Zprávy | Z archivu rubriky


Na rizika, která vedou k rozpadu tradičních svazků, chce upozornit letošní Národní týden manželství. Třináctý ročník kampaně, která se koná ode dneška do 17. února, má motto "Zabijáci manželství a jak se jim bránit". "Dobré, fungující manželství je ohroženým druhem. Žijeme v agresivní době, dovolili jsme si agresivní název," zdůvodnil koordinátor Národního týdne manželství Petr Adame. Týdenní program nabízí 152 akcí v 60 místech republiky. Kampaň se pořádá ve 27 zemích. Podle pořadatelů mezi zabijáky manželství patří třeba stereotyp a nuda. Lidé si také zvykli rozbité věci neopravovat, vyhodit je a pořídit si nové. Stejně mnozí postupují i v soužití. Negativní dopad mají i očekávání. V Česku se rozpadá téměř polovina manželství. V posledních letech ale rozvodů ubylo a naopak roste zájem o svatby. Těch přibývá od roku 2013. Tehdy bylo sňatků vůbec nejméně od doby první světové války.

Podle moderátora Jana Rosáka, který je se svou ženou 42 let, je v soužití podstatný humor. "Nemůžeme dávat rozumy. U nás to byla klika, že to tak sedlo. Znali jsme se necelé tři měsíce a vzali jsme se, vzít jsme se ale nemuseli. Vydrželi jsme spolu díky humoru. Podstatný je stejný smysl pro humor - i stejný pohled na politiku, což je také důležité," řekl Rosák. Zmínil rovněž "umění kompromisu" i ve chvílích, kdy má člověk pocit, že je pravda na jeho straně.

Výstavy, projekce filmů i radioamatérské vysílání připomenou sté narozeniny Miroslava Zikmunda, které oslaví ve čtvrtek. V ten den vyjde speciální edice známek České pošty, které uctí i Zikmundova celoživotního přítele Jiřího Hanzelku. Cestovatelům bude částečně věnován také zlínský filmový festival, letos zaměřený na objevování a cestování. Ve Zlíně, kde Zikmund žije, chystá akce Muzeum jihovýchodní Moravy, které spravuje archiv cestovatelů, a Klub H+Z. "Celý tento rok je připomínkou stých narozenin pana Zikmunda," řekla ČTK členka výboru klubu, pracovnice zlínského muzea a Zikmundova spolupracovnice Magdalena Preiningerová.

"Ve spolupráci s radioamatérem Jiřím Králem z Ostravy bude aktivována radioamatérská značka OL100ZH. Na amatérských krátkovlnných pásmech se budou vysílat do celého světa informace o cestovatelích H+Z. V dubnu bude radioamatérské vysílání rozšířeno i na značku OL60ZH a bude se vysílat na originálním zařízení Jiřího Hanzelky přímo z Tatry 805, která absolvovala druhou cestu," uvedla Preiningerová. Aktivity klubu a muzea se Zikmundem konzultuje. Její pohled na cestovatele se přitom s lety měnil. "Čím víc se o člověku dozvídáte, tím se objevují další a další stránky té osobnosti. Dodnes mě pan Zikmund dovede neuvěřitelně překvapit, nejen svými encyklopedickými znalostmi, ale i pohledem na věci, které jsme třeba zažili a díváme se na ně jinak," uvedla Preiningerová.

Prozatímní venezuelský prezident Juan Guaidó by podle hlavy českého státu Miloše Zemana skončil jako "venezuelský Husák", pokud by kvůli řešení situace v zemi požádal o vojenskou intervenci v cizině, například v USA. Zeman to uvedl v pořadu Prezidentský Pressklub rádia Frekvence 1. Guaidó v pátek řekl, že je připraven povolit americkou vojenskou intervenci, bude-li to nutné. Česká vláda uznala Guaidóa prozatímním prezidentem, stejně jako další státy EU nebo USA. Naopak Rusko nebo Čína podporují Madurův režim. Zeman ve středu Guaidóovi poblahopřál k převzetí úřadu a pozval ho do Česka.

Miloš Zeman s odvoláním na velvyslance USA v ČR Stephena Kinga uvedl, že schůzka s jeho americkým protějškem Donaldem Trumpem je nepravděpodobná. Zdůvodnil to tím, že je stejně jako Trump označován za ruského agenta a že některé jeho postoje nejsou v souladu se současnou americkou politikou. Zopakoval, že ho Trump po svém zvolení do Bílého domu telefonicky pozval, pak ale podle Zemana nastalo mlčení. Zeman v této souvislosti připomněl, že byl proti vydání ruského občana Jevgenije Nikulina do USA kvůli obvinění z hackerských útoků na servery různých amerických sociálních sítí. Uvedl rovněž, že podporuje čínskou společnost Huawei v boji s počítačovými firmami, zatímco "Američané v tom konkurenčním boji stojí na opačné straně". "Nejsem ten, kdo by se jakékoli schůzky domáhal. Když mě někdo pozve, rád přijmu, ale když nepozve, tak se kvůli tomu rozhodně nezblázním," dodal Zeman.

České obhájkyně fedcupového titulu po deseti vítězných prvních kolech za sebou tentokrát vstup do týmové soutěže nezvládly. Tenistkám Rumunska v Ostravě podlehly 2:3 poté, co Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková prohrály rozhodující čtyřhru. Rumunky Irina-Camelia Beguová a Monica Niculescuová, které těsně před Fed Cupem vyhrály turnaj v Thajsku, je porazily 6:7 a dvakrát 6:4. Češky tak čeká baráž, kterou budou hrát poprvé od roku 2008. Tehdy se přes Izrael dostaly do elitní Světové skupiny. Od té doby získaly šest titulů během osmi let včetně toho loňského, ale další letos nepřidají. V dubnu budou muset naopak bojovat o to, aby nesestoupily ze Světové skupiny. Soupeřky se dozvědí v úterý 12. února. Rumunky si zahrají s Francií semifinále.

Deblový specialista Roman Jebavý s Argentincem Andrésem Moltenim vyhráli antukový turnaj v Córdobě a na okruhu ATP slaví druhý společný titul. Ve finále porazili nejvýše nasazené domácí tenisty Maxima Gonzáleze a Horacia Zeballose 6:4, 7:6. Celkově slaví český tenista čtvrtou trofej, jednu v roce 2017 vybojoval rovněž na klouzavém povrchu v Istanbulu s Jiřím Veselým.

Dvě ze tří etap mají za sebou účastníci extrémního závodu psích spřežení Ledová jízda v Krkonoších. K vítězství je nejblíže Jiří Vondrák, který náročné klání vyhrál již sedmkrát. ČTK to dnes večer řekl ředitel závodu Aleš Pícl. Klání se účastní 18 posádek a přibližně 180 psů. Závodníci se svými psy by měli celkem ujet asi 150 kilometrů a nastoupat okolo 4500 výškových metrů. Závod se každoročně koná na počest tragicky zemřelého polárníka Václava Vojtěcha (1901-1932), který se jako účastník expedice admirála Byrda stal prvním Čechem, jenž se dostal do Antarktidy.