Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

15-08-2017

Komise za týden vyslechne Bradáčovou, Pelikána nebo Šlachtu

Sněmovní komise, která vyšetřuje úniky z policejních vyšetřovacích spisů, chce za týden vyslechnout ministra spravedlnosti Roberta Pelikána (ANO), pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, bývalého ředitele protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu, šéfa speciálního policejního útvaru zaměřeného na odposlechy a sledování lidí Vladimíra Šibora a Bronislava Šabršulu z policejního prezidia. V úterý 29. srpna by pak měl před komisi předstoupit bývalý novinář Marek Přibil. Novinářům to řekl předseda komise Martin Plíšek (TOP 09).

V úterý komise vyslechla premiéra Bohuslava Sobotku (ČSSD), podle kterého by únikům měli zabránit zejména policisté a státní zástupci, kteří se spisy pracují. Pak před poslanci promluvil olomoucký vrchní státní zástupce Ivo Ištvan, který navrhl posílení kontrolních mechanismů a odmítl, že by informace unikaly od státních zástupců.

Úprava poplatku za odpad u dětí byla neústavní, rozhodl soud

Dřívější právní úprava poplatku za odpad vedla k porušování základních práv dětí, konstatoval Ústavní soud. Zákon totiž ukládal poplatkovou povinnost přímo nezletilým, a pokud za ně neplatili rodiče, vstoupily děti do dospělosti s dluhem a mnohdy končily v exekuci. Návrh na prohlášení neústavnosti části zákona o místních poplatcích ve znění účinném do 30. června 2012 podal Nejvyšší správní soud. Zákon se sice už změnil, řada mladých lidí ale dosud nese důsledky jeho starého znění. Nález lze zohlednit v konkrétních sporech navazujících na dřívější právní úpravu. Po novelizaci zákon sice zachoval poplatkovou povinnost pro fyzické osoby s trvalým pobytem bez rozdílu věku, ovšem výslovně osvobodil od poplatku děti v ústavní péči a dalších podobných zařízeních.

Senát má řešit ošetřovatelské volno a kontrolu veřejných financí

Zavedení tříměsíčního placeného ošetřovatelského volna, nová pravidla kontroly veřejných financí nebo zpřísnění postihů za nelegální provozování taxislužby bude projednávat Senát na schůzi, která začne ve středu. Měl by se také zabývat prezidentskou nominací dlouholetého předsedy Karla Srpa do rady Ústavu pro studium totalitních režimů. Podle senátní volební komise ale Srp nesplňuje požadavky kvůli členství v předlistopadové komunistické straně.

Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu kvůli Květné zahradě

Olomoucké arcibiskupství podalo žalobu kvůli sporu o vlastnictví Květné zahrady kroměřížského zámku, kterou stát církvi v rámci restitucí nevydal. Arcibiskupství je přesvědčeno, že zahrada tvoří celek s kroměřížským zámkem a Podzámeckou zahradou, které naopak při restitucích získalo zpět, řekl ČTK mluvčí arcibiskupství Jiří Gračka. O sporu ohledně vlastnictví jedné z nejvýznamnějších zahradních památek v celosvětovém měřítku, která je stejně jako zámek a Podzámecká zahrada zapsaná na seznamu UNESCO, bude rozhodovat Okresní soud v Kroměříži.

ACK:Chorvatsko bude letos pro Čechy zase nejoblíbenější destinací

Chorvatsko bude letos podle Asociace cestovních kanceláří ČR (ACK) stejně jako loni opět nejoblíbenější destinací českých turistů. Asociace odhaduje, že do něj vyrazí na 850.000 Čechů, loni jich bylo 828.000. Uvedli to její zástupci na tiskové konferenci. Chorvatsko žebříčku dovolených vévodilo zhruba 20 let. Předloni však na Slovensko vyjelo meziročně o tři čtvrtiny českých návštěvníků více, takže se v roce 2015 dostalo na pomyslnou první příčku.

V Praze letos nejrychleji přibývá turistů z Asie a Ruska

V Praze letos nejrychleji přibývá turistů z Asie a Ruska. Na žebříčku zemí odkud do ČR přijíždí nejvíce návštěvníků si Rusko polepšilo o dvě příčky na třetí místo, Jižní Korea na šestou pozici a Čína na osmou. Turisté z Asie tvoří již 18,2 procenta cizinců. Na prvním místě zůstalo z hlediska počtu hostů stejně jako v předcházejících letech Německo. Němců do Prahy přijelo 402.030. Na druhém místě jsou USA s počtem 201.000 návštěvníků. Od září loňského roku přibývá ruských turistů v hlavním městě, v prvním pololetí jich přijelo 188.000. Vyplývá to z analýzy Prague City Tourism za první letošní pololetí.

Vltava v Praze se zbarvila do ruda kvůli sporu o výstavy v Mánesu

Vltava v centru Prahy u budovy Mánesa se v pondělí zbarvila do ruda. Někdo do řeky vlil barvu, která není nebezpečná a postupně se rozpustí. ČTK to řekl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka. Záležitostí se zabývají i policisté, uvedl mluvčí policie Tomáš Hulan. K akci se přihlásila na své facebookové stránce umělecká skupina Bolt958, která kritizuje využívání výstavní síně Mánes k akcím nesouvisejícím s uměním.

Hradozámecká noc se letos uskuteční na 86 památkách

Centrem letošního osmého ročníku Hradozámecké noci bude renesanční zámek v Náměšti nad Oslavou. V celém Česku otevře v noci na 27. srpna své brány 86 památek. Na návštěvníky čekají rytířská klání, kostýmované prohlídky, divadelní představení, koncerty a další program. ČTK to v tiskové zprávě oznámil mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Jiří Cieslar. "Během Hradozámecké noci může návštěvník spatřit a zažít památku doslova v jiném světle, kdy noční atmosféra dodává známým místům neopakovatelné kouzlo. V tomto je tradiční Hradozámecká noc skutečně jedinečná," řekla generální ředitelka NPÚ Naďa Goryczková. Stejně jako v minulých letech se k Hradozámecké noci vedle památkových objektů spravovaných NPÚ i letos připojí řada památek soukromých nebo provozovaných jinými institucemi. Vůbec poprvé se k akci připojí tvrz Vyšehořovice, zámek Vranov nad Dyjí a Janův hrad.

Na veletrhu Styl předvede kolekci i designérka Westwoodová

Pořadatelé módních veletrhů Styl a Kabo, které se konají od soboty do pondělí v Brně, pozvali na 50. ročník několik špičkových českých návrhářek a návrhářů i světově uznávanou designérku Vivienne Westwoodovou. Žena, která navrhovala modely členům kapely Sex Pistols a britské premiérce Margaret Thatcherové, na brněnském výstavišti předvede svou kolekci dámského a pánského prádla pro sezonu 2017/2018. ČTK to řekla ředitelka módních veletrhů Gabriela Císařová.

V Malešickém parku začíná výstava Kantorkových kreslených vtipů

V Malešickém parku začíná retrospektivní výstava jednoho z nejoblíbenějších autorů kreslených vtipů Pavla Kantorka. V České republice je znám především pamětníkům let šedesátých, kdy patřil k nejpopulárnějším karikaturistům. Od roku 1968 žil v kanadském exilu, kde počátkem srpna zemřel ve věku 75 let. Před svou smrtí působil jako profesor inženýrství a aplikovaných věd na univerzitě v Torontu. Výstava představí 40 velkoformátových tisků se zaměřením na starší tvorbu a sedm autentických stránek humoristického časopisu Dikobraz.

Počasí ve středu

V Čechách oblačno až zataženo, místy déšť nebo přeháňky a ojediněle bouřky, později od západu slábnutí srážek a ubývání oblačnosti. Na Moravě a ve Slezsku jasno až polojasno, odpoledne většinou oblačno a zejména na západě místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty v Čechách 22 až 26 °C, na Moravě a ve Slezsku 27 až 31 °C.

15-08-2017