Denní souhrn zpráv

Nový šéf generálního štábu Bečvář převzal funkci od svého předchůdce

Nový náčelník generálního štábu Josef Bečvář na pražském Vítkově slavnostně převzal funkci od svého předchůdce Petra Pavla. Odpoledne ho na Pražském hradě jmenoval náčelníkem generálního štábu prezident Miloš Zeman. Ve funkci je Bečvář fakticky již od 1. května. "Velmi bych si přál, aby pod vaším velením česká armáda, tak jako dosud, účinně zasahovala v boji proti mezinárodnímu terorismu a aby navázala na tradice, které se vytvořily v Afghánistánu, v Mali, na Sinaji a v řadě dalších míst," řekl Zeman po Bečvářově jmenování. Pavlovi, který odchází do velení NATO, hlava státu poděkovala za dosavadní působení. Pavel stál v čele generálního štábu tři roky. Z pozice odchází předčasně, protože byl loni v září zvolen předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce Severoatlantické aliance. Ujme se jí v červnu.

Už dopoledne předal Pavel slavnostně funkci svému nástupci na pražském Vítkově. Oba vojáci také spolu s ministrem obrany Martinem Stropnickým (ANO) položili květiny u hrobu Neznámého vojína a spolu s nastoupenými jednotkami drželi minutu za všechny padlé při obraně vlasti. Nad památníkem během ceremonie přeletěly dvě stíhačky gripen a transportní letoun CASA. Bečvář na Vítkově řekl, že za svůj prvořadý úkol považuje doplnění početního stavu vojáků a dokončení koncepce výstavby armády. Poznamenal, že je rád, že se vládní koalice zavázala zvyšovat výdaje na obranu.

Merkelová: SRN a ČR spolupracují v případu firmy Viktoriagruppe

Německo a Česká republika spolupracují na tom, aby zlepšily postavení Prahy ve sporu o vlastnictví strategických zásob nafty, kterou mělo Česko uloženu ve skladu zkrachovalé společnosti Viktoriagruppe v bavorském Kraillingu. Na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bohuslavem Sobotkou to řekla německá kancléřka Angela Merkelová. Podle Sobotky je Praha připravena vlastnické právo na naftu doložit. Česko u Viktoriagruppe uskladnilo strategické zásoby nafty v hodnotě 1,2 miliardy korun. Insolvenční správce ale v dubnu předběžně všechny pohledávky České republiky vůči firmě popřel. Vláda následně oznámila, že je připravena domáhat se nafty soudní cestou.

Česká republika chce ve spolupráci s Německem modernizovat železniční spojení mezi oběma zeměmi. Po jednání s německou kancléřkou Angelou Merkelovou řekl premiér Bohuslav Sobotka. Česko má podle něj zájem na vybudování vysokorychlostní tratě z Prahy do Berlína. Zařazení železničních tratí do spolkového plánu je podle Sobotky nutné k tomu, aby šlo jejich výstavbu financovat z evropských fondů. Na české straně by podle premiéra bylo možné zahájit stavbu prvního úseku vysokorychlostní tratě mezi Prahou a Lovosicemi nejdříve v roce 2022.

Zeman pochybuje, že Jaceňuk usiluje o mír na východě Ukrajiny

Český prezident Miloš Zeman má pochyby o tom, že ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk napomáhá realizaci minských mírových dohod. Český prezident to řekl v rozhovoru, který poskytl ruské státní agentuře TASS před svou nadcházející cestou do Moskvy. Prezident Petro Porošenko se naopak podle Zemana snaží mírová ujednání plnit. Zeman v rozhovoru vyjádřil lítost, že konflikt na Ukrajině vedl k odkladu plánů na zavedení bezvízového styku mezi EU a Ruskem. Zeman se ruské agentuře svěřil i se svým přesvědčením, že Rusko se v budoucnu stane členem EU. "Proces sjednocení bude realizován v horizontu dvaceti let," řekl.

Nepál postižený zemětřesením již opustila většina Čechů

Většina českých občanů, kteří byli v době ničivého zemětřesení v Nepálu, již z této himálajské země odletěla. Několik Čechů se rozhodlo v Nepálu zůstat a pomáhat místním lidem postiženým katastrofou. Většinou se jedná o lékaře či jiné lidi, kteří mají zkušenosti se záchranářstvím. ČTK o tom telefonicky informoval velvyslanec ČR v indické metropoli Dillí Miloslav Stašek. Když otřesy půdy Nepál 25. dubna zasáhly, pobývalo v zemi asi 270 českých občanů.

Agentura DPA s odvoláním na nepálskou policii uvedla, že se po zemětřesení stále pohřešuje 112 cizinců, včetně tří Čechů. České ministerstvo zahraničí nemá informace o žádných pohřešovaných Češích, řekl ČTK David Frous z tiskového oddělení úřadu. Ministerstvo si podle něj ověřilo, že jsou v pořádku všichni Češi, o jejichž pobytu v Nepálu úřad věděl z dostupných databází či od příbuzných a blízkých. Většina těchto lidí již z Nepálu odletěla.

Už 160 lidí ošetřil český záchranářský tým, který pomáhá po ničivém zemětřesení v Nepálu. Čeští zdravotníci a hasiči do Káthmándú dorazili v noci na čtvrtek a v sobotu začali pracovat ve městě Melamči, asi 40 kilometrů severovýchodně od metropole.

Zaměstnanost roste, ekonomové vidí trh práce na předkrizové úrovni

Zaměstnanost v Česku nadále meziročně roste. V letošním prvním čtvrtletí mělo práci 4,99 milionu lidí, což bylo o zhruba 65.400 více než před rokem. Míra zaměstnanosti se tak zvýšila na 69,3 procenta, oznámil Český statistický úřad. Proti poslednímu loňskému čtvrtletí sice pracujících ubylo, analytici to ale spojují se sezonními výkyvy. Trh práce se podle nich vrátil na úroveň před krizí. Mezi pracujícími roste zastoupení žen. Míra nezaměstnanosti, kterou ČSÚ stanovuje podle metodiky Mezinárodní organizace práce (ILO) u lidí mezi 15 a 64 roky, se v prvním čtvrtletí snížila na 6,1 procenta. Před rokem byla o 0,8 procentního bodu vyšší. Analytik ČSOB Petr Dufek upozornil, že na poklesu nezaměstnanosti má výraznou zásluhu především automobilový průmysl. Problém je podle analytika společnosti Home Credit Michala Kozuba také struktura uchazečů o práci, kteří mnohdy mají zcela odlišnou kvalifikaci, než požadují firmy.

Státní rozpočet se v dubnu dostal do schodku 0,4 miliardy Kč

Státní rozpočet se v dubnu dostal letos poprvé do schodku, a to 0,4 miliardy korun. Informovalo o tom ministerstvo financí. V březnu byl rozpočet v přebytku 19,9 miliardy korun. Za zhoršením hospodaření je podle MF především růst výdajů. "Na růstu výdajů se podílely výrazně kapitálové výdaje, které z velké části představovaly investice na spolufinancování společných programů EU a ČR," uvedlo MF. Na celý letošní rok je schválen rozpočet se schodkem 100 miliard korun. Ve výdajích tvořila největší položku tradičně výplata sociálních dávek. Proti loňsku bylo vyplaceno o 3,6 miliardy korun více, tedy 164,6 miliardy Kč. Na tomto růstu se podílí nejvíce růst výdajů na důchody o tři miliardy korun.

EU podle průzkumu opět po čtyřech letech důvěřuje většina Čechů

Evropské unii opět po čtyřech letech důvěřuje většina obyvatel České republiky. Počátkem dubna unii věřilo 52 procent lidí, před rokem to bylo 49 procent. Jako celku Češi unii důvěřují více než jejím jednotlivým institucím. Zhruba dvoutřetinová důvěra v OSN a NATO se proti loňsku výrazněji nezměnila. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky ČTK poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

Ipsos: Většina Čechů má obavy z Ruska, hlavně z práce tajné služby

Většina Čechů má obavy z Ruska. Více než dvě třetiny lidí (68 procent) se obávají aktivit ruské tajné služby, tři lidé z pěti (61 procent) mají strach z vojenského útoku na spojence ČR v Pobaltí. Postoje prezidenta Miloše Zemana vůči Rusku nepodporuje 63 procent občanů. Vyplývá to z dubnového průzkumu agentury Ipsos mezi tisícovkou respondentů. Pro ochranu potenciálního ohrožení ze strany Ruska by Česká republika měla podle názoru 62 procent občanů více posilovat vztahy se spojenci ze Severoatlantické aliance (NATO), 57 procent respondentů doporučuje nijak nepodporovat ruské postoje na mezinárodní scéně. Jako nejspolehlivější ochrana proti Rusku je vnímáno členství v NATO, v průzkumu tuto možnost uvedlo 57 procent Čechů. Ipsos se veřejnosti ptal také na to, co by měly Evropská unie a NATO udělat, aby pomohly Ukrajině. Nadpoloviční většina lidí doporučila pomoc s výcvikem vojáků a udržování stávajících ekonomických sankcí vůči Rusku.

Cvičení v Čáslavi připomene deset let gripenů na českém nebi

Letecká základna v Čáslavi na Kutnohorsku bude od 11. do 24. května hostit mezinárodní cvičení Lion Effort pro armády provozující letouny Jas-39 Gripen. Cvičení připomene, že švédské gripeny střeží nebe nad Českem už deset let. Vzdušné síly ČR a partnerských zemí NATO zapojí do cvičení kromě švédských stíhaček i další leteckou techniku, sdělil ČTK mluvčí základny Tomáš Maruščák.

EK schválila nákup italských elektráren českým EPH

Evropská komise schválila převzetí sedmi italských elektráren českým Energetickým a průmyslovým holdingem (EPH). Uvedla to v tiskové zprávě s tím, že krok nenaruší hospodářskou soutěž. EPH v lednu oznámil, že v Itálii od společnosti E.ON kupuje šest plynových a jednu černouhelnou elektrárnu. Jejich celkový výkon dosahuje 4500 MW, je tedy vyšší než výkon tuzemských jaderných elektráren Temelín a Dukovany dohromady.

MF: Opatření proti únikům zvýší výběr DPH o 13,8 miliardy korun

Připravovaná opatření k omezení daňových úniků by v příštím roce měla přinést na dani z přidané hodnoty (DPH) podle odhadů ministerstva financí 13,8 miliardy korun navíc. Vyplývá to z konvergenčního programu, o kterém informovalo ministerstvo financí /MF/. Finanční úřady vybraly loni na DPH 322,9 miliardy korun, meziročně o zhruba 14 miliard korun více. MF stále počítá se spuštěním evidence tržeb od ledna 2016, které bude předcházet testování systému.

Konvergenční program, což je základní dokument země pro přijetá eura, počítá s poklesem deficitu veřejných financí z letos odhadovaných 1,9 procenta hrubého domácího produktu (HDP) až na 0,6 procenta HDP v roce 2018. Program zároveň počítá s tím, že ekonomika poroste letos o 2,7 procenta.

Ministr Ťok se pokusí v Bruselu urychlit rozhodování o převodu nádraží

Urychlit vydání stanoviska Evropské komise k plánovanému převodu nádraží z Českých drah na Správu železniční dopravní cesty (SŽDC) se pokusí ministr dopravy Dan Ťok. Úřad po Evropské komisi od loňska žádá vyjádření, zda převod majetku ze státního dopravce na státní podnik nepředstavuje veřejnou podporu. Správa železnic už dříve uvedla, že do opravy nádraží hodlá v prvním kole investovat 8,2 miliardy korun a opravit tak 200 nejvytíženějších nádraží v zemi. Celkem má SŽDC od Českých drah získat 1600 objektů, z nichž zhruba 1000 připadá na nádražní budovy. V utěšeném stavu je ale necelá polovina z nich a zbytek si vyžádá rozsáhlejší rekonstrukci.

Města na Vysočině, jimž ubývají lidé, chystají parcely pro domy

Města na Vysočině, jimž nejvíc ubývají obyvatelé, připravují další stavební parcely. V Třebíči plánují postupně zasíťovat přes 70 pozemků pro rodinné či řadové domy. Ve Žďáru nad Sázavou by měla přibýt nová ulice, v Bystřici nad Pernštejnem chce radnice připravit pozemky ve spolupráci se soukromým investorem. Bystřický starosta Karel Pačiska (ČSSD) ale ČTK řekl, že za ještě důležitější pro udržení lidí považuje vytváření pracovních míst. Bystřice se stejně jako obce v jejím okolí vyrovnává s útlumem těžby uranové rudy v Rožné, která by měla definitivně skončit za dva roky. Osmitisícovému městu minulý rok ubylo podle Českého statistického úřadu 101 lidí a za celé minulé desetiletí 653. Rychle se vylidňuje také Žďár nad Sázavou. Zatímco v roce 2004 tam žilo 24.030 lidí, na začátku letoška už jen 21.467, tedy o 2563 méně. Řada lidí si postavila dům v některé ze sousedních obcí, které, na rozdíl od Žďáru, měly parcely.

Projevů antisemitismu loni v ČR přibylo, hlavně na internetu

V České republice během loňského roku vzrostl počet projevů nenávisti vůči Židům, a to hlavně na internetu, formou verbálních útoků, obtěžování či výhrůžek. Fyzických útoků bylo ale minimum a Česko stále patří k zemím, kde není antisemitismus významně přítomný ve většinové společnosti a zatím ani v politické sféře. Vyplývá to z pravidelné výroční zprávy, kterou ČTK poskytla pražská židovská obec. Loni příslušníci židovské obce zaznamenali jeden útok na fyzickou osobu, tedy stejně jako o rok dříve. Zpráva vypočítává pět loňských útoků na majetek, což je o dva více než v roce 2013. Většinou šlo o hanobení židovských hřbitovů.

Oproti roku 2013 se počet antisemitských útoků na webu zvýšil asi o pětinu, tento vzrůstající trend trvá čtyři roky. "V roce 2014 také vzrostly projevy tzv. nového antisemitismu namířeného proti Státu Izrael," uvedla židovská obec. Projevy antisemitismu byly i proto intenzivnější v době eskalace konfliktu na Blízkém východě.

ČT: Mateřskou nově dostanou i ženy dojíždějící za prací do ciziny

Stát bude napříště vyplácet mateřskou i ženám, které dojížděly za prací do zahraničí a nadále bydlely v Česku. Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) se ztotožnilo s názorem ombudsmanky Anny Šabatové a změnilo chybnou praxi České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ). Uvedla to Česká televize (ČT). Změna se týká žen, které pracovaly v zahraničí, ale do Česka se vracely minimálně jednou týdně. Pokud se před nástupem na mateřskou nahlásí v Česku na úřad práce, budou dostávat mateřskou. ČSSZ dosud těmto ženám mateřskou odmítala vyplácet a odkazovala na stát, kde žena pracovala. Ženy, které takto mateřskou v minulosti nedostaly, mohou podle ČT zažádat o nápravu tři roky nazpět. Z Česka za prací dojíždí do zahraničí a vrací se nejméně jednou týdně do Česka 16.600 lidí, uvedla ČT.

Šabatová: Vyhoštění cizinci musí procházet lékařskou kontrolou

Cizinci vyhošťovaní z Česka by měli před opuštěním azylového střediska absolvovat výstupní lékařskou prohlídku. Je to důležité především kvůli ochraně zdraví lidí, s nimiž cizinci při vyhošťování přijdou do styku, ale také kvůli tomu, aby byl zvolen takový způsob transportu, který uprchlíkům nezhorší jejich případné zdravotní problémy. ČTK to sdělila ombudsmanka Anna Šabatová, podle které se ne vždy tyto výstupní kontroly u vyhošťovaných cizinců skutečně dějí.

Krizový štáb: Zvýšení odvodů do zdravotnictví o 59 Kč je minimální

Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů považuje návrh ministerstva zdravotnictví zvýšit měsíční platbu zdravotního pojištění za státní pojištěnce o 59 korun za minimální navýšení. Štáb to uvedl v reakci na to, že ministerstvo financí toto navrhované zvýšení odvodů státu do zdravotnictví odmítlo. Současně věří, že ministr financí Andrej Babiš stanovisko svého resortu přehodnotí.

Literární akademie je v insolvenci, vysoká škola asi skončí

Literární akademie je na návrh vedení školy v insolvenci. Jednatel akademie Miroslav Doležal navrhl situaci řešit konkurzem. Dluhy této soukromé vysoké školy, kterou v poslední době zmítaly spory majitelů s akademickou obcí, jsou vyšší než její majetek. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Ministerstvo školství se chystá škole zhruba za měsíc odebrat státní souhlas k činnosti, řekla ČTK po jednání na ministerstvu členka akademického senátu Jana Fleglová. Literární akademie, která jako soukromá vysoká škola funguje od akademického roku 2001/2002, má 138 studentů. Zaměřuje se na výuku tvůrčího psaní a mediální komunikaci.

Němečtí majitelé chtěli školu prodat střední a vyšší odborné škole reklamní tvorby Michael, ale zájemce o koupi po auditu hospodaření od smlouvy odstoupili. Zjistil skutečnosti, které mu údajně němečtí majitelé i jednatel Doležal zamlčeli, a uznal, že školu není schopen dostat z finančních problémů. Doležal jako zástupce německých vlastníků v insolvenčním návrhu uvedl, že má škola závazky vůči svým dodavatelům, zaměstnancům a studentům ve výši přes osm milionů korun. Ani vybrání školného na nadcházející akademický rok, díky němuž by mohla v červnu získat čtyři miliony, by přitom její situaci nevyřešilo. Nestačí to totiž na pokrytí veškerých nákladů na provoz. Více než stovka studentů Literární akademie nyní hledá možnosti přestupu na příbuzné obory na jiných vysokých školách.

Historici vydali aktualizovaný seznam obětí Pražského povstání

Vojenský historický ústav Praha vydal nový, rozšířený seznam lidí, kteří zemřeli před 70 lety na pražských barikádách mezi 5. až 9. květnem. První soupisy s téměř 1700 padlými vyšly krátce po válce, od roku 1948 je ale nikdo neaktualizoval. Historici je zpřesnili až nyní, kdy je rozšířili o zhruba 1200 jmen na 2898. Vzhledem k tomu, že mezi padlými bylo mnoho neevidovaných mimopražských bojovníků, není však ani současný soupis obětí Pražského povstání zřejmě definitivní. Knihu s názvem Padli na barikádách - Padlí a zemřelí ve dnech Pražského povstání 5.- 9. května 1945 připravili historici Jindřich Marek, Ivo Pejčoch, Jiří Plachý a Tomáš Jakl, kteří se k aktualizovanému počtu obětí povstání dostali prý "konfrontací všech dostupných seznamů padlých a zavražděných v Praze 5. až 9. května 1945".

Součástí knihy je ale například i tabulka, která byla zpracována v lednu 1946 podle povolání obětí. Podle ní při povstání padlo nejvíce řemeslníků a živnostníků, mezi oběťmi jich bylo kolem 30 procent. Padlých dělníků bylo 15 procent a veřejných zaměstnanců přes 12 procent.

Historik: V sekyrárně neumírali jen Češi. Odvážní byli i dozorci

Představitelé státu na pietním shromáždění v pankrácké sekyrárně uctili památku obětí nacistického režimu. Historik Aleš Kýr při té příležitosti připomněl, že mezi 1075 odsouzenými, kteří ve věznici zahynuli pod gilotinou, nebyli jen Češi. Vyzdvihl rakouskou herečku Marianne Golzovou, jež přišla o život kvůli tomu, že pomáhala Židům k útěku z protektorátu. Odvahu v té době podle něj prokázala i řada pankráckých dozorců. Popravy odpůrců nacistického režimu gilotinou se v pankrácké věznici konaly od 5. dubna 1943. Předtím gilotina v Praze nebyla a odsouzenci na smrt stětím - celkem jich bylo 825 - byli převáženi do Drážďan.

Podle Kýra se i mezi pankráckými dozorci nalezli odvážlivci, kteří pomáhali vězňům: na vycházkách jim předávali zprávy nebo jim dodávali potraviny. Osm z dozorců kvůli tomu skončilo v koncentračních táborech, odkud se už nevrátili. Další tři pak zahynuli, když na sklonku války bránili nacistům opětovně proniknout do věznice. Popravy stětím na Pankráci skončily 26. dubna 1945. Poté nacisté začali zahlazovat stopy: gilotinu vhodili u Karlova mostu do Vltavy a do popravčí místnosti navezli několik set kilogramů výbušniny. Plán na zničení důkazů se jim však nepovedlo provést a gilotinu později vylovili z řeky potápěči. Evidence popravených se dochovala díky pečlivým záznamům v knize poprav, kterou si vedl kat Alois Weiss.

ČOI zaznamenala u více než třetiny prodeje alkoholu nedostatky

Více než třetina prodejců alkoholu, které v loňském roce kontrolovala České obchodní inspekce (ČOI), porušilo právní předpisy. Prodej nekolkovaného lihu inspektoři zjistili ve dvou případech. Za zjištěné nedostatky současně uložili 1113 pokut v celkové výši za 6,9 milionu korun. ČTK to dnes sdělili zástupci ČOI. "Za pozitivní výsledek akce považuji, že bylo značení lihovin až na dvě porušení v pořádku. Nedobrou zprávou pro spotřebitele je vysoké procento dalších nedostatků, s nimiž se inspektoři setkávají při kontrolách prodeje alkoholických nápojů zejména v restauračních zařízeních," uvedl ředitel inspekce Mojmír Bezecný. Nejčastějšími prohřešky prodejců alkoholu bylo podle ČOI ale porušování zásad poctivosti prodeje, neseznámení spotřebitele s cenou a nevydání dokladu o koupi výrobku.

Portýry v metru na Veleslavíně zřejmě nahradí pás pro zavazadla

Portýry ve stanici metra A Nádraží Veleslavín by mohl nahradit pásový dopravník pro zavazadla. Ten by město vyšel na tři miliony korun a jeho vybudování by trvalo osm měsíců. Novinářům to řekl náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD). Portýři pomáhají ve stanici cestujícím s kufry, je tu totiž pouze pevné schodiště. Prodloužený úsek metra A byl zprovozněn letos 6. dubna. Druhou možností je podle Dolínka výstavba výtahu z vestibulu stanice na povrch. Jeho stavba by vyšla na asi osm milionů korun a trvala by devět měsíců. Třetí, zároveň nejdražší možností je pak výstavba eskalátoru, který by vyšel na 15 milionů. Jeho vybudování by trvalo přibližně devět měsíců. Kterou z možností město zvolí, zatím není definitivně rozhodnuto.

Výnosy z prodeje známek klesly za pět let o pětinu

Zájem o nakupování poštovních známek se kvůli celkovému poklesu listovního trhu v posledních pěti letech snížil téměř o pětinu. Důvodem je nástup nových komunikačních technologií a datových přenosů. ČTK to řekl mluvčí České pošty Matyáš Vitík. Na středu připadá 175. výročí prvního použití nalepitelných poštovních známek na světě. Česká pošta ročně vydá asi 35 až 45 nových známek, z nichž některé jsou vydány v soutisku v podobě aršíku či výplatního známkového sešitku. Rekordmanem ve vytištěném nákladu z posledních let je výplatní známka růže, která byla do roku 2012 vytištěná v objemu 212 milionů kusů. V Česku působí přes 600 klubů filatelistů a kroužků mladých filatelistů.

Stavebnice Merkur bude mít poštovní známku a rozšířené muzeum

Známá kovová stavebnice z děrovaných pásků a šroubků Merkur, která si letos připomíná 90 let od svého vzniku, bude mít vlastní poštovní známku. Oficiální křest známky se odehraje 9. května v muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují na Náchodsku. Současně bude v muzeu otevřena nová expozice zaměřená na učební pomůcky pro podporu technického vzdělávání. ČTK to řekl jednatel polické společnosti Merkur Toys Jaromír Kříž. Poštovní známka s motivem Merkuru vytvořená grafikem Pavlem Sivkem bude součástí evropské edice známek týkajících se technických hraček.

Česko-bavorská výstava připomene v roce 2016 osobnost Karla IV.

Česko-bavorská zemská výstava, která se uskuteční v příštím roce v Praze a Norimberku, připomene osobnost českého krále a císaře Karla IV. Od jeho narození v roce 2016 uplyne 700 let. Výstava má být jedním z příkladů kulturní spolupráce mezi ČR a Bavorskem, o níž v Praze podepsali memorandum český ministr kultury Daniel Herman a bavorský státní ministr vzdělání, kultury, vědy a umění Ludwig Spaenle.

V centru pozornosti bude stát Karel IV. a jeho doba, zároveň by ale také měl být ukázán následný vývoj v Čechách a v Bavorsku až do současnosti. Výstava se připravuje přibližně tři roky, stojí za ní mimo jiné současný ředitel NG Jiří Fajt, který ji začal připravovat ještě za svého akademického působení v Německu.

Maorský rituál uvedl v Plzni Lindauerovu výstavu portrétů Maorů

Speciální maorský rituál umožnil v Plzni uvést výstavu malíře novozélandských Maorů Gottfrieda Lindauera. Portréty maorských válečníků, vládců, právníků i běžných lidí od plzeňského rodáka Lindauera (1839 až 1926) jsou na Novém Zélandu součástí národního kulturního dědictví. Je to poprvé, co je aucklandská Art Gallery Toi o Tamaki dostala od svého poradního maorského sboru Haerewa svolení, aby obrazy opustily Nový Zéland, řekla novinářům ředitelka galerie Rhana Devenportová. Výstava v Masných krámech potrvá od 6. května do 20. září.

I když Lindauer je na Novém Zélandě všeobecně známý a uznávaný nejen mezi Maory, v jeho rodné zemi o něm mnoho lidí neví. Výstava nabízí průřez jeho tvorbou od počátků v Čechách, přes jeho odchod na Nový Zéland v roce 1874 a následnou tvorbu. Na Novém Zélandu postupně vytvořil stovky portrétů bělošských a maorských obyvatel.

Plzeň bude mít jako první místo v ČR sochu Ivana Martina Jirouse

Plzeň bude mít jako první město v Česku sochu disidenta, vůdčí osobnosti českého undergroundu, signatáře Charty 77 a básníka Ivana Martina Jirouse, zvaného Magor. Bude stát na mostě přes železniční koleje u nádraží Jižní předměstí, který byl v lednu 2013 pojmenován most Ivana Magora Jirouse. Na soše už pracují dva slovenští sochaři Juraj Bartusz a Zbyněk Prokop, řekl ČTK František "Čuňas" Stárek, český publicista, disident a bývalý šéfredaktor časopisu Vokno, který sochu vymyslel.

Třeboňská rybniční krajina by se mohla stát památkovou zónou

Krajinná památková zóna Třeboňská rybniční krajina zahrnující 30 obcí by mohla vzniknout v příštím roce. Následně bude možná usilovat o zapsání na seznam UNESCO, řekl v Třeboni novinářům ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Šlo by zhruba o 300 kilometrů čtverečních, oblast mimo jiné zahrnuje i rybníky Rožmberk a Svět.

Šumperské muzeum otevře výstavu mapující historii svatebních šatů

Desítky svatebních šatů budou zdobit sezónní expozici šumperského muzea, která se otevře v polovině května během Muzejní noci. Výstava představí návštěvníkům svatební módu 20. století, kromě šatů ji doplní i fotografie a svatební doplňky. Na přípravě se podílely i samotné obyvatelky z města či širokého okolí. Pomocí veřejné výzvy se podařilo kurátorům výstavy shromáždit stovku historických svatebních šatů. ČTK to řekla autorka výstavy a etnografka šumperského muzea Mária Kudelová.

Na expozici se lidé dozví například i informace o tom, že až do 19. století se nosily svatební šaty v nejrůznějších barvách kromě bílé. "První bílé svatební šaty si oblékla královna Viktorie v roce 1840, když si brala prince Alberta. Záhy po jejím sňatku se začaly nosit bílé svatební šaty v Anglii i v Americe. K nám tento trend přišel ještě později," dodala Kudelová.

Miliardář Vítek prý dal Starrovi za sídlo v Anglii 502 milionů Kč

Bubeník někdejší slavné britské skupiny The Beatles Ringo Starr prodal své honosné sídlo v Anglii českému miliardáři Radovanu Vítkovi za 13,5 milionu liber (502 milionů Kč), uvedl britský list Daily Mail. Panství o rozloze 200 akrů, jehož historie sahá do 17. století, leží asi 60 kilometrů od Londýna. Vedle samotného domu s osmi ložnicemi zahrnuje čtyři menší chaty, vnitřní bazén, tělocvičnu a saunu, koňské stáje, krytou jízdárnu a heliport.

Muž se pokusil vyjet autem na Sněžku, skončil v Obřím dole

Čtyřiadvacetiletý mladík se v neděli dopoledne rozhodl vyjet autem po turistické značce Obřím dolem na vrchol Sněžky. Po kamenité stezce se mu podařilo dojet zhruba sto metrů za důl Kovárna, kde mimo cestu uvízl a musel přivolat záchranáře. ČTK to dnes řekla mluvčí trutnovské policie Šárka Pižlová. Mladík podle policie neřídil pod vlivem alkoholu. Hasiči automobil vytáhli zpět na cestu za pomoci kladky a pomohli řidiči při couvání zpět k dolu Kovárna. Kuriózním případem se zabývá Správa Krkonošského národního parku. Její mluvčí Radek Drahný řekl, že muži hrozí ve správním řízení pokuta ve výši až desítek tisíc korun.

Sport

Judista Lukáš Krpálek se po devítiměsíční pauze zaviněné zraněním vrátil na tatami bronzovou medailí na Grand Prix v Záhřebu. Nevyšel mu jen čtvrtfinálový souboj s Ivanem Remarencem ze Spojených arabských emirátů, v duelu o bronz pak porazil světovou trojku Němce Karla-Richarda Freye. Dalším sedmi Čechům se příliš nedařilo, maximem bylo deváté místo Michala Horáka ve váze nad 100 kilogramů a Pavla Petřikova do 60 kilogramů.

Česká tenistka Karolína Plíšková si po zisku titulu na turnaji v Praze vyměnila v žebříčku WTA místo s Lucií Šafářovou a je třináctá na světě.

Tenistka Lucie Šafářová postoupila po vítězství 6:3 a 6:1 nad Bulharkou Cvetanou Pironkovovou do třetího kola antukového turnaje v Madridu.

Počasí

Úterý bude ve znamení letních teplot. Vystoupí na 24 až 28 stupňů Celsia. Výjimečně může být pokořena i hodnota 30 stupňů. Od západu pak přijdou bouřky, občas velice silné. Ve středu se citelně ochladí a rtuť teploměru se podle aktuální předpovědi vyšplhá už jen na 14 až 18 stupňů.