Denní souhrn zpráv

Vláda bude rozhodovat o kurzarbeitu a výši příspěvku pro firmy

O podobě takzvaného kurzarbeitu v Česku se v pondělí chystá jednat vláda. Rozhodovat by měla o pravidlech a o státním příspěvku pro firmy, který má zabránit propouštění. Podle dosavadního návrhu by podporu mohly dostat podniky, které kvůli krizi či přírodní katastrofě budou mít pro své lidi práci jen na čtyři či tři dny v týdnu. Zaměstnanci by za dobu výpadku dostávali 60 procent mzdy - dvě třetiny by platili zaměstnavatelé a třetinu stát. Kurzarbeit čili zkrácená pracovní doba ve firmách v tísni v ČR funguje léta, stát zaměstnavatelům ale nic neposkytuje. Kvůli krizi této takzvané částečné nezaměstnanosti využily stovky podniků. Na část pracovní doby poslaly zaměstnance domů a za čas, kdy pro ně neměly práci, jim platily 60 procent mzdy. V některých firmách si odbory domluvily vyšší částku. Po státním příspěvku v částečné nezaměstnanosti volají zaměstnavatelé a odboráři už dlouho. Tato podpora se vyplácí například v Německu či Rakousku.

Analytici: Intervence ČNB zabránily deflaci a pomohly exportérům

Hlavní přínos devizových intervencí, tedy oslabení kurzu koruny Českou národní bankou, vidí analytici především v zamezení deflaci, která ohrožovala ekonomiku. Intervence pomohly vývozcům, naopak poškodily nezajištěné dovozce zboží, nebo cestovní kanceláře. Celkový pozitivní přínos intervencí podle ekonomů převažuje. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Zároveň dodávají, že trend současného ekonomického oživení byl v tuzemské ekonomice postřehnutelný již před zahájením devizových intervencí. Ty Česká národní banka zahájila před rokem 7. listopadu. Hrozba deflace spočívá podle odborníků především v tom, že lidé přestávají nakupovat, i když ceny klesají. Spotřebitelé čekají totiž ještě větší pokles cen. Následně tak firmy neprodávají své zboží, jsou nuceny propouštět a přestanou investovat. Poté začne růst nezaměstnanost, klesá poptávka po zboží a ekonomika začne klesat.

Vývoj v posledních 12 měsících podle hlavního ekonoma Deloitte Davida Marka dal za pravdu spíše ČNB než jejím kritikům. "Bez zásahu centrální banky by nejspíše nyní české ekonomika byla v deflaci se všemi jejími negativními dopady na vývoj ekonomiky," uvedl. Dodal, že na zlepšení celkové ekonomické situace mělo vliv více faktorů. Šlo zejména o příznivý vývoj v eurozóně, zmírnění skepse domácností, investiční aktivitu firem a obrat v rozpočtové politice. Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy nelze ale intervenci vnímat jako spouštěč současného oživení tuzemské ekonomiky. Trendy oživení v maloobchodu nebo u investic byly podle něj patrné již v polovině roku 2013. "Pokud intervence někomu pomohly, pak českým exportérům," uvedl. Bankovní rada ČNB deklarovala, že neukončí režim intervencí dříve než v roce 2016.

Nový velvyslanec USA chce v Česku pomoci s bojem proti korupci

Za jednu ze svých priorit během působení v České republice považuje nový americký velvyslanec Andrew Schapiro pomoc Čechům s bojem proti korupci. Ambasáda pod jeho vedením plánuje zintenzivnit spolupráci s českými nevládními organizacemi na tomto poli, bude propagovat transparentnost a chystá i zvláštní grantový program, který má podpořit občanskou společnost v zemi při potírání tohoto nešvaru. Podle Schapira korupce netrápí jen Česko. "Týká se to i mé země. Já pocházím ze státu, jehož dva guvernéři skončili ve vězení kvůli korupci," poznamenal.

Spojené státy mají silné ekonomické vztahy s Čínou, to jim ale nebrání mluvit o porušování lidských práv tamním komunistickým režimem. Andrew Schapiro také připustil, že některá vyjádření českých představitelů k Rusku a jeho postupu na Ukrajině vzbuzují v USA pochybnosti. Je však přesvědčen, že velká většina Čechů se poučila z nedávných dějin a proruská je jen malá část z nich. V rozhovoru připomněl i chystanou poctu pro Václava Havla, kterému americký Kongres tento měsíc odhalí bustu.

Československo mi znělo magicky, vzpomíná nový velvyslanec USA

Bývalé Československo znal z vyprávění matky a starých obrázků babičky, které z něj utekly před nacisty, a byla to pro něj trochu magická země. Osobně ji poznal za komunismu, a to, kam se Česká republika od té doby posunula, ho velmi pozitivně překvapilo. V rozhovoru pro ČTK to řekl nový americký velvyslanec v Česku Andrew Schapiro. Během působení v Praze si chce nyní osvojit řeč svých předků a těší se, že jako diplomat bude moci do své práce zapojit vedle hlavy i srdce. Ve své původní profesi právníka to prý nemohl.

Ačkoli prý jeho matka po přestěhování do Spojených států s rodiči a sestrou česky nadále mluvila, Schapiro lámanou češtinou přiznal, že nemluví moc dobře. Díky matce mu ale není cizí zvuk českého jazyka. "Umím tak říct třeba 'řeka' a vyslovuje se mi to poměrně snadno," a doložil to ukázkovým ř. Vybavil si i český jazykolam nebo dětskou písničku "Zajíček ve své jamce". "Nemám ale slovní zásobu, teprve se učím," poznamenal.

Nejvyšší soud nevydal Mašínové rodinný statek na Kolínsku

Nejvyšší soud zamítl dovolání Zdeny Mašínové a nevydal jí rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Majetek zabavili komunisté, celý ho rodina zpátky nikdy nedostala, protože bratři Ctirad a Josef žili v zahraničí. Právě bez ostatních dědiců ale Mašínová nemůže o vydání majetku žádat, potvrdil Nejvyšší soud předchozí výroky. Mašínová se nyní chce obrátit na Ústavní soud, uvedl Radiožurnál.

Josef a Ctirad Mašínovi vedli v 50. letech protikomunistickou odbojovou skupinu a probili se do západního Berlína. Ctirad již zemřel, Josef žije v USA a nechce prý mít s českou justicí nic společného. Českému rozhlasu sdělil, že považuje za absurdní, aby se osobně musel domáhat o návrat ukradeného majetku. Je podle něj ostuda, že případ není ani 25 let po pádu komunismu vyřešený. Zdena Mašínová, která vlastní menší část statku, se dům s pozemky snaží získat zpět od počátku 90. let. Statek nyní chátrá, Mašínová by ho prý ráda opravila.

Přezkoumání služebního zákona nebude jen o politických náměstcích

Přezkoumání služebního zákona u Ústavního soudu se nebude týkat jen politických náměstků. Řekl to v Hovorech z Lán prezident Miloš Zeman. Právníci Hradu prý v normě našli řadu dalších chyb, takže podání bude výrazně širší. Zákon prezident vetoval, ale poslanci jeho veto přehlasovali.

Zeman odmítá, že v Číně nehovořil o lidských právech

Prezident Miloš Zeman odmítá, že při nedávné státní návštěvě Číny nehovořil o lidských právech. Sešel se mimo jiné s představiteli tamní občanské společnosti a s touto skupinou přibližně pěti lidí, mezi nimiž byli bloggeři a politologové, debatoval o lidských právech. Prezident to uvedl v Hovorech z Lán vysílaných na Radiožurnálu. Reagoval tak na kritiku, že při návštěvě kvůli ekonomickým zájmům otázku lidských práv opomíjel. "Řekl bych, že jsem se sešel s čínskou stranou mírného pokroku v mezích zákona," zhodnotil postavení čínských účastníků schůzky na tamní politické scéně.

Euro: Čínská společnost CEFC by mohla získat třetinu J&T Banky

Čínská společnost CEFC by díky smlouvě o strategické spolupráci uzavřené s finanční skupinou J&T mohla získat třetinový podíl v J&T Bance. Čínská firma by za podíl mohla zaplatit skoro 700 milionů eur (asi 19,4 miliardy korun). S odkazem na aktéry dohody o tom informuje týdeník Euro v čísle, které vyjde v pondělí. Vzhledem k tomu, že má jít o vstup prostřednictvím navýšení kapitálu, výrazně by vzrostla úvěrová kapacita banky, píše Euro. Mohlo by jít až o 200 miliard korun, dodává.

CEFC byla založena jako soukromá firma v roce 1980. Je šestou největší soukromě vlastněnou společností v Číně a zároveň jednou z největších korporací na světě, která se zabývá mimo jiné finančnictvím, energetikou či infrastrukturou.

Mládek: Energetická koncepce nechce plyn, sází na jádro a uhlí

Vláda v energetické koncepci bude prosazovat využití jaderných a uhelných zdrojů, naopak nechce jít cestou plynových elektráren a velké podpory obnovitelných zdrojů. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD). Hnědé uhlí je podle něj významným zdrojem, který má být využit "při respektování limitů". Mládek zpřesnil odhad letošních výdajů na podporu obnovitelných zdrojů z původních 44 na 40 miliard korun. Vliv měl menší počet slunečních a větrných dní a nový požadavek na transparentnost majitelů. Z této částky mají 24 miliard zaplatit spotřebitelé a 16 miliard daňoví poplatníci.

ČEZ chce pozastavit provoz své uhelné elektrárny v Bulharsku

Energetická společnost ČEZ chce od příštího roku pozastavit provoz své uhelné elektrárny v bulharské Varně. S bulharskou státní energetickou společností Bulgarian Energy Holding (BEH) se totiž nedohodla na financování její modernizace. Informovala o tom agentura Reuters. Elektrárna musí od příštího roku splňovat normy Evropské unie v oblasti životního prostředí a k tomu je modernizace nutná. ČEZ proto chtěl s firmou BEH vytvořit projektovou společnost. Jednání ale zkrachovala, když analýza trhu ukázala, že investice by se za současných cen elektrické energie a emisních povolenek nevyplatila.

MPO: Stát zrychlí vydávání víz šéfům zahraničních firem

Stát zrychlí a zjednoduší vydávání víz manažerům zahraničních firem z hospodářsky důležitých zemí mimo EU. Opatření, které má pomoci k lákání zahraničních investorů do ČR, projedná v pondělí vláda. Na dotaz ČTK to uvedlo ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO). Projekt je podle resortu zaměřen na zahraniční investory, jejich zástupce či členy statutárních orgánů a obchodní partnery z hospodářsky významných zemí jako jsou Čína, Japonsko, Jižní Korea a USA.

Podle Zemana nebyl Havel reformní komunista, ale utopista

Prezident Miloš Zeman nesouhlasí s názorem Václava Klause, který v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes prohlásil, že Václav Havel byl reformní komunista. Podle Zemana to byl spíše utopista, který si přál "krásný nový svět". Prezident to řekl v Hovorech z Lán. Zdůraznil, že Havla označuje za utopistu velmi přátelsky, nikoliv pejorativně. Klaus v sobotním rozhovoru v MfD řekl, že Havel nechtěl politickou demokracii standardního typu. On nenáviděl politické strany, chtěl svá milovaná hnutí, řekl listu Klaus. "A zásadním způsobem odmítal tržní ekonomiku, ač si myslím, že z ní sám osobně velmi tyl. On ale prostě nechtěl trh. Možná si vzpomínáte na jeho výroky, že trh je hokynářství. To byl nepřetržitý ideový souboj s tímto pohledem na svět," uvedl Klaus.

Z areálu ve Vrběticích se opět ozývají neřízené detonace

Z areálu ve Vrběticích na Zlínsku, kde před dvěma týdny vybuchnul muniční sklad, se opět ozývají neřízené detonace. "Pyrotechnici to budou nyní zkoumat, vzletí opět dron, používat budou i obrněné vozidlo," uvedla policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Pyrotechnici chystají také řízené detonace munice, kterou v areálu objevili. Munice se po výbuchu skladu, který měla pronajatý společnosti Imex Group, rozlétla po celém areálu, některá je poškozená a vybuchuje. Výbuchy může způsobovat také zvěř. Pyrotechnici nalezenou munici likvidují přímo v areálu, nebo v bezpečných vojenských prostorech, pokud stav munice umožňuje její převoz. V budově vybuchlo několik desítek tun různé munice.

Rozsáhlý požár zničil opuštěný hotel u kolonády v Mariánských Lázních

Rozsáhlý požár zničil starý opuštěný hotel na Mírovém náměstí v Mariánských Lázních, hořet v jeho třetím patře začalo kolem půlnoci, pod kontrolu se podařilo situaci dostat až v neděli ráno. V objektu se postupně zřítily stropy, okolí hotelu je uzavřeno, odvedena je i městská hromadná doprava. Při zásahu byl jeden z hasičů zraněn. Na místě požáru v noci zasahovalo přes deset jednotek, nyní zůstává na místě 25 hasičů, předpokládají dohašování po celý den.

V Jeseníku spadl ultralight, pilot utrpěl vážná zranění

V Jeseníku havaroval ultralight. Pilot byl s vážným zraněním letecky transportován do olomoucké fakultní nemocnice, sdělila ČTK policejní mluvčí Irena Urbánková. Příčinu nehody zatím policisté neznají. Letadlo spadlo mimo obytnou zónu, v místní části Bukovice. Podle hasičů spadlo letadlo na dráty elektrického vedení, které strhlo na zem.

V ČR se za 25 let snížil počet nehod i obětí, počet aut se zvýšil

Na českých silnicích za posledních 25 let klesl počet dopravních nehod i počet lidí, kteří při haváriích zemřeli. Zatímco v roce 1990 se podle policejních statistik stalo 94.664 nehod, loni jich bylo o 10.266 méně. Před 25 lety zemřelo 1173 lidí, loni 583. Podle odborníků se stav zlepšil zejména díky kombinaci několika faktorů, a to třeba lepšího stavu silnic, práce policie či výroby bezpečnějších aut. Bezpečnost aut vyráběných na přelomu 80. a 90. let byla podle mluvčího ÚAMK Petra Vomáčky minimální. Většinou auta měla pouze bezpečnostní pásy, jen v některých byly hlavové opěrky a airbagy ještě neexistovaly.

V Česku trvale roste počet registrovaných osobních aut. V roce 1990 jich bylo podle statistik Sdružení automobilového průmyslu mírně přes 2,4 milionu, k polovině letošního roku pak přes 4,8 milionu. Včetně autobusů, kamionů nebo motorek pak bylo v tuzemsku přes 6,7 milionu motorových vozidel.

O dušičkovém víkendu zemřelo na silnicích osm lidí, více než loni

Od pátku do neděle zemřelo na českých silnicích podle předběžných policejních statistik a zjištění ČTK osm lidí. Letošní "dušičkový víkend" je tak tragičtější než loňský, kdy si dopravní nehody vyžádaly tři oběti. Policisté každý rok před dnem Památky zesnulých upozorňují na rizika spojená s vyšším provozem. Na Dušičky vyjíždí na silnice mnoho "svátečních řidičů", kteří chtějí s rodinami v tomto období navštívit hroby svých blízkých.

Básníka Skácela připomene večer v divadle, radnice chce sochu

Pásmo v Divadle Husa na provázku v pátek připomene 25. výročí úmrtí básníka Jana Skácela, jehož dílo je spjaté s jižní Moravou. Pořadatelé slibují nesentimentální večer s poezií a hosty. Skácelův odkaz je v Brně dosud živý. Magistrát chce umělci postavit sochu. Rajhradský Památník písemnictví na Moravě připravuje výstavu o časopisu Host do domu, který Skácel redigoval.

Světově proslulý kameraman Ondříček oslaví osmdesátiny

Patří k nemnoha světovým Čechům. Miroslav Ondříček stál za kamerou u čtyřiceti filmů: sedmi Miloše Formana, několika Jana Němce nebo George Roye Hilla, Lindsaye Andersona. A takřka všechny filmy, které natočil, se dostaly do učebnic jako přelomové snímky různých epoch. Má i svého následníka: režiséra a producenta Davida Ondříčka. A v úterý oslaví osmdesátiny. Konkurs, Intimní osvětlení, Hoří, má panenko, Vlasy, Ragtime nebo Amadeus - to jsou nejslavnější tituly Ondříčkovy filmografie: "Měl jsem vždycky volbu dělat-nedělat, a rozhodl jsem se vždycky dobře. To je takový můj šestý smysl," říká k tomu sám. Do kameramanské profese vnesl Ondříček přirozenost. Začínal od píky, jako dokumentarista, pravdivý vypravěč, který nic nepřikrašluje, a tak točil celý život.

Ondříček také výborně maluje a fotografuje. Je členem správní rady Filmové akademie Miroslava Ondříčka v Písku a jako oddaný slávista také členem dozorčí rady fotbalového klubu Slavia Praha. Dva jeho snímky byly nominovány na Oscara, Ragtime a Amadeus: "Amadeus měl perfektní scénář. Vlastně nejlepší scénář mého života. Všichni - i já - ho přečetli okamžitě a celý. V tom filmu je všechno: nenávist, žárlivost, láska, dobrodružství, všechno. Hory emocí - a bez nich film není filmem."

Cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci získalo Divadlo Drak

Cenu Erik za nejlepší loutkářskou inscenaci minulé sezony převzali v pražském Divadle Minor tvůrci představení Poslední trik Georgese Mélièse v čele s režisérem Jiřím Havelkou. Je poctou světu kouzel, filmu a imaginace a vznikla v královéhradeckém Divadle Drak. Předáním ceny vyvrcholil 24. ročník oborové přehlídky Přelet nad loutkářským hnízdem.

Cestu do pravěku ve zlínském divadle sledovali i hrdinové filmu

Zaplněné hlediště zlínského divadla sledovalo premiéru inscenace Cesta do pravěku. Představení se známým filmem Karla Zemana spíše inspirovalo a vypráví příběh čtyř dospělých lidí, kteří se po letech setkají, vzpomínají na zážitky své dětské party a prožívají imaginární cestu za dinosaury. I ti se na scéně objevili, modely plněné vzduchem byly několikametrové. Premiéru sledovala také manželka Karla Zemana a dva bývalí dětští hrdinové Zemanova filmu. "Bylo to velmi zajímavé, trochu jinak pojaté než klasická Cesta do pravěku, hezké to bylo," řekl po premiéře Zdeněk Husták, který hrál ve filmu Jendu. Při natáčení mu bylo 13 let. Čtyři herci se po natáčení neviděli 50 let. "Když jsme se potom potkali, tak jsme se nepoznali. Ale od té doby se vídáme, zvlášť na podobných akcích, kde se na film a Karla Zemana vzpomíná," podotkl.

Lisa Stansfieldová v Praze představila nové album i starší hity

Lisa Stansfieldová roztancovala publikum v téměř zaplněném Velkém sále pražské Lucerny. Osmačtyřicetiletá britská zpěvačka při svém prvním koncertu v České republice představila své poslední album Seven a nadšeným posluchačům nabídla i své starší hity. Jedna z hudebních hvězd r'n'b, soulu a popu 80. a 90. let zahájila koncert za doprovodu osmičlenné kapely a pomocné vokalistky skladbou Can't Dance z loňského alba Seven.

Ve dvorské zoo během Týdne duchů použili rekordních 3500 dýní

V Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem během Týdne duchů použili rekordních 3500 dýní. Strašidelně vyzdobenou zoo si od soboty 25. října do neděle prohlédlo téměř 14.000 návštěvníků. ČTK to řekla mluvčí zoo Jana Myslivečková. V areálu zoo si zájemci mohli vydlabat z dýní vlastní strašidlo, každý den chovatelé podávali dýně zvířatům, například slonům.

Sport

Michal Březina zahájil Grand Prix sedmým místem na Kanadské brusli. Druhý podnik seriálu vyhrál v Kelowně díky suverénně nejlepší volné jízdě Japonec Takahito Mura, který ustál dva čtverné skoky a celkovou známkou 255,81 bodu si vytvořil osobní maximum. Březina začal ziskem 73,29 bodu v krátkém programu, v němž po vydařeném trojitém axelu upadl při čtverném salchowu a nevyšla mu kombinace. Na příští Grand Prix v Moskvě za dva týdny s ním odjede i mladší sestra Eliška Březinová, která dostala od ruských pořadatelů pozvánku.

Čeští házenkáři v druhém utkání kvalifikace o postup na mistrovství Evropy remizovali ve Zlíně s Makedonií 27:27 a po úvodní prohře ve Francii si připsali první bod do tabulky. Svěřenci Jana Filipa a Daniela Kubeše v oslabené sestavě bez deseti hráčů včetně kapitána Filipa Jíchy vedli v poločase 18:11, ale o nadějný náskok přišli.

Počasí

Bude zataženo nízkou oblačností. Ojediněle mlhy a mrholení. Odpoledne místy, zejména v Čechách a na severovýchodě Moravy a ve Slezsku, skoro jasno až polojasno. Nejvyšší teploty 12 až 16 °C, v místech s nízkou oblačností kolem 8 °C. Ve Vimperku na Prachaticku v neděli padl 15 let starý teplotní rekord platný pro tento den. Meteorologové ve městě na úpatí Boubína na Šumavě naměřili 19,6 stupně Celsia. V listopadu bude pokračovat teplý podzim. Výrazně nadprůměrné teploty očekávají meteorologové hlavně v příštích dvou týdnech, pršet příliš nemá.