Denní souhrn zpráv

Koalice se v pondělí sejde, aby se konečně dohodla na eurokomisaři

V pondělí se sejde koaliční rada, aby znovu debatovala o českém kandidátovi na eurokomisaře. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) chce, aby se vládní strany v nadcházejícím týdnu shodly na jednom jméně, které Česko bude moci v Bruselu předložit. Ve středu bude totiž s vysokou pravděpodobností novým předsedou Evropské komise potvrzen Jean-Claude Juncker a začnou oficiální vyjednávání o rozdělení míst v příští komisi. Pokud by Praha kandidáta neměla, hrozí podle odborníků, že na Česko může v bruselské exekutivě zbýt méně významný resort. Ohledně výběru kandidáta zatím koaliční strany nedokázaly najít společnou řeč. ČSSD stále trvá na bývalém ministrovi financí Pavlu Mertlíkovi, zatímco hnutí ANO dlouho požadovalo nominaci svého europoslance Pavla Teličky. Tento týden od něj ale šéf hnutí a ministr financí Andrej Babiš ustoupil a navrhl místo něj ministryni pro místní rozvoj za ANO Věru Jourovou, která je připravená nominaci přijmout. KDU-ČSL původně uvažovala o bývalé europoslankyni Zuzaně Roithové, ta ale místo sebe doporučila vysokého bruselského úředníka Petra Blížkovského. Koaliční partneři návrh lidovců na poslední koaliční schůzce vzali na vědomí, diskuzi o něm ale nevedli. Moc velké šance se mu proto nedávají.

Sobotka není pro snižování sazeb daní, prý by to bylo nezodpovědné

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) není příznivcem snižování sazeb daní. S ohledem na plánovaný deficit rozpočtu by to podle něj byl nezodpovědný krok. V první řadě je nutné zabránit daňovým únikům, řekl premiér v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. "Nemůžeme si dovolit populistické návrhy na další výrazné snižování daní, protože by to znamenalo prohloubení schodku," řekl Sobotka. "Chceme jít jinou cestou, chceme zvýšit výběr daní tím, že budeme bojovat s daňovými úniky," doplnil.

Sobotka: Vláda nechystá privatizaci Českého Aeroholdingu

Vláda nechystá privatizaci Českého Aeroholdingu, samotného Letiště Praha ani žádné jiné významné státní společnosti. V České televizi v pořadu Otázky Václava Moravce to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Ministerstvo financí na konci června přitom vyměnilo členy představenstva a dozorčí rady Českého Aeroholdingu, personální změny měly podle úřadu připravit Český Aeroholding na vstup na burzu cenných papírů

Vláda bude asi proti celkové úpravě exekucí, jak ji navrhla KSČM

Vláda se patrně postaví proti návrhu KSČM na celkovou úpravu postupu při exekucích. Předloha vykazuje podle předběžného stanoviska pro pondělní jednání kabinetu věcné i formální nedostatky. Některá ustanovení jsou nesrozumitelná, další obsahují už existující povinnosti, část zákonných požadavků by nebylo možné v praxi kontrolovat, stojí v dokumentu. Komunisté například chtějí, aby exekutor mohl zabavit jen věci, které prokazatelně patří dlužníkovi. Nemovitosti by si dlužníci mohli nejprve prodat sami za tržní cenu a z výnosu uhradit závazky. Hodnota zabavených věcí by také měla podle předlohy zhruba odpovídat výši dluhu. Obdobnou normu podali komunisté v minulém volebním období. Sněmovna ji loni v únoru už v úvodním kole zamítla.

Poslanci budou schvalovat služební zákon a vyšší daň z cigaret

Poslanci budou schvalovat celkovou novelu služebního zákona a návrhy na zvýšení spotřební daně z cigaret a na zachování takzvané zelené nafty pro zemědělce. Rozhodnou také o zavedení výjimek pro některé nekvalifikované učitele, kteří by bez nich museli s letoškem skončit, a o senátní předloze, kterou by obce dostaly pravomoc omezit provoz sběren surovin. Návrh programu mimořádné schůze, jež na žádost koaličních poslanců začne v úterý, čítá celkem 25 bodů. U řady norem se očekávají spory mezi koalicí a opozicí.

ODS se pokusí ze zákona o státní správě vypustit tzv. superúřad

Opoziční ODS na schůzi Poslanecké sněmovny navrhne, aby připravovaným zákonem o státní službě nebylo zřízeno generální ředitelství, takzvaný superúřad. V České televizi to řekl předseda ODS Petr Fiala. Zákon označil za útok na nezávislou státní správu. Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) v případě nepřijetí zákona nebude moci Česko čerpat peníze z fondů Evropské unie. "Evropská komise nám žádné peníze nepošle, když nebude platit zákon o státní službě," řekl Sobotka. Koalice proto podle něj udělá vše proto, aby zákon začal platit od 1. ledna 2015. Sněmovna se jím bude zabývat od 15. července, opozice v čele s TOP 09 a ODS chystá obstrukce. Jednání by se tak mohlo výrazně protáhnout.

Lépe napravovat křivdy minulosti by mohl pomoci i památkový zákon

Památkový zákon by měl stanovit, aby prohlašování předmětů za kulturní památky bralo v potaz i možnost, že umělecká díla mohou být předmětem restitučních nároků. Ve chvíli, kdy je takový nárok vznesen, by měly být kroky směřující k případnému prohlášení za památku zastaveny. ČTK to řekl Jiří Čistecký, který na ministerstvu zahraničí od února zastává nově zřízenou funkci zmocněnce pro záležitosti holokaustu. Navrhované opatření v zákoně by mohlo zabránit současné praxi, kdy díla, o něž je v rámci zákona o zmírnění majetkových křivd způsobených holokaustem požádáno, jsou v některých případech prohlašována za kulturní památky. Takto chráněná díla nelze trvale vyvézt ze země. Většina příbuzných obětí holokaustu ale v cizině žije. Stát sice říká, že prohlašováním těchto děl, jež byla dlouho v státních sbírkách, chrání své kulturní dědictví. Zároveň ale tak jde proti jiné vůli státu, jíž deklaruje i mezinárodně - tedy snaze zmírňovat některé majetkové křivdy způsobené holokaustem.

V Afghánistánu byl při útoku zraněn další český voják

V Afghánistánu byl v noci na neděli zraněn při útoku na hlídku další český voják. Utrpěl středně těžká zranění. Hlídku zasáhla střelba z ručních a protitankových zbraní. "Jednotka palbu opětovala," uvedla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Dodala, že zraněný byl převezen do americké vojenské nemocnice, je mimo ohrožení života. V úterý v Afghánistánu zemřeli čtyři čeští vojáci, pátý byl těžce zraněn a je podle Růžičkové nadále ve velmi vážném stavu. Prezident Miloš Zeman v Lánech novinářům řekl, že jeho vzkaz české veřejnosti v souvislosti s nejnovějším útokem v Afghánistánu je stejný jako v případě předchozího neštěstí. "Ten vzkaz je stále stejný. Uvědomte si, že v Afghánistánu - a nejenom tam - se bojuje za bezpečnost českých občanů."

Na D1 skončily uzavírky kvůli montáži nosníků mostu i u Jihlavy

Na dálnici D1 dělníci dokončili v neděli dopoledne usazování mostních nosníků i u Jihlavy. Práce, kvůli nimž byl na nejvytíženější tuzemské dopravní tepně v obou směrech přerušován provoz, trvaly v tomto úseku proti předpokladům skoro o půldruhé hodiny déle. Poslední uzavírka skončila před 10:15. Na Benešovsku, kde byly montovány nosníky nového nadjezdu na kilometru 42,7, byl provoz obnoven kolem 07:30.

Temelín by měl obnovit dodávky proudu do sítě příští čtvrtek

Jaderná elektrárna Temelín by měla znovu začít dodávat elektřinu do sítě příští týden ve čtvrtek. Druhý blok byl odpojen koncem tohoto týdne od rozvodné energetické sítě kvůli poruše čerpadla. Energetici teď dokončují opravy a chystají potřebné revize a zkoušky, řekl ČTK mluvčí elektrárny Václav Brom. První blok elektrárny je od konce června plánovaně odstaven kvůli výměně paliva, stát bude do konce srpna. Temelínská elektrárna pokrývá pětinu tuzemské spotřeby elektřiny. Společnost ČEZ, která elektrárnu provozuje, v pátek uvedla, že se její úplný výpadek nedotkne odběratelů. ČEZ dodávky nahrazuje z jiných zdrojů.

V ČR jsou druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání v EU

V Česku jsou podle výzkumu Světového ekonomického fóra druhé nejhorší podmínky pro rozjezd podnikání ze všech zemí Evropské unie. Zástupci domácích firem účastnících se studie označili tuzemské prostředí pro začínající podnikatele jako nepříznivé, což zařadilo ČR jen těsně před poslední Španělsko. "Je to další ze studií, které nás nestaví do zrovna pozitivního světla. Založení firmy, ať už z hlediska procesního nebo časového, je v tuzemsku stále náročné," uvedl Michal Gabriel, ředitel factoringové společnosti Bibby Financial Services, která se na začínající (startup) firmy zaměřuje. Podle výzkumu Světového ekonomického fóra udělalo v ČR alespoň základní krok k založení firmy pouze 15 procent obyvatel, což je nejhorší výsledek ze všech zemí EU. To není velké překvapení vzhledem k tomu, že se v tuzemsku prvních pěti let dožije pouze 22 procent startupů, zatímco evropský průměr je 50 procent. "Co se týká legislativního rámce, začínajícím i již etablovaným podnikatelům nevadí tolik jednorázová administrativa spojená například se zahájením podnikání, ale neustálé následné změny," podotkl Gabriel.

V Česku je 117 nelegálních heren, sdružení je mapuje online

V Česku je nyní minimálně 117 nelegálních heren, vyplývá z nové internetové mapy, kterou spustilo Sdružení provozovatelů centrálních loterijních systémů SPELOS. Legální provozovatelé mapou reagují na údajný rozmach černého hazardu. Ve skutečnosti je prý nelegálních zařízení více než tisíc. V Česku jsou desítky tisíc herních automatů. Ministerstvo financí ke konci letošního března evidovalo takřka 59 tisíc technických herních zařízení.

Křišťálový glóbus putuje do Gruzie filmu Kukuřičný ostrov

Velká cena Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech putuje do Gruzie. V sobotu převzal ve Velkém sále hotelu Thermal režisér George Ovašvili Křišťálový glóbus dotovaný 25.000 dolary (asi půl milionu korun) za lyrický příběh Kukuřičný ostrov. Vznikl v koprodukci s Německem, Francií, Českou republikou a Kazachstánem. Domácí zástupci Díra u Hanušovic a Fair Play oceněny nebyly. Diváckou cenu získal dokument o Martě Kubišové Magický hlas rebelky, který je dílem Olgy Sommerové. Skončil tak 49. ročník prestižní přehlídky, která do lázeňského města přilákala 12.433 akreditovaných účastníků. Bylo prodáno téměř 131.000 vstupenek, což je o tři tisíce víc než loni.

Pěvecký sbor z Prahy získal na soutěži v Británii zlato a stříbro

Mladí zpěváci ze sborového studia Zvoneček-Praha získali tento víkend na mezinárodní hudební soutěži v Llangollenu ve Velké Británii zlatou a stříbrnou medaili. Komorní sbor Abbellimento navíc po vítězství ve své kategorii postoupil do finále pro pět nejlepších sborů celého festivalu. Tradice festivalu ve velšském městečku Llangollen sahá až do 40. let minulého století a každoročně se na něj sjíždí přes pět tisíc zpěváků, hudebníků a tanečníků z pěti desítek zemí. Českou republiku letos reprezentoval koncertní sbor Zvonky a komorní sbor Abbellimento, oba pod vedením sbormistryně Jarmily Novenkové. Zvonky obsadily v kategorii starších dětských sborů druhé místo, Abbellimento se stalo vítězem kategorie mladých sborů.

Na Borůvkobraní v Borovanech navařili dobroty ze tří tun borůvek

Dobroty z borůvek přilákaly o víkendu na Borůvkobroaní do jihočeských Borovan tisíce lidí. Kromě tradičních borůvkových koláčů, knedlíků a džemů ochutnávali třeba také z borůvek vyrobené pivo, víno, borůvkovou paštiku či maso na borůvkách. Čtyři desítky jedlíků se utkaly v soutěži O krále borůvkových knedlíků. Vyhrál Karel Bobek, který za půl hodiny snědl 21 kynutých koulí politých sladkou borůvkovou omáčkou - žahourem. Program Borůvkobraní se odehrával v bývalém klášteře i v parku. Borůvky už dozrávají i v ukázkové borůvkové zahradě v sousedství prelatury, v níž roste osm druhů zahradních borůvek. S jejich pěstováním, radil návštěvníkům zahradník. Modrými plody byly inspirovány výtvarné dílny, jarmark i hry pro děti. Jen během soboty se v Borovanech vystřídalo kolem 8000 lidí.

V zámeckém parku v Lánech obnovili původní potok

V zámeckém parku v Lánech na Kladensku byl obnoven původní potok z časů prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka. Po prvním československém prezidentovi nově dostal i jméno. Slavnostního otevření 550 metrů dlouhého potoka dlážděného kamenem ze sýkořického lomu se zúčastnily davy lidí, které neodradil ani drobný déšť. Mezi ně zavítali i prezident Miloš Zeman s manželkou Ivanou nebo jeho předchůdce Václav Klaus s chotí Livií. Ředitel Správy Pražského hradu Ivo Velíšek připomněl, že zámecký potok v minulosti vytvářel dělicí linii mezi užitnou částí zahrady a parkem. Podél vody navíc vedl plot, který bránil zvěři ve spásání toho, co zahradníci vypěstovali. Později byl ale potok zavezen. Myšlenka jeho obnovy vzešla ze Zemanova setkání s místními lidmi.

Sport

Miroslav Vraštil a Jiří Kopáč obsadili 2. místo v závěrečném závodě SP ve veslování v Lucernu v kategorii dvojka bez kormidelníka lehkých vah.

Skifař Ondřej Synek obsadil druhé místo ve třetím díle Světového poháru ve veslování v Lucernu. Porazil ho Mahé Drysdale z Nového Zélandu.

Plážové volejbalistky Kristýna Kolocová a Markéta Sluková vybojovaly bronzové medaile na grandslamu Světového okruhu ve švýcarském Gstaadu a už potřetí v sezoně jsou na stupních vítězů. V zápase o 3. místo porazily Brazilky Julianu s Marií Antonelliovou 27:25 a 21:19.

Tenistky Karolína a Kristýna Plíškovy zdolaly ve finále turnaje v rakouském Bad Gasteinu 4:6, 6:3 a 10:6 slovinsko-španělský pár Andreja Klepačová, María Teresa Torróová a ve čtyřhře společně získaly druhý titul.

Trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení Martina Sáblíková skončila celkově druhá na etapovém závodu cyklistek Tour de Feminin. S převahou vyhrála soutěž vrchařek a získala modrý trikot.

Kanoista Martin Fuksa napravil sobotní nezdar na kilometru a v neděli obhájil na mistrovství Evropy v Brandenburgu zlatou medaili na neolympijské trati 500 metrů. Ve finále porazil o 148 tisícin sekundy olympijského vítěze Sebastiana Brendela z Německa.

Tenista Lukáš Rosol na svůj druhý titul na okruhu ATP nedosáhl. Ve finále antukového turnaje ve Stuttgartu osmadvacetiletý český daviscupový reprezentant prohrál se Španělem Robertem Bautistou Agutem 3:6, 6:4 a 2:6.

Počasí v pondělí

Zpočátku polojasno, během dne převážně oblačno a místy přeháňky nebo bouřky. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů Celsia.