Denní souhrn zpráv Denní souhrn zpráv

24-02-2017

Ministr Zaorálek poletí do Súdánu jednat o propuštění Jaška

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek navštíví v neděli Súdán. S tamními představiteli bude jednat o možném propuštění Čecha Petra Jaška, který byl v lednu odsouzen k mnohaletému trestu vězení, mimo jiné za špionáž. Na internetových stránkách to oznámilo ministerstvo zahraničí s tím, že o výsledku Zaorálkova jednání bude informovat po jeho návratu. Ministr se v Súdánu sejde se svým protějškem a s předsedou súdánského parlamentu. Jašek byl podle ministerstva zahraničí koncem ledna odsouzen k 20 letům vězení. Organizace Release International k případu už dříve uvedla, že Jašek a další tři lidé byli stíháni za financování protivládních hnutí v Dárfúru a v Jižním Kordofánu. Ve skutečnosti ale podle ní tito lidé pouze chtěli pomoci studentovi z Dárfúru, který utrpěl popáleniny při demonstraci. Jašek podle obhájců lidských práv předal v Súdánu příspěvek 5000 dolarů určený na léčbu studenta.

Muž souzený za to, že chtěl k islamistům, dostal tři roky vězení

Krajský soud v Plzni poslal dvaadvacetiletého Jana Silovského ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku na tři a čtvrt roku do věznice s dohledem. Silovský je první Čech souzený za to, že se chtěl loni přidat v Sýrii k teroristické organizaci Islámský stát (IS). Zároveň soud uložil Silovskému ochranné ambulantní psychiatrické léčení, což navrhoval státní zástupce i obhajoba. Polehčující okolností byla jeho bezúhonnost, doznání a až o 85 procent snížené ovládací schopnosti dané jeho schizoidní poruchou osobnosti. Podle obžaloby z prosince 2016 hrozilo Silovskému za přípravu teroristického útoku 12 až 20 let vězení, případně doživotní vězení. Státní zástupce ale v závěrečné řeči navrhl posuzovat jednání obžalovaného podle nově platného doplnění trestního zákoníku jako podporu a propagaci terorismu ve stadiu přípravy, kde hrozí trest tři až 12 let vězení. Soud se k této kvalifikaci přiklonil. Sám Silovský v závěrečné řeči vyjádřil lítost nad tím, že chtěl odjet do Sýrie, znovu by to už neudělal, řekl v jednací síni.

Silovského loni začátkem února zadržela turecká policie na letišti v Istanbulu s jednocestnou letenkou na vnitrostátní let do města Gaziantep poblíž syrských hranic. Odtud měl přes internet objednané auto, se kterým chtěl odjet do syrského města Džarábulus a tam se připojit k bojovníkům IS. Tureckým policistům se k tomu přiznal a ti ho pak poslali do Čech.

Pojišťovny: Vítr zatím způsobil stovky škod v řádu desítek milionů

Silný vítr, který zasáhl Česko v posledních dvou dnech, způsobil klientům pojišťoven zatím stovky škod v řádu desítek milionů Kč. Nejčastěji šlo o poškozené ploty, střechy či skleníky, živel řádil hlavně na západě republiky, vyplývá z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami. Česko zasáhl silný vítr, který v nárazech dosahuje kolem 70 kilometrů v hodině. Popadané stromy a větve na řadě míst republiky zkomplikovaly železniční a silniční dopravu a tisíce domácností jsou bez proudu. ČEZ kvůli velkému množství poruch vyhlásil v 18 okresech kalamitní stav.

Vítr zastavil kabinovou lanovku z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Mimo provoz se ocitly spodní i horní úsek lanovky, řekla ČTK pracovnice lanovky. Horská služba v Krkonoších turistům v lokalitě Rokytnice nad Jizerou nedoporučuje hřebenové túry. Pro celé Krkonoše horská služba vydala upozornění na zledovatělý terén. Na Sněžce vítr dosahoval rychlosti až 100 kilometrů v hodině a podle meteorologů by mohl na hřebenech během dne přechodně dosáhnout až 145 kilometrů v hodině. Provoz lanovky na Sněžku je možný do rychlosti větru 60 kilometrů v hodině.

ČSSD na sjezdu podpoří Fico a Kern, Zemana nepozvali

Sociální demokraty přijedou na sjezd do Brna podpořit slovenský premiér Robert Fico a rakouský kancléř Christian Kern. Prezidenta Miloše Zemana ČSSD na jednání nepozvala, jako tomu bylo na posledním sjezdu před dvěma lety. O hostech, kteří se zúčastní sobotního jednání, ČTK informoval mluvčí strany Mikuláš Klang. Seznam všech pozvaných podle něj není ještě uzavřen. Někdejší předseda ČSSD Miloš Zeman se chystá v pátek 10. března, kdy v Brně začne sjezd, oficiálně vyjádřit ke své kandidatuře pro prezidentské volby. Klang uvedl, že organizátoři akce postupují jako před dvěma lety. Zeman tehdy prohlásil, že respektuje Sobotkovo právo nepozvat na sjezd prezidenta, ale naznačil, že se premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka obává kritiky.

Ekonomové: Sobotka v čele ministerstva průmyslu snížení cen mobilních dat nezajistí

Premiér Bohuslav Sobotka jako dočasný šéf ministerstva průmyslu a obchodu snížení cen mobilních dat nebo větší ochranu spotřebitele podle expertů během svého krátkého působení nezajistí. Ministerstvo potřebuje ve svém čele odborníka, kterým premiér není. Vyplývá to z vyjádření ekonomů a zástupců podnikatelů pro ČTK. Premiér ve čtvrtek prezidentovi Miloši Zemanovi předložil návrh na odvolání ministra průmyslu Jana Mládka s tím, že povede resort do sjezdu ČSSD sám. Nového ministra chce prezidentovi navrhnout po sjezdu. Sobotka se tak chce zasadit o dotažení některých priorit, například v oblasti ochrany spotřebitele nebo snižování cen mobilních dat.

Nejvyšší soud odmítl dovolání Colloredo-Mansfeldové kvůli Opočnu

Nejvyšší soud (NS) odmítl dovolání Kristiny Colloredo-Mansfeldové v letitém sporu o renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku. Justice památku loni v dubnu pravomocně přiřkla státu. Spor o zámek trvá od roku 1991. Poslední verdikt rychnovského soudu loni v dubnu potvrdil Krajský soud v Hradci Králové. Podmínky pro vrácení majetku, například rasová perzekuce při jeho konfiskaci, se prý neprokázaly. Nyní se může dědička původních majitelů teoreticky znovu obrátit na Ústavní soud. Zámek Colloredo-Mansfeldům zkonfiskovali v roce 1942 nacisté, po roce 1945 připadl na základě dekretu prezidenta Beneše státu. V jiné větvi sporu se Coloredo-Mansfeldová s bratrancem Jeromem Colloredo-Mannsfeldem domáhala vydání mobiliáře renesančního zámku Opočno. Evropský soud pro lidská práva ve Štrasburku v prosinci konstatoval, že české soudy porušily práva Colloredo-Mannsfelda na spravedlivé soudní řízení.

Otcové asi získají nárok na týdenní dovolenou po narození dítěte

Otcové zřejmě získají nárok na týdenní placenou dovolenou po narození dítěte. V novele o nemocenském pojištění to schválila Sněmovna. Pravice na rozdíl od vlády tvrdí, že otcovská dovolená rodinné vazby ani rovnost mužů a žen nezlepší. Muži by mohli podle novely, kterou teď dostanou k posouzení senátoři, nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Otcovská by měla podle vlády posílit vztah mezi rodiči a potomkem a motivovat muže, aby se do péče víc zapojili. V Česku se ročně rodí kolem 100.000 dětí. Otcovská by ročně vyšla na 630 až 800 milionů korun. Stát by přišel o 72 až 93 milionů na daních.

Vyzula (ANO) chce uzákonit studium pro terapeuty čínské medicíny

Vládní novela o změnách ve vzdělávání zdravotních sester možná uzákoní i podmínky pro povolání terapeuta a specialisty tradiční čínské medicíny. V druhém sněmovním čtení je navrhl do předlohy připojit předseda zdravotnického výboru Rostislav Vyzula (ANO). Úprava by stanovila rozsah studia, který by museli budoucí terapeuti nebo specialisti absolvovat. Zdravotní sestry by podle vládní novely o nelékařských povoláních nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání, stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy. Změna ve vzdělávání by měla nastat podle návrhu od září. Bude se týkat zájemců o profesi, kteří zahájí studium, i těch, kteří už studují. Model zvaný 4+1 má nahradit dosavadní systém, kdy sestra musí po střední škole projít ještě tříletým bakalářským studiem.

Průzkum: Mladí lidé odkládají své závazky, ale ne z pohodlnosti

Mladí lidé v dnešní době odkládají své závazky více než dřívější generace, ale nedělají to z pohodlnosti. Většina z nich se chce chovat zodpovědně, často však vybírají z velkého množství možností a mají menší jistotu, jak se jejich život bude vyvíjet. Vyplynulo to z dlouhodobého výzkumu s názvem Cesty do dospělosti, který představili jeho autoři z Masarykovy univerzity v Brně. Studie, na které autoři pracovali pět let, se zúčastnilo téměř 1600 mladých lidí, převážně vysokoškoláků, z generace, pro niž se vžil výraz nedospělí dospělí. V době zahájení průzkumu jim bylo mezi 18 a 25 lety, v době jeho skončení ti nejstarší dosáhli 29 let.

Průzkum ukázal, že respondenti jsou se svým životem většinou spokojeni, ale mají i řadu obav. Například řeší, zda zvládnout vystudovat vysokou školu, najít dobrou práci nebo životního partnera a být dobrými rodiči. Často také pociťují velký tlak na kvalitu svého výkonu. Jejich hodnoty jsou tradiční. Téměř dvě třetiny žen a polovina mužů chce mít stálého partnera a třetina žen a skoro čtvrtina mužů v tomto věku už myslí na založení rodiny. Očekávají to ale v pozdějším věku než předchozí generace. Počet lidí, kteří bydlí s rodiči, poklesl během dvou let průzkumu o 10 procent a více než dvojnásobně narostl počet těch, kteří se v bydlení zcela osamostatnili. V závěru studie jich bylo 36 procent. S rodiči žije asi polovina mladých Čechů, téměř polovina dotázaných přitom odpověděla, že bydlet s rodiči není dobré. Spoluautorka průzkumu Lenka Laconová řekla, že často nemají peníze na to, aby si založili vlastní domácnost.

Člověk v tísni pomůže mongolským pastevcům zasaženým mrazem

Extrémní mráz zasáhl již sedmnáct z jednadvaceti mongolských krajů. Meteorologický úkaz místně zvaný dzud, který se dříve objevoval zhruba jednou za deset let, zastihl mongolské pastevce již druhou zimu v řadě. Podle předběžných údajů hrozí, že až 157.000 mongolských pastevců přijde o svá zvířata a s nimi i o celé živobytí. Člověk v tísni ve spolupráci s Ministerstvem zahraničních věcí České republiky v několika dnech doručí pomoc pro více než 550 nejohroženějších rodin z Východního ajmaku. "Místní lidé od nás dostanou speciální krmivo a multivitaminy pro svůj dobytek. K tomu jim poskytneme také finanční pomoc, aby si mohli na místním trhu nakoupit, co pro své rodiny nejvíce potřebují. Naši kolegové na místě jsou připraveni poskytnout potřebnou podporu dalším zhruba 5000 lidí," dodal Jaroslav Petřík, koordinátor pomoci Člověka v tísni pro Mongolsko.

Hvězda baletu Sergej Polunin zatančí 1. května v Národním divadle

Na prvního máje vystoupí v Národním divadle hvězda světového baletu, ukrajinský tanečník Sergej Polunin. V historické budově zatančí svou choreografii Take Me To Church, díky jejímuž uvedení na YouTube se proslavil po celém světě. Video zhlédlo téměř 18,5 milionu lidí. Tanečník, který se stal v 19 letech sólistou Anglického královského baletu, už v Praze v listopadu představil dokument Dancer (Tanečník), jenž vypráví jeho příběh.

Noc reklamožroutů v Lucerně nabídne 300 spotů z 50 zemí

Tradiční přehlídka nejlepších reklam z celého světa Noc reklamožroutů se uskuteční v pražském kině Lucerna. Pětihodinové pásmo nabídne téměř 300 reklamních spotů z padesátky zemí. Repríza se koná v sobotu 4. března v brněnském klubu Fléda. Organizátoři slibují, že připraveny jsou reklamy chytré, exotické, ale i "kontroverzní podpásovky" či historické spoty. Noc reklamožroutů je největší nesoutěžní událost ve světě reklamy, která se nyní koná už ve více než 40 zemích.

Sport

Fotbalisté Sparty remizovali v odvetě úvodního kola vyřazovací fáze Evropské ligy s Rostovem 1:1 a po týden staré venkovní porážce 0:4 se s účinkováním v pohárech rozloučili. Letenští nedokázali zopakovat loňské čtvrtfinále, kde vypadli s Villarrealem. Přesto byli jediným českým klubem, který si letos zahrál na jaře na evropské scéně. V pohárech v této sezoně vydělali sparťané zhruba 150 milionů korun.

Německý sdruženář Johannes Rydzek obhájil ve finském Lahti titul mistra světa v závodu se skokanskou částí na středním můstku a potvrdil svoji formu ze Světového poháru, který vede. Nejlepší z českých reprezentantů byl Miroslav Dvořák, který desetikilometrový běh dokončil na 28. místě.

O vstupenky na premiérový ročník tenisového Laver Cupu je obrovský zájem. Předprodej lístků na akci, která se uskuteční od 22. do 24. září v pražské O2 areně, byl v pátek zahájen a zájemci přetížili portál prodejce. Organizátoři už s předstihem tušili, že o exhibiční Laver Cup, v němž změří síly šest elitních hráčů z Evropy proti šestici ze zbytku světa, bude enormní zájem. Jistými účastníky soutěže jsou Švýcar Roger Federer, který v pondělí prezentoval akci osobně v Praze, a Španěl Rafael Nadal. Za jednotlivé týmy mají nastoupit první čtyři hráči podle žebříčku po třetím grandslamu sezony Wimbledonu a dva na volnou kartu od kapitánů, jimiž jsou Švéd Björn Borg a Američan John McEnroe. Chybět by neměl ani Tomáš Berdych.

Počasí

Polojasno, přechodně až oblačno a na horách ojediněle sněhové přeháňky. Večer na severozápadě oblačno až zataženo. Nejvyšší teploty 3 až 7 °C, v 1000 m na horách kolem -1 °C.

Česko zažilo neobvykle teplý čtvrtek, který spíše než závěr února připomínal konec dubna. Teplotní rekordy pro 23. únor byly vyrovnány či překročeny na 12 ze 144 stanic měřících 30 a více let. Vůbec nejvyšší teplotu naměřili v Českých Budějovicích - Rožnově, kde bylo 17,6 stupně.

24-02-2017