z Plzeňského kraje. Současně obvinil muže z Ukrajiny z podplácení. Policista je podezřelý z toho, že pravidelně prodával cizinci informace o chystaných policejních akcích, řekla ČTK mluvčí GIBS Radka Sandorová. Zadržením obou mužů vyvrcholil případ, na němž GIBS pracovala pod krycím názvem Krtek. "Oba pachatelé byli zadrženi bezprostředně po předání úplatku. Příslušník Policie ČR měl v pravidelných intervalech poskytovat cizinci informace o připravovaných policejních akcích. Za informace inkasoval finanční částky v řádech tisíců korun," dodala Sandorová.

Bývalé vedení Přerova se dočkalo satisfakce za trestní stíhání

Bývalí představitelé přerovské radnice včetně tehdejšího primátora Jiřího Lajtocha (ČSSD), kteří pět let čelili podezření z korupce, se dočkali od ministerstva spravedlnosti satisfakce za trestní stíhání. Uhradilo jim část požadovaných náhrad za náklady řízení a v nemajetkové újmě za délku trestního stíhání, řekl ČTK Jiří Lajtoch. Tehdejší politici se rozhodli žádat o satisfakci loni v listopadu, když byli definitivně zproštěni obžaloby. Podle Lajtocha ještě zvažují žalobu na stát.

Případ se týkal veřejné zakázky na rekonstrukci zimního stadionu a stavby domova důchodců v Přerově. Kauza se řešila pět let, k soudu se dostala po třech letech vyšetřování. Protikorupční policie šest zástupců radnice navrhla obžalovat čtyřikrát. Žalobkyně Marie Kodytková trestní stíhání pokaždé zastavila s tím, že trestný čin nespáchali. Obžaloba padla až v dubnu 2014, po změně státní zástupkyně. Kodytková na protest proti odebrání spisu rezignovala na svou funkci. Případ si poté vracely okresní a krajský soud.

Orkán Herwart byl po Kyrillovi nejničivější vichřicí v Česku

Škody vzniklé v souvislosti s následky orkánu Herwart, který se územím republiky prohnal 29. října 2017, vyčíslily pojišťovny na 1,37 miliardy korun. V žebříčku pojištěných následků větrných smrští se tak umístil na druhém místě po orkánu Kyrill z roku 2007. Vyplývá to z aktuálních statistik České asociace pojišťoven. Po orkánu Kyrill pojišťovny vyplatily přes 2,2 miliardy Kč za téměř 77.000 pojistných událostí.

Na lékařské fakultě byla odhalena busta Jana Opletala

V budově chirurgické kliniky pražské Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) byla odhalena busta studenta Jana Opletala, který je symbolem vzdoru proti nacistům. Čtyřiadvacetiletý student čtvrtého ročníku lékařské fakulty Univerzity Karlovy byl na klinice léčen a 11. listopadu 1939 zde zemřel na následky střelného zranění, které utrpěl při demonstraci proti německé okupaci. Autorem plastiky je Michal Moravec.Opletal byl postřelen na rohu Žitné a Mezibranské ulice během demonstrace proti německé okupaci 28. října 1939, tedy v den výročí vzniku Československa. Jako místopředseda studijní samosprávy Hlávkových kolejí den před demonstrací vyzval studenty, aby se demonstrace zúčastnili. Utrpěl průstřel břicha a byl operován v nemocnici na Karlově náměstí. Zemřel o dva týdny později.

Opletalův pohřeb 15. listopadu se stal velkou manifestací proti okupantům, když se na Albertově sešlo na 10.000 lidí. Nacistický režim toho využil 17. listopadu téhož roku k uzavření českých vysokých škol a pozatýkání stovek studentů.

Soužití Romů a ostatních v ČR negativně vnímá 74 pct lidí

Hodnocení soužití Romů a ostatních obyvatel ČR se opět zlepšilo, přesto jej 74 procent lidí nadále vnímá jako špatné. Proti loňskému roku je takto smýšlejících ale čtyři procentní body méně a proti roku 2013, kdy počet záporných hodnocení dosáhl historického maxima, dokonce o 13 bodů méně. Vyplynulo to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). V porovnání možností Romů se situací většinové společnosti vidí více než polovina lidí jako horší situaci Romů při zaměstnání. U žádné další oblasti, na které se výzkum zaměřil, už ale názor, že Romové jsou v ní na tom hůře než ostatní, nepřevážil nad počtem odpovědí, že jejich možnosti jsou lepší. CVVM provedlo průzkum v první polovině září mezi tisícovkou lidí.

Češi pomohli vytvořit čítanku pro středoafrické školy

Děti ve Středoafrické republice se učí číst podle slabikářů a čítanek, které pomáhali vytvořit Češi. Česká nevládní organizace Siriri již několik let pořádá také metodická školení pro místní učitele. Jejich cílem je, aby výuka probíhala v jazyce sango, kterému děti rozumějí, řekla v rozhovoru pro ČTK spolupracovnice Siriri Jana Karasová. "Slabikář i čítanka vypadají podobně jako české učebnice až na to, že v nich jsou středoafrické reálie," popsala Karasová. "Ve Středoafrické republice děti třeba nemají možnost vidět vlaky nebo letadla." Siriri při tvorbě učebnic spolupracovalo s místními učiteli a umělci i českými grafiky a kreslíři.

"V čítance je tak třeba příběh o tom, jak jde maminka nakoupit na trh, nebo o lovení ryb. Obsahuje i morální nebo hygienická témata," přiblížila Karasová. "Máme tam i komiks o holčičce, která je ochrnutá a její vesnici napadli rebelové nebo příběh o slepci," dodala. Učitelé tak mohou ve výuce otevřít i složitější témata, která se dětí často přímo dotýkají. "Realita je taková, že možnost ozbrojeného konfliktu nebo násilí je přibližně stejně pravděpodobná, jako že někdo jde na trh," řekla Karasová.

V Janštejně skláři vyfoukli metrové hlavy pro dílo sochařeTrpáka

Skláři v Janštejně tento týden vyfoukli skoro metrové hlavy podle návrhu sochaře Michala Trpáka. Sloužit budou v interiéru jako dekorativní lampy s podobou stylizovaných lidských těl z kovu a skla, které budou v konečné podobě měřit kolem tří metrů. Podobný motiv zvažuje jejich autor výhledově využít i při tvorbě originálních lamp veřejného osvětlení. Právě vyráběné skleněné hlavy budou součástí díla pro soukromého sběratele. Sklárna Janštejn s více než dvousetletou tradicí se poslední léta zaměřuje na ruční výrobu skleněných dílů designových svítidel. Trpákovy sochy z různých materiálů jsou vystaveny v Čechách i v zahraničí. Vedle sochařství se věnuje grafice, malbě i organizování různých sochařských prezentací. Od roku 2007 pořádá výstavu Umění ve městě v Českých Budějovicích, letošnímu ročníku vévodila jeho stokilogramová moucha osazená na Černé věži.

Národní muzeum už připravuje expozice o přírodě

Národní muzeum připravuje své přírodovědné expozice, které se spolu s expozicí 20. století a částí určenou dětem otevřou v roce 2019. ČTK o tom informovala mluvčí muzea Kristina Kvapilová. Rekonstruované muzeum se pro návštěvníky poprvé otevře 28. října 2018 u příležitosti oslav 100 let od vzniku Československa a 200 let od založení Národního muzea. Návštěvníci budou moci navštívit Česko-slovenskou výstavu a další prostory Historické budovy.

V části přírodovědných expozic popisující evoluci a nazvané Z vody na souš se návštěvník ocitne jakoby pod vodou. Vstoupí mezi volně "plující" exponáty doplněné o modely na soklech. Pro preparáty jsou připravena monumentální akvária. Dominantou zóny Ovládnutí živlů bude velryba - symbol Národního muzea. Kostra plejtváka prosvětlená 3D sestavou by měla vytvářet atmosféru celé místnosti.

Sport

Čeští hokejisté porazili ve druhém utkání na turnaji Karjala v Helsinkách Švýcarsko 3:2. Proti soupeři, který čeká národní mužstvo také na olympijském turnaji v Pchjongčchangu, se střelecky prosadili útočníci Milan Gulaš, Lukáš Radil a Dominik Kubalík. V neděli svěřenci kouče Josefa Jandače své působení na Karjale zakončí utkáním proti Rusku.

Rychlobruslařka Karolína Erbanová vstoupila do sezony sedmým místem v úvodním závodu Světového poháru na 500 metrů. Vyhrála Japonka Nao Kodairaová.

Dráhový cyklista Tomáš Bábek zvítězil v 53. ročníku ankety Král cyklistiky a dalším individuálním úspěchem zakončil životní sezonu. Třicetiletý český reprezentant získal v dubnu na mistrovství světa v Hongkongu stříbrnou medaili na kilometru s pevným startem a bronz v keirinu. Vedle toho ovládl i celkové hodnocení keirinu ve Světovém poháru 2016/17. Bábek na trůnu pro Krále české cyklistiky vystřídal bikera a čtyřnásobného vítěze ankety Jaroslava Kulhavého a stal se patnáctým dráhařem, který ocenění získal. Naposledy se to podařilo před deseti lety Aloisi Kaňkovskému.

Český krasobruslař Michal Březina při druhém startu v seriálu Grand Prix nenavázal na výkon z Kanadské brusle a v Japonsku mu po krátkém programu patří devátá příčka. O lepší umístění ho připravil zejména pád při čtverném salchowu. Krátký program při absenci zraněného domácího favorita Juzurua Hanjua vyhrál devětadvacetiletý Rus Sergej Voronov. Zatímco v Kanadě před dvěma týdny Březina v krátkém programu i volné jízdě úspěšně zvládl čtverný skok, tentokrát ho tento prvek zradil.

Počasí

Zataženo až oblačno, postupně na celém území s deštěm, na horách na severu nad 800 m, jinde nad 1100 m srážky smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty 6 až 10 °C.