Zprávy | Z archivu rubriky


Ministerstvu práce a sociálních věcí (MPSV) se nedaří dotáhnout plánované změny, které mají zlepšit úroveň sociálních služeb. Vyplývá to z výsledků prověrky, které zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Podle něj se na tom do velké míry podepisuje dosud nepřijatá novela zákona o sociálních službách. Nejpozději v roce 2017 mělo být splněno 17 opatření, v době kontroly se resortu 14 z nich nepodařilo dosáhnout. MPSV v reakci uvedlo, že je pro něj zajištění kvalitních sociálních služeb zásadní, zavázalo se předložit novelu do konce roku.

Mezi 17 opatřeními, které měly být splněny, bylo například zvýšení podpory neformálním pečovatelům, legislativní vymezení kvality sociálních služeb nebo stanovení odborné způsobilosti zaměstnanců v sociálních službách. Připravovaná novela zákona o sociálních službách, která má mimo jiné sladit právní úpravu s dosavadní praxí či stabilizovat financování sociálních služeb, měla podle NKÚ nabýt účinnosti původně už v dubnu 2017. Dosud ale přijata nebyla. Stále přetrvávajícím problémem je podle úřadu také nedostatek sociálních pracovníků. Ministerstvo oponuje, že nedostatek sociálních pracovníků je reflexí stavu českého trhu práce. "Za poslední tři roky se zvýšily platy sociálních pracovníků cca o 35 procent. Díky tomu se počet sociálních pracovníků stabilizoval a nyní nedochází k úbytku," reagovalo MPSV.

Premiér Andrej Babiš (ANO) odlétá do Izraele, kde ho čeká bilaterální jednání s jeho izraelským protějškem Benjaminem Netanjahuem. Původně se v Jeruzalému měl v úterý konat summit visegrádské skupiny (Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko) a Izraele. Polsko ale svou účast nakonec odřeklo kvůli sporu, který vyvolal Netanjahuův kontroverzní výrok o spolupráci Poláků s nacisty za druhé světové války. Premiéři Maďarska a Slovenska budou mít stejně jako Babiš s předsedou izraelské vlády bilaterální schůzky. Polský premiér Morawiecki svou účast na summitu v neděli odřekl s tím, že ho nahradí šéf polské diplomacie Jacek Czaputowicz. Nakonec polská vláda oznámila, že polská delegace se summitu nezúčastní vůbec. K dalšímu vyostření sporu totiž přispěl výrok nového úřadujícího izraelského ministra zahraničí Jisraela Kace. Ten v neděli podle deníku The Times of Israel izraelské televizi řekl, že "Poláci určitě kolaborovali s nacisty. A jak řekl (bývalý premiér) Jicchak Šamir, sají už antisemitismus s mateřským mlékem".

Babiš řekl, že vrcholná schůzka visegrádských zemí s Izraelem by mohla být v náhradním termínu ve druhém pololetí letošního roku; nyní se uskuteční pouze bilaterální jednání mezi izraelskými představiteli a zbylými visegrádskými státy. Český premiér v rámci cesty, kterou zakončí ve středu v Tel Avivu, navštíví továrnu výrobce sodovkovačů Soda Stream či gigant v oblasti autonomních vozidel Mobileye. Čeká ho také návštěva Českého domu či setkání se zástupci z oblasti bankovnictví, energetického průmyslu, kybernetické bezpečnosti a vojenského průmyslu.

Za 930.000 dolarů (asi 21,14 milionu Kč) se yyxv aukční síni Myers na Floridě prodal obraz českého malíře Mikuláše Medka nazvaný Akce II (Vlna). Vyplývá to z internetových stránek aukční síně, která původně jako odhadní cenu uváděla sto až dvěstě tisíc dolarů (tedy maximálně 4,6 milionu Kč). Obraz, na němž nahá žena společně s další postavou namotává do klubka vlnu, namaloval Medek v roce 1956 a podle dostupných informací dosud nikdy nebyl veřejně vystaven.

Přes půlstoletí o tomto obraze o rozměrech asi 130x162 centimetrů nebyly žádné zprávy, uvedl tento týden internetový server Art+, který se specializuje na trh s uměním. Dílo zakoupila asi v 60. letech minulého století u Medka v ateliéru americká lékařka Joan Harteová, která ho odvezla do USA. Malířova rodina o osudech obrazu nic nevěděla, ale měla ho dokumentovaný na černobílé fotografii. "Obraz Akce II (Vlna) je výjimečný také tím, že je jedním ze dvou, na kterém se objevuje postava modré barvy, ostatní Medkovy figury jsou vždy červené. Druhý obraz s modrou postavou se jmenuje Akce I (Vajíčko) a zakoupili ho kdysi Češi, kteří později emigrovali do Ameriky," upřesnila Adéla Procházková, vnučka Mikuláše Medka.

Mikuláš Medek (1926-1974) byl vnukem impresionistického malíře Antonína Slavíčka a sám začínal jako surrealista. Jeho dvě raná surrealistická plátna se před pár lety prodala v aukcích za více než 10 milionů korun.