Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

Sobotka: Řešení dvojí kvality potravin si žádá revizi směrnice

Řešení problému dvojí kvality zboží v zemích evropské osmadvacítky podle českého premiéra Bohuslava Sobotky vyžaduje revizi unijní směrnice o nekalých obchodních praktikách. Sobotka to řekl na spotřebitelském summitu v Bratislavě, kterého se kromě premiérů čtyř středoevropských zemí účastní například i zástupci Evropské komise. Eurokomisařka pro spravedlnost a ochranu spotřebitelů Věra Jourová ale prohlásila, že problém lze potírat i pomocí stávající směrnice. Podle Sobotky dosavadní výsledky srovnávacích testů ukázaly, že dvojí kvalita zboží není nahodilým jevem, ale široce rozšířenou praxi. Dodal, že řešení dvojí kvality potravin je příkladem, jak Evropská unie může efektivně ukázat svou přidanou hodnotu, kterou má. Jourová řekla, že EU připravuje jednotnou metodiku srovnávání zboží.

Čtyři středoevropské země chtějí, aby o budoucnosti Evropské unie jednaly společně všechny státy EU kromě Británie, která se rozhodla z evropského bloku vystoupit. Česko, Maďarsko, Polsko i Slovensko také podporují zachování schengenského prostoru bez kontrol na vnitřních hranicích. Novinářům to řekl slovenský premiér Robert Fico po schůzce se svými kolegy ze zemí visegrádské čtyřky, která se uskutečnila na okraj spotřebitelského summitu o dvojí kvalitě potravin a před schůzkou předsedů vlád zemí V4 se šéfem Evropské rady Donaldem Tuskem. Některé členské státy EU zavedly za nedávné migrační krize kontroly na svých vnitřních hranicích podle stávajících pravidel. Opakovaně je v souladu s pravidly po půl roce prodlužují.

Zeman se za výroky o anexi Krymu omlouvat nebude

Prezident Miloš Zeman se za svoje výroky o ruské anexi ukrajinského poloostrova Krym omlouvat nebude. Uvedl to v pořadu TV Barrandov Týden s prezidentem. Podle něj šlo o osobní názor, za nějž se nikdy neomlouvá. Zeman označil v úterý v Parlamentním shromáždění Rady Evropy anexi Krymu za "fait accompli", tedy hotovou záležitost. Anexe byla podle Zemana protiprávní, Ukrajině ale poradil, aby se s Moskvou dohodla na kompenzaci. Představitelé Ukrajiny jeho návrhy ostře odmítli. Prezident dnes v televizi uvedl, že v minulosti již několikrát označil anexi Krymu za protiprávní. "Ale co je podstatné? Krym je v ruském držení a já si nedovedu představit jakoukoli ruskou vládu, která by se vzdala Krymu," doplnil.

Prezident Miloš Zeman si není jist, zda vyhrožování amerického prezidenta Donalda Trumpa Severní Koreji není spíše směšné než produktivní. Na otázku, zda Trump zvládá úlohu nejmocnějšího muže světa, a to i v souvislosti s řešením sporu s KLDR, řekl, že Severní Korea je odporný režim, který nelze potlačit násilím. Zeman zároveň poznamenal, že už dříve řekl, že komando, které by zabilo Kim Čong-una, by mohlo být řešením této situace. "Na tom svým způsobem trvám," podotkl. Média v září informovala o tom, že Jižní Korea plánuje zřídit speciální jednotku určenou mimo jiné k likvidaci vedení Severní Koreje.

Vznik úřadu evropského žalobce potvrdila dvacítka zemí EU

Vznik úřadu evropského veřejného žalobce (EPPO) v Lucembursku potvrdili ministři spravedlnosti dvaceti zemí Evropské unie, které se na věci hodlají podílet. Je mezi nimi i Česká republika. Úřad bude vyšetřovat a stíhat trestné činy proti finančním zájmům EU, tedy především zneužívání unijních fondů, ale také velké přeshraniční podvody na dani z přidané hodnoty (DPH). "Podle mne to je špatná zpráva pro kriminálníky, zloděje a korupčníky a dobrá zpráva pro evropské daňové poplatníky," řekla novinářům Evropská komisařka pro spravedlnost Věra Jourová po konci jednání. Úřad by podle ní měl od roku 2020 pomoci s vyšetřováním velkých případů, do nichž nyní někdy nemají odvahu jít domácí prokuratury, neboť věc se týká politiků či dalších vlivných osob. Instituce se sídlem v Lucembursku by měla stíhat podvody s unijními fondy - vždy při škodě nad 100.000 eur (2,7 milionu Kč), mezi 10.000 eur (270.000 Kč) a 100.000 eur může o vyšetřování rozhodnout.

Telička se mandátu v EP po rozchodu s ANO nevzdá

Europoslanec Pavel Telička (nestraník za ANO) nevidí důvod ke složení mandátu po svém rozchodu s ANO. Nadále chce naplňovat program hnutí z evropských voleb v roce 2014. Novinářům řekl, že nemá ani signály z vedení frakce Aliance liberálů a demokratů pro Evropu (ALDE), v níž zasedají europoslanci za ANO, že by se měl vzdát funkce místopředsedy Evropského parlamentu. Telička uvedl, že se s předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem původně v mnoha otázkách shodovali, později se ale začali rozcházet. Telička rovněž řekl, že svůj rozchod s ANO nechce do detailu probírat v týdnu před sněmovními volbami.

Jurečka: Olomoucký kraj by neměl platit Zemanovu návštěvu

Ministr zemědělství a krajský zastupitel Marian Jurečka (KDU-ČSL) požádal olomouckého hejtmana Ladislava Oklešťka (ANO), aby krajský úřad ze svého rozpočtu už neplatil plánovanou listopadovou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v regionu. Hejtmanství za každou ze čtyř dosavadních návštěv prezidenta zaplatilo vždy několik set tisíc korun. Zeman nedávno zrušil plánovanou cestu do Zlínského kraje poté, co hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) jeho kanceláři oznámil, že delegaci zaplatí jen oběd či večeři do 30.000 korun. Zeman místo toho zamíří do Olomouckého kraje. Prezident Zeman od nástupu do funkce v roce 2013 objíždí pravidelně všechny kraje. Do Olomouckého kraje už zavítal čtyřikrát. První tři návštěvy stály Olomoucký kraj dohromady více než 1,1 milionu korun. Hlavní položku tvořily náklady na občerstvení. Také ubytování doprovodu prezidenta a jeho manželky bylo zaplaceno z rozpočtu kraje.

Průzkum: Chuť Čechů měnit zaměstnání je nejvyšší za pět let

Češi se přestávají bát o práci, jejich chuť měnit zaměstnání je nejvyšší za uplynulých pět let. Až 23 procent lidí by chtělo změnit zaměstnání do jednoho měsíce, 45 procent pak do půl roku. Nejdůležitější motivací je stejně jako v loňském roce výdělek. Vyplývá to z průzkumu personální agentury Grafton Recruitment mezi 1695 respondenty. Mzda je nejen nejdůležitějším argumentem pro případný odchod ze stávajícího zaměstnání, ale i pro přijetí nové pracovní nabídky. Respondenti zmiňovali i touhu po kariérním posunu či potřebu změny. Důležitým a často zmiňovaným důvodem byla i skutečnost, že je současná práce nenaplňuje. "Mezilidské vztahy na pracovišti a vedení, které je otevřené dialogu, se stávají velmi důležitými faktory spokojenosti zaměstnanců. Lidé již nechtějí chodit do práce jen za výdělkem, chtějí se tam cítit komfortně i po lidské stránce. U současných absolventů škol tato tendence ještě sílí," dodala marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.

Volkswagen chce, aby jeho značky byly více odlišné

Automobilka Volkswagen chce, aby se její tři značky pro masový trh staly více odlišné, a omezilo se tak překrývání a potlačilo napětí v rámci skupiny. Prohlásil to generální ředitel Matthias Müller. Vedení automobilky proto vytyčí nové zaměření pro masové značky VW, Škoda a Seat na evropském trhu na základě 14 zákaznických skupin. Tento krok by mohl pomoci uklidnit vztahy mezi značkami. Zdroj z VW minulý týden agentuře Reuters řekl, že manažeři a odbory se snaží omezit konkurenci značky Škoda, chtějí přesunout část její výroby do Německa a donutit ji, aby platila více za sdílené technologie. To vyvolalo prudkou reakci ve Škodě a premiér Bohuslav Sobotka se kvůli tomu sešel s vedením Škody.

Pacienti se spinální svalovou atrofií by mohli mít v ČR lék

Pacienti se spinální svalovou atrofií by v budoucnu mohli mít v ČR lék, který by stabilizoval nebo i zlepšil jejich potíže. Ministerstvo zdravotnictví nyní jedná o jeho zpřístupnění pro lidi s touto vzácnou a závažnou chorobou. Dohoda mezi pražskou nemocnicí Motol a Vojenskou zdravotní pojišťovnou zatím umožní zaplatit pro jednu pacientku jednu dávku léčiva, která stojí 2,5 milionu korun. Novinářům to řekli zástupci ministerstva zdravotnictví, nemocnice a pojišťovny. Spinální svalová atrofie je vrozené onemocnění, při kterém postupně ubývá svalstvo, a tím se zhoršuje schopnost pohybu. Postižené bývají hlavně nohy, nemocní ale také hůře polykají a později mají potíže i s dýcháním. Postup nemoci je individuální, pacienti se ale většinou nedožívají vysokého věku. Dosud bylo onemocnění neléčitelné.

Nový lék, který získal evropskou registraci letos v květnu, by měl zastavit úbytek svalů. Nemoc způsobuje to, že se v těle kvůli chybějícímu genu netvoří určitý druh bílkoviny. Léčivo přiměje jiný gen k tomu, aby se bílkovina tvořila částečně z oblasti jiného genu, vysvětlila neuroložka Jana Haberlová. Podle ní tak může dojít ke stabilizaci stavu pacienta nebo i jeho mírnému zlepšení. Léčba onemocnění zabírá asi u poloviny pacientů a je značně finančně náročná, řekl náměstek pro léčebně preventivní péči v nemocnici Motol Martin Holcát. Holčička, které nyní nemocnice s Vojenskou zdravotní pojišťovnou zaplatí jednu dávku, trpí vážnou formou choroby a začala se léčit už v rámci klinické studie v zahraničí. Dohoda o úhradě léčiva pro ni platí do 31. prosince letošního roku, pojišťovna i nemocnice předpokládají, že pak by mohla být léčba už levnější. Nemocnice Motol se stará o zhruba 40 pacientů se spinální svalovou atrofií a není reálné, aby zařízení platilo léčbu všech, uvedl Holcát. Zástupci nemocnice i pojišťovny se shodli, že je nutné sledovat vývoj dalších léčiv. V současné době připravují údajně dvě další farmaceutické firmy léčivo s jednodušší léčbou, která by mohla být i méně nákladná.

Šéfdirigentem České filharmonie bude Semjon Byčkov

Novým šéfdirigentem České filharmonie (ČF) bude americký dirigent ruského původu Semjon Byčkov. ČTK to potvrdily dva zdroje, které jsou s výběrem nástupce zesnulého Jiřího Bělohlávka obeznámeny. Vedení filharmonie plánuje nového šéfdirigenta představit na pondělní tiskové konferenci. V pondělí také bude s novým šéfdirigentem podepsána smlouva. Čtyřiašedesátiletý Byčkov je od minulé sezony jedním z hostujících dirigentů ČF. Stal se také uměleckým ředitelem Čajkovského projektu, který zahrnuje nahrávání všech symfonií ruského skladatele pro firmu Decca. Byčkov během své dosavadní kariéry dirigoval téměř všechny významné orchestry světa, jako jsou například Berlínská a Vídeňská filharmonie, Londýnský symfonický orchestr nebo Newyorská filharmonie. Pravidelně vystupuje na festivalu BBC Proms. Zároveň sklízí úspěchy v operním žánru, kde řídil například Královskou operu Covent Garden v Londýně, newyorskou Metropolitní operu, Vídeňskou státní operu nebo Salcburský festival.

Americké herce zaujaly české delikatesy

Speciality české gastronomie zaujaly herce, kteří v těchto dnech natáčejí v Brdech a v Praze akční sci-fi film Alpha Code. Herečku Denise Richardsovou, známou hlavně jako partnerku Jamese Bonda z filmu Jeden svět nestačí, překvapily a nadchly léčivé účinky slivovice. Herec Bren Foster zase v brdských lesích ochutnal prý nejlepší polévku na světě - kulajdu. Při tiskové konferenci na zámku ve Zbirohu herci nešetřili chválou na krásy Prahy ani na speciality, které zde okusili.

Děj filmu se odehrává kolem setkávání s mimozemskými civilizacemi. Příběh, údajně napsaný podle skutečných událostí a zážitků producenta a scénáristy Milana Friedricha, natáčí v české produkci americký režisér Keoni Waxman. Na svém kontě má například několik filmů s akční hvězdou Stevenem Seagalem. Natáčení i tiskové konference se měl původně účastnit i Gérard Depardieu, produkce s ním ale stále vyjednává, řekl americký producent Phil Goldfine. Podle Friedricha se jedná s hercovými agenty, kteří mají podmínky, jež jsou v rozporu s pravidly platnými v EU.

Rybáři zahájili třídenní výlov rybníku Rožmberk

Třeboňští rybáři po roce opět začali s výlovem největšího českého rybníka Rožmberk s rozlohou 647 hektarů. Očekávají srovnatelný výnos s minulými lety, což znamená přibližně 160 tun tržních ryb. ČTK to řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha. Výlov každoročně láká desítky tisíc lidí. Pod hrází rybníka jsou ukázky rybářské techniky, rybářské muzeum, dětský koutek a další atrakce. Široká je gastronomická nabídka, k níž patří rybí polévky, filety, kapří hranolky i řízky. Většinu ryb v Rožmberku tvoří kapři, zbytek amuři, tolstolobici, líni a dravci.

Třeboňští rybáři odhadují výnos z podzimních výlovů na 2400 tun ryb. Ceny kaprů zvednou třeboňští rybáři o koruny. ČTK to řekl předseda představenstva rybářství Třeboň Josef Malecha. Z větších rybníků, jež firmě patří, se letos budou lovit Horusický, Bošilecký a rybník Dvořiště. Výlov Rožmberka přilákal loni podle Malechy 50.000 lidí.

Kbelské letecké muzeum má nově opravený bitevník Suchoj Su-25

Vojenský historický ústav (VHÚ) dokončil generální opravu bitevního letounu Suchoj Su-25, který v minulosti užívalo české a československé vojenské letectvo. Sovětský dvoumotorový bitevník bude nově vystaven v expozici kbelského leteckého muzea v Praze v nedávno opravených hangárech Staré Aerovky. Podle ředitele VHÚ Aleše Knížka stála oprava asi 900.000 korun. "Od poloviny 80. let byly stroje sovětské výroby zařazeny i do výzbroje československého letectva, ve kterém byly jedinou specializovanou platformou pro údery na pozemní cíle. Československo se stalo jejich prvním zahraničním uživatelem, postupně jich dostalo 36. Do Kbel se přišel na opravený letoun podívat i Martin Hejra, jeden z pilotů, který na něm deset let létal.

Dějištěm turnaje v šachu bude posedmé šachový vlak

Dějištěm mezinárodního šachového turnaje bude posedmé speciální šachový vlak. Jede z pražského hlavního nádraží do Olomouce, Trenčína, Bratislavy a přes Lednici zpět do Prahy, kam přijede 17. října. V průběhu jízdy se mezi jednotlivými etapovými městy bude hrát devítikolový turnaj v rapid šachu. Přihlášeno je 84 hráčů ze 17 zemí. Do vlaku nastoupí vedle českých šachistů například hráči z Francie, Švédska, Nizozemska, Belgie, Švýcarska, Německa, Anglie, Ruska, USA nebo Austrálie. Hlavní trofejí pro vítěze je skleněná lokomotiva.

Počasí na sobotu

Polojasno až jasno. Nejvyšší denní teploty 17 až 21 °C.