I přes lednový nárůst počtu nezaměstnaných zůstane letošní míra nezaměstnanosti na nízkých úrovních a jedna z nejnižších v EU, vyplývá z vyjádření analytiků oslovených ČTK. Každopádně ale letos podle ekonomů již nelze očekávat další výrazný pokles růstu nezaměstnanosti, navíc se podle nich již zastaví růst počtu volných pracovních míst. Nezaměstnanost v lednu stoupla na 3,3 procenta z prosincových 3,1 procenta. Bez práce bylo 245.057 lidí. I přes meziměsíční nárůst jde o nejnižší lednovou hodnotu od roku 1997. Počet volných míst stoupl v lednu proti prosinci o 7043 na 331.453.

"S jarním obnovením sezonních prací se podle analytika ČSOB Petra Dufka nezaměstnanost začne opět snižovat až pod hranici tří procent. "Nepředpokládáme však, že by se dostala níže, než byla v loňském roce. Jednak proto, že technicky už vlastně nemá s ohledem na stávající sociální podmínky nezaměstnanost kam klesat a současně se zpomalením ekonomiky se časem i zastaví tvorba nových pracovních míst," uvedl. I podle analytičky Raiffeisenbank Elišky Jelínkové by nezaměstnanost letos měla zůstat na nízkých úrovních a nedostatek lidí na trhu práce zůstane i nadále jednou z hlavních bariér růstu ekonomiky. "Nedostatek lidí na trhu práce bude i nadále vyvíjet tlak na růst mezd, které si i v letošním roce udrží svižnou dynamiku," uvedla.

Ve srovnání regionů Česka měla nejnižší nezaměstnanost stejně jako v prosinci Praha, kde podíl lidí bez práce činil dvě procenta. Naopak nejvyšší zůstala v Moravskoslezském kraji s 4,9 procenta. Mezi okresy je na tom nejlépe Praha - východ s nezaměstnaností 1,2 procenta a dále Rychnov nad Kněžnou s nezaměstnaností 1,5 procenta. Naopak nejvyšší zůstala nezaměstnanost na Karvinsku, kde dosáhla 7,1 procenta.

Rychlobruslařka Martina Sáblíková na mistrovství světa v Inzellu opět potvrdila svou excelentní výkonnost. Po zdravotních problémech v minulé sezoně, v níž přesto dokázala získat na olympijských hrách stříbrnou medaili, si dojela na mistrovství světa opět pro zlato. Již osmnácté v kariéře, v novém rekordu dráhy a nejlepším čase sezony ovládla závod na 3000 metrů. "Když jsem viděla, že za časem je jednička, tak jsem tomu nechtěla uvěřit. Jak moc jsem si to užívala a jak moc velkou radost mám, teď ani nejde popsat," řekla po závodě staronová šampionka, jež byla na předchozím šampionátu v Koreji v roce 2017 na 3000 metrů druhá. V Inzellu porazila trojnásobná olympijská šampionka druhou Nizozemku Antoinette de Jongovou o půl sekundy, třetí Natalja Voroninová z Ruska měla už více než sekundový odstup.

Sáblíková sbírá zlaté medaile na světových šampionátech nepřetržitě již od roku 2007 a nyní vybojovala čtrnáctý titul z MS na jednotlivých tratích. Po zdravotních problémech v uplynulých měsících přitom nevěřila, že na nejvyšší stupínek vystoupí. "Kam tuhle medaili řadím? Po všech problémech v minulých letech hodně vysoko. Nevěřila jsem, že ještě takový pocit zažiju. Po projetí cílem to byl opravdu neuvěřitelný pocit radosti. Musím poděkovat Petrovi, protože jsem nevěřila, že ještě taková forma může přijít," ocenila kouče Petra Nováka. Jednatřicetiletá česká rychlobruslařka se v Inzellu představí ještě v sobotu, kdy bude usilovat o jubilejní desátý titul v řadě na 5000 metrů.

Biatlonistka Markéta Davidová skončila druhá ve zkráceném vytrvalostním závodě v Canmore a ujala se vedení v hodnocení této disciplíny ve Světovém poháru. V Kanadě česká reprezentantka vyčistila všechny terče a porazila ji jen Norka Tiril Eckhoffová, která jednou chybovala. Davidová se tak umístila na stupních vítězů ve třetím z posledních čtyř závodů. Pět míst za Vítkovou skončila Eva Puskarčíková, která si závod pokazila sedmi střeleckými chybami.

Suverén této sezony Nor Johannes Thingnes Bö s velkou převahou ovládl zkrácený vytrvalostní závod biatlonistů v kanadském Canmore. Životním dvanáctým místem se blýskl Tomáš Krupčík, žádný jiný český reprezentant nebodoval. Kvůli silným mrazům v Kanadě museli pořadatelé zkrátit vytrvalostní závod z dvaceti na patnáct kilometrů a vybrali okruh, který je o něco více krytý.

Čeští hokejisté vstoupili do Švédských her ve Stockholmu výhrou nad domácím Švédskem 5:2 a poskočili před svého soupeře v tabulce Euro Hockey Tour na třetí místo. Hatttrickem a jednou asistencí zařídil vítězství útočník Jan Kovář, který se vrátil do národního týmu poprvé od loňských olympijských her v Pchjongčchangu. Druhý zápas na třetím podniku Euro Hockey Tour čeká svěřence trenéra Miloše Říhy staršího v sobotu v poledne proti Finsku.

První kolo tenisového Fed Cupu mezi českými obhájkyněmi trofeje a Rumunskem zahájí domácí jednička Karolína Plíšková proti Mihaele Buzarnescuové. Ke druhé sobotní dvouhře v Ostravě nastoupí Kateřina Siniaková a Simona Halepová. Rozhodl o tom los. Vítězky duelu čeká v dubnu semifinále, v němž narazí na lepšího z dvojice Belgie - Francie. Poražený týmu bude v tomtéž termínu 20. a 21. dubna hrát baráž o udržení ve Světové skupině. Češky vyhrály Fed Cup šestkrát za posledních osm let.

Petr Vabroušek si zopakoval druhé místo v extrémním závodu World Marathon Challenge, jehož účastníci uběhli za sedm dní sedm maratonů na sedmi světadílech. Stejně jako předloni český triatlonista a vytrvalec nestačil jen na Američana Michaela Wardiana, který byl opět nejrychlejší ve všech závodech. Vabroušek za ním doběhl vždy druhý. Maratonci začínali sérii opět v Antarktidě, poté závodili v Kapském Městě, Perthu, Dubaji, Madridu, Santiagu a končili v Miami. Právě na závěr na Floridě zaběhl Vabroušek svůj nejlepší čas 3:04:23. "Na start posledního maratonu jsme sice nastupovali už v mírném stadiu rozkladu, ale vidina blížícího se konce a noci strávené v posteli nás hnala rychle dopředu," uvedl na svém facebookovém profilu pětačtyřicetiletý zlínský sportovec. Jeho průměr v sedmi maratonech, mezi nimiž běžci absolvovali náročné přelety, činil 3:16:53.