Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Poslanci nabídli na státní vyznamenání geologa Cílka nebo historika Čorneje

Poslanci nabídli prezidentu Miloši Zemanovi na nejvyšší státní vyznamenání, Řád bílého lva, válečné veterány Karla Kuttelwaschera (in memoriam) a Jaroslava Klemeše. Na seznamu, který dnes schválila Sněmovna, jsou taky například geolog Václav Cílek a historik Petr Čornej. Dolní komora je nominovala na medaili Za zásluhy.

Kuttelwascher se řadí mezi stíhací esa britského královského letectva za druhé světové války. Klemeš je posledním žijícím výsadkářem z anglického výsadku na území někdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Na druhé nejvyšší vyznamenání, Řád T. G. Masaryka, poslanci navrhli Jiřího Bradyho, který přežil holokaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Na medaili Za hrdinství Sněmovna nominovala devět osobností, na medaili Za zásluhy pak 22 lidí. Seznam čítá celkem 34 jmen. Poslanci vybírali celkem z 53 návrhů.

Eva Syková skončila v čele Ústavu experimentální medicíny AV

Vědkyně Eva Syková dnes rezignovala na funkci ředitelky Ústavu experimentální medicíny Akademie věd, rada její rezignaci přijala. Novinářům to řekl mluvčí ústavu Tomáš Staněk. Syková poté ČTK řekla, že bude dále v ústavu pokračovat ve vědecké práci. Jako jeho dlouholetá šéfka a senátorka za ČSSD čelí kritice kvůli přijímání peněz od pacientů za účast v klinické studii týkající se léčby kmenovými buňkami. Již v úterý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš Sykovou z funkce formálně odvolal, jeho rozhodnutí měla potvrdit rada ústavu. Nařídil také finanční audit ústavu.

"Rada Ústavu experimentální medicíny projednala návrh pana profesora Drahoše na odvolání paní profesorky a vyjádřila se, že oceňuje vědeckou práci paní profesorky i její manažerské schopnosti," uvedl Staněk. Informace, které se Syková do médií snaží podávat a vysvětlovat celou kauzu, podle Staňka ukazují, že nedošlo k žádnému pochybení kromě malé procesní chyby v případě komunikace s pacienty. Syková trvá na tom, že nic nezákonného ani neetického neudělala, hlavní snahou bylo pomoci pacientům se smrtelnou amyotrofickou laterální sklerózou (ALS). Tým, který zkoumá kmenové buňky, má podle Sykové dobré výsledky. "Tým Ústavu experimentální medicíny pracuje na kmenových buňkách i na těch, za které byla udělena Nobelova cena, tak to asi není šarlatánství. Bude publikovat vědecké práce, jako jedno z nejproduktivnějších oddělení ústavu a bude se snažit převést ty výsledky do praxe," řekla ČTK. Jednání rady bylo podle Staňka bouřlivé. Problém vidí v tom, že kauza se v médiích odehrála v rozporu s fakty, kterými ústav disponuje.

Spolupracovníci Sykové podle reportáže České televize brali od pacientů s ALS peníze za experimentální léčbu kmenovými buňkami. Účast v klinické studii má být ze zákona bezplatná. "Vedl mě soucit a touha uvést nadějnou léčebnou metodu do klinické praxe, a tím pomoci všem ALS pacientům. Neměla jsem z toho žádný hmotný prospěch, sama jsem naopak spolku (Buněčná terapie) darovala nemalé peníze," uvedla Syková v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Pacienti, kteří v motolské nemocnici chtěli podstoupit experimentální léčbu, platili podle České televize většinou částku 150.000 korun jako sponzorský dar.

Premiéři V4 vystoupí na fóru Prague European Summit

Premiéři všech čtyř zemí visegrádské skupiny a více než 300 osobností z akademické sféry, politiků, vysokých úředníků a diplomatů budou v Praze od pondělí diskutovat o smyslu a budoucnosti evropské jednoty. První ročník mezinárodního fóra Prague European Summit se v českém hlavním městě koná 6. až 8. června. Setkání pořádají společně tři české think-tanky zabývající se mezinárodní politikou - Ústav mezinárodních vztahů, Evropské hodnoty a Europeum. Účast na závěrečné panelové diskusi potvrdili předsedové vlád zemí visegrádské skupiny, kterou tvoří Česko, Polsko, Maďarsko a Slovensko. Aby premiérská debata nezůstala u politických prohlášení, zvolili organizátoři jako moderátora zkušeného novináře.

Sobotka i Babiš chtějí učitelům přidat, bude záležet na rozpočtu

Vedení školských odborů se na dnešních schůzkách s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO) a premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) setkalo s pochopením. Oba politici chtějí, aby se platy učitelů zvýšily. Premiér bude na dalším jednání vlády o rozpočtu navrhovat desetiprocentní růst pro rok 2017. Vicepremiér Babiš o konkrétních číslech nehovořil. Uvedl, že bude záležet na možnostech rozpočtu. Odbory požadují, aby se učitelům i nepedagogickým pracovníkům ve školách příští rok zvýšily platy minimálně o deset procent. Neučitelský personál ve školách se ale bude řešit odděleně společně s ostatními státními zaměstnanci.

Ministryně školství Kateřina Valachová (ČSSD), která společně s odboráři se Sobotku jednala, uvedla, že premiér bude prosazovat desetiprocentní růst. Ve hře je pro ni také varianta s pětiprocentním růstem pro rok 2017 s perspektivou dalšího růstu v letech 2018 a 2019. Pak by byl v lednu 2019 průměrný plat učitele 32.000 korun hrubého měsíčně, uvedla. Školské odbory jsou spíše proti. "Pokud se nepřidá teď, tak ta motivace je naprosto nedostačující," řekl jejich předseda František Dobšík.

Tržby výrobců aut a dílů v ČR loni poprvé překonaly bilion korun

Automobiloví výrobci v rámci Sdružení automobilového průmyslu loni zvýšili tržby o sedm procent na rekordních 912 miliard korun. Obrat odvětví včetně firem mimo sdružení pak poprvé překonal hranici jednoho bilionu Kč. Export tvořil 85 procent tržeb. Za růstem stojí rekordní výroba zejména osobních vozů, která se zvýšila o čtyři procenta na téměř 1,3 milionu aut. Uvedli to zástupci sdružení na dnešní tiskové konferenci. Česko zaujímá ve výrobě motorových vozidel celkově 16. místo ve světě, v počtu vyrobených aut na jednoho obyvatele mu ale patří druhá příčka, a v produkci autobusů na hlavu je dokonce první na světě. Automobilky čekají růst i v dalších letech.

Podle prezidenta sdružení Martina Jahna se odvětví musí připravit na výrazné změny. "Za příštích pět let se průmysl změní víc než za posledních 50 let," uvedl Jahn. Podle něho se budou rozvíjet elektromobily, systémy autonomního řízení nebo připojení aut na internet. "Největší bariéra je nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců. Potřebujeme, aby se něco razantního stalo v imigrační politice, abychom mohli zaměstnávat pracovníky ze zahraničí," uvedl Jahn.

ČR slaví den daňové svobody dříve než eurozóna, později než OECD

Den daňové svobody nastal v České republice dříve než v zemích eurozóny, ovšem později než je průměr zemí OECD. Den daňové svobody připadá v ČR letos podle výpočtů Liberálního institutu na dnešek, země platící eurem v průměru oslaví tento den 26. června a země OECD jej oslavily v průměru 29. května. Na tiskové konferenci o tom dnes informoval Aleš Rod z Liberálního institutu. Nejdříve nastal den daňové svobody tradičně v Jižní Koreji (28. dubna). USA mají letos den daňové svobody 20. května. Ze zemí platících eurem je lepší než ČR Slovensko, Irsko, Estonsko nebo Polsko. Naopak hůře na tom je například Německo, Nizozemí, Francie, Rakousko nebo Finsko. Češi letos na stát pracovali 153 dní, což je nejméně od roku 2000. Jako den daňové svobody se označuje pomyslný okamžik, od kterého jde veškerá mzda na konto občana. Do té doby veškerý jeho příjem připadá státu.

Obce a komora chtějí od vlády řešení zdravotnictví i v regionech

V dostupnosti zdravotní péče jsou obyvatelé vesnic, městeček i okresních měst stále více diskriminováni oproti obyvatelům velkých měst, varovali ve společném prohlášení prezident České lékařské komory (ČLK) Milan Kubek a předseda Svazu měst a obcí (SMO) František Lukl. Vládu vyzvali, aby urychleně přijala plán pro řešení personální a finanční krize ve zdravotnictví. Cílem je zajistit dostupnou zdravotní péči také na venkově. "Situace je alarmující, v regionech chybějí praktičtí lékaři, gynekologové či zubaři," řekl novinářům po jednání s Kubkem Lukl.

Poslanec Klaška chce z elektronické evidence tržeb vyjmout ty, co si podnikáním jen přivydělávají

Elektronická evidence tržeb (EET) by se nemusela týkat lidí, pro které je podnikání pouze vedlejší činností a zároveň při něm nepřekročí stanovenou hranici zisku. Navrhuje to poslanec Jaroslav Klaška (KDU-ČSL). Opatření by se mohlo týkat až 300.000 lidí, řekl dnes ve Sněmovně novinářům. Na svém příštím jednání by měla návrh, který má podporu lidoveckého poslaneckého klubu, projednat rada koaličních stran. Návrh by se týkal především těch lidí, kteří si pouze přivydělávají peníze například při zaměstnání, rodičovské dovolené, studiu nebo při pobírání nějaké sociální dávky, řekl Klaška. "Týkalo by se to pouze podnikatelů, kteří by nedosáhli hranice tzv. nízkého zisku, tedy kdy nemusí hradit zálohy na sociální a zdravotní pojištění," řekl Klaška. V současnosti je hranice nízkého zisku, vyjádřená rozdílem mezi příjmy a výdaji, 5401 korun měsíčně, dodal. Pokud by podnikatel hranici později překročil, musel by se přihlásit k elektronické evidenci tržeb.

Grafton: Průměrný růst mezd letos zrychlí, ale nepřekročí pět pct

Průměrný růst mezd letos proti loňsku dále zrychlí, ale pravděpodobně nepřekročí pět procent. Novinářům to dnes řekl obchodní ředitel personální agentury Grafton Recruitment Martin Ježek. Zaměstnavatelé přistupují k plošnému zvyšování mezd, jímž se brání odlivu kvalitních stabilních zaměstnanců, dodal. Loni mzdy v průměru vzrostly o 3,4 procenta. Rok 2015 se podle něj nesl ve znamení prohlubování nerovnováhy mezi poptávkou po zaměstnancích a nabídkou práce ze strany uchazečů. Největší nedostatek zaměstnanců hlásí průmyslová výroba a IT, počet volných pozic roste i v personalistice a v podnikových službách. Průzkum Graftonu rovněž ukázal to, že firmy začínají revidovat nabídku benefitů, aby byly pro zaměstnance atraktivnější. Například zvyšují příspěvek na penzijní či životní připojištění, zvyšují délku dovolené, zavádějí plně hrazený příspěvek na stravování nebo se podílí až do sta procent na nákladech na dopravu do zaměstnání. Dbají také na zlepšování pracovních podmínek svých zaměstnanců.

LN: Policie chce sloučit protimafiánskou a protikorupční jednotku

Policejní prezidium připravuje návrh sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky. Cílem je vytvořit obdobu národního kriminálního úřadu. Změny by měly začít platit od začátku července. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se o plánu reorganizace dozvěděl minulý týden a sešel se kvůli tomu i s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, píšou dnešní Lidové noviny. "Neznám podrobnosti toho plánu. A na nich dost záleží. Nicméně tímto krokem by vznikl útvar, který by měl téměř 900 lidí. Bojím se, že by byl těžko řiditelný. Mám strach, aby se to neprojevilo v kvalitě práce, která je naprosto zásadní pro každou trestní věc, stejně jako je zásadní, že nesmějí unikat informace," řekl LN šéf žalobců Zeman. Návrh změn v působnosti celorepublikových útvarů musí ještě schválit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD).

Kvůli reorganizaci by o svou funkci mohl podle LN přijít ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. To by podle Zemana byla chyba. "Plukovníka Šlachtu vnímám jako velice schopného velitele, který dokázal ÚOOZ dovést na velice dobrou úroveň. Shromáždil kolem sebe tým, který dobře pracuje. Byla by škoda o tento lidský potenciál, který se buduje mnoho let, přijít," řekl listu Zeman.

Některé úřady nesouhlasí se zákonem o kybernetické obraně

Některým úřadům se nelíbí návrh zákona o Vojenském zpravodajství (VZ), který by této tajné službě přidělil za úkol kybernetickou obranu Česka. Novela podle některých z nich nebude dostatečně účinná. Upozorňují třeba na to, že zpravodajcům nedá možnost takzvané aktivní obrany před kyberútokem, tedy vlastní kybernetický protiútok. Vojenští zpravodajci by podle novely dostali například možnost neustálého monitorování a analyzování elektronické komunikace a provozu na síti. Zákon ale nepočítá s tím, že by VZ mohlo sledovat komunikaci konkrétních lidí. Podle dalších názorů není v zákoně dostatečně ošetřeno využívání obsahu monitorované komunikace.

Úroveň vysokých škol podle prezidenta Zemana klesá

Úroveň vysokého školství podle prezidenta Miloše Zemana klesá. Prosazuje proto reformu systému, v níž by se stalo hlavním kritériem uplatnění absolventů na trhu práce. Zeman se domnívá, že by podobný zásah přispěl ke zvýšení počtu studentů technických oborů. Právě absolventi tohoto směru na trhu práce dlouhodobě chybějí. Zeman to dnes řekl při besedě se studenty střední a vysoké rybářské školy ve Vodňanech na Strakonicku. Uvedl, že bývalý ministr školství z 90. let Petr Piťha uváděl statistiku, že z každého populačního ročníku má reálně dosáhnout vysokoškolského vzdělání 20 až 25 procent. "Dnes máme vysokoškolsky vzdělaných až 40 procent z každého ročníku. Myslím, si že to vede ke snížení kvality vysokých škol, které by měly být výběrové. A svým způsobem i elitní," řekl.

Zeman tvrdí, že Velká Británie v červnovém referendum rozhodne o setrvání v Evropské unii. Výsledek podle něj ovlivní fakt, že případný odchod Spojeného království z EU by vedl k obnovením separatistických tendencí Skotska, uvedl dále Zeman při besedě.

Průzkum: Obchodů s potravinami ubývá, hlavně těch nejmenších

V Česku je celkem 15.294 obchodů s potravinami a smíšeným zbožím, od roku 2013 jejich počet klesl o čtyři procenta. Nejvíc ubylo malých prodejen. Snížil se i počet supermarketů, za poslední tři roky o 28. Naopak přibylo 19 hypermarketů. Vyplynulo to z posledního průzkumu společnosti Nielsen. V pondělí 6. června to bude 25 let od otevření prvního supermarketu v Československu - Many v Jihlavě. Supermarkety a hypermarkety dohromady představují 80 procent celkového obratu sítě obchodů s potravinami a obchodů se smíšeným zbožím. Jde o nejvyšší podíl v rámci střední Evropy.

Ministr Jurečka: Obchodníci by měli více dbát na kvalitu potravin

Obchodníci by měli klást větší důraz na kvalitu potravin, než na cenu. Měli by také lépe školit své zaměstnance, aby byli schopni informovat o tom, z kterého regionu výrobky pocházejí. Dnes to na kongresu pro tradiční maloobchodní trh nazvaný Samoška řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL). Ministr dlouhodobě propaguje české potraviny, aby zákazníci pomohli tuzemským zemědělcům a potravinářům. Problémy nyní mají zejména chovatelé krav a prasat. Podle Jurečky by obchodníci s potravinami měli lidem více vysvětlovat, že u českých potravin jde o lokální výrobu, a že tedy drží pracovní místa v regionu. Pomoci v orientaci zákazníků by podle něj měly i značky jako jsou Regionální potravina, Klasa a Česká potravina.

Nové hájené lokality pro nádrže do konce této vlády nebudou

Ministerstvo zemědělství nezařadí do takzvaně hájených území pro stavbu vodních nádrží do konce mandátu současné vlády žádná nové území. Dříve uvažovalo o 16 místech. V současnosti je mezi hájenými místy, kde se nesmí stavět například dopravní koridory, 65 lokalit. Ministerstvo počítá s výstavbou menších nádrží v Senomatech a v Šanově. Stavby by mohly začít v následujících třech letech a hotové by měly být do konce roku 2022. Měly by pomáhat ke zlepšování průtoků při suchu a posílit tamní podzemní vody. Voda by v nich také mohla pomoci zemědělcům se závlahou. Ministerstvo také plánuje v příštím roce dokončit přípravu vodního díla Nové Heřminovy, dále plánuje přípravu nádrže Skalička v Pobečví.

Lékaři v Brně odebrali miminku s epilepsií část mozku

Lékaři ve Fakultní nemocnici u svaté Anny v Brně (FNUSA) odebrali osmiměsíčnímu chlapci s epilepsií část poškozeného mozku, což má zmírnit těžký dopad závažné formy epilepsie. Mozek malých dětí je schopný se dostatečně zregenerovat, řekla ČTK mluvčí nemocnice Petra Veselá. U dospělých proto podobná operace není možná. Podle Veselé lékaři v Brně provedli operaci poprvé, jako jediná ji dosud v Česku zajišťovala pražská Fakultní nemocnice v Motole.

Odložené děti dostanou v olomoucké porodnici kufřík vzpomínek

Kufřík se základní výbavou a vzpomínkami na první okamžiky svého života dostanou ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNOL) děti, kterých se hned po narození biologičtí rodiče vzdají. Do projektu Život v kufříku, který zorganizoval nadační fond La Vida Loca, se FNOL zapojila jako třetí nemocnice v zemi. Ředitel FNOL Roman Havlík ČTK řekl, že na olomouckém novorozeneckém oddělení se ročně narodí v průměru deset dětí, o které rodiče nemají zájem. Děti jsou pak z porodnice převezeny do přechodné pěstounské péče nebo kojeneckých ústavů, kde jsou do doby, než se pro ně najde náhradní rodina. Na cestu nyní od personálu porodnice dostanou kufřík s výbavičkou a památníkem, ve kterém budou údaje o narození, první fotografie, otisky ručiček a nožiček a drobné osobní věci.

Český student dostal ocenění za studentský design v Británii

V Británii obdržel ocenění za studentský design český student Jan Rosický. V 92leté historii udílení těchto cen je prvním vyznamenaným Čechem. Diplom mu udělila Královská společnost umění (Royal Society of Arts - RSA), informovala soukromá vysoká škola Prague College, na níž Rosický studuje. Čtyřiadvacetiletého studenta ocenila porota za koncept přenosného zařízení s aplikací, která sleduje veškeré náklady nezávisle na sobě a třídí je do výdajových kategorií, aniž by uživatel musel údaje vkládat. Cílem celosvětové soutěže Student Design Awards je najít nejlepší mladé designéry na světě. Pro 900 přihlášených je ročně připraveno dvanáct cen.

V Choceňské věži v Mýtě se našly dokumenty z 19. století

Při opravách Choceňské věže ve Vysokém Mýtě na Orlickoústecku se našly dokumenty z 19. století, noviny, ručně psané zprávy i svaté obrázky. Město je po dokončení oprav doplní o soudobé zprávy. ČTK o tom dnes informovala mluvčí radnice Marie Lněničková. Makovice na vrcholku stavby skrývala skleněnou láhev a v ní doklady z roku 1884, kdy se věž opravovala.

Viktor Preiss se rozloučil s dvojrolí v komedii Brouk v hlavě

Dlouhým potleskem vestoje a výkřiky "Bravo!" poděkovalo publikum ve zcela zaplněném pražském Divadle na Vinohradech herci Viktoru Preissovi a jeho kolegům. Derniéru a současně 363. reprízu totiž měla mimořádně úspěšná inscenace frašky Georgese Feydeaua Brouk v hlavě, která plnila hlediště dvě desítky let. Preiss se navíc loučí s divadelním působením; do konce sezony skončí další dvě inscenace, ve kterých hraje. Na představení se dostavili i kolegové, kteří inscenací v režii Jiřího Menzela během let prošli. Brouk v hlavě je divácky nejúspěšnějším projektem ve více než stoleté historii vinohradské scény.

Devětašedesátiletý Preiss působil v letech 1969-1983 v Městských divadlech pražských a pak na Vinohradech. Podle ředitele divadla Tomáše Töpfera je každá derniéra bolestná. "Nezbývá nám, než toto rozhodnutí Viktora Preisse respektovat a těšit se na jeho další hereckou práci ve filmu, rozhlase a televizi," řekl.

Výstava na Hradčanech bude celé léto ukazovat české sklo

Výrobky českých skláren, žáků sklářských škol i výtvarníků pracujících se sklem ve volné tvorbě prezentuje výstava Concerto Classico 2016. Od pátku až do konce srpna bude přístupná v Toskánském paláci na Hradčanském náměstí. Část expozice se hlásí k letošnímu 700. výročí narození Karla IV. Nabízí artefakty zpracovávající jeho portrét či svatováclavskou korunu nebo seznamuje s historií sklářských hutí na území Čech. Součástí výstavy bude předvádění živé sklářské práce - foukání skla u sklářské pece, rytí a broušení skla, foukání skleněných figurek, vinutí lampových perlí, malování vánočních ozdob, nebo výroba Tiffany vitráží, řekli dnes pořadatelé novinářům.

V kině Světozor začíná výstava filmových plakátů z 60. let

V pražském kině Světozor dnes začíná výstava šesti desítek plakátů, které pro tuzemské i zahraniční filmy v tehdejší distribuci vytvořili v 60. letech Jiří Balcar, Richard Fremund a Zdeněk Palcr. Výrazně ovlivnili formování československé plakátové školy v 60. letech a patří mezi její vrcholné představitele. Výstava potrvá do 31. srpna. K vystaveným exponátům patří třeba plakát ke slavné Felliniho Silnici, oscarovému Obchodu na korze nebo Formanovým Láskám jedné plavovlásky.

Příběh fotbalových Lužánek získal ocenění v Madridu

Příběh oživení fotbalového stadionu za Lužánkami v Brně zvítězil v soutěži Stadium Business Awards v kategorii Udržitelnost a komunita. Ocenění převzali brněnští zástupci ve středu večer na slavnostním vyhlášení soutěže, které se uskutečnilo na ploše fotbalového stadionu Realu Madrid. Na oživení stadionu za Lužánkami se podílel hlavně bývalý hráč Zbrojovky Petr Švancara, který tam před rokem uspořádal svou rozlučku s kariérou a do hlediště dorazilo 35 tisíc lidí. Vyhlašovali se vítězové v 16 kategoriích. V kategorii Udržitelnost a komunita bylo nominováno sedm projektů.

Sport

Čeští fotbalisté v přípravě na mistrovství Evropy porazili Rusko 2:1. V duelu hraném na rakouském soustředění v Innsbrucku brzy prohrávali po gólu Alexandra Kokorina, krátce po změně stran ale srovnal ranou z voleje nejlepší hráč na hřišti Tomáš Rosický a v poslední minutě rozhodl Tomáš Necid. Pro české reprezentanty to byl druhý test před šampionátem, v pátek vyhráli 6:0 nad Maltou. Ihned po dnešním utkání odcestovali do Prahy, kde je 5. června čeká generálka s Jižní Koreou.

Tenista Tomáš Berdych nedokázal ve čtvrtfinále grandslamového French Open vyzrát na favorizovaného Srba Novaka Djokoviče. Český hráč dnes v Paříži se světovou jedničkou prohrál po setech 3:6, 5:7 a 3:6. Berdych se až na krátkou výjimku ve druhé sadě nedostal k agresivní hře. Precizně hrající Djokovič držel sedmého nasazeného soupeře od základní čáry a diktoval tempo výměn. Do grandslamového semifinále postoupil Djokovič potřicáté.

Z pozice ambasadora dorazil bývalý první tenista světa Ivan Lendl do Prostějova. Podíval se na trénink mladých českých hráčů, ale jeho rady aktuálně pomáhají americkým nadějím, kterým připravuje tréninkové plány a dohlíží na jejich plnění v rámci programu americké tenisové federace USTA. Šestapadesátiletý osminásobný grandslamový vítěz dostává i nabídky od současných světových tenistů, možná mu přišla i od Tomáše Berdycha, ale nahlas o tom nemluví. "Oslovení je hodně každý rok, ale ať už to je kdokoli, tak já se o tom nebavím. Není třeba vytvářet žádný zbytečný tlak. Proto jsem oslovený tolikrát, protože (hráči) vědí, že to neřeknu ven. Nezveřejňuju, kdo mě osloví," řekl. Vítěz 94 turnajů trénoval do předloňského jara dva roky britskou hvězdu Andyho Murrayho a pomohl mu vyhrát dva grandslamy a olympijské hry.

Beachvolejbalistky Kristýna Kolocová a Michala Kvapilová postoupily na mistrovství Evropy do play off, do vyřazovací fáze tak prošly oba české páry. Už ve středu měly po dvou výhrách jisté pokračování v bojích o medaile ve švýcarském Bielu Markéta Sluková s Barborou Hermannovou. Kolocová s Kvapilovou sice dnes prohrály s ruskou dvojicí Alexandra Mojsejevová, Jekatěrina Syrcevová 19:21, 21:19 a 8:15, s bilancí jedné výhry a dvou porážek nicméně díky lepšímu poměru míčů ve skupině H skončily třetí.

České házenkářky zvítězily v předposledním utkání kvalifikace mistrovství Evropy na půdě Itálie hladce 29:19 a s předstihem si zajistily účast na prosincovém šampionátu ve Švédsku. Před sobotním závěrečným duelem čtyřčlenné skupiny s Ukrajinou v Mostě už mají jistotu postupového druhého místa.

Svůj nový sochařský objekt, který se v mnohonásobném provedení objeví v olympijském Riu de Janeiru, dnes představil v Praze David Černý. Na zdech, zídkách a domech milionového brazilského města by se měly objevit nohy legendárního českého běžce Emila Zátopka. Zda získá stovka párů Zátopkových pohyblivých torz podobnou oblibu, jako jeho cvičící autobus vystavený před čtyřmi lety na olympiádě v Londýně, se ukáže už za dva měsíce. "Bylo to koncipované přímo pro Rio, je to taková guerillová akce, měla to být reakce na velkou tradici grafitti v Brazílii," řekl Černý. Předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval doplnil, že pro instalaci nohou požadovali povolení, některá z míst ale pořadatelé zamítli. Plastiky se nicméně v těchto dnech balí a nakládají do dopravních kontejnerů.

Počasí

Oblačno až zataženo, místy přechodně i polojasno. Nejvyšší teploty 21 až 25 °C, v 1000 m na horách kolem 17 °C.