Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

10-08-2017

Zaorálek: Západní země by měly tlačit na růst platů ve východních

Pokud chtějí západoevropské země řešit tzv. sociální a mzdový dumping, měly by východním zemím pomoci v boji proti levné práci, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Téma by měl podle něj otevřít premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v Salcburku při jednání s francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem, kterého se za 14 dní zúčastní i předseda rakouské vlády Christian Kern a slovenský premiér Robert Fico. Francie a další západoevropské země stále silněji nesouhlasí s tím, aby lidé z chudších východoevropských států unie na západě společenství pracovali za mzdy odpovídající úrovni běžné v jejich domovských zemích. Zaorálek západoevropským zemím vyčítá, že jim na jednu stranu vadí, že pracovníci z východu dostávají méně peněz, ale na druhou stranu netlačí na zaměstnavatele, kteří pocházejí z jejich zemí, aby na Východě přidávali. "Proč tedy ve svých firmách v ČR vyplácejí nízké mzdy zaměstnancům?" řekl Zaorálek.

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka kvůli Čapímu hnízdu

Policie zaslala do Poslanecké sněmovny žádost o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka (oba ANO). Uvedla to média. Mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová ČTK potvrdila, že žádost se týká dvou poslanců a souvisí s kauzou dotací na farmu Čapí hnízdo. Sněmovní mandátový a imunitní výbor se má žádostí zabývat 18. srpna, vyplývá z pozvánky na jednání. Ke konkrétním jménům se Zenklová nevyjádřila. Dodala, že v případu zatím nebyl nikdo obviněn.

ČSSZ: Exekucí na důchod dál přibývá, v červnu je mělo 88.000 lidí

Exekucí na důchod v Česku dál přibývá. Na konci června je kvůli dluhům mělo bezmála 88.000 lidí. Bylo jich tak skoro o 3000 víc než na konci loňska. Od roku 2009 se počet téměř zdvojnásobil. Suma, kterou Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) letos za první pololetí ze starobních, invalidních a pozůstalostních penzí dlužníkům strhla a poslala věřitelům, činila 1,1 miliardy korun. ČTK to řekla mluvčí ČSSZ Jana Buraňová. Výrazněji podle ní přibylo exekucí na nemocenské dávky, mezi které patří nemocenská či mateřská. Podle Buraňové se zvedá počet lidí, kteří jdou do penze s několika exekucemi. Když pracovali, srážel jim peníze z příjmu zaměstnavatel. Po něm to převzala správa. Vyrovnává například dluhy, které vznikly po pořízení věcí na prodejních zájezdech, při neplacení výživného, nesplácením půjčky či ručením za ni, na poplatcích za svoz odpadu, kvůli jízdě na černo či pokutám za parkování.

Katar zrušil vízovou povinnost pro 80 zemí, včetně ČR

Katar s okamžitou platností ruší vízovou povinnost pro občany 80 zemí včetně České republiky. Oznámili to zástupci katarského ministerstva vnitra, ministerstva turistiky a státních aerolinek Qatar Airways. Cílem opatření je podle nich podpořit turistiku a leteckou dopravu. Katar už přes dva měsíce čelí bojkotu několika zemí regionu. Občané 80 zemí už nebudou muset předem žádat o víza, místo toho jim bude při vstupu do Kataru vydán zdarma dokument, na jehož základě budou moci v zemi strávit až 90 dní. Musejí pouze předložit pas platný nejméně šest měsíců a zpáteční cestovní doklad. Do Kataru každý rok zamířilo několik set českých turistů, převážně ho využili k tranzitu. Zavedení přímého leteckého spojení z Prahy do katarské metropole Dauhá od 21. srpna spolu se zrušením víz by mělo tento počet výrazně zvýšit, domnívají se experti. "Spousta lidí, kteří se předtím chystali do Dubaje nebo Abú Zabí, se tak vydá do Kataru," řekl ČTK Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří. Počet českých turistů cestujících do Kataru se podle něj už během nadcházející zimy zvýší o tisíce.

Vejce z Nizozemska a Belgie se budou moci prodávat až po testech

Čeští dovozci vajíček a produktů z nich z Nizozemska a Belgie budou muset laboratorně zjistit, zda potraviny neobsahují prostředek na hubení hmyzu fipronil. V mimořádném veterinárním opatření to přikázala Státní veterinární správa, sdělil ČTK její mluvčí Petr Vorlíček. Do negativních výsledků testů nesmí obchodníci uvolnit vejce na trh. Za nedodržení nové povinnosti hrozí až dvoumilionová pokuta. Kontaminovaná vejce z Nizozemska se objevila i na Slovensku, v Česku zatím ne. Minulý týden začaly Německo, Belgie a Nizozemsko stahovat z trhu miliony vajec kvůli možné přítomnosti fipronilu. V Belgii a Nizozemsku úřady kvůli stopám insekticidu ve vejcích a kuřecím mase přistoupily k zavírání chovů.

Ministerstvo zvýší zástřelné za odlov divočáků na Zlínsku

Myslivci v oblasti zamořené africkým morem prasat na Zlínsku dostanou za odlov divočáků mimo ohnisko nákazy vyšší zástřelné. Od pondělí se zvýší z dosavadních 2000 na 3000 korun. V ohnisku nákazy, takzvané červené zóně, také začne odlov divokých prasat do klecí. Za každého takto odchyceného divočáka dostanou myslivci od pondělí 4000 korun. Při setkání s myslivci a zemědělci to v Lukově na Zlínsku řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Zvýšení částek má podle ministra motivovat myslivce k intenzivnímu odlovu divokých prasat.

Rivalita na autobusových linkách vzroste, FlixBus propojí 17 měst

Konkurence na autobusových vnitrostátních linkách v Česku vzroste. Německý autobusový dopravce FlixBus oznámil, že od 17. srpna propojí svými spoji 17 českých měst. Další vnitrostátní spojení společnost nasadí od 3. září. Na nejfrekventovanější lince Praha - Brno plánuje dopravce denně z obou měst vypravit dohromady 28 spojů, v některých případech budou intervaly mezi odjezdy jen 30 minut. Firma propojí mimo jiné také Prahu s Karlovými Vary, Brno s Ostravou nebo Ostravu s Olomoucí. Největším konkurentem FlixBusu v Česku je firma Student Agency podnikatele Radima Jančury, která provozuje autobusy pod značkou RegioJet.

Egypt se brání odškodnění rodiny zemřelé Češky, hledá jiné gesto

Egypt se brání odškodnění rodiny Češky, která zemřela po útoku na pláži v Hurgadě. Obává se vzniku precedentu pro podobné případy. Hledá ale jinou formu gesta, řekl novinářům ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD). Česká turistka zemřela na následky útoku na konci července. Česká diplomacie v souvislosti s útokem požádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé. Zaorálek řekl, že Egypťané dosud případ neuzavřeli. "Ani nejsou schopni odpovědět na otázku, co byl ten jasný motiv a co bylo pozadí toho, co se stalo," poznamenal s tím, že český požadavek na objasnění okolností je "naléhavý".

Vědci vyvinuli soustavu miniaturních motorů, které roztáčí světlo

Vědci z dejvického Ústavu organické chemie a biochemie (ÚOCHB) Akademie věd ČR vyvinuli sestavu miniaturních molekulárních motorů, které roztáčí světlo o určité vlnové délce. V budoucnu by se mohly využívat například v medicíně. Tým vědců spolupracoval s nizozemským laureátem Nobelovy ceny za chemii Benem Feringou. Plochy tvořené těmito miniaturními motory by se mohly v budoucnu využít pro transport mikroskopických částic, například v medicíně na dopravu látek v těle. "Bylo by možné dopravit léčivo na konkrétní místo v těle a světlem mu ukázat cestu," řekl mluvčí ÚOCHB Dušan Brinzanik. Dodal, že výzkum je nyní na počátku a možné aplikace je těžké předvídat.

CVVM: Biopotraviny kupuje desetina Čechů, většinu lidí nezajímají

Biopotraviny v Česku kupuje často desetina lidí, zřídka po nich v obchodech sáhne 43 procent lidí. Sedm z deseti Čechů se o ně nezajímá. Pokud lidé v Česku potraviny biopotraviny kupují, činí tak zejména kvůli tomu, že nejsou chemicky ošetřeny. Na prvním místě červnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění tento důvod uvedly dvě pětiny respondentů. Zhruba třetina lidí v průzkumu uvedla, že se o biopotraviny zajímá. Větší zájem je patrný u žen než u mužů, největší zájem mají lidé ve věku mezi 30 až 44 lety. Nejméně se o tento druh potravin zajímají lidé se špatnou životní úrovní.

Ve věku 81 let zemřel básník Jiří Kuběna

Ve věku 81 let zemřel básník, překladatel a historik umění Jiří Kuběna. ČTK to sdělili zástupci nakladatelství Host, které jeho dílo vydává. Do roku 1989 Kuběna, vlastním jménem Jiří Paukert, publikoval pouze v samizdatu a exilu. Po roce 1989 se stal kastelánem hradu Bítova, kde léta žil a kde v 90. letech uspořádal několik celostátních setkání českých básníků a kritiků. Spolu s Václavem Havlem, Pavlem Švandou, Violou Fischerovou nebo Věrou Linhartovou patřil ke generaci takzvaných šestatřicátníků. Kromě řady básnických sbírek vydal výbor Krev ve víno, knihu esejů Paní na Duze a knihu vzpomínek Paměť básníka. Nakladatelství Host dokončuje vydání celého jeho souborného díla v osmi svazcích. V roce 1998 byl prezidentem Václavem Havlem vyznamenán Medailí Za zásluhy v oblasti kultury a umění I. stupně.

Muzeum Kampa vystavuje dvě stovky bot slavného návrháře Blahnika

V pražském Muzeu Kampa se zastavila putovní výstava, která představí oblíbené dámské boty návrháře Manolo Blahnika. Boty, které mnohé ženy znají z filmu a televize, kde je nosí či po nich touží hrdinky reálné či smyšlené, si budou moci zájemci prohlížet od pátku do 12. listopadu. Kromě samotných lodiček, střevíčků a sandálů uvidí také autorovy návrhy a mohou se dozvědět, jak kultovně vnímané boty vznikají. "Je tu počasí jak na Sicílii," zahájil Blahnik tiskovou konferenci na sluncem zalitém dvoře Muzea Kampa, kam spolu s novináři přišlo několik desítek milovníků módních trendů. V Česku chtějí zdejší spolupořadatelé výstavy The Art of Shoes Blahnika představit také jako slavného českého emigranta. Blahnik vyrostl na Kanárských ostrovech, žije v Británii, ale má české kořeny. Jeho otec byl českým občanem, žil a pracoval před druhou světovou válkou jako lékárník nedaleko pražské Kampy.

Češi, kteří projeli na koloběžkách Latinskou Ameriku, jsou doma

Dvojice Čechů, Marek Jelínek a Michal Kohoutek, která se loni s dalšími pěti kamarády vydala na koloběžkách napříč Latinskou Amerikou, se po osmi měsících putování a tisících kilometrech v nohou vrátila do domovského Kolína. Doma se ale nezdrží dlouho, v prosinci vyrážejí na další cestu, tentokrát do Asie, řekl ČTK Jelínek. O své zážitky se budou cestovatelé dělit na připravovaných besedách, první plánují na 4. září v pražském Rock Café. Nyní hodlají trávit čas přípravami materiálů na besedy. Čtyři muži a tři ženy ve věku od 24 do 33 let se na cestu vydali v listopadu po půlročních přípravách, aby si splnili sen. Po čtyřech měsících cestování se ale sedmičlenná skupina zúžila v Kolumbii na dva členy, ostatní se neplánovaně rozhodli prozkoumat Národní park Tayrona a navštívit festival v Barranquile. Latinskou Ameriku dva muži projeli napříč z Mexika do Brazílie, na její pobřeží v Sao Paulu se dostali v polovině července. Díky cestování se mohli vykoupat v Pacifiku, Karibiku a Atlantiku.

V noci na neděli vyvrcholí meteorický roj Perseid

Meteorický roj Perseidy, který je na noční obloze viditelný od 17. července, tento víkend vyvrcholí. Maxima dosáhne v sobotu po 23. hodině, uvedl dnes Astronomický ústav AV ČR. Úkaz známý jako padání hvězd způsobuje hoření meteorů, které se dostanou do atmosféry. Každoroční úkaz začíná 17. července a vrcholí kolem 12. srpna, když se Země ocitne v nejhustší části roje. Jeho částice, zpravidla menší než zrnko písku, vstupují do atmosféry rychlostí 60 m/s. Při hoření zazáří jasným světlem, někdy i barevným. V maximu je jich až 80 za hodinu. Perseidy je nejlepší pozorovat okem, viditelné by měly být po celé obloze.

Sport

Karolína Plíšková v prvním utkání v roli světové tenisové jedničky porazila na turnaji v Torontu 6:3, 6:3 Rusku Anastasii Pavljučenkovovou. Do třetího kola prošla i Lucie Šafářová, jež zdolala 6:2, 6:4 nasazenou jedenáctku Dominiku Cibulkovou ze Slovenska. Jako první z pětice Češek se rozloučila s turnajem Kateřina Siniaková, jež podlehla 5:7, 5:7 Venus Williamsové z USA. Petra Kvitová potřetí za sebou prohrála na turnaji WTA už svůj druhý zápas. Čtrnáctá hráčka světového žebříčku v Torontu podlehla i vinou devíti dvojchyb 6:7, 6:3 a 2:6 Američance Sloane Stephensové.

Počasí v pátek

Oblačno až zataženo, na východě zpočátku i polojasno. Na většině území přeháňky nebo déšť, na západě a jihozápadě i trvalejší. Nejvyšší teploty od 18 °C na západě po 34 °C na východě.

Silná bouřka se přehnala v noci na čtvrtek přes Moravu a Slezsko, ve čtvrtek a v pátek se čekají vedra a další bouřky. Noční bouřka lámala stromy a komplikovala dopravu, nejhorší byla situace v Olomouckém kraji. Kvůli popadaným stromům i elektrickému vedení byla na více než pět hodin zastavena doprava na železničním koridoru mezi Olomoucí a Prahou. Neprůjezdná byla i dálnice z Mohelnice do Olomouce.

10-08-2017