Denní souhrn zpráv

Zeman jednal s šéfy diplomacie a obrany o summitu NATO

Prezident Miloš Zeman na zámku v Lánech jednal s ministry zahraničí a obrany Lubomírem Zaorálkem (ČSSD) a Martinem Stropnickým (ANO) o přípravě na zářijový summit NATO. Všichni tři se ho zúčastní. Podle Stropnického mezi hlavními tématy summitu má být budoucnost Severoatlantické aliance a její financování, situace na Ukrajině a v Iráku. Podle Zaorálka by schůzka měla také ukázat akceschopnost, jednotnost a připravenost aliance. Zástupci Česka chtějí partnery v alianci ujistit, že česká armáda je jejich spolehlivým členem. Rovněž chtějí vyjádřit podporu nezávislosti Ukrajiny.

Návrh služebního zákona je dokončen

Koalice dokončila práci na služebním zákoně a návrh paragrafového znění odeslala opozici. ČTK to řekl místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek. Návrh novely stále počítá s politickými náměstky, s čímž nesouhlasí prezident Miloš Zeman. Podle něho je velmi pravděpodobné, že bude zákon vetovat, jestliže v něm političtí náměstci zůstanou. Poslanec TOP 09 Martin Plíšek později potvrdil, že opoziční strana materiál dostala.

Vláda podpoří brněnské mistrovství světa silničních motocyklů

Premiér Bohuslav Sobotka a ministr školství Marcel Chládek (oba ČSSD) slíbili podpořit příští ročník brněnského závodu mistrovství světa silničních motocyklů 20 až 40 miliony korun ze státního rozpočtu. Na tiskové konferenci to řekl jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD), který s Chládkem jednal. Závod už by přitom nepořádala společnost Automotodrom Brno, pro ni to je však podle ředitelky Ivany Ulmanové přijatelné řešení.

Vláda rozhodne, zda se bude ucházet o pořadatelství summitu OSN

Česká republika se možná bude ucházet o pořadatelství konference OSN o bydlení a rozvoji měst Habitat III, která by se měla konat v roce 2016. Záměrem, který předložilo ministerstvo pro místní rozvoj, se bude ve středu zabývat vláda. Pokud kabinet návrh schválí, začne Praha s OSN o možném pořadatelství jednat. Do Prahy by se tak mohlo sjet kolem 15.000 až 20.000 účastníků včetně generálního tajemníka OSN a předsedů či členů vlád téměř dvou stovek členských států OSN. Cílem zhruba týdenní konference bude přijetí dokumentu o trvale rostoucím podílu světové populace žijící ve městech.

Policie obvinila zdravotní sestru kvůli úmrtí pacientky

Policie obvinila někdejší sestru z Lužické nemocnice v Rumburku kvůli červnovému úmrtí pacientky z vraždy. Padesátileté ženě hrozí až 18 let vězení, soud na ni uvalil vazbu, řekla mluvčí krajské policie Veronika Hyšplerová. Sestra podala onkologické pacientce podle vyšetřování nemocnice lék v rozporu s nařízením lékaře, uvedl ředitel nemocnice Darek Šváb. Podle lékaře, který měl ten den službu, šlo o velkou dávku draslíku.

V Chorvatsku zahynul Čech, zřítil se ze skály

V Chorvatsku v sobotu zahynul český turista, který se zřítil ze skály v parku Velika Paklenica nedaleko Zadaru. Informoval o tom deník Slobodna Dalmacija. Šestatřicetiletý Čech se vydal na skálu se svou manželkou, během lezeckého výstupu se ale zřítil. S těžkými zraněními ho lékaři převezli do nemocnice v Zadaru, kde zemřel. Letos už chorvatská média informovala o několika neštěstích českých turistů. Počátkem srpna se vážně zranili dva Češi při pádu z balkonů a začátkem července utrpěly při srážce dvou lodí u ostrova Hvar vážné zranění dvě české dívky.

U Fryštáku spadlo malé letadlo, pilot zemřel

Na pole u Fryštáku na Zlínsku spadlo v sobotu odpoledne malé letadlo. Pilot nehodu nepřežil. Letadlo přerušilo elektrické vedení, na místo musela být proto přivolána pohotovostní služba energetiků. Letecká tragédie se v Česku stala i minulý pátek, kdy pád malého letadla u Třebovic na Orlickoústecku nepřežili dva muži ve věku 71 a 75 let. V červenci zemřel jednapadesátiletý pilot při akrobatických závodech v Kroměříži. Během letošního prvního pololetí zahynulo při leteckých neštěstích v tuzemsku šest lidí, což je stejně jako za celý loňský rok včetně úmrtí při seskocích s padákem.

Váleční veteráni odhalili v Člunku památník americkým letcům

Na hřbitově v Člunku na Jindřichohradecku veteráni druhé světové války odhalili pamětní desku osádce letounu B-24 Liberator, který byl 24. srpna 1944 sestřelen nedaleko místní části Lomy. Před 70 lety se vracel z bombardování chemické továrny v Pardubicích. Němečtí stíhači tehdy podle historika Vladislava Buriana v bitvě nad Jindřichohradeckem sestřelili celkem čtyři americké letouny. Odhalením památníku po vernisáži a koncertu pokračuje čtyřdenní pietní připomínka 70. výročí bitvy nad Jindřichohradeckem. Součástí je i 21. setkání válečných letců.

LN: Správa Pražského hradu chystá opravy za 260 milionů korun

Správa Pražského hradu utratí za opravy v letošním a příštím roce dohromady zhruba 260 milionů korun. Rekonstrukce čeká například jízdárnu na Pohořelci, Ludvíkovo křídlo Hradu nebo palmový skleník v Lánech, který je v havarijním stavu. Oprava čeká i terasu u Jízdárny Pražského hradu, stát by měla 13 milionů korun. Informují o tom Lidové noviny (LN). Oprava jízdárny na Pohořelci vyjde na zhruba 42 milionů korun. Oprava fasády a střechy Starého královského paláce, konkrétně Ludvíkova křídla, si vyžádá asi 20 milionů korun, dalších 17 milionů bude stát údržba střech a fasád jižního křídla Hradu.

Novou divadelní sezonu v Brně odstartují Kafka, Gogol i Lennon

Nové dramatizace Zámku od Franze Kafky a ruské klasiky Mrtvé duše od Nikolaje Vasiljeviče Gogola rozšíří hned po divadelních prázdninách nabídku brněnských scén. Nadcházející sezona je výjimečná například pro HaDivadlo, které slaví 40. výročí založení. Do své jubilejní sezony vstoupí 9. září, a to odloženou premiérou inscenace na motivy nedokončeného Kafkova románu Zámek. Oslavu výročí pak divadelníci připravují na 20. září. Husa na provázku jako svou první novinku uvede hru Ondřeje Novotného Divnej brouk aneb Kdo zabil Johna Lennona. Inscenace se vrací k vraždě spáchané v roce 1980 vyšinutým fanouškem Markem Chapmanem. Premiéru má 7. září ve hvězdárně na Kraví Hoře. Lennona si zahraje Milan Holenda.

Na Grabštejn se vrátila ztracená patronka kaple

Gotická socha svaté Barbory, kterou považovali za nenávratně ztracenou, se po několika desetiletích vrátila na hrad Grabštejn na Liberecku. Lidé ji mohli vidět jen v sobotu v rámci benefice, nutně totiž potřebuje obnovu. Patronka kaple se na hrad znovu vrátí začátkem příští návštěvnické sezony. Uvedla to kastelánka hradu Iva Bártová. Gotická socha byla v hradní kapli ze 14. století až do poloviny minulého století. Poté ji kdosi z hradu odvezl. Nedávno se ji povedlo objevit v depozitáři Oblastní galerie v Liberci, a to za pomoci ředitele žitavského muzea. Restaurování sochy se zaplatí z části výtěžku benefice, která se uskutečnila na nádvoří hradu. Jejím vrcholem bylo scénické provedení opery Bedřicha Smetany Dvě vdovy v podání sólistů Národního divadla. Grabštejn za rok navštíví na 20.000 turistů. Hrad leží nedaleko Trojzemí Čech, Německa a Polska, první zmínky o něm se objevily ve 13. století.

Dobrý voják Švejk se doma dočkal první sochy

Dobrý voják Josef Švejk se po 130 letech vrátil do jihočeské Putimi. Jeho bronzová socha byla odhalena za kamenným mostem u příležitosti stého výročí od vzniku první světové války. Jde o dílo akademického sochaře Františka Svátka. Literární postava slavného románu Jaroslava Haška má ve světě 13 soch, v Česku první, další chystají v Kralupech. V obci, kde pořádají tradiční Švejkovy putimské slavnosti, chtěli sochu postavit v roce 2008, ale počinu o rok později zabránily povodně. Peníze na ni začalo sbírat Sdružení přátel Putimi. Na vybudování památníku letos významně přispěl kraj a na slavnosti CzechTourism.

Akce Cihelna u Králík připomněla mobilizaci 1938

Na 25.000 lidí podle odhadů pořadatelů v sobotu sledovalo bitevní ukázky při akci Cihelna u Králík na Orlickoústecku. Letošní 17. ročník byl inspirován mobilizací čs. armády v roce 1938. Divákům se ale představila i současná výzbroj českých ozbrojených složek, například stíhačka Jas-39 Gripen či obrněné transportéry Pandur. Hlavní bojové ukázky událostí roku 1938 se zúčastnilo asi 200 mužů. Na králickém bojišti přímo mezi betonovými bunkry předválečného opevnění se divákům ukázaly i lehké tanky Panzer I a Panzer II, které Němci používali na začátku války. Příští ročník Cihelny v roce 2015 by měl připomenout 70. výročí konce druhé světové války.

Zlín vstoupil od Ligy mistrů výhrou na ledě Eisbärenu Berlín

Hokejisté Zlína vyhráli v 1. kole Ligy mistrů ve skupině D na ledě Eisbärenu Berlín 4:3 po samostatných nájezdech. Český šampion sice ztratil vedení 3:1, ale v osmé sérii rozstřelu rozhodl Bedřich Köhler. Pardubice hrají ve skupině F v Linköpingu.

Liberec uhrál v Teplicích remízu 2:2

Fotbalisté Teplic udrželi neporazitelnost i po 5. kole první ligy, doma však jen remizovali 2:2 se Slovanem Liberec. O výhru přišli dvě minuty před koncem. Na úvodní trefu hostujícího Hadaščoka odpověděli Vůch a Krob, který proměnil pokutový kop, ale v závěru Liberec vyrovnal zásluhou střídajícího Luckassena, vybojoval už čtvrtou remízu z dosavadních pěti kol a stále čeká na premiérové vítězství.

Kvitová je potřetí za sebou v New Havenu ve finále

Tenistka Petra Kvitová si na turnaji v New Havenu zahraje potřetí za sebou ve finále. Dvojnásobná wimbledonská šampionka porazila v pátečním semifinále Samanthu Stosurovou z Austrálie suverénně 6:3, 6:1 a v duelu o titul se v sobotu střetne se slovenskou hráčkou Magdalénou Rybárikovou. V generálce na grandslamové US Open se Kvitové daří. Předloni v New Havenu získala titul a před rokem prohrála ve finále.

Tenista Rosol si zahraje o titul ve Winston-Salemu

Tenista Lukáš Rosol si před grandslamovým US Open zahraje o titul na turnaji ve Winston-Salemu. Český daviscupový reprezentant porazil v sobotním semifinále 7:5, 4:6 a 6:4 Lu Yen-hsuna z Tchaj-wanu a postoupil letos potřetí do finále na okruhu ATP. Sedmý nasazený Rosol zdolal nebezpečného soupeře, jenž před týdnem na turnaji v Cincinnati vyřadil Tomáše Berdycha, ve dvouhodinové bitvě. V prvním kole grandslamového turnaje US Open se střetne s chorvatským tenistou Bornou Čoričem. Radek Štěpánek bude hrát s Němcem Matthiasem Bachingerem, turnajovou třicítku Barboru Záhlavovou-Strýcovou čeká zápas proti Ashleigh Bartyové z Austrálie. Soupeři českých hráčů postoupili z kvalifikace, jejíž vítězové doplnili již rozlosované pavouky dvouher.

Chocová a Moravčíková jsou na ME v semifinále prsařské padesátky

Dvojnásobné zastoupení bude mít české plavání v odpoledním semifinále závodu žen na 50 metrů prsa na mistrovství Evropy v Berlíně. Vedle obhájkyně titulu Petry Chocové uspěla v rozplavbách také Martina Moravčíková. Barboře Závadové unikl postup do semifinále motýlkářské dvoustovky o pět setin sekundy. Chocová postoupila z devátého místa časem 31,25 sekundy, stejný výkon jí předloni v Debrecínu vynesl na této neolympijské trati evropské zlato. O dvě desetiny pomalejší Moravčíková byla jedenáctá.

Váňa se opět kvalifikoval na Velkou pardubickou

Žokej Josef Váňa v říjnu opět pojede Velkou pardubickou, kterou už osmkrát vyhrál. V kvalifikačním dostihu skončil s Tiumenem na čtvrtém místě. Zvítězil Kasim s žokejem Marcelem Novákem, před Tiumenem doběhli ještě Gauner Danon a Soros, v jehož sedle byl Váňův syn Josef. Jednašedesátiletý Váňa se rozhodl startovat v letošním 124. ročníku Velké pardubické, aby se se slavným dostihem mohl rozloučit důstojněji než loni, kdy spadl a cílem prošel pěšky. S třináctiletým hnědákem Tiumenem triumfoval Váňa ve Velké pardubické třikrát stejně jako s Železníkem, jednou vyhrál s Vronským. Slavná steeplechase se letos poběží 12. října.

Nejkrásnějším koněm roku se stal španělský bělouš Fusilero

Nejkrásnějším koněm roku se v anketě Asociace svazu chovatelů koní ČR stal bělouš Fusilero (Střelec) III. Reprezentant španělského plemene Pura Raza Espaňola (PRE) je talentem pro klasické drezurní umění. Nejúspěšnější koně z internetové ankety měli možnost poprvé vidět vedle sebe návštěvníci dnešního Chovatelského dnu v Zemském hřebčíně v Písku, kde byly výsledky vyhlášeny. Po celý den tu mohou sledovat dvě desítky ukázek koní různých plemen v mnoha disciplinách. Na programu jsou i ukázky jízdy v dámském sedle, voltiže, secvičená čtverylka, pushball nebo práce pražské jízdní policie.

Počasí

Konec prázdnin bude relativně teplý s průměrnými denními teplotami kolem 20 stupňů Celsia, občas ale zaprší. V prvním týdnu nového školního roku by mělo být zhruba o tři stupně tepleji, poté se už bude podle meteorologů ochlazovat. Celé období od 25. srpna do 21. září bude ale teplotně i srážkově spíše normální. Vyplynulo to z měsíčního výhledu, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).