Denní souhrn zpráv

0:00
/
0:00

Zeman je pro využití zásob uranu i stavbu jaderných elektráren

Prezident Miloš Zeman je pro využívání zásob uranu, stejně jako je pro další rozvoj jaderných elektráren. Řekl to na setkání s obyvateli ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku, která byla právě s těžbou uranu léta spjata. Těžba ale podle něj nesmí ohrozit zásoby kvalitní pitné vody. Ve Stráži pod Ralskem se uran těžil v letech 1967 až 1996. Chemickou těžbou bylo kontaminováno přes 370 milionů metrů krychlových podzemních vod na ploše 27 kilometrů čtverečních. Situace je o to komplikovanější, že v okolí těžby je oblast rozsáhlé zásobárny pitných vod pro severní a střední Čechy. Za 30 let byly do podzemí vtlačeny čtyři miliony tun chemikálií. Sanace území potrvá podle odhadů do roku 2037 a přijde stát na 50 miliard korun.

Zeman ve Stráži připomněl, že to byl právě on, ještě jako premiér, kdo nechal těžbu uranu v Hamru v 90. letech zastavit, protože kyanidové louhování ohrožovalo spodní vody. Liberecký hejtman Martin Půta se domnívá, že je potřeba počkat na technologie, které umožní těžbu uranu ekologicky příznivějším způsobem, než byla těžba v minulosti.

Vláda rozšířila počet horníků, kteří budou moct dříve do penze

O pět let dřív do penze budou moct chodit i horníci, kteří začali fárat před rokem 1993 a odpracovali stanovený počet směn. Schválila to vláda. Až doposud mohli do předčasné penze jen havíři, kteří potřebné doby pod zemí dosáhli do konce roku 2008. Ministerstvo práce chce touto úpravou řešit chystané zavírání dolů a propouštění. Rozšíření počtu horníků, kteří by mohli jít dříve do důchodu, původně odmítalo ministerstvo financí. Jeho šéf Andrej Babiš (ANO) ale po nedávné návštěvě Ostravska změnil názor a slíbil změnu podpořit. Dřívější odchod do penze žádají kvůli uzavírání dolů a propouštění hornické odbory.

Vláda a kraje budou o doplacení sociálních služeb dál jednat

Vláda se s hejtmany dohodla, že kraje předloží analýzu k dofinancování sociálních služeb na letošní rok, na které žádají 721 milionů korun. Po schůzce kabinetu s Asociací krajů to novinářům řekl ministr financí Andrej Babiš (ANO). Až hejtmani analýzu předloží, budou podle něj o požadavku jednat zástupci ministerstev financí, sociálních věcí a krajů. Sociální služby od letoška nově spadají pod regiony. Podle Asociace krajů se jim na ně nedostává 721 milionů korun, a to kvůli tomu, že doběhly staré programy na financování sociálních služeb z evropských fondů a ještě nejsou k dispozici nové.

V Libyi osvobodili dva rukojmí z Ghaní, Čech je stále v zajetí

Ze zajetí v Libyi se dostali dva občané Bangladéše. Uneseni byli 6. března ve skupině devíti zaměstnanců ropného pole Ghaní. Jedním z unesených je i český občan, jehož osud je nadále nejasný. O propuštění dvou rukojmích informovalo bangladéšské ministerstvo zahraničí. "Vítáme, že část unesených byla propuštěna a v úzké koordinaci se zahraničními partnery vyvíjíme maximální úsilí, aby byli propuštěni i zbývající unesení," sdělila ČTK mluvčí českého ministerstva zahraničí Michaela Lagronová. Mezi zbylými rukojmími jsou čtyři Filipínci, Ghaňan a Rakušan. Cizinci pracovali pro rakouskou společnost VAOS (Value Added Oilfield Services), jež se zabývá zajišťováním zázemí ropnému sektoru v Libyi.

Jízdu konvoje amerických vojáků budou u Plzně vítat staré džípy

Zřejmě až stovky lidí, včetně členů klubů vojenské historie v uniformách z druhé světové války, by se v Plzni mohly poslední březnový den sejít u pomníku Díky, Ameriko!. Víc než měsíc před velkými městskými oslavami osvobození se k pomníku vydá delegace amerických vojáků z konvoje, který se bude přes Česko přesouvat ze cvičení v Pobaltí na domovskou základnu v Bavorsku. Zástupce vojáků přijme 31. března plzeňský primátor, na následné položení květin u pomníku se ale chystají i členové klubů vojenské historie a veřejnost, řekl ČTK jeden z vojenských nadšenců Ivan Rollinger z plzeňského Pattonova muzea.

Odpůrci tvrdí, že přejezd americké vojenské kolony přes Česko je propagandistickou cestou, demonstrací síly a psychologickou přípravou na válku. Na sobotu chystají sobotní protest na Václavském náměstí v Praze. Nesouhlasí sice s názory, že jde okupaci, měl se ale podle nich zvolit obvyklý způsob přesunu vojenské techniky po železnici.

Průjezd pětistovky vojáků a 118 převážně kolových vozidel schválila vláda. Konvoj bude v Česku mezi 29. březnem a 1. dubnem.

Vláda přerušila projednávání tendru na mýtné

Vláda přerušila projednávání konceptu přípravy výběrového řízení na provozovatele elektrického mýtného. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) chce materiál dopracovaný o připomínky dalších ministrů znovu předložit do dvou týdnů. Ťok to řekl novinářům. Ministerstvo je přitom v časové tísni, smlouva se současným poskytovatelem, společností Kapsch, vyprší na konci příštího roku. Kvůli nedostatku času už dříve ministr avizoval, že bude zřejmě nutné smlouvu se současným provozovatelem prodloužit. Ťok zopakoval, že cílem ministerstva je vypsat zakázku na nové a technologicky neutrální mýto. Ministr připustil, že úřad tlačí čas, vypsat nový tendr lze ale podle něj stále stihnout.

Autodopravci upozornili na problém s německou minimální mzdou

Proti německému zákonu o minimální mzdě, který zahraničním dopravcům komplikuje práci v EU, před budovou Evropského parlamentu v Bruselu protestovali autodopravci ze zemí z východu Evropské unie, včetně České republiky. Problematikou se zabývají také europoslanci, kteří od Evropské komise chtějí znát její názor na situaci. Německo je ostře kritizováno za to, jak jeho úřady vykládají nový zákon o minimální mzdě. Podle nich totiž platí také pro řidiče nákladních aut ze zahraničí. Německé ministerstvo práce tvrdí, že na 8,50 eura (235 Kč) za hodinu mají nárok všichni zaměstnanci po tu dobu, kdy pracují na území Německa. Řidiči by u sebe prý měli mít doklady, že takové peníze skutečně berou.

"Jakýkoliv řidič kamionu, který vjede na německé území, by musel být honorován minimální mzdou, která je v současné době čtyřikrát vyšší, než je tomu v ČR. To je pro české dopravce naprosto likvidační," řekl ČTK Tomáš Bicera, ředitel Institutu silniční dopravy Česmad Bohemia. Mluvčí Česmad Martin Felix upozornil, že německá úprava není v souladu s českou a autodopravci se tak vlastně rozhodují, zda raději porušit německé nebo české zákony. Věc přináší navíc obrovskou administrativní zátěž, s nutností kompletně ji vést v němčině. Český lidovecký europoslanec Pavel Svoboda míní, že poslední slovo ve sporu bude mít zřejmě až soud EU.

Metroprojekt: Metro D vyjde na 45 mld., stavba začne za dva roky

Výstavba metra D ze stanice Náměstí Míru do Písnice vyjde na 45 miliard korun bez DPH, kratší varianta z Pankráce by včetně výkupu pozemků a parkovišť P+R stála 33 miliard korun bez DPH. Na jednání zastupitelského výboru pro dopravu to řekl generální ředitel firmy Metroprojekt David Krása. Práce by měly začít v roce 2017 a potrvají pět až šest let. Metro D spojí centrum s jižní částí města. Náměstek primátorky Petr Dolínek (ČSSD) uvedl, že Praha bude žádat o podporu vládu a využít chce také prostředky z EU. Pražský dopravní podnik na začátku dubna otevře nový úsek metra A do Motola, který vyjde na zhruba 20 miliard korun.

Insolvenční správce o české naftě v Německu zatím nerozhodl

Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe zatím nerozhodl, zda část nafty uložené v jejím skladu v německém Kraillingu patří Česku. Naftu za 1,2 miliardy korun tam dříve uložila Správa státních hmotných rezerv (SSHR). U soudu v Bavorsku se nyní poprvé sešla takzvaná schůze věřitelů, které se účastnili insolvenční správce, vedení firmy a všichni věřitelé, kteří přihlásili pohledávky. SSHR očekávala, že insolvenční správce do začátku jednání oznámí, zda potvrzuje své lednové předběžné rozhodnutí, ve kterém český nárok neuznal. To však neučinil. "Insolvenční správce by měl přestat otálet a rozhodnout o vlastnictví nafty. Jsme připraveni podniknout kroky k jejímu odvozu do České republiky," řekl ČTK v reakci na počínání správce předseda SSHR Pavel Švagr.

Nafta, kterou má Česko v Kraillingu uloženu, by pokryla zhruba dvoudenní národní spotřebu. Celkem stát skladuje zásoby nafty na 95 dnů. Česká strana ve sporu poukazuje na mezivládní dohodu mezi Českem a Německem, která podle SSHR umožnila uskladnění českých zásob v Německu a také garantovala její bezodkladný převoz do České republiky.

Kraje žádají o dotace na opravy silnic nižších tříd za 4,8 mld.Kč

Kraje podaly žádosti o dotace na opravy silnic nižších tříd za více než 4,8 miliardy korun. Projekty tak o 400 milionů přesahují rozpočet programu, který loni ministerstvo dopravy vypsalo. Na tiskové konferenci to řekli premiér Bohuslav Sobotka a předseda Asociace krajů Michal Hašek (oba ČSSD). Podle Haška podalo žádosti 13 krajů. O peníze celkem usilují se stovkami žádostí. Kraje si před časem stěžovaly, že program je náročný na administrativu a že dlouho nebyla zřejmá konečná výše dotace. Na začátku března tak o dotace zažádaly pouze Středočeský a Liberecký kraj. To se nelíbilo ministrovi dopravy Danu Ťokovi, podle kterého kdyby kraje nečekaly na poslední chvíli, mohly se opravy rozeběhnout již na začátku stavební sezony. Ťok řekl, že svůj komentář nemyslel jako kritiku krajů, chtěl je ale přimět k rychlejšímu postupu, aby se začalo stavět dřív.

V posledních letech v Praze výrazně přibývá cizinců z EU

V posledních letech v Praze přibývá cizinců z EU, kromě východních zemí i na příklad Španělska. Nejvíc je stále Ukrajinců, Slováků a Vietnamců. V rozhovoru s ČTK to řekl ředitel Centra pro integraci cizinců Vladislav Günter. Služby centra využívají cizinci, kteří potřebují pomoci s komunikací s úřady, hledáním práce či výukou češtiny. Cizinci z evropských zemí tvoří podle Güntera už téměř pětinu klientů centra. Nárůst podle něj souvisí s tím, že Praha patří mezi nejbohatší regiony v Evropě.

"Pro pracovní agentury je dnes mnohem jednodušší si lidi najmout například v Bulharsku či Rumunsku a zaměstnat je bez jakýchkoliv omezení," uvedl ředitel centra. Centrum vyhledávají i Italové nebo Španělé. Zájem mají často o pracovní poradenství. "Ve Španělsku je stále ještě málo příležitostí, takže někteří vezmou za vděk i něčím naprosto podřadným v Praze," vysvětlil Günter. Některé projekty, které pomáhají cizincům s integrací, se navíc na občany EU nevztahují, paradoxně protože jsou financované z unijních peněz, například Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí.

Šarapatka vystoupil z poslaneckého klubu hnutí Úsvit

Poslanec Milan Šarapatka přerušil členství v poslaneckém klubu hnutí Úsvit. Jako důvod uvedl nejasnosti ve financování, nepřehlednost situace v hnutí a to, že neměl možnost seznámit se s výsledky kontroly účetnictví Úsvitu. Šarapatka to napsal v tiskové zprávě. Předseda Úsvitu Tomio Okamura řekl ČTK, že Šarapatkově činu rozumí, protože ani on zprávu revizní komise neobdržel.

Fórum 50%: Podle 59 pct lidí mají ženy v politice malé zastoupení

Tři pětiny lidí v Česku si myslí, že zastoupení žen v politice je nedostatečné. V posledních letech ale ubylo těch, kteří míní, že vstup žen do politiky je nutné aktivně podporovat. Zatímco v roce 2006 o tom bylo přesvědčeno 79 procent dospělých, nyní 62 procent. Zastánců opatření na podporu žen ubylo hlavně mezi muži. Ukázal to průzkum Centra pro výzkum veřejného mínění pro společnost Fórum 50%, která prosazuje rovné zastoupení žen a mužů v rozhodovacích pozicích. Ženy tvoří přes polovinu obyvatel ČR. V Senátu a Sněmovně obsadily zhruba pětinu křesel, v komunální politice asi 27 procent. V sedmnáctičlenné Sobotkově vládě jsou dvě ministryně.

Podle 59 procent lidí mají ženy v české politice nedostatečné zastoupení. Myslí si to 72 procent Češek a 44 procent Čechů. Podle 79 procent dotázaných brání ženám ve vstupu do politiky rodinné povinnosti. Celkem 62 procent lidí si ale myslí, že muži mezi sebe ženy nechtějí pustit. Téměř tři pětiny osob pak míní, že ženy o politiku nemají zájem. Podle socioložky Hany Maříkové ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR ale ženy chodí k volbám o něco častěji než muži. Zásadní rozdíl mezi ženami a muži prý není ani ve sledování politického dění. Výzkum, do něhož se loni v listopadu zapojilo 1068 lidí, je součástí projektu Ženy a muži v rovnováze. Podpořily ho norské fondy.

ČR podepsala novou úmluvu RE proti ilegálnímu obchodu s orgány

Česko podepsalo Úmluvu Rady Evropy proti ilegálnímu obchodu s lidskými orgány, která je první mezinárodní dohodou o prevenci proti této trestné činnosti. Dokument je otevřen k podpisu všem státům světa. Celkem tak zatím učinilo 14 evropských zemí. Úmluva vstoupí vlastnost poté, co ji ratifikuje pět států, upřesnilo tiskové středisko RE.

Hasiči likvidovali požár v Brdech, hořelo na ploše asi 15 hektarů

Hasiči likvidovali požár ve vojenském prostoru v Brdech. Hořela tráva a stromy u pozorovatelny dopadové plochy Brda. Oheň zachvátil asi 15 hektarů, téměř po třech hodinách se plameny podařilo dostat pod kontrolu, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Ladislav Holomčík. Hasiči dál místo dohašují, příčina požáru je zatím neznámá. Vzhledem k velké rozloze asi 300 krát 500 metrů i množství nasazené techniky byl při zásahu vyhlášen druhý poplachový stupeň na čtyřstupňové škále, který byl později zvýšen na třetí.

Za loupež 77 mil. Kč u Slavkova jsou stíhaní tři bývalí policisté

Z loupeže 77 milionů korun, která se stala v srpnu 2006 u Slavkova u Brna, jsou podezřelí tři bývalí policisté. Peníze uloupené z přepadeného vozu bezpečnostní služby se zatím nenašly. Jeden z bývalých policistů je navíc stíhaný za vraždu velitele přepadené dodávky, která se stala zřejmě v březnu 2010. Novinářům to řekl ředitel Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta. Jde o jednu z největších loupeží v ČR. Při loupeži přepadli 9. srpna 2006 vozidlo bezpečnostní služby Brink's C.L. tři muži oblečení v policejních uniformách. V autě jeli s penězi dva její pracovníci. Aby je přiměli otevřít vůz, útočníci na něj namířili ruční protitankovou střelu. Pak se lupiči zmocnili 77,140.000 korun a odjeli. V březnu 2010 velitel vozu zmizel. Jeho ostatky se našly minulý čtvrtek zahrabané na skládce u Drásova na Brněnsku. Totožnost mrtvého by měly potvrdit do tří týdnů testy DNA.

Při mezinárodním zátahu proti převáděčům se prý zatýkalo i v ČR

Policie v sedmi evropských zemích včetně České republiky podnikla v úterý razii proti síti převáděčů, která za uplynulých pět měsíců pomohla asi 10.000 lidí z Kosova dostat se nelegálně do západní Evropy. Zadrženo bylo 46 lidí, z toho 16 v Česku, napsala s odvoláním na rakouské vyšetřovatele rakouská tisková agentura APA. Do akce se zapojila mimo jiné i policie z Kosova, Slovenska, Rakouska či Německa.

Poprvé v ČR zašili v Motole otvor v jícnu bez otevření hrudníku

Ve Fakultní nemocnici Motol poprvé v ČR zašili pacientovi otvor v jícnu bez otevření hrudníku. Využili k tomu miniaturní šicí stroj nasazený na konci endoskopu. Operatér docent Radan Keil ČTK řekl, že přes ústa nemocného se dostali ke třímilimetrovému otvoru, kterým mu vnikalo jídlo do dýchacích cest. Devětapadesátiletý muž měl kvůli tomu opakované zápaly plic. Loni v listopadu lékaři otvor zmenšili, letos v lednu zcela zašili. Pacient je v pořádku. Kromě šesti zápalů plic problémy nepociťoval, jen občas kašlal. Otvor ukázala až gastroskopie, když lékaři hledali příčinu opakovaných zápalů plic. Pacient po endoskopickém šití šel druhý den domů.

Nová léčba hepatitidy C by měla vyhnat virus z těla téměř najisto

Pacienti s virovou hepatitidou C dostali šanci na úplné vyléčení, řekla novinářům Jiřina Hobstová z centra pro léčbu virových hepatitid Fakultní nemocnice Motol. Zatímco dosud se při léčbě někdo viru hepatitidy C zbavil napoprvé, jiný až při opakovaných pokusech a někdo vůbec. Počátkem roku povolila Evropská léková agentura léčbu založenou na kombinaci tří látek, která by měla virus vyhnat z těla téměř najisto, uvedla. Klinického zkoušení se zúčastnilo přes 2300 pacientů ve 25 zemích, včetně Česka. Vyléčilo se 95 až 100 procent nemocných.

Do babyboxu v Ústí nad Orlicí někdo odložil novorozeného chlapce

Do babyboxu v Ústí nad Orlicí někdo odložil čerstvě narozeného chlapce. Jedná se o druhé dítě odložené v babyboxu v tamní nemocnici. ČTK to oznámil zakladatel sítě babyboxů Ludvík Hess. Letos je to sedmé dítě zanechané v některé z těchto speciálních schránek a celkem 119. od jejich zavedení v Česku. Schránky jsou umístěny tak, aby se ženy nemusely bát, že je při odkládání dítěte někdo překvapí. Například právě v dnešním případě z Ústí nad Orlicí by mohl babybox znamenat rozdíl mezi životem a smrtí odloženého dítěte. Pokud by matka schránku k dispozici neměla, a odložila by tak nahé dítě zabalené jen v bundě někde venku, hrozilo by chlapci podchlazení.

Školáci jsou pohybově zdatnější ve velkoměstech než na venkově

Čeští školáci žijící ve velkých městech nad 50.000 obyvatel jsou pohybově zdatnější než jejich vrstevníci, kteří bydlí v sídlech do 20.000 obyvatel. Nejlépe v testování základních pohybových schopností dopadly děti z Libereckého kraje, naopak nejhůře školáci z Plzeňského kraje. Děti při víceboji dělají osm disciplín - skok (případně trojskok) z místa, hluboký předklon, běh na 500 nebo 1000 metrů, zkrácené sedy-lehy, sprint na 60 metrů, stoj na jedné noze, člunkový běh a hod basketbalovým míčem. V období od října do prosince loňského roku kompletní osmiboj zvládlo 50.404 žáků od 6 do 15 let. Z jejich výkonů při analýze vycházel odborník na sportování dětí Tomáš Perič z Fakulty tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy. Větší zdatnost městských dětí se podle něj nečekala. Roli mohou hrát lepší dostupnost sportovišť i sportovních klubů nebo vyšší mzdy a s tím související lepší finanční možnosti rodičů ve městech.

Kniha Volnomyšlenkář líčí osudy a postoje genetika Jana Svobody

Jako nekonvenční osobnost popisuje v knize Volnomyšlenkář publicistka Libuše Koubská molekulárního genetika Jana Svobodu. Kniha je portrétem životních a profesních osudů mezinárodně uznávaného vědce, který se zasloužil o objasnění životního cyklu nebezpečných retrovirů, mezi něž patří HIV a viry vyvolávající rakovinu. Osmdesátiletý Svoboda prý obdivuje lidi, kteří dokážou shrnout své životní postoje do několika vět. Sám sebe za volnomyšlenkáře nepovažuje, spíše se popisuje jako nezávislého člověka. Svoboda stále působí v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd ČR v pražské Krči, který v devadesátých letech vedl. A pokračuje ve výzkumu.

Europoslanec Svoboda bude chtít od komise vědět, zda má smysl letní čas

Evropská komise bude muset s velkou pravděpodobností odpovědět na otázku, zda má smysl v EU i nadále dvakrát ročně měnit čas ze zimního na letní a zpět. S ústním dotazem se na evropskou exekutivu hodlá obrátit lidovecký europoslanec a předseda právního výboru Evropského parlamentu Pavel Svoboda. Kvůli problematice zorganizoval veřejné jednání tří výborů europarlamentu, kde se k přínosům i záporům konceptu letního času vyjadřují odborníci z různých oborů.

Motivací pro zavedení zimního a letního času byly energetické úspory během dvou světových válek. V českých zemích byl letní čas zaveden poprvé za první světové války v letech 1915 a 1916. Vrátil se opět za druhé světové války v roce 1940 a trval až do roku 1949. Potřetí si Češi začali každoročně posouvat hodinky v roce 1979 za ropné krize a energetických problémů. Až do roku 1995 trval v Česku letní čas šest měsíců, od roku 1996 se republika připojila ke zvyklostem Evropské unie a časový posun trvá sedm měsíců, tedy do konce října.

Důstojnické hodnosti na uniformách policie budou vypadat jinak

Důstojnické hodnosti na policejních uniformách změní vzhled. Rozhodla o tom vláda v souvislosti s plánovanou výměnou uniforem. Nynější stříbrné osmicípé hvězdy od června postupně nahradí pěticípé zlaté hvězdy. U nižších hodností to budou stříbrné trojcípé hvězdy. Jejich výroba by měla vyjít na více než 6,3 milionu korun. Staré hodnosti budou na uniformách platit ještě čtyři roky, po které potrvá celková výměna policejních uniforem. V Česku je zhruba 40.000 policistů.

TripAdvisor: Praha zůstává pátou nejlepší destinací světa

Praha zůstala v hodnocení cestovatelského serveru TripAdvisor pátou nejlepší destinací na světě. První místo získal v letošním roce Marrákeš před kambodžským městem Siem Reap u chrámového komplexu Angkor Vat a Istanbulem, který byl loni uživateli portálu vyhodnocen jako nejlepší. TripAdvisor každoročně sestavuje seznam 25 nejlepších světových destinací na základě hodnocení turistů z celého světa. Praha je "se svým bohémským půvabem a pohádkovými skvosty ideální destinací pro všechny návštěvníky, kteří se již nabažili pláží a chtějí se ponořit do kultury", uvádí se v odůvodnění na webu firmy. Po absolvování památek doporučuje TripAdvisor návštěvu barů a historických hospůdek, které mají "správnou atmosféru pro tradiční noční popíjení". Praha se umístila za vietnamskou metropolí Hanoj a je nejlépe hodnocenou evropskou lokalitou.

Hudební soutěže Pražské jaro 2015 se zúčastní 127 hudebníků

Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2015 se letos zúčastní 127 hudebníků z celého světa. O soutěžní klání v oborech flétna a klarinet byl největší zájem u mladých muzikantů z Jižní Koreje. Tradičně vysoký zájem o soutěž Pražského jara organizátoři evidují z řad mladých talentů z Francie, Itálie, Japonska a Německa. ČTK o tom informoval mluvčí festivalu Pavel Trojan. Do soutěžního kláníse přihlásilo 410 kandidátů.

Letošní 70. ročník festivalu Pražské jaro, jehož je soutěž součástí, zahájí 12. května 2015 provedením Smetanovy Mé vlasti Severoněmecký rozhlasový orchestr Hamburk. Závěr festivalu je 2. a 3. června svěřen Královskému filharmonickému orchestru v Liverpoolu.

V USA startuje největší přehlídka českých filmů

Už počtvrté v USA startuje festival Czech That Film, který je putovní přehlídkou nejlepších českých snímků. Od konce března až do července uvede v osmnácti amerických městech to nejlepší z filmové tvorby českých produkcí. Jak oznámil generální konzulát Česka v Los Angeles, oficiálními hosty letos budou režisérka Andrea Sedláčková a herci Eva Jeníčková a Jiří Mádl. Festival začíná v Los Angeles 27. března. K hlavním titulům patří například drama Fair Play režisérky Andrey Sedláčkové či režijní debut herce Jiřího Mádla Pojedeme k moři.

Česká miss převezme korunku na nejdražší scéně v historii soutěže

Nová Česká Miss 2015 převezme korunku 28. března v pražském Forum Karlín na nejdražší scéně v jedenáctileté historii soutěže. Na scéně za dva miliony korun se deset finalistek představí v přímém přenosu FTV Prima. Letos poprvé nejkrásnější dívku určí místo veřejnosti odborná porota, Veřejnost tentokrát bude volit Českou Miss World a Českou Miss Earth. Zástupce médií o tom informovala nová majitelka a ředitelka soutěže Marcela Krplová. Zakladatelka soutěže Maláčová usedne ve dvacetičlenné porotě, která určí novou miss.

Petřínská rozhledna dostane nové schody

Muzeum hlavního města Prahy letos opraví schody petřínské rozhledny, věž dostane také nový nátěr. Odborníci zrestaurují zrcadlové bludiště, obnoví některá zrcadla a opraví vstupní prostor. Začala také oprava více než deset metrů vysokého obrazu boje Pražanů se Švédy na Karlově mostě. Více než 120 let stará malba je poničená světlem a přílišným teplem. Slunce svítící přes prosklenou střechu obraz v horní části ohřívá až na 65 stupňů Celsia, navíc na něj svítí intenzitou až 9000 luxů. Plátno vysychá, praská a malba z něj odpadává. Téměř milion korun bude stát výměna schodů Petřínské rozhledny. Na každém ze dvou schodišť, po kterých návštěvníci chodí vždy jedním směrem, je 299 schodů. Rozhledna byla otevřena v roce 1891 jako součást Zemské jubilejní výstavy, měří 65,5 metru.

Rozhlednu loni navštívilo 557.394 lidí, z toho 70 procent bylo cizinců. Opačný poměr byl u návštěvníků bludiště, v celkové návštěvnosti 363.659 lidí z 65 procent převažovali Češi. Památky jsou otevřeny sedm dní v týdnu.

Večerníček Gorilí pohádky uvidí nejdříve návštěvníci pražské zoo

Večerníček Gorilí pohádky z dílny Václava Chaloupka se bude poprvé veřejně promítat v sobotu 28. března během slavnostního zahájení 84. sezony v pražské zoologické zahradě. Tentýž podvečer se pak bude první díl tohoto seriálu, v němž vystupují gorily z pražské zoo, vysílat také v České televizi. Gorilí pohádky jsou souborem vyprávění afrických pohádek a příběhů, řekla herečka Tereza Bebarová, která propůjčila hlas Kambě. Václav Chaloupek se proslavil večerníčky s hlavními postavami z říše zvířat, ať už to byla vydra nebo medvíďata. Nápad na ztvárnění africké tematiky nosil v hlavě přes dvacet let. Přiznal se však, že lidoopi nepatřili mezi jeho nejoblíbenější zvířata. Cestu si k nim nacházel až během natáčení.

Na Šumavě se vyskytuje vlk, první důkaz ukázala fotopast

Ekologové mají pravděpodobně první důkaz o výskytu vlka na Šumavě. Dospělého dobře stavěného divokého vlka, asi samce, vyfotili pomocí fotopasti na pravém břehu Lipna nedaleko obce Loučovice. V této lokalitě už dříve zaznamenali také rysa ostrovida a losa evropského. Nezisková organizace ALKA Wildlife o tom informovala na facebooku, kde zveřejnila i fotky. Její manažerka Tereza Mináriková ČTK řekla, že se odborníci shodují, že podle stavby těla se jedná o divokého vlka, přestože nemají důkazy DNA. Odborníci si myslí, že se jedná o samotného migrujícího jedince. Populace vlka v česko-sasko-polském pohraničí postupně narůstá a vlk se začíná šířit do střední i západní Evropy. Podle organizace se šelma vrací se do míst, kam vždy patřila a kde má v přírodě své místo.

U Lačnova rozkvetly tisíce květů vzácného šafránu bělokvětého

Tisíce květů vzácného šafránu bělokvětého rozkvetly v těchto dnech na loukách v okolí Lačnova na Vsetínsku. Lidé je mohou obdivovat v 18 lokalitách. Zájemců je stále více, lidé si "barevné koberce" často fotografují. Někteří se však chovají neohleduplně a kvůli dobré fotografii šafrány pošlapou, řekl ČTK Milan Orálek z Českého svazu ochránců přírody Valašské Meziříčí. Chráněná rostlina bývá poslem jara. První květy se podle Orálka objevily minulý týden. Šafrán není původní rostlinou, pravděpodobně se do Lačnova dostal z alpské oblasti v době napoleonských válek s krmivem pro koně.

Počasí

Zataženo až oblačno, na většině území občasný déšť nebo přeháňky, odpoledne na východě ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 11 až 15 °C, v 1000 m na horách kolem 6 °C, v Jeseníkách a Beskydech kolem 10 °C.