Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

11-08-2017

Zeman slíbil krajům podporu otázce platů v sociálních službách

Prezident Miloš Zeman slíbil hejtmanům, že podpoří jejich požadavek, aby dostaly 822 milionů korun na platy pracovníků v sociálních službách. Po setkání hejtmanů a prezidenta na zámku v Lánech to novinářům řekla předsedkyně Asociace krajů ČR Jana Vildumetzová (ANO). S hlavou státu mluvili hejtmani také o jeho krajských cestách. Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran nedávno upozornil na to, že Zemanovy cesty do regionů by se daly považovat za předvolební kampaň, a náklady na ně by proto měl zahrnout do volebního limitu. Návštěvy platí kraje a dosud je Zemanovy návštěvy stály 17 milionů korun. Liberecký hejtman Martin Půta (STAN) prosazuje, aby se v budoucnu na financování návštěv podílela prezidentova kancelář.

Výbor bude vydání Babiše a Faltýnka řešit na více jednáních

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude o policejní žádosti o vydání bývalého ministra financí Andreje Babiše (ANO) a předsedy poslaneckého klubu hnutí Jaroslava Faltýnka v kauze Čapí hnízdo jednat přinejmenším dvakrát. Poprvé se sejde příští pátek, ale oba poslance si pozve až na další jednání, a pokud by potřeboval doplnit další informace, uskutečnila by se ještě jedna schůze. ČTK to řekl místopředseda výboru Martin Plíšek (TOP 09). Sněmovna musí policejní žádost zařadit na program své nejbližší schůze, která začne 5. září.

ČSÚ:Sklizeň obilí letos klesne o 13 pct, méně bude i řepky a máku

Sklizeň obilovin bude letos o 13,2 procenta nižší než loni. Zemědělci sklidí 6,709 milionu tun obilí. Vyplývá to z odhadu, který podle stavu k 15. červenci zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Předchozí odhad byl optimističtější, předpokládal pokles o 10,1 procenta. Loňská sklizeň obilovin byla nadprůměrná. Úroda řepky podle ČSÚ klesne o 11,8 procenta na 1,199 milionu tun. První odhad statistiků počítal s mírnějším poklesem, a to 7,7 procenta. Odhadovaná sklizeň máku 23.000 tun je téměř o pětinu nižší než loňská.

Úřad pro dohled nad hospodařením politikům zahájil dvě řízení

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí zahájil první správní řízení se dvěma subjekty. Týkají se říjnových voleb do Poslanecké sněmovny. V tiskové zprávě to uvedl předseda úřadu Vojtěch Weis. Úřad jednomu ze subjektů vytýká účast na předvolební kampani bez předchozí registrace, druhému kandidujícímu subjektu chybějící informaci o zadavateli a zpracovateli u volebních materiálů. Konkrétní názvy Weis neuvedl. Úřad u dvou subjektů shledal, že by mohla být porušena zákonná pravidla vedení volební kampaně. "V prvním případě se jedná o účast na kampani bez předchozí registrace ve zvláštním registru úřadu prostřednictvím inzerce v celostátním deníku. V případě druhém se jedná o skutečnost, že kandidující subjekt nezajistil, aby volební materiály obsahovaly informaci o zadavateli a zpracovateli," informoval Weis.

Vědci z veterinární školy potvrdili nový typ králičího moru v ČR

Vědci z Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně laboratorně potvrdili, že se v Česku vyskytuje nový typ viru králičího moru. Hromadné úhyny zaznamenali v červenci chovatelé na různých místech v Čechách či na Vysočině. Loni odborníci v zemi poprvé zaznamenali virus RHDV1a, letošní varianta má označení RHDV2. Připravuje se aktualizovaná vakcína. Spolu se staršími variantami ochrání chovy i před novým typem, který postihuje všechny věkové kategorie králíků. Onemocnění je delší, avšak úmrtnost nižší. Z pohledu veterinárního zákona není králičí mor v seznamu nebezpečných nákaz, a tudíž se kvůli jeho výskytu nenařizují mimořádná veterinární opatření. Státní veterinární správa chovatelům králíků kromě vakcinace doporučuje opatrnosti při nákupech nových zvířat.

EK podpoří stavbu čerpacích stanic pro alternativní paliva v ČR

Evropská komise (EK) schválila přidělení částky téměř 45 milionů eur (přes 1,1 miliardy Kč) na výstavbu čerpacích a dobíjecích stanic pro nízkoemisní vozidla v České republice. Státní podpora by měla být v příštích šesti letech použita na vybudování sítě stanic pro auta poháněná plynem či elektřinou. Komise o tom informovala v tiskové zprávě.

Pendolino projelo u Olomouce návěstidlo, nikdo nebyl zraněn

Na železničním koridoru nedaleko Olomouce projela vlaková souprava Pendolino návěstidlo zakazující jízdu. Vlak nouzově zastavil na železničním přejezdu nedaleko stanice Grygov. Při nehodě nebyla ohrožena jiná vlaková souprava a nikdo nebyl zraněn, potvrdil dnes ČTK informaci rádia Impuls mluvčí Drážní inspekce Martin Drápal. Cestují byli z Pendolina přesunuti do rychlíku. Okolnosti nehody vyšetřuje policie i odborníci ze Správy železniční dopravní cesty (ŠŽDC), která trať provozuje.

Prahou projde karnevalový průvod Prague Pride

Centrem Prahy v sobotu projde karnevalový průvod hrdosti leseb, gayů, bisexuálů a translidí (LGBT) Prague Pride. Pořadatelé nahlásili magistrátu 10.000 účastníků. Do ulic se chystají i odpůrci akce a také zastánci manželství mužů a žen a jejich rodin. Na bezpečnost v metropoli bude dohlížet policie, ke sledování situace využije i vrtulník. Ve středu města se na několik hodin omezí doprava. Duhový pochod hrdosti, jímž vyvrcholí týdenní festival Prague Pride, projde metropolí posedmé.

Před 80 lety zemřel dirigent Oldřich Havránek

Dirigent, sbormistr, violoncellista a pěvecký pedagog Oldřich Havránek byl znám především v Rusku, kde úspěšně působil přes šedesát let. Od úmrtí někdejšího hlavního sbormistra Státní opery v Moskvě, který byl v Rusku znám pod jménem Ulrich Josifovič Avranek, uplyne 12. srpna 80 let. Havránek se narodil v roce 1853 v Klučenicích na Příbramsku. Do Ruska se vydal čtyři roky po absolvování pražské konzervatoře, kterou zakončil v roce 1870. Zatímco v Čechách vystupoval především jako sólista a prosadil se i jako skladatel písní, v Rusku začal působit jako dirigent - v Astrachani, Kazani, Charkově a Nižním Novgorodu se stal hlavním sbormistrem Státní opery v Moskvě, později zde působil i jako druhý dirigent. Jeho zásluhou bylo na této přední scéně uvedeno mnoho novinek, mimo jiné první moskevské provedení opery Kníže Igor od Alexandra Borodina a oper Noc před Vánocemi a Mozart a Salieri Nikolaje Rimského-Korsakova.

Na letošní show CIAF dorazí letadla a stroje z deseti států

Na letošní ročník letecké show CIAF, která se uskuteční 2. a 3. září na královéhradeckém letišti, se představí letecká technika z deseti států. Návštěvníci uvidí například vojenské letouny, v premiéře se na hradeckém nebi představí italská akrobatická skupina Pioneer Team, uvádějí organizátoři na webu akce. Například Ukrajina vyšle do Hradce Králové letouny Su-27 a Su-24M, jako logistická podpora přiletí IL-76. Česká armáda představí stroje Mi-24, Mi-171, při zahajovacím průletu se objeví také JAS-39 Gripen. Součástí programu bude také vystoupení akrobatických skupin Baltic Bees či Očovskí Bačovia.

Českem prošla vlna bouřek

V noci na pátek se přes Česko přehnaly další bouřky, nejvíce potrápily Moravu. V celém Česku měli hasiči kvůli následkům bouřek přes 700 výjezdů, odklízeli popadané stromy a v práci nadále pokračují. Stromy například zabránily jízdě vlaků v koridoru z České Třebové na Moravu a na východě republiky přerušily dodávky elektřiny do stovek domácností. Popadané stromy ale nikoho nezranily.

Sport

Zuzana Hejnová obsadila na mistrovství světa v Londýně v běhu na 400 m překážek čtvrté místo v čase 54,20 sekundy. Dvojnásobnou šampionku na trůnu vystřídala Američanka Kori Carterová časem 53,07.

Z kvarteta českých oštěpařů v kvalifikaci na mistrovství světa v Londýně postoupili do sobotního finále jen dva - Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, oba splnili požadovaný limit 83 metrů hned prvním pokusem. Jaroslav Jílek a Vítězslav Veselý, kteří v Londýně startovali díky pozvání od IAAF, zůstali daleko za limitem. Ve finále je i výškařka Michaela Hrubá.

Počasí v sobotu

Převážně oblačno, na západě a jihozápadě místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Nejvyšší teploty 17 až 21 °C, na východě a jihovýchodě až 23 °C.

11-08-2017