Denní souhrn zpráv

Fischer se Zemanem se neshodli v otázce migrace

Český i rakouský prezident pochybují o dohodě o navracení uprchlíků mezi Evropskou unií s Tureckem, v názorech na migraci se ale liší. Řekli to dnes na tiskové konferenci po jednání na zámku v Lánech. Prezident Miloš Zeman zopakoval svůj odmítavý názor na přerozdělování migrantů podle kvót. Rakušan Heinz Fischer uvedl, že evropské země by měly problém řešit společně, a Vídeň proto volá po spravedlnosti v přerozdělování. Dodal, že je otázkou, jakým způsobem tuto spravedlnost zajistit. Česká vláda i prezident rozmisťování běženců do všech členských států opakovaně odmítly. Zeman dnes řekl, že všichni migranti stejně chtějí do Německa, a systém kvót proto nebude fungovat. Důkazem je podle něj nedávný případ křesťanských uprchlíků z Iráku, kteří do Česka přiletěli v rámci přesídlovacího programu Nadačního fondu Generace 21. Část z nich se rozhodla Česko opustit a skončila v Německu. Oba státy teď jednají o jejich navrácení do ČR.

Český prezident Miloš Zeman a rakouský prezident Heinz Fischer dnes na nádraží ve Stochově na Kladensku také odhalili pamětní desku připomínající setkání T. G. Masaryka s tehdejším rakouským prezident Michaelem Hainischem. Československo a Rakousko tehdy - před 95 lety - uzavřely první smlouvu o spolupráci. Fischer je v České republice na dvoudenní návštěvě, do Prahy přijel vlakem se svou ženou Margit. Z hlavního města jel speciální soupravou s historickými vozy do Stochova. Prezidenty čekala přehlídka čestné jednotky v historických uniformách československých legionářů.

Když si státy EU nebudou přebírat zadržené migranty, ČR je pustí

Pokud ostatní státy EU nebudou od ČR přebírat zadržené migranty zpět, Česko tyto cizince z detenčních zařízení propustí. Podmínky v centrech navíc nesmějí odporovat lidské důstojnosti. Zadržení běženci by měli dostat také právní pomoc, aby se případně včas mohli bránit vyhoštění. Podnět své rady pro lidská práva dnes schválila vláda. Desatero pravidel pro zacházení s dětskými uprchlíky, které rada připravila, ale kabinet nepřijal. S podněty rada přišla už loni, kdy byla zařízení pro zajištění cizinců přeplněná a podmínky podle kritiků neodpovídaly 21. století. K nedělní půlnoci bylo ve třech centrech s celkem 1030 místy 88 migrantů. Ministerstvo vnitra už dřív uvedlo, že se kapacita zařízení zvýšila a přibylo nové vybavení. Děti i dospělí mají dost oblečení, jídla a dalších potřeb. Podle vnitra by migranti měli dostávat bezplatnou právní pomoc až při případném soudním řízení.

Rada také žádala, aby vznikl návod pro zacházení s dětskými uprchlíky a jejich rodinami. Shrnula deset bodů. V detencích, kde nejsou zvláštní upravené podmínky, by děti podle rady vůbec neměly být. Měly by mít právo chodit do školy i hrát si. Okamžitě by se jim měli věnovat psychoterapeuti a sociální pracovníci. Nezletilí, kteří dorazí do ČR sami, by se museli v co nejkratší době dostat za příbuznými v EU. Vláda toto desatero dnes neschválila. Vnitro se ohrazovalo proti tomu, že by v detenci byly děti zadržené. Pobývaly tam prý jen se zajištěnými dospělými. Ministerstvo už dřív uvedlo, že odmítá dělat rozdíly v přístupu k dospělým s dětmi a bez dětí a při zadržení se řídí platnými předpisy.

Vláda se neshodla na postoji ke zdanění církevních restitucí

Koaliční ministři se dnes neshodli na jednotném postoji k návrhu KSČM, který se týká možného zdanění náhrad ve věci církevních restitucí. Vláda nepřijala žádné stanovisko, uvedl mluvčí kabinetu Martin Ayrer na twitteru. Pro zdanění se před jednáním vyslovili zástupci ANO, proti vystupují lidovci. Sociální demokraté, kteří byli proti církevním restitucím, vysvětlují svůj zdrženlivý postoj snahou zachovat současnou koaliční vládu. Bez ohledu na stanovisko vlády se návrhem KSČM budou poslanci zabývat na některé z příštích schůzí. Dá se předpokládat, že postoj vládních stran ve Sněmovně bude nejednotný. Podle KSČM by stát mohl zdaněním ročně získat zpět asi 380 milionů korun a za celou dobu vyplácení finanční náhrady asi 11,5 miliardy korun. Pražský arcibiskup Dominik Duka začátkem dubna řekl, že pokud by Parlament návrh schválil, církev by se obrátila na Ústavní soud.

Vláda podpořila průmyslovou zónu v Přerově s letištěm

Vláda dnes podpořila výstavbu strategické průmyslové zóny v areálu bývalé vrtulníkové základny v Bochoři u Přerova. Bude připraveno několik set hektarů pro nové investory a zachováno letiště, uvedl dnes na twitteru premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Vláda dnes měla vybrat jednu ze dvou variant budoucí strategické průmyslové zóny v Přerově, které počítají se zachováním letiště nebo s jeho odstraněním. Podle odborníků je méně problematická varianta s letištěm. Naproti tomu scelení základny do jedné velké průmyslové zóny bez letištní dráhy by mohlo způsobit komplikace například z pohledu církevních restitucí či vybudování nového vojenského letiště jinde. Při zachování letiště mají v Bochoři vzniknout dvě rozvojové plochy o rozloze 220 a 117 hektarů. Severní část bývalé základny by měla být nabídnuta pro běžné průmyslové využití a jižní pro letecký průmysl.

Analytici: Inflace začne výrazněji růst až v druhé polovině roku

Dnešní údaje o inflaci podle analytiků oslovených ČTK ukazují, že inflace zůstane nízko i v dalších měsících a stoupne nad jedno procento nejdříve ve druhé polovině roku. Zároveň ale nízká inflace není podle některých ekonomů zatím pro ekonomiku problémem, protože nehrozí propad do dlouhotrvající deflace. Meziroční růst spotřebitelských cen v březnu zpomalil na 0,3 procenta z 0,5 procenta v únoru. Důvodem byly hlavně levnější pohonné hmoty. Rostly naopak ceny alkoholu a tabáku. Meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta, na čemž se podepsalo hlavně zlevňování rekreací, pracích a úklidových prostředků, lihovin a pohonných hmot.

"S ohledem na rostoucí ceny ropy bychom v dalších měsících měli vidět mírné zdražování. Nadále však čekáme, že až do září zůstane míra inflace pod jedním procentem," uvedl i hlavní analytik Raiffeisenbank Michal Brožka. Dosažení dvouprocentního inflačního cíle čeká v prvním čtvrtletí příštího roku. Analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák upozornil, že velmi nízká inflace není jen českou specialitou, ale má celoevropský rozměr. "Růst spotřebitelských cen v eurozóně byl v březnu záporný a s deflací již přes rok a půl neúspěšně bojuje Polsko," uvedl. I podle něj se inflace v ČR dostane nad jedno procento nejdříve ve druhé polovině roku.

Vláda schválila jednorázovou podporu 69 mil. Kč pro Hyundai Mobis

Vláda dnes schválila jednorázovou podporu 69 milionů korun pro jihokorejskou společnost Hyundai Mobis, která chce v Mošnově na Novojičínsku vybudovat závod na světlomety za zhruba čtyři miliardy korun. Na tiskové konferenci po jednání vlády o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Ostrava původně předpokládala, že investorovi prodá pozemky pro stavbu továrny za symbolickou cenu, což se ale později ukázalo jako nemožné, protože s takovým rozsahem podpory nesouhlasila Evropská komise. Město se tak nakonec se společností dohodlo na tom, že za pozemky zaplatí zhruba 69 milionů korun a stát jí tuto investici bude kompenzovat. Továrna má začít vyrábět počátkem roku 2017.

Slavětice jsou pro dostavbu Dukovan, odmítají jaderné úložiště

Většina obyvatel Slavětic na Třebíčsku souhlasí s dostavbou jaderných bloků dukovanské elektrárny, ale odmítá stavbu trvalého úložiště jaderného odpadu. Navíc Slavětice žádají jasně dané kompenzace od vlády za očekávané zhoršení životní prostředí. Vyplývá to z referenda, které se v obci vzdálené dva kilometry od elektrárny konalo v neděli. Výsledky dopočítala komise dnes nad ránem, řekli ČTK starosta obce René Moravec (Hasiči Slavětice). Referendum také ukázalo, že řada lidí má k těmto stavbám vážné připomínky. Nové reaktory by měly stát asi kilometr od Slavětic. "To už není za humny. Já říkám, že bychom je měli na zahradě," uvedl Antonín Kovář z přípravného výboru, který byl iniciátorem referenda.

V elektrárně pracuje kolem 1100 lidí a podle Energetického Třebíčska je na ni navázáno dalších 400 ekonomických subjektů. Třebíčsko má na Vysočině nejvíc lidí bez práce. Letos v únoru tam nezaměstnanost byla 8,5 procenta.

Odstávka 4. bloku Dukovan skončí 6. května namísto v dubnu

Odstávka čtvrtého bloku Jaderné elektrárny Dukovany skončí 6. května. Původně v něm ČEZ plánoval obnovit výrobu koncem tohoto měsíce. Kontroly a opravy ale zaberou více času, proto byl termín ukončení odstávky posunut, řekl dnes ČTK mluvčí elektrárny Jiří Bezděk. Blok byl odstaven 5. února. Energetici v něm kromě výměny pětiny jaderného paliva za čerstvé rovněž provádějí kontroly svarů. Dukovany mají čtyři bloky, zbývající tři jsou na plném výkonu. Elektrárna Dukovany má instalovaný výkon 2040 megawattů, pokrývá přibližně pětinu spotřeby elektřiny v Česku.

Většina obyvatel Karviné je pro zachování těžby uhlí

Většina obyvatel Karviné je pro zachování těžby uhlí v místních dolech OKD. Lidé se bojí hlavně nezaměstnanosti, obávají se možných exekucí, nižší kupní síly obyvatel a rostoucí kriminality. Ukázal to průzkum agentury STEM/MARK. ČTK to za agenturu dnes řekl Jan Tuček. Uhlí v regionu těží společnost OKD, která je ztrátová. Proto se už dlouho mluví o uzavírání dolů a propouštění. Z průzkumu vyplývá, že 75 procent obyvatel Karviné by se pokusilo zachránit těžbu uhlí v Moravskoslezském kraji, zbývající čtvrtina nikoli. "Téměř všichni dotázaní (99 procent) se obávají následné nezaměstnanosti a 93 procent obyvatel nezaměstnanosti vedoucí až k exekucím," řekl Tuček. Téměř 90 procent dotázaných se bojí poklesu kupní síly a 86 procent růstu kriminality.

Společnost OKD je ztrátová i přes úsporná opatření. Ve firmě nyní pracuje zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, 2500 dodavatelských a 200 agenturních. Ohrožena jsou i místa tisíců lidí v navazujících profesích. Dřívější majitel loni meziročně prohloubil ztrátu zhruba na šest miliard korun z 567 milionů Kč o rok dřív. Spolu s poklesem cen uhlí jsou za tím podle analytiků dopady vysokého dluhu firmy. Skupina Ad Hoc Group (AHG), nový vlastník společnosti New World Resources (NWR), které patří OKD, už předložila zástupcům vlády plán restrukturalizace. Navrhla, aby záchranu OKD spolufinancoval stát, součástí dohody má být zavření Dolu Paskov. Vláda o řešení zatím nerozhodla.

Miliardář Paukner: Chceme OKD pomoci, musí ale projít insolvencí

Miliardář a obchodník s uhlím a elektřinou Petr Paukner spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabízí státu, že budou provozovat černouhelnou firmu OKD. Svou investici ale podmiňují tím, že firma projde insolvencí, a zbaví se tak nevýhodných závazků. Paukner to dnes řekl v rozhovoru s ČTK. Jednání se státem podle něj začínají. "Pan Paukner a další projevili zájem o jednání. Povedeme je později tento týden nebo začátkem příštího týdne," potvrdil na tiskové konferenci po dnešním jednání vlády na dotaz ČTK ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle něj si ale zástupci státu musí nejdříve vyjasnit, zda je možná dohoda se současnými vlastníky. Novým vlastníkem NWR je od února skupina Ad Hoc Group (AHG).

NKÚ: Stát neurčil vlastníka jezer Most a Milada, brání to využití

Stát dosud nevyřešil, kdo bude vlastníkem jezer Most a Milada, která vznikla na místě bývalých lomů Ležáky a Chabařovice. Do jejich rekultivace stát investoval do konce roku 2014 více než osm miliard korun. Stát také neurčil, za jakých podmínek bude nový majitel jezera provozovat, což brání dalšímu rozvoji a lepšímu využití veřejností. Upozornil na to dnes Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) s tím, že při hospodaření s penězi určenými na rekultivace nezjistil závažná pochybení. Ministerstvo průmyslu odsunulo původní termíny pro rozhodnutí o vlastníkovi jezera Milada z roku 2015 do konce roku 2017 a jezera Most z roku 2017 do konce roku 2019.

Justiční palác Na Míčánkách byl evakuován kvůli hrozbě bombou

Policie dnes evakuovala asi 700 lidí z pražského Justičního areálu Na Míčánkách, kde sídlí několik obvodních soudů a státních zastupitelství. Anonym nahlásil, že na místě je bomba. Policisté v areálu výbušninu ale nenašli. Areál Na Míčánkách je největším justičním komplexem v České republice. Leží ve Vršovicích a sídlí v něm obvodní soudy a státní zastupitelství pro Prahu 4, 6, 8, 9 a 10. Vedle nich sídlí v paláci také pobočka Probační a mediační služby.

Požár obchodu na Mělnicku způsobil škodu až 10 mil.Kč

Prodejnu potravin v Dolanech na Mělnicku zachvátil v noci na neděli požár a způsobil škodu až deset milionů korun. Nikdo nebyl zraněn. Vyšetřování se účastnil i psovod se psem cvičeným na vyhledávání látek urychlující hoření, aby vyloučil či potvrdil, zda byl oheň úmyslně založen. Hasiči vyhlásili třetí stupeň požárního poplachu. Na místě zasahovalo 13 jednotek hasičů. Na Vltavě bylo zřízeno čerpací stanoviště s pěti plovoucími čerpadly.

Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci za silné

Dvě třetiny lidí označují napětí mezi Čechy a cizinci jako velmi nebo poměrně silné. Je to výrazně vyšší podíl než v předchozích letech, kdy podobně vnímala vztahy s cizinci zhruba polovina veřejnosti. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM. Situace podle ní souvisí s uprchlickou krizí. Za velmi silné označilo napětí mezi Čechy a cizinci 23 procent dotázaných, 44 procent ho pak vidí jako poměrně silné. Častěji se takto vyjadřují lidé mladší, s nižším vzděláním a příznivci levice. Ovšem podíl těch, kteří napětí mezi Čechy a cizinci označují za silné, se v podobné míře zvýšil ve všech sociodemografických skupinách.

Třípětinová většina lidí dále vnímá napětí mezi vedením podniků a zaměstnanci a také mezi bohatými a chudými. Silné napětí mezi lidmi s různými politickými názory pak registruje 55 procent Čechů, mezi mladými a starými lidmi 38 procent a mezi městem a venkovem 27 procent dotázaných. Průzkum se uskutečnil od 16. do 23. března a zúčastnilo se ho 1050 lidí.

Řeku Sázavu a její břehy uklidili během víkendu dobrovolníci

Řeku Sázavu a její břehy během víkendu uklízeli dobrovolníci, letos potřetí v celé její délce. V nejdelším úseku z Kácova do Pikovic sesbírali v rámci 11. ročníku akce Čistá Sázava přes 18 tun odpadků, což je zhruba o tunu víc než loni. S úklidem v úseku pomáhalo asi tisíc lidí, sdělila ČTK Jaroslava Tůmová z obecně prospěšné společnosti Posázaví.

Betonová mísa pro Vřídlo byla usazena před Vřídelní kolonádu

Před Vřídelní kolonádu v Karlových Varech byla usazena nová betonová mísa pro venkovní vývěr Vřídla. Kvůli přesunu čtrnáctitunového kolosu byla ve Vřídelní ulici zastavena doprava. Šestimetrovou mísu usadili stavaři na místo s pomocí jeřábu. Zkušební vývěr Vřídla na novém místě je naplánován na 15. dubna, řekl ČTK náměstek primátora Čestmír Bruštík. Vřídlo bude vyvěrat na novém místě pod širým nebem nejméně rok, než se podaří zrekonstruovat kolonádu. Ta je nyní v havarijním stavu a vstup do ní je omezen.

V prostranství mezi Vřídelní kolonádou a Divadelním náměstím přibude ještě nová zeleň, celý prostor se tak více otevře a návštěvníkům se ukáže v historicky zatím nevídané podobě. Vedení města připouští i variantu, že by Vřídlo mohlo v budoucnu vyvěrat na obou místech.

V pražských tramvajích lze poprvé platit jízdné platební kartou

Cestující v pražských tramvajích mohou ode dneška poprvé zaplatit jízdné bezkontaktní platební kartou. Dopravní podnik (DPP) spustil pilotní projekt ve dvou tramvajích na lince 22. V následujících týdnech budou přístroji, které přijímají bezkontaktní platební karty, vybaveny všechny vozy na lince 18. "Žijeme v 21. století a platba kartou je naprosto přirozená záležitost. Víme, že neobjevujeme nic revolučního a že tento systém funguje v jiných městech. V tuto chvíli ale spouštíme pilotní projekt proto, aby si DPP ověřil, jaký bude zájem mezi cestujícími o tuto službu," řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Podle něj je důležité nejdříve zjistit zájem cestujících, neboť v Praze je přes 800 tramvají a více než tisícovka autobusů. Pořizovací cena jednoho přístroje je podle generálního ředitele DPP Jaroslava Ďuriše asi 15.000 korun.

Národní muzeum dnes otevře novou výstavu o Antonínovi Dvořákovi

Národní muzeum dnes v pražském Muzeu Antonína Dvořáka otevře novou výstavu Antonín Dvořák interpret. Představí skladatele v méně známých rolích dirigenta, klavíristy, varhaníka a violisty. Veřejná vernisáž bude zahájena koncertem z výběru Dvořákových skladeb v podání violistky Kristiny Fialové a pianisty Adama Skoumala. Výstava potrvá do 28. března 2017.

Výstava Antonín Dvořák interpret prezentuje unikátní nástroje - dvě violy a skladatelův klavír značky Bösendorfer a další zajímavé předměty související se skladatelovým interpretačním uměním. Návštěvníci si budou moci prohlédnout dirigentskou taktovku či skřipec sloužící k uchycení not na Dvořákův klavír. Zajímavostí jsou i brýle, které Dvořák používal při dirigování orchestru, a stříbrné pouzdro na doutníky - dar od českých hudebníků, který dostal před svým dirigentským vystoupením v Moskvě.

Lidé se dnes rozloučili s choreografem Šmokem

V obřadní síni v Ústí nad Orlicí se dnes lidé naposledy rozloučili s choreografem a zakladatelem Pražského komorního baletu Pavlem Šmokem. Jeden z tuzemských průkopníků moderního tance zemřel před týdnem ve věku 88 let. Pražský komorní balet vedl dvě desítky let, ovlivnil mnoho tuzemských tanečníků včetně současného šéfa Baletu Národního divadla Petra Zusky. Ke Šmokovi jako k inspiraci se odkazoval i dnes světově proslulý choreograf Jiří Kylián. Šmok nastudoval kolem stovky baletů, 60 ve světové premiéře.

Blesk.cz: Zemřel nejvyšší Čech, Tomáš Pustina, měřil 224 cm

V noci na neděli zemřel nejvyšší obyvatel České republiky Tomáš Pustina, měřil 224 centimetrů. Uvedl to dnes server Blesk.cz, kterému úmrtí potvrdila Pustinova rodina. Osmatřicetiletý muž zemřel doma v Rozkoši u Humpolce. Blesk připomněl, že Pustina se díky své výšce dostal v březnu 2006 do knihy českých rekordů jako nejvyšší Čech. Tehdy měřil 226 centimetrů a vážil 170 kilogramů. Nejvyšším Čechem v historii byl s 242 centimetry Josef Drásal (1841-1886).

Na Noc kostelů se připravuje skoro tisícovka chrámů a modliteben

V pátek 10. června se v České republice opět uskuteční Noc kostelů. Koná se každoročně od roku 2009 po vzoru některých dalších zemí. Kostely, chrámy a katedrály se při ní otevírají všem zájemcům a často přijdou i ti, kdo běžně do těchto míst nechodí. V loňském roce se do Noci kostelů v České republice zapojilo více než 1400 kostelů a pořadatelé zaznamenali během večera a noci více než 450.000 návštěvnických vstupů. Program letošní Noci kostelů už připravuje více než 900 kostelů a modliteben. Mottem vizuálního stylu akce je každý rok jiný biblický verš, jehož součástí je právě slovo "noc". Letos je to verš 21,25 z knihy Zjevení: "Jeho brány zůstanou ve dne otevřené, noc tam už nebude."

V ČR začalo sčítání zubrů pro zpřesnění dat do plemenné knihy

Česká kancelář mezinárodního Centra ochrany zubra evropského (European Bison Conservation Center - EBCC) začala dnes v Česku sčítat zubry. Zmapuje všechny, kteří loni byli v zoologických zahradách, soukromých chovech, oborách a přírodních rezervacích. Důvodem je zpřesnění evidence tohoto ohroženého zvířecího druhu pro plemennou knihu. Zubři patří k nejohroženějším druhům zvířat v Evropě, na světě jich žije přes 5500 a pocházejí z malého počtu zakladatelů.

Sport

Hokejisté Litvínova a Slavie drží v polovině baráže příčky zaručující účast v extralize. Loňský mistr Litvínov vyhrál 4:1 nad Jihlavou a dostal se do čela, odkud spadla na druhé místo Slavia. Pražané získali cenný bod v Karlových Varech po porážce 1:2 v samostatných nájezdech. Litvínov rozhodl až třemi góly ve třetí třetině, na poslední Jihlavu má díky tomu k dobru šest bodů.

Čtyřiačtyřicetiletý útočník Jaromír Jágr z Floridy byl nejproduktivnějším českým hokejistou v základní části NHL a obsadil celkově 22. místo. V 79 duelech si připsal 66 bodů za 27 branek a 39 asistencí. Jágr byl nejproduktivnějším Čechem v sezoně potřinácté z 22 sezon ve slavné soutěži a povedlo se mu to poprvé od sezony 2006/07. Následoval na 31. pozici David Krejčí z Bostonu, jenž zaznamenal v 72 duelech 63 bodů za 17 gólů a 46 přihrávek. Šestašedesátý Jakub Voráček z Philadelphie nasbíral 65 bodů a osmašedesátý Tomáš Plekanec z Montrealu o bod méně. Produktivitu ovládl útočník Patrick Kane z Chicaga o 17 bodů před druhým Kanaďanem Jamiem Bennem z Dallasu a jako první Američan v historii získal Art Ross Trophy.

Tenistky Lucie Šafářová s Bethanií Mattekovou-Sandsovou druhý titul za sebou nezískaly. Týden po triumfu v Miami podlehl česko-americký pár ve finále v Charlestonu 2:6, 5:7 francouzské dvojici Caroline Garciaová, Kristina Mladenovicová. Dvouhru vyhrála domácí Američanka Sloane Stephensová a získala už třetí titul v sezoně.

Jakub Kornfeil obsadil jedenácté místo v motocyklové Velké ceně Ameriky a v třetí Grand Prix sezony poprvé nedojel v první desítce. Druhý český závodník v třídě Moto3 Karel Hanika po pádu závod nedokončil a stále čeká na první letošní body. V elitní MotoGP vyhrál v Austinu stejně jako v předchozích třech letech Španěl Marc Márquez.

Počasí

Oblačno až zataženo, ráno ojediněle mlhy. Místy přeháňky, ojediněle i bouřky. Nejvyšší teploty 14 až 18 °C, v 1000 m na horách kolem 10 °C.