Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Premiéři visegrádské čtyřky jednali o brexitu i migraci

Budoucí právní postavení občanů Evropské unie v Británii a finanční závazky Spojeného království vůči evropské sedmadvacítce jsou tématy, která budou prioritou zemí visegrádské čtyřky při jednáních o takzvaném brexitu. Na jednání ve Varšavě se na tom shodli premiéři Česka, Maďarska, Polska a Slovenska (V4). Státy V4 chtějí co nejvíce ovlivnit mandát vyjednávačů, aby obsahoval i zájmy střední Evropy, udůraznil český premiér Bohuslav Sobotka. Jedním z hlavních zájmů je podle něj i udržení přístupu na britský trh. Šéfové středoevropských vlád rovněž znovu odmítli spojování debaty o migraci s návrhy na krácení dotací zemím, které odmítají přijímat uprchlíky.

Na oslavy výročí roku 1918 stát počítá se 400 miliony korun

Stát vydá na oslavy 100. výročí založení samostatného československého státu a připomínku 50. výročí pražského jara a okupace země armádami Varšavské smlouvy 400 milionů korun. Do akcí je zapojeno i připomenutí roku 1993, od kterého je Česko samostatným státem. Prvních sto milionů by se mělo podle materiálu, který je nyní v připomínkovém řízení, čerpat už letos. Počítá se s celkem 172 akcemi, z toho 52 jich předpokládá česko-slovenskou spolupráci. Nejvíce projektů, 66, plánují uspořádat organizace spadající pod ministerstvo kultury, 46 projektů plánuje obrana. Klíčovým projektem oslav je společná česko-slovenská výstava. Za českou stranu ji garantuje Národní muzeum, v jehož opravené historické budově se výstava příští rok na podzim uskuteční. Národní technické muzeum připravuje výstavu Made in Czechoslovakia 1918 až 1992 - průmysl, který dobyl svět.

Zeman je pro euroatlantickou integraci na Balkánu, bez Kosova

Prezident Miloš Zeman při návštěvě Chorvatska mimo jiné uvedl, že Česko podporuje šíření euroatlantické integrace na západním Balkánu, nicméně si myslí, že v ní není místo pro Kosovo. Dal také najevo nesouhlas s takzvanou vícerychlostní Evropskou unií. Podle chorvatské televize HRT to řekl na tiskové konferenci po setkání s chorvatskou prezidentkou Kolindou Grabarovou Kitarovičovou. Šéfka chorvatského státu vyzdvihla velmi dobré politické vztahy obou zemí, ale chtěla by, aby se rozšířily do řady oblastí. Chorvatsko je otevřené českým investicím, řekla v této souvislosti Kitarovičová. Kromě turistiky podle Zemana Češi plánují investice také v bankovním a energetickém sektoru. Kitarovičová zdůraznila rovněž zájem Chorvatska o spolupráci s visegrádskou skupinou, kterou vedle Česka tvoří Slovensko, Polsko a Maďarsko.

Jurečka chce schodek agrárního obchodu snížit na nulu

Saldo agrárního zahraničního obchodu ČR by se do roku 2020 mělo dostat na nulu. Na Žofínském fóru na téma Evropská unie a český export to uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Loni se schodek agrárního zahraničního obchodu prohloubil o 3,3 miliardy korun na 22,6 miliardy. Konkrétní opatření Jurečka neuvedl, řekl pouze, že Česko nevyužívá svůj exportní potenciál a neumí na řadě trhů využít některých výhod ve svůj prospěch. Jde například o historickou znalost výrobků "Made in Czechoslovakia" v řadě zemí. Podle Zemědělského svazu se strukturu zahraničního obchodu dlouhodobě nedaří zlepšovat, zhruba na 90 procentech schodku se podílí maso. Největší množství zboží stejně jako v předchozích letech zamířilo na Slovensko, do Německa, Polska a Itálie. Ze zemí mimo Evropskou unii směřovaly zemědělské výrobky do Ruska, Turecka, Iráku a Švýcarska.

Zaměstnancům automobilky Hyundai vzrostou mzdy zhruba o 12 pct

Zaměstnancům nošovické automobilky Hyundai vzrostou s platností od 1. března mzdy v průměru zhruba o 12 procent. Vyplývá to z kolektivní smlouvy, kterou podepsali zástupci vedení firmy a obou odborových organizací. ČTK to sdělil mluvčí automobilky Petr Vaněk. Průměrný hrubý měsíční příjem byl loni ve slezské automobilce v dělnických profesích 34.512 korun. V Moravskoslezském kraji činila průměrná mzda za loňský rok 25.171 korun. Vyjednávání o kolektivní smlouvě mělo v automobilce sedm kol. Prezident automobilky Tong U-čche uvedl, že zvýšení mezd zaměstnancům právem náleží, protože jejich vysoké pracovní nasazení, flexibilita a kvalita práce loni přispěly k dosažení nejlepších výsledků v historii závodu.

Štěch v Bruselu upozornil, že z ČR odtékají peníze velkých firem

Z České republiky každý rok odtékají výrazné prostředky nadnárodních firem, které pak chybějí české ekonomice, upozorňoval na jednáních v Bruselu šéf českého Senátu Milan Štěch. Výdělky a dividendy velkých společností podle něj často končí dokonce zcela mimo území Evropské unie. "Je potřeba, aby tyto peníze zůstaly v České republice, aby zůstaly v EU," řekl Štěch novinářům po svých dnešních setkáních s prvním místopředsedou Evropské komise Fransem Timmermansem a šéfem europarlamentu Antoniem Tajanim. Tyto finance přitom by podle něj Česko i Evropská unie uměly využít. "Už je potřebujeme na hospodářský a sociální rozvoj, potřebujeme je na společnou obrannou politiku, potřebujeme je na pomoc těm zemím, odkud k nám chodí migranti," vypočetl šéf českého Senátu.

Dopravní odbory budou ve středu jednat o termínu stávky

Předsednictvo Odborového svazu dopravy (OSD) bude ve středu jednat o termínu stávky řidičů autobusů v linkové dopravě. I když o stávce rozhodne, není jisté, zda termín po jednání oznámí veřejnosti. ČTK to řekl předseda OSD Luboš Pomajbík. Odbory chtějí stávku oznámit v nejkratší zákonné lhůtě s třídenním předstihem. Odboráři kritizují přístup některých krajů k vládnímu nařízení o navýšení nejnižší mzdy pro šoféry autobusů. Podle odborů dostali řidiči v některých krajích přidáno méně, než očekávali. Firmy například zvýšily sazby podle vládního nařízení, šoférům ale na druhou stranu snížily odměny.

Vozidla bez řidiče by se mohla testovat na dálnici D2

Vozidla bez řidiče by se do budoucna mohla v provozu testovat na dálnici D2 mezi Brnem a Bratislavou. Shodli se na tom ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) a místopředseda slovenské vlády pro investice a informatiku Peter Pellegrini se zástupci automobilového průmyslu a mobilními operátory. Zájem o testování takzvaných autonomních vozidel je v popředí zájmu českého ministerstva dopravy dlouhodobě. Ministr Ťok už v minulosti uvedl, že podporuje výstavbu zkušebního okruhu pro tato vozidla. Jednání o bezpečnosti a právních důsledcích používání autonomních vozidel byla rovněž součástí Ťokovy nedávné návštěvy ve Spojených státech. Na projektu nyní budou pracovat týmy z obou zemí.

Výzkumníci v Brně vyvíjí lék z pupečníku na degenerativní nemoci

Výzkumníci v Brně chtějí ve spolupráci se soukromými firmami vyvinout z buněk pupečníku lék na imunitní choroby a degenerativní onemocnění. Pomáhat může například po infarktu, mozkové příhodě, u nemoci kloubů nebo po transplantaci kostní dřeně. Novinářům to řekla vedoucí výzkumu a lékařská ředitelka společnosti PrimeCell Dagmar Hrůzová. Lék aplikovaný injekčně by mohl být podle ní poprvé použitý při klinickém testování v roce 2019, na trhu dostupný pro celou EU by mohl být asi v roce 2024. K výrobě poslouží nový přístroj bioreaktor. Na projektu s odhadovanými náklady kolem 50 milionů korun se spolu se společností PrimeCell podílí Mezinárodní centrum klinického výzkumu a korejská firma Hans Biomed. Část nákladů zaplatí firmy, které získaly také dotace od státu.

Temelín při cvičení zkusil, jak dostat do krytů 833 zaměstnanců

V jaderné elektrárně Temelín začalo dvoudenní cvičení, při němž energetici prověřují reakce na havárii. Nyní nacvičovali, jak dostat většinu z necelé tisícovky pracovníků v areálu do krytů. ČTK to řekl temelínský mluvčí Marek Sviták. Temelín letos čeká 12 cvičení včetně jednoho tajného a dalšího na ochranu proti teroristickému útoku. ČEZ počet cvičení v Temelíně zdvojnásobil po havárii v japonské elektrárně Fukušima v roce 2011. Temelín má čtyři kryty pro 1775 lidí, dva z nich v areálu.

Vrtulníky s lékaři zachraňují v České republice životy už 30 let

Letecká záchranná služba pomůže v ČR každoročně tisícům pacientů, ať už je přepravuje z místa nehody do nemocnice, nebo mezi zdravotnickými zařízeními. Vrtulníky letecké záchranky dnes pokrývají celé území státu, a to i díky tomu, že někdejší Československo patřilo v rámci střední a východní Evropy k průkopníkům tohoto druhu zdravotnické pomoci. První základna, dodnes fungující s volacím znakem Kryštof 01, začala na ruzyňském letišti fungovat 1. dubna 1987. Československá letecká záchranka nevznikla úplně na zelené louce, zdejší lékaři měli dlouholeté zkušenosti s přepravou pacientů mezi nemocnicemi. Dnes je v ČR deset stanic: v Praze, Brně, Ostravě, Plzni, Hradci Králové, Olomouci, Jihlavě, Českých Budějovicích, Ústí nad Labem a Liberci (v roce 1994 zanikla základna v Havlíčkově Brodě).

Na Berounsku hoří bývalý vojenský prostor, zasahuje i vrtulník

Požár zachvátil bývalý vojenský prostor o rozloze zhruba dvou hektarů u obce Malá Víska na Berounsku. Na místě zasahují desítky hasičů a vrtulník s bambivakem, tedy vakem naplněným vodou. Podle mluvčího hasičů Petra Svobody byl kvůli rozsahu požáru vyhlášen druhý stupeň poplachu. Hoří bývalá dopadová plocha, která sloužila dělostřelectvu k nácviku leteckého bombardování. Další jednotky především dobrovolných hasičů jsou podle Svobody v pohotovosti, kdyby se požár začal šířit.

Opera Žádný člověk přiblíží osud autora Stalinova pomníku Švece

Nová původní opera Žádný člověk skladatele Jiřího Kadeřábka, která bude mít na Nové scéně Národního divadla (ND) premiéru 31. března, pojednává o osudu sochaře Otakara Švece a jeho posledního díla - Stalinova pomníku na Letné. "Zaujalo mě, že se pomník tak strašně dlouho stavěl a tak rychle se rozhodlo o jeho zničení. Osobní příběh sochaře Švece má skoro antický tragický rozměr," uvedla režisérkou představení bude Katharina Schmittová. Tvůrce zaujala absurdita Švecova příběhu. Sochař se musel zúčastnit soutěže na počest Stalinových 70. narozenin. Nechtěl však vyhrát, a odevzdal proto přehnaně monumentální a těžko realizovatelný návrh. Přesto vyhrál. "Byl to umělec, kterého zničilo jeho vlastní dílo," podotkl libretista a dramaturg Lukáš Jiřička. Návštěvníci opery Žádný člověk se mohou těšit na ojedinělý režijní koncept, kdy při představení budou sedět na jevištní elevaci, nikoliv v hledišti. Takto upravená Nová scéna ND pojme 150 diváků.

Se zpěvačkou Špinarovou se příznivci rozloučí 1. dubna v Ostravě

Se zpěvačkou Věrou Špinarovou, která náhle zemřela v neděli ve věku 65 let, se její příznivci mohou rozloučit dopoledne 1. dubna v Ostravě. Smuteční síň krematoria ve Slezské Ostravě jim bude zpřístupněna od 09:00 do 12:00. Odpoledne se poslední rozloučení uskuteční pouze v kruhu rodiny a přátel. ČTK o tom informoval Adam Pavlík, syn Věry Špinarové a vedoucí její doprovodné kapely. Špinarová zemřela v neděli v pražské motolské nemocnici. Minulý týden ve středu zkolabovala při koncertu v Čáslavi, měla zástavu srdce. Rodačka z Pohořelic u Brna byla po celý život spjata s ostravskou hudební scénou. Podle publicisty Jiřího Černého její vokál představoval ojedinělý hlasový materiál. Smutek nad úmrtím zpěvačky vyjádřili její kolegové i politici napříč politickým spektrem. Loni v prosinci Špinarová oslavila pětašedesátiny, při té příležitosti jí vyšla kompilace s názvem Zóna lásky. Uzavírá ji melodie Ennia Morriconeho z filmu Tenkrát na západě, kterou textař Zbyšek Malý nazval Jednoho dne se vrátíš.

Čapkův památník ve Strži otevírá nově upravenou expozici

Památník Karla Čapka ve Strži u Dobříše na Příbramsku otevírá upravenou expozici o spisovatelově životě a díle. Návštěvníci uvidí dosud nevystavované předměty a archiválie, například prádelník s Čapkovou frakovou košilí, límečkem a vestou a další osobní věci. K vystaveným raritám patří i účtenky od řemeslníků, kteří ve 30. letech minulého století v Čapkově letním sídle ve Strži pracovali. Vernisáž bude 29. dubna. Výstava tentokrát neřadí události Čapkova života přísně chronologicky, ale spíše tematicky. "Abychom ukázali, co všechno v životě stihl a jaký to byl člověk," uvedla ČTK ředitelka památníku Kristina Váňová. Jedna část je například věnována cestování. Součástí expozice je Čapkův cestovní kufřík z 30. let s nálepkami z míst, které navštívil. Z původní výstavy zůstaly zachovány nejzajímavější části - především Čapkova pracovna, ale i jeho pečlivě sepsané pokyny pro hosty, jak letní sídlo užívat v době jeho nepřítomnosti.

Děti v Toulouse nastudovaly operu Brundibár

Šedesátka dětských zpěváků představila v divadle ve francouzském městě Toulouse dětskou operu Brundibár pražského rodáka Hanse Krásy. Dílo nejvíce proslavilo skladatelovo nastudování s dětmi vězněnými v židovském ghettu v Terezíně, kam byl Krása deportován v roce 1942. "Chceme poukázat na hrůzy, které doprovázejí všechny války, všechny masakry, a kvůli kterým si děti nemohou užívat radostí života. Je to stále aktuální," řekl režisér Max Henry. Hudební režisér Christophe Larrieu uvedl, že sóla sice zpívají trénovaní dětští zpěváci, ale sbor je složený výhradně z dětí bez jakékoli zkušenosti se zpěvem nebo hraním. V Terezíně se Brundibár hrál víc než padesátkrát. Bohužel po většině dětech zbyly jen smutné kresby a básničky. Stejně jako Krása byly zavražděny v nacistickém koncentračním táboře v Osvětimi.

V pražských Vysočanech vznikne muzeum automobilů Praga

V pražských Vysočanech v prostorách bývalé továrny Pragovka vznikne nové automobilové muzeum, ve kterém budou vystaveny vozy značky ze sbírky Emila Příhody. Na oslavách k 110. výročí vzniku automobilky Praga to oznámila primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Příhoda je zakladatelem Automusea Praga ve Zbuzanech u Prahy. Muzeum v bývalé hale číslo 20 areálu Pragovky by se mělo stát součástí pražského ArtDistrictu Pragovka a měly by se tam konat kulturní a společenské akce. Ve sbírce by měly být k vidění vozidla nákladní, osobní, dodávková, autobusy, traktory, sanitní a vojenské speciály. Mezi nimi by měly být i modely vozů, které využívala československá vláda v období prezidenta T. G. Masaryka, Edvarda Beneše a řada českých prominentů v čele s herečkou Lídou Baarovou nebo rodinou porevolučního prezidenta Václava Havla.

Slalomářská mistryně světa Strachová ukončila kariéru

Bývalá mistryně světa a bronzová olympijská medailistka ve slalomu Šárka Strachová ukončila lyžařskou kariéru. Dvaatřicetiletá čtyřnásobná medailistka ze světových šampionátů to oznámila na tiskové konferenci v Praze. "K rozhodnutí mě vedl můj extrémní vnitřní pocit, že nastal správný okamžik se rozloučit. Není to otázka motivace," řekla Strachová po své patnácté sezoně ve Světovém poháru. Největší úspěch v kariéře prožila v roce 2007, kdy vybojovala ve švédském Aare titul mistryně světa. Už o dva roky dříve získala bronz v italské Santa Caterině a sadu zkompletovala stříbrem ve Val d'Isere v roce 2009. K tomu přidala další bronz předloni v Beaver Creeku. Na olympiádě zazářila v roce 2010 ve Vancouveru, kde si ve slalomu vyjela bronz. Ze Světového poháru má dvě slalomová vítězství z Aspenu, kde vyhrála v letech 2008 a 2009.

Zvažovala ještě prodloužení kariéry o rok kvůli účasti na olympiádě v Pchjongčchangu. I v uplynulé sezoně patřila ve slalomu mezi špičku a měla by šanci na další stupně vítězů. "Olympiáda byla velké lákadlo, ale ve Světovém poháru už jsem si splnila v podstatě všechny svoje cíle a přání a bylo těžké mít lyžování jako prioritu. Čím dál víc jsem se k tomu musela nutit silou vůle. Pokud jsou životní priority jinde a nedala bych tomu sto procent a neodváděla bych práci naplno, tak jsem pocítila, že je okamžik se rozloučit," uvedla Strachová. České lyžování po této zimě přišlo o dvě dlouholeté opory. Už během sezony oznámil konec reprezentační kariéry běžec na lyžích Lukáš Bauer.

Sport

Čeští fotbalisté do 19 let postoupili na mistrovství Evropy, kde si zahrají poprvé od roku 2011. Tým trenéra Jana Suchopárka využil domácího prostředí a se třemi výhrami ovládl kvalifikační skupinu v konkurenci Maďarska, Skotska a Rakouska, které v rozhodujícím utkání Češi porazili 3:0. Po výhrách nad Maďarskem a Skotskem stačila Čechům k postupu mezi osm nejlepších týmů Evropy i remíza s Rakouskem, ale Suchopárkovi svěřenci nedovolili komplikace a už po 63 sekundách šli do vedení.

Fotbalová reprezentace do 21 let vyhrála v druhém letošním zápase v přípravě v Polsku 2:1 a navázala na páteční vítězství 4:1 nad Slovenskem. Po zápasech se Slováky a Poláky už čeká jednadvacítku na začátku června soustředění v Rakousku před Eurem. V neděli si mladíci vyzkoušeli i stadion v Tychách, kde odehrají všechny tři zápasy skupiny.

Karolína Plíšková zvládla na turnaji v Miami souboj reprezentačních kolegyň. Druhá nasazená tenistka porazila Barborou Strýcovou 6:1, 6:4 a postoupila do čtvrtfinále stejně jako Lucie Šafářová, jež zdolala Slovenku Dominiku Cibulkovou 7:6, 6:1. V osmifinále je na Floridě Tomáš Berdych, který přehrál Gillese Müllera z Lucemburska 6:3, 6:4.

Počasí

Polojasno až oblačno, na severu až zataženo. Nejvyšší teploty 15 až 19 °C, na jižní Moravě až 21 °C, v 1000 m na horách kolem 11 °C.