Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman 28. října ocení Kačera, Komárka nebo Hůlku

Státní vyznamenání převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana spolu s několika desítkami dalších osobností také divadelní režisér a herec Jan Kačer, který to potvrdil ČTK. Podle informací médií bude mezi oceněnými rovněž ředitel Budějovického Budvaru Jiří Boček nebo in memoriam ekonom a politik Valtr Komárek. Již delší dobu se hovoří také o velvyslankyni Evě Filipi či rychlobruslařce Martině Sáblíkové. Pro medaili Za zásluhy si na Hrad přijde i zpěvák Daniel Hůlka, který to sám prozradil médiím.

Sobotka udělí Bradymu medaili Karla Kramáře

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) udělí Jiřímu Bradymu ve čtvrtek dopoledne v Kramářově vile pamětní medaili Karla Kramáře. Informoval o tom tiskový odbor Úřadu vlády. Premiér tak chce ocenit Bradyho celoživotní úsilí o obranu lidských práv a svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Medaili si podle něj Brady zaslouží za sílu a odvahu, s kterou dokázal přežít holokaust, ale i za svou osvětovou a akademickou činnost. Dodal, že pokládá za krajně nešťastné, že Brady nedostane státní vyznamenání u příležitosti oslav 28. října na Pražském hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly.

Jiří Brady převzal od primátorky Krnáčové Klíč od Prahy

Osmaosmdesátiletý Jiří Brady převzal od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) na Staroměstské radnici Klíč od obce pražské. Primátorka tak reagovala na aféru s vyznamenáním pro Bradyho, kterého údajně prezident Miloš Zeman vyškrtl kvůli schůzce jeho příbuzného ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) ze seznamu oceněných řádem T. G. Masaryka. Za druhé světové války byl Brady vězněn v Terezíně a Osvětimi a přežil pochod smrti. Brady také obdržel cenu Prix Irene za zásluhy o mír mezi lidskými skupinami. Osmaosmdesátiletý Brady po druhé světové válce emigroval do Kanady, kde pomáhal emigrantům z Československa.

Rychetský se ceremoniálu zúčastní, ale zkritizoval Hrad

Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale zároveň kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Podle Rychetského by měl Brady 28. října vysoké státní ocenění dostat. Rychetský se vymezil i vůči prohlášení nejvyšších ústavních činitelů v souvislosti s návštěvou dalajlamy. Pozvánky na Hrad dostali také ostatní ústavní soudci, zúčastní se jen část, někteří mají jiné povinnosti.

Sněmovna schválila základní údaje rozpočtu na příští rok

Sněmovna v prvním čtení schválila základní parametry státního rozpočtu na příští rok. Navrhovaný schodek má činit 60 miliard korun proti letošnímu schválenému deficitu 70 miliard. Opoziční TOP 09 a ODS neprosadily návrh na vrácení rozpočtu vládě k přepracování tak, aby snížila jeho výdaje i schodek nejméně o 30 miliard. Definitivní schvalování rozpočtu přijde na řadu v prosinci. Nyní mohou poslanci jen navrhovat přesuny uvnitř rozpočtu. Ten počítá mimo jiné s růstem platů učitelů a zdravotníků, zvýšením odvodů za státní pojištěnce do zdravotnictví a s růstem důchodů.

Hrad požádal o odložení exekuce kvůli nezaplacené pokutě

Kancelář prezidenta republiky podala návrh na odložení exekuce kvůli pokutě za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky. Informaci, kterou uvedla Česká televize, potvrdil ČTK mluvčí prezidenta Miloše Zemana Jiří Ovčáček. Návrh ale podle ČT zatím nemá vliv na čtvrteční lhůtu splatnosti, bude ho posuzovat soudní exekutor. Exekutor uložil v pondělí prezidentské kanceláři zaplatit za nerespektování rozsudku v kauze novináře Ferdinanda Peroutky pokutu 100.000 korun. Peroutkově vnučce Terezii Kaslové přiznaly soudy nárok na omluvu za to, že Zeman označil jejího děda za autora článku "Hitler je gentleman". Hrad se však ve stanovené lhůtě neomluvil, a Kaslová proto na prezidentskou kancelář podala návrh na exekuci formou ukládání pokut. Ty mají prezidentskou kancelář donutit k omluvě.

Šlachta se stane náměstkem v Celní správě

Bývalý šéf Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta se od listopadu stane náměstkem generálního ředitele Celní správy pro oblast pátrání. Uvedla to mluvčí celníků Martina Kaňková. Šlachta uspěl ve výběrovém řízení, podle dřívějšího vyjádření Celní správy byl jediným uchazečem o funkci. Odešel na konci června od policie, protože nesouhlasil s policejní reorganizací. Při ní se ÚOOZ sloučil s protikorupční policií do Národní centrály proti organizovanému zločinu. Reorganizace policie vyvolala roztržku ve vládní koalici.

GIBS vyšetřuje policisty v kauze vraždy na Smíchově

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) obvinila dva policisty kvůli zásahu proti agresivní ženě, která o dva týdny později zabila zákaznici v obchodním centru na pražském Smíchově. Incident, který inspekce vyšetřuje, se stal 5. července v kavárně na Újezdu v Praze 1. Třiatřicetiletá žena tam tehdy na toaletách napadla jí neznámou zákaznici. Útočnice byla převezena na psychiatrii v Bohnicích, přičemž lékaři údajně od policistů nedostali informaci o tom, co se v kavárně odehrálo. Pacientku zanedlouho propustili. Podle inspektorů policisté nesplnili svou povinnost a nepostupovali v souladu s trestním řádem, obviněni jsou ze zenužití pravomoci úřední osoby.

Celníci v Praze našli drogu katu za 66 milionů Kč

Celníci na pražském Letišti Václava Havla odhalili za poslední měsíc už třetí zásilku sušené rostliny katy jedlé využívané jako droga. V minulém týdnu objevili 132,5 kilogramu sušených výhonků katy směřujících letecky do Prahy z východoafrické Tanzanie. Droga zřejmě nebyla určena pro Česko, na černém trhu by se toto množství mohlo prodat za 66,25 milionu korun. Uvedla to mluvčí Celního úřadu Praha Ruzyně Šárka Miškovská. Celníci podle ní kontrolovali zásilku poslanou z tanzanského Dáresalámu přes Istanbul. V minulých dvou zadržených zásilkách, o kterých celníci informovali na začátku a v polovině října, bylo dohromady 170,7 kilogramu sušené katy. Cena na černém trhu by včetně třetí odhalené zásilky převýšila 151 milionů korun.

O azyl v ČR letos zatím požádalo 1128 cizinců

Za devět měsíců letošního roku požádalo o azyl v Česku 1128 cizinců, což bylo meziročně o 13 víc. Vyplývá to ze zprávy odboru azylové a migrační politiky ministerstva vnitra. Nejčastěji letos azyl chtěli získat občané Ukrajiny a Iráku. Ukrajinci tvoří dlouhodobě největší část žadatelů o azyl v Česku. Letos podali 382 žádostí, což je o 145 meziročně méně. Iráčané loni za tři čtvrtletí podali 21 žádostí o azyl, letos jich za stejné období o azyl požádalo 143. Díky projektu na přesídlení křesťanských uprchlíků z Iráku přijelo 89 uprchlíků. Dál nejčastěji chtěli získat azyl občané Sýrie, Kuby a Číny, kteří českým úřadům předaly od 66 do 70 žádostí. Pod 50 žádostí o azyl letos zatím podali například občané Vietnamu, Arménie, Ruska či Gruzie. Loni požádalo o azyl v Česku 1525 cizinců, což bylo o 369 meziročně více. V letech 2010 až 2013 se pohyboval počet žadatelů pod tisícovkou, dříve ale nebylo výjimkou ani několik tisíc žadatelů ročně. Extrémní byl rok 2001 s více než 18.000 žádostmi.

V pátek se poprvé podle nového zákona uzavřou velké obchody

V pátek 28. října se v praxi poprvé uplatní zákaz prodeje ve větších obchodech. Část obchodních center zůstane v pátek otevřená, část zavře. Uzavřeny zůstanou také některé menší prodejny, na něž se zákaz nevztahuje. Vyplývá to z vyjádření obchodníků pro ČTK. Obchody musí podle nové legislativy zavřít na Nový rok, Velikonoční pondělí, 8. května, 28. září, 28. října, 25. a 26. prosince. Na Štědrý den mohou mít otevřeno jen do 12:00. Zákaz prodeje se nevztahuje na obchody s prodejní plochou do 200 metrů čtverečních, lékárny, čerpací stanice, obchody na letištích nebo nádražích nebo na prodejny v nemocnicích. Za porušení zákona hrozí pokuta až milion korun.

Průměrná cena bytu v Praze vzrostla meziročně o pětinu

Průměrná cena prodaného bytu v Praze ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 19,5 procenta na 69.517 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně stoupla o 5,3 procenta. Vyplývá to ze společných statistik Trigemy, Skanska Reality a Central Group. Zhruba třetina prodaných bytů připadala na Prahu 9. Počet prodaných bytů ve třetím čtvrtletí meziročně klesl o 14,7 procenta na 1450. Srovnání vychází ze staré metodiky, kdy byly až do konce loňského roku jako prodané započítávány i byty bez vydaného územního rozhodnutí.

Z Prahy se v zimě bude létat bez přestupu do 105 míst světa

Letošní zimní letový řád ruzyňského letiště přinese spojení do 11 nových destinací. Cestující se tak z Prahy dostanou bez přestupů do 105 míst ve 39 zemích světa, informovala mluvčí Letiště Václava Havla Praha Marika Janoušková. Zimní letový řád bude platit od neděle 30. října. Ve srovnání s loňskem se počet přímých pravidelných linek zvýší o čtyři. Cestujícím budou poprvé v zimním období k dispozici dvě dálkové linky do Číny, které od léta provozují společnosti Eastern Airlines a Sichuan Airlines. Nově se v zimním letovém řádu objeví společnost Tunis Air s linkou do Tunisu a aerolinky Sprint Air s linkou do polské Radomi. K novinkám letošní zimní sezony patří zachování provozu obřího Airbusu A380, se kterým do Prahy létají aerolinky Emirates.

Výdaje na výzkum v Česku rostou

Výdaje na výzkum a vývoj v České republice opět vzrostly, meziročně o 3,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Loni dosáhly 88,7 miliardy korun, ve srovnání s rokem předchozím jde o nárůst 4,2 procenta. Zvýšil se i počet pracovníků ve výzkumuZa posledních pět let vzrostly výdaje na výzkum a vývoj o dvě třetiny a počty osob, které v něm pracují, o jednu čtvrtinu, uvedl Martin Mana z odboru statistik rozvoje ČSÚ. Loni v ČR působilo 2870 výzkumných pracovišť, v nichž pracovalo 100.000 lidí. ČR vynakládá v posledních dvou letech v poměru k velikosti své ekonomiky na financování vědy více peněz než většina nových členských států EU, s výjimkou Slovinska.

Český novinář získal cenu za přínos k česko-německému porozumění

Český novinář Tomáš Lindner získal společně se dvěma Němci Cenu Johnnyho Kleina za přínos k česko-německému porozumění. Informovalo o tom Shromáždění německých spolků v České republice. Ocenění pojmenované po bývalém místopředsedovi Spolkového sněmu, který pocházel ze Šumperka, se letos uděluje poprvé. Lindner získal třetí cenu letošního ročníku honorovanou 1500 eury (40.000 Kč) za článek Skrýš v hlavě v týdeníku Respekt. Němec Rudi Schlattner v rozhovoru s Lindnerem vyprávěl příběh své rodiny, která v roce 1945 před odsunem Němců z Československa ukryla pod půdními prkny ve svém domě v severočeském Libouchci cennosti. Předávání cen se uskuteční 26. listopadu v Kleinově rodném Šumperku.

V Jihlavě začal festival filmových dokumentů

V úterý večer v Jihlavě začal 20. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Cenu časopisu Respekt za nejlepší televizní, video nebo on-line reportáž uplynulého roku získala Markéta Dobiášová za dvoudílnou reportáž o experimentální léčbě Obchod s nadějí, která vznikala pro pořad Reportéři ČT. Dobiášová získala Cenu Respektu v Jihlavě již v roce 2012 spolu s Anetou Snopovou za investigativní reportáž Kauza Casa z pořadu Reportéři ČT o zákulisí nákupu letadel Casa.

Národní archiv vystaví listiny z doby Karla IV.

Vzácné listiny a dokumenty, které dokládají státnické, politické i diplomatické činnosti Karla IV., vystaví odborníci v Národním archivu. Od pátku do pondělí si je budou moci prohlédnout návštěvníci výstavy Archiv České koruny - Listinný poklad Karla IV. Většina z vystavených dokumentů nebyla dosud veřejnosti nikdy představena. Téměř všechny listiny prošly Karlovýma rukama, uvádějí archiváři. Archiv se výstavou připojuje k oslavám 700. výročí narození českého krále a římského císaře.

Výstava ukáže tvorbu bratří Čapků pro děti

Tvorbu bratří Karla a Josefa Čapka pro děti připomene výstava, která začne 6. listopadu v Kutné Hoře. Pořádající Galerie Středočeského kraje ji nazvala Ty děti si pořád hrají. Návštěvníci uvidí nejen obrazy, kresby, skici, dětské knížky v různých jazykových mutacích, ale i Josefovy návrhy potisků textilií. Výstava zahrne i dosud nevystavená díla od 10. do 40. let 20. století. Po dobu trvání výstavy připravilo Lektorské centrum GASK doprovodné programy pro návštěvníky napříč generacemi. Spolu s výstavou vznikl katalog, obsahující reprodukce vystavovaných děl, doplňující a prohlubující znalosti o vztahu tvorby bratří Čapků s dětským světem, který odborná literatura posledních 50 let podle kurátorů výstavy opomíjela.

David Černý vystavuje v Praze nové práce

V pražské galerii Dvorak Sec Contemporary zahajuje výstava Davida Černého. Sochař na ní bude prezentovat svoji nejnovější tvorbu, kterou vytvořil za poslední tři roky. Většina z nich podle pořadatelů ještě v ČR nebyla prezentována. Na budou nejen monumentální nerezové plastiky přesahující velikost pěti metru, ale i nejnovější metrové reliéfy určené na zeď.

Klicperovo divadlo uvede světovou premiéru Kohoutovy hry

Klicperovo divadlo v Hradci Králové uvede v sobotu 29. října ve světové premiéře nejnovější hru Pavla Kohouta Vítězný únor, režisérem je Břetislav Rychlík. Inscenace v režii Břetislava Rychlíka ukáže groteskní pohled na zlomový okamžik našich dějin. Básník, spisovatel a dramatik Pavel Kohout, který letos oslavil 88. narozeniny, patří k nejvýraznějším a nejrozporuplnějším osobnostem české poválečné literatury. Život autora desítek ceněných her i románů je příběhem nadšeného komunistického básníka a později reformního komunisty, který skončil jako chartista a exulant proti vlastní vůli.

Sport

Tenistka Karolína Plíšková druhé utkání na Turnaji mistryň v Singapuru prohrála. Světová pětka v dalším dramatu nestačila na Rusku Světlanu Kuzněcovovou, které podlehla 6:3, 2:6 a 6:7. Čtyřiadvacetiletá Plíšková má v Bílé skupině bilanci jedné výhry a jedné porážky a stále má naději na postup do semifinále.

Na turnaji Elite Trophy v čínském městě Ču-chaj se příští týden vedle Petry Kvitové představí i další česká tenistka Barbora Strýcová. "Malý Turnaj mistryň" se v tomto formátu koná druhým rokem a zúčastní se ho dvanáct nejlepších hráček sezony, jež se nekvalifikovaly na prestižnější Masters do Singapuru.

Jiří Kejval obhájil svou pozici a byl podle očekávání zvolen předsedou Českého olympijského výboru na další čtyři roky. Do čela vrcholné sportovní organizace ho jednomyslně zvolilo dnešní plénum ČOV na zasedání v České národní bance v Praze.

Počasí

Zůstane většinou zataženo až oblačno, výjimečně s přeháňkami. Přes den může být ojediněle až polojasno. Teploty vystoupí na 9 až 13 stupňů.