Denní souhrn zpráv

Školské odbory a zástupci VŠ budou 1. září společně protestovat

Školské odbory a zástupci vysokých škol a asociací ve vzdělávání uspořádají 1. září protestní akci proti současným platům učitelů v regionálním školství a na vysokých školách. Dohodli se na tom na společném jednání, sdělila ČTK mluvčí školských odborů Jana Kašparová. Zástupci pedagogů se shodli, že stále nedochází k zásadnímu zlepšení situace ve školství, ačkoli to vláda deklarovala jako svou prioritu. "Platová situace pedagogických pracovníků v regionálního školství a akademických pracovníků vysokých škol zůstává nadále neúnosná a vede k úpadku celé společnosti," uvedli ve společném prohlášení. Nízké platy učitelů kritizují odborníci dlouhodobě. Loni odbory odstartovaly kampaň Konec levných učitelů. Chtěly docílit zvýšení mezd do roku 2020 na 130 procent průměrného platu v ČR, který letos v prvním čtvrtletí činil podle Českého statistického úřadu 27.889 korun. Vláda jim takové navýšení přislíbila.

Přebytek rozpočtu ke konci července stoupl na 25 miliard korun

Přebytek státního rozpočtu ke konci července stoupl na 25 miliard Kč z červnových 4,6 miliardy Kč. Loni v červenci skončil rozpočet s přebytkem 75,6 miliardy Kč. Za meziročním zhoršením stojí především nižší příjmy z EU, informovalo ministerstvo financí. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun. Příjem peněz z EU klesl ke konci července meziročně o zhruba 77 miliard korun.

Zaorálek a Zeman kondolovali rodině Češky zabité v Egyptě

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) při schůzce kondoloval rodině Češky, která byla zabita v Egyptě. Předal jim také kondolenci prezidenta Miloše Zemana. Zároveň rodinné příslušníky seznámil s kroky, které česká diplomacie v této záležitosti podniká. ČTK to řekla mluvčí ministerstva zahraničí (MZV) Michaela Lagronová. Česká turistka zemřela minulý týden na následky útoku na pláži v Hurgadě. V úterý bylo její tělo převezeno do Česka. Česká diplomacie už v souvislosti s útokem požádala Egypt o vyšetření útoku, pitevní zprávu a také odškodnění pro pozůstalé.

Červencová bilance obětí nehod je nejlepší od začátku 90. let

V červenci zemřelo při nehodách na českých silnicích 46 lidí. Je to nejpříznivější červencová bilance v novodobé historii. Oproti loňskému červenci klesl počet obětí o 14. ČTK to řekl ředitel dopravní policie Tomáš Lerch. Za prvních sedm měsíců letošního roku vyhaslo při dopravních nehodách 274 životů. Ve stejném období loňského roku bylo obětí o devět více. Nejtragičtějším dnem letošního sedmého kalendářního měsíce byla neděle 16. července, kdy na silnicích přišlo o život sedm lidí. Tragičtějším dnem letošního roku byla už jen sobota 24. června, kdy v důsledku nehod vyhaslo devět životů. Poslední červencovou obětí na českých silnicích byl dvaatřicetiletý motocyklista, který zahynul v pondělí večer po nárazu do stromu v klesání z Ještědu u obce Hoření Paseky.

Dlouhodobě nemocní zaměstnanci budou brát vyšší nemocenskou

Zaměstnanci v delší pracovní neschopnosti budou brát od příštího roku vyšší nemocenskou. Prezident Miloš Zeman podepsal novelu, která růst procentní sazby od druhého měsíce nemoci zavede. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově od 31. dne nemoci dávka vzroste o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Novinka zvýší podle odhadů příští rok výdaje na nemocenské o 2,4 miliardy korun. V prvních třech dnech nemoci zaměstnanec nedostává nic. Pak do 14. dne dostává náhradu mzdy od zaměstnavatele.

Kožešinové farmy v Česku ukončí v roce 2019 činnost

Kožešinové farmy v Česku ukončí provoz nejpozději k poslednímu lednu přespříštího roku. Chovatelé dostanou od státu náhrady. Zákaz kožešinových farem od konce ledna 2019 přinese novela na ochranu zvířat proti týrání, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Novela se má vztahovat na chov lišek a norků, nikoli například králíků nebo nutrií, tedy zvířat, která se využívají také na maso. Norma přiznává provozovatelům farem nárok na kompenzace od státu za rušené chovy. Dostat by je měli zpravidla v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června. Podrobnosti způsobu a rozsahu kompenzace má stanovit vyhláškou ministerstvo zemědělství. Výše příspěvku by však neměla přesáhnout roční čistý zisk z chovu za posledních pět let. Oponenti se obávají, že zákaz povede ke vzniku nelegálních chovů mimo kontrolu Státní veterinární správy. V Česku působí devět kožešinových farem.

Veterináři zakázali kvůli moru sklizeň na 115 ha půdy na Zlínsku

Veterináři zakázali čtyřem firmám ve Zlínském kraji sklízet do konce roku zemědělské plodiny na celkem 115,5 ha půdy kvůli africkému moru prasat. Pokuta za sklizení je až dva miliony korun. Vyplývá to z mimořádných veterinárních opatření. Stát tak chce zamezit migraci divokých prasat z oblasti, kde se prokázala choroba. O tomto kroku již v pondělí hovořil zlínský hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL), když vyhlásil mimořádný stav v kraji. Už dříve řekl, že by zemědělcům měla být úroda proplacena. Dostatek potravy má podle hejtmana divoká prasata udržet v ohnisku nákazy a zabránit rozšiřování choroby do dalších regionů. Prasata, která neuhynou na mor, budou odchytávána do klecí a následně utracena.

Obce se nebudou muset rozhodovat jen podle ekonomické výhodnosti

Obce a kraje nebudou muset nakládat se svým majetkem jen podle krátkodobé ekonomické výhodnosti. Novým měřítkem bude také důležitý obecní či krajský zájem, pokud bude řádně zdůvodněný. Změnu přinese novela, kterou podepsal prezident Miloš Zeman. Změna zákona má podle předkladatelky Věry Kovářové (STAN, za TOP 09) zamezit kriminalizaci komunálních a regionálních politiků. Kritérium ekonomické výhodnosti podle zdůvodnění novely často nutí místní politiky přijímat rozhodnutí, která mohou být proti zájmům obyvatel obcí. V případě, kdy samosprávy dají přednost jinému kritériu než momentálnímu zisku, vystavují se hrozbě postihu a trestního stíhání. Postihlo to i některé zákonodárce z řad komunálních politiků.

Festival hrdosti upozorní na předsudky lidí k lesbám a gayům

Příští týden bude v Praze sedmý ročník festivalu leseb, gayů, bisexuálů a transsexuálů (LGBT) Prague Pride. Už tradičně vyvrcholí sobotním průvodem Prahou. Letos chtějí organizátoři upozornit zejména na lidská práva komunity LGBT. Festival se zaměří na předsudky lidí a osudy gayů v různých zemích světa i v ČR. Na tiskové konferenci to řekla ředitelka festivalu Kateřina Saparová. Festival se koná od 7. do 13. srpna, průvod je na programu 12. srpna. Nabídne 104 kulturních, společenských, diskusních i sportovních akcí. Na programu budou přednášky a workshopy o osudech gayů v Čečensku, Arménii nebo na Tchaj-wanu, které upozorní na jejich přetrvávající diskriminaci.

Na cyklopouť do Portugalska vyrazilo z Uherského Brodu 120 cyklistů

Na tradiční cyklopouť, kterou pořádá uherskobrodská sportovní organizace Orel, se letos vydalo 120 cyklistů z celé České republiky a Slovenska. Z Uherského Brodu na Uherskohradišťsku vyrazili v noci na úterý. Jejich cílem bude tentokrát portugalská Fátima, která slaví stoleté jubileum od prvního zjevení Panny Marie. "Nejstaršímu účastníkovi je 78 let, nejmladší má 12 roků," sdělil hlavní organizátor akce Petr Gabriel. Tři účastníci poutě pojedou na lehokolech, jeden na tříkolce a jeden dokonce na takzvaném handbiku. Pro start samotné cyklopoutě si uherskobrodští organizátoři vybrali španělskou vesnici Vega de Valcarce, která se nachází na hlavní svatojakubské poutní cestě. Odtud na ně cestou do Fátimy, při které se zastaví i na poutním místě Santiago de Compostela, čeká osm etap v délce 70 až 100 kilometrů. Celková délka trasy je 700 kilometrů.

Muzeum nožířské tradice je nově v centru Mikulášovic

Muzeum nožířské tradice se přestěhovalo do centra Mikulášovic na Děčínsku. Mezi desítkami nožů jsou k vidění i rarity jako například 60 centimetrů velká rybička. Zájem má instituce o nálezy z půd. Muzeum bylo dosud v areálu historického závodu Mikov na okraji města. "Umístěním muzea do nových prostor vycházíme vstříc přání návštěvníků, kteří volali po jeho lepší dostupnosti a prodloužení otevírací doby i do odpoledních hodin, o víkendech a svátcích," řekl ČTK ředitel Mikova Karel Ježek. Otvírací nožík v podobě ryby se stal symbolem firmy, kde se jich za více než 220 let historie vyrobily statisíce.

Češi, kteří projeli na koloběžkách Latinskou Ameriku, jedou domů

Dvojice Čechů, která se loni s dalšími pěti kamarády vydala na koloběžkách napříč Latinskou Amerikou, se po osmi měsících putování a tisících kilometrech v nohou vrací domů. Hranice České republiky mají Marek Jelínek a Michal Kohoutek přejet v úterý v Lískové na Domažlicku a svou cestu chtějí zakončit příští středu v Kolíně, odkud pocházejí. Cestovatelé podle zážitků, které sdíleli na facebooku, prošoupali čtyři páry bot a o jedny byli okradeni na policejní stanici. Snědli 15 kilogramů tamní sladkosti nebo 80 porcí vajíčka v housce. O své zážitky se cestovatelé chtějí podělit při přednáškách, z nichž první plánují na 4. září v pražském Rock Café. Do konce září by tam zároveň měla být k vidění výstava jejich fotografií z cesty.

Střelec Slavíček je nečekaným mistrem Evropy ve skeetu

Sportovní střelec Miloš Slavíček se stal v Baku nečekaným mistrem Evropy ve skeetu a postaral se o druhé české zlato po úspěchu dalšího brokaře Davida Kosteleckého, který ovládl trap. Někdejší juniorský mistr světa porazil v dramatickém rozstřelu olympijského vítěze z Ria Itala Gabriele Rossettiho, třetí skončil Švéd Stefan Nilsson. Třiadvacetiletý Slavíček v kvalifikaci minul ze 125 terčů třikrát a byl o bod druhý za Rusem Antonem Astachovem. Ve finále šel brzy do vedení a v čele se spolu s Rossettim udržel až do konce. V napínavém rozstřelu sice chyboval jako první, Ital však jeho zaváhání nevyužil. V páté sérii Slavíček trefil oba terče, zatímco Rossetti dvakrát minul. Střelec Dukly Hradec Králové se stal prvním českým mistrem Evropy od triumfu Jana Sychry v roce 2010 v Kazani.

Počasí

Bude převážně oblačno, od západu místy přeháňky nebo bouřky. Na Moravě a ve Slezsku zpočátku polojasno. Nejvyšší denní teploty 27 až 31 °C, na jihovýchodě a východě až 34 °C.

Úterý bylo s 37,3 stupně naměřenými ve Staňkově na Domažlicku nejteplejším dnem roku v Česku. Místní teplotní rekordy padly, nebo byly vyrovnány na 35 ze 145 meteorologických stanic měřících přes 30 let. Odolal ale celorepublikový rekord z roku 1994, který činí 39,2 stupně.