Zprávy | Z archivu rubriky


Řadou projektů, aktivit a doprovodných programů napříč žánry se zaměřením na téma „svoboda“ a „osobnost Václava Havla“ připomínají Česká centra 30. výročí pádu komunistického režimu v Československu. Centra tímto způsobem chtějí přiblížit historický význam roku 1989 zahraniční veřejnosti. Česká centra o tom informovala v tiskové zprávě. Jednou z hlavních akcí je fotografická výstava nazvaná 1989 sametová revoluce - konec totalitarismu v Československu. Představuje snímky 15 fotografů z protirežimních demonstrací včetně Palachova týdne z ledna 1989 a studentského pochodu ze 17. listopadu, ale i euforii veřejnosti při následujících protestech, které vedly k ukončení komunistické vlády. Součástí výstavy je i soubor fotografií z odchodu sovětských vojsk z československého území, který sametovou revoluci završil. Výstava se uskuteční v Českých centrech v devíti zemích světa i na českých zastupitelských úřadech. Česká centra nabídnou také výstavu plakátů sametové revoluce nebo projekt Světové stopy V. Havla, což je interaktivní mapa Havlova působení v celosvětovém měřítku.

České centrum New York oslaví listopadové výročí v České národní budově bohatým programovým cyklem. Událost s názvem 30. výročí Sametové revoluce směruje napříč obory a zahrnuje oblast filmu, hudby, ale i vědy. Originální program připravují také v Bruselu ve formě mezinárodního setkání umělců a aktivistů více generací s názvem Revolution is not a garden party/ Revoluce není zahradní slavnost. Ojedinělou sérií akcí pod názvem „Srdce pro Evropu - Václav Havel 2019“ připravilo také České centrum Milán ve spolupráci s místním generálním konzulátem. Návrat svobody a demokracie připomene v italském Miláně a regionu Lombardie řada kulturních a společenských akcí. Pomyslným vrcholem bude odhalení lavičky Václava Havla na Milánské státní univerzitě 13. listopadu 2019 za přítomnosti Dagmar Havlové. České centrum Paříž připomnělo již na jaře osobnost Václava Havla výstavou Samizdat se symbolickým podtitulem „Moc bezmocných“.

Česká centra zřizuje ministerstvo zahraničí, slouží k propagaci Česka v zahraničí zejména prostřednictvím kultury. Zaměřují se také na vědu, výzkum a inovace. Česká centra tvoří síť ve 24 městech, loni uspořádala přes 2000 akcí a přilákala na 2,8 milionu návštěvníků.

Senátor Lukáš Wagenknecht (Piráti) se obrátil na civilní soudy s žádostí o posouzení neplatnosti založení svěřenských fondů premiéra a šéfa hnutí ANO Andreje Babiše. Vychází z toho, že podle občanského zákoníku je svěřenský fond nástrojem pro správu cizího majetku, nikoli vlastního majetku. Podle něho je Babiš prostřednictvím svěřenských fondů s vlastním majetkem úzce spojen. Zřízením svěřenských fondů pro sebe samého Andrej Babiš podle Wagenknechta obchází nejen účel občanského zákoníku, ale i účel zákona o střetu zájmů, aby mohl pokračovat v čerpání veřejných prostředků. Mluvčí Pirátů Karolína Sadílková ČTK řekla, že se Wagenknecht obrátil na obvodní soud pro Prahu 8 a okresní soud v Rožnově pod Radhoštěm podle místa bydliště správců fondu.

Andrej Babiš vložil holding Agrofert kvůli českému zákonu o střetu zájmů do svěřenského fondu předloni a tvrdí, že na něj nemá žádný vliv. Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR (TI), připojili se k ní opoziční Piráti. Případný střet zájmů prověřují na základě podnětu od TI od poloviny ledna auditoři Evropské komise.

Holding Agrofert podle výročních zpráv získal předloni na zemědělských a dalších dotacích 1,95 miliardy korun, o rok dříve zhruba 1,5 miliardy Kč. Přislíbeny měl v daných letech dotace přibližně o sto milionů vyšší.

Fotbalisté Slavie prohráli ve třetím z šesti zápasů základní skupiny Ligy mistrů se slavnou Barcelonou 1:2. Pětinásobného vítěze soutěže poslal v Edenu ve třetí minutě do vedení kapitán Lionel Messi, v 50. minutě sice vyrovnal Jan Bořil, ale hned za sedm minut si dal vlastní gól Peter Olayinka. "Bolí to hodně. Vstup jsme měli špatný, pak se kluci dotkli svého maxima. Od takové 20. minuty hráli fantasticky. Jsem na ně pyšný, umělecký dojem je dobrý. Když prohrát, tak prohrát takhle," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský. V příštím utkání 5. listopadu čeká Slavii, která hraje skupinu Ligy mistrů podruhé a poprvé po 12 letech, odveta v Katalánsku. Do další fáze postoupí první dva týmy. Záložníka fotbalistů Slavie Tomáše Součka mrzelo, že si jeho tým nedokázal po vyrovnaném průběhu hry připsat ani bod. Ze zápasu si ale odnesl i mimořádný zážitek, když před výkopem jako kapitán Pražanů stanul po boku svého protějšku Lionela Messiho.

Trenér Ernesto Valverde očekával, že fotbalisté Barcelony zvládnou utkání třetího kola základní skupiny Ligy mistrů na půdě Slavie s větším přehledem a klidem. Připustil, že španělský gigant si zápas v Edenu protrpěl a v druhé půli se na jeho branku valila lavina domácích útoků. "Slavia ukázala, že je velmi silný soupeř, hrála skvěle. Čekali jsme, že budeme mít zápas pod větší kontrolou. Zápas jsme skutečně protrpěli, měl opravdu vysoké tempo," řekl na tiskové konferenci Valverde.