Zprávy | Z archivu rubriky


Těžební společnost OKD začne 27. prosince vyplácet peníze určené na podporu rodinám horníků, kteří zemřeli při čtvrtečním důlním neštěstí. Nejprve půjde o okamžitou sociální výpomoc ve výši několika desítek tisíc korun. ČTK to řekl mluvčí společnosti Ivo Čelechovský. Další peníze ve výši až 240.000 na osobu žijící ve společné domácnosti se budou vyplácet později. V podzemí Dolu ČSM ve čtvrtek při výbuchu metanu a následném požáru zemřelo 13 horníků, dalších deset utrpělo zranění. Mezi mrtvými je 12 Poláků a jeden Čech.

Podle kolektivní smlouvy vyplatí v případě svého zaměstnance OKD vdově a každému nezaopatřenému dítěti, popřípadě rodičům, pokud s nimi horník žil ve společné domácnosti, částku 240.000 korun. Běžně je tato pomoc určená českým horníkům nebo horníkům v přímém zaměstnaneckém poměru. Polské horníky má odškodňovat jejich zaměstnavatel, který práci v OKD zprostředkoval. V tomto případě to ale bude jinak. Zprostředkovatelské firmě chce OKD s odškodněním pomoci. Aby byly rodiny polských horníků odškodněny stejně jako ty české, považuje za spravedlivé i premiér Andrej Babiš.

Na konta sbírek určeným pro pomoc rodinám horníků, kteří ve čtvrtek odpoledne zemřeli při důlním neštěstí ve Stonavě na Karvinsku, lidé už poslali téměř 140.000 korun. Jedno konto spravuje Spolek Svatá Barbora, druhé Nadace OKD. ČTK to řekli představitelé těchto organizací.

V podzemí Dolu ČSM Sever ve Stonavě na Karvinsku stále hoří. ČTK to řekl mluvčí těžební společnosti Ivo Čelechovský. Podle něj jsou dvě těsnící hráze, které mají pomoci požár uhasit, hotovy. Další dvě budou dokončeny v neděli. Jakmile budou hráze dokončeny, musí OKD dodržet bezpečnostní časovou lhůtu dlouhou osm hodin. Na základě získaných výsledků představitelé dolu vyhodnotí, zda záchranáři a další pracovníci mohou vstoupit do uzavřené části. Nyní práce komplikuje vysoká teplota a prach. Báňští záchranáři v podzemí pracují ve třech směnách. Střídají se po čtyřech hodinách. Celkem jde téměř o 200 lidí včetně pracovníků polské báňské záchranné služby, řekl ČTK mluvčí OKD Ivo Čelechovský.

Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu se v poledne rozezněly v celé repubice na 140 vteřin sirény. Polsko, z něhož je 12 z 13 obětí, vyhlásilo na neděli státní smutek. Důl je nyní uzavřený, 800 zaměstnanců ze dvou směn zůstalo doma, než se podaří místo dosud zasažené požárem zatarasit.

Polský horník, který utrpěl vážné zranění, je dál v kritickém stavu. Má hluboké popáleniny na více než polovině těla. Je v péči popáleninového centra ostravské fakultní nemocnice, kde se starají i o druhého, rovněž vážně zraněného horníka. Ani v jeho případě nenastala změna, je ve stabilizovaném stavu, řekla ČTK mluvčí nemocnice Naďa Chattová. Třetí zraněný horník byl už v pátek propuštěn do domácího ošetřování.

Dvojnásobná olympijská vítězka Ester Ledecká s rekordním náskokem vyhrála anketu Sportovec roku. Druhá skončila rychlobruslařka Martina Sáblíková. Třetí příčku mezi jednotlivci obsadil stříbrný biatlonista z olympijského sprintu Michal Krčmář. Nejlepším kolektivem se staly vítězky tenisového Fed Cupu. Jde o osmé vítězství některého z tenisových týmů za posledních deset let.

Ledecká byla favoritkou letošního ročníku novinářské ankety prakticky hned od února, kdy na olympiádě v Koreji vyhrála superobří slalom na lyžích i paralelní obří slalom na snowboardu. Na první místo ji ve druhém kole hlasování nedalo jen sedmnáct z 244 členů Klubu sportovních novinářů. Královna bílých svahů na trůnu vystřídala biatlonovou mistryni světa z roku 2017 Gabrielu Koukalovou a stala se dvanáctou ženskou vítězkou za posledních třináct let. Nadvládu žen přerušil jen v roce 2016 olympijský vítěz v judu Lukáš Krpálek. V juniorské kategorii, kterou vyhlašuje Nadace České sportovní reprezentace, vyhrála plavkyně Barbora Seemanová, trojnásobná medailistka z mládežnické olympiády. Cenu Emila Zátopka pro sportovní legendu získala in memoriam tenistka Jana Novotná.

Dlouhých třiatřicet let trvalo, než se mezi deset nejlepších českých sportovců v anketě Sportovec roku dostal opět letec. V roce 1985 anketu ovládl akrobatický pilot Petr Jirmus, teď na něj navázal závodní pilot Martin Šonka, kterému triumf v seriálu Red Bull Air Race vynesl šesté místo mezi všemi českými sportovci. Nechal tak za sebou i olympijské medailistky Karolínu Erbanovou a Evu Samkovou. Návrat létání na výsluní potěšil i Jirmuse, který na dnešní vyhlášení ankety také dorazil.

V úterý zemřela po těžké nemoci ve věku 84 let herečka Jana Štěpánková. Rodina a blízcí přátelé se s ní naposledy rozloučili dnes, uvedla Česká televize. Blízcí herečky známé z účinkování v televizních seriálech Taková normální rodinka nebo Nemocnice na kraji města si přáli rozloučení pouze v úzkém rodinném kruhu. Vzpomínka na ni v pražském Divadle na Vinohradech, kde strávila zhruba tři desítky sezon, proto bude pouze pietní. "Bylo to pro nás velké překvapení, protože paní Štěpánková měla jít ze špitálu domů. Jsem moc rád, že jsem se s ní potkal na jevišti a že se mi podařilo ji v roce 2012 po letech přemluvit, aby se ještě vrátila na vinohradské jeviště. Spolu s dalšími dříve narozenými dámami tady sehrála krásnou roli v představení To byla moje písnička, které bylo o stárnoucích herečkách. Sešly se tam s Janou Hlaváčovou, Danielou Kolářovou a Martou Vančurovou a dalšími," řekl ČTK ředitel Divadla na Vinohradech Tomáš Töpfer.

Zpráva o úmrtí Štěpánkové zarmoutila také Jaromíra Hanzlíka, který se s ní setkal před kamerou mimo jiné v úspěšných seriálech Taková normální rodinka a Nemocnice na kraji města, kde Štěpánková excelovala v roli doktorky Dany Králové. Jana Štěpánková od svých začátků v 50. letech ztvárnila desítky rolí v divadle, filmu a televizních seriálech. Narodila se 6. září 1934 v Žilině do herecké rodiny. Umělecké geny podědila po matce herečce Eleně Hálkové, jež byla vnučkou básníka Vítězslava Hálka, i otci Zdeňku Štěpánkovi, který patřil k hvězdám Národního divadla. Herci se stali i její sourozenci Petr a Martin, který spáchal v roce 2010 sebevraždu. Další sestra Kristina Taberyová je divadelní režisérkou. Před kamerou debutovala v roce 1952 v dramatu Otakara Vávry Nástup. Vytvořila přes 60 televizních rolí.

Prezident Miloš Zeman vyjádřil soustrast pozůstalým po obětech neštěstí na dole ČSM na Karvinsku. Popřál brzké uzdravení raněným a poděkoval záchranářům, kteří na dole zasahovali. Podobně jako hlava státu se vyjadřují i další politici. "V tomto adventním čase nás všechny zasáhla tragédie na Dole ČSM. Jsem nesmírně zarmoucen ze ztráty lidských životů. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým, přeji brzké uzdravení raněným a děkuji obětavým záchranářům," uvedl Zeman prostřednictvím svého mluvčího.

Při čtvrtečním neštěstí v dole ČSM na Karvinsku zemřelo 12 Poláků a jeden Čech. V dole vybuchl v hloubce 800 metrů metan. Do nemocnice byli převezeni tři zranění horníci, jeden byl při převozu v kritickém stavu. Na místo přijel český a polský premiér Andrej Babiš (ANO)a Mateusz Morawiecki. Označil neštěstí za obrovskou tragédii a vyjádřil soustrast všem pozůstalým. Polští záchranáři budou na místě pomáhat českým kolegům, dokud bude třeba. Morawiecki uvedl, že zásah komplikuje extrémně vysoká teplota v podzemí. Je tam až 200 stupňů Celsia a v místě požáru mnohem více. Koncentrace metanu při čtvrteční tragédii v dole ČSM na Karvinsku musela být proti předpisům minimálně 4,5násobná. ČTK to řekl mluvčí Českého báňského úřadu Bohuslav Machek. O příčině spekulovat nechtěl, bude podle něj předmětem vyšetřování, které povede Obvodní báňský úřad v Ostravě.

Poslanci uctili v úvodu dnešního jednání Sněmovny minutou ticha památku obětí důlního neštěstí v dole ČSM na Karvinsku. "Je to opravdu velká tragédie," řekl Josef Hájek (ANO), jenž v OKD v minulosti řadu let pracoval. Mezi poslanci vyhlásil sbírku pro pozůstalé. Důl ČSM je součástí OKD. Majitelem této těžební společnosti je prostřednictvím státního podniku Prisko stát.

Na památku 13 obětí neštěstí v černouhelném dolu ČSM na Karvinsku se v sobotu v poledne rozezní v Česku sirény. Na twitteru to oznámil ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), na pietním aktu se dohodl s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s šéfem hasičů Drahoslavem Rybou. Sirény letos uctily i památku českých vojáků padlých v Afghánistánu.